Advertentiën. VERLOREN Miaam advertentie Zettersleerling VETTER Co. geen gas meer te gebruiken Reisbelasting. „DE KRONIEK IETEN8CHAPTECHNIEK - 1ST FLEHITE LEEST De ontroleur, Uitgifte tan t 60.000 blijft voorloopig opengesteld. DE HUISHOUDGIDS Hierop volgt een springconcours voor officieren en heerrijders. Prijzen f150, fioo, f60, f40 en f25 en een eere-prijs, zilveren medaille,^ uitgeloofd door den Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht. Aan den generaal-majoor, inspecteur der Cavaleri een Bereden Artillerie is vergunning gevraagd tot deelname aan het spring-con- cours met Rijkspaarden. Na het spring concours zullen tweespan nen worden voorgereden (vrij nummer). Prijzen f too, f50 en f25 en een speciale prijs, zilveren medaille, uitgeloofd door N.N. Als voorlaatste nummer komen rijpaarden (bestgaande rijpaard) in den ring. Hiervoor zijn de prijzen een verguld zilveren, een zilveren en een bronzen medaille, terwijl als eereprijs een groote bronzen medaille, uitgeloofd door Z. K. H. den Prins der Nederlanden, beschikbaar is. Het concours wordt besloten met een spring-concours voor militairen beneden den rang van officier. Prijzen f25, f15, f to, f5 en vijf van f2.50. De commissie ter bevordering der geiten fokkerij in Utrecht zal Woensdag 29 September a s. hier ter stede een keuring houden voor ongehoornde witte geiten en lammeren. Gistermiddag, ruim 4 uur, werd de brandweer gealarmeerd voor een schoorsteen brand ten huize van den bakker L. J. J. v. d. Sluyse, aan de Kleine Haag, hoek Plantsoen. Met t slang op de waterleiding var. den politie-slangenwagen, welke het eerst ter plaatse was. was het vuur spoedig gebluscht. De brandschade is gering. De waterschade is echter nogal van beteekenis, niet alleen bij den bakker zelf, doch ook in de belendende perceelen, speciaal in dat in het plantsoen, bewoond door een aantal Belgische families. De schoorsteen had des morgens al een paar keer in brand gestaan. V. d.S. meen de toen met een emmer water het vuur voldoende gedoofd te hebben. Behalve de politie-slangenwagen, was ook de ladderwagen aanwezigdeze behoefde echter geen dienst te doen. De schade bij bakker v. d. S. wordt door verzekering gedekt Dinsdagavond was er in de Lange- straat een oploopje. De belangstelling con centreerde zich op een Belgisch soldaat, die te veel gedronken had en zich hevig ver zette tegen zijn overbrenging naar het politie-bureau. De hulp van militairen moest worden ingeroepen, terwijl later de agent van politie nog assistentie kreeg van een collega. Deze sloeg, tengevolge van het hevig verzet van den soldaat tegen den grond, terwijl de man zelf zoodanig met de straat kennis maakte, dat het bloed hem uit een wonde in het gelaat liep. Met vereende krachten is men er ten slotte in geslaagd den arrestant achter slot en grendel te krijgen. Tegen een vermindering van het brood rantsoen zijn ook zeer sterk sprekende ar gumenten aan te voeren. Zonder deze alle te willen opnoemen, komt hier in de aller eerste plaats naar voren, dat een verminde ring van het broodrantsoen in de eerste plaats hen zou treffen, wien het moeilijk valt zich van andere voedingsmiddelen te voor zien en wier voeding toch reeds niet over vloedig genoemd kan worden, zoodat zij, die het 't minst kunnen dragen, het zwaarst zouden worden getroffen. De Regeering heeft met verschillende personen, voortkomende uit geheel uiteen- loopende kringen der maatschappij, over deze zaak uitvoerig overleg gepleegd en daarbij is haar gebleken, dat een verminde ring van het broodrantsoen, door de bevol king wel zou worden begrepen en aan vaard, doch dat zij slechts als noodmaat regel mag worden toegepast. In verband met