I I)E PRINS. RIJWIELB1 IHHRUETE in zaken kunt U verkrijgen door Uw I RUKWERK te laten vervaardigen bij de rUKKERIJ „DE AMERSFOORTSCHE COURANT" en in Ie AMERSFOORTSCHE COURANT kunt U IOELMATIG Uwe artikelen onder IE AANDACHT van het publiek brengen De val van een Keizerskroon, «cs- ADVERTEERT IN DIT BLAD Zoek naar geen merk, Rij wielfabriek, Het Paria-meisje. Nationale HyjotleelM Amsterdam. AHERSFOORTSCHE RIJ C1 (i H AAT8CII A I' I' l.l Westsingel os ■-» Telefoon 45 Loxe Rijtnigen en Liïreien voor Gelegenb. Uniformen voor Begrafenissen. Directeur W. F. V. D. ZWAAN. Nu is het de tijd om in te teekenen op den 18e» Jaargang van De mooiste Illustratie in Nederland. Behalve een groot aantal zeer fraaie platen en portretten, meestal van onze eigen fotografen, van de voornaamste gebeurtenissen in Nederland en in het Buiten land, tal van belangrijke geïllustreerde artikelen op elk gebied en boeiende novellen van bekende auteurs, begint vanaf heden in dit weekblad een nieuwe zeer actueele roman fraai geïllustreerd naar toto's, gevolgd door den nieuwsten roman van de bekende schrijfsters H. COURTHS MAHLER en NATHALIE VON ESCHSTRUTH Nieuwe alionué's ontvangen hol roods verschonen gedeelte gratis op aan t rage. XMF* Alle abonné's zijn verzekerd- Door den Europeeschen oorlog zijn alle materialen aanmerkelijk in prijs gestegen, daarom is, zoolang deze toestand duurt, de I'rijs por Hf nummers gedurende maanden 1' 1.3(1. franco per post f l.5<). Zoo spoedig zulks mogelijk is, zal de oude prijs weer worden ingevoerd. Abonnementen kunnen te allen tijde aanvangen, doch alleen bij het einde van den jaargang worden opgezegd. Men abonneert zich bij eiken Boekhandelaar, bij de Agenten en bij den Uitgever N. J. BOON, Ainsteldijk 13, te Amsterdam. Men ontvangt wekelijks een prachtige illustratie van 16 a 20 bladzijden op mooi papier met 40 a 45 platen. maar doet een greep uit onze COLLECTIE EIGEN GEFABRICEERDE en U blijft onze tevreden klant. Alle reparation worden bij ons vakkundig en billijk uitgevoerd. Tel. 457 - Amersfoort FEUILLETON. 30). o- Ik zou gaarne willen weten, of haar op volgster harer waardig is. Mijn oogen zijn bijzonder goed in den laatsten tijd, misschien kan ik het nog zien. Maar ik ben oud en ongeschikt tot reizen. Vraag nu aan ons nichtje. Otto, of zij het oude Sprankelen niet eens jong wil maken door haar komst Het zal zijn poorten wijd openzetten om haar te ontvangen.'' Het bloed schoot Leonie naar de wangen. Zij was (ft gelijk met de beide heeren opgestaan en zij wankelde naar een der deuren toe, waar zij zich aan de zijden overgordijnen vastklemde, een mach- tige, gelukkige aandoening deed haar borst hijgen. O de uitkomst, waarnaar zij een uur geleden zoo vurig verlangde, hier kwam zij onverwacht! Zij had de beide heeren vriendelijk ontvangen, met ter zijde stelling van wat haar drukte, onbevangen met hen gesproken, blijde met hun bezoek, dat, al was het voor één oogen blik, toch eenig vriendelijk licht goot over haar som ber levenspad. Toch verliet haar daarbij de gedachte geen oogenblik dat zij weer zou-, den heengaan en zij dan weer alleen, ver laten, zou staan tegenover den hardnekklgen onwil harer ouders. Maar hier, geheel on verwacht, kwam de zoo vurig begeerde uitkomst! «Sprankelen! Sprankelen Daarheen konden of mochten de ouders haar niet volgen, daar volgden haar even min de schande en de vernedering, daar was zij vrijO al was het voor enkele weken, te leven ais elk jong meisje, vrij van zorgen en verdriet Zij zag naar buiten, nu rook zij de adem der jonge lente, nu zag zij dp kleurige tulpen eu hyacinthen, den wilden wmeboom in bruidstooi en zij ook stond in 's levens lente, haar jeugd lachte haar weer toe Zij keerde zich naar Otto Swaenecroon: IRRIGATORS Compleet vanaf f 3.75 Spuiten (gummi) vanaf f 2.