Dinsdag 3 Juni 1919. No. 9188. 69e Jaargang Uitgave van de Drukkerij „De Amersfoortsehe Courant, voorheen Firma A. H. van CleefF'. REDACTEUR. F. W. H. OU DE NS. AMERSFOORT. Verschijnt I>insdatr-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonuomont per 3 maanden 1,— franco per post /1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer to cent. Hij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officleele- eti onteigening» advertentlÊn per regel *5 cent. Reclames 15 regels 1.25 Bewijsnummers worden In rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 5 cent. Bij advertentie» van buiten de stad worden de Incasseerkosten in rekening gebracht. Postbus 9. BUREAUX: KORTE GRACHT 9 VALKESTP.AAT 19. Telefoon 19 OVERZICHT. Buitenland. De Vredesvoorwaarden voor Oostenrijk De Rijnlandsche Republiek Brand in een bioscoop te Valence-Sur-Rhone. Binnenland. De nieuwe spoorwegdienstregeling Het Aardappelrantsoen verhoogd Gedwongen leening Benoeming burgemeester van Haarlem De ex-keizer naar Duitschland? KENNISGEVINGEN. MILITIE. Vrijstelling van geestelijken. De Burgemeester der gemeente Amers foort maakt bekend, dat omtrent de hieronder genoemde Ingeschrevenen voor de militie, lichting 1920, dezer gemeente, op hun aan vrage om vrijstelling van den dienst wegens het bekleeden van een geestelijk of gods- dienstig-menschlievend ambt of het opgeleid worden tot zoodanig ambt, door Gedepu- taerde Staten dezer provincie de achter ieders naam vermelde uitspraak ia gedaan Gerardus Wilhelmus Baulaud, voor een jaar vrijgesteld als geestelijke; Gerhardus Maria Joseph Hackman, voor goed vrijgesteld als geestelijke; Antonius Johannes Wilhelmus van Lior, voor eett jaar vrijgesteld alt geestelijke; EverardusLudovicus Johannes Maria Meijn- ders, voor een jaar vrijgesteld als geestelijke; Antonius Cornelia Ramselaar, voor een jaar vrijgesteld als geestelijke; Frederikua Johannes Wester voorde, voor een jaar vrijgesteld als geestelijke. Van deze uitspraken kan gedurende tien dagen, te rekenen van den datum dezer bekendmaking, bij de Koningin in beroep worden gekomen: ie. door den ingeschrevene, wien de uit spraak geldt, of door zijn vader, moeder, voogd of curator; 2*. door elk der overige veor de ge meente ingeschrevenen of door zijn vader, moeder, voogd of curator; 3e. door den Commissaris der Koningin in de provincie. De personen, onder ie en ,2e bedoeld, moeten het verzoekschrift, waarbij in beroep wordt gekomen, behoorlijk met redenen omkleeden en ter Secretarie dezer gemeente inleveren. Verzoekschriften, niet ingerioht of niet ingeleverd op de hierboven aangegeven wijze, kunnen geen gevolg hebben. Amersfoort, den 27en Mei 1919. De Burgemeester voornoemd, N. VELS-HEIJN, L.-B. Vrijstelling van kostwinners. De Burgemeester der gemeente Amers foort maakt bekend, dat omtrent de hieronder genoemde ingeschrevenen voor do militie lichting 1920, dezer gemeente, op hun aan, vrage om vrijstelling van den dienst wegens kostwinnerschap, door Gedeputeerde Staten dezer provincie de achter ieders naam ver melde uitspraak is gedaan: Hendrik van den Berg, voor een jaar vrijgesteld wegens kostwinnerschap; Hendrik Brons, voor een jaar vrijgesteld wegens kostwinnerschap; Wilhelmus Ricbardus Sleeking, voor een jaar vrijgesteld wegens kostwinnerschap; Pieter van den Uithoorn, voor een jaar vrijgesteld wegens kostwinnerschap Cornells Joseph Vermeij, voor een jaar vrijgesteld wegens kostwinnerschap; Hendrikua Waijenberg, voor een jaar vrijgesteld wegens kostwinnerschap. Van deze uitspraken kan gedurende tien