Do heer Hofland: Dan is er nu reden voor. De Voorzitter: Verlangt nog iemand het woord of hoofdelijke stemming? De heer Hofland: lk ben er tegen. De Voorzitter: Er zal aanteekening van worden gehouden, dat de heer Hofland er tegen is. 474. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleunen van een credietvoor het maken van een opslagplaats aan de Eern ten dienste van Gemeentewerken. (Gedr. Verz. No. 166). De heer Leinweber: M. de V., dat terrein van 8990 M2. is verhuurd voor f 225.— en nu stellen B. W. voer in art. 2 het vrijkomende terrein, dat is 4000 M2. voor ook f 225.in gebruik te geven. Dat begrijp ik niet. De Voorzitter: De bedoeling is voor het ge- heele jaar cn van het geheele stuk w as het maar voor 9 maanden. Dc heer Hofland: Dan is de voorstelling van de zaak toch heelcmaal onjuist, absoluut onjuist. Do Wethouder Eysink: M. de V., zooals terecht door u is opgemerkt, geldt het hier voor een geheel jaar. Daarbij komt, dat de prijzen der landerijen duurder zijn en wij geen gras gaan maaien. De Voorzitter: Verlangt nog iemand het woord, of hoofdelijke stemming Zoo niet, dan is dit goedgekeurd, 476. Voorstel van Burgemeester on Wethouders tot aankoop van een perceel bouwland aan do Domstraat van het Bestuur van het Burger Wees huis. (Gedr. Verz. No. 163). Goedgekeurd z. d. of h. st. 476. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van een drietal perceelen aan ilo Eemstraat van den Heer T. van Anrooij. (Gedr. Verz. No. 161). Als voren. 477. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van het raadsbesluit van 31 Juli 1.1. inzake de beschikbaarstelling van melk tegen verminderden prijs. (Gedr. Verz. No. 159;. Als voren. 478. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van een regeling van het gasver bruik in den aanstaanden winter. (Gedr. Verz. No. 172). Aldus besloten. De Voorzitter: B. W. stellen voor, om dit punt aan te houden tot de vergadering van Dinsdag a.s. 479. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om hen te machtigen een gedeelte van de straat verlichting te electrificeeren. (Gedr. Verz. No. 171). De heer Leinweber: M. d. V., ik heb bier voor mij liggen een exemplaar van de Nieuwe Rotter dammer Courant van iq Augustus 1917 en daar zeggen B. <!t W. van Den Haag aan den Gemeenteraad het volgende »De dringende noodzakelijkheid om zooveel mogelijk te besparen op het kolen verbruik heeft B. W. aan leiding gegeven den raad het voorstel te doen om over te gaan tot het vervangen van de thans nog in gebruik zijnde openbare gasverlichting door electrische verlichting. Door die omzetting zal het gaskolenverbruik van de gasfabrieken met 3>/2 pCt worden vermin-W<J. Bovendien heeft het electrisch bedrijf slechts onge veer de helft van de hoeveelheid kolen noodig om een gelijkwaardige verlichting te leveren. De kosten worden geraamd op f 30 a f 40 per lantaren. Voor de ongeveer 2500 lantarens, die thans nog branden, zijn de totale uitgaven derhalve op ten hoogste f 100,000 te stellen. Dc benoodigde materialen zijn bij bet gemeentelijk electr. bedrijf gedeeltelijk in het magazijn voorhanden, terwijl het te kort komende vermoedelijk zeer spoedig kan worden geleverd. De verandering zal voorts ten gevolge hebben, dat ruim f 10 per jaar en per lantaarn, derhalve in totaal f 25.000 op de uitgaven der openbare verlichting zal worden bezuinigd.» Hier stellen B. W. voor too lantaarns te elec trificeeren en dat kost f 50.— Af 60.— Dat begrijp ik niet, waar het bovendien in Den Haag voor goed gebeurt en hier slechts tijdelijk, M. de V„ ik weet niet hoeveel lantarens wij hebben, maar gezien, dat het in Den Haag geeft een bezuiniging van f to.