LEEST De totaal- uitslag Is de volgende Dames-afdeellng: iste prijs, groote zilveren meddille, aangeboden door den Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht en kampioenschap U. P. Z. B. To Stöcker, A. Z. en P. C., tijd 43 in. 31 1/5 see. Het vorig jaar v.ss mej. Stö. ckei eveneens de eerst-aankomende dame. Tijd toen 44 min, 19 1/5 sec. ze prijs, groote zilveren medaille, aange boden door jhr. L. M. van Reigersberg Versluijs, Tlna Verboon, A. Z. en P. C., tijd 49 m. to 2/5 sec. 3e prijs, zilveren medaille, aangeboden door de Reclame-commissie der gemeente Amersfoort, Jo den Hertog, A. Z. en P. C., tijd 49 m. 42 sec. To Stöcker kreeg, als eerstaankomend A. Z. en P. C.-lid, als extraprijs een gouden speldje, aangeboden door eene Ingezetene. De overige aankomenden waren de dames Mevr. Müller-Loggen, U. Z. C„ 51 m. 49 4/5 sec.M. E. Bauer, A. Z. en P. C., 56 m. 10 2/5 sec.B. Otto, A. Z. en P. C., 59 m. 25 2/5 sec., en Dies Vervioet, A. Z. en P. C., 63 m- 57 4/5 sec. Heeren-af Jeeling: ie prijs, A. Z. en P. C. wisselbeker en medaille, aange boden door ritm. jhr. J. W. Godin de Beau fort, beschermheer van A. Z. en P. C., A. Minnes, U. Z. C., tijd 34 m. 41 4*5 sec. Minnes, die den kortsten tijd maakte, ver kreeg tevens het kampioenschap van den U. P. Z. B. Het vorig jaar was winner van den beker, de heer F. L. Leusden, van U. Z. C., die de baan afzwom in 33 m. 20 1/58. 2e piijs, groote zilveren medaille, P. H. Piantinga, »De Jonge Kampioen*, tijd 36 m. 18 4/3 sec. 3e prijs, zilveren medaille, S. Knoppers, A. Z. en P. C., tijd 39 m. 30 2/5 sec. 4e prijs, zilveren .medaille, aangeboden door Vreemdelingenverkeer, A. Soepnel, «Dol fijne, tijd 39 m. 30 1/5 sec. 5e prijs, bronzen medaille, A. W. C. Ver linden, A. Z. en P. C., tijd 43 m. 10 1/5 sec. De heer Knoppers verwierf, als eerstaan komend A. Z. en P. C.-lid, den extra-prijs, fantasie-stoel, aangeboden door mr. J. C. graaf van Randwijck, burgemeester van Amersfoort, eere-voorzitter der club. De overige aankomenden waren A. Heunks, «Neptunusc, 43 m. 27 1/5 sec.; Clignet, A. Z. en P. C., 45 m. 3 1/5 sec.; L. Huizinga, Apeldoorn, 45 m. 18 3/5 sec. P. v. Scherpenzeel, Z. Z. V., 47 m. 24 3/5 sec. J. Heunks, »Neptunus«, 47 m. 34 sec.; Israels, Breda, Z. C., 47 min. 44 1/5 sec.; J. A. Teger, A. Z. en P. C,, 48 m. 45 2/5 sec. B. Frunz, D. J. K.. 49 m. 53 2/5 sec. W. G. Meuleman, »Y«, 50 m. 29 1/5 sec. Na de aankomst van den laatsten deel nemer volgden interessante en leerzame reddingsdemonstraties door de Haarlemsche Reddingsbrigade, terwijl het zoo uitnemend geslaagde zwemfeest besloten werd met een schoonspringdemonstratie door den heer Hemsing, kampioen van Nederland. Een passend slot van deze belangrijke sport gebeurtenis, welke een flink brok propa- gande was tevens voor het zwemmen. Gisteravond was A. Z. en P. C. de gast- vrouwe in hotel »Reichmann«, waar zij hare leden, officials en vele vrienden ontviug, de prijzen werden uitgereikt en het feestelijk samenzijn al spoedig overging in een ge zellig bal. Voor de arrondissements rechtbank te Utrecht heeft terechtgestaan de 30-jarige A. R. uit Nijkerk, wegens rijwieldiefstal hier ter stede. In hei laatst van Juli zette de slager