Fedora's Haarhersteller Fedora's Haarhersteller Gratis Fedora's Haarhersteller J. BOSHUIZEN, Krommestraat 44 4'nij|K>rw Hel weekblafl voor O! „DE KRONIEK" DE HUISHOUDGIDS IMMBHI EHimimmi L. G. PONNE T!ac: igu Amersfoort *c*r ADVERTEERT IN DIT BLAD Door Duisternis tot Licit. door duizenden gebruikers aanbevolen tegen haaruitval, haarroos, vet haar. Hij eiken kapper, apotheker en drogist verkrijgbaar a f 1.25 per flacon. Klacht van uw leverancier iirorhures worden op aanvraag gezonden door de Naaml. Venn. Fédora. Den Haag en Groningen. is verkrijgbaar te AMERSFOORT bij jSSgHBWHHgrWH geurige 9 cents sigaar. „ETNA" vuurmakers bran den minstens 10 minuten, - i 1.00 per 100 stuks - - verkrijgbaar bij Firma L. van Acliterbergh. Brandstoff'enhandcl Arnhcinschestraat ia. Door het Bureau tot Publiciteit van Wetenschappelijk Nieuws, Keizers gracht 153 te Amsterdam, wordt uitgegeven het weekblad ecu samenvatting van al hetgeen de voornaamste dagbladen en perio dieken aan wetenswaardigs behel zen. »De Kroniek» tracht dus te geven >van alles het beste», en voor hen, die tijd noch lust hebben, dagelijks ettelijke kolommen druks te doorworstelen, maar die toch >bij« willen blijven, is het weekblad deaal. Abonnement f 1.25 p. jaar. Vraagt gratis-proefnummer. speelde dit jaar buiten gewoon schitterend. Ajax is thans superieur evenals Eirdal Luxe Crém< met den Oranjen «Pelikaan» de groote doos Wij plaatsen Uwe an nonces in alle bladen zonder verhooging van prijs. De Administratie. Drukkerij „Dc Amersloortsche Courant" roorhem A. H. VAN CLKEFF Kortogr.eht 9 en13 - Telefoon 19 M M M BRIEFPAPIER - ENVELOPPEN VISITS - FACTUREN KWITANTIES - CIRCULAIRES - BESTEKKEN BROCHURES ENZ. ENZ. -------- Vnngl modellen en p.ijeopg.el »n boven.le.nde «dreeeen Gouden Medaille, Gent 1908. Onder redactie van mevrouw W. VAN DER VECHT, Oud-leersres in Koken en Voedingsleer. Dit tijdschrift verschijnt eiken Zaterdag. Proefnummer gratis en franco verkrijgbaar bij iederen Boekhandelaar en aa het bureau van «DE HUISHOUDGIDS» Burgstraat 65. UTRECHT. 3VESTSINÖEL 38 - TELEFOON 45 Moderne rijtuigen en llfreien «oor gelegenheden. Uniformen «oor begrnfenUieii Licht 011 Kracht Installaties Levert tot billijkste noteering Electronic toren li lt A C H T 0 R IJ F W E R K K N' alleen uit eerste klasse materialen gemonteerd 1) R IJ F K I E H K N L 1 C 11 T FEUILLETON «Niet voor mijd, /ci de loods treurig. «Ik weet, dat voor mij de dood zeker is. Het is of een koude hand over mijn rug' en lendenen strijkt. Spoedig zal ik u van even weinig nut zijn als het meisje daarginds in de hul. Ik hoop maar, dat het gauw moge «Vriend», zei de professor zacht, terwijl tranen over zij', magere wangen rolden, «laat den moed niet varen. Een paar dagen rust - en ge zult zien, dat gaat alles over.» «Neen», bromde de loods, «met Nils John- sen is het uit En het is goed zoo. Hij zal spoedig rusten in den grond, waarop zijn voorvaderen gestreden en geleden hebbc-u. Velen van or.s liggen hier op het eiland verspreid; üe Spits'nergcr hond zal in de lange windernachten janken waar wij liggen en de ijsbeer tusscheti de rotssteenen naar llij richtte zijn hoofd op. «Kijk», zei hij, «bij is al aan boord. Die kerel gaat door ijs en vuur, zooals Heems kerk vroeger». «Ja waarlijk», riep de professor, -staat hij daar niet als een bronzen Apollo tegen den horizon. Flinke jongen Zonder moeite had Bralt het wrak bereikt. Hij kroop over de verschansing van het promenadedek, dat nog boven water lag. Het scliip helde sterk, zoodat hij over het dek moest kruipen naar de trap die naar de brug voerde. Overal zag hij de sporen van de uitbarsting. Groote spleten gaapten in het ijzeren dek. beide schoorsteenett waren afgebroken on dikke stalen stangen van de machine hadden zich heengeboord door de huidplaten. Maar tot zijn groote vreugde zag Bratt. dat groote gedeelten van het tusschendek rondom het salon door de explosie bijna niet geleden hadden. In de gapende scheur tusschen voor-en achterschip zag hij iets vreeselijks. Vier bloedige lijken waren onderstboven blijven hangen In de gebarsten ijzeren platea met hun hoofden nog boven den waterspiegel. Eon paar reusachtige witte vogels fladderden rondom de lijken en pikten in de ingewanden. Dat waren de groote meeuwen, de roof zuchtige gieren van Spitsbergen, die daar bezig waren. En beneden op do watervlakte klapwiekten en krijschten de stormvogels als kwaadaardig kakelende hoenders, terwijl hun ronde duivenoogen van louter ijver huiten de kassen p lilden. Een ijsmeeuw was tot in de kombuis doorgedrongen, waar zo blijkbaar rijken buit had gevonden, want het eten hing uit haar bek. Bratt ging