dagen, te rekenen van den datum dezer bekendmaking, bij de Koningin ia beroep worden gekomen ie. door den ingeschrevene, wien de uit spraak geldt, of door zijn vader, moeder voogd of curator 2e. door elk der overige voor de ge meente Ingeschrevenen of door zijn vader, moeder, voogd of curator; 3e. door den Commissaris der Koningin in de provincie. De personen, onder ie en ze bedoeld, motten het verzoekschrift, waarbij In bsroep wordt gekomen behoorlijk mat redenen omkleedtn an tar Secretarie dezer gemeente inleveren. Verzoekschriften, niet Ingericht of niet Ingeleverd op de hierboven aangegeven wijze, kunnen geen gevolg hebben. Amersfoort, den 27 Mei 1919. De Burgemeester voornoemd, N. VELS-HEIJN, L.-B. De Burgemeoster van Amersfoort gelezen circulaire no. A 2069, dd. 28 Mei 1919. maakt bekend dat de Minister van Land bouw, Nijvorheid en Handel Gezien zijne beschikking van 7 September 1918, afd. Crisiszaken, bureau Landbouw, no, A 2069, waarbij het vervoer van aard appelen verboden ie; heeft goedgevonden te bepalen, dat bet vervoerverbod van aardappelen niet van toepassing la op vroege aardappelen van den oogst 1919. Amersfoort, 30 Mei 1919. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gelet op artt, 6 en 7 der Hinderwet, brengen ter kennis van het publiek, dat een door de N. V. Chemische Fabriek v/h. Dalton A Co. ingediend verzoek met bij lagen, om vergunning tot het uitbreiden der installatie van hare fabriek in het perceel alhier gelegen aan de Kleine Koppel No. 2b1 bij het kadaster bekend onder SectieD, No. j 149 op de Secretarie der gemeente ter visie ligt, en dat op Zaterdag, den 14 Juni aan staande, dee voormiddage te half elf ure gelegenheid ten Raadhuizc wordt gegeven om, ten overstaan van het Gemeentebestuur of van één of meer zijner leden, bezwaren tegen het uitbreiden van de inrichting in te brengen. Tot het beroep, bedoeld in art. «5, ie lid der Hinderwet, ziju volgens de beslaande- jurisprudentie alleen zij gerechtigd, die overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of één of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne be- bezwareu mondeling toe te lichten. Amersfoort, den 31 Mei 1919. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, v. RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. BEVOLKING. Opgave van gevestigde personen van 12 tot 17 Mei 1919. j. Muselaers, Amsterdam naar St. Louis Mej. S. Vester, Haarlem naar Kinderzorg H. v. d. Breo, Nijkerk naar Kreupelstr. 1 H. v. Wijk, Arnhem naar K. Wilh. str. 40 Mej. S. v, Dorssea, Utrocht naar Breestraat 53 Mej. M. Demmer, Baarn naar G. v. Steil. w. str. 6 J. Zwart Putten naar Appelmarkt 18 A. v. den Erom, Hoogland naar Breestraat 63 A. Haanschoten, Nijkerk naar Gasth. I, 19 H. Lenselink, Apeldoorn naar Krora- mestraat 42 P. Koorens, Amsterdam naar Jircedeeteeg 3 Mej. C. Jansen, Bergen naar Langestraat 71 W. v. Dijk, Horsseu naar Schimrnelp. str. 13 P. v. Zande, Tholen naar Beestenmarkt 12 Mej. F. Velders, Deventer naar W. v. Me- chelenstr. 3Mej.W. v. Mark, Utrecht naar Utr str. 29 J. Hofstede, Brummen naar Birkt 4 Mej. H. v. Ginkel, Hoog land naar Havik 21 R. van Drie, Hoog land naar Liend. weg 16 I", Somsan, Aaltan naar Zuidsingel 33 J. van Dijk, Amsterdam naar Langestr. 116 Mej M. Russen, Kampen naar Stat. str. 35a Mej. E. Dirks, Sloten naar Soesterweg 73 D. v. d. Hoog, Haarlemmermeer naar Arnh. weg 34 Mej. B. Staal-Bergman, Boxtel naar Eemstr. 34 Mej A. Hon driks, Amsterdam naar Westsingel ji Mej. W. Lambrechts, Steen wijk naar Hel- lestr. 44 Mej. C. Lamberman, Kampen naar W. v. Mechelenstr. 