AIERSFOOETSCIE COURANT. Zaterdag 26 Juli 1919. No. 9210. 69e Jaargang. N. V. Centrale Crediet- en Landbouwbank - - - SAFE DEPOSIT - - - REDACTEUR F. W. H. OUDENS. AMERSFOORT. Uitgave van de Drukker^ „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff". Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden i. franco per post /1.15. Advertentiën 16 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en ontelgenings- advertenti6n per regel 15 ceat. Reclames 15 regels /«.as Bewijsnummers worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 5 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAUX: KORTE GRACHT 9 VALKESTRAAT, 19. Postbus 9. Telefoon Amersfoort, Scherpenzeel, Soest, Utrecht, Tel. interc. 363. Tel. Intere. 2. Tel. interc. 6. Tel. Interc 460 T e 1 e g r a m-a d r e s „CR3SDO". OVERZICHT. Binnenland. De toestand in Engeland Verklaringen in het Hoogerhuis van Curzon over den Ex-Keizer. Buitenland. De Arbeidswet en de Eerste Kamer Een protest tegen de Joden-vervolging- in Polen Een brief van den Ex-Kroonprins De Ex-Keizer. AGENDA voor de Openbare Vergadering van den Raad der Gemeente Amersfoort op Dinsdag 29 Juli 1919, des namiddags 2 uur, zoo noodig voort te zetten om 71/2 uur. 1. Ingekomen stukken en mededeelingen. 2. Voortzetting van de behandeling van het Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot nadere regeling van de jaarwedden van personeel in dienst der gemeente. (Gedr. Verz. No. 55). 3. Onderzoek geloofsbrieven van de nieuw gekozen leden van den Raad. 4. Voorstal van Burgemeester en Wethouders tot het verleunen van eervol ontslag, overeen komstig verzoek, aan E. M. G. van Berkel, tijdelijk leerares in de Natuurwetenschappen aan de ge meentelijke Handslsdagschool. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verloonen van verlof overeenkomstig ver zoek aan A. v. d. Veen—Mante, onderwijzeres aan school B. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot nadere vaststelling van de huurwaarde der localiteiten van O. G. Coenen en H. Martens voor de vaststelling van den aanslag in het vergunnings recht. 7. Advies van Burgemeester en Wethouders op het verzoek van B. Smit. om ontheffing van de bepalingen waaraan moet voldoen de localiteit waarin verlof tot verkoop van alcoholhoudende andere dan sterken drank wordt verleend. 8. Voorstel van Burgemeesters en Wethouders tot aankoop van gronden en gebouwen in bet Soesterlcwartier ten behoeve van het grondbedrijf (Gedr. Verz. No. 62.) 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om te besluiten tot den inbreng van gronden in hot grondbedrijf. 10. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het in gebruik geven van het H. V. C.-veld voor het houden van feestelijkheden op 1 en 2 September a.s. 11. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het vaststellen van het ontwerp-besluit tot vaststelling van een uitbreidingsplan voor de ge meente. (Gedr. Verz. No. 63.) 12. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van het raadsbesluit dd. 3 Juni 1919 tot liet verleenen van geldeiijken steur, aan de stichting »Sint Ansfridus» ten behoeve van grond aankoop en woningbouw. 13. Advies van Burgemeester en Wethouders op het adres van het Bestuur der Vereeniging Schilderskwartier waarbij eenige wenschen worden gedaan ten opzichte van de woningen aan den Woestijgerweg. (Gedr. Verz. No. 57). 14. Voorstel van Burgemeester en Wethouders met betrekking tot het Woningbedrijf (Gedr. Verz. No. 130 van 1918) met rapport der Commissie tot onderzoek inzake Gemeentelijken Woningbouw en h't antwoord daarop van Bargemeester en Wethouders. 15. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om in beginsel te besluiten tot verbreeding van de Bergstraat .(Gedr. Verz. No. 59.) 16. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verbetering en rioleering van den Ouden Dievenweg (Gedr. Verz. No. 60.) 17. