BINNENLAND Leger en Vloot. Stadsnieuws. Do Minister van Landbouw heeft aan de gemeentebesturen bij circulaire meege deeld, dat de distributie van aardappelen op 9 October zal aanvangen en wel met een gelijktijdige distributie van geelvleezige zand- en veenaardappelen en een beperkte hoeveelheid klei-aardappelen. Het is ver boden om aan verbruikers aardappelen af te leveren bij grootere hoeveelheden, dan voor direct verbruik vereischt is. De distributie zal gepaard gaan met rantsoe- necring. In verband met de verlenging van den duur der broodkaart tot n dagen is het aardappel-rantsoen voorloopig bepaald op 4 K.G. per hoofd en per week. d.i. een K.G. meer dau 't vorig jaar. Deze hoeveelheid is meer dan het gemiddelde gebruik per hoofd bedraagt. Wanneer later eeu volledig over zicht «al verkregen zijn van de aanwezige voorraden, zal kunnen worden nagegaan, ook in verband met andere beschikbare voe dingsmiddelen, of en met hoeveel het rant soen kan worden verhoogd. Particuliere bevoorrading wordt niet toe gestaan.. In verband daarmede is het vervoer van aardappelen stop gezet, terwijl alle aardap pelen door de Regeering worden overge nomen, met uitzondering van die, welke door de eigenaren voor eigen gebruik zijn verbouwd, in een hoeveelheid evenredig aan de grootte van hun gezin, eii van de poot- aardappelen, waarvoor een afzonderlijke regeling zal worden gemaakt. Voor de in bezit te nemen aardappelen zal worden betaald f5.— per 100 K.G. zand- en veenaardappelen (geen fabrieks aardappelen) en f6.— per 100 K G. klei- aardappelen, beide soorten bestemd voor levering in het najaar, een en ander ver hoogd met een toeslag voor het bewaren. Zonder speciale machtiging der Regeering, vertegenwoordigd door de Aardappelen- Commissie, zulieti geen aardappelen mogen vervoederd worden aan het vee. Nagegaan zal worden welke aardappelen geschikt zijn voor de consumptie. Ten aan zien der daarvoor niet geschikte aardappelen zal nader worden beslist. De consumptie-aardappelen zullen uitslui tend worden geleverd aan de gemeentebe sturen, die boven de voor onmiddellijke distributie noodige hoeveelheden ook zullen moeten zorgen voor eene reserve van goed houdbare aardappelen, voldoende voor zes weken, waaraan alleen in geval van nood zal mogen worden geraakt. De Minister van Landbouw heeft een distributie-regeling voor boter vastgesteld, waarbij verboden is de aflevering en het vervoer van boter. De Minister van Landbouw heeft be paald, dat met ingang van 25 Sept. onder regeeringsbloem zal worden verstaan 6o°/o inlandsche tarwe-bloem, jogi-rste- en/of roggebloem, 10% aardappelemeel en 10°/0 Ameiikaansch meel. In de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Deventer heeft eei. der leden, die sterk geïnteresseerd is bij de exploitatie van bruinkolen in Zuid-Limburg eenigc mededeelingen gedaan. Aan de Kamers van Koophandel in den lande is door de naaml venn. Bergerode tot exploitatie van mineralen medegedeeld, dat de exploitatie van bruinkolen-concessies te Ërunsum en Heerlerheid met groote voortvarendheid is aangevat, zoodat te Brun- sum reeds too wagons per dag kunnen worden geleverd, via station Nuth, terwiji in November eenzelfde hoeveelheid van Heerlerhcide kan worden gelevertl over station Hoensbroek, en vermoedelijk voor het einde van het jaar de dagelijks af te leveren hoeveelheid de 300 wagons zal over schrijden. Gevreesd wordt evenwel, dat dc afvoer ernstig zal worden belemmerd door het ontbreken van een voldoend