Tcleplioon Lunchroom Priiiccsso Als nieuw SS Moderne inrichting voor DRAA1WJERK op elk pebied DAG EN NACHT HEOl'EN D STADSNIEUWS. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Amersfoort; Gelezen een verzoek Ingekomen 6 Juni 1919 ven G. T. Voshart, tot hot oprichten vnn een vernikkellnrichting in het per ceel alhier, gelegen aan de Willem van Mechelenstraat No. 24, bij hot kadaster bekend onder Sectie B No, 3450; Overwegendo, dat den tóen juli 1919 ten Stadhuize gelegenheid is gegeven om be zwaren tegen de bovenomschreven oprich ting der lerlchtlug iu tc brengen en alzoo ingevolge hot bepaalde bij artikel 8 der Hinderwet vóór den tóen Augustus 0 k. over het verzoek zal moeten worden beslist; Overwegende evenwol, dat bet onderzoek, dat der beslissing dient vooraf tertian,nog niet zoover la gevorderd, dat het vóór laatst genoemden datum zal zijn gecindigd; Gelot op het bepaalde bij het 2de lid van art. 8 der genoemde wet; BESLUITEN: de betllaaing op het vorenbedoelde verzoek te verdagen. Amerafoort, 13 Augustus 1919. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, N. VELS-HEYN, L.-B. De Secretarie, A. R. VEENSTRA. Trouwe dienst, Naar wij vernemen ia aan den muzikant M. Sijthoff van het 5e Reg, Infanterie al hier, wegens .-4-jarigen trouwen dienst de Zilveron medaille uitgereikt, Onze Stadgenoot, de heer P. Zegwaard, Rijkaonderwijzer in practisch hoefbeslag, behaalde op de Land. en Tuinbouwtentoon stelling te Amstelveen, het eere-diploma als een eereprijs In de afdceling hoefbeslag. Storing Electrlclteit. Gisteravond waren onze gemeentenaren die aangesloten zijn bij het Electrisch net, gedoomd in don donkur te bltjveu, tenge volge van 'n ingewikkelde hoogspandinga- atoring aan dc Centrale, welke geduurd heeft van gistermiddag 1 uur tot 11 uur men hoopt althans de fout gisterenavond oog gevonden to hebben, Vanavond zal bet dua wel weêr in orde zijn. Toch willen we cr nog even opatten- deeren. dat het dus niet Amersfoort alleen was die de dupe van dezo jtoring werd, maar ook de andere aangesloten gemeenten In het Gooi. Niet waar, gedeelde amart ia halve amart 1 Laten wc echter hopen, dat dc Directie der Provinciale Electriciteits-Maatschappii haar wenach om nog vóór den a.i. winter Amersfoort bij Utrecht te doen aansluiten, zal mogen zien vervuld. Onmogelijk lijkt ons zulks zeker geens zins cn dan zijn we waar we wezen mootenI Onze winkelweek. Behalve dc reeds benoemde Commisslebn voor dc te houden winkelweek is ook nog een Commissie van Ontvangst benoemd, bestaande uit de heeren 1.. J Krook, A. L. I.uykx, A. H. Mariens, M. R. N. Ooaterveon, H. van Kaalte en H. W. Stenfert. Al» Pers-Commissie treedt op de Ver tegenwoordiger van het Amersfoortach Dagblad en van one blad. Verder ia gebleken, dat er over 't alge meen onder de winkeliers voor de winkel week groot animo bestaat, althans de resul taten die bereids binnengekomen zijn bij de Commissie van Financiën en de Reclame- Commissie mogen alle»." 3 gunstig hr.eteri. Van de helft der reed t bezochte winkeliers in de Langeatraat hebben zich reeds 32 tol deelname aangemeld. Tevens vestigen wij er nog even dc aan dacht op, dat de Jury voor den Etalago- wi-datrljd zal zijn een absoluut onbevooroor deelde Jury, bestaande ui; deskundigen builen Amerafoort. Moge het voorbeeld van steun, gegeven door de verschillende LnanclCclc instellingen te dezer stede, in alle "pzichtcn ruimschoots navolging vinden, opdat dc winkelweek schitterend kunne slagen. Een nieuwe Manufacturenhandel, Het perceel, Langesiraat 98, schuin tegen over den Bioscoop, waarin voorheen een kapperszaak gevestigd was, is thans her schapen in oen Manufacturenhandel, die heden, Zaterdagmiddag 3 uur, door den eigenaar, den heer L. W. C. Goos