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om een crediet te verleenen voor het instellen van een Levensmiddelen-commissie. (Gedr. Verz. No. 61.) 18. Vaststelling van het 2e gedeelte primitief kohier inkomstenbelasting, dienst 1919. 19. Vaststelling 8e primitief kohier straatbe lasting, dienst 1918. 20. Vaststelling 3e primitief kohier straatbe lasting, dienst 1919. 21. Vaststelling 8e primitief kohier rioolbelasting, dienst 1918. 22. Vaststelling 3e primitief kohier rioolbe lasting, dienst 1919. RECLAME. R MS T.;L-BIEREN Minerale Water en Liminides: J. VAN HAMERSVELD JR. UTRICHTSCHESTRAAT 49, AMERSFOORT Vraagt prijscourant GEWISSELDE STUKKEN. Door B. en W. werden de volgende stukken met den Raad gewisseld: Verhuur Gem. Woningen Woestijgerweg Naar aanleiding van het In uwe vergadering van 39 April j.l. in onze handen om adviea gestelde adres van de bewoners van de van gemeentewege gebouwde woningen hebben wij de eer uwe Vergadering het volgende mede te deeien. Bij schrijven dd. 2$ Maart 191900. 578 verzocht de Commissie van Fabricage ons, teneinde bij de wonin gen de verlangde bergruimte te verkrijgen, een schuurtje van 10 M2 bij elke woning te doea ont werpen en te berekenen hoeveel de huurprijs zou moeten worden verhoogd bij plaatsing van zoodanig schuurtje, om dit dan bij de woningen van die huur ders, die genegen zijn den hoogeren huurprijs te be talen, te doen bouwen. Alvorens de ontwerpen en de berekeningen gereed te maken hebben wij een onderzoek ingeateld bij de bewoners of met eene eventueele huurverbooging In evenredigheid tot de koiten van de stichting van een schuurtje genoegen werd genomen. Hierbij is ons gebleken, dat alle bewoners meer bergruimte verlangen, doch dat op een enkele uitzon dering na, geen van allen voor dit genot een ver- boogde huur wil betalen. Aangezien een steenen schuurtje van plm. 2 X 3 M., binnenwerks gemeten, een uitgaaf van ongeveer f 300.— zou vorderen, volgens welke berekening de bewoners een buurverhooging van plm. f 0.40 per week Is voor gesteld geworden, wil het ons voorkomsn, dat onder deze omstandigheden niet aan inwilliging van dit ver zoek gedacht kan worden. Wat het beschikbaar stellen van een speelterrein betreft, deelen wij uwe Vergadering mede, dat inder daad het aanwijzen van een terrein gewenscht is. Nu de gemeente nog niet over dergelijke terreinen de beschikking heeft, wil het ons gewenscht voorkomen voorloopig zoolang de schoolbouwplannen niet in in uitvoering worden gebracht toe te staan, dat voor dit doel gebruik wordt gemaakt van het voor de acbool aan de Miereveldstraat bestemde terrein. Het is echter niet gewenscht hiervoor uitgaven te doen, omdat, naar kan worden verwacht, spoedig een voorstel zal worden gedaan tot den bouw van de school. Voorts verzoeken de bewoners de poortdeureo van grendels te voorzien. Wijl de deuren toegang gaven tot gemeenschappelijke stegen verwachten wij, dat indien deze van grendels worden voorzien, dit aanleiding zou kunnen geven tot onaangenaamheden tusschen de be woners onderling. Om hieraan tegemoet te komen, komt ons derhalve niet raadzaam voor. Overeenkomstig de wensch der bewoners zullen de buitendeuren der woningen van schuiven worden Naar aanleiding van het geopperde bezwaar betrek kelijk het niet aanwezig zijn van een brandschel, maken wij uwe Vergadering opmerkzaam, dat de am bachtsschool, welke in de onmiddellijke nabijheid van het Schilderskwartier is gelegen, aan het telefoonnet is aangesloten. Aangezien naast de school de concierge woont, kan, zoowel bij dag als bij nacht, vandaaruit bij voorkomende brsndgevallen onmiddellijk aan het centraaltelefoonbureau kennis worden gegeven. Wij meenen derhalve dat hierin genoegzaam is voorzien. Ten slotte dtrien wij Uwe Vergadering, naar aan leiding van de opmerking der bewoners omtrent het behangen der woningen, nog mede dat bet steeds in de bedoeling lag de woningen te behangen. Tot heden is hiertoe nog niet overgegaan om technisch-hvgiënischs