Leger en Vloot. Stadsnieuws. werd 'n raadsel genoemd hoe deze geluk, zoeker, die niet als de anderen het bewijs had kunnen overleggen dat hij reeds vóór 1914 exporteur was, die reeds driemaal failleerde, met een tasch vol consenten liep en een cautie van 1 ton gesteld zou hebben. De exporteur d. B. insinueerde, dat de heer Beaufort er annex roede zou zijn, daar deze anders niet zelf de koopers 's avonds in café's te Amsterdam bij v. d. B. zou brengen. Nooit bezocht v. d. B. den heer B. op diens kantoor, doch steeds aan zijn woning. Niet alleen tegen v. d. B. heeft de heer I.ankamp den heer B. gewaarschuwd. Ook wees hij 27 Maart mr. Patijn er op, dat de Pluimveevereeniging in strijd met haar schrijven van 9 Januari de extra-heffing voor de consenten voor uitvoer geïnd had. Voorts wees hij er op dat bij de Nat. Bank te Amersfoort onder het hoofd van B. van Asperen Vervenne een enorm bedrag van f 643-966.55'/2 In giro staat; onder diverse hoofden stond 1 millioen in girr, bij de banken, 'n Dergelijk finantieel beheer achtte hij verontrustend. Het gaat niet aan gelden op naam van particulieren te deponeeren en den weg te effenen voor onheilen. Op de waarschuwingen van den heer Van Lanschot volgde diens eervol ontslag. In verband met de artikelen in »De Telegraaf» over «Consenten-geknoei» in de V.P.N., heeft het bestuur van den Ned. Pluimvee- en Konijnenhoudersbond het vol gend telegram aan den Minister van Land bouw enz. gezonden Naar aanleiding der in >De Telegraaf» van 22 Augustus uitgebrachte beschuldigin gen tegen de Pluimvee-vereeniging en de Rijkscommissie van Toezicht daarop, ver zoek ik Uwe Exc. namens het bestuur van den Nederlandschen Piuimvee- en Konijnen houdersbond op de meest dringende wijze een gestreng onderzoek naar de daarbij ge noemde feiten te willen gelasten. Staat eenerzijds het recht der gecompro mitteerde personen vast, bij gebleken on juiste voorstelling, volkomen gerehabiliteerd te worden, zoo kan anderzijds, zelfs bij be vestiging van een klein gedeelte der aan de kaak gestelde wantoestanden, bestendiging daarvan in het belang der pluimvee- en konijnenfokkers onmogelijk worden geduld. Met klem verzoekt ons bestuur Uw Exc. dat onderzoek zoo spoedig mogelijk te doen instellen, opdat aan evcntueele willekeur en kwade practijken een einde moge zijn ge maakt alvorens opnieuw tot uitvoer wordt overgegaan of het vertrouwen in de eerlijk heid en het beleid der personen, met de regeling van dezen uitvoer belast, voordien moge zijn hersteld. Epe, 24 Augustus 1917. VAN BLARICUM, Voorzitter N. P. K. B. In verband met den kolennood heb ben B. en W. van Ambt-Delden in overleg met den districts-schoolopziener besloten de najaarsvacantie voor de scholen dit jaar te doen vervallen, daar een tijdelijke sluiting der scholen wegens brandstoffennood niet onwaarschijnlijk is. Het hakbare hout, eiken, beuken, linden, dennen, kastanjes, enz. op het land goed »De Valkenberg», te Steeg, bracht bij openbaren verkoop f 142.000 op. De firma Elshout, te Den Iiaag, heeft het afzanden van de duinen tusschen Kat wijk en Noordwijk moeten stopzetten wegens gebrek aan brandstoffen. Daardoor is het personeel, dat bij het afgraven en het trans port werkzaam was, voorloopig ontslagen. Te Hilversum, Utrecht en Veendam is besloten tot geheele of gedeeltelijke con centratie van de bakkerijen. Te Maastricht heeft de Brandstoffencom- missie voor de banketbakkers ingevoerd drie >baklooze< dagen per week en wel voor de Dinsdagen, de Donderdagen en de Zon dagen. Men meldt ons uit Dordrecht, dat de heer M. van Zanten, leider van het Levens middelen bedrijf en voorzitter van de Brand- stoffencommissie van het district Dordrecht, op het denkbeeld gekomen is om met warmte die anders verloren gaat, water te koken. Dit denkbeeld is door den directeur van de gasfabriek en hoogdrukwaterleiding te Dordrecht in proeven omgezet, met het resultaat, dat zonder eenige kosten dagelijks pl.m. 30.000 liter leidingwater kunnen ver kregen worden, geschikt voor huishoudelijk gebruik, als voor koffie of thee koken, of waschwater. De eenvoudig*, weinig kost bare installatie, die bij elke fabriek kan worden tcjgepast, is in werking te zien aan genoemde fabriek, terwijl de directeur, de heer De Breuk, gaarne inlichtingen ver strekt. Ook bij de Electrische