Dinsdag 19f®| Maart 1918. AlIERSFOORTSGIE DOIIRAIT. No. 9006. 68e Jaargang Uitgave van de Drukkerij „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H van Cleefï' REDACTEUR A M E R S F OOR T. B UREAUX: KORTE GRACHT 9 Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden j 1.— franco per post /1.15, Aiiverteutiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en onteigenings- advertentiCn per regel «5 eest. Reclames 1—5 regels 1.25 Bewijsnummers worden iu rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 5 cent. VALKESTRAAT 19. Bij advertentiön van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Postbus 9. Telefoon 1 Ons aller belang. Met bezorgdheid houden wij allen het oog op de naaste toekomst gericht ten op zichte van onze econonottiischc en lichame lijke belangen, de toekomst, die er volgens allerlei gegevens allesbehalve rooskleurig uitziet. De afgeloopen week nu heeft daarom trent een weinig meer zekerheid gegeven, zij het ook. dat ze nog verre van gerust stellend is. Veertien dagen lang heeft het in de I weede Kamer beschuldigingen tegen Minister Posthuma geregend, totdat nu Woensdag j.l. de beurt aan ZEx. zeif was, voor opheldering en verdediging van het door hem ingenomen staudpunt en het ge voerde beleid. I11 hoeverre Z.Ex. hierin ge slaagd is, zullen we voor dit oogenbliknog buiten bespreking laten, doch dat deze ver dediging een zéér lang betoog was, moge blijken niet alleen uit' het feit. dat Z.Ex. vele uren achtereen aan het woord was. waardoor het record, dat tot dusverre te dien opzichte nog stond op naam van het Soc. Dem. Kamerlid, den heer Duys van Zaandam, thans door Minister Posthuma is overgenomen, maar het getuigt ook van de bijna tXo bladzijden lange calligrafen, waardoor het dus wel wat lang blijkt, om het in onze bescheiden ruimte weêrtegeven. Trouwens dat is ook overbodig, en daarom stippen we liever de punten aan, die ons opheldering geven, waarnaar wij zoo be- geerig zijn, en waarvan liet eerste al een beetje bemoedigender klinkt, dan de be rekening van den heer Dresselhuys, waarbij deze tot de slotsom kwam, dat niet langer brood in ons land voorradig zou zijn dan tot 1 Juni a.s. De Minister zeide daartegen over, dat bij gehouden telling, welke nog niet beëindigd is, reeds bleek, dat we tot 1 Augustus, ja wellicht tot den nieuwen oogst, voldoende brood zullen hebben. Minder bemoedigend is het tweede punt. betreffende de rantsoeneering van boteren en margarine, waarbij door Z.Ex. gedacht werd aan een rantsoen van .5 3 gram per dag, terwijl daarmede het bak- e 11 braadvet ilan zal vervallen zij n. Wel bekome het ons En wat te denken van het sterftecijfer, dat vooral in de groote steden zoo schrik barend 10011661111? Daar is de stijging nu reeds 1.5 procent, terwijl deze op het platte land gelukkig nog geen 4 procent is En toch is bezuiniging nog mogelijk Maar de Minister wil de bezuiniging zoeken in een indeeling van het land in groepen en classificatie van prijzenWe zullen maar eerst eens afwachten. Z.Ex. erkent de kwalen, maar zegt hij, •ik ben geen wonderdokter-Nu zóó is hot nok, maar intusscheu zal de toestand in de naaste toekomst nog heel wat ongunstiger worden. Ook luidde Excellence's uitspraak nog »dat de huidige distributie-regeling niet heeft een moreel, slecht effect en ook geen bedeeling is*. Wij zijn dit volkomen met ZEx. eenshet ware echter te wenschen dat nog vele distributie-bureau* van hetzelfde gevoelen waren, want een feil is het inder daad, dat de behandeling van sommige