BINNENLAND zeer ongunstig zijn, zoodat de veehouders er op zullen moeten rekenen, dat zij voor de voeding van hun vee in den winter 19181919 op het in eigei. bedrijf ver bouwde zullen zijn aangewezen. In verband daarmede wordt den veehouders ernstig in overweging gegeven hun veestapel zooveel doenlijk in te krimpen en zooveel mogelijk wintervoeder in eigen bedrijf te producecren, hetgeen het best zal kunnen geschieden door een of meer percecleu gras land te scheuren en daarop voedergewassen met name voederbieten en mangelwortelen te verbouwen. Deze gewassen gedijen op het gescheurde grasland uitstekend en leveren een belangrijke hoeveelheid vee voeder voor den winter op, waardoor men minder afhankelijk wordt van den hooiboogst. Voor het bekomen van de noodige inlichtingen kan man zich wenden tot de cultuurcommissie. Vooral de veehouders met een bedrijf, grootendeels uit gradand bestaand", dienen hieraan hunne ernstige aandacht te wijden. Het is toch duidelijk, dat het niet wenschelijk is. dat in de bouw bedrijven thans veevoeder voor de veehouderij-bedrijven wordt verbouwd, aangezien de bodem voor den ver bouw van menschelijk voedsel moet worden aangewend. De Regeering zal derhalve gedwongen zijn het ver bouwen van veevoeder voor den handel tegen te gaan. Evenmin kan zekerheid worden gegeven, dat het ver voer van veevoeder uit de bouwstreken mogelijk zal zijn. Ook zal de Regeering verplicht zijn, oin voor zoo ver er nog veevoeder hetzij uit het buitenland in gevoerd, hetzij uit het binnenland afkomstig kan worden gedistribueerd, daarvoor in de eerste plaats de zandboeren in aanmerking te doen komen. Ten einde de veehouders van de noodzakelijkheid te door dringen om dezen wenk zooveel mogelijk ter harte te nemen, zal in elke provincie door de cultuurcommissie, in overleg met de Rijks Landbouwleeraren, gedurende den winter de noodige propaganda voor het scheuren van grasland worden gemaakt. In die streken, waar de landbouwers de noodige technische kennis missen, zal hun voorlichting worden verstrekt en zooveel mogelijk ook hulp verleend. Van de gewestelijke en plaatselijke landbouworganisaties wordt verwacht, dat zij hierbij bare medewerking zullen verleenen. Op de vergaderingen van alle lamlbouwvereenigin- gen moet in dezen winter het scheuren van grasl ind een punt van de agenda uitmaken. Ook de zuivelbonden en besturen van zuivelfabrie ken zullen een kracluigen steun kannen verleenen. Waar voorts de in uitzicht gestelde premie» voor den verbouw van voedingsgewassen op gescheurd grasland laag zijn gebleken om eene uitwerking van Deze artikelen moeten worden geleverd boord of spoorvrij plaats van afzending netto gewicht, gezakt, onder koopenver plichting te gelijker tijd voor eiken af te leveren zak een leegen zak, ongeschonden, van goede hoedanigheid en van voldoende grootte om 50 K.G. afval producten te kunnen bevatten, af te geven, een en ander ter uitsluitende beoordeeling van den afle verende» Regcerings Commissaris of fabri kant. Amersfoort, 14 November «917. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. De Burgemeester der Gemeente Amers foort gelezen de circulaire Xo. 20.57, Afdeeling Crisiszaken (Bureau Nijverheid) betreffende Kristal-soda, dd. 12 November 1917. maakt bekend, dat de .Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, heeft goedgevonden, met intrekking van de bestaande maxi mumprijzen voor kristal-soda vast testellen de volgende maximumprijzen voor kristal- soda groothandelsprijs f 14.50 per too K.G. tusschcnhauhdsprijs 16. kleinhandelsprijs - 0.20 1 Amersfoort, 14 November 1917. De Burgemeester voornoemd, Van- RANDWIJCK. Het »Frcmdenblatt« ziet in de woorden Duitschland, daarentegen wil haver heel j gaarne hebben. Ook in andere Amerikaansche steden is voor een waarde van verscheiden millioe- nen dollars aan voedingsmiddelen voor buitenlandsche rekening opgeslageu. liiiitfuliiiitlsche Kroniek. beteckenis t verhoogt Gewas kunnen hebben, worden doze als volgt Maxim, der prem. p. H.A. f 250. - •250.