Zaterdag 15 September 1917. No. 8928 67e Jaargang. Effecten. Coupons, Prolongatien. Safe Deposit. Uitgave van de Drukkerij „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H van Cleeff" HOOFD-REDACTEUR J. CORN. RUGAART. AMERSFOORT. BUREAUX: KORTE GRACHT 9 Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden j 1. franco per post ƒ1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels ƒ1.25 Bewijsnummers naar buiten en worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 10 cent. VALKESTRAAT 19. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Postbus q. Telefoon 19. KENNISGEVINGEN. Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gelet op art. 17 der Drankwet, Brengen ter openbare kennis: 1dat bij hen is ingediend een verzoek schrift om verlof tot verkoop van alcoholhou denden, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop, door K. VEENENDAAL, bierbottelaar, wonende te Amersfoort, in de beneden voorlokaliteit van het perceel Langegracht No. 19 te Amersfoort 2. dat binnen twee weken na deze be kendmaking een ieder tegen het verleenen van het verlof schriftelijke waren bij hun College kan inbrengen. Amersfoort. 14 September 1916. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, VAN RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. DISTRIBUTIE LEVENSMIDDELEN. Burgemeester en Wethouders van Amers foort maken bekend, dat in de week van 17 September tot en met 23 September 1917 zal worden verkrijgbaar gesteld: op bon No. 34 HAVERMOUT, GORT, BAK- en BRAADVET. (Indien het bestelde volgens toezegging tijdig aanwe zig is). VARKENSVLEESCH, ZEEP, HONDENBROOD bij vooruitbestelling. KAARSEN a 50 cent per 300 gram, SCHEMERLICHTEN 50 cent per doos plus 10 cent per glaasje. Voor lichtlooze gezinnen op een bewijs, dat aan de gasfabriek kan worden afge haald, bovendien op een geneeskundige verklaring in hoogst noodzakelijke gevallen. Laatstgenoemde verklaring moet op het Levensmiddelenbureau worden afgestempeld en ingevuld. Amersfoort, 12 September 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, VAN RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. DE HOOS. Met donkerroode blaadjes staat in mijn hofje klein een rozelijn te bloeien, een lief, zacht rozelijn. Des morgens, als de nachtdauw haar druppels heeft gestrooid, dan schijnt het met snphiren en parelen rg getooid. Dan gaan haar blaadjes open en lokt ze bijtjes aan; die raken er dronken van liefde en laten haar wellust er gaan. Ze vleien zich aan haren boezem en kussen haar mondeke rood. Ze gonzen van vreugde, maar vinder, wellicht in haar wellust den dood. Den ganschen dag wiegelt het windje mijn roosje op haar tengeren steel. Voorzichtig, mijn roosje, voorzichtig, straks wiegt u het windje te veel. >0 neen» zegt mijn aardige roosje »het windeke buigt mij wel neer, maar bijtjen en windeke deden nog nimmer mijn hoofdeke zeer» >Straks als er de avond gaat dalen dan slaap ik en sluimer gerust dan heeft er het windegefluister al zacbtkens in slaap mij gesust». Toen 'k 's morgéns echter ontwaakte en zocht naar mijn rozelijn teer, toen had er de storm hare blaadjes op aarde geworpen ter neer. Ook ons treedt zoo dikwijls het kwade in lokkende schoonheid nabij, en zijn we niet op onze hoede dan vallen we, roosje, als gij. t. V. liiiitcnlaiKlsrlie Kroniek. In den Russischen binnenlandschen chaos is, voor zoover uit de berichten is op te maken nog niet veel orde gekomen. De rust is echter nog verre. Volgens sommige telegrammen zou 't reeds tot een botcing gekomen zijn tusschen de troepen van Ke- rensky en die van Kornilof. op een 60 werst afstand van Petrograde. Met kanongebulder was in de hoofdstad hoorbaar, omtrent den uitslag van dit troffen wordt nog niets ge meld. Al zijn de berichten, welke via Londen en Stockholm tot ons komen, niet geheel en al betrouwbaar, toch mag geconcludeerd worden, dat Kerensky oogenblikkelijk de macht nog in handen heeft. De voorloopige regeering heeft meer steun ontvangen, dan verwacht werd. De Gemeen- raden en de Raden van arbeiders en sol daten dragen zorg, dat de bevolking in de plaatsen van eenige beteekenis rustig blijft. Van de bevolking ondervindt Kerensky dus geen last. 