Vat'plaging In het Hutsgezln. Naar wij vernemen la met t Aug. a.a. benoemd tot Adj. Directeur van de Maat schappij voor verpleging in het huisgezin te dezer stede Ds. J. M Erkelens, predikant bij de Doopagez. Gera. te Medemblik. Tegen dien datum zal hij dan hat predikambt neder- leggen. LIJST VAN Onbestelbare Brieven en Briefkaarten van welke de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de 2e helft van Mei 19191 Postkantoor Amersfoort. Brieven Binnenland. A. v. d. Boom, Hoogland G. v. d. Ham, Hoogland Mej. F. H. C. Carstens, Amsterdam Mevr. B. Kamsteeg, Aer- denhout Mej. B. v. d. Kolk, Oud-Beijer- land J. v. Kooij, Soest Mej. P. Linge, Amsterdam Mej. Eva Pol, Amersfoort O. Stichter, H. Tromp v. Holst, Utrecht A. Witlox, Groningen. Briefkaarten Binnenland. B, 3/ïs 2377 Gevangenis Utrecht Daal- huijsen, Amsterdam Mej. G. Heken. Am sterdam Mej. J. Hoefnagels. Haag W. Lubbens, Utrecht H. Marks, Haag Mej. Reek, Wageuingen Stellingwerf. Hilversum C. v. d. Vorst, Leeuwarden A. A. Waanders, Amersfoort. Brieven Buitenland. Lt. Durant, An vers Grand DufF, Londen J. Leine, Libercour Meuleman, Vlaan deren R. A. Marrou Yorkshire Pra- dez, Rheindalen. Briefkaarten Buitenland. S. D. Nauwer, Anvers Farster, Columbia. Multatu 11- huldiging. Het bestuur van het Multatuli-Museum beeft een circulaire verspreid, waarin het opwekt tot deelneming en steun aan de plannen om in 1920 Multatuli's honderdsten geboortedag te vieren. Het plan bestaat een gedenkteckeu op te richten, een uitgave in Ned.-Indiö van in het Maleisch en het Javaansch vertaalde werken van Multatuli tot stand te brengen en een Nedsrlandsche uitgave van eenige zijner werken met toe lichting en bloemlezing te doen verschijnen. Voor elk dier plannen is een subcommissie gevormd, terwijl ook een financieele com missie in het leven is geroepen. Het bestuur wekt nu op deze laatste flink te steunen en verder propaganda voor de zaak te maken door Multatnli-lezingen, opvoeringen van Multatuli's dramatische werken enz. Zoo mogelijk zullen in de grootere steden plaatselijke commissies wor den gevormd. De subcommissie voor het gedeukteeken bestaat uit de heeren Dr. H. P. Berlage, Dr. B. Mendes da Costa, Prof. R. N. Roland Holst, Corn. Veth en Mr. H. P. L. Wies- slng, die voor de Indische editie uit de heeren A. J. Harsoldt, C. A. Ikkink en S. Surya Ningrat, die voor de Hollandsche uitgave uit Mevr. Dr. J. van den Bergh van Eijsinga—Elias en de heeren B. Damme, Dr. H. C. Muller en Dr. J. Prinsen Lzn. In de financieele commissie hebben zitting Prof. H. Brugmans, M. J. Brusse, J. Funke, A. H. Gerhard, C. M. Ghijzen, A. J. Har soldt, F. M. Wibaut en Mr. M. Jacq. de Witt Hamer. Uit h«t politic-rapport. Ten nadeele van den winkelier L. aan 't Zand, alhier, zijn een 60 stuks zeemlêeren- lappen sn een bezem ontvreemd in totaal ter waarde van f too deze ontvreemding is geschied door het indrukken van de glasruit der etalage. De politie meent de daders op het spoor te zijn. In den nacht van Zondag op Maandag werd een clubje personen op het Kleine Spui door een 2-tal agenten aangemaand hun weg te vervolgen. Hieraan geen gevolg gevende hebben zij zich tegen de politie verzet, die daardoor .genoodzaakt was mot den biaoken sabel op te treden, Procesverbaal werd opgemaakt tegen Iemand wegens openbare dronkenschap, en tegen een 2-tal personen wegens kaartspelen op den openbaren weg. Eveneens werd iemand bekeurd wegens het geleiden van een paard terwijl hij op 'n rijwiel