Gisterenmorgen is een man van de» Reinigingsdienst in d# Arnhemachestraat plotseling onwel geworden, waarna hij bij den slager van Beem werd binnengedragen. Vandaar kon bij per politiebrancard naar lijn woning worden vervoerd. Twee bekroonde turners. Door vriendelijke tusschenkomst van een onzer sportvrienden, kregen wij nog in handen: »Hat Turn blad»orgaan van bet Kon. Nederl. Gymnastiek-Verbond, waarin wij aantreffen den uitslag van de wedstrijden, die tijdens de week van 15—at Juli j.L te Amsterdam hebben plaat» gehad. Daaruit blijkt ons, dat ook een tweetal onzer stadgenootan, in den persoonlijken wedstrijd voor turners, ae graad een isten en aden prijs hebben weten deelachtig te worden, weshalve wij niet willen nalaten, zij het dan ook wat laat. van bedoelde overwinning op dere plaats alsnog melding te maken. De oefeningen voor den tweeden graad waren: a. Vrije oefening, b. Rek (sprong- hoogte 1. c. Brug (hoog d. Ringen (sprong- hoogte), e. Paard (breed gesteld met bogen, t.zo M. hoog.) In deze afdeeüng bedroeg het minimum aartal punten om een taten prijs te kunnen behalen 40, het maximum 50 punten. Onze stadgenoot J. J. v. d. Linde van „Excelsior" wist hier een isten prijs te ver overen met 401 j punt. Voor een 2 den prijs, was het minimum aantal punten 30 en het maximum eveneens 50 punten, Hier was het onze stadgenoot J Dekker, ook van „Excelsiordie met 33 punten voor een tweeden prijs in aanmerking kwam. Onze felicitatie I Concours Hippique. De Luit. Colenbrander, Daniels en de Cruijff behaalden op ket Concours Hippique dezer dagen te Leeuwarden gehouden resp. mot »Spes« den tsten met «Poilu» den 3en cn met Isolde» den 4«n prijs. Kaasmarkt Amersfoort. 4 Augustus 1919. Aangevoerd 13 wagens, bevattende »6oo K.G. kaas. Prijz.cn f70.- tot f79.— per 50 K.G. Handel vlug. Amersfoortsche bad- en Zweminrichting. De temperatuur van het water was heden morgen 7 uur 61 graden Fahrenheit. Zwemmen. De A. Z. en P. C. kan met het resultaat, Zaterdagmiddag j.l. in den t K. M.-wed strijd behaald, wel tevreden zijn 1 Wedstrijd en het wéér, ze zijn beide nauw aan elkaar verwant, zijn prachtig van stapel geloopen, al willen we er onmiddellijk aan toevoegen dat de temperatuur niet was «watje noemt». Maar wanneer we ons berinneren, de gure en natte dagen, die we den laataten tijd achter den rug hebben o, snoode maand Juli I dan zeker hadden we Zaterdag, toen het zomerzonnetje zich heuach niet onbe tuigd liet, geen reden tot klagen. Aan het beginpunt, dat ditmaal was aan de Ronde Brug, trouwen» langs den ge- heelen weg tot aan de Zweminrichting, waar onze koene zwemmers en zwemstersin actie zouden zijn, viel tegen het uur van aanvang 2 uur een enorme belangstelling van het publiek waar te nomen,datzichin goede orde langs de Barneveldsche beek had op gesteld, dank zij de door onze politie ge troffen maatregelen. Nadat de vele deelnemers, die voor dezen wedstrijd uit verschillende oorden van ons land naar hier waren gekomen, per brik waren «geëxpedieerd» naar de start, nam ten kwart over twee de wedstrijd een aan- Het was Cor Zegger, van D. J. K„ de houder van den Wisselbeker 1918, die het eerst de zweminrichting szwemm nde» bin nenkwam. Ook hier liet het zich aan belangstelling niet ontbreken en het behoeft dus geen betoog, dat, r.u Cor Zegger het bezit van den Wisselbeker wist te handhaven, een luid applaus door de inrichting weerklonk. Hij had thans de 2 K.M. afgelegd in 29 minuten 7% sec., waarmede bij dus den tijd van verleden jaar, die toen 29 min. 17 sec. bedroeg, had verbeterd, niettegenstaande