Donderdag 17ggj| Juli 1919. No. 9206. 69e Jaargang. BIJVOEG SEL m Electrische Meubelmakerij Uitgave vaii de Drukkerij „De Araersfoortsche Courant;, voorheen Firma A. H. van CleefT. REDACTEUR F. W. H. OUDENS. AMERSFOORT. BUREAUX: KORTE GRACHT 9 Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abomiomoiit per ,t maanden 1,— franco per post f 1.15. Adverteotiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officleele- en ontelgenlngs- advertentien per regel 15 cent, RoclameB 5 regels /1.25 Bewijsnummers worden In ®n rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 5 cent. VALKESTRAAT 19, Bij advertentiön van buiten de stad worden de Incasseerkosten In rekening gebracht. Postbus 9. Telefoon 1 Bij dit nummer behoort een OVERZICHT. Buitenland. Een verzoek van den Ex-Keizer Saksen Kolengebrek in Parijs. Binnenland. Wijziging Broodprijzen. KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Amers foort, brengen ter kennis, dat bij hen is inge komen een verzoek van TIMOTHEUS KRIJNEN, caféhouder, wonende te Amers foort, om vergunning voor don verkoop van sterken drank in het klein, voor gebruik ter plaatse in de beneden vonrlocaliteit van het perceel Stationsstraat No. 29 alhier. Dat binnen twee weken na deze bekend making een ieder schriftelijk bezwaren tegen het verleenen van de vergunning kan inbrengen. Amersfoort, xi Juli 1919, Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, v. RANDW1JCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA BEVOLKING. Opgave van gevestlgdo personen van 16—21 Juni 1919. G. Schiedon, Hilversum naar Gasthuisl. 66 W. v. Oudheusden, den Haag naar Muurh, 65 - Mej. H. Hagen, Nijmegeu naar L, Beekstr. 4 - J. Hesterinan. Am sterdam naar B.Wuyt.l. 198 Wed. A. v. d. Iloogen, Leusden naar Arnh.weg 152 B. Lesterhuis, Almelo naar Arnh.weg 74 E. Eckstein, Groningen naar Utr.sir. 26 W. Wagensveld. Hoogland naar Hoogeweg 30 Mej. P. Linden, Bussum naar Zuid singel 44 - W. Baars, Amsterdam naar L. d. Heils Mej. E. Bytelaar, Amster dam naar Krankelcdenstr. 18 Mej. H. v. d. Wal, Meualdumadeel naar Bloemend, binnenprt. 3 Mej. M. de Rochemont, Utrecht naar H.v.Viandenstr. 26 P. v, Goor, Zaandam naar Schimmelp.str. 56 J. v. d. Vlasakker, Hoogland naar Appel weg 128 Mej. G. de Vos, den Bosch naar Aldegondestr. 54 J. Berends, Am sterdam naar Varkcnsm. 7 H. Blanke, Veleen naar P.Pijpersstr. 31 Mej. J. Grootkop, Leeuwarden naar Kamperb.prt, 2 L. de Wilde, Haarlem naar Walikerstr. 59 Mej. W. Groothuis, Deventer naar Soesterw. 256d Mej. F„ Kool, Hilversum naar Muurh, 141 Mej. J.Jansen, Amster dam naar P.Pijpersstr, 35 A. Doornekamp, Apeldoorn naar Liend.weg 18 H. v. Dijk, Leiden naar Arnh.weg 63 T. Hoek stra, Schoterland naar Leusderweg 208 J. Sikkens, Groningen naar Scheltusstr. 20 G. v. Rooijen, Amsterdam naar Fr. Halsstr. 22 A. v. Stockum, Velsen naar B.Wuyt.l. 150 B. Wijnands, Amsterdam naar v. Bemmelstr. 15 P. Beute, Tiel naar Krommestr. 66a L. Snoek, N.- Amstel naar J.v.Oldenb.l. 28 Mej. Z. de Groot, N.Amstel naar J.v.Oldenb.l. 28 M. Hofman, Groningen naar Utr.str. 19 J. v. d. Bedem, Hilversum naar Kruisk. 122 W. Kamphuis, Amsterdam naar v.Aschv.Wij?kstr, 3 C. Hoffman. Amster dam naar Susster».- 2560 C. Janssen, Amsterdam naar F.v.Blankenh.str. 31 J. Servaas, Assen naar Puntenbi. 13 Jhr, S. de Marees v. Swinderen, den Haag naar F.v.Blankenh.str. 6 J. Veis, Zwol lerkerspel naar Parallelw. 14 J. Smits, Nijmegen naar Snouckaertl. 9 A. v. Zijp, Nijmegen naar Snouckaertl. 