Zaterdag 2 f0jf Augustus 1919. No. 9213. 69e Jaargang Lunchroom Princesse H. L. A. DULLAERT &Co. GIRO- EN CHEQUEVERKEER MET ALLE PLAATSEN VAN ONS LAND REDACTEUR F. W. H. OUDENS. AMERSFOORT. Uitgave van de l)rnkkeri| „De Amersfoortaehe Courant, voorheen Firma A. H. van Cleefl". Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden j 1. franco per post 1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en ontelgenlngs- advertentlën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels ƒ1.25 Bewijsnummers worden ln rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 5 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAUX: KORTE GRACHT S VALKESTRAAT 1 OVERZICHT. Buitenland. Nederland en België Een brood crisis te Londen Een incident in den Rijksdag. Binnenland. Ernstig ongeluk E.L.T.A., één doode en één gewonde Wijziging zegelwet. Conversatie. In de leerschool van het Leven is de conversatiezaal zoo niet een der leerzaamste, dan toch zeker een der meest interessante afdeelir.gen. Wel hoort men meestal beweren, dat men in de conversatie de mcnschen vrij algemeen ziet, zooals zij niet zijn, maar juist deze maskerade geeft aan goede opmerkers een uitnemende gelegenheid om te weten te komen boe zij wél zijn, en tevens om hunne menschenkennis te vermeerderen op deze leugenmarkt. Evenais in een camera ziet men in de conversatie de menschen, en ook veelal de dingen van het leven, het onderste boven, en juist het obscure doet ons daarin die menschen en dingen scherper zien en juister beoordeelen. In de conversatie, evenals vóór de camera, -poseeren wij somtijds ook wel eens on bewust. Maar in het huiselijke en intieme leven poseereu wij meestal niet. Daar geven wij ons meerendeels zooals wij zijn. In de conversatie, zooals vóór de camera, staan wij als geflatteerd beeld voor het Publiek, on de niet-menschenkenner retoucheert daar enboven nog veelal, wat hem in zijn opname minder aesthétisch toeschijnt, m.a.w.wij redeneeren bij de ontmoeting en de beoor- dceling van menschen dikwijls de vlekjes en dc puistjes kortom al datgene wat ons min of meer onaangenaam aandoet weg, totdat wij een nog scherpere, nog juistere opname gedaan hebben. Dan laten wij de retoucheerstift rusten, bsrgen de retoucbeerspiegel weg, en bezien het beeld met open oog, zooals wij het ons •zouden wenschen. Zulke scherpe, juiste opnamen, zulke niet geretoucheerde beelden doen ons dikwijls hoogst onaangenaam aan. De vlekjes en oneffenheden die wij daarbij te zien krijgen, bezorgen ons niet zelden een ontgoocheling, die aan ons levensgeluk knaagt, of ons althans zeer teleurstelt. In de camera zagen wij het beeld om gekeerd, doch op een zuivero afdruk van de cliché zien wij het beeld recht vóór ons en m«ir waarneembaar. In de camera zagen wij de kleuren van bet landschap; op de afdruk is dat landschap kleurloos en een- toonig. Maar bij dit laatste is de werkelijk heid schooner dan de opname. Zoo dosn zich ook nu en dan menschenkarakters voor, die in de werkelijkheid schooner zijn dan in de opname. In de conversatiezaal van het leven moeten wij vooral onze oogen on ooren goed open houden, zonder nog ons te laten leiden door een sombere en achterdochtige karakter beschouwing. Het bestudeeren van de ver schillende maskers is inderdaad de moeite waard en levert alsmede stof op voor men schenkennis en levenservaring. Daar toch ontmoeten wij