Leger en Vloot. Stadsnieuws. dienstreglement voor den loop der treinen. In deze commissie zijn benoemd tot lid on voorzitter de heer E. C. W. van Dijk, chef van dienst van Weg en Werken N.C.S., en tot leden de heerenM. L. Rleuland van Oordt, chef van het Seinwezen S.S., A. van Driel van Wageningen, chef van de afd. Seinwezen H.S.M., H. E. Hoekstra, chef .an Tractie H.S.M., J. L. Huysinga, chef van de Beweging S.S., T. M. F. C. [orissen, chef van den Goederendienst H.S.M., H. F. Thijssen, chef van de Tractie S.S., terwijl als secretaris dier commissie is aan gewezen de heer A. 't Hooft, ingenieur bij fle afdeeling Seinwezen S.S. In de eerste maanden van dit jaar is het drankverbruik in ons land, helaas, stij gende. In Januari Mei 1916 bedroeg het drankaccijns f 10,636,000.en in dezelfde maanden 1917 f12,369.000.—. Een stijging alzoo van bijna een en drie kwart milliocn gulden (f 1,733,000.— En dat in een tijd waarin volgens mededeeling van den Minister van I.andbouw een zeer beperkte hoeveelheid koren aan de branderijen wordt geleverd. Want gele verd wordt er nog altijd. Het Rijksgraan- distributiebureau heeft wel voor de maand Augustus de prijzen verhoogd, zoodat Schie dams branderijen dan moeten betalen voor Rogge f654.—per last (te voren f 595- Gerst f574.— (te voren f524. Maïs f 474.— (te voren f 419.—) Maar leveren doet de Regeering dan toch. En de landbouwers moeten al hun rogge, die ze eigenlijk niet kunnen missen, afstaan. Niet maar omdat ze als menschenvoedsel moet dienen daar zou men zich gemak kelijk bij kunnen neerleggen 1 doch voor een deel ook, om te worden verstookt tot jenever. En dat zwijgend goed te vinden, valt waarlijk niet zoo licht. Het centraal bestuur van de Provin ciale Bonden van Melkveehouders in Neder land, gevestigd te Rotterdam, meldt ons Aan de hand van een gedetailleerde pro ductierekening, samengesteld door een com missie uit den Bond van Melkveehouders, komt de prijs van volle melk gedurende den a.s. winter op 261/a cent per liter. Deze berekening is den minister overhandigd en zal ook worden toegezonden aan de leden der Staten-Genraal. Volgens »de Tijd» heeft de Minister van landbouw de voormannen der boeren bonden bij zich ontboden. Tuinbouw. Aanleg en beplanting van kleine tuinen. n. Wil men nu met Je eigenlijken aanleg beginnen, dan kan 'k aan bevelen op de volgende wijze te werk te gaan Men brengt den buitenmuur van het huis met vensters en deuren en ook de grenzen van den tuin in teekening. Dan neemt men dit plan in de hand en gaat naar'buiten. hier worden op de teekening (het situatieplan) alle plaat sen aangegeven waarmede men bij den aanleg bijzonder rekening heeft te houden, b.v. boomen die moeten blijven staan, water- of zinkputten, beschaduwde plaatsen, ver hoogingen van den bodem enz. Nadat men dit gedaan heeft wordt het situatie-plan ge- kalkeert of vergroot en begint men met de teekening van het ontwerp, hierbij met alle aanwijzingen op het situatieplan rekening houdende. Men heeft op deze wijze het voordeel, dat niet de minst geschikte stuk ken grond bestemd worden voor bloem perken, of, de beste en zonnigste plaatsen voor paden en men zal bij de uitvoering niet op een zinkput stuiten, op de plaats waar men zich een boom gedacht heeft. Dergelijke ongewenschte verrassingen wor den zoo voorkomen. Wanneer de teekening klaar is, en schijnbaar voor geen verbete ring vatbaar, begint men met de uitvoeiing. Hierbij worden alle paden, gazons enz. door middel van een lijn uitgezeten op de hoek