aantal wagons. Wellicht ware reeds veei te win nen door het maken van een overlaadstei- ger te Weert, ten einde het vervoer van steen- en bruinkolen vandaar uit door het kanaal te doen geschieden, waardoor de looptijd voor het spoorwegmatereriaal aan merkelijk zou worden verkort. De Kamer besloot zich tot de bi oegde autoriteit te wenden, ten einde beur ver voer van steen-en bruinkool te verkrijgen en er op te wijzen, hoe speciaal Weert ge schikt is om door middel van een met spoed tn maken tijdelijken overlaadsteiger het af voeren der brandstof per scheepsgelegen heid mogelijk te maken. Naar »Het Volk* mededeelt, heeft de Soc. Democratische Kamerfractie ver gaderd over dc levensmiddelen voorziening in de naaste toekomst. Besloten werd offi cieel bij de regeering te informeeren, of binnenkort een supplctoire be^rooling ter zake van de levensmiddelen voorziening kan worden tegemoet gezien. Mocht hot ant woord niet bevredigend luiden, dan zal een ititeipellatie worden aangevraagd, wijl de fractie eenstemmig van oordeel is, dat met nieuwe maatregelen niet gewacht kan worden tot dc behandeling der landbouw- begrooting. Van betrouwbare zijde verneemt de Maasbode, dat bij de spoorwegmaatschappijen het voornemen bestaat om binnenkort de reizigerstreinen alleen uit voertuigen 3e klasse samen te stellen. In een rijtuig van laatstgenoemde klasse kunnen niet alleen meer reizigers vervoerd worden dan in een wagen der andere klassen, waardoor dus de treinen lichter en het kolengebruik min der zou worden, maar men hoopt hierdoor ook reizigers, welke louter voor hun ge noegen op reis gaan, af te schrikken. De »Ned.< meldt, dat door de Maatschap pijen overwogen wordt om den geheelen sneltreindienst te laten vervallen en te ver vangen door iokaaldiensten. Door de beperkte snelheid zou dan een aanzienlijke besparing van kolen worden verkregen. Tegen het voornemen om in den komen den winter de treinen onverwarmd te laten wordt reeds actie gevoerd. Er heeft zich een commissie gevormd met het doel den Minister van YVaterstaat te verzoeken de uitvoering van dat voornemen niet toe te staan. De commissie is van meening dat het niet-verwannen der treinen alleen als uiterste maatregel mag geschieden, daar dit voor hen, die geregeld van den trein gebruik moeten maken niet alleen een opoffering zou zijn, doch bij lange reizen de gezondheid zou schaden. 't Is te hopen dat de commissie slaagt. Want anders ziet 't er bedenkelijk uit voor het reizend publiek in den a.s. winter, welke volgens het «Astronomische Zeitschrift» heel streng belooft te worden. Arthur Sten zei vestigt er n.I. in dat tijdschrilt de aan dacht op, dat er den laatsten tijd op de zon een buitengewoon sterke vlekkenvorming valt waar te nemen. Tijden van vlekken- tr.inima, gekenmerkt door hevige cyclonen (barometrische laagte) in het Noorden van den Atlantischen Oceaan, beteeken koele zomers en vochtige, milde winters, tijden van vlekkenmaxima daarentegen geken merkt door anti-cyclonen (barometrische hoogte), wijzen voor midden Europa op drooge zomers en strenge winters. Tegenwoordig staat de zon in het toeken van een buitengewoon sterke vlekkenvor ming, die reeds in 1916 begon, in 1917 haar hoogtepunt bereikte en in 1918 weer zal eindigen. De winter 191617 was reeds zeer koud (Januari en Februari) die van 1917—1918 zal dus nog kouder zijn. Prettig vooruitzicht! Door de S. S., H. IJ. S. M., N. C. S. en N. B. D. S. wordt met ingang van 1 October 1917 de afgifte van