Donderdag 18 23j| April 1918. No. 9018. 68e Jaargang Ditarave van de Drukkerij „De AmerafoortNche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff". REDACTEUR F. W. H. OU DE NS. B UREAUX: KORTE GRACHT 9 AMERSFOOR T. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. A bonuement per 3 maanden j 1.— franco per post f 1.15, Adverteutiëu 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. I.egale, officieele- en onteigenlngs- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 1-5 regels ƒ1.25 Bewijsnummers worden in r _9n rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 5 cent. VALKESTRAAT 19. Bij advertcntiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Postbus 9. Telefoon 1 In April In April, Dan blinkt er de goudene zonne zoo schoon En blaad'ren ontluiken Aan bottende struiken, Eu bloemekens sieren de needrige kroon. In April, Dan zendt er hel Zuiden zijn adem zoo lauw En spelende wolken. Die 't luchtruim bevolken Verschijnen, zoo donzig, etherisch eu blauw. I11 April, 1 )an waart er een vriendlijkc lee door het woud! En wekt er dc hoornen, Aan de""oevers der stroomen. En ruischen er vruolijke klanken door T hout. In April, Dan glijdt er een hemelsche lach over 't veld In meng'lende kleuren, Vol lieflijke geuren, Wordt kwistig de mildheid der Lente vermeld. In April. Dan voelt er het hart zich zoo zalig en zoet Dan zwelt het zoo krachtig, E11 dringt hot zoo machtig Tot liefde, stil sluim'rend in 't menschlijit [gemoed. Kesnltaten tan dei Oorlog. lammer genoeg heeft men in onze nor male maatschappij altijd gevangenissen noodig gehad om menachen, die buiten de gewone regelen der samenleving zich aan 't een of ander strafbaar feit vergrepen, onschadelijk te maken voor korter of langer tijd. Deze uitwas doet zich over de geliecle, laat ons maar zeggen, beschaafde wereld voor. Van Volksstammen in wilden staat ver namen we daaromtrent nooit iets. zoodat deze zedelijksheids-z weren uitsluitendschijnen ontstaan in de door beschaving ontwikkelde menschengeslachte n Om ons bij eigen land te bepalen vóór den oorlog bezaten we 25 gewone gevan genissen. 3 bijzondere, als I .eeuwarden voor boven 5 jarige straffen, Den Haag voor oude mannen eu Gorinchetn voor vrouwen. Voorts 36 huizen van bewaring en 3 rijks werkinrichtingen, waarin ongeveer tezamen 5800 veroordeelden kunnen worden opge borgen, 3200 in cellen met een gevangenis personeel van 300 hoogere en óoo lagere ambtenaren voor bewaking, verzorging, onderwijs enz. Dat beschaviugsgczwel kostte den Staat zoo ongev er anderhalf millioen en nu kan men veilig aannemen, dat er nog heel wat te kort schoot om de gestraften, die toch ook mcnschelijke wezens zijn, uit hun ver dorvenheid op te heffen en als degelijke, nuttige factoren in de geordende maat schappij terug tc brengen. Maar zie. daar brak in 1914 de oorlog uil en al dadelijk begon het aantal gevan genen tc wassende eersten, die hun in tocht binnen de gevangenismuren deden, waren de tot armoede en werkeloosheid vervallenen, welke door diefstal in hun onderhoud trachtten te voorzien, ook valsche munters, spionnen en zij wier, tong een beetje te lang bleek voor dc neutraliteit, waar toen heel wat tneer op gelet werd, dan In het jaar otues Ileeren 1918, nu nie mand meer zijn meeniug onder stoelen en bankeu verbergt. Het tweede oorlogsjaar verschafte den smokkelaars, mogelijk 25 pCt. van de gansche bende, vrij logies, de verdrevenen uit bezet gebied, welke ongevraagd terug keerden, de ontduikers van VV belasting, de verduisteraars van producten, de vee voederaars, die menschelijke eetwaren aan dc beesten gaven, de valsche collectanten van steun-comité's, de dieven van alle mo gelijke producten en grondstoffen, waar gebrek aan was, de knoeiers met bons, de gasmetercontroleurs, zonder aanstelling, de dienstweigeraars en Wie weet wat al, uit den staat van oorlog meer voortgesproten over treders van N'ederlandsche wetten, nog meer. Zoo begrijpelijk is, heeft de stijging dier veroordeelden in 1916 17 en nog heden niet nagelaten, al meer en meer gebouwen voor opsluiting te bevolken, zoodat alle gevangenissen meer dan overbevolkt zijn, en heeft men op tal van plaatsen als Maas tricht, Breda, Arnhem, Almelo, Winschoten groote barakken moeten bijbouwen om de gevangenen te kunnen herbergen. Vecnhuizen, waar steeds een geslicht leeg stond, bergt daarin alleen 1200 smokkelaars en ook in Leiden geeft men vrij logies aan dergelijke lieden, terwijl men ook te Leeuwarden en Hoorn barakken bij gaat bouwen. Behalve de nieuwe gevangenen, komen de oude, vooral smokkelaars, telkens heel spoedig :ia voleindiging van hunnen straf tijd terug en schamen zich zelfs niet spot tenderwijs, den cipier te zeggen nat hij spoedig wêor voor hen zal te zorgen hebben. Wat deert hun het moreel en het oordeel der wereld! Als straks de oorlog voorbij is, zijn zij lieden met geld geworden en kun nen gaan waar zij willen. l'it dat alles spreekt dus duidelijk hoe behalve al de uit den oorlog g..