Dinsdag 8 No. 9202. 69e Jaargang. van do Drukkerij „Do Amornfoortscbe Courant, voorbeen Firma H. van Cleeff". REDACTEUR: Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden/1.— BUREAUX: F W U otinifNS fr.a,,CO P0*1/';"5' Advertongn -6 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Bij regel- KORTE GRACHT 9 1 w. 11. uuujtNS, abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- eu onteigening» advertentiGn per regel 15 cent. Hoolames 1—3 regels /f.25 Bewijsnummers worden in rekening gebracht em kosten, evenals afzonderlijke nummers, 5 cent. Bij advertentlën van buiten de stad worden de incasseerkosten ln rekening gebracht. AMERSFOORT. VALKESTRAAT 19. Postbus 9. Telefoon 1 OVERZICHT. Buitenland. De 4 zoons vau den Ex-Keizer stellen zich ter beschikking voor hun vader - Hindenburg neeintde verantwoordelijkheid op zich Rouw in het Sak sische leger. Binnenland. Nieuwe broodkaarten Geen ridderorden-lintjes Winkelsluiting - Feest Ned. Gym. Verbond. GEWISSELDE STUKKEN. Door B. en W. werden Ue volgende stukken met den itiiail gowisseld: Wijziging Strafverordening. Bij do Wet van 20 Mei 191 j heeft de rijkswetgevnr tor bestrijding der zedeloosheid in art. zsobis van bet Wetboek van Strafrecht algemeen- verbodsbepalingen vastgesteld tegen hot bordeel-en rendez-vouz-huiswezen. De betrekkelijke i.'-paiingon in de politie-verorde- ningen in verschillende gemeenten kwamen daardoor te vervallen. Het'is echter gebleken, dat de wettelijke bepalingen niet geheel aan haar «jool beantwoorden en door toepassing daarvan geen afdoende maatregelen worden verkregen. De wentchclijkheid doet zich daarom gevoelen bij plaatselijke politie-verordening aanvullende bepalingen vast te stellen. De Minister van Justitie hevft in zijn betrekkelijk schrijven dd. 24 Maart 1918 aan den Commissaris der Koningin der provincie Zuid Holland verklaard, dat, indien in eunige gemeente de resultaten van den strijd tegen het bordeel- en rsndez-vouz-huiswezen op grond van artikel ajobis der Strafwet niet bevredigend worden geacht, de gemeente zelve in de ruimste mate door aanvullende verordeningen er toe kan bijdragen dat die resultaten wel bevredigend worden. Houwel zich hier ter stede de behoefte aan derge lijke bepalingen vroeger niet deed gevoelen, is de toestand in dit opzicht o. i. in dpn laatsten tijd minder gunstig geworden en komt het ons daarom wenschelijk voor de politic-verordening aan te vullen. «Verordening tot aanvulling en wijziging van de Verordening» betreffende de straat- politie». Artikel i. Na artikel 40 worden ingevoegd de twee navolgende artikelen, luidende: Att. 4obis. Het is verboden in eenige inrichting, waarover men de beschikking hesft, het/ij bij herhaling, hetzij uit winstbejag, anderen de gelegenheid te geven onder ling ontuchtige handelingen te plegen. Art. 40ter. Het is verboden eene inrichting ais bedoeld ln art. >40bis te bezoeken, nadat de sluiting daarvan door Bur gemeester en Wethouders bevolen en in liet openbaar «bekend is gemaakt. «Sluiting wordt bevolen, indien Burgemeester en «Wethouders blijkt, dat in hot perceel, hetzij Wij her- «halitig, hetzij uit winstbejag gelegenheid tot het plegen «van ontucht is gegeven. «De sluiting wordt geaeht in het openbaar te zijn «bekend gemaakt, zoodra een afschrift van het bevel «tot sluiting aan het perceel, waarin do inrichting zich «bevindt, is aangeslagen. «Een ieder is verplicht toe te laten, dat het in hot «vorig lid bedoelde afschrift aan het perceel wordt «en blijft aangeslagen. «Burgemeester en Wethouders kunnen de sluiting «opheffen, welke zij in het openbaar bekend maken. Art. 4oquater. «Als bezoeker» eener inrichting, Wedoeld in het «vorig artikel, worden niet beschouwd: a. «inwonende personen b. «bloed- en aanverwanten van den houder der in- «richting tot en met den tweeden graad; c. «zij, wier tegenwoordigheid wegens dringende ont- «standigheden vereischt wordt». Art. 2. In artikel 86 der verordening wordt na «40» en vóór >81 gelezen »4obis, 40ter, 4oquater.