— per jaar en per lantaarn, lijkt het mij dus verstandig in Amersfoort alle lantaarns zoo te maken. En aangezien het tegenwoordig 'savondszoo donker is zou ik B. W. willen ultnoodigen de burgerij per publicatie te verzoeken om de luiken en hlindet 's avonds niet te sluiten, maar open te laten, zoodan het lie!:- -orstraalt op straat. De heer Hofland: En je mag geen licht branden I De Voorzitter: In mijn qualiteit van Wethouder der Bedrijven zal ik trachten te antwoorden, mijnheer Leinweber. U hebt eigenlijk het antwoord zelf al ge geven, en dat is voor mij betrekkelijk heel gemakke lijk. U hebt gezegd, dat in den Haag die lantaarns gemaakt worden voor f 30 a f 40.— Maar u hebt er ook bij gelezen dat in Den Haag do materialen in de magazijnen aanwezig waren en daarvan hangt in dezen tijd volkomen af de prijs, dien men zal moeten beste den om tot iets te geraken. Of ik een kabel heb, of dat ik een kabel moet koopen, maakt zeker een ver schil van meer dan 200 pet, uit. Dus de meening, dat het in Amersfoort te duur zou zijn, kan ik niet aan vaarden, omdat de medcdeeling is gedaan, dat Den Haag de materialen in handen heeft. Wij zijn bezig te trachten om de moften en nu bedoel ik geen Duitschers, wanneer ik hier spreek van moffen, maar de aansluit8tukken te krijgen en dat kost voor iedere lantaarn f 10.— Is het ons mogelijk om dc electrificatie voor f40 of f45.— klaar te krijgen, dan geven wij geen f50.uit en dan zou de rekening meevallen, evengoed als het crcdiet van f 6000. - zoo goed als wij in iedere commissie met de credieten van den Raad zoo zuinig mogelijk handelen. De heer Stadig: M. de V., ik zou wel even willen vragen, waarom deze electrificatie een tijdelijk karakter moet hebben in verband ook met de vrij hooge kosten. De Voorzitter: Dat heeft tot oorzaak het gebrek aan materiaal, waarom het werk alleen maar proviso risch kan geschieden. Zoo zullen wij de lantaarns ook niet met den gewonen druk kunnen ontsteken. Dat zal met een hevel moeten gebeuren. Verlangt iemand nog het woord of hoofdelijke stemming? Zoo niet, dan is aldus besloten. 480. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om bij Hare Majesteit de Koningin in beroep to gaan van het besluit van Gedeputeorde Staten tot niet goedkeuring van liet raadsbesluit van 29 Juni 1917 tot het aangaan eoner tijdelijke geldleening van ten hoogste f 500 000.— voor de uitvoering van het plan tot verbetering van dc binnenstad. (Gedr. Verz. No. 160). Goedgekeurd z. d. of h. st. 481. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van liet raadsbesluit van 31 Juli 1917 tot bet aangaan eoner kasgeldleening. (Gedr. Verz. No. 170). Als voren. 482. Voorstel van Burgomeeslcr en Wethouders tot aanvulling van het raadsbesluit van 26 Juni j917 inzake het nemen van maatregelen tegen eventueelen hinder van vischbakkerijen. (Gedr. Verz. No. 155). Als voren. 483. Vaststelling rekening van het Burgerlijk Armbestuur dienst 1916. Als voren. De Voorzitter: Verlangt iemand nog het woord in het belang der gemeente? De heer De Kempenaer: M. de V., ik maak mij ongerust over de brandstoffenvoorziening. Wij komen iederen dag nader tot den winter en wat de tempe ratuur betreft zijn we al een maand vooruit. Nu ben ik in verschillende steden geweest, zooals Nijmegen, Deventer, Rotterdam en Baarn en nu heb ik gezien, dat b.v. in Rotterdam en Nijmegen de menschen vol doende brandstoffen hadden voor het heele jaar. De Voorzitter: Mag ik u even interrompeeren. Dat ia een zaak, die niet in den Raad behoort. De heer De Kempenaer: Is het dan niet een gemeentebelang De Voorzitter: Een gemeentebelang is het zeer zeker. De heer De Kempenaer: Nu dan, en u vroeg wie nog het woord verlangde in het belang van de gemeente De heer Houbaer: Ja zeker, wij