COURAHT. Zaterdag 21 Jt|jl Juni 1919. f 1 No. 9(95. 69e Jaargang. BIJVOEGSEL Lunchroom Priuceise jH Be.nkv«roaaiging H. L. A. DULLAERT &Co. IGIRO- EN CHEQUEVERKEER MET ALLE PLAATSEN VAN ONS LAND REDACTEUR: F. W. H. OU DE NS. AMERSFOORT. ÊJitgave van de Drukkerij „De AmerMfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff". Verschijnt Diusdng-, Donderdag- en Zaterdagavond. A bonnomenfc per 3 maanden franco per post /1.15. Advorteutiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan ta.ief op aanvraag kosteloos. Legaie, officieele- en ontelgenlngs- adverteutiSn per regel 15 cent. Reolamas 1—5 regels 1.25 Bewijsnummers worden In rekening gebracht eu kosten, evenals afzonderlijke nummers, 5 cent. Bij advertentiCn van buiten de stad worde*.; de incassecrkosten in rekening gebracht. BUREAUX: KORTE GRACHT 9 VALKESTRAAT 19. Postbus 9. Telefoon 1 Bij dit nummer behoort een OVERZICHT. Buitenland. Kabinet Scheidemann afgetreden Dr. David, de vermoedelijke Kabincti-formateur President Wilson te Brussel Troepen beweging in het bezette gebied Vleesch- gebrek te Berlijn. Binnenland. Het slechte bruinbrood De entente neemt maatregelen Het protest tegen de Poolsche pagroms Bezoek van Prins Hendtik te Haarlem. Het merge ugloren? „De rups vnu heden kan de vlinder zyn vun morgen, vol bonte kleurenpracht." Victok Heao. Wanneer wij voor onzen geeat onze kin- uerjaron nog eens laten voorbijgaan, dan treft ons telkens wêêr de groote tegenstel ling van uien tijd met den tegenwoordige!). Want niet slechts de omstandigheden, maar vooral de geest van dien tijd maakten te zamen dat treffend verschil. Wie een goed of vrij goed bestaan had in die dagen haakte over het algemeen niet naar maatschappe lijke verbeteringen en wie het minder goed of zelfs slecht had, brak zich ook meestal niet het hoofd met de politiek. Men be klaagde zich wel eens, och ja, men gevoelde ook wel zeker de plagon van de nijpende armoede en van velerlei misstanden, maar men schreef die destijds maar trouwhartig toe aan een «noodlot* dat >over het ge boren worden in gunstige of ongunstige omstandighedenc met vrijmoedigheid had beschikt. De meeste menseden maakten zich niet erg druk over de scherpe tegenstellingen, die er ook destijds zoowei als vroager iu ons goede lauéje waren. Men was al heel blij, als men bevrijd bleef van vreemde overheersching en druk en achtte zich veilig, wanneer er maar geen oorlog was. Men sprak over de Napoleontische overheersching als over een nachtmerrie, die wel nooit zou terugkomen. Oudereu van dagen von den zelfs wel iets romantisch in dien tijd van het groote Keizerrijk, en niettegen-» staande de ondervonden onderdrukking, waren er in ons laud ongetwijfeld nog zeer velen die de vele onhebbelijkheden toch van Napoleon wel konden verdragen, omdat hij Napoleon was. En de Italiaansche Staats man en cynicus Macbiavelli zou gezegd hebben: «Het is een groote haan wel ge oorloofd op buurmans mesthoop zoo luide te kraaien c. Maar hoe dit ook zij, in onze kinderjaren was men, zooals gezegd, reeds vrijwel tevreden, wanneer van buitenaf geen gevaar dreigde. Men beschouwde de afbeel dingen van de veldslagen bij Quatrebras en Waterloo, die