Donderdag 13 September 1917. No. 8927 67e Jaargang. BINNENLAND Uitgave van de Drukkerij „De AiiierKfoortttche Courant, voorheen Firma A. H van Cleeff" HOOFD-REDACTEUR J. CORN. RUGAART. AMERSFOORT. BUREAUX: KORTE GRACHT 0 Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden j 1.— fr.mco per postƒ1.15. Adverteutiiin t—6 regels <>o cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieels- en ontoigenlngs- advertentlün per regel 15 cent. Reclames 1 5 regels ƒ1.25 Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, io cent. VALKESTRAAT 10. Bij advertentifin van buiten de stad worden de incassecrkosten in rekening gebracht. Postbus q. Telefoon 19. KENNISGEVINGEN. SCHOUW. De Burgemeester van Amersfoort, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat Watergraaf en Heemraden van het Heemraadschap de rivier De Eem, Beken en aankleve van dien, voornemens zijn op Woensdag, Donderdag en Zaterdag, respec tievelijk den 26, 27 en 29 September 1917, eene schouw ,te houden over beken en waterleidingen. Schouwplichtigen worden uitdrukkelijk aan gemaand er voor te zorgen, dat zij alsdan voldaan hebben aan hunne verplichtingen, in de desbetreffende verordening gesteld, Amersfoort, 12 September 1917. De Burgemeester voornoemd, J. W. JORISSEN, l.B, Aangezien ons verschillende klachten be reiken inzake den verkoop door winkeliers (in 't algemeen) van koffie en thee, herin neren wij U nogmaals aan het navolgende Koffie en thee wordt verkocht tegen de navolgende prijzen Koffie a f 1.— par pond Thee it -1.40 tegen intrekking van een lichaam der brood kaart en wel voor elk lichaam van de 26e week een half ons koflie of thee. Het is den winkeliers verboden de dfstri- butiekosten te verhalen op den consument. Streng zal op de naleving dezer bepalin gen worden gelet en bij afwijking daarvan zonder verdere waarschuwing proces-verbaal worden opgemaakt. Amersfoort, 13 September 1917. De Directie van het Levensraiddelenbureau, K. KAAN Jzn., De Burgemeester der gemeente Amers foort maakt bekend, dat de Minister van Land bouw. Nijverheid en Handel, gezien artikel 2 der Distributiewot heeft goedgevonden, met wijziging, voor zoover betreft het bepaalde sub 1, in zijne beschikking van 21 Mei j.l., No. 43*53. afdeeling Handel; a. te verbieden den verkoop, de afleve ring en het daarmede verband houdende vervoer van parafine ceresine candallilawas carnaubawasafval fiberwas japanwas zuivere gele bijenwas bijenwasafval ozokerit en in het algemeen alle stoffen, waarin zich parafine of was bevindt in welken vorm ook. In geval van twijfel, of eenig artikel onder dit verbod valt. beslist de Toewijzings commissie voor kaarsen, schemerlichten en dergelijke b. te bepalen, dat het verbod sub a niet geldt voor zoover de aflevering, het vervoer of de verkoop plaats vindt voor den dienst van leger en vloot, of wel daartoe schrifte lijke vergunning is verleend door de Toe- wijzingscommirsie voornoemd. Amersfoort, 11 September 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. De Burgemeester der Gemeente Amers foort maakt bekend, dat de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, gezien art. 6 der Distributiewet 1916; heeft goedgevonden te bepalen: 1. Het is verboden koffie en thee te vermengen met vreemde bcstanddeelcn. 2. Van het verbod onder 1 gesteld kan onder daarbij te stellen voorwaarden dis pensatie worden verleend door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel. Het verzoek om dispensatie worde ge richt aan het bestuur van het Rijksdistri butiekantoor voor Thee en Koffie. Visch- steeg te Amsterdam, hetwelk dit, voorzien van zijn advies, aan den genoemden Minis ter doorzendt. Amersfoort, 13 September 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK, De Burgemeester der Gemeente Amers foort, maakt bekend, dat de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, Gezien zijne beschikkingen van 19 en 29 Juli 1917, Directie van den Landbouw. Nr. 20095 en 20803, 6e Afdeeling B. Heeft goedgevonden te bepalen dat onder de Eigenheimers of Borgers, waarop niet van toeprssing is het verbod tot vervoer en atlevering van aardappelen, niet begrepen zijn z.g. Blauwe Eigenheimers en z.g. Blauwe Borgers. Amersfoort 16 September 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. De Burgemeester der Gemeente Amers foort, maakt bekend, dat de Minister van Land- houw, Nijverheid en Handel, gezien de Distributiewet 1916, heeft goedgevonden te bepalen Overeenkomstig artikel 8, derde lid, wor den de volgende prijzen vrstgesteld, waar tegen verschillende stroosoorten in don groot handel ten hoogste mogen worden te koop aangeboden of verkocht. De prijzen gelden per 1000 K.G, stroo geperst, geleverd franco narste spoorweg station of groot vaarwater. Stroosoow, Lev. prod. Lev, cons. Grainstroo f35-— Kanariezaadstroo -35,-40.