punten kleine paaltjes geslagen. Bij het aanleggen van een kleinen tuin moet men echter vooral niet te slaafsch de gemaakte teekening volgen; juist idéés, die onder het werken opkomen, zijn dikwijls door drang der omstandigheden logisch, tevens frisch en origineel en daarom van groote waarde, zij geven aan den tuin het persoonlijk karakter van den maker, zooals dat ieder kunstwerk moet bezielen en maken tot een levend iets, waaruit een persoonlijk heid spreekt. Heeft men de geheele ver deeling uitgezet, dan begint de grond be werking, Dit is bij den aanleg één der voornaamste dingen, die echter maar itl te veel onachtzaam behandeld worden. Het is absoluut noodzakelijk, dat de planten kunnen wortelen in een lossen, luchtigen doch voedzamen bodem, waarin het water goed kan wegzakken en toch ook weer niet wegloopt als door een zeef. Op zandgrond zal de bodem vanzelf reeds los zijn, dikwijls zelfs het water te snel doorlaten, dit is te verhelpen door toevoeging van een weinig kalk. Op kleigrond is de bodem dikwijls veel tc vast. in dat geval werkt men er Hink wat zand doorheen. Om den grond goed los te krijgen spit men minstens 60 a 80 cM. diep, men draagt er hierbij zorg voor dat de bovenste laag grond, die de meeste humus bevat, weer bovenop komt te liggen, dit is van veel belang en toch wordt er door den amateur dikwijls tegen gezondigd. Bij het spitten wordt de grond tevens gezuiverd van steenen, glas, scherven en andere onverteerbare rommel; men gooit het echter niet weg, later zullen we zien dat het nog zeer bruikbaar, ja zelfs noodig is. Het geheele voor tuin bestemde stuk grond wordt op deze wijze bewerkt, uitgezonderd de toekomstige paden. I.ater wordt de noo dige mest op gebracht en omstreeks één steek diep omgespit. O. De opperbevelhebber heeft telegrafisch aan de autoriteiten van de landmacht doen >In verband met de invoering beperkte dienstregeling spoorwegen op tS September, wordt wijziging verlofsregeling, op dien datum ingaande, voorbereid gebaseerd op eenmaal verlof pee zes weken: gezinshoofden zeven dagen, anderen zes dagen. Depóts eenmaal per maand, gezinshoofden drie dagen, anderen twee dagen. Toevoeging Zondagen uitgesloten. Voor allen, ook voor depóts, dagelijks vertrek en terugkeer slechts één ploeg. Naar >De Avondpost» verneemt, is door den Minister van Oorlog bepaald, dat voor een aantal dienstplichtigen van de lich ting 1918, niet ingedeeld bij de zeemilitie of bij het 1 e bataljon van een der regimenten infanterie (grenadiers en jager hieronder begrepen), de gelegenheid bes'aat, nader te worden toegewezen aan den motordienst. Zij die hiervoor in aanmerking v enschen te komen, moeten vóór 1 October zich schriftelijk aanmelden bij den commandant van de depót-afdeeling van den motordienst te Delft, met opgave van naam en voorna men, voorts de gemeente, waar zij voor de militie zijn ingeschreven, en den datum van geboorte en verklaringen van bekwaamheid als motorrijder of chauffeur. Zij die voor den motordienst worden bestemd, ontvangen daarvan bericht en zullen worden ingelijfd bij de genietroepen en na deze inlijving bij de depót afdeeling van den motordienst worden overgeplaatst. SPORT. De competities en de treinenloop. Voor de voetballers zal 't, wat het reizen betreft, ditmaal een minder prettig seizoen worden, schrijft de N. R. Ct. Speciaal in het noorden en het zuiden zullen zij zich moeten wennen aan vroeg opstaan. De Leeuwarden aren vertrekken om 7.0J en zijn om 8.35 in Groningen, wat wel tij dig genoeg