AMER8FQQETSG1I! Dinsdag No. 8962 67e Jaargang BIJVOEGSEL BINNENLAND. titsave van de Drukkerij „De AinerNfoortsche Courant, voorheen Firma A. H van Cleeff". HOOFD-REDACTEURVerschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdnguvond. Abonnement per 3 maandenBUREAUX franco per post ƒ1.15. Advertentiën t—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- KORTE GRACHT 0 abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, ofltcieele- en onteigcnlngs- advertentie» per regel 15 cent. Reclames 1 j regels ƒ1.25 Bewijsnummers worden In rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 5 cent. Bij advertentie» van buiten de stad worden de incasseurkosten in rekening gebracht. Postbus q, J. Corn. RUGAART. AMERSFOORT, VALKESTRAAT 19. Telefoon 19. ij dit nummer behoort als het Stenographisch Raads- het vervolg verslag. Buitenluudscho Kroniek. Alle aandacht blijft geconcentreerd op Rusland, waar ds gebeurtenissen van zoo ver strekkend wereldbelang zijn, dat zeifs de nu gevoerd wordende hevige strijd bij Kamerijk, er door op den achtergrond raakt. Immers, liet gebeuren in hel voormalig Tsarenrijk, waar de wapenstilstand al haast een voldongen feit is. heelt tot resultaat, dat nu ook Bulgarije en Roemenië neiging vertoonen tot staking van den strijd. In de Buigaarsche Sobranje legde n.l. de premier Radoslawof de volgende verklaring afBulgarije was steeds bereid om te samen met zijn bongenooten vredesonderhande lingen te openen, zoodra de vijanden een voorstel daartoe zouden doen. Thans bereikt ons een voorstel van het hoofd der regee ring van de Russische republiek, l.enin, en den volkscommisaris voor Buiteulandsche zaken. Trotzki. Wij hebben onmiddellijk ge antwoord, dat wij bereid waren onderhan delingen aan te gaan. Bulgarije kan dit vredesaanbod niet afslaan, omdat hut het doel bereikt heeit, waarvoor wij in den oorlog zijn gegaan, t. w. de vereeniniging van de Buigaarsche natie in één enkelen staat, met inbegrip van Macedonia, Moravie en de Dobroedsja. Uit zal voor ons den grondslag van alle besprekingen vormen, Voor zoover mijn inlichtingen strekken, zal de Russische regeeritig binnenkort haar gedelegeerden benoemen, die zich met de onze en die van onze bondgenooten over de onderhandelingen zulien verstaan. Het moeilijkst wordt de positie van Roe menie. wanneer Rusland een wapenstilstand sluit. Met steun van Rusland is nl. de bezet ting van het oostelijk deel van Roemenie eu van de hoofdstad van Moldavië belet. Sluit Rusland vrede met ue Centralen, tiati moet Roemenie dit landgedeelte opgeven. Ue Roetneeusche regeefing heeft nu een nota gezonden aan Engeland, Frankrijk cu Amerika, waarin worat uiteengezet, dat zij door de toestanden in Rusland gedwongen wordt, zoo de geallieerden geen hulp bieden het front prijs te geven, oi over vrede te onderhandelen. Ue conferentie te Parijs en W ilaon heb ben steun toegezegd. Maar wanneer zul die komen en hoe? Als voorloopige pleister op de wonde, indien de geallieerden in gebreke blijven, heeft Wilson toegezegd op de a.s. vredesconferentie «besliste pogingen te zul len aanwenden, om de Integriteit van Roe menie als vrije en onhafhankelijke natie te waarborgen». Een magere wissel op de toekomst ais belooning voor de zware offers door Roe menie gebracht. In Rusland zelf is 't nog allesbehalve rustig. Ue leninisten passen radicale maat regelen toe om den toestand meester te bibven. De generaals, die weigeren aan het bevel inzake den wapenstilstand te voldoen, worden gevangen genomen. tieneraal Duchonin, de Russische opper bevelhebber, die de onderhandelingen met de Centralen niet wilde beginnen, en