gezeten was. Nog werd een persoon bekeurd ter zake van het berijden van een rijwiel, dat gedurende de avonduren niet verlicht was. Aan een zestal zwervers werd door de politie nachtverblijf verleend. Ten nadeele van een bewoner van den Lageweg zijn een 3-tal kippen ontvreemd uit een achter zijn woning staand schuurtje. Buitenlandtche Kroniek. De vredesvoorwaarden voor O o s t n r ij k. De vredesvoorwaarden van de geallieerde en geassocieerde mogendheden, met uit zondering van de militaire en financieele bepalingen en de bepalingen betrekking hebbende op vergoeding en herstel en enkele grensregelingen, zijn overhandigd aan de Oostenrijksche gevolmachtigden te St-Ger- main. De voorwaarden, die nog niet voor aan bieding gersed zijn, zsllen zoo spoedig mogelijk worden meegedeeld, maar intus- schen hebben de Oostenrijkers gelegenheid om althans het grootste deel van bet ver drag al in overweging te nemen. Ten einde een beslissing te vergemakkelijken wordt in het Oostenrijksche verdrag dezelfde lijn gevolgd als in het Duitsche en in vele op zichten zijn beide verdragen behalve dan wat de naam van het land betreft gelijkluidend. Enkele bijzondere bepalingen, die alleen op Duitschland betrekking hadden, zijn natuurlijk weggelaten en nieuwe be palingen, die speciaal op Oostenrijk betrek king hebben, zijn opgenomen, in het bijzonder wat aangaat de nieuwe staten, die op het gebied van het vroegere Oostenrijksch-Hon- gaarsche land zijn ontstaan. Oostenrijk zal volgens het verdrag een staat zijn van ongeveer zes millioen zielen. Het moet erkennen de volledige onafhanke lijkheid van Hongarije, Tsjecho-Slowakije en den Serbo-Kroatisch-Sloveenschen Staat, moet ook van andere gebieden afzien, waarmee het vroeger vereenigd het Oosten- rijksch-Hongaarsche rijk vormde met een bevolking van meer dan 50 millioen zieleu en een omvang van 260.000 vierk. mijlen. Oostenrijk moet de overeenkomst betreffende den Volkerenbond aanvaarden en de arbeids overeenkomst, van al zijn buiten-Europeesche rechten afzien, zijn maritieme en lucht- krachten demobiliseeren, toestemmen in het recht der geallieerden om zijn onderdanen, die aan schending vau oorlogswetten en gebruiken schuldig zijn, te vervolgen en de bepalingen aanvaarden, welke aan die in het Duitsche verdrag gelijkluidend zijn, betreffende de economische betrekkingen en de vrijheid van doorvoer. De Duitsche krij gsge vangenen. Den 29sten Mei is aan Clemenceau een nota over de krijgsgevangenen ter hand gesteld. Daarin wordt gezegd, dat met voldoening er kennis van genomen is, dat de geasso cieerde mogendheden bij de behandeling van de krijgs- en burgergevangenen in den tusschen de onderteekening van het vredes verdrag en de terugzending ten volle met hun gevocleus en behoeften rekening willen houden. Nochtans wordt betreurd, dat de geasso cieerde regeeringen niet het lot der krijgs- en burgerlijke gevangenen dadelijk Ingrij pende willen verbeteren eu dat zij weigeren de vrijlating van hen, die zich aan misdaden of vergrijpen hebben schuldig gemaakt, ter wijl Duitschland ar in heeft toegestemd alle gevangenen zonder onderscheid op vrije voeten te stellen. Troebelen te Gent. Te Gent gaat het verkeerd. De werk lieden en werkgevers in de vlasnij verheid zijn het er niet eens over de loonen en arbeidsvoorwaarden. In sommige groote fabrieken als de >Gantoise«, de »Lys«, »St. Sauveur» e.a. had men werklieden van het platteland aangenomen. Ook uit de stad waren werkwilligen. Er hebben