zal zijn. Ze behoeven zich dan verder niet te haasten, want ze kunnen eerst om 9.53 uit Groningen en zijn dan om 11.24 in Leeuwarden en zijn dus zoo ongeveer iS uur van huis voor een spoorreisje, dat eigen lijk in één uur gedaan kan worden. De Groningers treffen het nog erger, zij moeten reeds om 6 50 uit Groningen en komen eerst des avonds 11.35 thuis uit Leeuwarden. Ook in het Zuiden zijn enkele reizen on mogelijk op een dag te doen. Wanneer de Maastrichtenaren niet opzien tegen vroeg opstaan kunnen ze op een dag heen en terug naar Walcheren. Ze moeten dan om 6.40 uit Breda en zijn dan om 11.20 in Maas tricht terug. Trouwens de Maastrichter aren zijn vrijwel voor alle wedstrijden, die zij uit spelen, op dezen vroegen trein aange wezen, Middelburg kan wel des mo.gens tijdig in Maastricht komen, indien men om 6.16 van huis gaat, maar op de terugreis zal men in Breda dienen te overnachten. Overigens zijn de verschillende reizen in het Zuiden goed mogelijk mits men er geen bezwaar tegen heeft, dat vrijwel den ge- heelen Zondag er mede gemoeid is, zelfs als is de afstand niet zoo bijzonder groot. Zoo is b.v. Wilhelmina voor het nog geen half uur durend reisje na.r Tilburg, van des morgens 9.08 tot des avonds 9 van huis. Boeken enz. sGids voor betrekkingzoekenden in de cultures ter oostkust van Sumatra». Van de hand van dr. Ch. F. Hajé, lee- raar aan de H. B. S., te Middelburg, is bij de firma A.J. H. de Bussy, te Amsterdam, verschenen een »Gids voor betrekkingzoe- kenden in de cultures ter oostkust van Su- Dit boekje wil, blijkens het >woord voor af»voorlichten "hen, die tot de jongelings jaren gekomen, hun gedachten zouden rich ten op plaatsing bij de industrieelc land- bouw-ondernemingen in de Buiten-bezittin gen van Ned.-IndiS. Er bestaat, volgens den schrijver, een te- kort aan gewenscht personeel voor Deli. »Een vijftal jaren geleden, in de «Indische Mercuur» van 12 December 1911, werd het verschijnsel besproken, dat in tegenstelling met vroeger er zich in de laatste tijden slechts zeer weinig studenten der Hoogere Lanbouwschool te Wageningen beschikbaar hadden gesteld voor de tabakscultuur op Sumatra. Deze opmerking of klacht geldt heden nog en niet alleen voor deze eene cultuur. Evenmin valt er van de Middelbare Koloniale Landbouwschool te Deventer noe menswaarde toeloop naar Deli waar te ne men. En zelden zal men ook vernemen, dat er bij leerlingen van de oudere klassen der Hoogere Burgerscholen meer dan vluchtige gedachten aan Deli opkomen, of dat ouders of verzorgers van zulke leerlingen voor hun zoon of pupil genoegzaam denken aan Deli.» De oorzaken var. deze weinige belang stellingen zijn o.m. dat de meeste te Wa geningen studeerenden door allerlei omstan digheden, een werkkring op Java preferee- ren en de Deli-maatschappijen geen redenen gevonden hebben tot nog toe aan diploma's van Wageningen of Deventer bijzondere voorrechten te verleenen. Met alle achting voor behaalde getuigschriften blijft men bij die maatschappijen van oordeel, dat hij die in Deli wil slagen, niet alleen voldoende schoolkennis en een flink lichaamsgestel moet meebrengen, maar tevens practischen aanleg, een vast karakter, tact in den om gang met meerderen en minderen, liefde tot de natuur en oprechte genegenheid voor zijn werkkring. En zulke eigenschappen zouden uit het vettoonen van een diploma alléén niet aanstonds kunnen blijken. Dat leerlingen onzer Burgerscholen hun oogmerk zelden richten op Deli, wordt ver oorzaakt door het feit, dat op de