GOUEAII. Zaterdag 5 Juli 1919. No. 9201. 69e Jaargang Lunchroom Princesse GIRO- EN CHEQUEVERKEER MET ALLE PLAATSEN VAN ONS LAND REDACTEUR: F. W. H. OUDENS. AM KR5FOORT. Uitgave van de Drukkery „De Ainerafoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van CleeB". Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden j 1,— franco per post /1.15. Advertentiën t6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officleele- en onteigenlngs- advertentlfiu per regel 15 eest. Reolatnes 1—-5 regels 1.25 Bewijsnummers worden In, rekenlug gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 5 cent. Bij advertentlén van bulten de stad worden de Incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAUX: KORTE GRACHT 9 VALKESTRAAT 19. 9. Telefoon t OVERZICHT. Buitenland. Het proces tegen den Ex-Keizer Het drankverbod. Binnenland. Adres van het N. V. V. aan de Tweede Kamer Di: wittebroodskaarten blijven voorloopig bestaan - Schending van ambts geheim. KENNISGEVINGEN. Gelezen een verzoek ingekomen 2 Me 1919 van C. van Ommeren, tot het plaatsen van een deegmachinc, met ingebouwden electromotor van P.K. In de bakkerij van Let perceel «Ihlor gelegen aan de Lange, straat No. 14 kadastraal bekend Sectie E No. 302; Overwegende, dat don sden Juni 1,1, ten Stndhuize guiegenhoid is gegeven om be zwaren tegen de bovenomschreven uitbrei ding der inrichting in te brengen en alzoo ingevolge het bepaalde bij artikol 8 der Hiuderwet voor den 5dtn Juli e.k. over het verzook zal moeten worden boslist; Overwegende oven wel, dat het onderzoek, dat der beslissing dient vooraf te gaan, nog niet zoover is gevorderd, dat het vóór laatst genoemden datum zal zijn geëindigd; Cielct op hot bepaalde bij het 2de lid van art. 8 der genoemde wet; BESLUITEN: de beslissing op het vorenbsdoclde verzoek te verdagen. Amersfoort, t Juli 1919. Burgcmoc.s'.er en Wethouders voornoemd, De Secretaris. Du Burgemeester, A. R. VEENSTRA. v. RANDWiJCK. De Burgemeester van Amersfoort, gt'lezen circulaire No. 32876/43/E6, afd. Rijksbureau voor de Distributie van Graan en Meel, d.d. 2 Juli 1919, maakt bekend, dat de Minister van Landbouw, Nijver heid cn Handel: Gelet op art. 4 zijner be kendmaking van 6 Mei 1919, no. 4716/46, Rijksbureau voor do Distributie vsn Graan en Meel, Staatscourant no. 106, inhoudende regelen welke gevolgd zullen worden tea aanzien van de ontvangat van producten van don oogst 1919, waarvoor garantie prijzen zijn uitgeloofd, heeft goedgevouden te bepalen Artikel 4 dezer beschikking moet als volgt te doen lezen: >Voor gewassen, die voor 1 Juni 1919 te velde zijn verkocht, kan alleen aanspraak worden gemaakt op den garantieprijs, indien de kooper voor 1 Juni 1919 zijn inventa risatieformulier heeft ingeleverd. Voor ge wassen, die na 1 Juni 1919 te velde zijn of worden verkocht, kan alleen aanspraak gemaakt worden op den garantieprijs, indien de verkeoper voor 1 juni 1919 zijn inven tarisatieformulier heeft ingeleverd. De ver» kooper geeft van dezen verkoop kennis aan den Regeerlugscommisaaria zijner provincie, met opgave der verkochte hoeveelheiddeze hoeveelheid wordt van de inleveringekaart vau den verkooper afgeschreven, terwijl aan den kooper een nieuws inleveringekaart wordt uitgereikt. De boeveelheid, welke ingevolgo deze bepaling door den kooper mag worden ingeleverd, kan lu geen geval meer bedragen, dan de boeveelheid, waarop oorspronkelijk de verkooper op grond vas art. 12 en 21 recht bad. Amersfoort, 3 Juli 1919. STADSNIEUWS. Mutatlën. De