in vele woonkamers aan den wand prijkten, als voorstellingen van een afgesloten tijdperk van verschrikking met de genoeglijke gewaarwording van: >dit is voorbij*. Aan de gevaren van binnenuit werd toen nog weing aandacht geschonken. Het was nu eenmaal zoo en niet anders en men doezelde zoon beetje slaperig weg in de gemoedelijkheid van dien tijd. Men leerde nog met graagte de gedichtjes van Hiero- nymus van Alphen... en het lijvige boek deel met rijmpjes en raadgevingen van Vader Cats lag toen nog vertrouwelijk naast den Bijbel op de ontbijttafel. Misschien tikte ook destijds reeds het ongeboren kuiken tegen de binnenschaal van het ei, uiaar man hoorde toen dat tikken nog niet ea het eitje ging met kuiken en al in het netje ea in het kokende water. Men vertrouwde dat het zuiver was! Maar nu is, na langdurig tikken en pikken de harde schaal eindelijk verbrijzeld en is het kuiken te voorschijn gekomen. Maar nu dat kuiken! Hoe zal het er uitzien als het wat moer in de veertjes zit? Er is al weer niemand, die dit zeggen kan. Het is nog te klein. Er valt nog niet veel waar te nemen of het een haantje dan wel een kip zal zijn, al dribbelt het al vrij- KKCLAME. Utrechtschcstr. 49. J. VAK HAMËRSVEL1) Jr. moedig rond en al tracht het reeds op de groote schotel in het maatschappelijk kippen hok te klauteren, waar de dikkere graan korrels liggen, die het méér aantrekken dan de kleine grutjes. De groote measchenmaatschappij aan schouwt het eerste morgengloren het aanbreken van den Dageraad! Aldus wordt gehoopt en verwacht Maar wij leven in eeD tijd van overgang en zulk een tijd is moeilijk. c'k Wou, dat hij overging*, zelde de Góneetet terecht in een van zijn kleine gedichtjes. Ja, 't is een tijd van «overgang*, en die tijd isniet verkwikkelijk.Uit wat nietschoonis, moet zich «hut schoone* ontwikkelen. Toch weten wo Diet, wat de geboorte ous bren gen zal. «De rups van heden kan de vlin der zijn van morgen vol bonte kleuren pracht*, citeerden we aan het hoofd dezer causerie. De traag voorikruipetide, onaan zienlijke rups heeft zich ingepopt. De cocou zal vandaag of morgen openbarsten en een vlinder zal de vrijheid tegemoet vliegen, van bloem tot bloem fladderen, daaruit de zoete sappen opzuigen, zich in het zonlicht door het loutokoellje laten wiegen en...? Zullen wij zeggen, vlindertjes leggen, waar uit weer rupsen voortkomen Wat zal het voor een vlinder zijn een onaanzienlijk insect, dat gevaarlijke eitjes legt iu de bloesems vaji den Staatsboom, waarvan men vele goede vruchten verwacht Of een schoons bonte vlinder met verschei denheid van schitterende kleuren, die zich koestert in de maatschappelijke zon en het oog verrukt door groote schoouheid? Maar ook die zal eitjes leggen, waaruit rupsen voortkomen! De natuur verloochent zich niet, bij mensch noch dier. Is het dan wel een goed gekozen beeld? O, zeker! Een vlinder, die Is voort gekomen uit een kruipende rups, die langen tijd noodig beeft, om een meter afstand af te leggen «en schoone vlinder, die de vrijheid invliegt, de zonnewarmte tegemoet, die zich op bloemen neerzet cn aldus het schoone zoekt, en die uit de bloesemkelk de sappen als voedsel opneemt. Het