ERDAL Bediende, 2 ODgemeub. Kamers, Het tijdstip en de middelen, welke men tot dit doel beraamt, zijn nog niet bekend, doch het is een openbaar geheim, dat hij niet in Nederland zal blijven. De nieuwe b ur ge m e ei t er v an Haarlem. Tot burgemeester van Haarlem is be noemd de heer C. Maarschalk, burgemeester vau Koog aan de Zaan en schoolopziener in het arrondissement Medemblik. De heer Maarschalk, die ruim iien jaar burgemeester van Koog is, en zes jaar school opziener, behoort tot de Christelijk-Histo- rische Partij. Hij is 48 jaar oud. Jan Pieterszoon Coen-hulde. Het was Vrijdag 300 jaar geladen sinds J. Pz. Coen Batavia stichtte. Ter herdenking van dit feit bracht de koningin vergezeld vau de ministers van Binsenlandsche Zaken en Koloniën, een bezoek aan zijn geboortestad Hoorn otn er een krans aan dan voet van het Coen-standbeeld neer te lengen. Een serenade voor de familie Bentinck, Zaterdagavond 9 uur heeft de christ. zang- verueniging >de Lofstem* te Amcrongen een serenade gebracht aan gravin Elisabeth Bentinck, die toen haar verjaardag herdacht. Op de stoep van het kasteel was het geheele gezin van graaf Bentinck tegen woordig en bevonden zich daar eveneens de ex-keizer en keizerin, benovens eenige hof dames en anderen bij den keizer behoorende personen. Een tiental liederen werd gezongen. Na afloop bedankte de gravin en de graaf. De keizer was gekleed in generaalsuniform, de keizerin in een witte japon met zwarte voilestof. De keizer zag er zeer vroolijk uithij is haast niet te kennen, doordat hij zijn baard heeft laten groeien. Verregaande onvoorzichtigheids Bij een wapeninspectie, Woensdag in de loods van het militaire bewakingsdetachement in de Rietlanden te Amsterdam gehouden, is een der soldaten door onvoorzichtigheid gedood. Een sergeant-niajoor-geweermaker van het 7e zou de revolvers, waarmee dit detachement is gewapend, inspecteereu. Een der soldaten bad :-chter aan het bevel om het magazijn te ontladen geen gevolg gegeven, de sergeant-niajoor-geweermaker baalde vaa de nog geladen revolver den trekker over met dit ongelukkig gevolg, dat een der soldaten ernstig boven het linkeroog werd gewond, en een paar uren later in bet militair hospitaal aan de gevolgen overleed. Na do «Tel-* meedeelt zal dit geval door de militaire autoriteiten worden onderzocht, daar men van oordeel is, dat de sergeant- majoor- geweermaker zich bij wapeninspectie eerst moet overtuigen of inderdaad de wapens zijn ontladen. Vergiftiginsgeval. Donderdagmiddag werd een familie, wonende Slaringslraat 44 III, te Amsterdam ua liet eteu van soep uit een groote soeppan zoo ongesteld, dat geueeskundige hulp moest worden ingeroepen. Man, vrouw, twee kiuderen en een logé zijn onmiddellijk naar het Wilhelminagasthuis gebracht en daar opgenomtn. De moord op het knaapje. De leden der firma Engelhard en Zonen, duikers te Veiseroord, hebben Vrijdag in opdracht en onder leiding vau den heer C. J. van I.edden Hulsebosch, die daartoe door do regeering was gemachtigd, den geheelen dag in het doodloopende water bij het Oostzanergat gedoken. Nadat eerst de 43-jarige firmant drie uren onder water had gewerkt en ua een korte pauze zijn 31-jarige broer aan het duiken was geweest, is de bijna 70-jarige stichter der zaak, N. Engelhard, in het 'duikerspak gegaan. Dat was te ongeveer