hij thans nog met een incident verrast werd. doordat een hond op 'n gegeven oogen- blik tc water waa gesprongen en de «aar digheid" had op den heer Zegger af te komen, doch hem gelukkig verder maar met rust liet. Onwillekeurig echter kostte dit den hetrokkeno toch eenige seconden De ze binnenkomende was F. Schulto (IJ) In 29 min. 39 «cc. No, 3 was A Coomnn* de Ruijter (A. Z. P. C.) in 30 min. 36 sec., die daarmede teven» Kampioen werd van den U. P. Z. B.; de heer A. Minnea van U. Z. C. moest een paar honderd meter vóór het eindpunt, het water wegens kramp verlaten. Vervolgens kwamen binnen als no. 4 R. C. van Ssnus (Maas) in 30 min. 3&'/a sec- no. 5 P. G. G»rlings(U. Z. C,)3i min. 23 3/5 sec. no. 6 P. H. Planting» (D. J. K) in 31 min. 283/j sec. De ie prij», Zilveren Wisselbeker en Medaille, aangeboden door den Commissaris der Koningin in de Provincie Utrecht, kwam derhalve in het bezit van Cor Zegger, de ze prijs, groote zilveren medaille, aange boden door den heer R. A. N. Boom, Voorz. U. Z. C.. werd toegewezen aan F. Schutte, de derde prijs: groote zilveren medaille, aangeb. door Vreemdelingenverkeer aan Coomans de Ruijter, die zich tevens als eerstaankomende A. Z. en P. C. lid-polo speler de extra-prijs zag toegewezen, 'n groote zilveren medaille, aangeboden door den heer L. Pesie. Van Senus won de zilveren me daille van A. B. v. L. O. (40 prijs), P. G. Gerlings den 5en (medaille Atnersf. Dagbl.) en Plantinga den ben prijs, groote bronzen medaille. Van de 3a ingeschreven deelnemers zijn er 24 gestart. Van de dames was het mej. J. van Wie- ringen van R. D. Z, die in 35 min. 14 sec. het eerst de baan heeft afgelegd. Zij werd daardoor de houdster van den zilveren wis selbeker. die tol heden in handen berustte van Mej. B. Duijker (A. D. Z.), die echter eveneens wegens kramp onderweg het water moest verlaten, evenals Mej. JodenHartog; tevens kwam Mej, Van Wieringen in het bezit van de groote verguld zilveren medaille, aangeboden door mevr. P. van Achterbergh. No. z was Mej. A. van Stouthart (R. D. Z.) in 35 min. 53 sec., die zich den 2en prijs zag toegewezen, groote zilv. med., aange boden door den heer P. van Goor, voorz. A. Z. en P. C. To Stacker had in 37 min. 41 sec. den jden prijs, groote zilv. Medaille, aangeboden door de Reclame Commissie te Amersfoort. Zij wou tevens als eerstaankomende A. Z. en P. C.-lid de groote zilv. Medaille aan geboden door Ritmeester Jhr. G. W.' Godin de Beaufort en behaalde vervolgens het kampioenschap voor dames van den U. P. Z. B. No. 4, die aankwam w»s Mej. M. Kohloffel (H. D. Z.) in 38 min. 37 sec. en bekwam de zilv. Medaille, aangeboden door den heer J. M. M. Ilumers. Mej. Marie Vierdag, die in 45 min. 8 1/5 sec. de baan heeft afgelegd, zag zich als jongste A. Z. en P. C.-lid een extra-prijs toegekend, een gouden Speld, aangeboden door N. N. Derhalve hebben twee A. Z. en P. C's ditmaal bet Kampioenschap op hun naam. Bravo Na dezen wedstrijd kregen we o.a. nog het nummer 50 M. snelzwemmen voor Dames. Hier werd de eerste prijs verguld zilv. Me daille, aangeboden door de Amersfoortsche Courant, firma van Cleeff behaald door Mej. A. Bolken (A. D. C.) in 453/3 sec. De 2e prijs, zilv. Medaille van «N'eptunus», Amersfoort viel aan Mej. Beisenherz van A. D. Z„ met 4b 1/5 sec. To Siöcker wist ook hier nog een extra prijs in den wacht te slepen. Haar tijd was 49 sec. Bij het Estafette-adspiranten numyier ging het tusschen U. Z C. en A. Z. P. C„ met dit resultaat, dat eerstgenoemde met den Zilveren Medaille ging strijken (tijd 2 min. 