't Schijnt trouwens, dat het groot ste deel van de bevolking in de groote steden achter de regeering staat. Kornilof steunt voornamelijk op de reac tionaire elementen der bevolking, die ver dachte neigingen hebben naar een herstel van het oud régime, zij 't dan ook niet in den zelfden vorm. De rechterzijde van de Doema, die weigert zich ontbonden te achten, heeft zich aan de zijde van Koruiiof ge schaard. De Lokal Anzeiger verneemt uit Stock holm, dat Kornilof in een aantal Russische steden, o.a. in Moskou, Kieff en Pskof is uitgeroepen tot militairen dictator. De bond van Donkozakken, de garda, de raad van officieren en de raad van artilleristen hebber, zich met hem solidair verklaard. Rodzianko heeft de Doema bijeen geroepen voor een buitengewone zitting, waarin na heftige debatten partij werd gekozen voor Kornilof, Lwof, Miljoekof en Rodisjef zullen zich in opdracht van Kornilof naar de hoofdsteden der geallieerden begeven om met dezen te onderhandelen. Andere berichten melden, dat Kornilof getracht heeft zich met den gouverneur van Moskou, Wersjofski, in verbinding testellen wat deze heeft afgewezen. Daarop had Kornilof hem in het hoofdkwartier laten vasthouden, doch Wersjofski dreigde toen het geheele spoorwegverkeer tusschen Mos kou en het hoofdkwartier te zullen verbreken. Het Peterburgsch Tel. Agentschap meldt, dat de door Kornilof georganiseerde contra revolutie door bijna de geheele land- en zeemacht wordt afgekeurd, De bevelhebbers van alle fronten, uitge zonderd generaal Denikin, hebben in volle overeenstemming tnet dc militaire commissie en democratische vereenigingen uit hün troepen, verklaard, dat zij de voorloopige regeering trouw zullen blijven. De regeering heeft bekend gemaakt, dat zij streng tegen haar tegenstanders zal op treden. Arrestaties van bekende persoonlijk heden, tot de tegenpartij behoorende, zijr. aan de orde van dag, Minister Terensjenskn verklaarde, dat de regeering met ijzeren hand zal optreden. De doodstraf is gesteld BankTreroeniging H. L. A. DULLAERT Co A mersfoort Tel. iuterc. 3(13. Scherpenzcel Tel. interc. 2. Soest Tel. interc. 6. voor ieder, die zich tegen de regeering verzet. j De Engelsche pers, met de Times voorop, gaat heftig te keer tegen Kerensky, aan wiens gebrek aan doortastend-optreden, zij deze revolutie verwijt. Revolutie, goed zegt de Times, maar geen revolutie, die in de kaart speelt van Duitschland. Voor Engeland heeft alleen een Rusland waarde, dat den strijd krachtig kan voort zetten. Daar voor heeft 't immers den te zwakken Tsaar verloochent Ongetwijfeld is men in Duitschland niet anders dan tevreden over dezen gang van zaken. Opmerkenswaard is de stilstand van actie, aan het Russische front, waar de Duitschers geen pogingen van beteekenis doen om verder vooruit te komen. De Duitschers als goedlacbsche toeschou wers van den Russischen zelfmoord Volgens berichten uit Rome, zal Ko ning Albert van België een bezoek brengen aan den Koning van Italië. De Duitsche Rijkskanselier is te Stutt gart geweest en heeft op het perron van het slation tot de menigte de hoop uitge sproken, dat uog dit jaar de vrede zou komen. De Daily Mail» meldt uit Petrograd dat meer dan 50 afgevaardigden van den ontbonden I-'inschen Landdag gearresteerd zijn. tn Wiborg zouden de Finnen de mu nitiefabrieken van den Staat in de lucht hebben laten vlieten. De Parijsche >Journal» deelt mede, dat Frankrijk weldra 3 millioen vrouwen