F. J. Willigenborg in de Krommestraat even zijn fiets neer, om een woning binnen te gaan. Toen hij terug kwam, was de fiets verdwenen. De man deed aangifte bij de politie, die zoowat tegelijkertijd van den rijwielhersteller v. Essen bericht kreeg dat deze onder ver dachte omstandigheden 'n fiets had gekocht. De verkoop er werd gearresteerd. Het was de 30-jarige spoorwegarbeider te Nijkerk A. K. Bekl. ontkende pertinent den diefstal. Hij heeft de fiets van een onbekende gekocht. De Presid. wees hem op 't onwaarschijn lijke er van. Bekl. bleef er echter bij. Hij heelt de fiets gekochthij heeft dit van deD beginnen af verteld. Het O. M. eischte acht maanden gevan genisstraf. Mr. Beunke toegev. verdediger refereerde zich aan het oordeel der rechtbank. Alleen voerde hij ter verzachting aan. dat het gezin van bekl. zeer onder dezen diefstal lijdt, hij staat gunstig bekend en zou met zijn ver oordeeling zijn baantje kwijt raken. Bekl. vroeg vrijgesproken te worden. Hij heeft den diefstal niet gepleegd en is steeds eerlijk geweest, wat hij met een paar voor beelden nader toelichtte. (Jit het politierapport. De arresstatie van den rijwieldief Zater dag j.l. heeft een tweede arrestatie tenge volge gehad. Verdacht van heling van ont vreemde rijwielen, is een bewoner aan de Kamp alhier aangehouden. Na verhoor voor de politie is deze man naar Utrecht overgebracht en ter beschikking van de justitie gesteld. MARKTBERICHTEN. ROTTERDAM, 11 September. Eeierveiling V.P.N. Kippeneieren V. P.N. f8.50 k f9.75; eendeneieren idem f10,35 a 10 50; ganzeneieren idem f 17. Aanvoer 33050. Middenprijs f9.23, Het opdoet ïan aardappelen. Van wege de Ned. Vereeniging van Huls- wordt ons het volgende geschre- In den laatsten tijd begint een steeds toenemende zenuwachtigheid zich van de huisvrouwen meester te maken met betrek king lot de aardappelenvoorziening' in den komenden winter en deze gemoedstoestand geeft aanleiding tot het nu reeds opdoen van voorraden, tot buitensporig hooge prij zen. Zij, die nu opdoen, worden echter op tweeörlei wijze bedrogenwant zij koopen niet alleen veel te duur, maar ook ondeug delijke waar. De aardappelen welke nu ver kocht worden, kunnen geen winteraardap pelen zijn. om de eenvoudige reden, dat deze niet eerder dan October kunnen wor den opgedaan. Wat nu voor duur geld ge leverd wordt, Is aan bederf onderhevig en dus als wintervoorraad niets waard en het vermindert den voorraad, die voor den te- genwoordigen tijd dienst moet doen, zonder dat iemand er eenig nut van heeft. Sedert het begin der mobilisatie, In 1914, zijn reeds onnoemelijk groote hoeveelheden levensmiddelen op deze wijze vernietigd ge worden door de angst van vele onder de meer gegoede vrouwen, zich te moeten be krimpen met het overige g deelte van het menschdom; maar nog nooit is het er zoo op aangekomen alles te benutten, als juist in dezen winter het geval zal zijn. Daarom meent het hoofdbestuur van de Nederlandsche Vereeniging van Huisvrou wen de aandacht van alle huisvrouwen van Nederland te moeten vestigen op het groote belang om met den voorraad aardappelen oordeelkundig om te gaan. Of de mogelijkheid zal bestaan, voor onze gezinnen een beperkten voorraad op te