Dinsdag 25 jfff$ September 1917. No. 8932 67e Jaargang. Uitgave van de Drukkerij „De Amersfoortsehe Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff" HOOFD-REDACTEUR J. CORN''RUG A ART. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden 1.— franco per post ƒ1.15. Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officleele- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels ƒ1.25 Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAUX: KORTE GRACHT 9 VALKESTRAAT 19. Postbus 9. Telefoon 19. G E »V 18 8 EL DE 8T UKKEN. Burgemeester en Wethouders schreven aan den Raad. Winkelsluiting. Bij adressen d.d. 31 Mei en 5 Juli j.I. heeft het Bestuur der Sigarenwinkelierivereeniging te Amers- foot i zich tot U gewend met het verzoek het sluitings uur voor sigarenwinkels te willen verlengen of den verkoop van sigaren en sigaretten in hotels, koffie huiten en dergelijke inrichtingen te willen verbieden. Als reden voor zijn verzoek voert het genoemde Bestuur aan, dat in koffiehuizes en dergelijke inrich tingen na 8 uur sigaren en sigaretten worden ver kocht. waardoor aan de sigarenwinkeliers veel schade wordt berokkend. In verband hiermede wijzen wij op artikel 6 der Verordening op de Winkelsluiting, houdende het ver bod om op de uren, waarop het verboden is, een winkel voor het publiek geopznd te hebben, in een koffiehuis of dergelijke inrichting, waren, waarvan redelijkerwijze kan worden vermoed, dat deze niet voor gebruik ter plaatse zijn bestemd, te verkoopen en uit een zoodanige Inrichting waren mede te nemen, welke aldaar op deuren, hiervoor bedoeld, zijn'gekocht. Het wil ons voorkomen, dat eerst getracht moet worden door een scherpe controle op de naleving van de genoemde verbodsbepaling zoo mogelijk in samenwerking met de belanghebbenden hunne bezwaren uit den weg te ruimen. Eerst bij mislukking daarvan zou een verbod vau vc.koop in café's e.d. in overweging kunnen genomen worden. Het vaststellen van een ander sluitingsuur voor een bepaa'de categorie van winkels lijkt ons in elk geval ongewenscht. Wij hebben daarom de eer U te adviseeren voor- loopig afwijzend op de bovenbedoelde verzoekschriften te beschikken. Distributiebode. In uwe vergadering van 28 Augustus 1917 werden door uw medelid de Heer Nieuwesdijk eenige opmer kingen gemaakt omtrent de uitgave van een Distri butiebode, in het bijzonder over de opneming van adver tenties daaiin ten nadeele dus van de plaa'selijke bladen. Wij zijn tot deze uitgave overgegaan nadat de Con sumenten-Commissie er ons op gewezen had, dat het van het grootste belang was, dat ieder ingezetene ontving de officieele publicaties van het Levensmid delenbureau zij had er zich van vergewist, dat ook de Brandstoffencommissie een spoedige verschijning van zulk een blad op prijs stelde. Daar het nu uitgesloten is, dat alle ingezetenen zijn geabonneerd op een plaatselijk blad, vonden wij vrijheid om heen te stappen over bezwaren ontleend aan concurrentie met de bestaande bladenhet is een algemeen belang dat allen kennisnemen van bedoelde publicaties en de Directie van het Levens middelenbureau heeft er bij haar moeilijke taak aan spraak op dat ieder de voorschiiften kent en niet alleen geacht kan worden ze te kennen. Ambtswoning bij school F. De heer H. J. Veldhoen, hoofd der openbare lagere school F heeft zich tot ons gewend met het verzoek hem vrijstelling te verleenen van de verplichting tot het bewonen der ambtswoning, behoorende bij ge noemde school en hem in de piaat3 daarvan in het genot te stellen van de vergoeding, bedoeld in arti kel 2, laatste alinea, der verordening tot regeling van de bezoldiging van het onderwijzend personeel. Hij vraagt dit, daar bet met het oog op den gezondheids toestand zijner echtgenoote dringend nood'akelijk is, dat hij naar e ie andere woning kan uitzien. De be trekkelijke geneeskundige verklaring ligt voor U ter inzage. Wij zijn van oordeel, dat er geene bezwaren bestaan tegen inwilliging van het verzoek van den heer Veld hoen, waarom wij de eer hebben U voor te stellen dienovereenkomstig te besluiten, zulks met ingang van 1 November a.s. de voornoemde ambtswoning zijner tijd een voorstel aan- Wat de bestemming v: aangaat, zullen wij U t bieden. Eervol ontsla nderwijzeres in de nuttige handwerken. Blijkens haar hierbij overgelegd scbrijven verzoekt mej. E. M. van Hamersveld met ingang van 1 Novem ber a.s. eervol ontslag uit haar betrekking van onder wijzeres in de nuttige handwerken aan de Openbare Lagere School G. Waar tegen inwilliging van het verzoek geen be zwaren bestaan, hebben wij de eer Uwe Vergadeiing voor te stellen het gevraagd ontslag met ingang van genoemden datum eervol te verleenen. KENNISGEVINGEN