bureaucraten bij deze instellingen, tegenover het publiek van een geheel andere ineening getuigt. Als de elou van Ministers antwoord aan dc Staten-Generaal citeeren wij zijn slot woord. »De Kamer onderscheidde de zaak en de persoon des Ministers, en sta de gel den toe voor het waarachtig volksbelang». Voorwaar, de taak des Ministers is een bovenmenschelijke, is een hondenbaantje, maar toch geeft Z.Ex. den moed niet ver leren! Moge ook het X'ederlandsche volk uit dit alles moed en uithoudingsvermogen putten, want in elk geval blijkt, dat de Minister ook de feiten wel onder het oog zint. en wie zou met ons niet mede willen erkennen, dat het Ministersbaantje van den heer Posthuma een hondenbaantje is, toch ge- looven wij, ondanks alles, dat ar allicht iemand zou gevonden worden, die het baantje wel durft over te nemen. En thans onze verhouding tot het buiten land, welke grootentleels oorzaak is van onze economische moeilijkheden. Ook de Minister van Buitcnlatidsche Zaken, de heer I-oudon, heeft der Eerste en Tweede Kamer ■pheldcring gegeven, waarom we voor •en eventucelen hongersnood zouden komen te staan. Met de Entente waren we al zoover ge vorderd, dat van die zijde een tegeneisch werd ingediend, en 't scheen te zullen leiden tot een principieele overeenstemming, waar bij dc geallieerden op reC-elen en bumanen grondslag aan zekere levensvoorwaarden van Nederland tegemoet willen komen, echter met inachtneming hunner specifieke oorlogsbelangen. Doch vóór de X'eder landsche regecring op dezen grondslag een definitieve regeling met de verbondenen trof, uieende ze eerst zekerheid omtrent de houding van Duitschland in dezen te moeten bezitten, en deze voorzorg bleek niet over bodig. daarvan getuigen zeker de berichten, wij te dien aanzien in de groote pers reffen. K K X M S U E V I N K X De Directeur van het Centraal Brood kantoor maakt bekend, dat de broodkaart van het 44e tijdvak loopt van 19 tot en met 29 Maart. Amersfoort, 18 Maart 1918. De Burgemeester van Amersfoort, gelezen de circulaire X'o. 785/46 Rijks bureau voor de distributie van Graan en Meel d.d. 13 Maart, maakt bekend, dat de Minister van Land bouw, Handel en Nijverheid, heeft goedgevonden den in zijne beschikking van 11 Februari 1918, Xo. 30897/40, Rijksbureau voor de Distributie van Graan en Meel, Staatscou rant Xo. 35 gestelde» termijn te verlengen tot 1 April 1918, zoodat artikel 7 moet worden gelezen Voor den export geschikt lijnzaad, waar voor voor t April 1918 geen vervoerbewijs is afgegeven, moet worden ingeleverd aan den Regeeritiga-commissaris der provincie, waarin genoemd lijnzaad zich bevindt tegen een prijs, geschat met inachtneming van den maximumprijs, vastgesteld voor slucul- zaad bij b schikking vatt 6 October 1417. Xo. 37824 7, Rijksbureau voor de Distri butie van Graan en Meel, Staatscourant No. 234. De Burgemeester voornoemd. VAN RAXDWIJCK. De Burgemeester van Amersfoort gelezen circulaire Xo. 14095 afdeeling Cri- siszaken Bureau Nijverheid dd. 16 Maart 191S, maakt bekend, dat de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel. heelt goed gevonden te bepalen dat de sub E gestelde uitzondering voor ledige emballage, voor zoover uit den vracht brief blijkt dat het vervoer betrekking heeft op de terugzending van ledige verpakkings middelen, ook kan worden geacht van toe passing te zijn op ledige emballage die ter vulling gaal. Amersfoort, 15 Maart 1918. De Burgemeester voornoemd. VAN RAXDWIJCK. De Burgemeester van Amersfoort, gelezen circulaire X'o. 