voorgewende deugd in verschillende nuances en de ge veinsde goede eigenschappen liggen daar opgestapeld. Tooneelvoorstellingen van al lerlei genre worden daar voor het voetlicht gebracht en >de Leugen» is regisseur. Menschen, die elkaar haten, drukken in de conversatiezaal elkaar vriendschappelijk de hand. Domme of althans onontwikkelde menschen nemen de allures aan van ont wikkelde en levenswijze mannen en vrouwen, en doen hun best om hooger staande maar bescheidener stervelingen te intimideeren. De geïncarneerde Jaloerschheid stelt U daar met volle overtuiging pseudo-jaloersche menschen voor, en verzekert U met een geruststellenden glimlach, dat zij hoog boven deze moeielijke en zichzelve straffende harts tocht staat. Inmiddels intrigeert zij roet alle haar ten dienste staande middelen tegen wie haar in den weg staan. Ha de intrige! Die is in de conver satie eerst recht op haar plaats. Zij knipt RECLAME. Utrcchtschestr. 49. J, VAN HAMERSVELD Jr. en knoeit en smeedt met grooten ijver, zet haar plannetje met waaghalzerige berekening in elkaar, hamert, vijlt en soldeert aan haar opzet, alsof zij een groot kunstwerk moet oprichten, en de lichtgeioovigheid, het goed vertrouwen, de bewondering en de gene genheid dragen haar gedienstig de bouw materialen en hulpmiddelen aan, niet ziende de diepe put, waaraan zij onbewust mede- graven en waarin straks »het kalf» verdrin ken zal. Maar het heele gezelschap' is nog niet voltallig in dc groote conversatiezaal van het Leven. Daar hebt ge de «heerschzucht» die met gebiedenden blik binnentreedt, hare oogen onderzoekend laat ronddwalen, de wenk brauwen fronst, de lippen opent tot een bevel, maar zich met pseudo-waardigheid neerzet en aan bare buurvrouw of aan haren buurman met stelligheid verzekert, dat haar niets liever is dan »te dienen». De regisseur (de leugen) gaf haar even van achter de coulissen het masker der Zachtmoedigheid en der Nederigheid aan, dat echter van een zeer doorzichtige stof is vervaardigd. Want de heerschzucht is een te groote zichzelf gevoelende figuur, dan dat zij zich gemakkelijk zou laten bedekken. Haar stevige tred alleen reeds verraadt hare nadering of hare aanwezigheid. Zachtmoe digheid, Nederigheid en Bescheidenheid zitten mede aan de groote tafel der conver satiezaal, maar haar jurkjes zijn zoo een voudig van snit, zoo sober van garneering en zoo bescheiden van kleuren dat zij bijna niet opvallen en zij meestal de rol vervuilen van muurbloemen op een bal. Voorts maken wij in 's Levens Conver satiezaal tiog kennis met drie bekende fi guren de Trotsheid, de Volmaaktheid en de Vleierij. Eerstgenoemde monstert bij het binnenkomen met critischsn blik bet gezel schap en weet menigmaal nauwelijks, waar zij zich zal neerzetten en wie barer waardig is. Zij zal, wanneer zij U niet de aan haar gelijken acht, U bij het openbaar ontmoeten voorbijgaan en niet herkennen. De Trots heid is in het verkeersleven eene eenzame figuur, daar zij onbemind is en te hoog staat. De Volmaaktheid is almede ongenaak baar. Deze gaat band aan hand met Min achting. Zij spreekt op hoogen of bescher menden toon en heeft steeds een medelijdend glimlachje tot haar dienst. Dan vinden we in dit edele gezelschap ook nog de «Vleierij» tegenwoordig, die steeds ten dienste staat van het niets en niemand ontziende Egoïsme. De Vleierij is bij de meeste menschen van harte welkom om baar