— Erwtenstroo -50.— *55.— Bruineboonenstroo -50.— -55.— Witteboonenatroo 50.- 55. And. boonenstroo -30.— -35.— Stroo van koolzaad 20. - 25.— mosterdz. - 20.25. karwijzaad. - 20.- 25. v, blauwmaanz. -20.-25, Voor ongep'jrst stroo is de prijs telkens f4.— per 1000 K.(i. lager. Deze prijzen gelden niet bij levering van hoeveelheden kleiner dun 500 K.G, Amersfoort, 13 September 1917. Do Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. Biiitciiliindsclie Kroniek. De contra-revolutie, die onherroepelijk uit den Russlschen chaos moest voortkomen te eetiiger tijd, is er. De burgeroorlog, met al de gevolgen van dien, is thans de tweede vijand geworden van het Russische rijk, een vijand, gevaarlijker nog dan de Duitschc. Oorzaak van dezen binncnlandschcn strijd, welke, naar het zich laat aanzien, met de wapenen zal worden uitgevochten, is de vij andschap tusschen Kerenski en Komilof, den door eerstgenoemde ontslagen opper bevelhebber, die echter geweigerd heeft, zijn ambt neer te leggen, Kerenski wil trachten met steun der re volutionairen de huidige regeering te hand haven, terwijl Komilof vertrouwt op den steun der kozakken om con regime te ves tigen, dat meer zal gelijken op het vroegere. Zoowel het Doemacomité als de kadetten zijn de tegenwoordige regeeering vijandig gezindwanneer men nu bedenkt, dat dit Comité en de kadetten (o.a. Miljookof) dc revolutie geleid hebben en in den beginne o.a, grootvorst Michatil op den troon wenach- ten, terwijl eerst later de revolutionair- socialisten hen verdrongen hebben, dan blijkt hieruit voldoende, dat Kornilof en de ka detten voornemens moeten zijn om met ge weld hun eerste plan door te zetten. Daar bij rekent Kornilof op den steun der kozakken de vechtlustige elementen in hot leger, dio hun levcb lang niet anders gedaan hebben dan revoluties onderdrukken en volksma-sa's uiteenjagen, terwijl Kerensky den steun heeft van de niet-beroepvsoldnten, de ge mobiliseerde boeren en arbeiders, terwijl zich vermoedelijk in deze uren dos gevuars ook d«* Bolsjewikl (pacifisten) wel weer bij hem zullen voegen. Een deel van Kornilof's troepen is reeds op weg noar Petrograd, Tot op grooten afstand van de hoofdstad zijn de spoorlijnen opgebroken. Volgens berichten uit Petrograd aan de Engelsche bladen is het conflict tusschen Kerensky en Kornilof begonnen als een polemiek tusschen de legorcommissarisson met de commissies van het noordelijk front eenerzijds en den staf van bet hoofdkwar tier anderzijds over de hoofdoorzaken van den terugtocht van Riga. De commissarissen verwijten den staf de lafheid der Russische troepen en hunne socialistische verdedigers onder de socialisten van overdrijving en beschuldigen den staf ronduit de feiten met opzet te overdrijven en te vordraaieu in het belang der contra-revolutie. De Engelsche pers, die danig onder den invloed is van dc gebeurtenissen in Rusland, acht den toestand weinig bemoedigend, noch voor don oorlog, noch voor de democratie van dc wereld. Ongetwijfeld is deze contra-revolutie van groote beteekonis, vooral met hot oog op den huldigen oorlog, Moge een ontwrich ting van Rusland er een gevolg van zij», voor dc wereld Is het resultaat, dat de oor log al weer langer zal duren. Een tot machteloosheid gedoemd Rusland beteekent één tegenstander minder voor Duitschland, met als gevolg verlenging van den volke. renstrijd. Tenzij men, du ellende moede, elders hel voorbeeld van Rusland zou vol gen Maar zoover zijn we waarschijnlijk nog lang niet. Naar het heet zijn Duitschland en Oos- lenrijk-Hongarije het volkomen eens ge worden aangaande hot op de pauselijke vredesnota te geven antwoord. In Vaticaan se lie kringen moet men verwachten, dat dit antwoord een nauwkeurige omschrijving van de vredesvoorwaarden der centrale» zal be vallen, waardoor het aanknonpen van onder handelingen mogelijk zal worden. De paus, zoo wordtin VatTcaansche kringen verklaard, is