De Burgemeester der Gemeente Amers foort maakt bekend, dat de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, gezien zijne beschikking van 14 Augus tus >917, No. 61807, afdeeling Handel, heeft goed gevonden te bepalen dat de daarbij vastgestelde distributie regeling voor ijzer en staal in eiken vorm in werking zal treden op t October 1917. Amersfoort, 22 September 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. De Burgemeester der Gemeente Amers foort, maakt bekend, dat de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, gezien de distributieregeling van honden brood, vastgesteld bij beschikking van 5 Mei 1917, Staatscourant No. 105, heeft goed gevonden te bepalen 1. dat in die beschikking overal het woord >hond(en)< worde vervangen door »trek- of politie-hond(en)* terwijl het woord «hondenbrood* gehandhaafd blijft; 2. dat In artikel 1 sub i het woord «kan* worde vervangen door «kunnen* en dat In die beschikking overal het woord «maïs* worde vervangen door «grondstoffen*. Amersfoort, 22 September 1917. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. De Burgemeester der Gemeente Amers foort maakt bekend, dat de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, heeft goedgevonden, in afwijking van het ter zake bepaalde in zijne beschikking d.d. 3 April j.I., No. 28600 B, afdeeling Handel, sub 28, alsnog te bepalen dat voor boter, verpakt in blik, boven den voor gemeld"artikel vastgestelden maximumprijs, respectievelijk in rekening mag worden gebracht, voor hoeveelheden kleiner dan 400 gram f 0.30 voor hoeveelheden van meer dan: 400 gram lot 1 K. G. - 0.40 1 K.G, 1 2 -0.60 2 5 -1.25 Amersfoort, 25 September 1917. De Burgemeester voornoemd. VAN RANDWIJCK. De Burgemeester der Gemeente Amers foort maakt bekend, dat de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, gezien artikel 8 der Distributie wet 1916 en artikel 1 sub 8 van de wet van 1 Sep tember 1917, Staatsblad No. 578, heeft goedgevonden te bepalen 1. Het Is aan looiers verboden uit hunne looierij of opslagplaats leder af te leveren of van daar te vervoeren of te doen ver voeren. 2. Van het verbod sub 1 gesteld kan ontheffing worden verleend door het Rijks Distributiekantoor voor Huiden en Leder. 3. De ontheffing sub 2 zal niet worden verleend dan nadat de betrokken looier ten genoege van het Rijks-Distributiekantoor voor Huiden en Leder zal hebben aange toond, dat door eene aflevering als door hem gewenscht de uitvoering zijner ver plichtingen, voortvloeiend uit de distributie regeling van Huiden en Leder, niet in ge vaar wordt gebracht. 4. Het verbod sub 1 is niet van toepas sing op de aflevering en het daarmede ver band houdende vervoer van leder bestemd a. legerdoeleinden b. het Centraal Ledermagzijn van het Rijks-Distributiekantoor voor Huiden eu Leder te 's-Gravenhage. 5. Het-Rijks Distributiekantoor voor Hui den en Leder is bevoegd aan looiers,die uitslui tend of overleder, of tuigleder, of zeemleder, of technische ledersoorten afleveren, bij wege van algemeene machtiging ontheffing te verleenen van het verbod sub 1 gesteld. Amersfoort 25 September 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. De Directeur van het Levensmiddelen bureau maakt bekend, dat deze week, op bon No. 35 varkensvleesch kan worden verstrekt. Gemeentelijke concurrentie. Destijds hebben wij eenig bezwaar ge maakt tegen de uitgave van een gemeen telijke distributie-bode, in dier voege, dat de kosten gedekt zouden worden door ad vertenties. Wat o.i. een minder gewenschte gemeentelijke concurrentie is aan de hier ter stede verschijnende bladen. In antwoord op de door den heer Nieu- wendijk In de raadsvergadering van 28 Au gustus gemaakte opmerking, antwoordden B, W. thans dat «zij tot deze uigave (zijn) overgegaan, nadat de Consumenten-Commissie er op geweten had, dat het van het grootste belang was, dat ieder ingezetene ontving de officieele publicaties van het Levens middelenbureau; zij had er zich van ver gewist, dat ook de Brandstoffencommissie een spoedige verschijning van zulk een blad op prijs stelde.* «Daar het nu uitgesloten is, dat alle ingezetenen zijn geabonneerd op een plaat selijk blad, vonden wij vrijheid om heen te stappen over bezwaren ontleend aan concurrentie met de bestaande bladen het is een algemeen belang, dat allen kennisnemen van bedoelde publicaties en de Directie van het Levensmiddelen bureau heeft er bij haar moeilijke taak aanspraak op, dat ieder de voorschriften kent en niet alleen geacht kan worden ze te kénnen.