res. 2e Luit. J. H. Maat, van het 16e Reg. Inf. en J. G. Grobben van bet 5e Reg. zijn bevorderd tot Res. ie Luitenant. Kapitein Boertje, van het 4e Reg. Inf., is gedetacheerd bij het Stafbureel der IVe divisie alhier, terwijl de Kapitein-admini strateur Eggink, van den Haag naar hier word» overgeplaatst. Onze stadgenoot, de heer Y. Dubosq, die voorkwam als no. 2 op de voordracht ter benoeming van leeraar In de Fransche letterkunde en handelscorrespondentie aan de Openb. Handelsschool te Amsterdam is tot deze functie benoemd. RECLAME. Ctrcchtschestr. 49. J, VAN HAMERSVELD Jr. Dekeu Fock. De toestand ven den Hoogeerw. heer Deken Fock, die nog in het St.-Antonius Ziekenhuis te Utrecht verpleegd wordt, gaat langzaam vooruit. Rechtszaken. De Utrcchtsche Rechtbank deed uitspraak in do volgende zaken: H. ten H„ 23 jaar, los arbeider alhier, wegens diefstal van een rijwiel ten nadeele van L. A. T., tot 1 jaar gevangenisstraf met aftrek; K. B., 39 jaar, kastelein alhier, wegens heling inzake 'n dekendiefstal, tot 4 maanden gev.straf; H. A. J., 30 jaar, rijwielreparateur alhier, heling inzake diefstal van een verguld zilveren miskelk tot 4 maanden; A. G., 23 jaar, huisvrouw van J. L. alhier, wegens diefstal van geld ten nadsele vau P. de M., tot 3 maanden gevangenisstraf. Feestelijkheden. Donderdagavond kwam de Oranje-ver eeniging te dezer stede in het Café *'t Boompje» in algemeene vergadering bijeen, die ook toegankelijk was ditmaal voor niet- ledcn, ter bespreking van de aanstaande feestelijkheden in onze gemeente; de opkomat was zeer bevredigend. Do Voorzitter, de heer Reijkers, zette nader de bijeeuroeping van dezo vergadering uiteen en sprak daarbij zijn dankbaarheid er over uit, dat, nu de oorlogejaren achter den rug zijn, ons land, alhoewel het de gevolgen van den oorlog ernstig aan den lijve heelt gevoeld, toch in ieder geval, en gelukkig:, niet in den oorlog werd betrokken. Waar de Oranje-vereeniging in dc laatste 4 jaren, dientengevolge, op deu verjaardag van H. M. de Koningin, geen feest heeft kunnen doen plaats hebben, heeft het Bestuur geineend, nu de omstandigheden dit weder toelaten, thans het voorstel ta moeten voor leggen, dit jaar het «Koninginnefeest» wel ts doen doorgaan. Op de vraag, hoe de vergadering hier tegenover stond, bleek al spoedig, dat het mcerendeel zoo mogelijk, een driedaagscb feest wenecht te organiseeren, doch in ieder geval een feest van twee dagenden eersten dag te bestemmen ter herdenking van den verjaardag van H. M. (waar 31 Augustus dit jaar op Zondag valt zou de viering dus op Maandag d. a. v. dienen te geschieden) 011 den tweeden, eventueel ook den derden dag, voor een z.g. Vredesfeest!» De heer Cohen, secretaris, merkt naar aanleiding der besprekingen op, dat ook het Bestuur heeft overwogen, meer dan één dag feest te vieren, doch dan toeh hoogstens twee dagen; met een driedaagsch feest kan het Bestuur zich niet vereeuigea, omdat daaraan te veel bezwaren zijn verbonden, eerstens met het oog op de groote kotten en ten tweede zal het te bezien staan of de werkman wel 3 dagen »vrijaf« zal kunnen krijgen. Bovendien kau van een vredesfeest z.l. geen sprake zijn, omdat Nederland niet in den oorlog was, en due voor ons land ook van geen vrede kan worden gesproken. Hoogstens zou het dus een feest kunnen zijn uit dankbaarheid dat wij buiten den oorlog bleven. Uitdrukkelijk echter moet spr. er op wijzen, dat het bestuur wol er voor te vinden is, op den zen cn zoo noodig, den 3«n dag