ééndaagsche retourkaarten en tienrittenboekjes voor buurt verkeer (behoudens tienrittenboekjes N. C. S.) gestaakt, terwijl voor de enkele reis kaarten, alsmede voor bagage, de op 1 Juli 1917 ingevoerde toeslag van 50 pCt. wordt teruggebn. at op 20 pCt. en de afgifte van gezelschapsbiljetten met toepassing van een toeslag van 20 pCt. wordt hervat. De afgifte van Kilometerboekjes en van landverhuizersbiljetten blijft gestaakt; de prijzen van de kilometerkaarten blijven be paald op f 16, f 12 en f8 voor de drie klassen. Deze maatregelen zijn van tijdelijken aard. Steenkool uit Eugeland. Volgens de Tel. heeft de regeering 25.000 ton scheepsruimte gerequireerd om den voor raad kolen, die Engeland ons voorloopig heeft toegezegd, ril. 100.000 ton te gaan halen. De schepen zullen zeer spoedig, vermoe delijk reeds morgen, vertrekken. Deze 100.000 ton zijn ons door de Engelsche regeering zonder eenige conditie toegezegd. De prijzen van te kwaliteit gaskolen is op het oogenbük in Engeland 26 sh. per ton en 2e kwaliteit 25 sh. per ton, terwiji de overige soorten kolen varieeren tusschen 28 24 sb.', ailes franco aan boord. Tweede Kanier. In de Tweede Kamer-zitting van gisteren heeft de heer Rutgers de regeering ge ïnterpelleerd over de brandstofvoorziening. De heer Rutgers zette uiteen, dat het beleid van de regeering in deze niet kan niet nalaten eenige zorg te wekken. Welke miuister is met het beleid der kolenvoor- ziening belast. En wat heeft de minister van financien in de Eerste Kamer bedoeld met zijn pertinente verklaring, dat zoolang hij minister was er geen levering van ko len zou plaats hebben ten koste van ons crediet? Deze verklaring heeft in den lande eenige ongerustheid gewekt. Is deze uitla ting van den minister geschied in overleg met zijn ambtgenooten of is het kabinet in deze in zich zelf verdeeld? Was het daarom, dat de minister Dinsdag verklaarde, dat hij nint het oog op 's lands belang, geen na dere mcdedeeling in deze zaak kon doen. Spr. zou gaarne op al deze vragen een antwoord van de regeering ontvangn. Bovendien heeft do regeering bezwaren gemaakt tegen levering van steenkolen aan particulieren buiten het rijkskolen- bureau om en welke maatregelen heeft de regeering omtrent de distributie van bruin kolen, zijn daar bijzondere maaatregelen voor genomen? Herhaaldelijk is er gewezen op de groote moeilijkheid van het vervoer van uit Zuid- Limburg naar de centra en plaatsen in het Noorden, maar naar spr. meende is er niet voldoende gebruik gemaakt van de beschik- .bare waterwegen. Hierna besprak de heer Rutgers de taak d>- brandstoffen-commissies, zijn deze een 1 ;rdeel van de gemeente-administratie of de rijks-administratie. In verschillende gemeentebesturen wordt hieromtrent geheel afwijkend geoordeeld. DeMinister van Binnenlandsche Zaken antwoordde dat de onderhandelin gen betreffende den aanvoer van steenkolen, worden geleid door de Ministers van Bui- tenlandsche Zaken, Financiën en Landbouw. Wat de andere vragen betreft, spr. her haalde wat hij Dinsdag heeft gezegd, dat hij het beslist in strijd acht met 's lands belang, om thans, nu de'onderhandelingen gaande zijn, daaromtrent mededeeling te doen. Zoo spoedig deze bezwaren niet meer -gelden, zal spr. gaarne in alle opzichten aan de werischen van de Kamer tegemoet komen. Wat de vragen betreft om trent de distributie zal de Minister van Landbouw gaarne antwoorden. De Minister van Landbouw bevestigde dat buiten het rijkskolen-bureau geen steen kolen