9 Mej. A. do Kier, Nijmegen naar Snouckaertl. 9 H. Sanders, Breukelen Nijenrode naar Kam- flEULAME. r. ar *r-r v ar v ararv ar .ar /rvvi m a.H. v. NIEUWKERK H L. Beekstr. 14,Tel,317a, Amersfoort M IN AMEUBLEMENTEN EN M M KINTDOKMKUBELKN M ar nrar-var ar ar ar irar-v-iM perb.prt. 4 P. de Bruijn, Udenhout naar Verhoevenstr. 40 Mej. E. v, Haaften, Wageningen naar Verhoevenstr. 40 F. Bruijnesteln, Averoest naar Woesterw. 199 M. v. Zuiden, Hoogeveen naar Lan- gestr. 54 D. v. Gelderen, Hoogeveen naar Kamp 16b Mej. H. ter Horst, Losser naar J.v.Oldenb.l. 24 Mej. A. Nieuwen- buis, Utrecht naar Pr. Mariel. 8 Mej J. Bloemendaal, Zwolle naar Puutenb.l. 48 Mej. H. Bruinekool, Nijkerk naar Kamp 39 J. Knel, Best naar Utr.weg 86 Scbultink, Gouda naar Bergstr. 33 Mej. T. Stolberg, Baarn naar P.Borstr. 31 Mej. J. v. Thuyl, Oisterwijk naar Lan- gestr. 34a J. Fijnvandraat, Baarn naar Breestr. 62 P. Schuurman, den Haag naar Stat.pl. 2 E. Kortlang, Rbeden naar Kroontjesmolen 2 Mej. G. v. Rouendal, Zeist naar Emmalaan 10 G. Marinus, Hilversum naar Leusderweg 43 Mej. A. Mönck, Velsen naar B.Wuty.l, 130 Mej. J. Meyers, den Haag naar F.v.Blan kenh.str. 6 Mej. M. Kijlstra. Groningen naar Pr.Julfanapl. 3 Mej. M. v. d. Noort, Kampen naar Coninckstr, 18 Mej. W. do Visser. Vlaardingen naar KI. Haag 13 Wed. J, v. Westendorp, Enschedé naar L.Reekstr. 17 Mej. H. Abels, Coevorden naar Kruisk. 59. HET KAATSSPEL. Nu ook in onze gemeente een kaatsclub zal worden opgericht wij vernemen zoo juist dat definitieve oprichting reeds ge schied is achten wij het niet ondienstig iets over dit zoo bij uitstek geschikt zomer spel het een en ander mede te doelen en laten daarom hieronder een deskundige be schrijving volgen van de hand van den heer F. Wiersma Jr., de Secretaris der Ameter- damsche Kaartsveracniging, welks ongotwij- feld onze sportminnende lezers wsl belang zal inboezemen. Kaatsen? O, dat is dat spel waarbij een zestal groota kerels dat »knikkorballetje« achterna bollen en rennen, om het met de vlakke hand door de lucht heen en weer te drijven l« Zoo ongeveer luidt soms niot zonder eenige geringschatting de definitiu van het fraaie zoxxeropeuluchtspel, dat men gewoon is kaatsen te noemen. Maar het is er eentje van dezulken, die net zooveel benul van dit oude balspel hebben, als een kat van kachelpoetsen en er mis schien naar staan te kijken met «en gezicht, als waarmee een gehypnotiseerde kip een krijtstreep betuurt. Én datzelfde balletje brengt eiken zomer weeraan duizenden belangstellende toeschou wers in de Friesche kleistreken in verrukking. Ook in Belgie, in Noord-Frankrijk en andere streken wordt dat spel met geestdrift beoefend. En daar zijn het minstens tien van die groote kerels, die met zoo een balletje spelen. Maar ook in Holland en overig Nederland, zelfs in Amsterdam werd het kaatsspel in vroeger eeuwen druk beoefend, zoo zelfs, dat de overheid ter bescherming van vensterruiten en geregeld verkeer bepaalde, dat «nyemant moet kaat sen, niet ballen noch niet bailenslaan binnen de vrijheid der Stede*. Of dc Amsterdamsche jeugd er zich wel aan gestoord heeft, mogen we met gerustheid botwijfelen, want ze bleven hun geliefde spel spelen op 'e heeren pleinen en straten tot in de 18e eeuw. Ik zou u, geachte lezer, kolommen vol kunnen vertellen van de kaatssport uit vroegeren tijd maar de redacteur zou me zien aankomen met zooveel kopie't Ie mijn bedoeling ook niet u zoolang bezig te hou