Bel dan op No. 42. Directeur Ambachtsschool. Naar wij vernemen hebben zich voor de functie van Directeur aan de Ambachtsschool 27 sollicitanten aangemeld. De Wethoudersquaestie. Wij ontleenen aan >De Toorts* Do afd. S. D. A. P. besloot, indien het navolgende program een meerderheid in den nieuwen Raad kan vinden, een Wet- houdarszetel aan te nemen Onderwijs. Bevordering van het algemeen vormend Lager Onderwijs door kleiuere klassen, 7e leerjaar enz. Bevordering van het vakonderwijs. Invoering, rechtstreeks van gemeentewege, van schoolvoeding en kleeding. Personeel. Afdoende regeling van de rechtspositie voor gemeentopersoneel. Medezeggingschap in het beheer der be drijven. Invoering van den 8-urendag (45-urige werkweek) en pretnievrij pensioen. Woningbouw. Voortgaan op den inge slagen weg met toeslag op den huur voor groote gezinnen anz. Bouw van een tehuis voor 011 gehuwden. Sociale zaken. Stichting van een bureau voor beroepskeuze. Stichting van een bureau voor rechtskun dige hulp aan on- en minvermogenden. Stichting van een woningbeurs. Armenzorg onder gemeentebeheer, groo- tere invloed van de arbeiders op het bestuur. Stichting van een gemeentelijk ziekenhuis. Verzorging van kraamvrouwen en zuige lingen. Ingrijpen van gemeentewege inzake prijs opdrijving door stichting van een gemeen telijk groentenbedrijf, melkcentrale enz. Overname van de openbare leeszaal en stichting van een gebouw hiervoor. Stichting van een volksgebouw met be hoorlijke vergaderzalen, waaronder een met voldoende ruimte voor groote openbare vergaderingen. Kinderspeelterreinen. Openbare -werken. Uitvoering van alle openbare werken in eigen beheer. Belastingen. Verhooging van het onbe lastbaar bedrag der gem. inkomstenbelasting, met verhoogden aftrek voor het kindertal. Handhaving progressieve prijzen van het S'ae- Uitbreiding der progressie voor water en electriciteit. Bovenstaand program werd met algemeene stemmen aangenomen, waarna Hofland werd aangewezen een eventueele Wethouders plaats te bezetten. Mislukte tegenwerking. De Amersfoortsche Correspondent van >Het Volk* schrijft: De arbeiderszangvereenigirig »De Stem des Volks» alhier was door de afdeeling der S.D.A.P. te Woudenberg uitgenoodigd om een openluchtconcert te geven in de dorpsmuziektent aldsar. Deze tent was door den heer De Beaufort welwillend afgestaan, echter was ook noodig de toestemming van den burgemeester om op Zondagmiddag dit openluchtconcert te geven. Die toestemming werd geweigerd. Intusschen is de zanguit voering toch doorgegaan, daar een onzer parlijgenooten zijn tuin, welke vlak aan die van den beer De Beaufort grensde, welwil lend afstond. Zoo bad dan Zondag j.l. te Woudenberg toch de uilvoering plaats en is schitterend geslaagd. Een 300 personen Aanbesteding. Aan het Bureau van Openbare Werken heeft de aanbesteding plaats gehad van het bouwen van een groenten- en fruitveilings- gebousv. Er waren 11 biljetten. Hoogste inschrijver was J. v, d, Brink, Amersfoort met f29750, en laagste J. J. Duyn te Gouda met f 24443. Van Amersfoorthadden mede ingeschreven: N. Heijligersf 29700 C. J. Kuntz- 29624 fa. W. v. d. Wal en J. L. Woudenberg - 27425 E. v. de Wart- 26700 J. v. Gent- 26666 L. J. Hemels- 25820 Voor het Schilderwerk waren 3 inschrij vingen, E. A. Jonker, Apeldoorn f933; J. J. Kaspers, Amersfoort f1190 en A, Gold- steen, Haarlem met f 1500. Amersfoortsche bad- en Zweminrichting. De temperatuur van het water was heden morgen 7 uur 63 graden Fahrenheit. Uit hot politie-rapport. Tegen een 2-tal bakkers is proces- ver baal opgemaakt wegens overtreding van de verordening op den nachtarbeid. Een minderjarigo is op transport naar Diepenbeim gesteld. Uit een schuurtje achter een perceel in de Wyerstraat is een rijwiel ontvreemd. Uit een Café aan den Leusderweg zijn door opensluiting 2 rijwielen ontvreemd. Buitenlandsche Kroniek. Het verblijf van den ex.