46 4/5 sec.) en A. Z en P. C. den 2den prijs, bronzen Medaille won in 3 min. 3 sec. Gekleed Popduiken, waaraan ook Mevr. R. Wolff van Amsterdam deelnam gaf glansrijk den laten prijs, verguld zilveren Medaille, van het Bestuur der A. Z. en P. C. aan G. J. Bonk (A. Z. P. C.) die slechts 29 4/5 sec werk had om den pop naar boven te halen en ter bestemde plaatse te brengen. Aan dit nummer nam ook deel de Amers foortsche Reddingsbrigade, vertegenwoor digd door de heeren H. A. Vierdag en L. B. J. Serré. Hun tijden waren niet schit terend. De eerstgenoemde bad 55 sec. noodig, de tweede 62 sec.! Mevr. Wolff volbracht het nog in 601/5 ,ec- Overigens werd hier den 2den prijs, zilv. Med. van de Amersf. Reddingsbrig. behaald door W. J. v. d. Berg, (A.Z.P.C) in 35 1/5 «ec. Prijs 110. 3 (verguid bronzen Plaquette van den heer A. H. Vierdag) kwam in handen van P. H. Plantinga (D. J. U.) terwijl de heer Vierdag den extra- prijs. bronzen Medaille bekwam voor het lid der Amersf. Reddingsbrigade, dat den besten tijd maakte! De Polo-wedstrijd Adspiranten tusschen A. Z. P. C. en «Neptunus» (Amersfoort) eindigde met een 4 0 ten gunste van A. Z. en P. C. Bij wijze van afwisseling gaf de heer Pezie nog een welgeslaagd waternu-nmertje, die zich gekleed en gebonden te water begaf, doch er weldra ongekleed en onge bonden uitkwam. Het wat een aardige de monstratie, die bij het publiek zeer in den smaak viel. 's Avonds had in de groote zaal van «Amicitia» de prijsuitreiking plaats door den Voorzitter van den N. Z. B., den heer Bredius. Het ging er hier onder de waterrotten wéér gezellig en vroolijk toe. Polo. A. Z. P. C. verloor gisterenavond te Amsterdam met 3-2 den wedstrijd tegen «De Dolfijn» die de beslissing bracht voor het bezetten der laatste plaats in de istekl. competitie. Er is hard gestreden voor de overwinning en we kunnen niet zeggen dat «De Dolfijn» die verdiende. Kort na het begin is het reeds 20 voor «De Dolfijn», dan komen onze stadgenooten los, nemen het spel over om tenslotte geheel te domi- neeren. Een strafworp besliste den strijd ten voordeele der Amsterdammers. Uit het politie-rapport. Een minderjarige van Kampen is alhier aangehouden en teruggebracht naar de ouderlijke macht. Een ingezetene van Amersfoort is be keurd wegens het vitschen zonder vergun ning in een der Stadsbinnengrachten. Een bewoner van den Soestertveg is verbaliseerd wegens Openbare dronkenschap. Aan 4 personen is nachtverblijf ver leend. Een ingezetene van Barneveld is be keurd voor het berijden van een wagen zonder licht. Een Ingezetene van Soest is bekeurd wegens het te vroeg vervoeren van brood. Een bewoner van het Monnikenpad is bekeurd wegens overtreding der ver ordening op de Straatpolitie. Een bewoner van Achter de Kamp is bekeurd wegens het standplaats nemen met een ijswagen op den Openbaren weg. 'n Bewoner van den Dievenweg is bekeurd wegens het loopen langs den •Spoorbaan. Buitenlandtche Kroniek. De val der Hongaarsche Raden. De «Voss Zeitung» verneemt uit Weenen Vrijdagmiddag zijn Bela Kun en de Raden- regeering ten val gebracht. Na de nederlaag door de Roemeniörs aan het Roode leger toegebracht, zag Bela Kun zich genoodzaakt, voor Vrijdagmorgen den Regeerenden Raad der Volkscommissarissen bijeen te roepen. Bela Kun bracht rapport uit over dén hopeloozen militairen en poli- tieken toestand. Nadat hij zijne mededeelingen gedaan had, werd onder pressie der vak vereenigingen besloten tot aftreden van de radenregeering en een zuiver-socialischtisch kabinet gevormd. President van het nieuwe kabinet is de voorzitter der vakvereenigingen, do letter zetter Berdel. Naar den «Münsterischer Anzeiger» is de regeering overigens als volgt samengesteld Binnenlar.dsche ZakenKarl Payer. OorlogJoseph Haubricb. Buitenlandsche Zaken Eber Agoaton. OnderwijsAlexander Garbey. Justitie Karl Garami. Economie: Joseph Takaos. Financiën: Joseph Miskits. Handel en nijverheid: Anton Dovcsak. LevensmiddelenKnittelhofer. Nationaliteiten Knaller. Onderhandelingen met de Entente zijn aangeknoopt. Spoorwegstaking in Amerika. 