Dinsdag 5 fBH| Augustus 1919. No. 9214. 69e Jaargang BIJVOEG SEL Uitgave van de Drukkerij „De Amorsfoortscho Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff" REDACTEUR F. W. H. OU DENS. AMERSFOORT. BUREAUX: KORTE GRACHT 9 Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden j 1.— franco per post 1.15. Advortontiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag Kosteloos. Legale, otficieele- en ontelgenings- advertentien per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels 1.25 Bewijsnummers worden in rekening gebracht en ko-ten, evenals afzonderlijke nummers, 5 cent. VALKESTRAAT 19. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten In rekening gebracht. Postbus 9. Telefoon 1 Bij dit nummer behoort een OVERZICHT. Buitenland. De val der Hongaarsche Raden Spoor weg-staking in Amerika - Telegramwis seling tusschen Portugal en den Koning van Belgis. Binnenland. Het rijstgebrek Moordaanslag te Deven ter Misleiding van het publiek. KENNISGEVINGEN. HINDERWET. Burgemeester en W ethouders van Amers foort, Gelet op artt. 6 en 7 der Hinderwet. Brengen ter kennis van het publiek, dat een door I. de Groot ingediend ver zoek met bijlagen, om vergunning tot het oprichten van een inrichting voor het be werken en bewaren van lompen in het perceel alhier gelegen aan den Weversingel, No. 22, bij het Kadaster bekend onder Sectie E, Nos. 1096 en 4260 op de Secretarie der gemeente ter visie ligt en dat op Zaterdag, den 16en Augustus aanstaande, des voormiddags te half elf ure gelegenheid ten Raadhuize wordt gegeven om, ten overstaan van het Gemeentebestuur of van één of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de inrichting in te brengen; dat een door P. Lobel ingediend verzoek met bijlagen, om vergunning tot het op richten van een inrichting tot het sorteeren, verwerken en bewaren van lompen, in het te bouwen perceel alhier gelegen aan den Leusderweg bij het Kadaster bekend onder Sectie C. No. 776 op de Secretarie der gemeente ter visie ligt, en dat op Zaterdag, den 1 Óen Augustus aanstaande, des voormiddags te half elf ure gelegenheid ten Raadhuize wordt gegeven om, ten overstaan van het Gemeentebestuur of van één of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de inrichting in te brengen. Tot het beroep, bedoeld in art. 15, ie lid der Hinderwet, zijn volgens de bestaande jurisprudentie alleen zij gerechtigd, dis over eenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of één of meer zijner leden zijn verscheneu, teneinde huune bezwaren mondeling toe te lichten. Amersfoort, den 2 Augustus 1919, Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, v. RANDW1JCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. De Burgemeester ven Amersfoort, gelezen circulaire No. 75920, afdeeling Volksvoeding, dd. 1 Augustus 1919. maakt bekend, dat de Minister vau Land bouw, Nijverheid en Handel; heeft goedgevonden: ingevolge artikel 8 der Distributiewet '16 vast te stellen de navolgende maximum prijzen voor kalkeieren: in den groothandel, prima qualiteit 11 ct. in den kleinhandel, prima qualiteit u ct. Deze maximumprijzen gelden nist voor kalkeieren, die ten behoeve van gemeente besturen met toestemming van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel zijn ingekalkt. Amersfoort, 2 Augustus 1919. Misleiding run het Publiek door onjuiste Benamingen. In het Maandblad tegen de Vsrvalschingeu van 1 Aug. 1919 schrijft Dr. Van Hamel Roos het volgende: De tijden zijn gelukkig voorbij