doen, is nog niet met zekerheid te zeggen, maar daarom juist is het nu nog de tijd om er nadrukkelijk op te wijzen, dat van de gelegenheid tot opdoen alleen gebruik moet worden gemaakt door degenen, die over een behoorlijke bergplaats beschikken, waar de aardappelen niet door teveel warmte of te veel vocht bederven. Beschikt men niet daarover, dan is het beter bij kleine hoe veelheden te koopen. En ook kan de huivrouwen niet genoeg op het hatt worden gedrukt, zich bij alle inkoopen aan de maximum-prijzen te hou den en onder geen voorwendsel zich te laten overhalen tot het betalen van een hoogeren prijs, ten einde boven anderen bevoordeeld te worden. Uit goede bron vernemen wij, dat er aard appelen genoeg zijn om tot billijken prijs te kunnen leveren en dat er voor de verdee ling van die aardappelen zoodanige maat regelen worden genomen, dat het Neder landsche volk, wat dit voedingsmiddel be treft, met gerustheid den komenden winter tegemoet kan gaan. De st ij ging van de kosten van levensonderhoud. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft in zijn jongste maandschrift enkele gegevens betreffende bovenstaand onderwerp gepubliceerd, ontleend aan de uitspraken van den directeur-generaal van den arbeid, die door den minister van landbouw, nijver heid en handel als scheidsman was aange wezen in enkele loongeschillen tusschen organisaties van werkgevers en werknemers in het veen- en landbouwbedrijf in Gronin gen en Drenthe. De directeur-generaal heeft zoo nauwkeurig mogelijk laten opmaken de budgetten van twee arbeidersgezinnen (é?n van 10 en éen van 6 personen), zooals deze kunnen geacht worden te zijn vóór den oorlog en thans, gedurende den tijd van het turfgraven. De uitgaven van het groote gezin worden per week geschat, alleen wat levensmiddelen betreft, op f 19,88s enthans op f41,34; die van het kleine gezin op f 7.56 en thans op f 16.03. I" hel eerste geval zijn de levensmiddelen met 108 pet., in het tweede geval met 112 pet. toege nomen. De kosten van de kleeding en het schoei sel voor het groote gezin kunnen in 1914 geschat worden op f 227.62, thans op f 404.82. Wordt er gerekend, dat het budget van den graaftijd gold voor t/4 deel van het geheele jaar en dat gedurende den overigen tijd het wekelijksch budget 15 pet. lager kan gesteld worden, dan zou er in 1914 door het geheele gezin verteerd zijn 13 X f 19.88 39 X f 16.90 f227.62 f 1145.16. Wordt deze berekening gevolgd voor 1917, dan is deze 13 X 141-54 59 X f35-n f404.82 k f231192 Wat het kleine gezin betreft, de uitgaven bedragen volgens berekening in 1914 f443.55 en in 1917 f913.87- De stijgtng voor het groote gezin bedraagt derhalve 102 pet., die voor het kleine gezin 106 pet. Bij de beschouwing van deze budgets moge niet uil het oog woi Jen verloren, dat hierbij alle uitgaven voor ontspanning, ver snaperingen eu genotmiddel »n geheel bui ten beschouwing gelaten zijn, en voorts niets is afgezonderd voor schoolgeld, noch voor belasting, noch voor contributies aan fondsen, vakvereenigingen, enz., noch voor huishuur. De bedoelde posten zijn niet in de budgetten opgenomen, omdat die uit den aard der zaak seder1. 