« Volkshuisvesting. Krotwoningen. In uwe vergadering van 19 Juni 1913 word besloten, een bedrag van f3000.— beschikbaar te stellea voor het doel, omschreven in art. 32c der Woningwet, welk bedrag laatstelijk bij uw besluit van 25 Maart 1919 werd verhoogd tot f215000. Met het oog op nog te verwachten aan- koopen vau verschillende perceeleu voor dat doel, is te voorzien, dat dit bedrag on toereikend zal worden. Een bedrag groot f209 770.115 is van het verleende crediet reeds besteed. In verband hiermede is het noodig, dat het beschikbaar gestelde bedrag wordt verhoogd met f85000.— en alzoo gebracht op f300000. KENNISGEVINGEN. STEUN VOOR GEDEMOBILISEERDEN De Burgemeester van Amersfoort brengt hierbij ter algemcrue kennis, dat de Minister van Oorlog do steunregelingen I van 27 December 1918 eu 21 Maart 1919, afd. Dienstplicht, nos. 109 L en 184 L, ook van toepassing heek verklaard ten aanzien van de mobilisatie vrij williger» en de dienst plichtigen, die een vrijwillige verbintenis hebben aangegaan voor den duur der rno- Wlisatio eu in het tijdvak 1 Augustus 1918— 31 Juli 1919 met onbepaald (klein) verlof of in verband met ontslag huiswaarts zijn vertrokken dan wel zijn overleden tijdens hun verblijf onder (ie wapenen. Voor de toepassing van de verschillende bepalingen der steunregelingen geldt ten aanzien van vermelde vrijwilligers in het bijzonder het volgende t. Als kostwinner wordt aangemerkt diegene der vrijwilligers, ter zake van wiens verblijf onder de wapenen laatsLelijk kost winnersvergoeding zou zijn genoten, indien de voorschriften hadden toegelaten ook voor hen zoodanige vergoeding toe te kennen. 2. In de gevallen, waarin ten aanzien van de dienstplichtigen doorbetaling van genoten kostwinnersvergoeding geschiedt, heeft ter vervanging hiervan ten aanzien van de vrijwilligers een uitkeering voor hun verwanten plaats tot een bedrag, dat wordt berekend volgens den maatstaf, welke in du gemeente geldt voor de vaststelling der kostwinnersvergoedingen. In geen geval mag do uitkeering meer beloopen dan f 3.— per dag. 3. De uitkeering en de bijslag van 75 cent per dag over de ccrsto zestig dagen na huiswaartszending mogen eerst worden toegekend, nadat de vrijwilliger daartoe het verzoek heeft gedaan en slechts indien en voorzoover daaraan behoefte bestaat naar het oordeel van den Burgemeester. 4. De tegemoetkoming voor kleeding, gereedschap en verhuiskos en, bedoeld in punt 4 der steunregeling van 27 December 1918 en 3 der steunregeling van 2: Maart 1919, wordt voor den vrijwilliger verstrekt niet door de Koninklijke Nationale Vereeni- ging tot steun aan Milicions, doch vanwege het Koninklijk Nationaal Steuncomité door het plaatselijk steuncomité of, bij ontstentenis daarvan, door den burgemeester. 