-Keizer. Een voorstel van graaf Eulenburg. Volgens den »Wesifiilischen Anzeiger* heeft graaf Eulenburg als vertegenwoordiger van den koning van Pruisen aan de Pruisi sche regeering het voorstel gedaan, uit het particulier vermogen van den ex-keizer 2 1/2 mlllioen Hollandsche guldens tot aan koop van een landgoed voor den ex-keizer als koning van Pruisen beschikbaar te stel len. Het voorstel van Eulenburg zal bij de Pruisische Landsvergadering worden inge diend. De Internationale te Luzem. Bij de besprekingen, die aan de interna tionale te Luzern voorafgingen, heeft Troel stra naar aan de «Vorwilrts* gemeld wordt een hartstochtelijke aanval gedaan op de diplomatieke politiek van het comité Troelstra zeide o.a.: Men heeft veel ver wijten gedaan aan enkele socialistische par tijen wegens onvoldoende optreden bij het uitbreken van den oorlog. Andere socialis tische partijen hebben echter even zwaar gezondigd door hetgeen zij hebben nage laten sedert de beëindiging van den oorlog en tijdens den vrede tot nu toe. Wij hebben verzuimd onze actie op de krachten te steunen, welke uit de diepte opkwamen en wij heb ben ons geheel verkeerd door den diplo- matieken geest laten leiden. Het fiasco is duidelijk gebleken. Te Bern werd besloten de te Mei voor den vrede van het proletariaat te demnn- streeren. Doch hel bleef bij een waardeloos manifest. Laten wij niet vergeten, dat de tweede Internationale een «concurrentie- zaak» naast zich beeft; laten wij ons niet steeds tegen de bolsjewiki richten. Dat zouden wij slechts mogen doen, indien wij allen revolutionaire socialisten zouden zijn. Het zou daarom beter zijn, ons passen te vragen. Deze passen moesten door groote demonstraties in Frankrijk worden opge- ëischt. Als wij naar Rusland en Hongarije gaan, dan is dat niet om de revolutie te smoren, maar om de sociale revolutie voor fouten te behoeden. In revolutionaire lijden is de parlementaire democratie niet voldoende. Om het proletariaat te bevredigen, moeten wij een duidelijk en positief program op stellen, dal zoowel blijk geeft van onzen wil om te leven en te arbeiden als van onze overtuiging, dat de -revolutionaire strijd voor het socialisme noodzakelijk is. (Levendige bijval). Duizenden Joden vermoord. De correspondent van de »Times" te Warschau seint ontzettMde bijzonderheden omtrent den strijd-zonaer-geuade, welke gevoerd wordt tusschen twee soorten bols jewiki in de Oekraine, en welke een joden moord op groote schaal ten gevolge heeft, Na een nauwkeurige ontleding van de verschillende berichten en verhalen kwam de correspondent er toe het volgende beeld te geven van den stand van zaken in Wol- hyniö en Polodië. Groote steden, zooals Kieff, zijn in handen van commissarissen der sovjet-regeerlng te Moscou. Dezen eischcn alles op en voeren willekeurig arrsstaties uit. Zoo vielen op Zondag, 6 Juli, twee com missarissen, aan het hoofd van een gewa pende macht, de St. Alexanderkerk te Kieff binnen. Zij lieten den dienst staken, en na dat de mannen en vrouwen van elkaar ge scheiden waren, moesten allen zich ont- kleetlen, opdat kon onderzocht worden of zij ook in het bezit waren van iets dat de moeite van bet in beslag nemen loonde. Tevens werd van de gelegenheid gebruik gemaakt om een groot