STADSNIEUWS. DE VREDE. M«a herinnert zich, dat in da Raadsver gadering van 16 October 1918 door den heer Hofland ia verzocht: te. op den dag, dat de vrede wordt ge- teekend door het uitateken der vlaggen van openbare gebouwen van hun vreugde blijk te geven. ae. Voor zoover de openbare diensten dit toelaten het personeel vrijaf te geven en de scholen te sluiten. je. Het carillon op den toren te doen spelen. 4e. De ingezetenen uit te noodigen tot gepast vreugdebetoon. je. De onderscheiden kerkgenootschap pen te verzoeken dankstonden te organi- secren. Burgemeester en Wethouders hebben thans overwogen of er redenen bestaan om hieraan gevolg te geven nu de omstandig heden zoo geheel andera zijn, dan vermoed kon wordea. Zij hebben gemeend, dat deze vraag niet anders dan ontkennend kan worden beant woord. Examens. Voor het examen Handelswetenschappen slaagde aan de Handelahoogeschool te Rotter dam, de heer D. de Roo van Alderwerelt. Bij het eindexamen Middelbare Handels school alhier, slaagden o.m. onze stadge- nooten A. Beckers. E. Boekenoogen, P. de Boer, A. Duijn, J. Engels, J. den Hartogh, A. Hassing, J. Knap, J. Massa, J. da Vries en W. van Zalingen. In de vacature wijlen mr. dr. W. A. van Zijst werd tot lid van den Raad van Toe licht en Discipline der Ortsvan Advocaten te Utrecht benoemd onze stadgenoot, mr, H. J. M. van den Bergh. Droevig ongeval. Hedenmorgen omstreeks half 9 had op dan Arnhemschen weg nabij «Kinderzorg» een ernstig ongeluk plaats. Het 9 jarig dochtertje van den heer Hubers, sigaren fabrikant tijdelijk wonende aan den Dooden- weg alhier, bevond zich op haar fiets, toen op dat gedeelte van den weg tevens een paar voertuigen kwamen aanrijden, waaronder ook een steenwagenvermoedelijk wat zenuwachtig geworden wilde zij zich met haar fiets er doorheen begeven met dat gevolg, dat zij door den steenwagen werd overreden. Het kind, dat onmiddellijk naar Dr. Groneman vervoerd werd, is echter aldaar aan de bekomen verwondingen overleden. Naar wij vernemen, zou de voerman van den steenwagen geen schuld treffen. Te veel aan bacchus. Het ia opvallend, zooveel er in den laatsten tijd wéér aan bacchus wordt geofferd. Onophoudelijk treft men personen in onze straten die zich in beschonken toestand be vinden waarvan meermalen rustige burgers de overlast ondervinden. In de laatste twee dagen moesten dotr onze politie dan ook wederom niet minder dan 'n 8 lal personen wegens dronkenschap in arrest gesteld worden waarvan een tweetal bovendien zich schuldig maakte aan weder- spannigheid tegen de politie. Vooral ten opzichte van deze laatsten is het te wenschen, dat er maar eens Bink gestraft wordt. Onredelijke prijzea. De Besturen van S. D. A. P., Bestuurders- bood, Arbeiders-coGperatie en Vrouwenclub te dezer stede vergaderden gisteravond ter bespreking van de abnormaal hooge prijzen van eerste levensbehoeften, als groeote, vleesch, melk enz. Bij de beraadslaging bleek, dat vooral de handeldrijvende midden stand van Amersfoort meent een hoog winstpercentage te mogen vorderen van den consument, en dat ook de prijs van ichoen- reparaties in geenerlei redelijke verhouding meer staat tot dien van grondstof en bet arbeidsloon. Een plan van actie is saamgsstsld en een commissie werd aangewezen, die reeds spoedig met de uitvoering van hare plannen zal beginnen. Woningnood. Het hoofdbestuur van de OnderefEciers- veresniging «Oas Belang» heeft bericht oetvangen, dat de Minister van Oorlog het voornemen koestert, maatregelen te nemen om in den woningnood voor gehuwde mili tairen in de verschillende garnizoensplaatsen te