redenen, n.l. een blauw gepleisterde muur droogt spoe diger dan een met grondpapier afgewerkte. Naar aanleiding van het vorenstaande hebben wij de eer Uwe Vergadering voor te stellen ons te mach tigen adressanten het bovenstaande alt antwoord op hun adres mede te deelen. Lsvenamlddelsnvoorziening Toen onmiddellijk na het uitbreken van den oorlog zich moeilijkheden voordeden ten aanzien van de, levensmiddelenvoorziening,en de hulp van de plaatselijke overheid werd noodig geacht, bleek het al dadelijk, dat die overheid zoo goed als elk gegeven miste om trent de herkomst van de levensmiddelen, de hoeveel heden die worden vereischt en de soorten die het meest worden gebruikt, alsmede de prijzen die daar voor worden besteed. En toen later de bekende acbaarschte meer en meer intrad en de overheid in steeds meerdere mate gedrongen werd, maatregelen te nemen tot vermeerdering van de benoodigde arti kelen, tot verdeeling van de aanwezige voorraden en de regeling van de prijzen die biervoor moeten worden betaald, deed het gemis aan die kennis zich zeer sterk gevoelen. De verwachting was toen echter vrij algemeen, dat na dea oorlog, de toestanden zich spoedig dermate zouden wijzigen, dat de bemoeiing van de overheid met de voorziening in de levenemiddelen weder geheel zou kunnen worden gemiet en ala voorheen, deze aan gelegenheid weer aan de vrije werking van de maat- ecbappij zou kunnen worden overgelaten. Zonder ten aanzien van deze zeer belangrijke kwestie een bepaald standpunt nog in te nemen, moet worden geconstateerd, dat deze verwachting bij velen niet in vervulling is gegaan. De achterliggende jaren scbijnpn volgens ben een zoodanige wijziging te hebben gebracht in tal van toestanden op handelsgebied, op die van den voort breng en verdeeling, dat overal een belangenstrijd gaande is, die de overheid telksna noodzaakt zich de vraag te etellen, of ingrijpen harerzijds wenschelijk zoo niet noodzakelijk is. Ook ons college heeft zich den laatsten tijd meermalen met die vraag onledig gehouden en nog zeer kort geleden, werd er bij ons aangedrongen maatregelen te nemen, die den consument zullen beveiligen tegen het koopen van minde waardige artikelen en tegen het betalen van te hooge prijzen voor verschillende levensmiddelen, terwijl op aanvoer van bepaalde soorten de aandacht werd gevestigd. Hst vraagstuk van de levensmiddeianvoorziening is echter gebleken buitengewoon moeilijk te zijn en siet minder de vraag, welke taak de overheid te dien aanzien te vervullen heeft. Dit bleek nog overduidelijk op het onlange gehouden congres van de vereeniging van Nederlanische Gemeenten, waar dit onderwerp een punt van behandeling he:ft uitgemaakt. Maar zoo dit congrea omtrent een punt duidilijkhsid heeft ge bracht, dan is het wel omtrent dit: dat de gemeente besturen geen maatregelen behooren te nemen, alvo rens een deugdelijk onderzoek is ingesteld geworden omtrent de soorten van levensmiddelen, die de bevol king gebruikt, de herkomst biervan, de kwaliteiten en de prijzen die daarvoor in den groothandel gelden en die, welke de consumenten moeten betalen, kort gezegd omtrent de wijze, waarop de bevolking van levens middelen wordt voorzien. Zooals wij reeds opmerkten, heeft ons college zich al meermalen met het vraagstuk bezig gehouden en zonder twijfel, sal dit ook nog wel in de toekomst noodig zijn, Daarom komt het ons wenschelijk voor, dat het bedoelde onderzoek thans wordt ingesteld. De resultaten daarvan zullen het inzicht omtrent deze aangelegenheid sielllg verhelderen, terwijl zij van groot belang kunnen zijn, wanneer inderdaad de toekomst mocht eischen, dat de gemeente moet overgaan tot bet nemen van maatregelen. Wij hebben daarom de eer U voor te stelles, door goedkeuring van de bij de stukken gevoegde wijziging vaa de begrooting, waarop een post wordt geraamd voor noodzakelijk te maken koatenUw instemming te betuigen met ons voornemen, een commissie