scholen, wegens den beperkten tijd aan de geogra phic toegestaan, geen voldoende aandacht kan worden gewijd aan de koloniale cultu res in het bijzonder. Waarbij nog komt, dat de directies der betrokken maatschappijen wars zijn geweest van reclame, waardoor bijna algeheele onbekendheid heerscht om trent de omstandigheden en vooruitzichten bij de Deli-cultures. De schrijver heeft getracht met zijn gids in het gemis van een en ander te voorzien en wij meenen, dat hij daarin naar vvensch ge slaagd is. Zijn voorlichting is uitgedijd tot een werkje van 72 pagina's druks, waarin, op onderhoudende wijze, tal bijzonderheden zijn bijeengebracht, van belang voor hem, die zijn toekomst zou willen zoeken in Deli. Een serie photo's op dit gedeelte van Su matra betrekking hebbend, verlevendigen den tekst. We wenschen dezen gids in handen van de ouders, wier zonen een betrekking in de Indische cultures ambiCeren. 't Boekje zal hun tot goede voorlichting strekken. De Commirsie van Toezicht op het L. O. heeft Donderdagnamiddag ten ge meentehuize vergaderd. De Voorzitter, de heer A. P. H J. van Weezei Errens memoreerde, in zijn openings woord de benoeming van mr. dr. Verhoef tot wethouder van onderwijs, waardoor de commissie dezen als lid verliest. Spreker uitte den wensch, dat de heer Verhoef nog veel in het belang van het onderwijs hier ter stede zal kunnen vei richten. Na mededeeling van de verschillende in gekomen stukken, werd het jaarverslag over 19x6 vastgesteld. Bij de rondvraag zeide dr. Verhoef dank- voor de tot hom gerichte woorden. Hedenavond komt de Kamer van Koop handel en Fabrieken in openbare vergade ring ten stadhuize bijeen. Zondag t6 September wordt door de Amersfoortsche muziekvereeniging, Direct, de heer A. L. Maas (onder leiding van den heer A. v. d. Branden) de achtste (volks) gemeente-muziekuitvoering gegeven in de muziektent Sociëteit >Amicitia«. Aanvang twee uur. Programma 1. Marsch. Unter dem Sternenbanner, J. P. Sousa. 2. Ouverture. La fille du Berger. F. J. Schwcinsberg. 3. Wals. Suspinul (valse roumaine). J. Jvanavici. 4. Polka. Polka voor clarinet »Tanlet«, Allier. 5. Ouverture. Ber lin wie es weint und lacht, A. Conradi. 6, Wals. Au Goife de Naples, arr. par E. Larue. 7. Religisso. Hymne a Ste. Cécile, Fr. Dunkier. 8. Marsch. Blaze Away! (March Two Stfp), A. Holzmann. In aansluiting met het in ons vorig nummer opgenomen bericht, kunnen we mededeelen, dat, blijkens de door ons ont vangen beperkte dienstregeling der H.1J.S. M. op het traject AmersfoortApel doorn, met ingang van 17 September, het aantal treinen wordt ingekrompen van 10 tot 6. Op de navolgende tijdstippen zal men hier van daar naar het oosten des lands kunnen vertrekken, 7.27, 8.02, 9.25, 2.05, 5.45 cn S.33. Uit Apeldoorn komt hier een trein aan om 7.58, 9.32, 6.33 en 7.14. De laatste trein uit Apeldoorn is een sneltrein, welke reeds om 6.35 van daar vertrekt. Blijkens rapport van den Centralen Gezondheidsraad kwamen hier ter stede in de week van 5 12 Sept. 3 gevallen van dyssenterie voor. Nu met de nieuwe gasrantsoeneering den verbruikers van bedrijfsgas een maxi mum van 75 Ma is toegestaan, heerscht blijkens door do politie opgedane ervaring, bij meerdere winkeliers de meening, dat zij nu ook na acht uur licht in hun winkels mogen branden, wanneer maar gezorgd wordt, dat het maximum niet overschreden wordt. I)e politie verzoekt ons de aandacht er op te vestigen, dat deze opvatting onjuist is. De licht-vorordening, waarbij verlichting van winkels door gas of