beeld is goedMaarde barenssman is groot en hoe zal de vlinder zijn? Ook bestaan er altijd nog vlindertjes, en wreede, scherpe spelden, die vooral voor de schoonsten bestemd zijn. Een historisch vliuderkasije vertooncreeds een uitgelezen collectie. Hoever zal in onze aanstaande maatschappij de solidariteit ga.tn? Zullen er voortaan geen persoonlijke be langen, persoonlijke wenschen en persoonlijke hartstochten, geen vérstrekkende eerzucht, heerschzucht en menscheutrots moer gekoes terd worden Zal de schoone vlinder geen rupsen moer voortbrengen traagkruipeude altijd knagende rupsen Zal het morgen- gloren den nieuwen dag aankondigen Politici en allen, die zich vermoeien met de oplossing van moeilijke levensvraag stukken, gaat allen een weinig verpoozing zoeken, gaat met Uwe maatschappelijke bekommernissen en met Uw persoonlijke zorgen en lasten tot mdeder Natuur! Haar zijt gij altijd welkom. Zij heeft een warm hart! Geniet kalm en dankbaar, terwijl aan den politieken hemel do lentezon verwacht het morgengloren dezer schoone. maar veel te korte Lente! BEVOLKING. Opgave van vertrokken personen van 26 Mei—7 Juni 1919. G. v. d. Heyden, Kamp 74 naar Amster dam Mej. G. Verstay, Gr. Haag 39 naar Wormerveer Gezin E. Beyer, Hoogl. weg 17 naar Heerlen Mej. B. v. Berg- hem, Parallelweg 14 naar Zeist Mej. E. Radstek, F. v. Blankenb. sir. 21 naar Baarn J. Wijnen, Krommostr. 64a naar Steen wijk C. v. Baareu, Meth.&tr. 19 naar Arnhem Mej. B. Hoge veen, Leus der weg 216 naar Zutphen J. Supply. Lavendelstr. 6 naar Brussel Mej. M. v. d. Borg, Parallelweg 28 naar Busaum Mej. E. Otto, KI. Koppel 34 naar Deven ter R. Schoenman, Kinderzorg naar Hoevelaken J. Cialot, P. Pijpersstr. 24 naar Huizen Mej. G. Philippi, Lange- gracht 38 naar Kockcngen C. Verhoel, Hoogeweg 6 naar Amsterdam A. v. Moorselaar, Hoogl.weg 28 naar Arnhem Mej. E. Barter, v. Assenraadstr. 5 naar Amsterdam Mtj. A. Hellegers, Schitn- melp. kade 26 naar Den Haag Mej. J. v. Haasten, St. Andriesstr. 15 naar Maastricht Mej. B.Jacobs, St. Andrissstr. 15 naar ^Amsterdam D. Langereis, Schira- m.'lp.str. 19 naar Rijswijk (Z.H.) Mej. P. Pauw, Scheltusstr. :o naar Zeist H. Bakker, K. Wilh.str. 29 naar Leeuwar den P, Lir.ninga, Woest.weg 49 naar Bergen Mej. J. v. Engelenhoven, v. Asch v. Wijckstr. 35 naar Amsterdam M. Sitvast, Leusderweg 134 naar Amstel veen A. Muller, Bloemweg 3 naar Nieuw Buinen Mej. A. Brandsen, Langestr. 8 naar Sloten M. v. d, Berg, Soesierweg 107- naar Hoensbroek Mej. L. Gerritse, 't Zand 3 naar Hilversum J. Dessein, Ben. Dalstr. 17 naar Apeldoorn P. v. d. Waal. Westerstr. 89 naar Rotterdam Mej. C. Arler, Verhoeveustr, 8 naar den Haag J. Valkenburg, Kortegracht 21 naar Woenscl Wed. B. v. Zoerer. Mon- nikenpad 38 naar Bleiswijk Mej. G.Kedde, Heiligenb.w. 35 naar Nijkerk Mej. M. Voskuilen, Scherbieratr. 12 naar Deven ter A. Femvr, Zogstr. 10 naar Amstet- dara A. v. d. Veen, Hellestr. 105 naar Kampen Mej. M. v, d. Beek, Havik 9 naar Amsterdam M. Thomassen, Kruis- karap 72 naar Boxmeer Mej. C. Voorendt, Aldegondosir. 