3982, afdeeling Crisiszaken Bureau Nijverheid d.d. i" Maart 1918 maakt bekend, dat de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, heeft goedgevonden te bepalen dat het maaien en voor veevoeder ge bruiken van onrijpe haver is verboden. Amersfoort, 1=, Maart 1918. De Burgemeester voornoemd. VAN RAXDWIJCK. De Burgemeester van Amersfoort gele/en circulaire X'o. 7004. Afdeeling Crisiszaken Bureau Landbouw, dd. 7 Maart 1918 maakt bekend, dat de Minister van l and bouw. Handel en Nijverheid heeft bepaald dat van af 20 Maart 1918 geenc aanvra gen om ontheffing van het verbod tot in vriezen aan pluimvee, wild, enz., voor zoo ver betreft hennen, meer in behandeling zullen worden opgenomen, en dat ook zij, aan wie door de Rijkscommissie van Toe zicht op de Eierverecniging en I'luimvee- vereeniging bedoelde ontheffing werd ver leend. na genoemde datum geen beunen meer voor het invriezen of doen invriezen in de vriesinrichtingen of daarmee gelijk staande inrichtingen mogen opslaan of doen opslaan. Amersfoort, 18 Maart 1918, De Burgemeester voornoemd, Van RAXDWIJCK, De Burgemeester van Amersfoort gezien circulaire Xo. 2680 d.d. 15 Maart 1918 v. d. Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel, maakt bekend dat de regeling inzake maximum vrachtprijzen ter inzage ligt voor belanghebbenden, aan het Levensmiddelen- Bureau Loket 10. Amersfoort, 18 Maart 1918. De Burgemeester voornoemd. Van RAXDWIJCK. De Burgemeester van Amersfoort, gelezen circulaire No. 14497, afdeeling Crisiszaken. d.d. it> Maart iyiö, maakt bekend, dat de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel, heeft goedgevonden te bepalen 1. dat rijwielhandelaren bij de levering van rijwielbanden niet mogen eischen dat eene oude band kosteloos worde afgestaan, doch dat bij achterlating van den ouden band door den kooper de waarde van dien ouden band in mindering van den koopprijs zal dienen te worden gebracht; 2. dat door hem zijn vastgesteld de volgende maximumprijzen voor complete oude rijwiel-draadbuitenbanden, waarin beide staaldraden nog bruikbaar zijn f0,50 per stuk; losse bruikbare staaldraden voor rijwiel banden fo.to per stuk; oude buitenbanden, zonder draden f 0.30 per Kilo oude, nog bruikbare veniiels f 0.30 per stuk 3. dat bij de levering van rijwielbanden volgens de gestelde maximumprijzen in rekening mag worden gebracht voor het monteeren op het voorwiel ten hoogste f 0.30 en voor het monteeren op het achter wiel ten hoogste f0 50. Amersfoort. 18 Maart 1918. De Burgemeester voornoemd. Van RAXDWIJCK, De Burgemeester van Amersfoort, gelezen circulaire X'o. 32504,'46 Rijksbu reau voor de Distributie van Graan en Meel, dd. <6 Maart 1018, maakt bekend, dat de Minister van Land bouw, Handel en Nijverheid, ter algenieene kennis brengt dat, indien bij de opneming van de op pervlakte bouwland, bcteeld met graan, ie oogsten in 1918 mocht blijken, dat land bouwers minder zaaihaver hebben gebruikt dan zij ontvingen en dat zij de restanten niet aan de Regeering hebben teruggeleverd, alle haver van den oogst 1918 van de be trokkenen zal worden ufgedorschen en weggehaald, zonder dat voor voeding van eigen vee iets zal worden gelaten. Amersfoort, 18 Maart 1918. De Burgemeester voornoemd. VAN RAXDWIJCK. De Burgemeester van Amersfoort, gelezen circulaire Xo. 258;, afdeeling Cri siszaken Bureau Vervoer d.d. 15 Maart 1918 maakt bekend, dat de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel het noodzakelijk oordeelende, dat door belanghebbenden worden vergoed de