vechtpar tijen plaats tusschen dezen en de stakers. De laaisten drongen enkele tabrieken binnen en mishandelden de arbeiders. Politie en gendarmen kwamen tusschenbeide. Er werd geschoten. Sommige betoogers zijn gewond. Op 't oogenblik is do ruït weer voorloopig hersteld, maar de arbeid ook geschorst. Men zoekt naar een regeling, doch het onweer blijft aan de lucht. De nijverheid doorworstelt hier wel een hevige crisis. De arbeiders beschuldigen de patroons, dat deze de overeengekomen voorwaarden willen ontduiken. De Rijnlandsche Republiek. De zelfstandigheid geproclameerd, Te Mainz is Zondag ds volgende procla matie aangeplakt: Aan het Rijnlandsche volk. Er wordt een zelfstandige Rijnrepubliek gesticht, welke deel zal uitmaken van het Duitsche rijk, en waartoe het Rijnland, Hessen en de Palts behooren. De stichting dezer republiek geschiedt op den volgenden grondslag: ie. De oude grenzen blijven gehandhaafd. 2e. Voor grenswijzigingen is een plebisciet van de betrokken bevolkingen noodzakelijk. Een voorloopig# regeering wordt gevormd. Brand ie een bioscoop. Talrijke slachtoffers. In een bioscooptheater te Valence-sur- Rhone is tijdens een voorstelling ter ge legenheid van de Jeanne d'Arc-feesten brand uitgebroken. Onder de 4000 aanwezigen 01. .stond een paniek. Tot heden zijn reeds een dertigtal dooden geteld, terwijl honderden personen gewond werden. Gemeld wordt nader, dat er 60 dooden zijn, onder wie 53 kinderen en 21 vrouwen. Allen zijn door verstikking om het leven gekomen. UIT DEN OMTREK. Apeldoorn. De arbeiders, werkzaam bij de firma's Dales en Osings, In grafsteenen, cement- vloeren e.d., alhier hebben wegens een loon- gescbll den arbeid neergelegd. De stakers, georganiseerd in den Centralen Bond van Bouwvakarbeiders, vragen voor graniet- leggers verhoogiug van het uurloon van I f 0.36 op f 0.48 en voor schuurders van I f 0.34 op 0.46, terwijl de werkgevers slechts bereid zijn f 0.46 en f 0.43 te betalen. I Tevens vroegen de arbeidsrs tegen 1 Octo- ber f 0.56 en f 0.34 en Invoering van den 8-urendag. Op alle werken der firma's ligt de arbeid ■til. De tramverbinding Apeldoorn—Het Loo, die onlangs door de gemeente werd over genomen, zal Donderdag a.a, voor het publiek worden opengesteld. B ussum. In de raadszitting van gisterenmorgen deelde de voorzitter, mr. s'Jacob mede, dat persoonlijke redenen hem genoopt hadden, tegen 1 October ontslag aan ts vrage.. als burgemeester van Bussum. Hilversum. Z. K. H. de Prins is voornemens Woensdag 11 dezer te Hilversum bij te wonen een van de afdeeling aldaar der Vereeniging Onze Vloot» uitgaande demonstratie met watervliegtuigen der Nederlandsche Marine en met modellen van zeilschepen, welke zal plaats hebben op de Loosdreehtsche plassen. Nunspeet. Alhier Is aangehouden de 18-jarlge V. uit Garderen, op beeterdaad betrapt bij een poging tot brandstichting in een dennen bosch bij Sta verden. Blijkbaar was hier recidive in het spel, daar er een uitgedoofde lont gevonden was. Een tweede brand stichter werd verrast bij het aansteken van een nieuwe lont. Oldeobroek. Naar men aan het >Volk« meedeelt, doch wat tot dusver verzwegen werd, Is het ver leden week in het kamp van Oldonbroek tot jammerlijke voorvallen gekomen. In verband met onrechtvaardige straffen hadden de daar geïnterneerde Polen een vergadering belegd. Na afloop trokken zc naar den komman- dant met het verzoek niet meer onschul dige menschen naar het strafkamp te Bergen te sturen, waarop deze teu