meer zal hebben dan mannen. Prettig voor uitzicht voor beide partijen. De Amerikaansche regeering heefr, volgens Havas, Italië een nieuw crediet van =,5 millioen dollar verleend. De Amerikaansche Senaat heeft een inotie aangenomen, voorstellende een leger op de been te brengen, bestaande uit allé vreemdelingen in de Ver. Staten. Ruim een millioen mannen zou bierdoor worden getroffen. Geallieerde en neutrale onderdanen die vrijstelling wenschen, krijgen 90 dagen om het land te verlaten. BINNENLAND Tot burgemeester van 's Hertogenbosch is benoemd mr. F. J. van Lanscbot, griffier bij het kantongerecht aldaar. Nederlaud en zijn koloniën hebben de aandacht van de Oostenrijksche pers, In een artikel der «Xeue Freie Prcsse», getiteld Nederlandsch-Indië een modelkolonie», wijst het blad erop, na gememoreerd te hebben hoe de Engelschen het koloniale gebied tusschen de Kaapkolonie en Australië groo- lendocls aan de Hollanders hebben ontnomen, dat Sumatra en Java reeds lang Japan's begeerte hebben opgewekt, en doet vervol gens uitkomen, hoe moeilijk Nederland's positie in den wereldoorlog is. Voorts haalt het het officieele rapport aan omtrent Nederl.- Indiö in het Australische parlement, waarin aan Hollands koloniaal beleid de hoogste lof wordt toegezwaaid. Het blad besluit met te zeggen, dat, al moge dit kostbare kolo niale bezit de begeerigheid ook nog zoo prikkelen, dc internationale moraal een be- rooven van Holland niet zal toelaten. Een pogen der Entente om Nederland onder bedreiging vati anders zijn koloniën weg te nemen, te dwingen zich bij haar aan te sluiten, zal vruchteloos wezen. Naar »Ket Volk» ter oore komt, heeft Duitschland geëischt, dat de Neder- landsche gemeenten, die Duitsche kolen zul len gebruiken, (dus niet de Nederlandscbe Regeering, zooals de «Telegraaf» meldde), voor een gelijk bedrag als de waarde der kolen is, zullen inschrijven op een 5 pct's leening. Nu er noch gas, noch petroleum vol doende beschikbaar is, doet het carbid-gas opgeld. Tot ook daarin weer nood is In verband met den petroleumnood heeft de Nijverheidscommissie weten gedaan te krijgen, dat nuit Zweden een behoorlijk kwantum carbid hierheen wordt vervoerd. Honderden lokalenhouders te Amsterdam schaffen zich dan ook thans reeds carbid lampen en bussen aan, ten einde in de ko mende tijden zich van carbidgas te be dienen. Een koperslager deed aan de «Tel.» de mededeeling dat hem in één week tijds opdracht was gegeven 3000 carbidlampen te vervaardigen en alle in voorraad zijnde oude bussen en lampen te herstellen. De toestanden voor verstrekking van petroleum worden dan ook zeer duister ingezien. De toewijzingscommissie 'wijst er dan ook op, dat faciliteiten, voorheen gegeven bij het verstrekken van petroleum, zeer waarschijn lijk spoedig zullen ingetrokken worden. Ook het gemis aan gas wordt in de restaurants en hotels in de hoofdstad duidelijk gevoeld, zoodat lal van personen er op uit zijn dit te ondervangen. In een café op het Leidscheplein te Am sterdam heeft een demonstratie plaats gehad met zelfwerkende ketels, tot zetting van koffie en water, welke uitstekend voldeden. Koffie, op een temperatuur van ruim 80 gr. C. gebracht, was na ongeveer 3 uur nog 75 gr. C. en na 5 uur 70 gr. C., zonder dat een enkele warmtebron na de zetting was gebruikt. Hoewel de aanschaffing daarvan zeer prijzig is, zijn verschillende groote hotels daar ter stede daartoe toch reeds overgegaan. Door de S.S., H.S.M. en N.C.S, is eene commissie benoemd, die een studie zal maken van de stelsels van beveiliging bij die Maatschappijen in gebruik en voorstel len zal hebben te doen omtrent wenschelijk geachte wijzigingen o.m. met de bedoeling om te geraken tot een éénvormig seinre- glement en tot een gemeenschappelijk

Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 1