aangenaam uiterlijk, hare innemende manieren en grooto welbespraaktheid. Zij heeft de «Valschheid tot moeder. In hare strikken verwarren zich zelfs de verstan digste menschen. Doch waarom zouden wij nog méér de dissonanten der conversatie aanwijzen? Hoe zeer toch ook wordt ons leven menigmaal door de conversatie ver aangenaamd! Hoe menigmaal treffen wij in de conversaticzaal van het leven de vrien delijke gezelligheid, de warm en verruimend aandoende Hartelijkheid, de beminnelijke Eenvoudigheid, de Gulheid, de Vroolijkheid en andere goede en vriendelijke geesten aan, die ons ruimschoots schadeloos stellen voor ai ket onaangename en bittere wat de invloed en de machinatiën van de eerstge noemde groep in onze levensbeker werpen. Het Licht is ook hier sterker dan de Duis ternis. Zonder een goede conversatie zou het leven duf en ongenietbaar zijn. Het zou daarenboven dwaas en ondankbaar zijn een kluizenaarsleven te lelden. Wij moeten het leven aanvaarden, zooals het ons gegeven wordt, met zijn lief en zijn leed, met en schaduw, met rozen en distelen. Maar wij zijn juist om het vele goede en vele schoone, wat het loven ons te ge nieten geeft, te kuDnen aanvaarden en ti kunnen waardeeren verplicht, de disso nanten uit ons levenslied te verwijderen, zooveel in ons vermogen is. Dat Levenslied immers moet gereinigd en gewijd worden door den Mensch zelve. Het moet in al zijn maten, in zijn rythmen en 'n zijn melodieën worden verheven en opgevoerd tot een groot en heerlijk dank lied aan de Hoogste macht, die wij ons wel niet kunnen verklaren, maar waarvan wij weten, dat zij al onze plannen, hoe schrander ook uitgedacht, kan afkeuren en in een oogwenk vernietigen. Het woord «Conversatie» sluit alzoo meer in zich dan wat men gewooniijk onder «Conversatie» De groote samenleving van menschen moet immers worden een ééndrachtige samenwerking van menschen tot het berei ken van één groot en geniaal doel, n.l. het leven dat ons gegeven is ea de levensvoor- rechten waardig te worden door een samen leving tot stand te brengen volgens de strenge wetten en naar de adelijke lijnen van het zedelijk schoone. Zal de conversatie, zooals wij die hier verstaan, zal de groote samenleving van menschen met verschillenden aanleg, met uiteenloopende karakters, met ongebreidelde neigingen en hartstochten daartoe ooit leiden? Waar zijn, in beeld gesproken, de toon kunstenaars waar zijn de dichters van het Levenslied? 't Lieé van vreugde en lijden, van bloeien en vergaan, bet groote gedicht van het korte en bewogen men- scheoleven? Helaasdeze harp hangt nog aan de wilgen I KENNISGEVINGEN. Overgang naar den landstorm van dienstplichtigen der militie en der landweer. De Burgemeester van Amersfoort brengt hierbij het volgende ter algemeene kennis. De dienstplichtigen, die 31 Juli 1919 wegens gaëindigden diensttijd uit den dienst bij de militie of de 'andweer worden ont slagen en van 1 Augustus a. s. af tot den laadatorm behooren, blijven, voor zoover zij in het genot van onbepaald klein (verlof) zijn, dit verlof voorloopig behouden. Die genen hunner, die nog onder de wapenen zijn, kunnen voorloopig ook als landstorm- plichlige onder de wapeneu blijven, voor zoover de algemeene omtrent vrijwillig ver blijf onder de wapenen geldende regelen dit toelaten en niet ean bijzondere beschik king het tegendeel vereischt. De vorenbedoelde dienstplichtigen blijven