130.000 Stakers. Ongeveer 100.000 spoorwegarbeideis in het district Chicago staken. Volgens berichten uit Atlanta en Georgia hebben 3000 arbei ders in de Zuidelijke en Oostelijke staten eveneens het werk neergelegd, Aan belang rijke kruispunten, als Philadelphia, Boston en Denver wordt niet gewerkt. Wilson heeft het congres verzocht een commissie van onderzoek voor de looneischen der spoorwegmannen te benoemen. Een staking van de spoorwegarbeiders is over het gehecle land afgekondigd. Het werk zal onmiddellijk worden neergelegd. Portugal en België. Koning Albert heeft van den president der Portugeesche Republiek volgend tele gram ontvangen: Aan Zijne Majesteit den Koning der Belgen. Ik heb de eer Uwe Majesteit te melden dat krachtens een gemeenschappelijk besluit van den Ministerraad, ik da groote vol doening gehad heb een decreet te teekenen, dat aan Uwe Majesteit de groote kruisen der drie Portugeesche orden verleent. De benoeming van Uwe Majesteit tot deze hoogste Portugeesche onderscheiding, Is een bewijs van de warm# vriendschap clie mijn land voor België koestert en van diepe bewondering voor zijn dapper en groot Koning. (get.) CANTO CASTRO, Voorzitter der Portugeesche Republiek. UIT DEN OMTREK. Barneveld. In de alhier gehouden Raadsvergadering was o.m. aan de orde een voorstel van B. W. tot het bouwen van een nieuw gym nastieklokaal, welk voorstel door het Dage- lijksch Bestuur met klem werd verdedigd. Het mccht echter niet baten. De vroede vaderen vonden »'t zund van 't geld», en daarmee basta, zoodat do bestaande gym- naatiek-curaus nu wel zal moeten worden opgeheven. Buisum. De Roomsch-Katholieke. Christelijk-His- toriache en Anti-Revolutionnaire Raadsleden, die in September zitting zullen nemen, heb ben zich vereenigd tot een rechtsche Raads fractie, om in principieele vraagstukken van gemeentebeleid eenzelfde gedragslijn te volgen. Soesterberg. Alhier Is een Bat-toestel aangekomen met den heer Fr. Koolhoven als bestuurder en een dame en twee heeren als passagiers. Zij waren om vijf uur uit Londen vertrok ken en landden om 8 uur te Soesterberg. Zeist. Alhier zal volgens* besluit van den Gere- reformeerden Bond de eerste Hervormde Kweekschool voor onderwijzers, op Gere formeerden grondslag worden gesticht, aan welke onderwijsinrichting voor de leerlingen van elders een internat zal zijn verbonden. De commissie ad hoc, die bij den gemeente- raad vat. Zeist reeds een verzoek tot aan koop van terrein indiende, bestaat uit de heereo ds. M. van Grieken te Delft, ds. J. de Bruin te Zeist, H. Turkenburg te Bode graven, L. F. Duymaer van Twist, lid der Tweede Kamer en P. A. van Schuppen, hoofd eener Mulo-school te Delft. BINNENLAND. Het rijst gebrek. Van coöperatieve zijde schrijft men aan «Het Volk». In het «Handelsblad» (avondblad van 31 Juli) geeft de sekretaris der Vereeniging van Rijstpellers een uiteenzetting omtrent het verloop der rijstmisére. 