Centrale zullen op andere wijze proeven worden ge nomen voor hetzelfde doel. Het Handelsblad verneemt, dat de Duitsche keizer onlangs in een gesprek met een tot voor kort neutralen diplomaat te Berlijn zich in zeer waardeerende woorden heeft uitgelaten over de houding der Neder- landsche regeering. In geen neutralen staat, zei hij, wordt het volkenrecht zóó weten schappelijk toegepast als juist in Nederland, in geen neutralen staat is de houding der regeering zoo correct tegenover de centra- len en de entente. Weder zijn boven een deel van Zee land bommen geworpen, n.l. in de nabijheid van Cadzand. Gelukkig zonder veel schade aan te richten. Zaterdagavond verscheen een vliegtuig boven het plaatsje. Plotseling klonken drie slagen. Bommen ontploften in den strook tusschen 't kanaal en 't Zwin, vlak bij de Belgische grens. Ze sloegen putten in den grond. In de nabijheid staat de hoeve van Brevet. De boer en zijn gezin zijn met den schrik vrijgekomen. In 't haventje is alles heel gebleven al schokte 't gehucht op zijn grondvesten. De Nederlandsche wachtposten bleven ongedeerd. De Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel heeft bepaald, dat met ingang van 2 September 1917 de hoeveelheid brood op een broodkaart te verkrijgen 2al moeten strekken voor een tijdsduur van 11 dagen, niettegenstaande op de kaart ver meld staat, dat ze geldig is voor een week. I'it het interneeriiigskamp te Zeist. In het interneeringskamp is, naar »Vrij België» meldt, dezer dagen gehuldigd de heer Noppen, beheerder van het werk Lezing van onze soldaten.» De heer Aug. Verbist, leider van het Vlaamsche Tooneel- gezelsebap, was de tolk der geïnterneerden, toen hij den heer Noppen hartelijk dank zegde voor het goede werk ten bate van de geïnterneerde soldaten verricht. Hij over handigde hem als aandenken een kunstig afgewerkt kistje, met op hut deksel een medaljon met Vlaamschen Leeuw en Wapen van Aarschot, werk van den heer Geeraerts, artillerist. Bij gelegenheid van den verjaardag van koningin Wilhelmina op 31 Augustus, wordt in het interneeringskamp een groot sportfeest aangericht. Op het programma voetbalspel, turnen, veldloop, hardloopen, schermen, springen, athletiek, korfbalspel, levend schaakspel, zang en muziek. In elk der 2 kampen zijn 4 barakken ontruimd, ongeveer 2000 geïnterneerden verlieten namelijk het kamp om in de mijn streken en elders te werk te worden gesteld. Gemeld wordt, dat heden te Soesterberg >oo invalide Engelsche krijgsgevangenen uit Duitschland zullen komen. Revestiging van dit bericht konden we niet krijgen, De dienstplichtigen van de bereden korpsen van de lichting 1910 zullen met uitzondering van de onder-officieren omstreeks het begin van October a.s. met onbepaald (klein) verlof worden gezonden. (Corr.-bur.) Kunst oh Wetenschap. derwerk van den kunstschil der A. de Winter, van Utrecht, in de R. K, Openbare Lees zaal. In de bovenzaal van het gebouw der R. K. Openbare Leeszaal, aan de Nieuwstraat 20, alhier een zaaltje, dat zich uitnemend leent voor dergelijke tentoonstellingen, ex poseert de kunstschilder A. de Winter, van Utrecht, deze dagen tot 15 September »een keur-collectie van zijn werk.» Zoo althans luidt de door ons ontvangen invitatie, welke ons er toe bracht derwaarts te gaan. Wijl we niet het overige werk van dezen kunstenaar gezien hebben, kunnen we nietbe- oordeelen of hier e°n keur-collectie aan wezig is, maar wel hebben we mogen con- stateeren, dat hier een merkwaardige ver zameling, welke een breeden kijk geeft op het kunnen en de kunst van de Winter, Is bijeengebracht. Niet minder dan 45 stukken vragen de aandacht, waaronder krijtteekeningen en enkele futuristische werken. Wat dadelijk treft bij deze expositie, is het overheerschend sombere, strenge, haast mystieke in bet meerend .el van het tentoon gestelde, een somberte, welke echter rustig stemmend werkt. Of De Winter gewerkt heeft onder den invloed van de wolk van droevenis, welke de menschheid zich uitbreidt, den schier alle illusie op wat beters vernietigenden ernst van deze tijden, welke bitter en som ber maakt in het gemoed? Men aanachouwe slechts de nummer i, 3, 6, 20 en 33, werken van uiteenloopend onderwerp, doch alle sprekend van een groote somberte. Zoo no. 1, een krijtteekening, een stuk water, besneeuwde oevers