zoolang niet anders wordt bepaald ingedeeld bij het onderdeel van de weer macht, waarbij zij als militie- of landweer- plichtige laatstelijk ingedeeld waren. Even eens blijven de in hun zakboekjes vermelde plaatsen van opkomst van kracht, zoolang niet anders wordt bepaald. De verandering van de hoedanigheid van militie- of landweerplichtige in die van land- stormplichtige heeft geen invloed op het genot van kostwinnersvergoeding en andere vergoedingen, zooals deze thans geregeld zijn. Tot het bekomen van verder gewenschte inlichtingen kunnen belanghebbenden zich vervoegen ter secretarie van deze gemeente, op eiken werkdag tusschen 9 en ie uur voormiddag. Amersfoort, 31 Juli 1919. De Burgemeester, v. RANDWIJCK. BEVOLKING. Amersfoort, Soest, ülreclit, Steenbergen, Noordbroek Comma nditi r a Baakvoreaniging Opgave van vertrokken personen van 14 Juli-19 Juli 1919. J. v. d. Brink, Schimmlp. kado 4 naar Utrecht J. Tromp Meesters, Laan 1914 no. 5 naar België P. Ebbink, K. Berg straat 3 naar Amsterdam Mej. C. Heiner, Marnixlaan 40 naar Amsterdam G. Hil- vers, Gr. Koppel 9 naar Den Haag G. Boode, Kamp 43 naar Rheden Mej. J. Oostlnjen, Laagl.weg 30 naar België H. v. de Griendt, Regentessel. 33 naar Utrecht Mej. A. Valkenburg, Regentessel. 33 naar Utrecht Mej. J. Prins, Blucb.weg 47 naar Helder Mej. H. Tijssen, Utr.weg 75 naar Leeuwarden Mej. E. Jansen> Langestr. 71 naar Bergen G. v. Egdom, Noordstr. 12 naar Nijkork Mej. A. Mei- ners, Bergatr. 2t naar Haarlem H. Mast, Kruisk. 89 naar Utrecht - J. Singewald, Westerstr. 97 naar Leeuwarden D. v. Buuren, Schimmelp.str. 8 naar Alkmaar J. Kluio, P. Borstr. 5 naar Enschedé W. Evers, Hessenstr. 3 naar Avereest Mej. G. Harelhom, Kinderzorg naar Apel doorn Mej. A. Hellema, Utr.weg Z51 naar Woerden H. Tenbergen, Kruisk. 56 naar Winterswijk Mej. N. SproiJ, Eemstr. 35 naar Ede G. Sol, Utr.weg 248 naar Soest C. v. Wegen, Dorrest- str. 17 naar Utrecht Mevr. Salm v. Houten, Wijersstr. 10 naar Vaesen Mej. M. Hol, Utr.str. 47 naar Zutphen J. Olthoff, Boldersstr. 28 naar Groningen C, Voorendt, Arnh.weg 60 naar IJsselstein F. Sardeman, Pr. Mariel. 14 naar Iudifi Mej. W. Knaap, Bergstr. 10 naar Alkmaar G. v. Sleeuwen, Kerkstr. 7 naar Hilver sum D. v. Vaneveld, Noordstr. 12 naar Nijkerk, D. v. de Vlis, Schimnielp str. 49 naar Utrecht Mej. F. Wijnands, Soesterweg 17* naar Almelo Mej. E. HugenhoItz.'Vlasakkerweg 36 naar Amster dam Mej'. J. Berg, B. Wuijtieral. 55 naar Harlingen Mej. E. Bosch, B. Wuijtiersl. ,55 naar Harlingeu Mej. M. v. d. Hengel, Laagl weg 17 naar Apeldoorn A. Feber- wee, Hoogeweg 38 naar Leeuwarden J. Mulder, L. Beekstr. 27 naar Apeldoorn - Mej. A. Hulst, Puntenb.laan 27 naar Rot terdam Mej. D. v. Norden, St. Jorisstr. 16 naar Rotterdam - R. Renes, Woest.-.veg 23 naar Zaandijk H. Blanke, P. Pijperstr. 31 naar Den Bosch E. Homar., L.Nic.dw.str. 7 naar Groningen Mej. H. v. Loonen, Utr.weg 141 naar Groningen P. v. de Poll, Bloemend.str. 59 naar Helder Mej. Janssen, Beekenst.l. 25 naar Den Bosch Mej. J. Bendeler, Beekenst 1. 25 naar Am sterdam Mej. E. v. Ommen, Beekenst.l. 125 naar Deventer P. Boelsma, J. Tolli- usstr. 2i naar Amsterdam Mej. M. Velt- huizen, Utr.weg 177 naar Woudenberg Mej. J. Kuitenbrouwer, Langestr. 57 naar Amsterdam K. en Y. Kathleen Middel burg, P. Buijsl. 23 naar Middelburg G. Verheul, Hellestr. 35 naar Arnhem W. Koert Langegr. 25 naar Amsterdam Mej. M. Buter, Bergstr. 