- 1 7.5° - 7-50 - «75 »"5- .•escheurd grasland Tarwe R°brge Haver Erwten Bruine en witte stamboonen. - Ook voor de teelt van gerst wordt thans een premie gegevi per too K.G. met een maximum van f 200 per H.A. Deze premiën gelden ook voor die perceelen. welke reeds bij de cultuurcommissie» waren aangegeven. Overigens blijven de voorwaarden gelijk aan die, vermeld In de Xederlandsche Staatscourant van 1 Augustus 1917, No. 191. Onder grasland wordt uit sluitend verstaan blijvend grasland dat niet korter dan 1 Januari 1913 in gras heeft gelegen. Eene uit zondering kan eene cultuur-commissu- slechts toestaan, indien het betreft grasland op nieuwere ontginningen, waarvan de cultuurcommissie de overtuiging heeft, dat zij voor blijvend grasland besten d waren. Ten slotte doet de Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel een beroep op de landeigenaars, in wier pachtcontracten de clausule voorkomt dat geen grasland gescheurd mag worden, o n in het belang der volksvoeding zooveel mogelijk ontheffing van die bepaling te verleenen, eventueel tegen betaling van eene billijke vergoeding door den pachter. Amersfoort, 14 November 1917. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. De Burgemeester van Amersfoort gelezen de circulaire Xo. 23875/43. Afdeeling Rijks bureau voor de distributie van Graan en Meel, dd. 12 November 1917, maakt bekend dat de Minister van Landbouw, Nij verheid en Handel, heeft goedgevonden, dat veevoedcrartikelen. die in de maand November worden toegewezen, tegen de navolgende prijzen door de Regeering zullen worden afgeleverd. Maisf 19.— per 100 K.G. Haver-19- Erwten en boonenpiksel. -19. Kanariezaad -19.— Amerikaansche lijnkoeken - 26. basis onbepaalde merken van La I'iatazaad geslagen, bepaalde merken en soorten, ook schilfers, naar de gewone verhouding. Deze artikelen moeten door de Rcgeerings Commis sarissen worden geleverd vrij boord exclusief zak. terwijl de Regeeringslasthebbers to Rotterdam en Amsterdam de door hen te distribueeren artikelen vrij boord of vrij wagon exclusief zak moeten afleve ren, met dien verstande, dat vrij wagon slechts geldt voor stukgoederen en de kosten van den voor kooper optredenden factor door de Regeering worden betaald. Zemelen, grind en gries, zoo wel gemengd of ongemengd f15.per 100 K.G. Gerstafval i3-~ Haverafval .-11.— Regcerings voermeel 16.50 I.loyd George de Engclsche oorlogs minister, heeft ie Parijs een redevoering gehouden, welke bijna meer opschudding heeft verwekt dan de laatste staatsgreep in Rusland of de militaire ramt» >n Italië. I rede betrof den nieuw opgerichte» oppersten oorlogsraad, waai hij vuurloopig Engeland, Frankrijk en Italië zijn aangesloten. Het gebrek aan eenheid heeft die Raad nood zakelijk gemaakt. De zaak der verbondenen staat er, ondanks den tegenslag in Italië en de gebeurtenissen in Rusland, goed voor. zei Lloy.l George want nog steeds beheer- schen zij de zee en dit moet hui; de eind overwinning verschaffen. Het heeft echter tot dusverre aan voldoende eenheid van handelen ouder de verbondenen ontbroken en die te verschaffen is het doel van den oorlogsraad. Deze raad zal het einde aldus verwachtte spr. bespoedigen en hij uitte de meening, dat wanneer de raad 3 maanden geleden had bestaan, de neder laag in Italië