het feit, dat de Regeering niet kan en mag aannemen, dat in bet eerstvolgende half jaar, dat wij tegemoet gaan, elke aan voer van graan of andere stoffen, die met tarwe verwerkt een bruikbaar brood ople veren, ten eenenmale achterwege zal blijven, heeft zij gemeend op dit oogenblik er nog niet toe te moeten overgaan op de bevolking van Nederland den last te leggen, dien een vermindering van net broodrantsoen onver mijdelijk met zich brengt. Evenwel, het niet opleggen op dit oogen blik sluit allerminst uit, dat zij ieder oogen blik daartoe gedwongen zal kunnen worden. De Regeering wenscht in de eerstvolgende weken den loop der gebeurtenissen af te wachten. Mocht het blijken, dat de verwach tingen die zij koestert, dat eenige invoer nog steeds mogelijk zal blijven, niet wordt ver wezenlijkt, dan moet men er op bedacht zijn, dat de harde maatregel toch zal moeten worden genomen. Intusschen kan op dit oogenblik reeds een groot gedeelte van de bevolking er het hare toe bijdragen om de taak der Regeering te vergemakkelijken. Op hen, die door hun financieelen toestand in staat zijn zich een andere voeding te verschaffen dan die door middel van brood, rust de verplichting, zoo zuinig mogelijk te zijn in het gebruik van brood. Ieder, die geen brood behoeft te eten, doch daarvoor wat anders kan krijgen, is verplicht in het algemeen belang ook geen brood te ge bruiken. Wilt gij Uw land een dienst bewijzen, wees dan zoo zuinig mogelijk met het broodgebruik! Geduld in 't falen maakt de zwaksten sterk. Wees zuinig op brood. Van 17 Maart tot 5 Mei j.l. zijn 29 sche pen uitgevaren om in Amerika broodgraan te halen. Zij zijn alle in Nederland terug gekomen. Van 25 Mei tot 1 Juli zijn 66 schepen gevolgd om opnieuw lading uit Amerika te halen, doch van deze is er tot dusverre slechts een tweetal teruggekeerd. Ten aan zien van het vervoer naar Nederland der overige te verschepen ladingen doen zich moeilijkheden voor, die het vertrek der schepen beletten De Minister van Buiten- landsche Zaken heeft, zoowel te I.onden als te Washington, ernstige pogingen gedaan om deze moeilijkheden op te lossen en ook de Nederlandsche Overzee Trust Maatschap pij heeft steeds beproefd om te verkrijgen, dat de goederen naar hier kunnen worden verzondentot nu toe is dit echter niet gelukt en er moet rekening mee worden gehouden, dat er geen zekerheid bestaat omtrent de hoeveelheid broodgraan, die van uit Amerika, Nederland in de eerstvolgende maanden zal bereiken. Onder deze omstan digheden heeft het een punt van zeer ernstige en nauwgezette overweging bij de Regeerig uitgemaakt, 01' zij er op dit oogenblik reeds toe moest overgaan het broodrantsoen te verminderen. De vraag of zulk een daad van wijs beleid zou zijn, is op steekhoudende gronden, zoowel in bevestigenden als in ontkennenden zin te beantwoorden. Voor een vermindering op dit oogenblik zoude pleiten, dat waar, zooals gemeld, er hoegenaamd geen zekerheid bestaat voor nieuwe aanvoeren en de voorraden onvol doende zijn om met het bestaande rantsoen ook maar in de verste verte den oogst van het volgende jaar te halen, de voor zichtigheid zou gebieden, dat men het rant soen tot zoodanig cijfer terugbracht, dat het kon strekken tot op het oogenblik, dat de in 1918 te verwachten oogst zou zijn binnengehaald. Bijeenkomsten. Dagelijks Openbare leeszaal en bibliotheek. Beukenlaan 2. R. K. openbare leeszaal en biblio theek, Nieuwstraat 20. Oudheidk. museum Flehite. Zaterdag Theosofische leeszaal. Zaterd. tot Vrijd. Bioscoop-variété Langestr. Vrijd. tot Maand. Bioscoop De Arend». j.l Maandag 13 dezer, op een fietstocht van Utrecht over Amersfoort, Soest, Baarn, Soestdijk en station De Bilt terug naar Utrecht, een gouden heerenhorloge met ketting. De eerlijke vinder, die het terug bezorgt Koningslaan 13. te Utrechc, zal goed be loond worden. GEVRAAGD. Br. onder no. 168, l gevraagd bij de Drukkerij »DE AMERS- FOORTSCHE COURANT», Valkestr. 