G.A. Prins Dienstbode net Kosthuis Firma F. A. A. V. HAMERS VELD, V|h Filiaal Firma Gebr. NEFKENS A. Winter Luxe Automobielen te huur speciale ziekenauto disponibel B°xenê'ara§>e is Zaterdag en Zondag AFWEZIG. Gevestigd Ooster Stoomtram- Maatschappij. Avondvakschool (2-jarige) Cursus voor de Hoofdakte AMERSFOORT TELEPHOON 42 Moderne inrichting voor DRAAIWERK op elk gebied DAG EN NACHT GEOPEND gedeald dat het Hof, dat in de zaak tegen den voormaligen keizer zal rechtepreken, zal zitting houden te Londen. De «Pall Mail Gazette» zegt wijzend op de artikelen in de Nederlandscbe bladen over de poaltie van den ex-keizer en den kroonprine in verband met het to verwachten verzoek der Geallieerden, om hem te doen terecht etaan, dat de zaak er eene ie van wereidbeteekenla. Het antwoord op deze juridlache epltevoudigheden ie, dat er geen wet ie, die de groote mogendheden dwingt Nederland van levensmiddelen te voorzien. Naar vernomen wordt zal de Nota aan Nederland betreffende de uitlevering van den ex-keizer geteekead werden door twee en twintig of drie en twintig mogendheden. Een Reutar-telegram uit Londen dd. 3 Juli meldt nog, dat in de wandelgangen van het Lagerhuis werd meegedeeld, dat de procédure Inzake het terechtstaan van den keizer geregeld zal worden door de commissie, door de geallieerden in te stellen voor de ultvosring der vredesvoorwaarden. Het gerechtshof zal bes'aan uit vijf rechters, gekozen door de vijf geallieerde groote mogendheden. Men hoopt, dat de behande ling in de herfst zal plaats hebben en men vertrouwt, dat de keizer tegenwoordig zal zijn daar de uitlevering zal gevraagd worden door alle geallieerde en geassocieerde mogendheden. UIT DEN OMTREK. Barneveld. Op ongeveer 8z-jarigen leeftijd is alhier overleden een rustend landbouwer, die in zijn lauge leven neg niet één paar schoenen heeft versleten. Zijn meer dan 60 jaar ge leden aangeschafte lederen schoenen, die hij alleen gebruikte: »nao de maarkt en nao de kaarkc, zooals bij placht te zeggen, waren bij zijn dood niet meer dau half versleten. Toen tijdens den oorlog de prijs van het schoenwerk zoo geweldig steeg, beroemde het oudje er zich meermalen op >dat hie do duurt 'r toch niet innebrocht had». Hilversum. Ter benoeming van een directeur van den Gemeentelijken Geneeskundigen- en Gezond heidsdienst alhisr bevelen B. eu W. aan de heeren1. B. S. H. Stieler, arts alhier; 2. dr. E. J. Hamburger, gemeentc-arta te Gouda; 3. W. de Vriee, arts te Capelle a. d. IJsel. Soest. B. en W. dezer gemeente schrijven een geldleening uit van f 66,000 tegen 5 >/3 rente. De inschrijving is opengesteld tot 7 Juli bij de Commanditaire Bankvereeniglng H. L. A. Dullaert Co. te Soest, Amersfoort, Utrecht en Steenbergen, tot den koers van 99 Zeist. Bij Konlnki. Besluit is benoemd tot bur gemeester der gemeente Zeist Mr. C. J. baron van Tuyll van Serooskerken, te Arnhem. Baron van Tuyll van Serooskerken was tot voor kort wethouder der gemeente Arn hem en werd bij de jongste verkiezingen voor den Arnhemschen Raad niet herkozen. De nieuw benoemde behoort, tot de vrij zinnige richting, is Unie-liberaal. Baron van Tuyll van Serooskerken is ongeveer to it 12 jaar wethouder van open bare wtrken geweest en stond al» zoodanig in de gemeente in hoog aanzien. Hij was hier bovendien rentmeester van het kroon domein. Iiij is ongeveer 45 jaar