den. Ik wou u enkel alleen nog maar zeer in het kort den gang van het spel mede- deelen en er vooral den nadruk op leggen, dat het kaatsen om de weinige kosten, waarmee het benoodigde materiaal valt aan te schaffen, bijzonder geschikt is om een volksspel »e worden, wat het vroeger hier ook was en waarvoor het overigens, ook om andere redenen, de kwaliteiten bezit, Dc gang van het spel dus Indien het gespeeld wordt door geoefende spelers, be staat elk der partijen in het kaatsspel heeten ze «parturen» uit drie partners. Het veld, dat zij dan noodlg hebben, beeft voor wedstrijden tot afmetingen 64 bij 30 meters. Het eene partuur begint als opslag- partuur, het andere als uitslagpartuur. Twee van dit lastste nemen Jplaats in het perk, dat zich aan het «ene korte eind van het speelveld bevindt en dat 18 M. diep bij 4} M. breed is. Een der spelers van het opslagpartuur begint den kaatsbal vanaf een afstand van 32 meter (bij beginners en mlndergeoefende natuurlijk van veel kortoren afstand! in onderbandschen slag naar hut perk te drij ven, komt de bal niet in het perk, maar er voor, er naast, of er overheen, dan heeft het opslagpartuur dun slag (2 punten) ver loren en het perk- of uitslagpartuur telt 2 punten. Komt de bal binnen de lijnen van h"t perk, dan zijn er verschillende guvallen mogelijk. De beide spelers raken don bal niet. ze slaan mis, of zo raken hem wol, me si bij komt nlot over dc voorlijn, en óe slag telt voor het opslag partuur. Een der spelers slaat den bal uit. maar dc tegen partij slaat hem .veer terug, zoodat hij over de voorlijn terugkomt. Ook dan telt tic slag voor het opslagpartuur. Dan is het mogelijk, dat een dor uitslagen den Ingeslagen bal verder uitslaat dan een op 40 nieter aan de voorlijn gespannen zoogenaamde »bo- vetilijn» en deze slag telt voor het uitslag partuur. Wordt de bal uitgeslagen, maar komt hij tot rust tusachen boven-en voorlijn, dan wordt die plaats onthouden, door er een houten blokje bij neer te loggen en dan is er een kaats. (Jongens die buiten spelen, doen het primitiever, gebruiken in plaats van own blokje, een stsen, een stokje, een klomp of wat ook). Als een der beide partijen of beide 6 punten heeft, dan wordt er gewisseld, zoodra er één kaats is; als geen der p rturen 6 punten heeft, wordt er gewisseld mot twee kaatsen. Zoodra de partijen gewisseld hebben, wordt or eerst om de kaatsen gespeeld. Het opslagpartuur, dat nu uitslag- of perkpariuur is geworden, beeft tot doel do kaats of kaatsen voorbij te slaan, d. 1, don Ingeslagen bal vorder dan hol blokje of de blokjes te slaan. Zoodra sen der partijen 8 punten heeft, vervallen de losse punten van de tegenpartij en deze 8 punten vormen een half spel. Zoo gaat het ondor het wisselen der parturen door, totdat een het heeft gebracht tot 6 halve spellen en de partij is uit. Vooral spannende slagen in een partij zijn er als do beide parturen 6 punten hebben; liet komt er dan op aan het halve spul voi tc krijgen. Als er wat druk geoefend wordt, of «r zijn bij «en wedstrijd hooi wat part uren, dan legt men gewoonlijk twee, drie of meer perken naast elkaar, zoodot het overzicht der partijen er voor het publiek niet gemakkelijker op wordt, Het seizoen voor het kaatsen is nu weer begonnen. Wiu in de gelegenheid is en er eenig belang in stolt, ver/uime niet het eens met eenige aandacht te volgen. In dit korte bestek is geen overzicht van oen partij gegeven, alleen slechts zoo ongeveer don gang. In Amsterdam spesit dc knatsclub Am sterdam op het A.IJC.