19. GEVRAAGD een flinke Werkmeid voor d. en n., klein gezin, f 150.loon, waschgeld en verval. Alle Zondagen na 2 uur vrij. Adres Julfr. FAESEN, Weesper- zijde 10, huis. Amsterdam. Distill. Wijnen. Likeuren. Lieve Yrouwe-kerkhof, AMERSFOORT. BELG, i. b. v. einddip. Gymnasium, goed Hollandsch spr., heeft nog enkele uren be schikbaar voor het geven van Fransche lessen. Br. onder no. 167, bureau van dit blad. die in deze maand de hun voorgeschreven maximum hoeveelheid gas overschrijden, raad ik dringend aan verder aangezien vermoedelijk heiin AUGUSTUS te veel gebruikte in de maand SEPTEMBER zal moeten worden ingehaald en afsnijding van den gastoevoer in Oc tober kan volgen. De Directeur der Gemeente-bedrijven, A. C. KOPPEJAN. De ondergeteekenden, vormende bet Sub comité voor Amersfoort der Vereenigir.g Reisbelasting», veroorloven zich de vrij heid U hierbij dringend te verzoeken een kleine gift af te zonderen voor hen, die om gezondheidsredenen naar buiten moeten en niet kunnen gaan door gebrek aan de noodige middelen. Vragen wij allereerst steun aan hen die reisplannen hebben, ook van de niet-rei- zenden zal elke gift dankbaar worden aan vaard door Mevr. Groneman—Doornbos, Mevr. Knoppers—Van Eijbergen. Mevr. Knoote- Van Lanschot Hubrecht Baronesse Van Heeckeren van Molecai en—Holle. Mevr. Kemper-Blok van Laer. Bij den ondergeteekende verschijnt l! iederen Woensdag «s» l)e Hollandsche Lelie, j| Weekblad if onder Hoofdredactie -'S© van f l mevr. M. C. KOOIJ—Van Zeggelen if De Hollandsche Lelie is het eenige jf Weekblad in Nederland voor dames s-© uit de hoogste en beschaafdste krin- i-c) j gen. Let hierop voor uwe advertentie. yjQ jj Prijs p. jaarg. f6.-, fr. p.p. f6.75. proefnummer gratis. jzg v Amsterdam. L. J. VEEN. Sluit Uwe Brand- en Inbraakver- zekeringen bij de Br and- Maatschappij te Amster dam van 1790. Schitterendste voorwaarden Laagste preiuiën G. J. P. van EDE, Ko' tegraclit 15a, Amersfoort Door het Bureau tot Publiciteit van Wetenschappelijk Nieuws, Keizers gracht 153 te Amsterdam, wordt uitgegeven het weekblad 7» een samenvatting van al hetgeen de voornaamste dagbladen en perio dieken aan wetenswaardigs behel zen. »De Kroniek» tracht dus te geven »van alles het beste», en voor hen, die tijd noch lust hebben, dagelijks ettelijke kolommen druks te doorworstelen, maar die toch >bij< willen blijven, is het ekblad dcaal. Abonnement f 1.25 p. jaar. Vraagt gratis-proefnummer. OPENBARE LEESZAAL Beukenlaan 2. Vrge toegang voor ieder boven 18 jaar Couranten Vakbladen Tijdschriften Boeken Adresboeken. UITLEENBIBLIOTHEEK. Oudheidkundig Museum. Dagelijks te bezichtigen voor niet leden a fO.10. Onafhankelijk weekblad voor Nederland. Het bevat, behalve de vele scherpe critische beschouwingen, een uitste kende, beslist objectieve financieele rubriek, alsmede een revue der bui- tenlandsche caricaturen. Vraagt gratis toezending gedurende een maand engij zult TT abonneeten. ADMINISTRATIE 0. Z. Voorburgwal 16 te AMSTERDAM. 5 pOt. obl. in. w. in de stichting Bcdrijfsinstelliiigen V. P. N. te Amersfoort a 100 pCt. NATIONALE BANKVEREENIGING. Gouden Medaille. Gent 1908. Onder redactie van mevrouw W. van der VECHT, Oud-leerares in Kok en Voedingsleer. Dit tijdschrift verschijnt eiken Zaterdag. Proefnummer gratis en franco verkrijgbaar bij iederen Boekhandelaar c het bureau van »DE HUISHOUDGIDS» Burgstraat 65, UTKECJIT.

Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 3