-boren nooden en ellenden, ook de verdorvenheid in groote mate is toegenomen. Nog daargelaten, dat de gemobiliseerden voor '11 groot deel zelf getuigen hoe deze langdurige werkeloosheid hen tot "luiaards maakt, waarvan straks ook maar niet zoo aanstonds veel goeds te verwachten valt, kunnen we veilig aannemen, dat het moreel gehalte van ons volk er tijdens dezen 011- zaligen oorlog zeer op verslecht er, de steeds 1 zoo hoog geprezen Nederlandsche energie I en cordaatheid voor een niet gering gedeelte naar de maan is. Aan te nemen is, hoe meer de cultuur der beschaving toeneemt, hoe meer kans er op nieuwe oorlogen zal I zijn en hoe sterker de corruptie om zich I heen zal grijpen," om zonder prijzenswaar- dige iuspanniiig zich van '11 ongekend en 1 ongeoorloofden niatcricelon voorspoed te vefzekeren. KENNIS (i E VINGEN De Burgemeester van Amersfoort gelezen circulaire No. 63347/36 afdeeling j Rijksbureau voor de Distributie van Graan en Meel, maakt bekend, dat inet ingang van heden de maximumprijs wordt vastgesteld voor larwewaterbrood (gebakken van Regeerings- bloem) op a. f0.36 per K.G. of 1 b. fo. 14s per 400 gram. larwewaterbrood (gebakken van Regeerings- bloem onder rabbinaal toezicht) op j a. f 0.37 per K.G. of b. fo.15 per 400 gram. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. De Burgemeester van Amersfoort, gelezen circulaire No. 17336 afdeeling Crisiszaken Bureau Nijverheid d.d. 19 April I 191Ü maakt bekend dat de Minister van Land- I bouw, Nijverheid en I landel j heeft goedgevonden art. 6 dier regeling als volgt te wijzigen 1. De ontvanger van eene partij ruwe j tabak is verplicht het vervoerbewijs, op die partij betrekking hebbende, binnsn drie dagen na ontvangst vrachtvrij toe te zenden aan het R.B.'l'. j 2. Op grond van het niet-voldoen aan de verplichting in het ie lid bedoeld, ia het R.B.T. bevoegd geen vervoerbewijzen meer af te geven voor latere zendingen tabak, welke voor den nalatigen zijn bestemd. 3. Het Rijksbureau voor tabak is be voegd de afgifte van vervoerbewijzen te schorsen aan of ten behoeve van ieder die een der bepalingen van de tabaksregeling zal hebben overtreden of tabak zal hebben vervoerd zonder daarvoor eene vergunning tot vervoer aan te vragen. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. De Burgemeester van Amersfoort gelezen circulaire No. 26192 aldeeling Crisiszaken Bureau Volksvoeding dd. 15 April 1918. maakt bekend dat de Minister van Land bouw, Nijverheid eu Handel, heeft goedgevonden te bepalen dat van af beden verboden zal zijn het zouten van Xuiderzeeharing. De Burgemeester voornoemd. Van RANDWIJCK. De Burgemeester van Amersfoort, gelezen Staatscourant no. 87, dd. 15 April de verbouw van bruine boonen op gescheurd grasland in verband met de steeds, moeilijker wordende voedselvoorzie ning. maakt bekend, dat de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel de volgende maatregel heeft genomen om den verbouw van bruine boonen op ge scheurd grasland te vermeerderen 1. l)e premie voor den verbouw van bruine boonen op gescheurd grasland wordt verhoogd en gebracht op f 15 per 100 K.G. tot een maximum van f350 per H.A. 2. Voor hen. die met de teelt minder goed bekend zijn of het risico van den verbouw van bruine boonen op gescheurd grasland niet voor hunne rekening wcuschen te nemen, wordt de gelegenheid opengesteld om hun grasland op zoodanige wijze aan het Rijk te verpachten, dat hun een flinke huur van f 500 per H.A. wordt in uitzicht gesteld, met dien verstande, dat slechts, indien de opbrengst beneden 1000 K.G. per II.A. blijlt, daarvan een deel zal worden gekort. Daar eene matige opbrengst 2000 K.G. per H.A. bedraagt, zal eene dergelijke kor ting tot de uitzonderingen behooreu. Oogst men inderdaad 2000 K.G. zoo zal de upbrengst bedragen 1 920 per H.A. Bij eene goede opbrengst van 3000 K.G. per H.A. ontvangt meu f 1240. Deze huurcontracten met de verbouwers zullen namens den Minister door de voor zitters der Cultuurcommissiën worden afge sloten en wel op