Dinsdag II fro September 1917. No. 8926 67e Jaargang. 1 - O/B It Uitgave van de Drukkerij „De Ainersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H van Cleeff" HOOFD-REDACTEUR J. CORN. RUGAART. AMERSFOORT. BUREAUX: KORTE GRACHT 9 Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden j 1.— franco per post«.15Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officleele- en onteigenlngs- advertentlen per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels ƒ1.25 Bewijsnummers naar buiten en worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 10 cent, VALKESTRAAT 19. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Postbus 9. Telefoon 19. KENNISGEVINGEN. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Amers foort, gelet op artt. 6 en 7 der Hinderwet, brengen ter kennis van bet publiek, dat een door de N.V. Snelpersdrukkerij „Pulria" alhier ingediend verzoek, met bijlagen, om vergun- DiDg tol bet plaatsen van een elect ro-motor van 0 P.K., tol aandrijving van 3 drukpersen vier degelpersen en een linieermuohine, ter vervanging van den gasmotor, in het perceel alhier gelegen aan de Koningin Wilhelmina- straat No. 21, by het Kadaster hekend onder Sectie C No. 1586 op de Secretarie der Gemeente ter visie ligt, en dat op Zaterdag den 22 September aanstaande, des voormiddag» te half elf uren, gelegenheid t3n Raadhuize wordt gegeven om, ten overstaan van het Gemeentebe3tuur of van éen of meer zijner leden, bezwaren tegen het uitbreiden van de inriobting in te brengen. Tot bet beroep, bedoeld in art. 15, le lid der Hinderwet, zijn volgens de bestaande jurispru dentie, alleen zij gerechtigd, die overeenkomstig artikel 7 der Hiuderwel voor bet Gemeentebe stuur of éen of meer zijner leden zijn verschenen, tea einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Amersfoort, 8 September 1917. De Burgemeester der Gemeente Amers foort maakt bekend, dat de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, Gezien artikel 12, lid 2, der Distiibutie- regeling voor brood, bloem, meel en rogge van 27 December 1916 (Staatcourant 303) heeft goedgevonden onder intrekking van zijne beschikking van 20 Maart j,l., laatstelijk gewijzigd bij zijne beschikking van 19 April 1917, te bepalen .a. dat de verhouding van het gewicht, dat de Ingeleverde bons vertegenwoordigen en het gewicht van de nieuwe grondstoffen, dat naar aanleiding daarvan zal kunnen worden verstrekt, wordt vastgesteld als volgt: 1. voor too K.G. W. bons wordt ver strekt óf 73 K.G. inlandsche tarwebloem óf 71.5 K.G. Ametikaausche tarwebloem óf 70 K.G. rogge; 2. voor 100 K.G. B. bons wordt verstrekt 71.5 K.G. tarwemeel: 3. voor too K.G. R. bons wordt verstrekt 70 K.G. rogge; b. dat, zoodra in plaats van tarwebloem (inlandsch of Amerikaansch) en tarwemeel zal worden geleverd bloem en meel van eene bepaalde samenstelling, voor bet vast gestelde sub a1moet worden gelezen voor 100 K.G. W. bons wordt verstrekt óf 72 K.G. Regeeringsbloem óf 70 K.G. rogge, terwijl voor het vastgestelde sub a 2, a'sdan moet worden gelezen voor 100 K.G. B. bons wordt verstrekt 67 K.G. Regeeringsmeel c. dat, zoodra in plaats van rogge zal worden geleverd Regeeringsstoffen voor grof roggebrood, voor het vastgestelde sub a 3, moet worden gelezen voor too K.G. R. bons wordt verstrekt 70 K.G. Regeeringsgrondstoffen voor grof roggebrood. Deze bepaling treedt in werking met In gang van 12 September 1917, met dien verstaande, dat zij voor het eerst van toe passing zal zijn op de bons der broodkaar ten gemerkt 26e week. Amersfoort, 10 September 1917. De Burgemeester voornoemd, VA* RANDWIJCK. LANDSTORM. Inschrijving van personen in de registers van den Landstoim. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis, van in ondersiaanden staat genoemde personen, dat zij Ingevolge Koninklijk Besluit d.d. 12 April 1917 (Staa'sblad no. 285) in de registers voorden Land storm zijn ingeschreven, op den datum, in het reg'ster, voor de jaarklasse en onder het volgnummer, achter ieders naam aangegeven. inschrijving. De inschrijving is geschied. GESLACHTS- EN VOORNAMEN.