34 P. Vreekamp, Hoevelaken naar Flierbeekstr. 15 j. Muller, Rotterdam naar E. Meijsterweg 31 K. Vervoort, Amsterdam naar J. Toliiusstr. 19 L, v, Ouwerkerk, Duitschland naar Hellestr. 50 H. ter Beest, Eindhoven uaar v. Bemmelatr. 52 kinderen van Mun- nikhulzen, Zeist uaar Pr. Julianaplein 4 Mej. E. Soerewijn, Breda naar Soesterweg 33 G. v. d. Berg. Hoogland naar Liend. weg 16 J. Roozeboom, Weesp naar Hoogeweg 52 Mej. A. de Vaal, Kwadijk naar Kamp 36 H. v. Daatselaar, Drie bergen naar Bloemend, str. 24 G. Lam- mers, Kampen naar H. v. Viandensir. 4 Mej. C. Ue Roos, Hillegom naar v, Bem melatr. 50 R. Lamboo, Schiedam naar Soesterweg 256q J. Verra, Apeldoorn naar Kruisk. 95 C. Riedel, Groningen naar Soesterw. 112 J. Willemsen, Mid delburg naar Soeaterw. 139a G. Stilinant, Rotterdam naar Leusderweg 228 L. den Houter, Lelden naar Schimrnelp. str. 29 H. Brouwer, Hoorn naar Soesterw. 236e G. Wolf, Velsen naar Utrcchtsche weg 321 S. Huben, Sneek naar Soesterweg J5^g G. Woordes, Bovenkarspel naar Soesterw. 27 - A. Flisijn, Bovenkarspel naar Soesterweg A. Goud, Leeuwarden naar Helligenb. w. 68 C. Stom, Apel doorn naar K. Bergstr. 8 T. Osenga, Teteringen naar Breestr. 68 R. de Vries, Harlingen naar Monnikenp. 13 Mej F. Hulapolf Tutjmelaar, Lisae naar Pr. Mariel. 4 Mej. J. Scboone, l.isse naar Pr. Mariel. 4 W. Wijnnobel, Rotterdam naar Soes terw. 256» A. Burggraaf, Rotterdam naar Langestr. 8y W. v. de Vlasakker, Zaandam naar Soesterw. 211 A. v. d. Zee, Sneek naar Soesterw. 256 II. v. 't Hoenderdaal, Watergraafsmeer naar E. Meijsterweg 22 Jhr. Gevers v. Kethel en Spaland, Noordwijkerhout naar W. v. Mecbelenstraat 3 G. v. Netten, Deventer naar Krulsk. 46 J. Gebhard, Venlojnaar Leusderw, 31 J. in 't Veld, Kampen naar Nieuwstr. 13 II. Dorgelo, Stad Ommen naar Muurhuizen 1 E. Maats, Roermond naar Woestijgerw, 24. Oproep aan bet NederlandseIte Volk Gaarne verleenen wij plaatsing aan onder- staandan Oproepaan onze landgenooten. De wereldstrijd is nu een half jaar geleden geëindigd. De krijgsgevangenen van Bslgiü, Frankrijk, Engeland, etc. keerden tiaar de hunnen terugalle krachten kunnen deze volken inspannen om hun economisch leven te herstellen. Niet alzoo aan de andere zijdel Meer dan 600 000 Duitscbers worden teruggehouden van de hunnen, van den arbeid, zoo dringend noodig voor het herstul van hun volk. De bittere hongersnood, die reeds jaren gewoed en vele honderdduizen den gedood heeft, wordt door de verhinde ring van leveusiniddelentoevoer bestendigd: 93 pCt. der zuigelingen sterven, tuberculose en rachitis nemen schrikbarend toe. Het terughouden van grondstoffen houdt nog steeds mlllioenen In Duitschland wer keloos. Ellende, honger en vertwijfeling voeren de groote volken van Middel-Europa steeds meer tot anarchie eu bolsjewisme, terwijl na het tot stand komen van den vrede op de aangeboden voorwaarden het leven van vele millioencn Duitschors direct bedreigd wordt. Is het niet onze plicht, onze stem hiertegen te verheffen, te meer daar de terugslag op ons vaderland onvermijdelijk is? Immers, de nood van Duitschland bedreigt heel ons volksleven met het allergrootste gevaar. En niet slechts wij, maar heel Europa, ja geheel de beschaafde uienschheld wordt bedreigd, zoo deze matalooze jammer in Duitschland en verder Middel-Europa blijft voortbestaan. De oproep eindigt met de volgende drin gende eischen van menschelijkheid en alge. ineen Europeesch belang: ie onmiddellijke terugzending van alle krijgsgevangenen en geïnterneerden zonder uitzondering 2e ruime en snelle toevoer