voorzien. Uitgesteld. De Schietwedstrijd van de Burgerwacht is, naar we vernemen uitgesteld van z tot 16 Juli a.t. Handelsschool en Hendels- avondcursus te Amersfoert. Gedeputeerden stellen voor de subsidies van reap, f3210 en f350, die voor het jaar 1919 voor de beide bovengenoemde inrich tingen van onderwijs waren toegestaan, thans tan name te stellen van de gemeeente Amers foort, die de exploitatie van deze beide inrichtingen van de Vereeniging. welke ze tot nu beheerde, beeft overgenomen. B. en W. van Amersfoort hebban nog bij schrijven van 29 April verzocht een verhooging van het eerste subsidie te willes bevorderen. Het College ven Gedeputeerden heeft daar tegen echter overwegend bezweer, daar deze aanvrage ruim een jaar na het verstrijken van dan gestalden termijn is ingekomen. Kamer van Koophandel. In de j.l. Donderdagavond gehouden Openbare Vergadering van de Kamer van Koophandel te dezer stede werd een schrijven behandeld a. van den heer Rauh, betreffende het verzoek om ateun te verleenen aan het adres inzake het doen stoppen van treinen aan den Kleinen Koppel. Besloten werd de Spoorwegmaatschappij te vragen om speciale Vrijdagsche treinen ia te voeren die te ongeveer 8 uur aan den Koppel stoppen en 12 uur van daar vertrekken in de richting Nijkerk en Putten, in aansluiting met treinen uit de richting Barnoveld— Nijkerk; b. een missive van de K. van K. te Breda, inhoudende een adres aan den Minister van Waterstaat, in zake ruimere openstelling van telegraafkantoren gedurende de avenduren. Dit adres zal dezerzijds worden ondersteund en c. een schrijven van de Directie der Spoorwegen, als antwoord op een tot haar gericht verzoek, dat voorloopig althans de staangeldeu nog niet kunnen worden verminderd. Hoog Militair Gerechtehof. Het Hoog Militair Gerechtshof deed in hooger beroep o.m. in de navolgende zaak uitspraak P, C. r. D., oud 20 jaren, geboren te Haarlem, milicien-soldaat bij het 10e Regi ment Infanterie, die in eersten aanleg door den Krijgsraad te 's-Gravenhage was ver oordeeld tot vQftien weken militaire gevange nisstraf, ter zake dat hij te Amersfoort op 6 Juii 1918 van zijn korps is gedeserteerd, gevolgd door vrijwillige aanmelding op 14 December 1918 te Haarlem en zulks na bereids ter zake van eerste desertie te zijn gestraft. Het Hof oordeelde niet bewezen dat beklaagde bereids ter zake van eerste de sertie was gestraft, verbeterde de kwalificatie en veroordeelde beklaagde tot vijftien weken militaire detentie. De vijfkemp voor officieren. Het bestuur van het Ned. Olympisch Comité heeft besloten, evenals in 1916, '17 en '18 ook dit jaar een Vijfkamp voor Officieren te organiseeren. De regeling is in handen gesteld van een commissie be staande uit de heeren jhr. J. W. Godin de Beaufort, P. W. Scharroo, P. van Werdt en J. van Steeden. Zooals men weet heeft de heer C. J. K. van Aaist een zilveren beker uitgeloofd voor dien offilcier, die de proeven het best zal afleggen. De Vijfkamp zal te Amersfoort plaats vinden en wel op 2t, 22 en 23 Augustus a.s. Voor den eersten dag staan «Schieten* en «Zwemmen» op het programma, voor den tweede het «Schermen» op den derden dag komen het «Handgranaat- werpen» de «Veldloop» aan de beurt. 1914 De Stem des Folks 1919 Lustrum en Vaandelonthulling. 