waarin, evenals onder de regeering van Katharina van Rusland, fraai geschilderde dorpjes moes- ten dienen, om quasi welvaart aan te duiden afbeeldingen van flinke boerderijen en grazend vee het publiek in den waan brach ten, in plaats van slechts margarine, natuur boter te koopen, of door het inbrengen van eenige doode bijen in aardappelstroop het begrip van «honing» te suggereeren. Nu weldra een wet met strenge straffen tegen de vervalschingen van handelswaren in wer king komt, is het te begrijpen, dat waar een dergelijke wedloop naar onzuivere winsten gestuit wordt, de knoeiers naar andere mid delen zoeken, om tusschen de mazer. der wet door te kruipen, an de koopers zooveel mogelijk trachten te plukken, door hun niet datgene te geven, waarop toch zij alle recht hebben in verband met de gevorderde prijzen. Wij bedoelen het geven van onjuiste en misleidende fantaisienamen, waarin het artikel (hoofdbestanddeel) wel aangeduid wordt, doch bij wijze van «camouflage» op een zoodanige manier, dat men onwillekeurig aaunemen kar., dat een zekere dure grond stof als basis van het fabrikaat gediend beeft. Deze «men» natuurlijk meestal ter zake geheel onkundig betaalt dan intusschen een prijs, welke weliswaar lager is dan voor de echte stof betaald wordt en dit is het lokmiddel doch veel te hoog in ver houding van de innerlijke waarde van het fabrikaat. Om een voorbeeld op het zoo belangrijke textielgebied te noemen er worden tegen woordig imitaties van wollen goederen die blijkens ons onderzoek voor de helft uit katoen bestaan onder fraaie, natuurlijk op wol wijzende benamingen aangeprijsd, waarbij de kooper beslist te veel voor het katoen betaalt, en buitendien misleid wordt door de van wol zoo belangrijk ver schillende eigenschappen van het artikel. Ook bij een ander belangrijks handels waar, den honing, komen dergelijke wan toestanden voor. Waar men van de boven vermelde doode bijen als zijnde te belachelijk heeft afgezien, blijven flinke boeveelheden aardappelstroop op hare plaats. Daar er verschillende fabrikaten als voor noemde in den handel voorkomen, achten wij het noemen van enkele namen onbillijk, doch behouden ons voor, ten deze een eenigszins uitgebreide enquête in te stellen, en de resultaten te publiceeren. Zoowel bij honing, als bij de textielgoe- deren, meent men alles te Kunnen dekken, door het woord «Gemengd* op de etiketten aan te brengen. Wij vragen hierbijWaarom wordt in den groothandel steeds, zeer terecht, angstvallig op percentage gekocht, terwijl de kooper in den é/<-('«handel genoegen moet nemen met die percentage, welke de fabrikant wenschelijk acht om liefst zooveel mogelijk geld uit de zakken van den con sument te kloppen? Wij zijn overtuigd dat een verplichting om de hoeveelheden bijgevoegde surrogaten of minderwaardige toevocgselen, op de etiketten te vermelden, ten zeerste in hst belang van het koopend publiek geacht moet worden, en geven een dergelijken maatregel aan onze wettelijke autoriteiten in ernstige overweging. G. Thomas, Kruiskamp 70 n. Havik 14b J. Goodhart, Leuaderweg 3 naar Leua- I erweg 56 Mej. G. v. Putten, Utr. str, '4b naar L. Nic, str. 9 C. Hezeman. Bemmelstr. 87 naar Berkenw. 23 K. I delenboscb, St. Ansfridusstraat 9 naar G. j ioustr. 6 Mej. J. Zevenboom, J. van I 'Idenb.l. naar Aldegondestr, 13 Mej. j 5. Eek, Bissch.weg 68 naar G. Koppel 4 J. Windhouwer, Woest.weg 135 naar Voest.weg 31 Mej. J. v. Wegen, Woest, "•eg 135 naar Woest.weg 31 E. Walet, A. de Kamp 17 naar Appelweg 119 C. v. Winterswijk, Leusderw. 