eleclriciteit na 8 uur, (Zaterdagsavonds half elf) verboden is, is nog in werking, zoodat bij overtreding proces verbaal volgt. Enkele winkeliers zijn reeds slachtoffer geworden van hun onjuiste In den nacht van Zondag op Maan dag loopt de zomertijd ten einde. Op Maan dag leven we weer volgens de zon. Ter voorkoming van te laat opstaan Maandag ochtend, zal men wijs doen Zondag voor het naar bed gaan, de klok een uur achter uit te zetten. Of men late haar voordien een uur stilstaan. In het militair hospitaal hier ter stede is Zondag opgenomen een dienstsveigeraar uit het kamp aan de Vlasakkers, die door een bajonetsteek was gewond. Hij was arre stant en had na het z.g. luchten, geweigerd weer het arrestantenlokaal binnen te gaan. Om hem hiertoe te noodzaken had de schild wacht gebruik gemaakt van geveld geweer. Bij het geval was een luitenant tegen woordig. Na Zondag zijn de schildwachten voor zien van patronen. Uit het politierapport. In de nacht van Donderdag op Vrij dag is ingebroken in de melkfabriek Amers- fortia». De inbreker hoeft zich toegang ver schaft door een ruitje in de voordeur in te slaan en daarna den grendel weg te schui ven. Vervolgens werd uit de kartondeur een paneel gestooten. Vermist wordt een gulden klein geld. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt tegen een tiental personen wegens kaart spelen op den openbaren weg en tegen 2 voerlieden, wegens het vervoeren van mest op zoodanige wijze, dat de straat werd ver ontreinigd. Morgen is hier alleen geopend de apo theek van de firma v. d. Zoo de Jong, Lan- gestraat 9. De lantaarns van rijwielen en auto's moeten volgende week uiterlijk half zeven, die van de overige voertuigen uiterlijk zeven uur zijn aangestoken, KAN T 0 N G E It K C H T. Het kantongerecht te Amersfoort heelt o m. de volgende vonnissen gewezen J. J, Amersfoort, openbare dronkenschap, 3 d.h.J. v. \V„ J. P. van W. en J S, allen te Amersfoort wegens het te Soest zich be vinden op verboden terrein bij het inter- neerings-kamp, f4 subs. 4 d.; J. S. Amers foort, het zonder verg. binnen de gemeente Soest vervoeren van geïnt., fó subs. 6 d.; J. G. Bunschoten,o vertreding van de verordening op den vischverkoop te Amersfocrt f 4 subs. 4 d.G. J. V., Amersfoort en J .1., Leus den. rijden op verboden weg, elk f 2 subs. 2 d.; C. S. en M. B., huisvrouw van O. v. G., overtreding verordening op de winkel sluiting, elk f 3 subs, 3 d R. J. v. R„ Amersfoort, idem f 2 subs. 2 d.J, V., Amersfoort, overtreding gas-verordening, f,5 subs. 5 d.; J. v. d. IJ. Amersfoort, over treding lichtverordening, f5 subs. 5 d.M. v. d. D.. Amersfoort, overtreding politie verordening, fa subs, 8 d,H. v. v. B., Amersfoort, idem, f 2 subs. 2 d. Burgerlijke Ntnud van Amersfoort, van 7 t./m. 13 Sept. 1917. GEBOREN Johanna Cornelia, d.v, Bernardus de Wit en Elisabeth Oost veen. - Wolterus, z, v. Hendrik Wallet en Margje Been. Jacoba Cornelia, d.v. Abraham v. Zetten en Dina Pieternella Josina Walison. Hendrik Ypéus, z.v. Ypéus Hendrik Kalt en Klasina Suzanna Katharina Boom. Marretje, d.v. Willem IJouman en Marretje Allis. Jean, z.v. Joseph Mulkens cn Gertrudis Didden. Dirk Cornells Johannes, z.v. Jacob Wil lem Johannes Dirk Bevaart en Sandrina Brouwer. - Ferdinand Pierre Louis, z.v. Ludovicus Vandeperre en Francisoa Joanna Faes. Johanna Hendrika, d v. Arie de Wijs en Wellcmijnije de Koff. Wilhel mus Jacobus, z.v. Petrus v. de Zuidwind en Aaltje v. Bekkum. Johannes Ilubertus, 4

Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 2