rondom en waarboven zich welft eeti loodgrijze lucht. Een stuk van troostelooze eenzaamheid, die bijkans huiveren doet. Maar juist daardoor tot aandachtig bezien dwingt, "t Zelfde kan gezegd worden, zij dan ook in niet zoo sterke mate, van no. 3, eveneens een winter landschap, waarin de toon zoo mooi ge troffen is. De neiging tot het mystieke vinden we terug in no. 33, in no. 20, hoornen op een hoogvlakte, en in de vele rotsschilderingen, in welke laatste in 't bijzonder treffen de sterke, soms ongewone licht-effecten. Krach tig van opzet en uitvoering zijn no. 44, eiken-stammen, tegen gedurfd kleurig, hel- zonbelicht fond en no. 15, boomen in de sneeuw. Bijzondere aandacht zijn ook waardig no. 16 en no. ft, paddestoelen, die uit den don keren achtergrond zoo sprekend naar voren komen. Van de stillevens noemen we no. 34, tul pen in pot, waarvan het donkere, fluweelige rood zoo sterk bekoort. De krijtteekeningen getuigen o.m. in no. 30, 35 en 19, in welk laatste nummer de paradijs-vogel 't zoo mooi doet, van het kun nen van den kunstenaar, ook in deze richting. We volstaan met dit algemeen overzicht, dat bedoelt een opwekking te zijn om deze expositie te gaan bezichtigen. Landbouw en Veeteelt. In de zandstreken van Noord-Brabant heérscht in den iaatsten tijd een groote agitatie onder de landbouwers, naar aanlei ding van onteigening van den oogst 1917 en de toebedeeling van granen. Pastoor Roes heeft daarop in de protest- vergadering hier ter stede reeds gezin speeld. In deze aangelegenheid zijn vergaderingen gehouden door een aantal boerenbonden, bijgewoond doer gemeentelijke autoriteiten, welke vergaderingen door de boerenbonds- kringen in Brabant zullen worden voortgezet teneinde een gecentraliseerde actie te kun- m doorvoeren. Reeds werd op deze actie vooruitgeloo- pen, door de landbouwers uit de Noord- Brabantsche Kempen, vereenigd in 18 boe renbonden en gesteund door de burgemees ters van tien gemeenten, die na gehouden vergadering een adres tot den Minister van Landbouw hebben gericht, waarin zij ver zoeken, dat aan boeren zooveel rogge of tarwe hun eigen oogst worde gelaten als voor eigen gebruik noodig is een voldoende hoeveelheid veevoeder voor den aanwezigen veestapel besckikbaar blijft 3, de prijzen der af te leveren granen in verhouding worden gebracht met de prijzen der veevoederartikelen, door bedui dende verhooging der graanprijzen of be hoorlijke verlaging der veevoederprijzen. Aniersfoortsclio Keitjes. U kent immers die kleine keitjes, welke de mannen van thans, toen de jongenskiel hen nog om de schouders gleed en zij niet wisten van voetbal of welke andere sport dan ook, gebruikten voor het ruitjetik. Een vrij onschuldige liefhebberij, die er alleen op uit was de bewoners naar buiten te lokken. De gedachte aan deze keitjes kwam in ons op dezer dagen, toen een onzer lezers ons vroeg, of we niet n' rubriek konden openen, waarin men, zoo geheel buiten de «Ingezonden stukken» om, losse op-of aan merkingen zou kunnen maken of grieven of wenken uiten, welke, gericht aan het adres van gemeentelijke of andere autori teiten, een uitwerking zouden kunnen heb ben als de keitjes in onze prille jeugd. We voelden dadelijk iets voor het denk beeld, temeer omdat dan tevens een zekere band kan ontstaan tusschen abonné's en redactie, welken wij ten zeerste zullen waar- deeren. Het eerste keitje gaat dan na deze in leiding maar dadelijk tegen de ruiten van wien 't aangaat. Een lezeres klaagt ons over het slecht, of eigenlijk geheel niet geregeld verkeer in de Langestraat, waar 't op bepaalde uren van den dag zoo druk kan zijn, met fietsen vooral, dat 't niet geheel zonder gevaar is er door te gaan. Zij zelf werd dezer dagen het slachtoffer van verkeerd uitwijken. Wij onderschrijven deze klacht volkomen. Er heerscht in de Langestraat tusschen de Varkensmarkt en Kortegracht ten opzichte van de regels van den weg, een absolute anarchie, waarvan wielrijders vooreen groot deel de schuld dragen. Men rijdt maar kris en kras door elkander, waarbij van rechts houden geen sprake is, met het gevolg, dat botsingen niet uitblijven, Dezer dagen wa ren we er van drie, in een korte spanne tijds, getuige. Vooral het beginpunt van de I.angestraat lij de Varkensmarkt levert op de drukke uren van de dag gevaar op. voornamelijk bii