63 n. Woest, weg 38 J. Huizinga, Hof 26 naar Alde gondestr. 55 Mej. H. Geerhof, Snouck. laan 1 naar Heiligenb.weg 31 - F. van Woerden, Stat.str. 19a naar Kamp 44 Mej. J. Mast, Kruisk. 89 naar Teut 10 Mej. P. van Zanten, Woest.weg 1611 naar Hoogeweg 60 G. Raebel, Gr. Koppel 9 n. Mierevcldstr. 13 S. Sartorius, Vlas- akkerweg 48 naar K. Wilh.str. 33 W. Sleeking, Breedesteeg 13 naar Achter de Koppelp.wal 13 A. Hakkert, Fr. van Blankenh.str. 1 naar Mierevcldstr. 11 P. Mouthaan, J. Tolliusstr. 12 n. Westerstr. 43 E. Meerveeld, Flierb.str. 1 naar L. V. str. 38 H. Tilman, Hof 23 n. Karaper- binnenp. 9 Mej. C. Willekens, P. Buyel. r Bergstr. 23 V. Kaak, Lavendel- naar Bloemend.str. 59 F. Hövel, Lavendeletraat 10 naar Bloemend.straai 59 J. Turkestein, Molenetr. 19 n. Muurb. 57 J. Vonk. Langestr. 97 n. Arnh.str. tb - Mej E. van Dijk, Arnh. weg 4 n. Amh. str. ib E. v. d. Biezen, Leusderw. 294 n. Eemstr, 25 H. v. Schoten, Molenstr. 8 naar Boldersstr. 28 W. v. Dijk. P. Pijpersstr. 5 naar Eemstr. 431 Mej. S. Düllberg, H. van Viaudenstraat 32/34 naar Kruisk. 5 G. Matthee, Kroinniestr. 52 n. Wijersstr. 14 G. v. Heerde. Breestr. 78 n. Woest.weg 56 Mej. E. Motshagen, Kattekampen 4 naar Appelweg 124 - B. Oerlemans, Kruisk. 47 n. Woest.weg 60 H. v. d. Berg, Muurb. 100 naar Kamp 20 Mej. H. v. Drie. Hoogeweg 32 n. Utr. weg 136 Mej. G. Tondeur, Conlnckstr. 95 n. Westsingel 30 M. Stolberg, Arnh. weg 62 naar Breestr. 78 N. Bottelier, Kamp 73 naar Hoogeweg 2 - G. Post, Kamp 53 naar Meth.str. 11 - W. Hofland. Soesterweg 188 naar Soesterweg 25613 Mej. M. Jochem, Zandbergen n. Scheltusstr. tó Mej. G. Hilvers, Gr. Koppel 9 naar Utr. str. 41 F. Hilvers, Gr. Koppel 1 naar Utr. straat 41 Mej. W. van Dijk, Schimmelp.str. 42 0. G. v. Stelling w.str. 16 Mej. J. Lijnsvelt, Vijver 7 n. Appelweg 135 J. Dammes, Langestraat 116 naar Schlmmelp.straat 35 F. van Nimwegen, Bloetnend.str. 50 naar Verhoevenstr. 15 - G. Ebell, Bergstr. 35 naar Langestr. 77 Mej. J. de Goede. Valkestr. 20 n. St. An- driesstr. 32 Mej. M v. Veldhuizen. Utr. weg 114 n. Berkenweg 25 Wed. E. v. Ouwerkerk, Hellestr. 50 u. Hellestr. 77 C. Kuipers. Gr. Koppel 9 n. Miereveldstr. 15 J. Vennink, Scherbierstr. 11 n. l.eus derweg 17 2. BEVOLKING. Opgave van verhuizingen in de Gemeente van 14 19 Juli 1919. A. v. Schoten, Driest 30 naar B. en Dal straat 7 H. Wels, Havik 53 11. Meth. str. 8 R. I.obel, Bissch.weg 87 naar Woest. weSf 74 Mej. C. Heise, Langestraat 80 naar Langestr. 36 Mej. J. Wegen, Utr. weg 115 naar v. Asch van Wijckstr. 4 Mej, M. de Gans, Monnikenpad 38 naar Hoogeweg 1 Wed. P. v. d. Heuvel, Stoovestr. 4 naar Teut 60 Mej. T. Lijns velt, St. Jorisstr. 39 n. Soesterweg 196 Mej. C. Slootmaker, P. Buyslaan 5 naar Prinses Juiianaplein 3 A. Gelderman, Snouckaertl, 32 naar K. Bergstraat 14 Mej. M. Schimmel, Puntenb.l. 12 n. Daam Fockemalaan 94 Mej. C. Buddingh, Langestraat 104b n. Arnh.str. 7 Mej. STADSNIEUWS. •De Burgemeester van Amersfoort, brengt ter kennis, dat in de gemeenten Leusden, Leersum, Bunnik, Odijk, Werkhoven, Houten, Maarn en Hoogland, gevallen van mond- en klauwzeer zijn voorgekomen. Amersfoort, 2 Augustus 1919. De Burgemeester voornoemd, v. RANDWIJCK. Bekendmaking. In aansluiting met de Bekendmaking van de verschillende bepalingen der Vuurwapen- wet «11 -Reglement, deelt de Commissaris van Politie thans mede, dat de verschillende formulieren vanaf Dinsdag 5 Augustus as., tegen betaling, aan zijn Commissariaat