had kunnen voorkomen wor den. Verder onderwierp hij in zijn tafelrede de manier van oorlogvoeren aan een scher pe critiek en zeide o.»n.: »Als wij een K.M. in 's vijands linies vorderen en een armza lig dorpje uit diens wreeden greep balen, jubelen wij van ongeveinsde blijdschap», <>"k beweerde hij. dat de buudgeuooton de» weg naar Weenen zouden h»bh»'n ge forceerd. door van den zomer bij Luibach aan te vallen. De Engcische pers staat op haar achterste boenen over de/e rede. Naar aanleiding van de 1 K.M. blijdschap schrijft de Star Ziedaar, zegt het blad, de voorstelling, die I.loyd George geelt van de slagen aan de Sotnme, die Verdun gered hebben. En het vervolgt: >Het is niet verstandig op die wijze te wrikken aan het geloof in de bevelvoering. George's verklaringen zijn geen feite, zijn beweringen kunnen de proef niet doorstaan van een kritische ont leding. Er zijn blunders begaan, maar hij was en is aansprakelijk voor elk dier blun ders George probeert te bewijzen dat de Italiaansche ramp te wijten was aan het gebrek aan eenheid. Het ligt voor de hand, dat de Italianen genoeg kanonnen en man schappen hadden. De ramp werd niet ver- oorzaakt, omdat de Franscht-n of Kngel- schen geen kanonnen en troepen naar Italië zonden. De waarheid over Italië is. dat een der Italiaansche leger zijn plicht verzaakte, zooals hel de waarheid is, dat wij in Servië niets konden uitvoeren, omdat wij geen mannen en kaunonen hadden ie missenwij hadden die op Gallipoli vergooid; en zoo als waarheid omtrent Roemenië is, dat de Russische regeering van Stürmcr het in den steek liet. f icon oorlogsraad zou zulke feiten hebben kunnen voorkomen.* Ook de •Globe* wil het militair gezag niet door een politiek vervangen, en k<»mt op tegen de samenstelling van een politieke» opper krijgsraad met een adviseerend militair Andere vooraanstaande Engelsche bladen schrijven in denzelfden geest. In Engelsche politieke kringen verwacht men, dat I.loyd George zal moeten heen gaan. De pers der Centralen heeft uit den aard der zaak niet weinig leedvermaak over George's loslippipheid. De bladen bespreken de redevoering en wijzen erop, dat zij nog nooit zooveel open hartigheid van dezen minister hebben ge hoord. I.loyd George het bewijs, dat het zicht in de waarheid 011 de O.-11. wapens be gint baan te breken dat zelfs bij de Entente de erkenning komt van den toestand, kan de Centrale» aanmoedigen om krachtig voort te gaan. De »Xeue freie I'resse- ziet in de rede voering van Painlevè, die eveneens ge sproken heeft over de noodzakelijke samen werking, een kreet van twijfeling. Inmiddels heeft Painlevé het ministriecle leven moeten afleggen, heeft dus Frankrijk zijn zooveelste ministecrisis. En juist nu, nu eenheid zoo dringend noodzakelijk is. Painlevé's val is voornamelijk voortge komen uit Binncnlandsche moeilijkheden De Fransche bladen betreuren den val, welke niettemin door iedereen was voorzien en noodig geoordeeld. De >.Maiin« meent, ..at deze val van hel ministerie in de ge geven omstandigheden, buitengewoon ern stige gevolgen zal hebben. De Petit Puri- sien* wijst erop, dat de politiek, waartoe besloten werd tijdens het ver blijf van I.loyd George en Painlevé in Italië, de krachtige oorlogspolitiek, aange kondigd in tie redevoeringen van beide pre miers, allerminst door den uitslag van de stemming der Kamer getroffen is en dat is de hoofdzaak, Renaudel in de >Huma- nité* en Se ml ut in de >i-anternc< schrijven, dat men Painlevé omvergeworpen heeft, eenvoudig, omdat het hem te zeer aan wils kracht en besliste besluitvaardigheid ontbrak, eigenschappen, welke een leider moet be- Capus pleit in de Figaro* reeds