-terroin eiken Zondag ochtend van 9 tot io uur. Ieder belangstel lende wordt daar gaarne over hot spel in gelicht. Mochten er misschien klubs of vcr- eenigingen zijn, die het opol daadwerkelijk wol eens wensehen te beoefenen, dan ben ik gaarne bereid desgewenscht alle mogelijke inlichtingen te verschaffen, die verlangd worden. Mijn adres is 2dt Boerhaavestr. 42", Amsterdam, Nu de gymnastieklokalen spoedig weer verlaten on da winterspelsn door meer geschikte voor den zomer vor- VHtigen worden, is, naast de beoefening der athletiek, liet kaatsen, dat een acht zomer- tpel is, stellig aan te bevelen. STADSNIEUWS. Uitreiking Broodkaarten. De uitreiking van BROODKAARTEN zal uitsluitend aan het bureau Valkuatraat 12 geschieden en wei; Leg. noa. 1 t/m. 1500 op Maandag 21 Juli v. 9-3 uur t5°i 3000 Dinsdag 21 9-3 3001 4300 Woensd. 23 9.3 4501 6000 Dondard.24 9-3 6001 en hoogerVrijdag 25 9-3 De Directeur van hot Leveuemiddelen- bureau, maakt bekend, dat dc kleinhandel-prijzen voor TARWE- en ROGGEMEEL zijn gesteld als volgt Tarwemeel 16 ct. per Kilogram. Roggemeel jo ct. Amersfoort, 13 Juli 1919. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter konnis, dat in de gemeenten IJsselsteln en T.eusden gevallen van mond- en kluuwzecr zijn voorgekomen. Amersfoort, 15 Juli 1919. Examens. Bij het te Utrecht op 14 en 13 Juli J.l, gehouden examen voordo Hoofdacteslaagde 0. in. ook onze stadgenoot de heer A. L Bult. Onze stadgenooten W. Beernlnk, H. A. Cadoe, N. H. van Harpen, C. Oliemans en A. C. F. vau Weezei Errons, allen leer lingen van de R.H.B.S, te dezer stede, hebben met goed gevolg het eindexamen 3 jar. cursus ufgclegd. Verder zijn gwlMfdl H. G. Aalfs, K. H. de Boer, J. Hoog- hiemstra, H. C. Klnsina, L. P. v. I.eliveld, P. J. Nortier, W. J. Vogelaar van R.H.B.S. le Utrecht, 1). N. Blankemeijer, P. J. Her mans van (isGem. 1! B.S.jte Utrecht, A. J. W. de Bruijn, J. P. W. Vont van Bijz. H.B.S. tc Utrecht, G. J. A. Bloem, H, B. N. van Kroel, A. Kuipers, (Extraneï). L. W. C. Vink, A. W. T. C. v. Woerden (extranel gemobiliseerd), Benoemd aan de R.H.B.S. met Ingang van 1 September 1919, tot leeranr L. Leo pold. thans tijdelijk; voor het tijdvak van 1 September 1919 tot en met 31 Augustus 1930 onderscheidenlijk tot leeraur en lecraroa T. P. de Jongb, tijdelijk leeraar en M«j. J. A. van Huiteren, tijd leeraree aan die Inrichting, Militaire Mutation. De Cadetten van hot ie en se studiejaar van de Koninklijke Militaire Academie, Kiderlon, de I.eeuw, Van Roven en Suther land zullen worden gedetacheerd bij het 50 Reg. Inf. (te dezer stede); bij het x6e Reg. Inf. worden gedetacheerd de Cadetten 1.entz, Lach de Bère. Nahuljaen en Schouw man; bij het ie Reg. Huzaren te Amers foort de Cadetten Cohen Stuart, v. d Don ker, Ilcken, H. J. Scheffer, J. J. da Vrius en Wessel, bij het ie Reg. Veld-art.: do Cadetten Alting, Von Hergb, van den Burg, Canter Visscher, Kfthibrugge, H. Ch. Meijer, Mas Sardjono, Potjer, Van der Werf en Wisse. Kapitein G. Damen van het 3e Reg. Inf. ie gedotachaerd hij het ie Reg. Huisrcn, terwijl de tot Kapitein benoemde ie Luite nant H. A. Ribbiu», werkzaam als leeraar aan den Korsten Vaandrigscursus le dezer stede, en in het garnizoen komt bij het 19e Reg. Inf. te Doesburg, H D. Scherpen- huijzen, do bij het ie Keg. benoemde Kapi tein komt te Venlo in garnizoen.

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 1