in te stellen, die tot opdracht zou krijgen, een onderzoek in te stellen naar de wijze, waarop de bevolking dezer gemeente van levensmiddelen wordt voorzien en welke verbeteringen daarin kunnen worden gebracht. Wegen. Wij hebben de eer U hiernevens over te leggen een plan tot rioleering en bestrating va.i den Dievenweg. De verschillende grondeigenaren hebben hunne gron den, gelegen langs dezen weg, gratis aan de Gemeente afgestaan, voornamelijk met bet vooruitzicht, dat de Gemeente nu verbetering zal brengen in den toestand, waarin deze verbindingsweg tueachen Woestijgerweg en Leusderweg verkeert. Beide laatstgenoemde wegen worden reeds verbeterd, zoodat bet hoogst gewenscht Is, dat ook de Dievenweg, die tevene een verbindingsweg is van af de straten langs terrein IQ (woningbouw De Wijs) met den Leus derweg, wordt verbeterd en gerioleerd. Zooala uit de teekening blijkt, zal de rijweg een breedte verkrijgen van 5 Meter met aan beide zijden een trottoir van 1.30 M. De verharding van den rijweg is gedacht van straatklinkers en de trottoirs van cement- tegels. De koeten van dit werk, met Inbegrip van de rio leering, worden geraamd op f8000. Straten. Meermalen beeft het onze aandacht getrokken, dat de Bergstraat niet voldoet aan de eischen van een goeden verkeersweg, daar de breedte van deze straat slechts pl.m. 5 M. bedraagt, met slechts aan één zijde nl. de Noordzijde, een trottoir van pLm. 1 M. In verband met de omstandigheid, dat deze straat de verbinding vormt tusschen de richtingen Arnhem-Amaterdam en Arnhem-Utrecht, is het duidelijk, dat deze breedte veel te gering is. Het komt ons daarom gewenscht voor In dezen toestand verbetering te brengen, door het verbreeden van deze straat tot eene totale breedte van 12 M. De rijweg zal dan een breedte kunnen verkrijgen van 7 M. met aan beide zijden een trottoir van 2.50 M., in aansluiting met de bestrating en trottoirs van den Utrechtschen weg en den Leusderweg, zeoala op bij gaande teekening in blauw is aangegeven. De kosten van de verbreeding zullen ongeveer f 18000.— bedragen. Tot deze verbetering zal echter een beroep op de medewerking van de eigenaree der aangrenzende perceelen moeten worden gedaan. Het is te verwachten dat die eigenaren het algemeen belang dezer verbree ding zullen inzien en daarom een gedeelte van de tuintjes voor de huizen zullen willen afstaan. Mochten enkele hunner hiertoe niet bereid zijn, dan komt ons hier het algemeen belang zoo ingrijpend voor, dat tot onteigening zou kunnen worden overgegaan. Voorts merken wij U op, dat het voor deze ver breeding noodzakelijk is. dat het huis gelegen in de Bergstraat, hoek Utrechtscheweg a/d Zuidzijde wordt afgebroken. Dit perceel is bij Raadsbesluit van 26 Februari 1913 voor dit doel reeds door de Gemeente aangekocht. Wij stellen Uwe vergadering voor in beginsel te besluiten tot de verbreeding van de Bergstraat op de wijze, zooals hiervoor is omschreven, one te machtigen met de betrokken eigenaren over afstand van den benoodigden grond te onderhandelen en zoo noodig de onteigening daarvan voor te bereiden. Eigendommen grondbedrijf. In het belang eener goede exploitatie van de gronden, gulegen tuaschen den Ouden Soesterweg en de rivier de Eem vanaf den Iaseltechenweg tot aan de villa «Gretha» is het wenechelijk dat de gemeente zeggen schap verkrijgt over meerdere eigendommen, dan reeds daar In haar bezit zijn. De gronden vormen met hetgeen reeds eigendom der gemeente is, een bijna aaneengesloten complex en beslaan voor zoover than* in den koop begre pen een oppervlakte van 38.44.31 H.A. De totaal kostprija, met inbegrip van de kosten van overdracht zullen f354.656.79 bedragen. Ongeacht de zich op deo grond bevindende op stallen, waarvan een gedeelte voorloopig zal kunnen blijven bestaan, komt de prijs van den bouwgrond per M2 op 92'/t cent, welk bedrag ona niet te hoog voorkomt.

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 1