mogen geleverd worden. Alle grenskantoren zijn in deze geïnstru eerd' Wat de bruinkool betreft, alle maatrege len worden genomen deze productie zoo hoog mogelijk op te voeren, waardoor men ongeveer 4100 ton per dag zal kunnen ver voeren, waarvoor 1450 spoorwagons noodig zijn. Spr. heeft maatregelen genomen om deze wagons te krijgen. Alle Belgische mijnwerkers zijn of zullen in de Limburg- sche mijmen werkzaam worden gesteld en daarna de gemobiliseerden. Hierna deelde de minister verschillende technische bezwaren mede. welke een groote productie en spoedig vervoer in den weg staan. Ofschoon reeds op velschillende wij zen wordt voorzien. Wat de brandstoffen-commissies betreft deze zijn tc beschouwen als organen van de Rijkskolendistributie. Uit kracht van de daarvan ontvangen instructie bepalen zij de maximum-prijzen voor de brandstoffen- handelaren. De brandstoffen-commissies zijn alleen rekening en verantwoordelijkheid ver schuldigd aan het rijkskolen-bureau. Nadat nog meerdere leden het woord hadden gevoerd, die zich min of meer te leurgesteld verklaarden door het antwoord van de Regeering. wees de Minister van Binnenlandsche Zaken er op, dat in de bla den verschillende berichten zijn verschenen welke uit een bron kwamen, die het belang van ons land niet op het oog hadden. De regeering betreurt ten zeerste deze berich ten. Uitvoerig zette de Minister uiteen, dat er verschil bestaat tusschen het voeren der onderhandelingen en de verantwoordelijk heid van de aangegane overeenkomst door den betrokken Minister. Maar de verant woordelijkheid blijft bjj de regeering. De Minister van Landbouw be sprak de distributie der brandrtoffen en zal gaarne toezegging doen dat hij zal trach ten de brandstoffen-commissies zooveel mo gelijk in contact te brengen met de gemeen tebesturen. De kwestie van het vervoer per schip heeft voortdurend de aandacht der regeering; uit een spoedig in te dienen wetsontwerp zal blijken welke maatregelen de regeering in deze denkt te nemen. Spr. kan thans niet ingaan op de vraag, of er een toeslag op de brandstoffen zal gegeven worden. Deze vraag zat nader besproken kunnen worden. KEI!li EN SCHOOL. Ned. Israëlitische Kerk. Omtrent der nieuwen opperrabijn voor Utrecht en Drente, schrijft men aan het Handelsblad De nieuwbenoemde opperrabijn, de heer Justus Tal, zoon van den talentvollen opper rabbijn, wijlen den heer Tobias Tal, werd 19 Kislen 5641 10 December 1881 geboren. Hij studeerde aan het Nederl. Israel-Seminarium en aan de Universiteit alhier, totdat hij na gunstig afgelegd candi- daatsexamen in de klassieke letteren den graad van Moré (doctor in de Isr. theologie) behaalde en wel in December 1911. Voor en na zijn o-omotie deed de^heer Tal zich kennen als n bezield onvermoeid ijveraaf voor het Jodendom. Hij leidde al hier een cursus voor godsdienstonderricht aan Joodsche meisjes, die de school verlieten, was geruimen tijd voorzitter van de Jood sche litteraire club, sprak nu eens in be staande vereenigingen, als «Toutscous Gaj- jiem« te Amsterdam, «Het Joodsche Tehuis» te 'sGravenhage.de »J. L. C.