voor Clemenceau als opvolger. De »Echo de Paris* zegt, dut naar alle waarschijnlijkheid liet a.s. ministerie zal worden voorgezeten door Burthou, Clemenceau of Viviam*. De Socialisten hebben al Gij voorbaat ge protesteerd tegen een ministerie - Clemenceau. dal zij een gevaar voor hel land en voor de arbeidersklasse achten. Van de fronten weinig nieuws. In Italië bieden de Italianen een wat krachtiger te genstand, De Centralen blijven echter vor deringen maken Venetië is reeds ten deele ontruimd. I11 den toestand in Petrogradc is nog geen inzicht te krijgen. De berichten zijn te schaarsch en te verward. De maxi malisten spreken van een overwinning op Kerensky. een overwinning, welke al weder is tegengesproken. In elk geval is 't er nog een geweldig Janboel. - Ingediend is een wetsontwerp, dat in hoofdzaak trekt tot verhooging van het buitengewoon crediel, bij de wet van 23 1917 voor 1917 toegestaan, met de som, die ter bestrijding van de buitenge wone uitgaven van het departement van oorlog voor dit jaar nog noodig wordt ge acht. Het eindcijfer der begrooting wordt erdoor verhoogd met f 16-1.873.900. Voorts is bij de Tweede Kamer ingekomen een wetsontwerp tot wijziging van art. 64 der wet op de oorlogswinstbelasting 1916. De termijn van drie jaren, gedurende welken navordering van oorlogswinstbelasting is toegelaten, is iu de practijk gebleken te kort te zijn. Immers op2 Aug. j.l. was bedoelde termijn reeds verstreken voor aanslagen over het jaar loopende van 2 Augustus 1913 tot en met 1 Augustus 1914, terwijl het ten gevolge van de vele werkzaamheden, de uitvoering van de wet medebrengt, zelfs nog niet mogelijk is geweest, alle islagen over het jaar, waartoe 1 Augus- i 1914 behoort, tot stand te brengen. Het wordt daarom noodig geacht, den ge noemden termijn rnct twee jaar te verlengen. Naar het N.v.d. D. van welingelichte zijde te Amsterdam verneemt, zijn er nog niet de minste aanwijzingen, dat er veran dering is gekomen in liet stopzetten van het telegrafisch handelsverkeer tusschen Engeland en Nederland of Indië. Er mag misschien eens een telegram «doorslippen* of doorgelaten worden, omdat Engeland er belang hij heeft, maar officieel is nog niets vernomen omtrent een verandering in den toestand. 1 Iet departement voor de voedsel voor ziening te Washington is in onderhandeling getreden met de buitenlandsche eigenaren van voedingsmiddelen, die in New-York zijn opgeslagen Het doel dier onderhande lingen is, bedoelde voorraden aan te koopen e in de Ver. Staten aan de markt te brengen. "tar het heet, zal - indien de goedkeu ring der Xederlandsche eigenaars niet wordt verkregen alsnog een uitweg kunnen worden gevonden om dit resultaat te bereiken, De Amcrikaansch ambtenaren wijzen er op, dat onder de voedingsmiddelen in quaes- :en paar millioen bushels haver voorko men, geconsigneerd aan kooplieden in Ne derland. Volgens de Amerikaansche ambte naren heeft Nederland als regel niet zulke groote havervoorradon noodig gehad. Op 10 dezer is op 9ojarigcn leeftijd te Hummelo (G.) overleden dr. F. W. Kallenbach, de nestor der hornccopathische geneesbecren in Nederland, Naar wij uit Don Haag vernemen, is. behalve het thans eerlang te verwachten Witboek betreffende de zand- en grintaan- gelcgenheid, bij het Departement van Bui tenlandsche Zaken óók in bewerking een Witboek, bevattende de diplomatieke beschei den, betreffende de toelating van bewapen de handelsvaartuigen der oorlogvoerenden en onzijdigen binnen het Xederlandsche rechtsgebied. Deze bescheiden zullen loopen van Augustus 1914 tot October 1917. Een Oranjeboek dat, volgens gebruik, over tal vun verschillende onderwerpen