't Is iemand die vooraan zit en het dus weten kan. De minister geeft de rijst vrij. Rijst komt verkrijgbaar voor 't publiek a 60 cent per K.G. Toen stelde de minister een maximum prijs a 42 ct. per K.G. Terstond was alia rijst verdwenen. Geen wonder. De eerst vrijgegeven rijst was hooger door ieder in gekocht. De minister stelde daarna een maximumprijs a 58 ct. per K.G. Sporadisch was nu rijst te koop. doch in den regel boven den gestelden maximumprijs. Geruimen tijd duurde het. alvorens de inschrijvingen werden geopend door de Vereeniging van Rijstpellers tot het bekomen van rijst. Wij nemen aan dat het opmaken der binnenge komen orders en het in verhouding toewijzen, waarna geremitteerd kon worden, tamelijk* veel tijd in beslag nam. Doch wat is nu eigenlijk het onverant woordelijke in het optreden van den minister De secretaris der Vereeniging van Rijst pellers verklaart, de ter beschikking van deze Vereeniging gestelde rijst was gering. Aanvoer van nieuwe rijst was onmogeiijk- Er kon dus worden gesproken van onvol doenden voorraad ter voorsiening in de be hoefte. Ben zeer klemmende reden om de distribueering niet op te heffen. Wij stellen de vraag, heeft de minister ondanks of zonder advies van de Ver eeniging van Rijstpellers de distribueering van rijst opgeheven Want veroudersteld mag worden dat namens deze Vereeniging niet aan den minister is geadviseerd de rijst vrij te geven. Anderzijd» lijkt het ons on waarschijnlijk dat den minister op eigen houtje, of op advies van minder deskundigen dan de Vereeniging van Rijstpellers, tot op heffing der distributie besloot. De minister moet eens spreken om klaarheid te brengen. Vast staat echter dat de minister de rijst uit zijn handen gaf in die van de Vereeni ging van rijstpellers, ondanks de voor raad onvoldoende cn uitzicht op aanvoer volgens de Vereeniging van rijstpellers (en die kunnen weten) uitge sloten was. De rijst werd daarbij in handen gegeven van een vereeniging wier secretaris thans een beetje gepikeerd over al de klach ten verklaart: .de rijstpellers zijn tenslotte vrij wien zij verkoopen willen cn wien niet». Beter kan 't beleid van den minister niet veroordeeld worden. Immers de minis ter die de beschikking over de rijst had, gaf deze in andere handen over met vrije bestemming, ondanks de voorraad onvoldoende en aanvoèr buiten ten gesloten was. Moordaanslag te Deventer. Een wachtmeester vermoord. In den nacht van Zondag op Maandag is te Deventer een dubbele moordaanslag gepleegd op den surveiileerenden wacht meester van de marechaussee Van Oosten en den marechaussee Havers. In den loop van den nacht stonden beiden op post in den omtrek van het station, toen twee individuen in volle vaart op fietsen zonder licht kwamen aanrijden. De marechaussee riep hen aan en gelastte hen af te stappen, waarop zij de vaart ver minderden en op den hoek van de Singel- brug afstapten. Met een ruk wierp één hunner zijn hoed en 'rugzak op den grond en loste zonder hem verder een woord toe te voegen drie schoten op den marechaussee Havers, waarbij deze in het been gewond werd. De andere kerel had den wachtmeester Van Oosten tot slachtoffer gemaakt. Hij bracht hem een stoot toe in de linkerborst en één in de hartstreek. De toestand van den wachtmeester is hoogst bedenkelijk. Blijkbaar is de tegen stander van den marechaussee Havers, de andere dader, ook gewond, althans hij was niet in staat op z'n rijwiel te ontvluchten. Met z'n tweeën rijdende op één fiets zochten zij in den donkeren Buitensingel een veilig heenkomen. Onder leiding van den commissaris van politie werd 's nachts in alle richtingen ge-

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 2