9 Juni 1919 was enze arbeiders zangver- eeniging «de Stem des Volks» te dezer stede 5 jaar oud! Deze verjaardag liet «vader en moeder», de efdeeliog Amersfoort van de S.D.A. P. en de Amersfoortsche Bestuurdersbond niet onopgemerkt voorbijgaan; natuurlijk niet, want er heerschte groote vreugde in dit huisgezin 1 Geboren uit arme ouders, waren de zorgen, dezen wereldburger in het leven te houden, dubbel groot, maar gelukkig, het kwam kerngezond ter wereld; zwakjes was het heelemaal niet alleen slechts wat tenger; het groeide als kool en zag er kostelijk uit. Toch waren er in dit 5-jarig levens-tijdperk ook momenten, dat bet kind wel eens wat betrokken zag, en zich soms niet al te lekker gevoelde, het schreeuwde menigmaal dag en nacht en dikwijls, dan stonden de ouders voor de vraag «Wat nu?» Het bleken echter steeds te zijn kwalen van voorbijgaanden aard, die meestal nog zonder doktershulp verliepen, maar voor één ding werd flink gezorgd, het kind werd niet vertroeteld, het kreeg geen «Jan-Salie- melkf, trouwens dit lieten de omstandig- hepen vaa zijn omgeving ook niet toe; het werd met liefde en overleg verpleegd, en dat Is het behoud geweest! Thans is het een wolk van een kind, een schat, waarvan de ouders, zoo jong als het is, reeds veel lief hebbou ondervonden, en dat nog veel lief en goeds doet verwachten I En nu bet jarig was, nu het z'n eerste lustrum beleefde, nu beeft het ook op dien dag aan belangstelling nieb ontbroken. Bij wijze vsn verjarings-cadeau kwam het in het bezit van een keurig uitgevoerd vaandel, inderdaad een kostbaar en nuttig geschenk en geen wonder dus dat bet kind bijna dol van vreugde was; niet waar, -als 't kindje binnenkomt juicht heel het huisgezin». Er was dus alle reden tot feestvieren en daarom waren Zondagavond, vader, moeder, kind, familie en genoodigden in de groote zaal van «Amlcitia» te saam gekomen om dit heug'lijke lustru.u-feit te herdenken en een echt onderling feest te vieren. De be langstelling was zoo groot, dat de zaal ge heel gevuld was, 't is dan ook 'n avond geweest, zooals de S.D.A.P. er al zooveieu heeft gehad, ook in deze gemeente, een feestavond getuigende van strijdlust en soli dariteit. De feeststemming werd daarbij niet weinig verhoogd met het «blazen» van de socialistische strijdliederen door een gedeelte van ons Amersfoortsch Muziekcorps, een taak waar van het zich op de meest verdienstelijks wijze wist te kwijten, en waarvoor het dan ook telkenmale met een dankbaar applaus beloond werd. Het programma kondigde aan het uit voeren van een feestconcert, onder leiding van den directeur den heer H. van Rheenen, met medewerking van het dubbel mannen- kwartet «Onder Ons» uit Utrecht. De vertolking er van was in één woord «subliem». Nadat de ceremoniemeester, de heer D. J. Rekké, tevens voorzitter van de feest vierende zangvereeniging, den avond ge opend bad, bracht hij dank aan. allen, die van de uitnoodiging hadden gebruik gemaakt en gaf vervolgens een historisch overzicht, wat er zich in de afgeloopen 5-jaren alzoo in intiemen kring heeft afgespeeld, een over zicht zóó volkomen in overeenstemming met hetgeen voorkomt in het desbetreffend bericht in ons nummer van 7 Juni j.i. dat wij niet beter meenen te kunnen doen, onze lezers daarnaar te verwijzen exemplaren zijn aan ons bureau nog ter beschikking. Toen was het eerst aan het woord «de Stem des Volks» het jubileercnda koor. dat ook ditmaal wêer volkomen beslagen ten ijs kwam. De nummers, die hun onver- moeiden en bekwamen directeur voor deze gelegenheid gekozen had, waren vóór de pauze: 3a. «het mannetje in de maan» 3b. «de morgen» en het Vaandellied van O. W. de Nobel, en na de pauze: 9a. «Zomeravond» en 9b. «de ie Mei.» Wat ook dien avond weer door de Stem des Volks gepresteerd werd, willen wij hierin samenvoegen, dat alles getuigde van de voortdurende ernst en toewijding, waar mede directeur, zangers en zangeressen