1914 niet noemens waard omhoog zijn gegaan en trouwens elke opmaking van arbeidersbudgetten tot tal van moeilijk te beantwoorden vraagpun ten aanleiding geven. Verder zijn de uitgaven van een ander gezin, zooals die in 1912 waren genoteerd, getoetst aan de prijzen van 1916 en 1917. De kosten van levensonderhoud bedragen, indien de vit eigen bedrijf afkomstige voe dingsmiddelen (aardappelen, groenten en melk), niet in rekening worden gebracht, in 1912 f485.585, 1916 f728.815 en 1917 f861.02, Tusschen 1912 en 1917 ligt dus een stijging van levensbehoeften van 78 pet., tusschen 1916 en 1917 van 18 pet. De cijfers betreffende dit gezin zijn uit den aard der zaak eenigszins fictief. Een gezin, dat in 1912 uit man, vrouw en 5 kinderen bestaat, is natuurlijk 5 jaar later geheel gewijzigd. Toch geven bovenstaande cijfers een betrouwbaar beeld van de mate van stijging van de levensbehoeften. Oorlogswee. De érgste slachtoffers van den oorlog, die zóó verminkt zijn,' dat het menschelijk oog - hoezéér ook met den jammer des tijds vertrouwd geraakt den aanblik niet zou kunnn doorstaan, zon der in wild verzet los te barsten, worden verborgen gehouden, aldus de Oproerige Krabbelaar in «Het Volk«. Zij worden dóód gemeld, en hunne verwanten weten niet beter of zij bestaan niet meer. Tot de oorlog voorbij is althans, en het verzet der massa dus haren duur niet meer bekorten kan. Een voorzichtig beleid, dat in de ge schiedenis der menscbelijke verdwazing zijn voorbeelden bij dozijnen telt. Een vrouw in de hoofdstad van een der vechtende rijken ik vernam het uit den mond van een harer vrienden bad be richt gekregen, dat haar man -gesneuveld was. In de romans heet zulk een man jong, schoon en aangebeden. In dit veihaal der werkelijkheid werd alléén dat laatste ver meld. Zij aanbad hem, en haar rouw was mateloos. Twee jaar later ontmoette zij een van zijn krijgsmakkers, die met bevreemding haar weduwenkleed bezag, en ontkende, dat haar man gesneuveld was. Hij was zwaar gewond van 't slagveld weggedragen, en werd sindsdien, naar hij vernomen had, in een hospitaal verpleegd. Wie schetst de uitwerking van zulk een tijding Zij begon een zwerftocht van lazaret naar lazaret, en vond hem niet, Toen boorde zij van de spelonk der verlorenen, waar de levende mensch-brokken verborgen waren. Zij ging daarheen. De chef was vriendelijk, maar onverbid delijk gesloten was het register met de namen zijner patiönten. Doch toen haar smeeken om erbarming geen einde nam, stond de directeur haar een proefneming toe, waarvan hij den negatieven uitslag ver zekerd achtte. Hij liet haar binnen op de zaal der menschfragraenten, liet haar uit zoeken. De proef was veilig. Géén dier menschen bezat meer dat geheel, dat wij een gelaat plegen te noemen. Doch toen de vergeefsche zoekster in arren moede bij den uitgang stond der zaal, en hoopeloos den naam uitkeet van haar man, toen kwam uit een der menschenrompen een loonlooze klank. En dit was de herkenning van den man, die érger was dan dood Een van de gevolgen van den oorlog, die, ter wille van de democratie-scboone leuze, maar ook niet meer dan dat gevoerd moet worden tot het bittere einde (lemeeiitelijko Arbeidsbeurs GEOPEND eiken werkdag van 8.30 tot 12.30 en des avonds van 6.00 tot 7.30. Op Zaterdag alleen van 8.30 tot 12.30. Op 13 Sept. 1917 waren ingeschreven 1. de volgende werkzoekenden banketbakker. loopknecht. bankwerker. t7 losse arbeiders. 