ver krijgbaar zijn op werkdagen van 'smorgens 10—12 en '8 middags van 2—4. Amersfoort, 4 Augustus 1919. De Commissaris van Politie, A. NIJHOFF. Verloren geraakte Bon- en Broodkaarten. Herhaaldelijk komt het voor dat men zich t het Levensmiddelenbureau wendt met de mededeeling, dat er bon- of broodkaarten zijn zoek geraakt. Waar deze gevallen sporadisch voor kwamen werd tot nieuwe verstrekking over gegaan. Het «verliezen» komt evenwel thans zoo veelvuldig voor, dat strikte order moest worden gegeven elke aanvraag af te wijzen, Een ieder zorge dus voor zijne kaarten, waardoor teleurstelling wordt voorkomen. Amersfoort. 4 Augustus 1919. De Directeur van het Levensmiddelenbureau. Examens: De heer W. van der Maat, slaagde te Amsterdam voor de Broederschap van Ac countants voor Handels- Burgelijk- en Pro cesrecht. Voor het diploma eindexamen R.H.B.S. 5 j. cursus slaagden in de 6e groep, o.m, ook 1 stadgenooten A. H. J. Otto en A. Stolk. Morgen heeft de uitslag plaats van de 7e of laatste groep. Bij het te Den Haag gehouden e (2 Aug.) voor de acte handteekenen L. O. slaagde o.a. onze stadgenoot A. W. Stienatra. Bij de te den Haag op 4 dezer gehouden Examens Engelsch L. O. en Fransch L. O. werd met goed gevolg deelgenomen resp. door de heeren G. Esmeijer en J. C, P. Jagtenberg, beiden alhier. Commissie O f f i c i e r se x a m e 11. De Majoor J. G. Leverland van het 16e Reg. Inf., lid der Commissie voor het Offi ciersexamen der leerlingen van het oudste Studiejaar van den Hoofdcursus, is thans te Kampen gedetacheerd. Kamer van Koophandel. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te dezer stede houdt a.s. Vrijdagavond ten Raadhuize eene Openbare Vergadering. 1849 5 Augustus. 1919. Onze geachte stadgenoot, de heer W. Kleber herdenkt heden zijn 7osten verjaardag. Vele functies, vooral op Kerkelijk terrein zijn den heer Kleber opgedragen, welke hij tot heden nog met groote opgewektheid vervult. Wij noemen er slechts enkele van de velelid van het Classicaal Bestuur van Amersfoort, Ouderling der Ned. Herv. Ge meente, lid van het College van Notabelen der Ned. Herv. Gemeente alhier, bestuurslid van de Kinderkerk, idem van het Wijkge- bouw «Bethel», id. van de Gabriël-Mehen- school, id. van de School voor Chr. Nat. Onderwijs, regent van de Stichting «de armen de l'oth» id. van de Scheltusstichting enz. In verscbilleude dezer functies is hij een waardig opvolger van zijn vader, die even eens velo jaren onze gemeente in allerlei betrekkingen heeft gediend. Het Zondagsschoolwerk, door hem opgevat na het overlijden zijner onvergetelijke moeder, Mevr. Kleber vindt ook in hem een vurig voorstander. Het zal in September a s. 40 jareu geieden zijn, dat de Zondagsschool van Mevr. Kleber werd opgericht. Wij twijfelen niet, of het zal vandaag den geachten jarige niet aan belangstelling en blijken van groote waardeering ontbreken. Ook wij wenschen den heer Kleber, die zich nog steeds in een goede gezondheid verheugen mag, nog vele jaren van kracht en opgewektheid. Kind aangereden. Gisteren is op den Heiligen berger weg alhier, een kind aangereden door een mo torrijwiel-bestuurder, dat daardoor eenigszins aan hoofd en armen gewond werd. Dr. Prins verleende de eerste hulp. De bestuurder van het motorrijwiel treft lu dezen geen schuld, daar hij te voren de noodige geluidsignalen had gegeven en het kind plotseling van achter een wagen tegen het rijwiel kwam inloopen.

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 1