oud. BINNENLAND. Ecu oieuw adres van N. V. V. en N. A. S. aan de Tweede Kamer. Door de besturen van N. V. V. en N. A. S. is een adres aan de Tweede Kamer gezonden, waarin zij te kennen geven: dat zij kennis genomen hebben van een amendement voorgesteld door de heeren Dresselhuys en Visser van IJzendoorn, leden der Kamer, beoogende het door den Minister van Arbeid ingediende ontwerp tot beper king van den arbeidsduur in dier voege te wijzigen, dat h*"t als regel toegelaten maxi mum aantal arbeids-uren inplaats van op 8 uur per etmaal op ö*/a uur en werkweek van 45 uur wordt vastgesteld op 48 uur; dat zij in naam van alle door hen verte genwoordigde georganiseerde arbeiders ton krachtigste protest aanteekencn tegen deze poging, om bet door den minister van Arbeid ingediende wetsontwerp te verslechteren; dat immers bij aanneming van hel amen dement de in November van het vorige jaar door de regeering plechtig gegeven belofte zou worden geschonden: dat de Nederlandscbe arbeiders van alle schakeering en in het bijzonder de door adressanten vertegenwoordigde arbeiders rekenen op de inlossing dier belofte door regeeringen volksvertegenwoordiging, daar zij zich bij een schending dier belofte kwalijk zouden kunnen ncderleggen; redenen waarom zij, onder verwijzing naar het vorig adres, de Kamer met den meesten ernst en den meesten aandrang verzoeken, het door de heeren Dresselhuys en Visser van IJzendoorn ingediende amen dement niet aan te nemen, doch het door den minister van Arbeid ingediende ontwerp, gewijzigd en aangevuld als door adressanten in hun adressen gevraagd, goed te keuren en tot wet te verheffen. Schending van ambtsgeheim. Naar w:j vernemen is in verband met de zaak van den telegrafist, die verdacht wordt afschrift van telegrammen aan derden te hebben verstrekt. Troelstra door den rechter van Instruktie gehoord. De Wittenbroodskaarten blijven. Het Rijksgraanburoau deelt mee dat de wittebroodskaarten voorloopig nog niet zullen worden afgeschaft. Do staat van Beleg. De heer Wijnkoop heeft aan du ministers van Binnenlandsche Zaken eu van Oorlog de volgende vragen gesteld: »Is de regeering van plan met het oog op den thans te Versailles geteekenden vrede den staat van beleg In de verschillende streken van Nederland, waar die nog heerscht, onmiddellijk te doen opheffen? Zoo ja, waarom is dit dan nog niet ge schied? Zoo neen, waarom niet? Een bioskoop uitgebrand. Te Kerkrade is de »Hollandiai-bioskoop geheel uitgebrand. Tijdens de voorstelling geraakte een film in brand. Onder het pu bliek ontstond een paniek, doch allen konden zich redden. De brandspuit was spoedig aanwezig en wist het vuur tot den bioskoop te beperken, lu de onmiddellijke nabijheid van den bios koop liggen dc kerk, het klooster, de pas torie en de school. De schade wordt door verzekering gedekt. De Zuid-Limburger* verneemt, dat er 27 films verbrand zijn ter waarde van f 150.000. Hot hemd. «Diefstal in een Berlijnsch Warenhaus, Wie kan die hebben begaan De verden king richt zich tegen het personeel. Aldus kort proces. De afdeellng van het huis wordt afgesloten en alle hier werkzame dames, meer dan vijftig, moeten zich een visitatie aan den lijve laten welgevallen. Werd de dievegge gevonden? Dat kan one niet schelen. Is ook niet interessant. Maar iets anders werd vastge steld en dat is meer dau interessant. Het werpt eau somber