zeven uur. Eeu half uur later duidden eenige rukken aan het touw van den zoogenaamden lijuhouder erop, dat er iele gevonden was. Spoedig kwam de 70-jarige duiker boven. Hij had het dasje en het geknakte gummiboordje van Dirk van Leeuwen uit de modder opgehaald. Aan net vindon van deze overtuigings stukken hecht de justitie groote waarde. Zware mishandeling. Vrijdag heeft een tweetal opgeschoten jongens een 75-jatigen porder in de Palm straat te Amsterdam, die tevens een handel in cigarelten en sigaren drijft, tnet een koevoet een slag op het hoofd gegeven, waardoor hij licht verwond werd. Hij begon luide te schreeuwen, waarna buren de beide daders grepen en hen naar het politiebureau brachten. Zij ontkenden iets van de zaak af te weton. Door een politiehond werd het bewijs echter geleverd. De porder werd naar het Binnengasthuis vervoerd. Zijn toestand is goed. Door eeu papegaai gewaarschuwd. Door het rumoer eener papegaai wakke» geworden, wilde een alleen wonende juf frouw te Zaandam het bed uit stappen om het beest wat tot bedaren te brengen, toen zij zich eensklaps in de keel voelde gegrepen. Een worsteling ontstond, waarbij de juffrouw dc ruiten stuk sloeg, welk lawaai de dieven de vlucht deed nemen, daar de buren tot hulp op kwamen dagen. Volgens haar ver klaring bevonden zich twee personen in de woning. De juffrouw is aan de po'.seu ver wond en heeft blauwe plekken in den hals, tengevolge der worsteling. Uit de woning wordt niets vermist, alleen de papegaai la z'n staart kwijt. («Centrum*,) Ken nalatig schoolhoofd. Het hoofd der christelijke school te Oude- bildtzijl is bij rechterlijk vonnis, wagens varregaande verzaking zijner plichten, uit zijn voogdijschap voor xijn dochter ontzet. Dit schoolhoofd Is nog in functie en dit Is niet naar den zin van de ouders van som mige leerlingen. Zij vernemen, dat hst school bestuur thans overweegt, dat hoofd uit zijne betrekking te ontslaan. F ij n stel. Naar aan da >De Tijde wordt gemeld, werd in een plaatsje in 't Noorden van Friesland, door de Communistische Partij voor de Raadsverkiezingen een candidaten- lijst iugeleverd, onderteekend door 25 kiezers, van wie er 19, zegge negentien, achter slot en grendel hadden gezeteu. Eind-examen-fraude. Het «Utrechtsch Dagbladgeeft het vol gend verhaal: Aan een onzer Hoogere Burgerscholen is weer een geval van fraude met eind-exa menopgaven voorgekomen. Op de betrokken school was een toehoorder, reeds leeraar aan een andere inrichting van onderwijs, voor wien er veel van afhing, indien bij voor zijn eindexamen slaagde. Om nu de opgaven te kunnen bemachtigen, reisde bij naar 's-Gravenbage en belde aan het huis van den inspecteur van het M. O., den hoer Coops. Hij werd opengedaan door de dienstbode, die hij mededeelde, dat hij haar een groot geheim bad te vertellen. Het meisje, daar door nieuwsgierig geworden, sprak met hem af, dat zij elkaar 's middags zouden zien in eon restaurant op het Regentesseplein. Werkelijk verscheen dien middag de dienst maagd ter afgasprokener plaatse. Eerst werd zij door den leeraar-eiudexamen-candidaat getrakteerd op chocola en andere lekker nijen en toen hij een beetje «stemming* bad gemaakt, kwam de aap uit de mouw. Hij wou graag door zijn eindexamen komen, en te dien einde zou bij wel willen, dat hij vóór het eindexamen de