aantal personen uit te pikken voor het verrichten van dwang arbeid. Deze methodes werden ook in de dorpen toegepast, e;. hadden ten gevolge, dat de boeren in opstand kwamen tegen de com munistische commissarissen. Zij vormden benden, aangevoerd door desperado's. Dezen, gebruik makend van de omstandigheid, dat een aantal commissarissen Joden zijn, buiten het antisemitisme der boeren uit, door ben tot moord en plundering op de Joden aan aan te zetten. Deze desperado's dragen banden met het opschriftDoodt de Joden en redt Rusland, Jodenmoorden op ongekend groote schaal hebben reeds plaats gehad, 1200 Joden zou den vermoord zijn te Shitomir, boo te Ko- ziatyn, 900 te Felsztyn, 2000 te FastofF, Radomipal en Berditsjef. Ofschoon de correspondent deze cijfers onder voorbehoud geeft, gelooft hij dat men niet overdrijft indien men zegt dat er dui zenden Joden gedood zijn. Jlebt 1 oen Taxi of Auto noodig UIT DEN OMTREK. Barneveld: Hoewol later dan gewoonlijk, is het eiken hout toch ook nu weer door den meeldauw aangetast, waardoor de groei van het hout ten zeerste belemmerd wordt. Vooral op de jarige loten wordt deze schimmel aange troffen, die plotseling verschijnt en op het blad blijft tot het afvalt. B uss u m. Zondagmorgen vroeg hield de directeur van den Particulieren Veiligheidsdienst alhier een verdachten wielrijder aan, dien hij naar hot politiebureau wilde opbrengen. Terwijl de arrestant wilde ontsnappen, ontstond een worsteling, waarbij de veiligheidswachter van een revolver, de ander van een dolkmes gebruik maakte. Het gelukte don verdachte, onder achterlating van het rijwiel, te ont snappen. De fiets bleek te zijn gestolen in de Gooilaan. Utrecht. De Utrechtsche politie kreeg uit Amers foort een telegrafisch verzoek een deserteur aan te houden, die te Utrecht vertoefde. Hij werd ontdekt op den hoek van de Willem en de Bergstraat in gezelschap van zijn broeder. Een politie-agent- wilde hem mee nemen, maar hij verzette zich heftig tegen zijn arrestatie eu zijn broer hielp hem. Spoedig rolden de militair, de broer en de agent over de straatsteeneu. Andere agenten kwamen toesnellen en er ontstond een for- meelo vechtpartij waarbij de agenten hun sabels trokken en de militair con groote hoofdwonde opliep. Het publiek uit wijk C drong maar steeds op, zoodat met de revolver in de lucht moest worden geschoten. De politie bleef ten slotte meester van het ter rein eu do deserteur met zijn broer werden Ingerekend. W eesp. Tot nu onbekende personen hebben ten huize van den heer A. v. d. Akker, hoofd der school met den Bijbel alhier, een bru tale inbraak gepleegd. Door iiiklimraing van een keukenraam in buis gekomen, hebben zij een paar jassen, twee hoeden, een hea- renfiets en eenig tafelzilver medegenomen. «Plaatselijke keuze* in Het Gooi, De afdeeling Laren-Blaricum, Bussum. Hilversum, Baarn en Naarden van den Nat. Bond voor Plaatselijde Keuze, hebben een comité benoemd tot het organiseeren van een openluchtmeeting in het begin van September a.s. welke vermoedelijk gehouden zal worden te Blaricum, op een Zaterdagmiddag. Toe stemming zal worden gevraagd voor het ter rein aan Torenlaan en Luytjeslaanlje gelegen. De meeting zal worden opgeluisterd door een zangkoor eit fanfarekorps, terwijl eenige sprekers van verschillende richting uitge noodigd zullen worden. Er zal geen entree geheven wordenop het terrein zal gelegen heid worden gegeven voor de stalling van fietsen en het gebruiken van ververschingeu. Bovendien zal eenige lectuur betreffende Plaatselijke Keuze worden verspreid. De Sanatoriumdag te