87 naar Rotterdam J. v. Wegen, G. v. Steil.w.str. 89 naar Soest Wed. B. Boers, Utr.weg 100 naar Bussum Mej. F. v. Sprfeld, B. Wuyt.l. 60 naar Putten C. Bosch, Utr.weg 115 naar N. Indiê Mej. H. Donner, Amh.weg 9 naar Katwijk a. Zee J. Schmitz, Korte gracht 13a naar Apeldoorn H. Schippers, Beekonst.l. 15 naar Hoogland C. v. Don- kelaar, KI. Koppel 25 naar Baarn F. Molle, Langestr. 5 naar Bussum J. Hagedoorn, St. Andriesstr. 13 naar Noord- wijkechout J. v. Gelder, Valkestr. ro naar Amsterdam Mej. J. Verstay, Gr. Haag 39 naar Wijk a. Zee C. Bast, Westsingel 28, naar Laren (G.) G. Coops, Krommostr. 12 naar Ede A. Bolk, Snouckaertl. 7 naar Amsterdam I. Geysen, St. Bonif.str. 76 tiaar Bergen op Zoom Mej. E. Diepgrond, E. Meyeterw. 22 naar Amsterdam H. Eenselink, Krom mostr. 42 naar Oisterwijk P. Backer, Westerstr. 21 naar Schoten A. Dirckx, St. Louis naar Eersol F. Schoenmakers, St. Louis naar Schcveningen J. Berken, Marr.ixlaan 42 naar Indie J. Johansen, Leusderweg 119 naar Utrecht Mej. G. Wolters, Woest.weg 98 naar den Haag Mej. A. Dijkstra. Puntenb.l. 48 naar Zwolle Mej. J. Bosch, Langestr. 51 naar Oldebroek J. Draaycn, B.Wuyt.l. 53 naar Mijdrecht. KENNISGEVINGEN. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, doen te weten, dat door den Raad dier Gemeente in zijne vergadering van 28 Tanuari 1919 is vastgesteld en bij Koninklijk Besluit van den 21 Mei 1919, No. 57, Is goedgekeurd de volgende verordening: Verordening tot heffing van een recht voor het meten van schepen in verband met den meetbrief. Art. 1. Indien op een daartoe door belangheb bende gedaan verzoek een der In da Haven te Amersfoort liggende schepen door den Havenmeester wordt gemeten in verband met den meetbrief, is daarvoor per ton scheepsgcwicht verschuldigd f 0.03. Art. 2 De invordering geschiedt overeenkomstig Amersfoort, Soest. Uirecbt, Steenbergen. Noordbrsek WAAR KOOPEN WIJ ONZE EE I S A UT IK E LEN, als; Kelks, Taiscta, Riemen, Rugraklten, Beinkappen. ent. enz. *99 Het tdres is: EANGESTRAAT 105, AMERSFOORT. de ter zake betrekkelijke bepalingen der bij Raadsbesluit van 29 Februari 1916 vast gestelde en bij Raadsbesluit van heden ge wijzigde verordening, waarbij ter zuke vau bepaalde ontvangsten der gemeente wordt afgeweken vau het bepaalde bij artikel 113 der Gemeentewet. Art. 3. Deze verordening treedt in werking op den dag barer afkondiging. E11 is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 16 Juni 1919. De Voorzitter, v. RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. KENNISGEVING. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat het door don Dirocteur van 's Rijks directe belastingen enz. te Utrecht executoir verklaard kohier No. 4 van de pornoneele belasting over het dienstjaar 1919 aan den Ontvanger vau 's Rijks directe belastingen alhier is ter hand gesteld, aan wiesi ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort den 20 Juni 1919. De Burgemeester voornoemd, v. RANDWIJCK. De Burgemeester van Amersfoort, gelezen circulaire Lit. Q, 6e afdeeling B, dd. 18 Juni 1919, maakt bekend, dat de Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel, heeft goed gevonden: in te trekken de beschikking van zijn ambtsvoorganger, dd. 29 Augustus 1918, afdeeling Crisiszaken, No. 2069 A, bureau Landbouw, betreffende het vervoerverbod van