^ Datum van geboorte. 5? E 0 c if Basle, Cornells 23 Januari 1881 20 Augustus 1917 1901 5 Celasse, Nicolaas, Jan 10 Februari id. 1 21 Doorn, Hendrik van der 11 Juni ld. 1 26 Geld, Get rit van der 1 Ji'H id. I 38 Heiden, Peter van der 25 October ld. 1 43 Hoek, Hendrik, Antonius v. d. 5 Augustus ld. 49 Jager, Sijbrandus de 15 Maart id. I 33 Kroon, Jan 12 Maart id. 1 61 Kruijf, Willem de 20 Febtuaii id. I 62 Oosterveen, Hendttk, Jan 16 December ld. 1 80 Sleeking, Nicolaas Smit, Hendrik 6 September id. 1 90 30 November id. i 92 Steur, Contant, Adriaan «7 Juli id. I 96 Stigt, Dirk, Cornel-s van 21 Januari id. I 97 Veen, Bencdictus Hendwkus v. d. 19 November 1 id. I 101 Beijer, Lambertus 5 December 1880 id. 1 i goo 5 Brons, Hendrikus, Cornel's 13 December id. 2 Brug, Gijsbei tus van de^ 21 December id. 1 11 Bruinekool, Johannes 8 Augustus id. 1 «3 Epskamp, Tounis 10 Maart id. i 20 Hassing, Julius, Franciscus 14 December id. 1 32 Heuvel, Arie van den 19 Maart id. 36 Jacobs, Everardus 14 Api'.I id. 4* Kalken, Adrianus, Josephus, Antonius van 8 Juni id. 47 Meijers, Hendrik 9 Maart id. 64 Philippo, Dirk 26 December id. 1 71a Putten, Heudrik van 1 Februari id. 1 76 Sneepcis, Johannes, Dirk 27 April id. 2 84 Spijker, Warnaar 30 Juni id. I t 87 Wesselman, Hubeitus 22 Januari id. i 99 Weerd, Jan, Gei rit van der 29 October id. 96 De pers enen in t avenstaanden staat genoemd, kunnen ter secretarie dezer gemeente bekomen een persoonlijke kennisgeving van Inschrijving. Amersfoort, 5 September 1917. De Burgemeester van Amersfoort, Van RANDWIJCK. Landstorm-keuring Jaarklasse 1901 en 1900. De Burgemeester van Ameisfoort brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de dienstplichtigen bij den Landstorm der jaar klasse 1901 gelegenheid hebben zich aan eene keuring te onderwerpen, die zitting houdt op Woensdag 10 October I917 s' voor middags 10 uur In het gebouw »OnsHuis« Kortegracht no. 3, te Amersfoort en wel de ingeschrevenen voorkomende op het keuringsregisier onder de volgnummers 1 t/m 50; op Donderdag 11 October 1917 voor degenen voorkomende onder de volg nummers 51 t/m :oo, terwijl voor de overige Ingeschrevenen daartoe op Vrijdag 12 October 1917, gelegenheid bestaat, allen op het zelfde uur en dezelfde p'aats. Voorts, dat de dienstplichtigen bij den landstorm der jaarklasse 1900 gelegenheid hebben zich aan eene keuiing te onder werpen, die zitting houdt op Vrijdag 12 October 1917 s'voormiddags 10 in het ge bouw „Ons Huis" Kortegracht no. 3, te Amersfoort en wel de ingeschrevenen voor komende op het keuringsregisier onder de volgnummers 1 t/m 25; voor degenen voor komende onder de volgnummers 26 t/m 75 op Zaterdag 13 October 1917, terwijl voor de overige ingeschrevenen daartoe op Donder dag 18 October 1917 gelegenheid bestaat, allen op hetzelfde uur en dezelfde plaats, Het welbegrepen eigenbelang van de landstormp'ichtigen maakt het zeer wensche- lijk, dat zij zich voor deze keuring aan melden o.a., omdat zij, ingeval zij onge schikt mochten, blijken van het inschrijvings register worden afgevoerd, wat voor hen van groot belang kan zijn, wanneer tot oproeping van hun ja?rklarse mocht worden overgegaan. Indien de ingeschrevene niet voor de keuiingsraad kan verschijnen, of bij de keuring niet ongeschikt wordt verklaard, staat de gelegenheid voor hem open om eene aanvraag tot den minister van Oorlog te richten, om op grond van ziekten of gebreken, van het inschrijvingsregister te worden afgevoerd, bij welke aanvraag moet worden overgelegd eene behoorlijk gele galiseerde verklaring tot staving van de gegrondheid der aanvraag. Deze aanvraag is niet aan een termijn gebonden. De geneeskundige verklaring moet