zijn hulp en medewerking te ver- lecnoti, doch voor de Oranje-vereentgiag staat het vast, alleen den verjaardag van H. M. te vieren, doch dat feest moet dan ook too luisterrijk mogelijk worden volgens het reglement der Oranje-vereeniging toch gelden voor haar leden bij een Koninginne feest zekere voorrechten, en daarop willen zij, uit den aard der zaak, ook aanspraak bijven maken. De onkosten van dien eersten dag zullen dan ook vermoedelijk wel door de Oranje-vereeniging kunnen gedragen worden, doch wil men langer feest, het is 't bestuur gosd, mits meu dan ook maar zorgt, dat het geld er voor komt. Het Bestuur heeft voor esn een-daagsch I feest een programma opgemaakt, dat luidt als volgt: 'smorgens: Militaire reveille; 8 j a 8'/g uur: Koraal-uitvoering daarna j BloemencorsoIn den namiddagRingrijderij en Volksspelen eu 'savonds: Concert en 1 Volksspelen. Nadat verschillende stemmen het houden van een twee en driedaagsch feest hadden j bepleit, wordt ook de noodige persoonlijke medewerking toegezegd, met de bedoeling, I dat de leiding in handen zal blijven van de j Oranjevereeniging. Dit wordt gaarne door i het besiuur geaccepteerd, mits er voor geld gezorgd wordt. Namens de militair# Sportvereeniging <Emmac wordt gratis alle mogelijke mede werking toegezegd, geld heaft ze echter niet. Ook de Christelijke Bestuurdersbond zegt volgaarne medewerking toe, terwijl ook een bestuurslid van de R.K. Werklieden- eniging »St. Jozef* vrijwel toezegging tot medewerking kan geven, hij zal het bij zijne Vereeniging in bespreking brengen. Voorts stellen zich verschillende personen disponibel voor het circuleeren met lijsten in onze gemeente, tot het inzamelen van gelden cn werd tevens besloten em de be sturen van de verschillende vakverenigin gen in onze gemeente aan te schrijven ten einde met dit alles in ieder geval een tweeden feestdag te doen slagen. Op dezen tweeden dag zou dan b.v. een carouisel (draaimolen) kunnen worden geplaatst, een Kindor-aubade gehouden, volksspelen des 's middags en 'e avonds een zanguitvoering of iets der gelijks. Ook werd het idee geopperd een allegorische en een reclame optocht te orga niseeren of een winkelpui- en str iatversie- ring en voor een en ander de noodige prijzen beschikbaar te stellen, alsmede de stad zoo veel mogelijk in feestgewaad te doen zijn door het uitsteken der vlaggen, aanbrengen vau versieringen enz. Uit al deze besprekingen wordt In principe vastgesteld op 1 en 2 September de feestelijkheden te deen plaats hebben en zal aan hot bestuur der Oranje-vereeni ging eeu commissie worden toegevoegd uit de afgevaardigden van de vereenigingen, die reeds aanwezig waren, en die eventueel er nog aan zullen deelnemen, uitsluitend tot regeling van de feestelijkheden van den tweeden dag. Deze commissie komt de vol gende week nader bijeen, waar alsdan defiuitieve besluiten zullen worden genomen. De Voorzitter hoopt, dat ter vergoeding van het veriies van een 1 oo-tal leden, die voor hun lidmaatschap hebben bedankt, velen der aanwezigen als lid van den Oranje-vereeniging zullen toetreden. Hieraan wordt door eenigen gevolg gegeven. Nog willen we even aanstippen, dat na het vaststellen der notulen, de Voorzitter eenige woorden van waardeering sprak, wijlen het lid der Vereeniging, den heer J. W, Eggink, die dezer dagen van de zijnen door don dood werd weggerukt. 