— Warmwatorzakken, IJszakken, Windkussens, Groeptocstellen, Hospitaaldoek Verbandkisten, Neus-, Oor-, Lavement- en Injectiespuiten in alle genres. Buik- en Breukbanden, Suspensoirs. Patent Geneesmiddelen Eau de Cologne, Parfumerieën uit de bekende Fransche Fabriek »Eres« - N. V. Mij. „SANITAS" (opgericht in 1903). AMERSFOORT, LANGESTRAAT 102. IW Het geïll. Boekwerk en Prijscourant met alle inlichtingen wordt U franco gezonden tegen toe zending van 50 ct. In postzegels aan ons Hoofd kantoor Mij. Sanitas Post Box 339, Amsterdam. VOLGESTORT KAPITAAL f 400000.— WAARBORGKAPITAAL - 4 000 000.- De Bank verstrekt gelden op le Hypo theek op huizen, landerijen en boerenplaatsen tegen billijke en gemakkelijke voorwaarden. Inlichtingen te bekomen bij en aanvragen te richten tot haren Agent, de firma F. Tan Lanschot's Bank HUURHUIZEN 15 t« AMERSFOORT. «Neef Otto, u vertelde mij dat het jongere geslacht zich niets behoeft aan te trekken van de veeten der ouderen. Tk weet dat u gelijk hebt, want toen ik zooeven hier heen ging om u te ontvangen, zeide mijn moeder tegen mij«Zeg aan Otto Swaenecroon dat ik hem niet zien kan, niet zien wil, zeg hem dat hij hier nooit meer terug mag komen Otto Swaenecroon boog het hoofd en beet zich op de lippen, maar te opgewon den om het op te merken, ging het meisje voort«Maar mijn moeder riep mij nog na «Maar jij, Leonie, wees jij vooral vriendelijk tegen hem.» Wat kan mijn moeder anders daarmede bedoeld hebben dan dat de veete tusschen haar en uw vader niet behoeft over te gaan op ons. En nu wil ik u ver tellen op welk een oogenblik u tot mij kwam. U heeft mij veel van mijn moeder's geslacht verteld, neef Otto, laat ik u op mijn beurt een verhaal doen, ik hoorde het als kind van mijn moeder en het heeft een onuit- wischbaren indruk op mij gemaakt. Heeft n ooit gehoord, hoe de eerste Swaenecroon om het leven kwan, Hij heette Wijbrecht De wenkbrauwen van Otto Swaenecroon trokken zich samen van grimmigen spot «Onzaliger nagedachtenis, nichtje, hij was een gruwelijke kerel, een vrouwencharmeur nog eeuwen na zijn dood, een roofridder, hij heeft wat onheil gesticht!» «Juist, en zijn vreeselijke knevelarijen brachten de boeren en dorpers uren ver om zijn kasteel in opstand. Zij zwoeren zijn dood. Zij lokten hem in een eenzame schaapskooi, midden op de heide, hij dacht er het mooie herderinnetje te vinden, de dochter van een mishandelden boer. Maar hij vogd er den dood, want zijn vijanden wierpen de deur achter hem dicht, versper den den ingang en stakende plaggenhut in brand. Eindelijk hadden zij hem in de knip en als woeste duivels dansten zij om de vlammenzee, gillend van wilde vreugde omdat zij weldra zijn gejammer zouden ver nemen als de vlammen hem bereikten. Maar dat oogenblik kwam niet en hun wreede vreugde veranderde in «en angstige. spanning. Zou de duivel, waaraan hij, vol gens hun geloof, zich met lijf en ziel ver kocht had, zijn discipel nog eens gered hebben In dat geval zou hij zeker een geduchte wraak nemen .1 Zij konden bijna niet wachten tot de brand gcbluscht was om de smeulende puinhopen uit elkaar te rukken. Een triomfgehuil