licht op deze tijdenmeer dan de helft der gevisiteerde dames droeg geen hemd aan het lijf. Zoo ver is hot gekomen. Menschen ar beiden en hebben niet eens een hemd. En zij roepen het niet uit, zij dragen hun bo- venklecren op het bloot lichaam. Wie ziet het hemd? Men is immers opgevoed om zijn nood voor de oogen der wereld te verbergen. Schaamtegevoel! Schaamtevolle armoedeI Neen, méér dan dat: de laatste toevlucht van het Europeesche beschavings geweten. Negers b.v. laat het koud dat zij geen hemd dragen. Nog een paar maanden mis schien en het verarmde Duitschland zal er ook niet meer bij denken, als het geen hemd meer aan het lijf heeft. Het hemd is nader dan de rok, zeiden de Duitschers toen hen bij den wapenstil stand de rok van de schouders werd gerukt. En er waren Duitschers die zich verheugden dat men hen tenminste het hemd liet. En nu? Nu zijn zij óók hun hemd kwijt Aldus lezen wij in »De Confectionair* van 1 Juli 1919, het orgaan van den Lan- delijken Bond van Konfektiefabrikanten in Nederland. Het ongeluk op Waalsdorp. Omtrent het ongeluk te Waalsdorp kan de N. Ct. nog het volgende mededeelen Dinsdagmorgen zou de kapitein dar grenadiers barou K. van Voorst tot Voorst ean Duitsche bommenwerper demonstreeren voor de leerlingen van de Centrale Storm- school. Ongelukkiger wijze kwam de granaat van den bommenwerper ontijdig tot ont ploffing, waardoor den kapitein Van Voorst da toppen van drie vingers der rechterhand werden afgeslagen en de duim van de lin kerhand. In het barakkenkamp te Waalsdorp was weer geen medische hulp aanwezig, zoodat men van uit de stad een dokter moest requiraeren. Uit Bronovo kwam toan achter op een motorrijwiel de officier van gezond heid ze klasse v. d. Kooy. Evan over den overweg van da electrischa spoor op den Waalsdorperweg brak de duozitting van het motorrijwiel, waardoor de militaire dokter eenige meters over deu weg werd geslin gerd. Met eon hevig verwond gelaat sn ean hersenschudding werd de dokter, tegelijk met den verwonden kapitein Van Veorst, naar het militaire hospitaal vervoerd. De toestand van beide slachtoffers was vrij goed. Zijn trouwpak kwijt. Wij lezen In de O. H. Ct.: Een Inwoner van onze goede Spaarnestad kwam oen dezer dagen met den trein uit Amsterdam. Of hij in zeer vroolijke of in sen zeer slaperige stemming verkeerde valt niet uit te maken. Of hij getrouwd was of trouwen ging, we weten het niet, wel staat vast, dat hij zssr verschrikt op hst politie bureau kwam binnenvallen, met de mede- deeling, dat hij zija koffer in den trein had laten staan en dat in den koffer zatzijn trouwpak en daarbij bchoorende benoodigd- heden. 's Mans gelaat weerspiegelde wanhoop. Er werd naar alle zijden getelegrafeerd, echter zonder resultaat. Hoogst waarschijnlijk heeft een ander de koffer meegenomen vermaakt zich in 't trouwpak van ander. «Laatste Berichten. Uit hot politlo-rapport. Volgens aangifte van een bewoner van den Utrechtschenweg moet zich in de middaguren achter den Utrechtschenweg een militair bevinden, die zich voor de kinderen gedeeltelijk ontkleed en daarbij verder de grenzen van de zedelijkheid overtreedt. Sedert eenige dagen vertoefde op den Soesterweg een woonwagen, waarvan de eigenaar is 'n ztkere B., die te Baarn ge domicilieerd is en zich in preventieve hechtenis bevindt, inzake de broodkaarten- diefstal en den moord op