de volgende voorwaarden a. den landbouwers wordt een pachtprijs gegeven van f 500 per H.A. berekend naar schoon land. b. voor 1000 K.G. per II.A., welke hoeveelheid boonen op elke H.A. van het perceel gegroeid, droog en marktschoon geleverd, ontvangt hij bovendien f 10 per 100 K.G. De rest van de opbrengst wordt betaald op basis van den vollen prijs van bruine boonen, thans f 32 per 100 K.G. c. voor elke 100 K.G. die de verbouwer minder aflevert dan 1000 K.G. per H.A. welke hoeveelheid hij verplicht is te leveren .1 f 10 per 100 K.G.. wordt hem f25 van de huursom gekort; d. de zaaibooneu worden van Rcgaerings- wege verstrekt tegen een prijs van f 35 per too K.U., tot een maximum hoeveelheid van 200 K.G. per H.A., franco levering, exclusief zak; e. de verbouwer is verplicht alle werk zaamheden, verbonden aan het scheuren en zaaiklaar maken van het land, het zaaien, de verpleging, het oogsten, dorschen. be waren en afleveren van het gewas te ver richten. Zoowel de aanvragen voor het bekomen van de sub 1 bedoelde premie als de aanbiedingen van land als bedoeld sub 2 moeten uiterlijk 1 Mei 1918 worden ge richt tot de provinciale Cultuur-commissie voor Utrecht, Prins Hendriklaan 20 Zeist. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. STADSNIEUWS. Candldaat Tweede Kamer. Ter voorziening in de vacature de Beau fort is, naar wij vernamen, door de afdeeling Amersfoort van den Bond van Vrije Libe ralen tot candidaat voor de Tweede Kamer geproclameerd de heer mr. A. J. J. ridder van Rappard, rechter in de arrondissements rechtbank te Tiel en voorzitter van de Gel- dersche Overijselsche Maatschappij van Land bouw. Deze zal hoogstwaarschijnlijk de eenige candidaat zijn, daar S.D.A.P., Vrijz. Dem., U.-Lib., A. Rev. en R. Kath. voor deze vacature geen tegen-candidaat zullen stellen. De Gouden Medaille. Dit onderscheidingsteeken voor 36-jarigen trouwen dienst zal op 17 Mei a.s. worden toegekend aan den Adj. Onderofficier Kwar tiermeester R. Meijer van het 16e Reg. Inf. De Je Luitenant G. D. I. Birnie van het 5e Reg. Inf. is overgeplaatst bij de 4e Comp. Wielrijders. De sigare u-w i n k e i I e r s. Dinsdagavond j. I. hield de Amersfoort- sche Sigarenwinkeliers-Vereeniging in een der localen van de Middenstands-Credietbank haar algemcene vergadering, welke door de sigarenwinkeliers ui' deze gemeente slechts matig bezocht was. Na een welkom door den voorzitter, den heer Krook, ook aan de nieuwe leden uit de omgeving, worden de notulen voorge lezen en goedgekeurd, waarna vervolgens de Ingekomen stukken ter tafel kwamen. Dan is aan de orde het tweede jaar verslag van den ie Secretaris, den heer Tl). Klaassen, dat allesbehalve te spreken is over dat gedeelte van de Amersfoortsche leden, die op de uitgeschreven vergaderingen steeds schitteren door afwezigheid en de belangen hunner vereenigiug overlaten aan hunne medeleden, die zich in dat opzicht heel wat actiever toonen, en beter begrijpen, wat zij, krachtens hun lidmaatschap aan ds vereeniging, verplicht zijn. De steller van het jaarverslag hoopt dan ook, dat deze z. g. >kat uit den boom kijkers», eens tot andere gedachten zullen komen en zullen gaan inzien, dat het zoo wel voor hun eigen belang als voor dat van de vereeniging is, wanneer ook zij in het vereenigingsleven eens wat meer belang stelling gaan toonen en het bestuur niet alleen laten staan, om later van de ver kregen resultaten wel de vruchten te willen plukken, doch er zelf geen hand aan uit te staken. Daartegenover brengt hij een woord van hulde en dank aan zijn medebestuurderen en den getrouwen leden voor het vele, wat sedert het bestaan der vereeniging reeds tot stand werd gebracht, en wijst dan op de oprichting en de verkregen resultaten van de op 12 Februari 1917 opgerichte coöperatie (de netto winst hiervan bedraagt thans f 1600), die, aanvankelijk begon met 32 aandeel en i f 10, en thans geklommen is tot 420 aandeelen a f 10, vormende dus een kapitaal van f4200; dank zij de heeren Vink en Klaaisen. die aan dit resultaat voor het grootste deel hebben bijgedragen, ter wijl ook de voorraad in het magazijn be duidend, sedert de oprichting, is toegenomen, waarvoor hij niet nalaat woorden van groote waardeering te richten tot den voorzitter en den Directeur van de Middenstands-Crediet bank, den beer Martens, menschen, aan wie de vereeniging veel verplicht is. Ook de leden, te Harderwijk woonachtig, worden voor hun trouwe medewerking in

Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 1