opgaven kon krijgen. Of zij hem er niet aan helpen kon. Natuurlijk kwamen er bezwarenais meneer thuis was, dan was er geen kans, eu als meneer uit was, dan waren de kasten op slot. Dat was geen bezwaar, als het dienstmeisje hem :n huis kon smokkelen, zou hij van het slot van de kast, waarin de opgaven lagen, wel een wasafdruk maken en aan de hand daarvan eenige sleutels. De keukenprinces vond de zaak echter gangchelijk niet in orde en besloot den Utrechtschen meneer aan de praat te houden. Zij maakte de afspraak, dat zij elkaar over eenige dagen wee» zouden zien. Van dien tijd maakte zij echter gebruik om den hoer Coops in kennis te stellen met het snoode plan van den candidaat. De inspecteur waar schuwde onmiddellijk de politie, met het gevolg, dat op den middag waarop dienst maagd en examinandus elkaar voor den tweeden maal zouden ontmoeten, twee rechercheurs den Utrechtenaar op de plaats van ontmoeting arresteerden. Er waren geen termen den jongeman in hechtenis te hou den; de zaak is beëindigd door het verwij deren van den schuldige van de school. De valsche Engelsche bank biljetten. Reeds enkele jaren worden in Holland valsche Engelsche bankbiljetten vati vijf tot honderd pond uitgegeven en al die jaren is de Nederlandsche politie bezig deu oorsprong dier biljetten na te sporen. Vooral iu de Geldersche steden, doch ook in Utrecht. Den Boscb, Amsterdam werden meermalen deze biljetten gepreseuteerd en steeds was er sprake van een mysterieuze gesluierde oudere dame, die ze aanbood. Haar spoor kon men echter nooit vinden. Den rien Mei gaf een jong paar, dat van 7 tot 10 Mei in hetzelfde hotel, waarschijn lijk om vertrouwen In te boezemen, al ge logeerd had, aan den oberkellner van hotel Continental te Rotterdam een biljet van 100 pond in betaling. Dit biljet werd den volgenden dag eerst als valsch herkend eu bij de politie gedeponeerd. Doordat het paar in het hotel bekend was, kon eeu juist signalement worden gegeven, dat onmiddellijk door bet land verspreid werd. Het werd door de Apeldoornsche politie herkend. De villa, waarin het jonge paar met zijn ouders cn nog een tante woonde, werd onder bewaking gesteld en toen men te Rotterdam bericht kreeg, dat de heer en dame waren thuisgekomen, begaven de in specteurs Snippe en Klaassen van de Rot- tordamscbe recherche zich naar Apeldoorn. Geholpen door de politie te Apeldoorn, die eerst nog meende, dat men te Rotterdam op een dwaalspoor was, werd toen In de rustig gelegen villa, die verborgen tusscben het groen als ze lag, in 't geheel niet er uitzag of ze oplichters herbergde, een inval gedaan. Gearresteerd werden de bewoner, zijn vrouw, vader, moeder en «en tante en bij de huis zoeking werd al het gerij, noodig voor de vervaardiging der biljetten, gevonden. In ren gemetselde» schoorsteen vond men nog een geheel afgewerkt vaisch biljet van 5 pond. Het merkwaardige is, dat de biljetten geheel geteekend zijn en dat het watermerk er in is aangebracht met aquarelvernis. De arrestant uoemde zich Horton, hij woonde aan den Zeveehuischen weg 6 :e Apeldoorn en Is dezelfde, die jaren geleden Den Haag onveilig maakte door zijn oplich tingen als de zoon van kapitein Rambonnet uit Arnhem. Hij is deserteur van het Hollandsche leger eu heeft volledig bekend. Sedert 1918 echter heeft bij, om alle mogelijke nasporin