bezield zijn. Vooral de taak en invloed van den hear Van Rheenen zijn de factoren, die bij deze zangvereeniging reeds zooveel deden bereiken en ongetwijfeld nog bereiken zullen. Maar daarnaast mogen wij ook niet na laten een woord van hulde te brengen aan het dubbel mannenkwartet «Onder Ons» voor het vele schoone, dat ook zij hebben doen hooren. Genoten wij in het eerste deel van hun repertoire in het bijzonder van «In een Zomernacht» en «Kerstlied», niet minder bekoorden ons de twee nummers na de pauze «Goeden nacht» en «Jubilate.» We roepen hen van harte een «tot weer ziens» toe. Een belangrijk moment was zeker ook de Vaandelonthulling door den heet J. Hofland. Spr. sprak zijn groote vreugde er over uit, dat het ideaal, de be schikking over een eigen vaandel, thans bereikt was. Het is een moment, zegt spr., niet alleen van groote beteekenis, maar het heeft ons Soc. Dem. bovendien ook veel te zeggen. Het vaandel is voor ons het symbool van hechtheid, liefde en trouw aan de mooie beginselen en groote idealen waarvoor wij dagelijks strijden en de be hoefte aan zulk een vaandel deed zich des te meer gevoelen wear zij het eigendom wordt van een vereeniging die door zang het hoogere van den mentch tot uiting brengt. Spr. denkt daarbij o.a. aan het «Meilied» van Bonn. Hoe spreekt daarin niet, zegt spr., dat grootsche gevoel, dat eenmaal het Socialisme zal doen verwezenlijken. Maar ook denkt 6pr. aan het Vaandellied van Dirk Troelstra; het was de daarin uitge drukte gedachten, die ons bezielde ook voor Amersfoort, dat ideaal te bereiken. Spr. kan dan ook niet nalaten, de partijgenooten met het behaalde succes van harte te felici- teeren. Toen hierop het vaandel onthuld werd, brak een oorverdoovend applaus los, gevolgd door schetterende fanfares. Hierna spraken nog de heer Broekman, namens den Bond van Zangvereenigingen en den heer Polder, namens den Amers- foortschen Bestuurdersbond, die beiden tot de Stem des Volks eveneens hartelijke woorden van felicitatie richtten. De Voorzitter, de heer Rekké dankte in goed gekozen woorden, namens directeur en Vereeniging. Op het keurig bewerkte vaandel ie het volgende aangebracht: A rbeiders-Zangvereeniging >dt Stem des Volkse Amersfoort Afd. van den Bond van Arbeiders zang vereenigingen. volgt: een in goud geborduurde Harp voorzien van een (opengeslagen) socialistisch zang boek, waarin te lezen «de Internationale» «Ontwaakt verworpenen der aarde». Aan den voet het Amersfoortsch wapen, om geven door de woorden Opgericht j Juni '9'4- Een rondedans van het koor om het vaandel besloot den feestavond. Voetbal. Naar ons ter oore komt, is in de Zaterdag j.l. te Deventer gehouden Districtsvergade- rieg van den Nederlandschen Voetbalbond tot lid van het bestuur voor het Oostelijk district o.m. gekozen, onze stadgenoot, de heer J. M. van Drooge. Waterpolo. D. J. K. A. Z. P. C. Er was eens eeu tijd dat men het een eer rekende voor het eerste team van een club te worden aangewezen, maar het schijnt dat enkele spelers tegenwoordig voor die aanwijzing weinig meer gevoelen. Dat was tenminste al een heel zwak 7-tal dat Zaterdag avond naar Amsterdam trok om D. J. K. te bestrijden. En als dan die vereeniging met een volledige, sterke ploeg komt op dagen, dan is de uitslag niet dubieus meer. De spelers der A. Z. P. C.: een mengel moes van het iste en 2de, leverden voor die ervaren A'damsche spelers si heel weinig moeite op. Plantenga begon de score te openen en rust bracht een 5—0 voor D. J. K. Daarna wordt de voorsprong geleidelijk tot «o—-o opgevoerd. Eindelijk weet de A. Z. P. C. de eer