kunnen hout koopen cn turf. De heer De Kempenaer: Wanneer u mij het woord ontneemt houd ik natuurlijk mijn mond. De Voorzitter; Ik meende, dat de brandstoffen- commissie was de uitvoerster van de Rijkscommissie in Den Haag. en als zoodanig is het niet direct een gemeentezaak. Maar dat neemt niet weg, dat ik u wel wil laten uitspreken. De heer De Kempenaer: M. de V., ik heb ge vraagd of ik turf mocht laten komen en toen is mij gezegd, jawel, maar wij leggen er beslag op. In andere plaatsen echter laat men wel turf komen. Ik heb ge hoord van menschen, die reeds 100 mud anthraclet hebben. In Rotterdam heeft men al een voldoenden wintervoorraad. In Baarn heeft men een 20 mud. In Deventer ben lk er bij geweest, dat men voldoende insloeg, zelfs ver over de 100 muil. Toen ik zei, dat wij in^Amersfoort heel vriendelijk moeten vragen en dat wij dan nog geen half mud kregen, werd ik uit gelachen. Een coöperatieve verbruiksvereeniging te Utrecht biedt anthraciet aan voor f240, kachelkolen voor f2.32, gascokes voor f 1.75. eierbriketten voor f2.05. Daar kan men plenty krijgen, I11 Utrecht wordt gepubliceerd, dat je zooveel kunt krijgen als je wilt en als wij bij de handelaren komen, zeggen ze, o neen, er is niets. Komen wij bij het Bestuur van de Brand- stoffencommissie, dan zegt dat ook neen. Als wij nu zoo in het verdomboekje slaan, dan gaan wij toch maar zoo den winter in en daar heb ik wel een beetje bezwaar tegen. De Voorzitter: Mijne aeeren, ik geloof dat het beter is, dat ik niet in mijn qualiteit als voorzitter van deze vergadering, maar als voorzitter van de Brandt stoffencommissie den heer De Kempenaer even ant woord. U hebt daar zoocven gesproken van de ideale toestanden in andere gemeenten. De heer De Kempenaer: lk vond ze niet ideaal. Dc Voorzitter: I.aat u mij nu even uitspreken, ik heb het u ook laten doen. De heer De Kempenaer: Zeker. De Voorzitter: U zegt, dat er gemeenten zijn waar men wel 20 ;'i 30 H L. kolen kan krijgen, maar als voorzitter van de commissie kan ik u zeggen, dat wij er een heel ander beginsel op na hebben gehouden. Wij zijn er van uitgegaan, dat ieder menseh voor zijn noodzakelijk levensonderhoud noodig heeft wat brand stof en dat bet niet aangaat om te zeggen, mijnheer, kun je betalen, haal dan maar 20 of 30 mud. Als voor zitter heb ik tot den secretaris gezegd, je geeft aan niemand één mud af vóór ieder een mud kan krijgen. De heer Hofland: Bravo De Voorzitter: Nu spreekt u ervan, dat u geen half mud kunt krijgen, maar wij hebben op het oogenblik 2 mud gedistribueerd. Op het laatst pas zorgen wij voor de tweede stookplaats. Daarna zoo mogelijk nog voor de derde. En wat blijkt nu? Dat deze week een circulaire van den Minister is uitgegaan, waarin staat dat de brandstoffcncoiri missies niet meer mogen leveren aan iederen ingezetene, groot of klein dan 10 ILL,, mogelijk 12 H.L. Nu zou ik wel willen vragen, hoe die ideale commissies, die wel 20 of 30 H. L. hebben laten opslaan, het zullen moeten maken om die op het oogenblik weer terug te krijgen. De ervaring is dat. wat eenmaal binnen is, niet zoo gemakkelijk terugge geven wordt. Stel u voor dat ze weg zijn, hoe moet de commissie dan optreden Verder zegt u, dat in andere plaatsen maar turf te verkrijgen is, maar ik kan u zeggen, dat wij handelen overeenkomstig de voor schriften van de commissie, en als voorzitter wensch ik uit te voeren de bevelen, die wij krijgen van de Rijkscommissie uit Den Haag. Met eenige motief en onze eenige bedoeling is, de burgers van Amersfoort, Stoutenburg en Hoogland, die wij te bedienen hebben, rechtvaardig te bedienen, zonder aanzien des persoons. Hoe vrijgevig men daarbuiten is, iaat mij en zeer zeker ook dc commirsie