loopt, is merle in bewerking, doch heeft eenige vertraging ondervonden en zal dus eerst later kunnen verschijnen. De Commissie van Rapporteurs over de beide dezer dagen ingediend belangrijke wetsontwerpen betredende de beschikbaar stelling van levensmiddelen en do heffing van 150 opcenten op ieder der beide ver- dedigiugsbclastiiigcn, kwam gisteren bijeen. Men mag dus waarschijnlijk de spoedige verschijning der voorloopige verslagen om trent die ontwerpen verwachten. Het Centraal Bureau voor de statis tiek publiceerde in afi. 10 van zijn maand schrift verboudingscijfers der prijzen van nige door een 6-tal coöperaties verkochte ikelen, waarvoor vergelijking met vroe gere partijen mogelijk was. Deze verboudingscijfers waren: l.eidsche kaas 139 in 1914, 233 in Sep tember «917. koffie resp, 88 en 126, mar garine 99 en 123. boterolie 97 en 352, raapolie 137 en 323, stijfsel 107 en 387, troop 100 en 182, basterd suiker 91 en 16, suiker (melis) 89 en 103. thee 113 en 17 en zout 80 en 100. (De prijzan van 893 zijn gelijk 100 gesteld). Uit een vergelijking vu» de prij/eu van ie» aantal artikelen in Augustus en Sep tember 1917 blijkt, dat I.eids< h<-kaas steeg mot 3%, koffie met 9"/0. boterolie met 8°/0, raapolie met 2%. stijfsel met 3u/0 en vei- mecelli mei 14"/,,; de volgende artikelen •erden niet in prijs verhoogdcapucijners. grauwe erwten, groene erwten, boekweit; gort, havergort, Goudsche kaas, margarine, roggemeel, tarwemeel, patentolie, rijst, soda, stroop, suiker, zeep en zout. Het verhoudingscijfer vati de gemiddelde ijzen van cokes bij een 8-tal gemeentelijke gasfabrieken, in 1913 is 100 gesteld, beliep in de groote gemeenten in 1914 93.58 en steeg vervolgens tot 123.73 '9»5. '52.io in 1916, 200,99 in het eerste halfjaar van 1917. 229.S0 in Augustus en 243.16 in Sep tember 1917. Het conflict te Tilburg houdt nog steeds aan. I11 den stand van zaken is, meldt het Dbl. N.-Br.* weinig verandering gekomen. De bemiddeling van den Burgemeester van Tilburg zal geen resultaat opleveren, omdat de werkgevers geen concessies willen doen. Daardoor komt de verantwoordelijkheid in het voortduren van den strijd hoe lan ger hoe zwaarder op hen drukken. De leiders der arbeiders blijven door daden toonen, (lat zij vrede willet», doch dc Tilburgsche fabrikanten willen blijkbaar met hun uithongeringskuur doorgaan. Welke verschrikkelijke gevolgen deze daad van deze katholieke werkgevers na zich sleept, laat zich cenigszins heseffen, wanneer men weet, dat uiteen van den Ka tholieken Textielarbeidersbond »St. Lamber- lus* uitgesloten zijn 2635 leden, waarvan 1242 gehuwden met een aantal kinderen beneden 13 jaar van ruim 2000, Op de openbare vergadering voor Katho lieken, Zondag gehouden, deelde de Rector van Liempt, Bundsadviseeur van »St. I-am- bertus* mede dat de stakers en uitgestote nen de volle sympathie genieten van de hoogste kerkelijke autoriteiten in het Bisdom Den Bosch en dat deze financieel steunen. Controleurs van het veevoeder-bureau gaan in Waterland bij alle pluimveehouders rond, om het nu nog in bezit zijnde voeder op te nemen. Aangenomen schijnt, dat men voor 100 stuks pluimvee 20 K.G. hard voe der mag behouden. De rest zal vermoede lijk in beslag genomen, worden; dat is hard! Vele houders toch van eenden en kippen gingen uiterst zuinig met het voeder om, kochten vaak beschadigde maïs enz., om des noods een gedeelte van hun stapel te kunnen overhouden, opdat het bedrijf niet geheel zou te niet gaan! Door den voorgenomen maatregel echter zullen die menschen toch gedwongen zijn, hun beesten op te ruimen. Een ramp voor hen

Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 2