de militaire attachés der entente, zijn uit bet Russische hoofdkwartier gevlucht, liet draadloos station van het hoofdkwar tier is in handen der maximalisten. De Kolnische Zeltung; verneemt uit Ha- paranda, dat het bevel der Bolsjewiki tot bet inleiden van onderhandelingen nopens een wapenstilstand, tengevolge heeft gehad, dat 360.000 üekrainsche soldaten het front wMl «li P«tros«,li i. a. Tr'7'.8lïg!c"r'S van welke «ie» gehoon1 <c •al werd gebracht, weer ten tooncelc ver schenen. Zij vaardigde een manifest uit aan de bevolking, waarin zij zegt, dat zij de eenige wettige autoriteit in Rusland is en dat de besluiten der bolsjewiki niet behooren te worden gehoorzaamd. In het bijzonder wordt gewezen op de actie der bolsjewiki bij de poging om een afzonderlijken vrede sluiten. In het manifest wordt gezegd, dat de ccnige kans op redding is om tijdig de constituante bijeen te roepen. Ook is een besluit gepubliceerd ter bijeen- I roeping van de Constituante op 11 Dec. te I Petrograd in het Taurische paleis. Dut kan er dus een frissche boel worden den 11 December: twee lichamen, die eik voor zich de macht opeischen. Wie van beiden nu maar over de meeste troepen, de meeste kanonnen en mitrailleurs beschikt, heelt den meesten kans. Wint Lcnin den strijd over de geheele linie, dan staat voor R uslund de vrede voor de deur. E11 volgen Bulgarije en Roemenie. Of dan deze gebeurtenissen den alge- meenen vrede zulien bevorderen We wa gen 't te betwijfelen't Laat zich. voor zoo ver de berichten kunnen beoordeeld worden, niet aanzien, dat de Parijsche conferentie eenige toenadering zal tootien. Lloyd George verklaarde dezer dagen aan een medewer ker van de Petit Parisleti»: Het oogenblik is zeer ernstig. Alles moet thans wijken voor het belang»van onze taak. Wij hebben mannen, munitie, economische en fmancieele hulpmiddelen en het gevoel dat we strijden voor het recht. Laat ons alles inspannen om nu eenheid van leiding en beheer te verwezenlijken. Als we geen tijd verliezen en besloten zijn den oorlog te winnen, zul len we dat bereiken. Wij moeten dien wil hebben en geduld en volharding en vast beradenheid en we zullen zegevieren. En de Times-corrcspoiulent te Washing ton schrijft, als uiting van wat leeft in Amerikaansche regecringskringcn Het kan niet te vaak en met te grooten nadruk worden herhaald, dat president Wil son geen jota zal aidoen van de oorlogs doeleinden, welke hij zoo duidelijk heeft uiteengezet. Amerika is en blijft in oorlog met Duitschland, tot de vrede door een overwinning verkregen is, hoe lang de strijd ook moge durcu. Dat mogen, om een Duitsche term te ge bruiken, alle pro-Dultschers en pracifisten zich eens voor altijd gezegd houden». Krijgt Duitschland in het geheele Oosten de handen vrij en slagen do geallieerden er in tot midden-zomer van 1918, wanneer Amerika denkt zijn leger I11 Europa te heb ben, den strijd met succes te voeren tegen de door het afvallen van Rusland belang rijk sterker geworden Duitschers, dan Is de vrede verder af, dan misschien do zwartste pessimist ook maar denkt. En gaan niet alleen de oorlogvoerenden op het vaste land van Europa, doch ook de neutralen een buitengewoon donkeren tijd tegemoet. In St. Ct. no. 282 is de nieuwe Grond wet opgenomen. Daarin worden vermeld de in do Staatsbladen 660-662 vastgestelde bepalingen, die met de onveranderd geble ven hoofdstukken en artikelen, de Grond wet van het Koninkrijk der Nederlanden vormen. Ook vindt men daarin de gebieden der kieskringen en de gemeenten, waarin hoofdstem bureaux gevestigd zijn. De Minister van Waterstaat heeft in antwoord op een tweetal vragen van