gen te verijdelen, zich gestoken in de uniform van Engeisch kapiteinnu eens was hij kapitein van een munitietrein, dan weer was hij in de Navy geweest en kapitein op een torpedojager. Zijn brutaliteit ging zoo ver, dat hij kennis maakte met Engelsche officieren in Den Haag, met hen omging en zelfs heeft hij het zoover gebracht, dat bij een transport Fransche krijgsgevangenen aan de grens heerft in ontvangst geuomen en verder geleid. Een valsche pas, ge teekend door generaal Onnen, behoorde hij zijn oplichtersuitrusting. Bij zijn arrestatie, die een eenigazins dramatisch verloop had, de politiemannen beschreven haar zelfs als een film vond men op Horton's schrijftafel een geladen revolver, otficiersmodel, gereed liggen. Bij de huiszoeking heeft men het geheele huis onderstboven moeten halen tot de vloeren toe zijn opgebroken om de geheime berg plaatsen te zoeken. H. heeft volledig be kend, dat hij, als er geld noodig was, de valsche pond-biljetten vervaardigde. Gaf hij ze niet zelf uit, dan deed zijn moeder het, de mysterieuss dame, die men reeds zoo lang zocht. SPORT. Zwemmen. A. Z. P. C. Het mag een geslaagde middag heeten, de eerste wedstrijddag van de A. Z. A P. C. Voorzitter Van Goor opent de wed- strijden-reeka met een woord van welkom, waarna de adspiranten beginnen met 50 M. •nelzwemmen. H. V. H. was eerste(44sec.), j. de Rochemont. tweede (47'/s)enJ. Kleber derde 472/,sec.) Bij het nummer Rugzwemmen 25 M. was H. V. H. opnieuw nummer één (274/s sec.) gevolgd door J. Kleber (341/* sec). Daarop volgde het belangrijke nummer, 100 M. enelzwemmen met vrije deelname. B. van Achterbergh (A. Z. A P. C.) wist beslag te leggen op den iste prijs (1 min. 20 sec.), 2de prijs Bakker (A. Z.) t min. 25 sec. Uitslag 40 M. schoolslag 1 W. Kooiman 36sec. en 2 P. J. da Boer 42sec. Voor proef A. B. v. L. O., 3 maal 20 M. wisselslag, af te leggen iu 2 iniu., hadden 15 deelnemers ingeschreven, die alle binnen den bepaalden tijd den afstand aflegden. De beste tijden waren 1 min. 5 sec. (H.V. H.), 1 min. 84/0 sec. (Hendrik Jan), 1 min. 13 sec. (J- E De Estafette, een spannende strijd, werd gewonnen door de A, Z. P. C. Lien pioeg voorspellen we veel succes dezen Tot slot polowedstrijd A. Z. P. C.—A. Z. Wij zagen een paar nieuwe polospelers onder de A. Z. P. C'ers. Bij constante oefening kunnen deze nieuwelingen zeker meekomen. Er werd vlot gespeeld en scheids rechter Pesie onderbrak het spel niet on- noodig. Bij A. Z. kwam Plantinga van D. J. K. ais gast uit. Hij fuifde de A. Z. P. C. keeper op de noodige schoten, waarvan de meesten vau nabij, zoodat de Axnersf. doelwachter een paar keeren mocht visschen, waarvoor hij zich intussche» niet behoeft te schamen; Plantinga behoort tot de gerouti neerde» De wedstrijd was ais geheel zeer geanimeerd en als Wagenaar, die irouw zijn voorhoede bleef voeden, zelf ecu paar keeren meer een bard schot, van het bekende goede allooi, had ingezonden, was de A. Z. P. C. niet als geslagene uit het water gekomen. A. Z. profiteerde van de geboden kansen (men behoeft ze Plantinga werkelijk niet aan te bieden, bij verschaft ze zich gewoon lijk zelf wel) en was met rust de stand reeds 3—0 in haar voordeel. Toen kwam de A. Z. P. C, los, scoorde drie keer (waar/an één maal door B. v. Achterbergh, zeer mooi uit een corner)A. Z. wist nog één maal het net te vinden aldus winnende met 43. De penningmeester der A. Z. P. C. was over de belangstelling van de zijde van het publiek gansch niet ontevreden. Zwemwedstrijden 1919. 