antwoord gaf Ik ben kommaudant in het kamp en wat lk doe is recht.» Daarna beval hij hun naar hunne barak kon terug te gaan, wat zij echter weigerden. Hierop werd aan de marechaussee bevel gegeven, de menschen uit elkaar te jagen. Deze begonnen nu, zonder er op te letten of zij vrouwen en kinderen voor zich hadden, met de sabels te slaao, met het resultaat dat er vier zwaar en meerderen licht gewond werden. Soe6terberg. Vrijdag arriveerde alhier de heer Fokker, teneinde een zijner nieuwe toestellen in te vliegen. Aangezien de motor van het eerste toestel weigerde, werd het tweede toestel geprobeerd. Na eenige vruchtelooze pogingen werd de motor aangeslagen en steeg Fokker, met zijn vreuw als passagier in het toestel. Na eenige rondes boven het terrein te hebben gevlogen, waaraan aieriijke bochten, loodrechte dalingen en andere acrobatische toeren niet ontbraken, voerde Fokker met zijn passagier eenige looping* uit, waarna gedaald werd. Eenige minuten later stegen beiden weer op vcor een tocht naar Zattd- voort; vandaar werd teruggevlogen naar het vliegkamp te Schifshol. Naar men mededeelt is de sergeant-majoor vliegenier van der Drift, van de Luchtvaart- afdeeling te Soesterberg, aangewezen om aldaar voorloopig op te treden als instructeur voor het africhten van leerling-vliegeniers. Utrecht. Den laatstsn tijd werd Utrecht onveilig gemaakt door een >heer< en een >dame», die aan de huizen van welgeatelde inge zetenen aanbellen en dan het dienstmeisje vroegen Mevrouw te mogeu spreken voor een liefdadig doel. Ging de dienstbode naar binnen om de boodschap over te brengen, dan slopen zij een der kamers binnen om vandaar uit weg te halen wat naar hun gading was. Natuurlijk werd naderhand de diefstal ontdekt maar dan waren de vogels gevlogen. Een hunner trucs om de politie tc misleiden was de volgende: ea een diefstal □amen zij een rijtuig on reden naar het station aau de Biltstraat. Daar bleven zij tot de koetsier was vertrokken. Deed de politie nu nasporing, dan verteld* de koetsier, dat het tweetal waarschijnlijk naar Amster dam was vertrokken via Hilversum. In Amsterdam werd natuurlijk vergeefsch ge zocht. Het etel was dan van 't station aan de Biltstraat kalm naar 't Centraalstation gegaan en vandaar b.v. naar Rotterdam vertrokken. De Utrechtsche recherche, die sinds «eni gen tijd H. A. artiest en mevr. S. N.. welke In de v. Humboldatraat samenwoonden, verdacht, beeft nu het tweetal bij hun thuis komst opgewacht. Op den men werd een postwissel groot l 500 gevonden, eveneens van dielstal afkomstig. Een huiszoeking volgde en een groote hoeveelheid gestolen goederen werd gevonden. Een groot* hoe veelheid tafelzilver is te Utrecht (uit per- ceelen aan de Emmalaan) en te Bilthoven, Wageuingen en Arnhem ontvreemd. De poatwissel was gestolen uit een villa te Soestdijk. Verder werden gevonden een mlkroskoop, een tasch met mediech* instru menten enz. De politie stelde een verder onderzoek in. Veel was natuurlijk reeds naar opkoopers verhuisd. Meneer en mevrouw verkochten weldadig- heidizegeltjes! De toestand van mr. dr. van Zijst is zeer verergergd. De patient, die in het ziekenhuis ligt, had een zeer onrustigen nacht, zoodat zijn toe stand groote redenen tot bezorgdheid geeft. Zeist. Tot Directeur van den nieuwen gemeente lijken dienst voor Arbeidsbemiddeling en werkeloosheidaverzekering alhier is benoemd de heer W. van Geelkerken. Naar de Tel. verneemt, is de reserve- sergeaut-majoor B. te Amsterdam, in verband