volkomen koud. U hebt prijzen genoemd, die ik hier op het oogenblik niet kan be- oordeelen. Alleen weet ik wel, dat de prijzen, die wij te Amersfoort vorderen van de menschen, zijn geba seerd op een calculatie, dat kan ik wel verklappen in dezen tijd, die een winst heeft opgeleverd van f 237. - van circa f237, laat ik voorzichtig wezen! U voelt wel, dat die calculatie van dien aard is, dat alleen de noodzakelijke onkosten worden gedekt en dan wil ik meteen erbij zeggen, dat de bedoeling niet is om ook maar één cent winst te maken. Want mocht er een cent over blijven, dan is wel degelijk de bedoeling om naderhand, wanneer, zooals wij zullen hopen, de vrede is teruggekeerd en God .geve, dal de vrede zoo gauw mogelijk kome, hetgeen over is gelijkmatig te verdoelen naar verhouding van de door ieder afge nomen H.L. Dan kan ik u nog mededeelcn, dat wij niet meer mogen afleveren in II.L., maar per 75K.G., terwijl er anders een sootlelijk gewicht was van 0,85. Ik geloof dat het goed is, dat ik hier nogeeus duidelijk uitspreek, zoodat ook dc pers het hoort, hoe alles erop wijst, dat wij zeer zuinig moeten zijn met onze brand stoffen dezen winter en nu kompn wij nog even terug op wat ik in het begin reeds heb gezegd: De Atneisfoort- sche commisie stelt zich op het standpunt, dat eerst gezorgd moet worden voor de eerste haarstede cnpas daarna komen de anderen aan de beurt. De heer Nieuw end ij k: M. de V het spijt ntij dat lk straks gemerkt heb, dat u niet veel zin had om over de dis:ributie en den aankleve van dien te spreken. Ik had hetzelfde willen vragen, wat de heer De Kempenaer heeft gevraagd en nu zegt u, dat het u koud laat wat anderen doen, maar ik gelorf dat wij wel degelijk koud zullen worden van den winter, wanneer wij afgaan op de commissie. Verschillende plaatsen zijn bezig hout te verzamelen en mij dunkt M. de V., wij komen heelemaal niet in strijd met de zaken van de commissie, die u ons voorlegt, wanneer wij beginnen met hout in voorraad te hebben. Men zegt, dat Amersfoort beschikt over heel veel hout en de heer Leinweber denkt al, dat hij zich warmt in den geest aan de blokjes van het Bcukelaanljc. Dat is nog niet noodig, maar B. \V. zullen wel weten waar dat hout zit. Wat is er tegen, dat wij hout in- zamelen, er blokjes van maken, om het in geva! van nood te gebruiken Dan M. de V., heb ik gekregen de Distributiebodc, nu zou ik daarover niet gesproken hebben wanneer het hoofdartikel daartoe geen aanleiding gaf. In het hoofdartikel wordt gezegd, dat men er 1100de toe overgegaan is advertcnliès op te nemen, omdat men vreesde concurrentie aan te doen aan de bestaande bladen. Dat is heel juist, daar wordt concurrentie ge daan aan de bestaande bladen. Verschillende nering- doenden trekken een post uit voor reclame en wanneer zij daarvan nu uitgeven aan de Distributiebode. dan geven zij dat niet aan de Eembode of Eemlander. Wan neer de ambtenaren in het algemeen duurtetoeslag noodig hebben, de neringdoenden hebben ook een duurtetoeslag noodig, zoo noodig als wie ook. Zij 1 krijgen echter geen duurteslag, maar duurteslagen. Hun wordt de winst ontnomen, die hun toebehoort. Maar dat ter zijde gelaten, zou ik willen vragen, is hier ook sprake van hollen of stilstaan Voorheen 1 werd misschien een advertentie gegeven aan verschil- lende bladen zonder prijsopgaaf te vragen, terwijl nu plotseling een krant uitkomt. Was er geen middenweg te vinden, die per saldo voor de gemeente voordee- liger is? Want wanneer deze krant nu eenmaal per week j verschijnt, wat gebeurt er dan? Als Vrijdag het blad verschijnt, en er moet Maandag plotseling een bekend- making komen, dan moet men toch bij de bladen te- recht komen. Zou het niet