te redden, maar daar blijft het bij voor onze stadgenooten. De D. J. K.'ers doelpunten dan nog 3 maaien boeken een fraaie 13—1 overwinning. Het was een verademing toen scheidsrechter Bohlander het einde aankondigde. Wij zullen ons van verdere beschouwing onthouden. De eerste woorden van dit bericht zeggen wellicht genoeg. Wij wenschen de Polo commissie der A. Z. P. C. voor het ver volg wat meer succes bij haar pogingen om een behoorlijk 7-tai te formeeren. Uit h«t politia-rapport. Zondagmiddag kregen eeu tweetal personen in een winkel in d^ Krommi straat met elkander ruzie. Een agent van politie moest hierbij tusschenbeiden komen, waarna bleek, dat een van hen in het bezit was van een revolver, zoodat proces-verbaal van dit feit zal worden opgemaakt. Zaterdagmiddag werd getelefoneerd, dat er op den Arnhemschenweg een ver dwaald kind rondliep. Bij onderzoek bleek het de politie, dat het kind thuis behoorde in de St.-Jorisstraat. Het werd naar de ouderlijke woning teruggebracht. Tegen een soldaat, alhier in garnizoen, werd proces-verbaal opgemaakt, wegens ver duistering van een rijwiel. Zondagnacht ruim 1 uur werd door 'n 2-tal ageeten een hollend paard, bespannen voor een rijtuig tot staan gebracht, waarna het aan den eigenaar, een officier van het Vliegkamp, teruggegeven werd. Een minderjarig meisje werd op trans port naar Apeldoorn gesteld. Ingezonden Stukken. 1820 -I920. Huldiging van Multatuli's nagedachtenis De Vereeniging «Het Multatuli Mu seum» te Amsterdam heeft het plan op gevat in 1920 den lOOsten geboortedag van Multatuli te herdenken. In 't kort komen de reeds vastgestelde plannen hierop neer: 1. het oprichten van een gedenkteekni. 2. de totstandkoming van een uitgave in Nederlandsch Indië vaniuhetMaleisch en in het Javaansch vertaalde werken van Multatuli; 3. die van een uitgave in Nederland van eenige der voornaamste werken met toelichting en bloemlezing. Voor de voorbereiding dier plannen werd voor elk een sub-commissie be noemd, bestaande uit vooraanstaande mannen en vrouwen in ons land, o. a. de heeren Dr. H. P. Berlage. Dr. B. Mendes da Costa, Prof. R. N. Roland Holst, mevrouw Dr. J. v d. Bergh van Eyzin- ga—Elias. Tevens is besloten tot de samenstel ling van plaatselijke comité'sen van een financieele commissie. Het bestuur ver trouwt dat haar roeping om financieele bijdragen voor de voorgenoemde hul diging, er niet een zal zijn aan doove- mans ooren. De grootsche plannen toch kunnen alleen slagen als er veel, zeer veelgeld binnen komt; het geld moet toestroomen in zoo ruime mate, dat het mogelijk is, de voorgenomen plaunen glansrijk uit te voeren. Er is veel, ontzaggelijk veel geld noodig. duizenden guldens gaan daar mede gepaard; want de uitvoering moet in een woord zijn: «goed». Indien ooit dan moet het hier zijn; «goed» of «niet» Hiertoe mode te werken is de taak van allen, die zich rekenen te beliooren tot de vereerders- van Multatuli. Niet alleen voor medewerking aan de plannen der huldiging, wordt uwe hulp ingeroepen, doch ook. in 't algemeen, voor het meer bekend maken van Mul tatuli en zijn werken. In 't algemeen lijkt ons de taak van de plaatselijke coniité's te zijn, het orga niseeren van Multatuli-roordrachten van Multatuli-lezingenhetzij te avond of middag; het geven van een voor stelling van de «Aleid. «Vorstenschool», «De Bruid Daarboven» enz. Dit ook met het doel, naast bekend making van de huldigingsplannen, uit de entree's voordeeligo saldo's te ver krijgen, die aan de finaneieele-com missie kunnen worden overgedragen.

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 2