met de verduistering van nachtlegergoederen uit het Vluchtelingenkamp te Zeist opnieuw door de recherche te Utrecht gearresteerd en overgebracht naar het hoofdbureau van politie te Utrecht. Het onderzoek wordt thans door de politie met kracht voortgezel. Vrijdagavond stapte een knaap van onge veer 14 jaar het verlichte raadhuis alhier binnen en vroeg een kamer voor logies; hij meende in een hotel te zijn. Iemand, daar toevallig aanwezig, bood aan hem naar een hotel te brengen, doch geleidde hem, inplaats daarvan, tiaar het politie-burcau. Hier bleek, dat de jongen de ouderlijke woning te Rotterdam was ontloopen met medeneming van f300 uit de secretaire van zijne moeder. BINNENLAND. Het aardappelrantsoen verhoogd. Naar het Corr. Bureau verneemt, zal met ingang van 1 Juni het aardappelrantsoen per hoofd van de bevolking, kinderen be neden den leeftijd van één jaar niet mede- gerekend, verhoogd worden tot 6 K.G. per week. De nieuwe spoorwegdienat- regeling. Do invoering van de nieuwo spoorweg- dienstregeling is thans definitief vastgesteld op 30 Juni a.s. Van het plan, de zomer-dienstregeling van de apoorwegen met 30 dezer te doen aan vangen, moest worden afgezien, daar men met de voorbereiding niet tijdig kon gereed komen. Het zal waarschijnlijk in de tweede week van Juli geschieden. Te duur gekocht. De prijs-verhoogingen. Het Katholieke >Huisgezin< schrijft over de aangekondigde verhoogingen der bruin- broodprijzen >De minister moge met voldoening uit cijferen, hoeveel ton per maand, do eerste verhoeging de schatkist uitspaart, hoeveel de tweede en hoeveel de derde zal uitsparen, wij kunnen zijn voldoening niet deelen en achten de winst voor de schatkist te duur gekocht. Ook voor andere artikelen vreezen wij grootere duurte. Nog drie weken krijgt het publiek •goed koops» rijst van 21 cent per pond! - en dan trekt de regeering van de rijst do hand af en zijn wij aau den vrijen handel overgeleverd. Ook de nieuwe aardappeleu vallen buiten de regeeringsbemoeienis. We krijgen den troost, dat die wel togen •redelijke» prijzen beschikbaar zullen komen. Zoo is er meer, dat de gezinnen, waar men al vier jaar lang getobd en geworsteld heeft om er ongeveer te komen, tot zorg moet stemmen. Nog eens het is voor een minister ple zierig, de hooge cijfers van den rijksbijslag te zien dalen. Maar als daardoor, vooral in groote ge zinnen met beperkte middelen, de zorg stijgt en de last nog zwaarder wordt, dan is de ministerieele voldoening te 'duur gekocht». Gedwongen leening. Naar de >N. R. Ct.« verneemt, is binnen kort de indiening te verwachten van een wetsontwerp tot het aangaan van eene lee- ning ten laste van den staat ten bedrage van 400 millioen gulden. De leening zal ditmaal een gedwongen leening zijn. De plicht tot deelneming aan de leening wordt opgelegd aan bezitters van vermogens van f 20.000 en hooger. De bezitters van zulke vermogens zullen van den ontvanger der registratie een kennisgeving ontvangen, waarbij hun het bedrag, dat zij in de lee ning hebben te nemen, wordt medegedeeld. De leening zal vermoedelijk 5 pCt. rente dragen. De Ex-Keizer. Geruchten over zijn terugkeer naar Duitschland. De »Times« verneemt van een bijzonderen correspondent in Den Haag, dat er reeds personen, dis maatregelen zullen nemen voor den terugkeer van den keizer in Duitsch land, uit Amerongen zijn vertrokken. Men verwacht, dat de keizer binnenkort zal ver trekken.

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 2