Soesterberg. Door den Bond van werklieden bij de Lucbtvaartafdeeliug is een sanatoriumdag georganiseerd op de vliegterreinen te Soes terberg, waarvan de opbrengst ten goede komt aan hot Sanatoriumfonds der Onder- officiersvereeniging Ons Belang. Het weer werkte gisteren uitstekend mede voor het welslagen van dezen dag maar het publiek niet. De menschen massa die den weg naar het Vliegkamp heeft ingeslagen bedraagt naar onze schatting minstens 2 a 3000, Deze moesten langs een denkbecldigeu lijn geschaard worden, omdat men helaas vergeten had touwen te spannen. Helaas, want het natuurlijk gevolg was, dat toen de ec sie vliegmachine in het veld kwam, al die duizenden menschen gingen opdringen om maar van zoo dichtbij mogelijk den vogel te zien stijgen. Militairen te voet en paard trachtten de massa tegen te houden, maar zij waren te weinig in aantal om het vliegveld weer geheel te ontruimen, zuodat het een onophoudelijk gesoesah bleef tus schen publiek en militairen, Dat de feeste lijkheden hieronder leden behoeven wij zeker niet te zeggen. Sergeant v, d. Griend, gaf oen aantal looping-the loops te zien, zoodat een dood- sche stilte op het vliegveld heerschte. Behalve de bel dan van de draaimolens en van den luchtschommel op het. kermister rein, die bleef onophoudelijk schel door klinken. De eigenaars maakten goede zaken, want een gedeelte van hel publiek, dat het lange wachten ging vervelen, ging een kijkje nemen bij het Hoofd van Jut, de schiettent, het museum met «Wilde Dieren* en wat een geïmproviseerde kermis al meer biedt Dan stijgen de luits. Land en Versteegh op in Fokkertjes en brengen het publiek in verrukking; vooral Versteegh met zijn Fok ker «parasol* wordt vol extase gevolgd. Wat bij laat zien, dwingt zelfs zijn collega's respect af, vooral door le vrille naar boven, die zelfs de B. A. T. op Elta nog niet ver toonde. Het waren zeer goed geslaagde demonstraties. Te half acht verscheen boven het vliegterrein de Italiaansche vlieger Motti, die voor deze gelegenheid van de Elta was overgekomen. Na eenige schitterende demon straties, keerde hij onmiddellijk naar Am sterdam terug. Ten slotte laten wij hieronder de uitslagen volgen van het concours hippique. ie prijs: opperwachtmeester Geverink, na loting met wachtmeester Geuzendam, die den 2en prijs behaalde. 3e prijs: wachtmeester Reverda. 4e prijs: opperwachtmeester Janssen. 5e prijst wachtmeester Brugman. Concierges en Gemeenteboden. Men schrijft ons De Algemeeno Ned. Bond van Concierges en Gemeenteboden ten Raadbuize hield Zondag j dezer haar 11e Algemeene Jaar- I vergadering in «do Poort van Cleve* te Utrecht, welke zeer druk bezocht was. Nadat de voorzitter, de heer W. O verweel, concierge te Schiedam de vergadering met eeu welkomstgroet bad geopend ging men over tot afdoening der huishoudelijke zaken. Hierna kwam aan de orde het verslag van den rapporteur in zake de aaneensluiting met «den Gelderachen Overijselsche-Boiid* op grond daarvan werd met algemeene stemmen besloten er niet op in te gaan. Hel voorstel van den Penningmeester om de contributie v.h. «Guldenfonds* betreffende uitkeering aan de Weduwe of kinderen bij overlijden te verhoogen, werd met algemeene stemmen verworpen en aan het bestuur overgelaten om op de volgende jaarverga dering met een voorstel te komen tot ont binding. Over «de Salarisherziening en Rechts positie*, ontspon zich een breedvoerig debat, dat tot resultaat had, om t« trachten niet alle ten dienste staande middelen voor deze categorie ambtenaren de noodige verbeter ing te dien opzichte te bereiken. Nadat de voorzitter, den heer Meijer, uit Zwolle, gehuldigd had ter eere van diens 40 jarig ambtsjubileum, sloot hij deze zeer geanimeerde vergadering. Tot medebestuurder, in plaats van den heer G. Meijer te Zwolle werd gekozen de heer S P. Bles, Gem.