5. De aanvraag om de in punt 4 ge noemde tegemoetkoming voor kleeding enz. moet door den vrijwilliger worden gericht aan liet steuncomité in zijn woonplaats. Indien zoodanig comité aldaar niet bestaat, moet de aanvraag worden gericht aan den burgemeester zijner woonplaats, die de aan vraag alsdan behandelt voor het Koninklijk Nationaal Steuncomité. Bij de aanvraag behoeft geen zoogenaamde «groene kaart» te worden overgelegd. Op verzoek van belanghebbenden zullen hun de inlichtingen worden verstrekt, welke voor hen verder van belang kunnen zijn omtrent de soorten tegemoetkomingen, waarop zij aanspraak kunnen hebben, de autoriteiten of iustellingen, bij wie de aan vragen om tegemoetkomingen moeten worden ingediend, en de wijze, waarop de aanvragen moeten worden ingediend. Tot het bekomen van deze inlichtingen kan men zich vervoegen ter secretarie van deze ge meente op eiken werkdag tusschen 9 uur en 10 uur 's voormiddags. Amersfoort, 4 Juli 1910. De Burgemeester voornoemd, v. RANDWIJCK. HINDERWET. Gelet op artt. 6 en 7 der Hinderwet. Brengen ter kennis van het publiek, dat een door B. J, Grobhink ingediend verzoek met bijlagen, om verdunning tot het op richten van een koek- biscuut en suiker- werkenfabriek, te drijven door een electro motor van 3 P. K. in het perceel alhier gelegen aan de Krommestraat No. 12, bij het Kadaster bekend onder Sectie E, No. 5046, op de Secretarie der gemeente ter visie ligt eu dat op Maandag, den 21 Juli aanstaande, des voormiddag* te half elf ure I gelegenheid ten Raadhuize wordt gegeven om, ten overstaan van hot Gemeentebestuur of van één of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de inrichting in te 1 brengen. Tot hor beroep, bedoeld ln art. 15, te lid der Hinderwet, zijn volgens de bestaande jurisprudentie alleen r.ij gerechtigd, die overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor i het Gemeentebestuur of één of meer zijner leden lijn verschenen, teneinde hunne bc- i zwaren mondeling toe te lichten, Amersfoort, 7 Juii 1919. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, v. RANDWIJCK. j De Secretaris, I A. R. VEENSTRA. j Burgemeester en Wethouders van Amers- j foort; Gelezen een verzoek gedagteekend 8 April 1919 van J. Bunnik, tot het oprichten van een timmerfabriek, ie drijven door 4 electromotoren met een gezamenlijk ver mogen van 294 P.K. in het perceel alhier, gelegen aan den Soesterweg No. 17', kada straal bekend Sectie D No 3522; Overwegende, dat den 7den Juni l.l. ten Stadhuize gelegenheid is gegeven om be zwaren tegen de bovenomschreven oprich ting der inrichting in te brengen en alzoo ingevolge bet bepaalde bij artikel 8 der Hinderwet vóór den 7den Juli e.k. over het verzoek zal moeten worden beslist; Overwegende evenwel, dat het onderzoek, dat der beslissing dient vooraf te gaau, nog niet zoover is gevorderd, dat het vóór laatst genoemden datum zal zijn geëindigd; Gelet op het bepaalde bij het 2de lid van art 8 der genoemde wet; BESLUITEN: de beslissing op het vorenbedoelde verzoek te verdagen. Amersfoort, 3 Juli 1919. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, N. VELS-HEYN, L.-B. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. BEVOLKING. Opgave van gevestigde personen van 914 Juni 1919. Mej. T. Bakker, Nijkerk naar 't Zand 3 A. Rebel, Muiden naar J. v. Dieststr. 2 A. Spoel, Nijmegen naar Hoogeweg 39 D. Martin, Soest naar Aldegondestr. 33 M. Horseling, Zwolle naar Tuiustr. 1 J. Janssen, Stad Doetir.chem naar H.v. Viandenatr. 29 Mej. Ch. Snijders, den Haag naar F.v.Blankenh.str. 4 G. Peper, Haarlem naar Havik 25 Mej. J. v. d. Linde, Weststellingwerf naar Utr.weg 108 M. Bouwmeester, Brommen naar L.Nicstr. 13 J. Sterkenburg, Doorn naar St.Bonif. str. 51 Mej. C. v. d. Tutten, Vreeland naar Zuldsingel 38 Mej. J. Kreikamp, Amsterdam naar Pr. Mariel. 