zijn afgegeven door twee tot de uitoefening van de geneeskunde in Nederland bevoegde personen, "doch voor den ingescb-evene, die gevestigd is elders dan in Nederland, kan worden volstaan met eene verklaring, afgegeven door twee personen, bevoegd tot uitoefening van de geneeskunde in het Rijk, waar bij gevestigd is. Amersfoort 5 September 1917. De Burgemeester voornoemd. Randwijck. Meer licht Het kolengebrek en de daaruit voort- vloelende gasbesparing heeft 't noodzakelijk gemaakt de openbare straatverlichting tot het uiterste te beperken, een beperking, welke zoover Is doorgevoerd, dat slechts op enkele kruispunten een lantaarn brandt. Zoolang we de lange dagen hadden, leverde deze spaarzame verlichting geen be zwaar op. Immers, 't verkeer had zoo goed als opgehouden tegen den tijd, dat 't don ker werd. Nu evenwel, met het lengen der avonden, doet de absolute afwezigheid van verlichting zich danig gevoelen, vooral in de hoofdstraten. Een lichtpunt in de nu heetschende Egyp tische duisternis is het vooruitzicht, dat de lantaarns van electrisch licht zullen worden voorzien. Waartoe de Gemeenteraad een crediet heeft toegestaaan. Maar hoe lang zal "t nog duren, voor 't zoover Is We twijfelen natuurlijk niet aan de voort varendheid van ons gemeente-bestuur In deze. Integendeel, we zijn overtuigd, dat voor een zoo spoedig mogelijke uitvoering zal worden zorggedragen. Maar daar de gemeente hier niet, zooals 's Gravenhage, benoodigdheden in voorraad heeft, is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat de uit voering, tengevolge van late levering, lan ger dan gewenscht is op zich laten wachten. Wanneer die mogelijkheid bestaat ons gemeentebestuur kan daarvan op de hoogte zijn dringen we met klem aan op een tijdelijke voorziening, door middel van gas verlichting, niet in alle straten en ook niet op alle avonden, maar als 't niet anders mogelijk is, alleen op den Zondagavond en dan In de Lang est raat. Want een >janboelc als 't daar Zondagavond geweest Is, mag, dunkt ons niet meer voorkomen. We hebben 't Zondagavond tegen 9 uren dus niet buitengewoon laat persoon lijk kunnen constateeren en ook bereikten ons klachten, dat 't voor jonge meisjes en vrouwen, zonder geleide, ondoenlijk was de Langestraat te passeeren. Niet alleen, dat baar allerlei schunnigheden werden toege zegd en men haar opzettelijk tegen het lijf liep, men ontzag zich zelfs niet, jonge meis jes of vrouwen op allerploeitigstc wijze de uitdrukking is niets te scherp aan te raken. Een voorbijganger, die een dergelijk geval zag en de twee schoften - soldaten een aanmerking maakte, werd nog gedreigd op den koop toe. We geven dadelijk toe, dat de politie niet all« kan zien, en hier kan ze zoo goed als niets zien. Je kunt ter nauwemood hen, die je passeert, onderscheiden. 'tEenigste, wat hier helpen kan,is meer licht. Een paar lichtpunten, die één avond branden, tot 10 uur toe b.v. zullen er toch nog wel af kunnen. Meer licht zal den onguren elementen onder de Zondagavond slenteraars in de Langestraat van hun prak tijken weerhouden. Zoolang niet op een of andere wijze in den toestand voorzien is, moeten we jonge meisjes en vrouwen ten sterkste ontraden des Zondagsavonds zonder geleide hun weg te nemen door de Langestraat. Buitcnliindsche Kroniek. 't Regent onthullingen de laiute 14 dagen, Onthullingen uit Rusland, welke doen zien, wat een ongure rol de Duitsche keizer en de ex-tsaar van Rusland gespeeld hebben iu de laatste dagen voor en de eerste dagen na den 4 Augustus 1914. Gerard, de voor malige AmerikaanLche gezant te Berlijn, publiceer le een telegram, wzaiin de Duit'.-he keizer alweer in een minde: mooi daglicht wordt gesteld en nu zijn er dan de onthul lingen van den Amerikaanschen minister van Bultenlandsche Zaken, Lansing, over Zweden's diensten aan Duitsch'and. Deze

Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 1