van boot tot boot. Die van liet promenadek waren allen gesplinterd en vernield. Maar hesl achteruit lag een sloep op het water. Ze hing nog aan de davids, was echter volgelonpen. Het lijk van een matroos dreef tusschen de balken. Bevend van spanning klauterde Bratt langs de touwen naar heneden. De boot was nog aan de haken bevestigd, en alles wees er op, dat ze was uitgezet tusschen het stooten van het schip op den grond en de uitbarsting. Of ze nu door het haastig neerlaten water had geschept, of dat het achterschip de boot in het water had ge drukt, genoeg de sloep was tot aan den rand vol. Na een snelle bezichtiging kreeg Bratt de overtuiging, dat ze onbescha digd was. En onder de roeibanken lagen de roeiriemen ordelijk op een rij. Ken groote dankbaarheid vervulde hein. Met die boot konden groote dingen vol bracht worden. Hij klom vlug op het af dakje en met inspanning van al zijn krach ten gelukte het hem het zware vaartuig aan den achtersteven op te trekken en op die manier het water er uit te doen wegloopen. liet lijk van den matroos werd ook uitge spoeld in het groengrijze ijswater, waar het aanstonds door den stroom werd gegrepen. Bratt kroop toen naar de kajuit. In de eetzaal was de avondtafel in elkaar gevallen. Het was er een warboel van stuk geslagen stoelen en gebroken borden. Alles was naar lcizij geslingerd en de wanden van de aan- rechtkamers waren gesplinterd als glas. Het water stond zoo hoog als de lichtpoorten en spoelde tot in het midden van de zaal. Met de grootste voorzichtigheid baande Bratt zich een weg tusschen de scherven en de treurige resten van den niet genoten maal tijd en het gelukte hem in liet gangetje te komen, dat naar de kombuis leidde. In de aanrechtkamcr vond hij een kist met blik ken, hij droeg die naar 't dek en ook een groote Hamburger ham, die tusschen de gebroken ponten vau de tafel lag. Langzamerhand maakte hij een heele kast leeg, waarin koloniale waren bewaard wer den. Hij stapelde die op elkaar in kleine zakken; suiker, zout. koffiie, thee en ver schillende soorten meel. In de keuken, die bljjk'oaar in groote baast ontruimd was, vond hij een osserib, waarvan een der koks was weggeloopcn, een groot mes stak nog in het lendenstuk. Bratt nam het op zijn rug en bracht het bij den overigen voorraad. Een kist roet scheepsbeschuit en een massa versch gebakken brood, dat hij vond, ging dcnzelfdem weg. Een tonnetje ongezouten boter, een koffiekan en twee gegalvaniseerde pannen voltooiden zijn keukenuitrusting. Er was niets meer dat gebruikt kon worden. Hij zocht tevergeefs naar petroleum. Maar daarentegen ontdekte hij in de provisiekast een massa waskaarsen daarvan nam hij zoo veel pakken mee als hij dragen kon. Bratt stond op eens stil, terwijl hij een vaatje bi er naar hoven droeg naar den stapel van allei lei levensmiddelen. Wat ï.vas dat? Onder zich hoorde hij een vreemd schurend geluid, als 't knorren van een zeemonster. Eu het wrak schudde en trilde in alle voegen. VIII, De verwachte storm komt. Jorgen Bratt werd doodsbleek. Zou al zijn werk te vergeefs zijn? Het was duidelijk, dat het achterschip- begon te glijden. Hij vloog naar 'tdek. Een of andere onzichtbare macht scheen aan het wrak te rukken en te trekken. Kleine golven sloegen al over het reserve stuurrad, en de helling op het dek werd scherper. Maar het schip gleed niet meer. Een laatste ruk die de treurige over blijfsel van de «Victoria» deed kraken, en het wrak lag stil als te voren. Maar die waarschuwing maakte dat Bratt zich haastte. Het gelukte hem na veel in spanning den toegang tot zijn eigen hut te forceeren, waar hij niet lang behoefde te zoeken naar zijn pak van Belgisch dril en een zware kist met patronen. Verder nam hij alle kleeren mee die er waren, een paar zeelaarzen, een handkoffer, waarin hij wist dat een kompas was en andere nuttige zaken In de hut van den kapitein ontdekte hij een buks met ammunitie en een prachtige Zeis kijker. Hij slaagde er ook in zich den weg te banen naar de hut van barones Von lleffner, aan stuurboordzijde te etage. De hut was halfvol water, maar een leeren handkoffer, die in de kool lag, was daar door gespaard gebleven voor nat worden. Eveneens een prachtige bontmantel die aan een kapstok hing en dan een photographie van een ouden heer met een krijgshaftig voorkomen, Ten slotte beproefde Bratt ook nog bij de hut van den professor te komen, maar dat moest hij opgeven, daar het water dat niet toeliet. In dc haast greep hij nog een paar handkoffers, een hoop kleeren uit de hutklcerkasten en zooveel gereedschap als hij vinden kon (Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1918 | | pagina 4