den burgemeester van Beesd. Zijn vrouw wenschte onder steuning van het Burgerlijk Armbestuur alhier, doch door de politie is zij met haar woonwagen naar Baarn teruggebracht. Een bewoner van do O. L. Vrouwen straat is bekeurd wegens het onbeheerd laten staan van paard en wagen. Een bewoner van Soesterweg werd bekeurd wegens het berijden vau een rijwiel en tegelijkertijd het begeleiden van een paard. Een bewoner van de Kruiskamp is bekeurd wegens overtreding der verordeuing op Bakkersnachtarbeid. Een ingezetene van Nijkerk Is bekeurd wegens het berijden van een tweewielig motorrijtuig, niet voorzien van letter en Birgerljfke Htaad ru Amersfoort,, vaa 27 Juni tot 3 Juli 1919. GEBOREN: Maria, d. v. Arie Geurts en Neeltje Kuiik Barbara Maria, d. v. Paulus Johannes van Wegen en Barbara Maria ran den Berg Julia Carolina, d. v. Hendrik van Garderen en Dania Cornelia Wilhelmina Dijs Johan Hendrik Willem, z, v. Hen drik Jansen en Trijntje van Zanteu Wilhelm, z. v. Antonie Wilhelm van der Heydsn en Evertje Diteweg Johannes Huibertus, z. v. Nicoiaas Johannes v. Voor den en Huiberdina v. Dalen Geertrulda Franciska, d. v. Tymen v. Loenen en Geer- truida Brouwer Coruolis Antonius Ge- rardus. z. v. Gerardus Hendrlkus Rouwhorst en Geertruida Cornelia Antonia Hendriks Susanna Johanna, d. v. Hendrik v. Nieu- wenhuizen en Wilhelmina v. Dijkhuizen Petrus Johannes, z. v. Johannes Simon Len- ting en Martha Croese. ONDERTROUWD Hendrik Peterse en Johanna Biondina Deluat Johannes Beu» en Hendrika Maria Smink Klaas Willem Koop en Lubberta Hermina Bilderbeek Jan Jurrien Heining en Arnolds Albarta v. Koot Jan v. d. Heuvel en Gerritje v. Putten Wouter Schouten en Johanna Zevenboom. GEHUWD Wilhelmus Maria Eickman en Carolina Martina Jacoba de Wit Johannes Vonk en Eva Johanna v. Dijk - Marten v. 't Hazeveld en Jannetje Lijnavelt Bernardus Braam eu Maria Alyda Hol Pleter Hen drik Oudt en Seitje Elisabeth Vervloet Renardus Dirk v. Kooy en Tibertha Line Elisabeth Justine Meinera. OVERDEDEN Willem Joseph Kempeneers, 7 j. Johannes Theodorus van den Tweel, 28 j., ongeh. Diederika Boks, 69 j., ongeh. Jan Wil lem Eggink, 69 j„ echtgen. v. Johanna Jacoba Tick Barend Ton, 16 d. Boukje Maria Hubers, 9 j. - Albertus Stomphorst, 5 mod. MARKTBERICHTEN. AMERSFOORT, 4 Juli 1919. Appelen f 4 f.— Perea f 4 f Zandaardappolen f7. 4 f9. Hoenderelerea f 15.4 f 16.Grasboter f 3.— 4 f3.20. Kippen f 1.50 4 f 3.50. Piepkuikens f 0.59 4 fi.75 Kuikens f4.4 f 5.—Hondss fo.4 fo.Oude eenden f 4t Hazen f o..4 fo.Wilde konijnen f o. a fo.Tamme konijnen fi.50 4 f3,per stuk. Duiven f 1.40 4 f 1.50 per paar. Vette varkeus fo.4 f.—Magere varken* f70 fno. Zeugen f 180. 4 f250. Biggen f30.— 4/50.—. Kalveren f23.— 4 f27.— drachtige zeugen <225.- 4 f375.— Aangevoerd waren ongeveer 00 heet.. Appelen, o heet. Peren, 00heet. Kleiaard- appelen; 30 heet. Zandaardappelen 10.000 stuks Hoenderelerenst. Eendeneieren 150 Kilo grasboter; Vette Varkens; 7 Mager* VarkensVarksns voor export- slagerijen;200Biggen, 29 Zeugen, 5 Kalveren 1'RElllKBUIJKTIiN. Zondag 6 Juli 1919. Ned. Herv. Gem. St. Joriskerk. Voorni; 7i uur, Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening, 's Avonds 6 uur, Reraonstrantsche kerk. Voorm. ioJ uur. Dr. R. Miedema. Doopsgez. kerk. Voorm. to} uur, Ds. D. Pottinga, van Arnhem. Evaag. Luthersch* kerk, Voorm. io'/j uur, Ds. de Jonge Gereformeerde kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. 