van levens middelen, veevoeder en grondstoffen nasr Middel-Europa 3e volkomen en onmiddellijk herstel van het vrije wereldverkeer zonder beperking 4e de vrede mag op geenerlei wijze een voortzetting van den oorlog vormen, Vrouwen en Maneeu van Nederland, van alle klassen en partijen, laat uw etem hooren, en zendt uw blijk van uw insteramiug aan den eerat-ondergstcekende van dezen oproep, den heer van Andel, Utrecht, Lid ven Gedeputeerde S/aten. STADSNIEUWS. Geheelonthoudings-actle. Onze samenwerkende geheelonthouders- verecuigingeti hebben op Hemelvaurtedag een Zangers- en Kinderfeest op Birkhoven georganiseerd, dat, dank zij mede het heer lijke zomerwtér, wel geslaagd mag heeten, al willen wij niet nalaten or aan toe te voegen, dat het program vau actie ons dit maal niet is medegevallen, althans wanneer wij ons herinneren hoe verleden jaar op dezen dag de blauwe-knoopers" van zich deden spreken, dan kunnen we niet zeggen, dat zij zich dezen keer van hun beste zijde hebben doen kennentrouwens ook op het terrein zelf, was dit zeer goed merk baar; de opkomst van het publiek was tbaiyt heel wat minder. Over 't algemeen heeft men dit jasr er niet veel werk van gemaakt. Zoo is althans onze indruk I Ongeveer 1 uur was men op de Varkens- markt te saamgekomen om van daaruit In optocht en met muziek en enkele ontplooide blauwe vaandels naar Birkhoven te wandelen, alwaar na opening door don leider, den heer Alvers, het allereerst de Zangvereeniglngeu •Strijd en Zang" en >l)oor Onthouding Vereanigd" op verdienstelijke wijze eenige liederen zongen, om vervolgens het woord te geven aan «Jan Kinassenen zijn Trijntje*, die zich met hun Ilotlaudscbe Poppenkast in de noodige belangstelling mochten verheugen, niet alleen vau de kin deren, maar ook van de volwassenen, welke laatsten zich zeker niet minder amuseerden dan de jeugd. Als spreker voor de gehoelouthoudlng- propagandn trad dezen middag alleen op de heer J. B. Meijer, aangezien de tweede aangekondigde spreker Koos Vorrink op het appèl mankeerde en dus blijkbaar ver hinderd wat tegenwoordig te zijn. Hot betoog was eenvoudig en duidelijk en sloeg daarom goed in. Een van de aantrekkelijkste nummers van het programma was ongetwijfeld wel het optreden van den humorUtischen goochelaar, den zich noemandon professor Ben Ali Libi. Ook hier bestond het gehoor niet alleen uit de jongeren, maar lieten ook de ouderen zich niet onbetuigd de verschillende goochel toeren met de meeste aandacht te volgen, hetgeen zeker niet weinig pleit voor onzen goochelaar zelf, die er inderdaad slag van had, oud en jong met zijn goochelkunst te vermaken. Nadat ook de zaugveresnigingen »Kunst na Arbeid* en »de Blauwe Vaan* zich door het laten hooren van eonige liedoren dankbaar van hun taak hadden gekweten, werd vervolgens overgegaan tot de uitrei king van eenige herieneringsmsdallles, die een gretig onthaal vonden, en was hiermede het programma «afgewerkt*. De Voorzitter liet niet na in zijn sluitingswoord dank te brengen aan allen, dien lot het welslagen van dezen middag hadden medegewerkt, in bet bijzonder aan do zangers eu zange ressen en bnn onvermoeide direkieuren cn directrice, maar zeker niet het minst aan de Amersfoortsche Muzlekvereeniglng, die dezen feestdag bad opgeluisterd met «enige mu zieknummers, zoowel in den optocht nis op het terrain, en welke medewerking door het publiek dan ook blijkbaar, afgaande op het enthousiastisch handgeklap, op huogen prijs werd gesteld. Ruim 6 uur keerde men huiswaarts.

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 1