kos ten van administratie verbonden aan de verstrekkking door de afdeeling Crisiszaken, Bureau Vervoer, van het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel, van de bewijzen van ontheffing van verbodsbepa lingen ten aanzien van het gebruik van vervoermiddelen hetzij langs den spoorweg, den tramweg of te water brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de aanvragen om zoodanige onthef- fingsbewijzen vanaf iS Maart 1918 zullen vergezeld moeten zijn van een postbewijs, gesteld ten name van het Bureau Vervoer der afdeeling Crisiszaken van het Departe ment van Landbouw, Nijverheid en Handel. De vergoeding bedraagt 25 cents of een veelvoud daarvan, met dien verstande dat voor elke 10.000 K G. of een gedeelte daarvan 25 cents gerekend wordt. De minimum vergoeding per ontheffings bewijs bedraagt 25 cents. In de aanvragen moet in verband hier mede o.m. worden vermeld het gewicht in kilogrammen van do te verzenden goederen. zVanvragen, bij welke niet de verschul digde vergoeding is gevoegd, of voor welke het bijgevoegde bedrag ontoereikend is, zullen niet in behandeling worden genomen, alvorens de vergoeding tot het verschuldigde bedrag door het Bureau Vervoer is ont vangen. I11 het geval het verzoek niet voor in williging vatbaar is, vindt geen restitutie der betaalde vergoeding plaats. De vergoedingen voor door belangheb benden uiet gebruikte ontheffingsbewijzen zullen niet worden gerestitueerd, bij aan vragen om verlenging van den geldigheids duur van een ontheffingsbewijs zal door belanghebbenden de minimum-vergoeding van vijf en twintig cents per ontheffings bewijs moeten worden gevoegd. Monde linge, telefonische of telegrafische aanvragen kunnen door het Bureau Vervoer niet in behandeling worden genomen dan na ont vangst van de verschuldigde vergoeding. Amersfoort, 18 Maart 1918. De Burgemeester voornoemt) Van RAXDWIJCK. De Burgemeester en Wethouders van i Amersfoort, doen te weten, dat door den Raad dier I gemeente in zijne vergadering van den 2'1 Februari tyts is vastgesteld de volgende verordening Verordening tot wijziging der Verordening houdende bet ver bod van het gebruik van gas uit de Gemeentelijke gasfabriek en van electriciteit door middel van het Gemeentelijk kabelnet op bepaalde plaatsen en bepaal de tijdstippen.» Artikel 1 Art. 1 sub 2 vervalt. Artikel 2. Art. 1 sub 3 wordt gelezenuitsluitend voor reclamedoeleinden.* Artikel 3. Deze verordening treedt in werking op den dag na dien waarop zij is afgekondigd. Zijnde deze verordening aan de Gedepu teerde Staten van Utrecht volgens hun be richt van 11 Maart 191S, se Afdeeling. X'o. 188/148. in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den tS Maart 1918. j Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, VAN RAXDWIJCK. De Secretaris. A R. VEENSTRA. De Burgemeester van Amersfoort gelezen Staatscourant No. 04 dd. 1 Maart ;gi8, maakt bekend dat de Minister van Land- touw. Nijverheid en Handel, de wenschelijkheid overwegende, dut de eelt van pronkbooueu meer dienstbaar ge- maakt worde aan de volksvoeding dan tot dusverre het geval was. brengt ter alge nieene kennis, dat met betrekking tot genoemd gewas dit jaar de volgende rege I ling zal worden getroffen. Iedere verbouwer zal verplicht worden voor elke 1000 K.G. groene pronkboonen door hem in 1418 op eene veiling te bren gen, voor 1 Febr. igty in te leveren 40K.I1. I droge pronkboouzaden van den oogst 1418 tegen een prijs van fn.40 per K.G.

Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 1