1 K.M. zwem-wedstrijd. De Amersfoortsche Zwemclub >Neptunus< zal aanstaanden Zaterdag 12 Juli een pro vinciale lange baan-wedstrijd houden van 1 K.M. De deelnemers vertrekken om half vier uit de Zweminrichting en zullen dan vermoedelijk zwemmen tot de brug aan de Hendrik van Viandenstraat, om daarna weder terug te keeren naar de zweminrichting, zoodat de bezoekers vertrek en aankomst beide kunnen medemaken. Het programma in de Inrichting zal worden afgewisseld door Schoonsprlngen en Gekleed Popduiken, ter wijl als geheel nieuw voor Amersfoort een nummer geblinddoekt zwemmen isingelascht. Reeds zijn mooie prijzeu voor dezen wed strijd beschikbaar gesteld en hebben voor name zwemmers uit de provincie zich laten inschrijven. Er zal dus van dezen wedstrijd een groote propagandistische kracht voor het zwammen uitgaan. Zwemmen. Morgen krijgen wij hier alleen de polo wedstrijd A. Z. P. C. III tegen Maatssen. Enkele leden der A. Z. P. C. schreven in op eenige nummers van de op morgen te Amsterdam te houden wedstrijden van De Dolfijn. Amersfoortsche bad- en Zweminrichting. De temperatuur van het water was heden morgen 7 uur 60 graden Fahrenheit. Commanditaire Bankvoreeniging H. L. A. DULLAERT Co. Amersfoort, Soest, Utrecbt, Steenbergen, Neordbroek Mercurius. In de 2 Juli jl. gehouden ledenvergadering van den Ned. Bond van Handels- en kan toorbedienden «Mercurius* afd. Amersfoort is het bestuur als volgt samengesteld: T. C. R. Smit, VoorzitterF. J. M. P. de Meulder, iste Secretaris, (Wijersstr. 13); Mej. T. B. J. Holmer, Penningm.esse; J. M. v. Ouwerkerk, 20 SecretarisMej. A. van der Weerdt, Corum.esse. Harddraverij te Groningen. Tot de deelnemers «Springconcours* van de harddraverij te Groningen te houden aldaar op morgen, Zondag, behooren o.m.: Oranje Boven, eig. luit. huz. Jhr. de Marces van Swiuderen (Amersfoort), Rosita (de zelfde), Isolde, eig. luit. huz. C. P. de Kruyff (Amersfoort), Barbara, eig. luit. huz. D. van Zijp (Amersfoort), Poilu, eig. luit. huz. J. Daniels (Amersfoort), Bob, eig. luit. huz. Jhr. van der Goes, Chantecler, eig. luit. huz. Jhr. J. Roöil (Amersfoort), Spas (dezelfde), en Spinster, eig. luit. huz. Van Voorst Eve- kink (Amersfoort). Vereeniging tot Bevordering der Gezondheid in de Grafische Vakken in Nederland. Afdeeliug Amersfoort. Naar wij vernemen, zal, na verkregen toestemming van B. en W., door bovenge noemde vereeniging in de maand Augustus een bloemandag worden gehouden. Wij wekken mitsdien de Amersfoortsche ingezetenen op, teneinde dezen bloemendag tc doen slagen, zich op dien dag allen van één of meer bloempjes te voorzien. Het vele goede en sympathieke werk, het uitzenden naar sanatoria van aan tuber- culose lijdende typografen en het bevor deren det gezondheid in de verschillende vakkeu der typografie, kan nist anders dan ons aller steun en sympathie verwerven. Moge het pogen vau deze vereeniging dan ook met veel succes, d.w.z. met een belangrijk batig saldo worden bekroond I Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Overzicht van de werkzaamheden der Arbeidsbeurs gedurende de maand Juni. Afdseling voor mannenaanvragen van werkgevers >80aanbiedingen van werk zoekenden 814; aantal plaatsingen 170. (Over de maand Juni van hst vorige jaar waren deze cijfers resp. 293, 511 en 141). Afdeeling voor vrouwen: aanvragen van werkgevers 28; aanbiedingen van werkzoe kenden 2.; aantal plaatsingon 4. (Over de maand Juni van het vorige jaar waren deze cijfers resp. 28, 30 en n). Zondagsrust. Morgen zal alhier de geneeskundige prac- tijk worden uitgeoefend door de geneesheeren Van Enst, Groneman en Kamerling. Morgen is