« te Groningen, dan weder trad hij op voor de C. O., wier volijverig bzstuurder hij is in het kort, kwam het spreekselzoen. dan was de heer Tal immer op de bres om, soms geheel on voorbereid, te lezen of te spreken, ten einde belangstelling voor godsdienst, moraal en geloof op te wekken. Langzamerhand kwam zijn naam op veler lippen, ook om zijn on beschroomdheid om in woord of geschrift voor de eer van het Joodsche geloof op te treden en dwaalbegrippen dienaangaande met de kracht der overtuiging te bestrijden. Men denke o.a. aan het werkje ongeveer een half jaar geleden van zijn hand ver schenen «Jood en Jodendom in Christen omgeving». De artikelen, die hij in de vroegere «Joodsche Kroniek» schreef en de hoofd artikelen, die hij sedert eenige jaren voor het Centraaiblad voor Israëlieten in Neder land wekelijks levert, zijn alom bekend. In het tijdvak van 2226 October 1917 zal worden ingelijfd 2/3 gedeelte van de getallen der diensplichtigen van de lich ting 1918, toegewezen aan het regiment genietroepen (hieronder niet begrepen zij die zijn bestemd voor opleiding tot milicien telegrafist of telephonist of voor den motor- dienst. De inlijving van het overschietende 1/3 gedeelte dier dienstplichtigen zal ver moedelijk einde Maart of in April 1918 plaats hebben. Ten aanzien van militieplich- tigen, behoorende tot het regiment genie troepen (hieronder niet begrepen zij die zijn bestemd voor opleiding tot mil.-telegrafiat of telefonist of voor den motordienst) die in het genot zijn van uitstel van eerste oefening tot het tijdvak waarin de dienstplichtigen der lichting 1918, toegewezen aan bet regi ment genietroepen, moeten worden ingelijfd, wordt dit uitstel geacht te zijn verleend tot het tijdvak waarin het overschietend 1/3 gedeelte van de dienstplichtigen der lichting toegewezen aan het regiment genietroepen zal worden ingelijfd. RECHTZAKEN. De rechtbank te Amsterdam heeft D. Wijnkoop, P. Luteraan, J. C. Ceton, W. Ravcnsteijn, C. Sterrenga, L. H. de Visser, G. A. Faber beschuldigd van smaad eu be- leediging in geschrifte ten opzichte van Prins Hendrik en Minister Posthuma, vrij gesproken. SPORT. Draverijen op Birkhoven. Het programma van de draverijen op Birkhoven op 7 October a.s. luidt als volgt I. (2 uur). Eh la Loi-prijs. Prijzendraverij 4e klasse, voor paarden, die nog geen eersten prijs gewonen hebben. Ontheffing paarden, die geen tweeden prijs gewonnen hebben, 35 M paarden, die niets gewonnen hebben 40 M. Afstand 1800 M. II. (2'/a uur). Elia Ross-prijs. Prijzen draverij 3e en 4e klasse. Afstand 2000 M. Belasting voor iederen gewonnen f 400 15 M. Ontheffingpaarden, die geen isten prijs gewonnen hebben. 25 M. III. (3 uur) Edelman-prijs. Heat-draverij. Handicap, open voor alle paarden, Afstand 1600 M. IV. (4 uurDraverij korte baan. Handicap open voor alle registreerde paarden. Maxi mum afstand 800 meter. Aangespannen in series. Het programma voor 14 October ziet er als volgt uit: I. (2 uur.) Frederika-prijs. Prijzendraverij 4e klasse. Afstand 1700 meter. Belasting voor eiken gewonnen isten prijs 15 M„ paarden van 4 jaar en ouder bovendien to M. Ontheffing: voor het nimmer winnen van een eersten prijs 25 Mvoor het nim mer winnen van een eersten noch tweeden prijs 35 M., paarden, die niets ge\vonnen hebben, 50 M. II. G'/j uur.) Fini-prijs. Prijzendraverij 2e en 4e klasse. Afstand 2000 meter. Be lasting voor. iedere gewonnen f400 15 M. Ontheffing: paarden, die geen isten prijs gewonnen hebben, 25 M. III. (3 uur.) Fedora-prijs. Heatdraverij, handicap, open voor alle paarden. Afstand 1600 meter. IV. (4 uur.) Draverij korte liaan. Handi cap open voor alle geregisteerde paarden. Maximum afstand 800 meter. Aangespannen in series. Bij Kon. Besluit is herbenoemd tot kantonrechter -plaatsvervanger in het kan ton Amersfoort Mr. J. K. H. de Beaufort.

Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 2