wenscheiijker zijn geweest i en misschien is dat gebeurd overleg te plegen met de verschillende bidden en den prijs te vragen van j een contract van zooveel regels? Dal was voor de gemeente goedkooper geweest en het onaangename j van zelf advertenties op te nemen, had niet behoeven te gebeuren. Waar de verschillende bladen op ver- j schillende dagen verschijnen, had men zeker kunnen bereiken wat men bereiken wilde. Dan wil ik u nog j vragen, als derde punt, iets over de levering van kaar- sen, waaromtrent ik heb gelezen, dat de Minister mil- dere bepalingen heeft gemaakt. In verschillende plaat- 1 sen is het gemakkelijker kaarsen te krijgen dan hier. Ik weet verschillende winkeliers, die met kaarsen zitten van incourant model, die worden niet afgehaald, omdat I de gasfabriek geen bewijs geeft of de menschen niet iu de gelegenheid zijn om aan de gasfabriek te komen. Ik zou u willen vragen of wij te wachten hebben mil- dere bepalingen, opdat die restanten kunnen worden I opgeruimd. Ik dank u, M. de V. I De Voorzitter: Mijnheer Xieuwendijk, men kan nu eenmaal niet op ieder gebied specialiteit zijn. Nu ben ik op het oogenblik bezig om in de kolen specialiteit te worden en in betrekking tot het hout wil ik 11 zeggen, dat dit niet behoort onder de distri- butie en dus ook niet onder de brandstoffencommissie als zoodanig. Toch kan ik u wel mededoelen, dat de I gemeente daarop attent is geweest, want er zijn maat- i regelen genomen om de stommels te laten rooien. Of J die misschien gedistribueerd worden door de brandstof- j fencommissie, weet ik niet. Maar in ieder geval zullen 1 ze ten goede komen aan de burgerij. Wat uw beide 1 andere vragen betreft, zoo stellen wij ons voor u daarop schriftelijk te antwoorden. De heer Hofland: Den Raad te antwoorden, nietwaar De V o o r z i 11 e r Zeker Verlangt voorts nog iemand het woord Zoo niet, dan sluit in de verga dering (te 9.20 uur). (1 K WISS K Ij I) R S T II K K K Burgemeester en Wethouders schreven aan den Raad: Uitbreiding School H. Zooals Uwe vergadering waarschijnlijk bekend is, zijn de klassen van de openbare lagere school H over bevolkt 1 sommige klassen tellen meer dan 50 leerlin gen. Het is derhalve dringend noodzakelijk hierin verbetering tc brengen. Aanvankelijk was ons voornemen plannen te doen ontwerpen om 6 klasse-lokalen bij de bestaande school tc doen bouwen. Nadere overweging heeft ons van dit voornemen doen afzien. Het bleek ons bovendien ook, dat het terrein met het oog op de beschikbare ruimte minder geschikt is. Wij stellen ons thans voor U binnenkort plannen aan te bieden voor den houw van een zes-klassige school op het terrein-Van Boetzelaer, waarvan de kostfnniet belangrijk hooger zullen zijn dan bij uitvoering van een phn tot uitbreiding van school H, als hiervoor is bedoeld en waardoor tevens de bouw van een groote school wordt vermeden, hetgeen zeker in het belang van het onderwijs is te achten. Wij hebben thans een schelsplan doen ontwerpen voor de uitbreiding van school H met een reserve klasse-lokaal en ecu gymnastieklokaal. In het gym nastieklokaal zouden voorloopig twee klassen kunnen worden ondergebracht, zoodat alsdan reeds spoedig in de behoefte aan schoolruimte kan worden voorzien, daar het onze bedoeling is deze uitbreiding vóór den nieuwen cursus (1 Maart 1918) gereed te hebben. De kosten van dit plan worden globaal geraamd op f 26.000. Volgens art. 48 der wet tot regeling van het lager onderwijs draagt het Rijk 25 pet. in deze kosten bij. Wij hebben dc eer U voor te stellen in beginsel tot uitvoering van bedoeld plan tc besluiten en ons daarvoor een crediet tot het genoemde bedrag toe te staan.

Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 2