steeg ten hemel, toen zij toch het lijk van den jonker von den, maar nog hield de breede stoere vuist, het eenige lichaamsdeel dat wonder lijk genoeg niet verkoold was, het hecht van het kostbare jachtmes omkneld, dat hij zich in het hart gestooten had. Geen uit komst ziende, verkoos hij een korten dood door eigen hand, boven de smadelijke lange marteling, levend verbrand te wordenNeef Otto, nog geen uur geleden viel do ge schiedenis van dien stamvader van mijn moeder's geslacht mij als een uitkomst in de gedachten. Het leven lag voor me als een lange marteling en ik vroeg me juist af, of het niet beter was het voorbeeld van den eersten Swaenecroon te volgen, toen uw beider bezoek werd aangekondigd. Uw voorstel om op Sprankelen te komen hseft mij gered. Zeg aan uw vader dat ik dankbaar zijn verzoek aanneem; geef mij een paar weken rust en ik zal mijn veer kracht terug vinden om mijn treurig lot moediger onder de oogen te zienl» Otto Swaenecroon, die door het leven geleid werd door het leed, stak haar de hand toe, eenvoudig en ernstig, zondereen woord te spreken. Daar ziju oogenblikken in het leven, dat zwijgen welsprekender is dan spreken. Maar Frans de Bruijne, tót nu toe door het leed gespaard en dat toe- achrijvende aan de rlmacht van zijn God, die hem beloonde voor zijn trouwe toewij ding, voelde zich verplicht te getuigen. «Freule,begon hij, haar fiere Swaene- crooasche houding bracht hem onwillekeurig dat verboden woord op de lippen »U mag zoo niet spreken, het is groote zonde, ziet u dan niet in dit alles de hand van de Voorzienigheid? O, hoe begrijp ik nu, hoe alles geleid is geworden. Ik, die sohoorvoetend naar dat feest ging, ik was slechts een werktuig in hooger hand om u te brengen naar de veilige haven, uw voorvaderlijk kasteel Frans de Bruijne praatte zich In extase, waarlijk, zijn goede God bracht hem al nader tot zijn doel, dempte al meer den af stand tusschen hem en zijn liefde, want wie kon zich schamen uit het oudste kasteel van Nederland zich een gemalin te halen. Maar al wist Frana de Bruijne, de bekrompen buitenman, weinig van een gecompliceerd vrouwenkarakter, toch had de almacht die over hem waakte op dat wufte feest, hem ook nog moeten waarschuwen voor wisse lende Swaenecroonsche en Vetkaarssche stemmingen. Leonie liet hem niet uitspreken, alB ean echte dochter harer mooder hief zij met fier gebaar het mooie hoofd op en sprak met aristocratische afgemetenheid Vet kaarssche gevoelens uit«Pardon, mijnheer de Bruijne, mijn «voorvaderlijk stamslot» staat ergens op een buitengracht to Amster dam, het is een vunzige kelderwoning, half onder den grond, met een eenig raampje, waar wijlen mijn grootmoeder Vetkaars dropstengels en gekleurde suikerballen voor hare cliënten, de schipperskinderen uit de buurt, ten toon stelde I» Otto Swaenecroon beet zich op d« lippen nog nooit zag hij zulk een «lang» gezicht als dat van den vromen Jonker de Bruijne die met zulk een smak uit zijn aristocrati- schen liefdehemel viel. Amor ging weer op de vlucht, verschrikt door het leelijke dat hij meende te zien. Maar bewonderend zag Otto naar het trotsche meisjesgezicht, dat nog gloeide van strijdlust: «Zij kan haten als een Swaenecroon,» dacht hij: «maar dan moet zij ook kunnen liefhebben als een echte dochter van ons geslacht Laat in den middag vertrokken uit den Den Haag, beroikte Otto Swaenecroon eerst tegen middernacht Sprankelen. (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 4