het Kamerlid den heer IJzerman in de eerste plaats zijn vroegere verklaring herhaald, dat hij het op den weg van den Staat acht tc liggen om, bij uitvoerbaarheid van het plan die maatregelen te nemen, waardoor een radio-tulegratische dienst tusschen Iridic cn Nederland onhafhankelijk van andore landen kan worden onderhouden. Bezwaarlijk acht de minister het om thans mededeelingen te doen omtrent hetgeen hier te lande is en wordt gedaan om het tot stand komen van het daartoe noodige station in Nederland tc bevorderen, maar de minister geeft de verzekering, dat de Re- geering ter zake diligent is en blijft en ten aanzien van deze aangelegenheid de meest mogelijke voortvarendheid zal betrachten. Volgens de Dagelijksche Beurscourant zal de regeling betredende de 7 schepen van de Holi. Amerikaliju, den Kon. Holl. Lloyd en den Rott. Lloyd, die dd. 22 Fe bruari door Duitsche duikbooten werden getorpedeerd, eerstdaags als een fait accom pli kunnen worden aangemerkt. De Duitsche regcering zal deze maatschappijen schadeloos stellen, door afstand van 7 Duitsche schepen die thans in Indlü liggen, terwijl de Engel- schc regcering zich bereid heeft verklaard om deze overdracht te saiictloneeren en dus het varen van deze 7 schepen onder Hol- landsche vlag zal toelaten. Deze 7 schepen hadden een gezamenlijke tonnenmaat van 36.158 ton. Met Ingang van gisteren staan alle tex tielfabrieken te Oldcnzaal stop wegens ko- Jengebrek, Ongeveer 1900 werklieden zijn daardoor werkloos. Twee kantoorbedienden, van de Rot- tvrdamsche üankverecniging tc Vlaardingen, die Zaterdagmorgen aan liet bijkantoor van genoemde bank te Schiedam een bedrag van f 45.000 hadden gebaald, kwamen bij aankomst te Vlaardingen tot de ontdekking, dat ze bet geld verloren hadden. Een onmiddellijk duor de politie tc Schie dam ingesteld onderzoek leidde nog niet tot resultaat. De heer J. L. S Jeukens te Goor heeft een aanklacht ingediend tegen den heer Van Asperen Vervcnnc, secretaris van de Kiervcrceniging, wegens diefstal van con senten. De heer Van Asperen Vervcnr.e zou den heer Jeukens consunten ontrukt en hem uitgeschakeld hebben als exporteur van ganzen. Behalve de aanklacht wegens diefstal, heeft tnr. Oskam, overeenkomstig het ver langen van zijn cliCnt, tevens een actie tot schadevergoeding ingesteld tegen de bccren Beaufort en Van Asperen Vervcnnc. Minister Posthuma stelt de portefeuille-kwestie Er is een ernstig conflict gerezen tusschen minister Posthuma en minister Treub. Eerstgenoemde had dezer dagen besloten weer consenten le verlecnen voor den uitvoer van kaas. Minister Treub echter kon zich met dit be sluit tiiet vereetiigen en beeft aan dc douane ambtenaren laten seinen de kaas die voor uitvoer was bestemd, aan te houden. Blijkens mededuelingun van het llaagsche correspondentie-bureau nu moet de minister van Landbouw den cisch gesteld hebhen aan zijn ambtgenoot van Financiën, dat deze de .opdracht door hem gegeven, zonder eenige voorwaarde zal intrekken. Dc minister van Financiën moet zich name lijk wel bereid hebben verklaard de gege ven opdracht in te trekken, maar alleen onder vbeding, dat de minister van Land bouw vooraf zal verklaren, dat de voor waarden, waaronder deze uitvoer zal plaats hebben, niet zal praejudicieeren op verdere uitvoeren onder vigeur van de Export-Cen trale en dat bij zal medewerken tot het treffen van een regeling, volgens welke de exporteurs een zeker percentage genoemd wordt een bedrag van 20 pet. aan schat- kistpapier zullen nemen voor de door hen uit te voeren artikelen. Het standpunt van den minister van Landbouw is echter, naar ons verzekerd