9 Mej. G. Steringa, Achtkarspolen naar Hoogl. weg 122 Mej. C. v. de Pol, Baaru naar B.Wuyt.l. 198 Mej. G. Hartman, Am ■terdara naar Woest.weg 91 H.Fransen, Belgie naar Kruisk. 128 Mej. B. v. Goethem, Genève naar v.Aschv.Wijckstr. 17 J. Bueé, den Haag naar Westerstr. RECLAME. •i-Is Tiifiliw °"tvnn«t uvv ...XLö Costuum, Blouse, Mantel, Gordijnen, Tapijten, Dekens enz. terug, wanneer U het stuurt naar de Stoom ver very v. d. Fa. li. ff. .JA EU ill, Lnngesf raat 74. Telefoon KIM, Aflevering binnen 8 dagen. 93 - Mej. C. Piesman, Oegstgeeat naar Pr, Julianal, 5 G. Keuneke, Amsterdam naar Langestr. 105 L. de Reyck, Brussel naar Stat.str, 3 C. Blom, Utrecht naar Leusderweg 84 J. Werkman, Leeuwar den naar Woest.weg 32 Mej. (i. Hes- aeliuk, Twello naar Soesterw. 256X R, v. Rooijen, Muntendam naar P. Borstr. 33 A. Arend», Amsterdam naur Woest, weg 86 Mevr. Apeldoorn-- do Vries, Iudiö naar Schinnnelpstr. 24 J. Kemluk, Woerden naar Lavendelstr. 6 Wed. Delfforterit\ Apeldoorn naar Soestorweg 314 W. Evers, Deventer naar Hossenstr. 3 J. Niewog, Bloemendaal naar Utt.wcg 148 Mej. J. Mertz, Bloemundual naar Utr.weg 148 A. v. d. Broecke, Bergen op Zoom naar Krommesir. 24 P. Buitc- man, Watergraafsmeer 11. Heillgeub.w. 52 J. Hogeuhout, Amsterdam n. Hoogeweg 6 A. de Laet, Arnhem naar Mctb.stra.it 19 A. Parser, Amsterdam ti, Utr.weg 155 Mej. A. de Groot, Amsterdam naar Utr.weg 155 Mej. E. Hlllobruud, Utrecht n. Zuidslngel 62 G. v. d. Berg, Auister dam naarSt,-Andriesstr. 36 - A. de Groot, Arosteroam n. St.-Andriesatr. 30 Wed. C. Voskuil, Stouten burg naar Arnh.weg 138 Mej. H. Renes, Bodegraven naar Zuldsingel 32 J. Ghaus, Rotterdam naar Muurh. 117 C. Vernig, Amsterdam naar Zandbergen G. Voerman. Apeldoorn n. H. van Viandeustraat 36 H. dc Boer, Amsterdam n. Pr.-Julianal. ti P. Groot, Amsterdam naar Pr.-Jullanalaan 11 Mej. A. Valkenburg, Utrecht naar Rcgentcsael. 33 B. Hollander, Groningen n. Soesterw. 112Mej. E. Poot, Vreeswijk n. M.With.- straat 34 P. Brunting, Delft naar Vlas- akkerweg 36 Mej. T. Bouwer, Velsen naar Utr.weg 3:9 G. Bouman, Zwartsluis naar Havik 10 H. Ostermann, Almelo naar Parallelweg 18 Mej. M. Martron, den Haag naar M mth. 63 Mej. G. Sprengcr. Arnhem n. v. Asch v. Wijckstr. 11 Mej. W. dc Groot, Amsterdam naar L.Vr.kerkhof 2 Ei 1 .roeuendaal v.Virginio, Veulo naar Suiallepad 12 Mej. C. Ver meulen, Boxtel naar Fr. Halsstr. 38 Mej. M. Blanke, Bloemeudaal n. P.-Pijpers- straat 31 W. Rietveld, Apeldoorn naar Scheltusstr. 14 Mej. A. Berkeloo- Harrc- veld, Hclloo naar v. Persynstr. 7 Mij. J. Spruyt-Muller, DuilschUud naar v. Ascn v. Wijckstr. 15 Mej. M. v. d. Strigt, Tilburg naar Leusderweg 208 Mej. E. KleinNagel voort, Brommen n. Bloem weg 3 - Mej. B, Valkenburg, Scherpenzeel n. Monnikenpad 43 Mej. S. Dragt, Zwoller- kerspel naar Utrstr. 18 A. v. Zomeren, Deventer naar Bissch.weg 128 A. van Eldert, Utrecht naar v. Assenraadstr. 21. STADSNIEUWS. Zitting Centraal Stembureau Verkiezing Gemeenteraad. De Voorzitter van het Centraal Stem bureau voor de verkiezing van de leden van den Gemeenteraad maakt bekend, dat het Centraal Stembureau een zitting zal houden in het gemeentehuis op Vrijdag 11 Juli as., des namiddags vier uur, ten einde over te gaan tot de benoeming van twee leden van den Gemeenteraad, noodzakelijk geworden door het niet aannemen van bun benoeming door do heeren A. van Nijnatten en H, J. de Kempenaer. Amersfoort, 5 Juli 1919. De Voorzitter voornoemd, v. RANDWIJCK.

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 1