het op- en afrijden van de Varkens markt. Ook daarbij worden dan meestal dc regels van den weg schromelijk overschre den. Men haalt links uit, als 't rechts moet zijn en omgekeerd, wat aan de veiligheid van het verkeer afbreuk doet. Ons dunkt in een en ander ware te voor- 1 zien door het ter plaatse doen posteeren van een verkeers agent, die leiding kan geven. Wat nu niet een moderne nieuwigheid is, doch o.i. zeer gewenscht in deze drukke straat, met het groote doorgaande verkeer, óf, wanneer 't geen verkeers-agent leiden kan. althans een duidelijke aanwijzing van «Rechts houden». Misschien, dat dat vol doende helpt om het verkeer in wat meer geregelde banen te leiden. Bij Kon. besluit is aan de gemeente Amersfoort een voorschot van f50.000 ver- 1 leend voor den aankoop van gronden en per- ceelen in het belang van de volkshuisvesting. De dank- en gebedsure aan den voor avond van den verjaardag van F. M. de Koningin zal Donderdagavond otn half zeven gehouden worden in de St. Joriskerk. De plechtigheid zal worden verhoogd door muziek en zang. Naar we in de Amers- foortsche Kerkbode lezen, zullen toepassc- lijke liederen gezongen worden door mevr. Van RijssenBoecop, begeleid door dr. F. A, G, Groneman (violoncel) en den heer G. v. d. Burg, organist. i Door den Minister van Oorlog is af- wijzend beschikt op het verzoek van den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente d.d. 31 Mei j.l.. lot het aanstellen van een gar- nizoenspredikant. De Minister is van meening, dat het niet op zijn weg ligt in de te Amersfoort ontstane behoefte aan geestelijke verzorging der troepen door de aanstelling van een garnizoenspredikant te voorzien. Am. Kerkb, Naar aanleiding van een ingezonden stuk in een der plaatselijke bladen werd gisteravond in hotel »Dc Zwaan» een ver gadering gehouden, teneinde plannen te beramen voor het organiseeren van een leger- dag hier ter stede. Een tiental heeren was aanwezig. De leider der bijeenkomst, de heer J. P. van Pelt, luitenant der infanterie, lid van het hoofdbestuur van »Ons Leger» gaf een kort overzicht van het streven van deze vereen!- ging, welke zich ten doel stelt meerdere sympathie voor het leger te wekken hij het Nederlandsche volk en dat doel tracht te bereiken o,m. door het zelf-organiseeren of 1 hulp verleenen bij het organiseeren door anderen van een Legerdag. i Spreker meende, dat Amersfoort, waarin verschillende leger-onderdeelen zijn saamge- bracht, zich uitstekend leent voor een le- gerdag. Verschillende besprekingen werden ge- j voerd, waarvan het resultaat was, dat men zich zal wenden tot het nog bestaande comité voor het houden van een demonstratie van lichamelijke ontwikkeling, welke demonstra- j tie 27 Juli j.l. zou gehouden zijn, doch geen voortgang kon hebben. Dit comité zal ge- vraagd worden of 't de voorbereiding van een legerdag op zich wil nemen. In een eerstdaags te houden bijeenkomst zal verslag van deze bemoeiingen gedaan worden. De dienst der Oosterstoomtram-Maat schappij zal met ingang van 3 September a.s. ingekrompen worden. Tot kantoorbediende 2e klasse bij den Post- er, Telegraafdienst alhier, !s benoemd G. Ch. van Doorn. Op een terrein, rechts van den Soester- weg, halverwege den spoorwegovergang, zullen nieuwe barakken voor gezinnen van Belgische geïnterneerden worden gebouwd. Het benoodigde materiaal is reeds aangevoerd. Protest - vergadering tegen de graanregellng. Vrijdagmorgen is in het gebouw van den R. K. Volksbond alhier een vergadering gehouden van landbouwers uit de omlig gende plaatsen om te protesteeren tegen de regeling der distributie en de prijzen der granen. In deze bijeenkomst, belegd door den R. K, Coöp, Boerenbond «Hoog land», en welke door ruim 300 landbouwers bezocht was, trad als spreker op pastoor Roes uit Woensel. De heer W. v. d. Hengel, voorzitter van de Zuivelfabriek «Juliana» te Achter veld, gaf een korte inleiding, waarin hij voorop stelde, dat deze vergadering niet belegd was om herrie te maken, doch om middelen te beramen, welke er toe kunnen leiden, dat de vrede onder de boeren be waard blijft. Spreker zette verder uiteen, dat de thans geldende prijs van f 18 per H.L. rogge te weinig is, Met dezen prijs wordt slechts een overschot gemaakt van f 3.04, wat be-

Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 2