werd, dat de minister van Ftnanciön aller eerst de door hem opgegeven opdracht zal moeten intrekken. Eerst daarna moet hij bereid zijn, in overleg te treden over ver Ier te treffen regelingen betreffende den finao- cieeleu kant der quacslie. Naar het Corr, Bureau verzekert moet de minister van landbouw zelfs het voor nemen hebben te kennen gegeven zijn ambt tc zullen neerleggen, In dien deze zaak niet op een voor hem bevre digende wijze wordt opgelost. Naar verluidt zou het kabinet, wat de bevocgdheidsquaestie betreft, het standpunt van minister Posthuma deelen. Niet onmo gelijk werd hei geacht, dat nog vóór bet houden van de interpellatie-Dc Jong een buitengewone ministerraad zich over de aangelegenheid zal hebben uit te spreken. Storm- cn overstrooming. De storm van Zondagnacht heeft natuur lijk ook buiten Eemland overstroomingen veroorzaakt. Bij Eiburg is een dijk bezweken. Het zeewater stroomt over den spoorweg bij Hatteincrbruek. Alle spoorverbinding tus schen Zwolle en Utrecht. Apeldoorn en Nunapeet is verbroken. De sneltrein uit Holland, die te Zwolle kwart voor acht be hoort aan tc komen arriveerde gisteravond om half tien vla Zutphen. Zwolle Is voor een groot gedeelte onder water geloopen. De lage stadsgedeelten staan weer blank, als Roode Torenpleln. Groot Wecscnland c.a. Zelfs het Gasthuis- plein, Blijmarkt en de Kalvermarkt staan onder. I11 tal van straten zitten do huizen diep In het water cn roeit men met bootjes rond. Vijf bruggen zijn onbegaanbaar. Er Is en wordt nog met alle kracht gewerkt om verdere overstroomlng te verhoeden. Van gemeentewege worden op de be dreigde plaatsen dammen opgeworpen. De Assendorper dijk Is nabij de clectrlache centrale doorgebroken. Over N.-O. Ameland woedde een hevige noord.westerstorm. Het water steeg tot 2.35 U. boven de volzee. In het dorp staat het zeewater. Van den nieuwen straatweg zijn 1500 M. afgeslagen. Het badpaviljoen aan het noorderstrand is verwoest. Dc dui nen zijn vreeaehjk geteisterd. Voorts worden overstroomingon gemeld van Marken cn Rotterdam. Afwulerlng Geldersche vallei. Door Ged. Staten van Gelderland la een voorstel ingediend inzake verbetering van de afwatering dor Geldersche vallei, Sedert jaren wordt gezocht naar een afdoende ver betering van de watterlossing der gronden gelegen op 'Jtrechtach en Geldersch gebied boven den Slaperdijk. Deze gronden, de zoo genaamde Kxonereerende landen, bcbooren tot de pold-rdlsiricten Wsgeningen en Ben- rekom, de Khenensche Nude en Achter- bergschc Hooilanden, het Waterschap ge naamd Veunraadschap der Geldersche en Siichtscbe Venen, en den bultenpolder Maanen en Veldhuizen. Zij wateren al door dc heulen en den Slaperdijk bij den Roode Haan en voeren langs dien weg hun over tollig water vla Broektsloot - I.untersche beek in de Eem en Zuiderzee. Deze afwatering door den Roode Haan is geregeld bij de conventies van ti Janu- arie 1714 en 23 Januari 1727. Krachtens die conventies mag afstrooming door de heulen aan den Roode Haan alleen ge schieden, zoolang het peil aan het Geeren- steinschu schut zekere hoogte niet te boven gaan. Wordt het conventioneele peilmerk bereikt, dan worden de heulen gesloten en missen de boven den Slaperdijk gelegen landen hun natuurlijke waterloozing. Duurt het sluiten der heulen lang, gelijk menig maal voorkomt wanneer de loosing van de Eetn op de Zuiderzee door hooge water standen gestremd wordt, dan ondervinden evengenoemde landen In zeer hooge mate overlast en schade. Overleg met God. Staten van Utrecht heeft geleid tot het maken van een plan voor verbetering van do Lunter-

Amersfoortsche Courant | 1917 | | pagina 1