1 behanger. magazijnknecht. bloemisten monteur. 1 boekdrukker. 1 meubelmaker. boekbinders. 1 metselaars. 2 breisters naaister. bronseur-galvanis.opperman. 1 kappersbed. 2 pakhuisknecht. buffetjuffrouw. Pianist. chauffeur. 1 schilder. chocoladewerkers. 6 schoenmakers. congierge. sigarensorteerder corresp. (man.) sigarenmaker. costuumnaaister. 3 sjouwers. dagmeisje. 2 stopeters. dienstbode. steendrukker. 1 electricien. f2 Straatmakers. fabrieksarbeider. 4 smeden. fijnstrijkster 3 slagers. fotograaf. stukadoor. grasmaaier. tabaksbewerker. I grondwerkers. tapijtwever. I houtgravjerder. telephonist. huisknecht 9 timmerlieden. 4 kantoorbediende. tuinbouwers. 1 kantoorbed. (vr.) 1 tuinlieden. 1 kelner. 3 veldarbeiders. kinderjuffrouw. verstelnaaister. 1 klerken (man.) voerman. 1 koffermaker. voeger. kruideniersbed. wasch vrouw Kuiper. 3 werkvrouwen. kleermakers 2 voerlieden. 3 letterzetters. 5 winkelbediend. linnennaaister. winkeljuffrouw. 2 loodgieters Zadelmaker. Lithograaf zager. II. werden gevraagd de volgende werk krachten agentschap dagbl.mach. bankw. badmeester. metselaar. bankwerker 15 meubelmaker. borstelmaker mechanicien. breister (mach.) naaister. 1 beeldhouwer. opperman. chauffeur. 2 paksters. chocoladew rker.plakker. colporteur. rietdekker. 2 dagmeiden rijwielhersteller. dienstbode. 12 schilders. 2 electricien. schaver. fabrieksarbeider 2 sigarenmakers. fruit- en 1 sigarensorteerder. groentenkweekersmid. Grondwerker. 1 stripjongens. hulp in de huis- 1 suikerwerker, houding, timmerman. instrumentmaker.— tuinman. kappersbediende. veldarbeider. 3 kleermaker. vergulder. kok. verstelnaaister. likeurstoker. verver. kuiper. vuurwerker. kruideniersbed. voeger. 1 letterzetter. wagenmaker. Uniformwerker 1 wasch vrouw, t loopjongens, werkvrouw. los arbeider. winkelbediende. machinisten. zager magazijnknecht. zwikker. 1 kantoorb. (vr.) 1 Boekdrukker Voor aanvragen van werkkrachten door patroons, woonachtig buiten de Gemeente raadplege men de opgave op de stads-aan- plakplnatsen. Alle vragen en aanbiedingen te richten tot de Arbeidsbeurs, in het gebouw der voormalige Ambachtsschool, Achter Davids- hof no. 2, teiefoon 374. Advertentièn. Zit- en Slaapkamer «f Zit-Slaapkamer met pension. Brieven met prijsopgaaf worden ingewacht onder No. 92 bij den boekh. van GEBRs. CAMPAGNE te T1 e I. Louis M. COHEN UKVER881NUEL 32 AMERSFOORT. Geeft beslist de hoogste prljzou voor gedragen kleederen, meu belen, tapijten, karpetten, koper werk. lood, zink, tin, flesschen, kruiken, couranten, gereed- schappen en al wat men wenscht op ruimen, restant winkelgoederen enz. Te allen tijde te ontbieden. t' De Controleur, Ooafhankeiyk weekblad voor Nederland. Het bevat, behalve de vele scherpe critische beschouwingen, een uitste kende, beslist objectieve financieele rubriek, alsmede een revue der bui- tenlandsche caricaturen. Vraagt gratis toezending gedurende een maand en gij zult U abonneeren. ADMINISTRATIE 0. Z. Voorburgwal 19 te AMSTERDAM.

Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 3