* Wij onderschrijven natuurlijk volkomen de meening van B. W. dat een ieder de voorschriften moet kennen en dat niet alle ingezetenen op een plaatselijk blad zijn ge abonneerd. Uit dien hoofde is dus de uit gave van een distributie-bode geheel ge motiveerd. Maar of die uitgave gepaard behoefde te gaan met een zoo straffe ge meentelijke concurrentie aan een bepaalde categorie, is een andere vraag. In Den liaag wordt eveneens een distri butie-bode gratis verspreid, doch zonder advertenties. Had wat daar en ook elders mogelijk is, ook hier niet gekund? Nog eens het verkeer in de Langestraat. In het nummer van 28 Augustus j.I. heb ben we in een andere rubriek, de aandacht gevestigd op het slecht of juister gezegd, in het geheel niet geregelde verkeer in de Langestraat tusschen de Varkensmark en de I-angegracht. Sindsdien is nog geen verbetering ingetreden, integendeel, eerder is de toestand verergerd, nu de Raad, zon der ook maar een enkel woord er over tt zeggen, het voorstel der Commissie vai Wetgeving om de bepaling Inzake de maximumsnelheid voor motorrijtuigen in de Langestraat op te heffen, heeft aange nomen. Hier deed men dus juist het tegen overgestelde van wat in andere gemeenten ■met een verkeer als hier ter stede, pleegt te geschieden. Daar regelt men het verkeer in een drukke hoofdstraat, leidt 't voor be paalde drukke uren van den dag in bepaalde richting of sluit de straat af voor bepaalde voertuigen, hier verergert de Raad de wan orde door een beperkende bepaling «mir nichts, dir nichts* op te heffen. Waardoor de motorrijders nu algeheele vrijheid heb ben met een vaart, als hadden ze een verlaten weg voor zich, de Langestraat in te stuiven. Zoodat voetgangers nauwelijks den tijd hebben het veege lijf te bergen. Gevaar als ze daarbij loopen, zoo niet door den motorrijder, dan toch door een wielrijder aangereden of overreden te wor den. Dat er nog geen ernstige ongelukken gebeurd zijn bij de Varkensmarkt, in de eerste plaats, is tot nu toe meer geluk dan wijsheid. De behendigheid van sommige wielrijders, die overal door heen weten te komen en zelfs door dit verkeer, dat het karakteristieke beeld oplevert van het onge regelde Hollandsche verkeer, voorkomt vaak botsingen, die een minder handige rijder niet zou -kunnen voorkomen. Gisteravond was een soldaat het slachtoffer. Alleen een sprong van de fiets kon hem van het gevaar van door een boerenwagen overreden te worden, behoeden. Het paard liep gelukkig stapvoets, zoodat ook het rijwiel er goed afkwam. Vandaag of morgen loopt 't echter minder goed af en wordt wellicht een vrouw of een kind, die niet zoo snel uit den weg kunnen komen, het slachtoffer van het thans nog ongeregelde verkeer. Zal dan de put gedempt worden? Ons dunkt, 't ware beter vóór 't zoover komt, een voorziening te treffen. Een ver- keers-agent aan den ingang van de Lange straat is werkelijk geen luxe, doch door de omstandigheden noodzakelijk. Wanneer dan tevens wat meer aandacht gewijd wordt aan het plaatsen van groote wagens, die vooral des morgens de passage geheel versperren, dan zal er wellicht een tijd aanbreken, dat een voetganger, zonder bang te zijn voor z'n hachje, de Lange straat kan doorgaan. Buitcnlandsche Kroniek. In onze Buitenlandsche Kroniek van Zaterdag j.I., hebben we, melding makend van de Centrale antwoorden op 's I'ausen nota, kunnen aanstippen, hoe sterk teleurstellend die antwoorden waren, in 't bijzonder dat van Duitschland, waarin men na al het ge schrijf in de pers, wat anders en meer ver wacht had dan liefdesverklaringen zonder meer aan de rechten van alle volken, recht boven macht, vrije zeeën en nog enkele van die schitterende uitdrukkingen, die eiken dag lot een aanfluiting gemaakt worden, ook door Duitschland. En door dat rijk niet alleen. Er zijn nog meer van die vech ters voor de rechten 011 vrijheid der volken, ook van die der neutralen Wat ontbreekt zijn toezeggingen omtrent België, Servië en Elzas-Lotharingen. En dat ontbreken heeft den vrede op de vlucht gejaagd, den vrede, die iets naderbij scheen. Nu wordt de eenigen tijd gekoesterde hoop op beter weer verdonkert door een wolk van wantrouwen tusschen de oorlog voerende partijen. Duitschland zwijgt, en Oostenrijk-Hongarije zwijgt, maar Engeland zwijgt in minstens evenvele talen over de ware bedoelingen van den strijd. De vrije menschheidOnzin. De heeren, die over het wel en wee van de wereld beslissen, kennen alleen macht en nog eens macht en dan geld, 't zij, dat dat geld bestaat uit Marken, Pond sterling of Dollars. Ideale doelwitten zijn goed in de pers, daar klin ken ze, doch als 't op besprekingen aan komt, klinkt in de eerste plaats de macht en het geldl We zullen ons onthouden van uitvoerige perscommentaren op de antwoorden. De Duitsche pers is uit den aard der zaak te-

Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 1