's Avonds st/i uur, Ds. Teerink. Catechismus 8e Zondag. Gereformeerde kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 's Avonds 5l/j uur, Ds. Donner. In alle diensten collecte weduwen en weezen Emer. predikanten. Chr. Gereformeerde kerk. Voorm. 10 uur, Ds. Ueekamp. 's Avonds 51/2 uur, Da. Beekarap. Vrije Geref. gemeente. Voorm. 9'/t uur, godsdienstoefening, 's Avonds 5 uur, godsdienstoefening. ADVERTENTIES. Heden overleed, door een noodlottig toeval, ons hartelijk geliefd dochtertje en zusje B0U8JE, in den ouderdom van 9 jaar. H. M. E. HUBERS. J. A. HUBERS-v. d. Broeke. JOOPIE. DIKKIE. Amersfoort, 1 Juli 1919. Volstrekt eenige en algemeene kennisgeving. Bezoeken' kunnen niet worden af gewacht. Huisarts en Kinderarts VLASAKKERWEG I, te AMERSFOORT Langestraat 96 Dierenarts - Spreekuur S-i en 1-1 Met ingang van 9 JULI e.k. treedteen gewijzigde dienst regeling in werking. Deze Is opgenc in den OFFICIEELEN TRAMWEGGIDS. welke ad fo.eo bijden boekhandel verkrijgbaar is. Mat ingang van 15 JULI e.k, treden voor het reizigers- verroer nienwe vrachtprij zen in werking. Tarieven worden verkrijgbaar gesteld bij de conducteurs ad fo.05. DE DIRECTEUR. Utrecht, 3 Juli 1919. In een eerste Klas Restaurant te Utrecht zoo spoedig mogelijk een flinke heldere gevraagd. Hoog loon. Goede behandeling verzekerd. Brieven onder no. 349 bureau voer Ambachtslieden (5 j. cursus), [ter vervaaging van Burgeravondschool en Avondteekoncursus. 1 October 1919 tot x April 1920. Het onderwijs omvat: Vakteekenen, handteekenen, Ned. taal, wis kunde, natuurkunde, vaktheorie, materialen- kannis, enz,: voor timmerlieden, xnelselaars. meubel makers, smeden en bankwerkers, electricians, goud- en zilversmeden, stoffeerders, typo grafen, schoenmakers, schilders, e. a. Schoolgeld 2 tot 8 gulden. Onverm. kosteloos. Aangifte 14, 15, 16, 17 en 18 -Tuil a.s. van 7 tot 9 uur in de Ambachtsschool. De Directeur, A. BAART. OPENBARE WERKEN i AMERSFOORT zal op 18 JULI 1919 in het BESTEK Nr. 15 DIENSTJAAR 1919: het bouwen van 38 een gezinswoningen op eon terrein, gelegen tus9chen den Soesterweg en deu Ouden Soesterweg te Amersfoort. BESTEK Nr. IK, BIKNSTJAAB 1MB: het schilder- en glaswerk aan die woningen. Bestek Nr. 15 met 4 leekeningen en inschrijvingsbiljet vanaf 7 JULI 1919 ver krijgbaar Bureau OPENBARE WERKEN, Achter Davidshof, tegen betaling van f 8. franco per post f 8.25.—. Bestek Nr. 16 vanaf dien datum aan dit Bureau ter inzago. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Amersfoort brengen ter kennis van belanghebbenden, dat vbdr 20 Jnli a.s. ter Secretarie (AFD. ONDERWIJS) gele genheid bestaat zich (mondeling of schriftelijk) op te geven voor het deol- uc.nen aan bovengenouniden cursus. Aanvang nieuw cursusjaar 1 September a.s. Hot cursusgeld bedraagt f30.— per jaar. Door Burgemeester en Wethouders kan geheele of gedeeltelijke vrijstelling worden verleend. Aan de Cursisten kan van Rijkswege eene tegemoetkoming in de verplaatsings kosten worden toegekend. Amersfoort, 30 Juni 1919. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Da Secretaris, A. R. VEENSTRA. De Burgemeester, v. RANDWIJCK. NET PERSOON zoekt een Brieven met opgaaf van verlangd kost geld, onder no. 350 aan het bureau van dit blad.

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 2