optimistisch in zijn verwachting, dat nog vóór Kerstmis vredesonderhandelingen zullen aangeknoopt worden. Intunchen spreekt hel pauselijk blad het heele verhaal in de Daily News omtrent een gesprek met den paus, waarin de paus werd voorgesteld als Duitsch land en Oostenrijk ontziende en mot wan trouwen jegens Rusland bezield, tegen. Te Boedapest zal op 23 dezer een gronte bijeenkomst plaats hebben om sympathie te betuigen met de pauselijke nota, waar van men verwacht, dat zij geschikt Is 0111 een einde aan den oorlog te maken. Het woord zal o.a. voeren de Duitsche centrums- afgevaardigde Erzberger. Men schrijft aan het Rott. Nwsbld. uit Bolgle, dat de bevolking verschrikkelijk lijdt onder de tegenwoordige omstandig heden. De overvloed van fruit en de vcr- deeling van vroegere aardappelen neemt niet weg, dat de ontberingen groot zijn. Do noodigste levcnmiildelen ontbroken of zijn zoo duur, dat het in het algemeen bulten het bereik van het volk ligt ze te koopen. Vet is in het geheel niet te krijgen. Do boter wordt door middel van een centraal bureau zoo verdoold, dat ieder één ona krijgt voor 10 dugen. Men voorziet echter reeds, dut weldra deze kleine hoeveelheid mow .«er iedere 10 dagen verstrekt kan worden, maar M grootcr tijdsruimten. Alle artikelon, die In den handel zijn, zijn rrchrikkeüjk duur. b.v. koffie 50 francs, thee 115 franca, groene zeep 14 francs per kilo: 1 Itier petroleum 16 francs, 1 stuk sunlightzecp 3 francs 50, eon stukjo karne- melkzcep 14 franc 25, siroop 4 francs 50 i 6 francs, reuzel 35 francs, spek 32 francs, rundvlecsch 12 4 18 francs, suikor ti 12 francs per kilo, enz. Op het oogonblik krijgt ledor 333 gram brood pur dag 011 tegen het einde van Sep tember zal het rantsoen verhoogd worden tot 400 gram. De arbeiders, die werk heb ben, krijgen iedere 10 dagen een brood van 1 kilo extra, zoodat bun broodrantsoen weldra 500 grum zal bedragen. Deze verhooging van broodrantsoen Is noodlg, daar de aar dappelen opraken. De koffie wordt vervangen door gebrande tarwe. Vooral is er gebrek aan erwten, boonen en rijst. Deze artikelen ontbreken reeds lang in de opslagplaatsen. De artikelen van het disiributlobureuu zijn togen redelijke prijzen verkrijgbaar. Dc Belgische bevolking ia vool dank ver schuldigd aan hot Nationaal Comité, maar de toestand zou veel botor zijn, indien de tegenwoordige regeering strenger maatre gelen trof tegen hen. die van de omstandig heden profiteered, door woekerwinsten te maken. Thans Is vastgesteld, dat de opening van de nieuwe zitting dor Staten-Generaal op a.s. Dinsdag door een commissie van Ministers (dat wil zeggen alle leden van het Kabinet) zal plaats hobben. -- Na uit Den Haag gemeld worth, Is in den loop van dit najaar te verwachten oen wetsontwerp lot het aangaan eoner nieuwe Slaatsleenlng, met conversie van hel nog niet afgeloste gedeelte der 3 procents Slaatsleenlng van 1914 in eeno 4'/-z procents. Zijn wij wel ingelicht dan zou do nieuwe leening, met inbegrip van do 250 millioen van de conversie, waarschijnlijk oen 400 u 500 millioen bedragen. liet moet echter in de bedoeling der Kcgacring liggen de uitgifte der nieuwe laening niet voor einde December e.k. to doen geschieden. Dc instelling van een commissie voor de -economische politiek zal binnenkort lot statui komen. De voorzitter dier commissie, die te advisceren krijgt over de quaeatles op het gebied der economische tiolltick, zoowel van zuiver binnenlandschcn aard als met betrekking tot het buitenland, wordt da minister van Landbouw, terwijl de ministers vnn bultenlandsche Zaken. Financien, Wa terstaat on Kolonifin er In zitting zullen hebben om dc beraadslagingen te lelden over de onderwerpen, die elk hunner bij de commissie aanhangig mochten maken. Ver der zullen er deel van uitmaken do verto- 1 rol nomlsch gebied ver vullende lichamen. Inzake do kolen voorziening door En geland, meldt de Tel. dat Engeland bereid is geregeld per maand 180.000 ton kolen aan ons land te leveren, Indien wij geregeld 180.000 ton sehcepsruimto beschikbaar stel len voor de Belgische hulpcommissle. Dit is de eenigo voorwaarde. Allo vroegere, door Engeland gestelde olschcn voor een eventueolo kolonleverantlo, zouden dan vervallen, met name ook do voorwaarde, dat onze kolenschepen reizen naar Frankrijk zullen doon.

Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 1