-Bode te Utrecht. De volgende jaarvergadering zal op Hemel vaartsdag te Utrecht worden gehouden. BINNENLAND. Huiswaarts zenden dienst plichtigen 1917 en 1918. Officieel, Behoudens onvoorziene om standigheden zullen huiswaarts wordeu ge zonden 1op ij Aug. e. k.de dienstplichtigen der lichting 1918, die iu het tijdvak van 3 7 Juni 1918 zijn ingelijfd en de wielrijders; 2. op ij Sept. e. k. a. de dienstplichtigen der lichting 1918, die in het tijdvak van 1720 Juni 1918 zijn ingelijfd bij de genie en bestemd voor opleiding tot milicien-telegrafist of-telefonist b. de dienstplichtigen der lichting 1918, die iu dit tijdvak van 1720 Juni 1918 zijn ingelijfd bij de pontonniers; 3. op z Oct. e. k. a. de dienstplichtigen der lichting 1917, die in het tijdvak van 1—4 Augustus 1917 zijn ingelijfd bij de cavalerie; b. de dienstplichtigen der lichting 1917, die in het tijdvak van 1—5 Oct. 1917 zijn ingelijfd bij de bereden artillerie; c. de dienstplichtigen der lichting 1918, die in het tijdvak van 1—4 Mei 1918 zijn ingelijfd bij de regimenten infanterie (hier onder begrepen de grenadiers en jagers); d. de dienstplichtigen der lichting 1918, die in het tijdvak van 3—7 Juni 191S zijn ingelijfd bij de vesting-artillerie; e. de dienstplichtigen der lichting 1918, die in het tijdvak van 8—12 April 1918 zijn ingelijfd bij de genie; 4. op 23 Oct. e. k.de dienstplichtigen der lichting 1918, die in het tijdvak van 2226 October 1917 zijn ingelijfd bij de bereden artillerie; 5. op 31 Oct. c.k.: de dienstplichtigen der lichting 1918. die in het tijdvak van 1—5 Oetober 1918 zijn ingelijfd bij den motordienst 6. op 3 Dec. c.k.: de dienstplichtigen der lichting 1917 die in het tijdvak van 3—6 December 1917 zijn ingelijfd bij de cavalerie: 7. op ij Dcc. e. k.de dienstplichtigen der lichting 1918, die in het tijdvak van 1 5 Oct. 1918 zijn ingelijfd bij de genie en bestemd voor opleiding tot mil-telegrafist of -telefonist. Amte n aarssalarissen. Vertegenwoordigers van de Federatie van P. T. T.-personeel, de R. K. Bond St. «Petrusen den Christ. Prot. Bond «Door Plicht tot Recht* declen omtrent eene be spreking tusschen hen en den Minister van Financiën over den noodtoestand onder het Rijkspersoneel mede, dat de Minister hen machtigde tot de volgende publicatie: De Regeering is voornemens oen wets ontwerp in te dienen strekkende om op 1 Oe tober a.s. aan allo Rijksambtenaren, gehuwd of ongehuwd, die minder inkomer. hebben dan f 10.000, als tegemoetkoming in den achterstand te kunnen uitbetaleneen maand aaiaris over de op 1 Oetober geldende trac- tementen tot f 2400, plua een halve maand salaris over bet meerdere met een minimum van f 100. Het tijdelijk personeel dat gedurende de drie aan dien datum voorafgaande maanden in dienst was en In dit tijdvak 400 of meer dienaturen vervulde valt mede onder deze bepalingen. De minister meende te mogen verwach ten dat na deze toezegging de onrust onder het personeel zal bedaren er deed een be roep op de vertegenwoordigers om er toe mede te werken dat de prasstatie van de ambtenaren tot het uiterste worde opge voerd. Het toelaten van den nieuwen Raad door den ouden. Op het verzoek van Ged. Staten van Gelderland, strekkende tot vernietiging van I het besluit van den raad der gemeente

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 2