15 JuniU. Z. C. Polo-dag. 19 Juni: «Neptunus* Amersfoort. Diverse zwemwedstrijden en demonstraties. 12 Juli«Neptunus* Amersfoort. Nationale 1 K.M. wedstrijd. 3 Aug U. Z. C. Nationale wedstrijd. Half Aug.«Neptunus* Amersfoort. Div, zwemn ;dst rijden. Hargerljjke Hlaud ran Anersféort, vaa 23 tot 28 Mei 1919- GEBOREN: Tbeodorus Lambertus Benedictus Maria, z. v. Theodcrus Lambertus Huurdeman en Wilhelmina Jansen Nicolaaa Reindert, t. v. Jacobus Verhoef eo Martins Mierss Phillppus Johannes, z. v. Jacob Schippers •n Elisabetba Kreurar Nora Annetta, d. v. Willem Brouwer en Dirkje Wijnen Wijmpje, d. v. Cornelia de Graaf en Aaltje v. den Hoek Christina, d. v. Aotonie Hendrikua Staal eu Gerrltje Steesbeek Joseph Nicolaaa, z. v. Peter Gerardus Coenen en Aaltje Peters Beaseltje, d, v. Gerrit Hooijer en Anlje v. den Tweel Josephina, d. v. Albert Jan v. de Kamp en Gozewlna Gerdina v. Ommeren. ONDERTROUWD 1 Petrus v. Leeuwenkamp en Helena Jo hanna Maaa Leendert Nieuborg euWil- lemlna Arler Johan Frederik Abelman en Alyda Janna Hulst Pleter Cornells Kraaikamp sn Gerrltje Buitenhuis Hen drik Wels su Geertrulda Maris Louisa Hofstae. GEHUWD Dirk Jan Oudshoorn sn Antoaia Gijsbsrts Weigraven Pbilippus Constantijn Brun- tlng en Johanna Helderman Jacobus Hermanis Wielaert en Helens Petronall?. Hagen Gerrit Schuiten en Norber'a Petronella Adrians Swlnkels Theodorus Knippsnburg en Geertruida Gerarda van Ramselaar Albertus van de Lagemaat en Woutertje Bouwman Gerrit Hekkei- man en Lubbsrta Barends Willem Dijk huizen en Maria Phtlomena v. Gorp Johannes Antonius Bekker sn Nssltje Har deman Evert Walst en Hendriks Clssins Bosboom. OVERLEDEN Johannes v. Korlaar, 21 mud. Arnolda Jansen, 69 jr., wed. Fraaciscus Tuithof Geertruy Steenbeek, 70 jr., wed. Arie Im merzeel Jan Adam Boem, 68 jr., echtgeu. v. Maria Margaretha Lahaye Aart Jochem v. den Akker, 84 jr., wedr. v. Arnolda Jacoba Pot Reintje v. Bokhorst, 6q jr., wed. Jan v. der Horst Hendrik Pieter Hoos, 40 jr., ongehuwd Maria Catharina Veuvsrloo, 46 jr., echtgen. v. Hendrik Franaen Geertje v. den Ham, 48 jr., echtgen. v. Breunis Vastenburg. 420e Staatsloterij. Trekking van Maandag 2 Juni. 5e klasse, 9e lijst. Nos. 7991 10202 en 10553 •llt '°o°- Noa. 8983 10700 16577 eu 16963 elk f400. Nos. 3753 4969 en 9117 elk f200. Nos. 846 2137 2205 5696 582692519478 14034 14199 14607 15653 16078 16205 17769 19470 en 20940 elk i 100. Bijeenkemstea Vrijdag tot Maandag, Bioscoop» de Arend*. 30 Mei 5 Juni Bioscoop en Variété Langestr. ADVERTENT1EN. Hotel „Bellevue" Soerensohewog APELDOORN vraagt voor aireot eenige voor de bediening. Intern. Hoog loon Wasch vrij Aangename werkkring. Op een fabriekskantoor hier ter stede is plaats voor een goed onderlegd met machine-schrijven bekend. Spoedige indiensttreding gewenscht. Br. fr. 341 Bur. van dit Blad. Een oude dame zoekt tegen 1 JULI voor Zit- en Slaapkamer, LIEFST EN SUITE MET VOLLEDIG PENSION. Aanb. met opgaaf van prijs aan Slot- houwer's Boekhandel, alhlc-r. r Geen namaak, geen Ersatz. Gegarandeerd zuivere terpentijncrêmo. LET OP DEN ORANJEN PELIKAAN I

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 3