hier alleen geopend de apotheek van den hesr T. C. V. ter Maat, Hof 2. Tel. 165. Welke apotheek tevens die is waar ge durende de komende week 's avonds na 8 uur an 's nachts de rece^.en worden klaar gemaakt. Christ. Bestuurdersbond. De Chr. Bestuurdersbond heeft, zijn jaar vergadering gehouden. Voorzitter de Graaf wees op het feit, aldus de Eemb., dat de Bond 16 April 1909 werd opgericht en dus in do Aprilmaand van dit jaar 10 jaar heeft bestaan. Veel is door den Bond tot stand gekomen. In hoofd zaak bepaalde het werk zich tot het reque- streereu bij den Gemeenteraad en diverse lichamen. Ook het afgeloopen vereenlgings- jaar is daarvan weder getuige geweest, of schoon in hoofdzaak dit jaar stond in het teeken ^an strijd tegen do dreigende revolutie. Het jaarverslag werd uitgebracht door den lieer P. v. Kallevesn; dit verslag be paalde zich in hoofdzaak tot den afgeloopen oorlog en tot de dreigendo revolutie. Hij memoreerde vorvolgons dat in samenwerking met het Comité van Actie werd geageerd tegen de revolutie. Gerequestreerd werd ook in zake meerdere levensmiddelen, gemeente belastingen en verzocht werd om meerdere steungelden door het steuncomité. Tenslotte werd gewezen op het feit, dat herhaaldelijk ia gebleken, dat reorganisatie noodig Is. Dit punt zal in behandeling komen. De boeken van den penningmeester sloten met een nadeelig sildo van f 6.89>/2. Be sloten werd dit tekort door de vereeniging te lateu dragen. Alsnu kwam het voorname punt: reor ganisatie ter sprake. De voorzitter geeft een uiteenzetting, waarom reorganisatie noodig is. Beide richtingen konden niet tot hun recht komen. Wel waren er geen principi- eele bezwaren, practische bezwaren echter waren er te over en worden aan beide partijen gevoeld. Zeer gevoegelijk kan voortaan worden samengewerkt. Aangezien het Chr. Nat. Vakverbond ijvert voor aan eensluiting dor Cbr. Bestuurdersbonden, stelden de Kath. afgevaardigden voor dat do Kath. vereenigingen zouden uittreden. Deze zullen zich dan scharen onder hu» bestuurdersraad, terwijl de Prot. Cbr. Ver eenigingen blijven behouden hun Chr. Be stuurdersbond. Met algemeene stemmen werd aldus besloten. Buitenlandiche Kroniek. Het drankverbod. Van Maandag op Dinsdag j.l., 's nachts om t2 uur is Amerika «droog» geworden, zij het dan al niet kurkdroog. De wet die toen van kracht werd drie dagen na het teekenen van den vrede wordt «wartime prohibition», genoemd en werd door het Congres kort voor den wapenstilatand aan genomen. Bepaald werd dat Juli de droogte zou beginnen die zal eindigen met de demo- bilieatie. Daartoe zal de demobilisatie voor voltooid worden verklaard waaneer de president dat zegt. Getracht wordt nog om een wettelijke beslissing te verkrijgen dat niet te zwaar bier (met 2% procent alcohol) niet hieronder zal vallen en in afwachting daarvan gaat men alvast door met brouwen en verkoopsn. Daarom la Amerika nog niet kurkdroog; de hygrometer wijst nog een klein vochtig heidsgehalte aan. Maar voor een tijdje slechte, want half Januari a.9. wordt Amerika heele- maal drooggelegd. De vereiachte meerder heid van twee derden is meer dan verregen, daar 43 van de 48 staten sich er voor hebben verklaard, het drankverbod in de grondwet op te nemen. Daar valleir dan zelfs de dranken onder die niet meer dan een half percentje alcohol bevatten. Het proces tegen den ex-kelzer. Volgens een Reuter-bericht uit Londen heeft Lloyd George in het Lagerhuis mede-

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 1