aardappelen. Amersfoort, 19 Juni 1919. ST ADSSNIEU W S. BEKENDMAKING. Saccharine houdende suiker. Burgemeester en Wethouders van Amers foort; Gezien de mededeeling van het Suiker- distributiekantoor, betreffende den verkoop zonder bon van gesaccharineerde suiker, in elke hoeveelheid, tegen ongeveer 54 cent per pond en vernomen hebbende, dat ook hier ter plaatse bij winkeliers deze gesaccha- rineerde suiker (rose gekleurd) zonder bon verkrijgbaar is of weldra verkrijgbaar zal zijn, brengen het volgende ter kennis van het publiek: ze. De onschadelijkheid van saccharine staat, vooral voor kinderen, niet met vol doende zekerheid vast, althans mag het be- betwijfeld worden of bij voortdurend, dage- lijkschgebruikvau waren, o.a. van jam, bereid met saccharine houdeude suiker, door kinde ren, daaruit tenslotte gesne schadelijke ge volgen voor de gezondheid zullen voort vloeien 2e. Waar suiker in ingemaakte vruchten en jams dient als voedingsmiddel en als bederfwerend middel, terwijl saccharine in het geheel geen voedingswaarde bezit, even min als aan saccharine bederfwerende (con- serveerende) eigenschappen zijn toe te schrij ven, zullen ingemaakte vruchten en jams, bereid met gesaccharineerde suiker in de eerste plaats in voedingswaarde ten achte ren staan bij dezelfde artikelen bereid met zuivere suiker, ten tweede zullen met ge saccharineerde suiker bereide artikelen als jams e.d. eerder aan bederf onderhevig zijn; 3e. Bedoelde gesaccharineerde suiker of zoogen. dubbelzoet is niet geschikt voor de bereiding van jams. Daar de gesacharineerde suiker 2 maal zoo zoet (en tweemaal zoo duur) is als de gewone suiker, zou men daarvan bij de bereiding van jams e.d. de helft van de hoeveelheid suiker, welke men anders gewoon is te nemen, moeten gebrui ken. In plaats van zo pond vruchten ec 6 pond suiker, zou men dus moeten nemen 10 pond vruchten en 3 pond gesaccharineerde suiker. Aldus handelende krijgt men echter de jam niet op de gewenschte consistentie en blijft deze dun vloeibaar. Neemt men, om de gewenschte consis tentie te krijgen de gewone gewichtshoeveel- heid aas gesaccharineerde suiker, dan wordt de jam dubbel zoo zoet (en dubbel zoo duur). Tenslotte dealen zij mede, den Directeur van den Keuringsdienst opdracht te hebben gegeven, om bij verkoopers (winkeliers, bakkers, limonadefabrikanten, fabrikanten van suikerwaren e.d.) onverhoopt voorkomen de, met gesaccharineerde suiker bereide artikelen, aan de consumptie te onttrekken. Amersfoort z8 Juni 1919. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, v. RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. Regeerings-Aarda ppelen. De Directeur van het Levensmiddelen- bureau maakt bekend dat de Regeerings- aardappelen uzisluitend op de daarvoor aan gewezen bon verkrijgbaar zijn. Het opheffen van het vervoerverbod be- teekent geenszins opheffing der Distributie. Amerefoort, 20 Juni 1919. Academisch examen. Bevorderd te Amsterdam aan de Univer siteit tot doctor in de geneeskunde op proefschrift: «Ervaringen uit de praktijk om trent Kindersterfte* de heer I. van Daal, arts te Amsterdam, geboren te Amersfoort.

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 1