33 naar Hasselt H. Arler, Verhoevenstr. 8 naar Zei6t - L. Gijsen, Kruis.k. 60 naar Rotterdam Mej. T. Rienks, P. Both.l. 50 naar Leeuwar den - Mej. A. Klerk, Arnh.str. 4 naar Beesd Mej. A. Allart, HofF 2 naar Nij megen T. Lam, Langestr. 1 naar Over- schie Mej. V. Groenendsal Smallepad 12 naar Venlo H. de Goede, Appelweg 115 naar Utrecht - C. v. Dusaeldorp P. Buijsl. 27 naar Hilversum T. Braken- hoff Utr.str. 38 naar Arnhem Mej. B. Dros, Arnh.weg 107 naar Texel. STADSNIEUWS. ilin Broodka De Directeur van het Levensmiddelen bureau maakt bekend dat van af heden geen ruiling van Wittebroodkasrten voor Bruin- of Roggebroodkaarten meer wordt toege staan. Aanvragen om ln de plaats van Bruin of Roggebroodkaarten, Wittebroodkaarten te ontvangen, kunnen worden ingediend binnen 14 dagen na de uitreiking. De Directeur van het I.evensmiddelen- buresu maakt bekend dat van 5 tot en met 13 Augustus. 105de tijdvak, de paars ge kleurde broodkaart gebruikt kan worden ter verkrijging van Wittebrood. Voor Roggebrood blijven dus geldig de R-bons en voor Bruinbrood de B-bons. Op de met R of B gemerkte kaarten staat wel het tijdvak vermeld, terwijl op de voor Wittebrood geldig verklaarde brood kaarten, noch de W, noch het tijdvak voor komt. Amersfoort, 31 Juli 1919. Do Directeur van het Levensmiddelen- bureau vestigt de aandacht op een rond schrijven van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel d.d. 23 Juli 1919N0. 75Óg2, waarin wordt gewezen op het feit dat alle rijst moet worden verkocht tegen 29 cent per 4 K.G. Overschrijding van maximumprijzen be richte men onverwijld aan bovengenoemden Directeur. Amersfoort, 1 Augustus 1919. Examens. Bij het op 31 Juli te den Haag gehouden examen voor de akte A Engelsch M. O. slaagde o.m. onze stadgenoot de heer J. L. Engels. Bij het gehouden examen Fransch L. O. slaagden ook onze stadgenooten, de dames J. H. E. C. Dekker en A. Dreijbufft. De schoorsteen van Meursing's Broodfabriek. Hallo! Spreek ik met no. 19? Ja, mijnheer, Redactie Amersfoortsche Courant. Wilt U er aan denken, dat we straks den schoorsteen van Meursing's broodfabriek laten vallen? Wat zegt U? Is die hooge fabrieks schoorsteen gevallen Neen, mijnheer, die laten we straks vallen. We begrepen er nog niet veel van doch we lieten onze telefoon in den steek en spoedden ons naar de fabriek van de firma Meursing aan het Smalle pad om te zien of ta hooren, wat er eigenlijk aan dc hand was. En al naderende, zagen wij raeds van verre een zwarten drom van menschen op deplaats des onheils kunnen we niet zeggen, want de 25 Moter hooge schoorsteen stond nog onbeweeglijk, zooals hij ruim 60 jaren lang daar fier en rustig op zijn hoog verheven plaats gestaan had, maar toch... er was iets in zijn nabijheid op till Onze nieuwsgierigheid werd er echter niet minder op en het duurde dan ook niet lang of we wisten, wat er eigenlijk te ge beuren stond. Inderdaad, het was te doen om den grooten steenen schoorsteenWie in Amersfoort kent hem niet? Ijverig stonden daar een paar mannen, bezig zijnde het sioopingswerk te verrichten, en een aardige hap was er zelfs al uitgehakt een hoogte van een halve meter doch van vallen nog geen sprake. Uit nadere informatie bleek ons, dat nu sinds eenigen tijd al de fabriek elcctrisch gedreven wordt, ook dit rinventarisstuk» zij*

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 1