zal wor den geopend. Wij hebben er oven een kijkje genomen, doch men was er nog in vollo actie met het treffen van de noodige voorbereidingen, om tijdig voor de opening gereed te komen. Wanneer wij echter afgaan op de »Speciale bekcndmaking"het gratis uitgegeven reclame blad, dat in groots getale in onze gemeente verspreid ia, dan mag men aannemen, dat de zaak van den heer Goos aan de eischen, die men tegenwoordig van een moderne zaak verwacht, zeker ruimschoots zal voldoen. Trouwens do heer Goo» Is voor Amers foort geen onbekende meer; nog slechts 'n paar maanden geleden heeft hij aan 'de Miereveldsttuat alhier reeds een filiaal ge- opend en de velerlei artikelen, die hij op dit gebied aldaar zijn cllCnton wnct voor te loggen, mogen ongetwijfeld een waarborg zijn, dat het ook in zjjn nieuwe onderneming aan de Langeatraat aan ruime keuze cn grooten voorraad niet ontbreken zal. Gemaakte ondergoedoren, lingeries, garen en band, coraetton, flanels, kousen, dekens, iuicrmandsartikelcn, huwelijksuitzetten, in één woord, de geheele manufactureebranchc in den ruimsten zin van het woord, zal ook hier door den heer Goos zijn clientèle wor den aangeboden. Wij twijfelen dan ook niet, mede met het oog op de vakkundige leiding, correctheid jegens het publiek, soliedc bediening cn wat inaor zegt, de lage prijzen en prima kwali teit zijner artikelen, zullen bet doel, wat de eigenaar zich voor oogen stelt - een uit gebreide clientèle en het welslagen zijner zaak ten volle bereiken Het schilderwerk door den heer Van 't Hof, de verzorging van een heldere elec- triache verlichting door den heer Lomans, eigen ateliers en bovendien het feit, dat alle koopera ter kennismaking een aardig cadeau zullen ontvangen, het zijn alle fac toren, die de belangstelling voor de zaak van don heer Goos aantrekkelijk maken cn waarvan de opening vanavond zeker niet weinig zal getuigen. Wij wenschen den ondernentendon eige naar mot zijn nieuwe zaak veel succes. A a n r ij d in g. Donderd gmiddag had op denhoek va» dc Stationsstraat en Snouckcrtluan een aanrij ding plaats lusscbcn een fietser, militair, en een motor-baatuurder. Onze militair die zelf beweerde, dat dc motor.beatuurder aan het geval geen schuit! trof, werd nog al in zijn gelaat gewond, vooral do neus bloedde erg. Na te zijn af gewasacheo, kon hij te voet du Kazerne bereiken waar de neus moest worden aan genaaid. Een ander wielrijder, die te veel aan bachue had geofferd, reed gisterenmorgen In de Bergstraat, toen van den anduren kant een wagen mot stoenen in aantocht was. Hij zag geen kans zich er doorheen te zwaaien en hut duurde dan ook niet lang of fiets en berijder lagen op do straat- steunen en kwamen onder den wagen terecht, met het gevolg, dat beide gehavend uit den strijd kwamen. Aangehouden. Zekero P. D., verdacht van oplichting van kleeding ten bedrage van ruim f03 te Deventer gepleegd is door de Recherche alhier aangehouden. Hij wordt ter beschik king van den Commissaris van politic te Deventer gesteld. Padvinders. De Ncderlandache Padvindersverceniging en de N. B. L. O. houden in het Kamp op de Vlasakkers bij Amersfoort van 18 Augustus tot 1 September een cursus voor de vorming van leiders van Padvitulcrstroe- pon onder leiding van de hoeren J. kooi man, ondervoorzitter van de N. P. V. en W. J. van Hoytoma, ondervoorzitter van den N. B. L. O. Het onderwijs omvat gymnastiek cn at- hletiek, kaartlezen, orienteeren, pionieren, opslaan van tenten, seinen, telefoneeren en exerceeren; oefening in kampleven, veld spelen en marschoufeningen. Professor R. Casimir houdt op 20 Aug. om 2 uur nam. een voordracht over: Hei wezen van de tucht; Dr. J. H. Gunning op Donderdag 28 Augustus om 2 uur nam. over: tucht, ge hoorzaamheid en vrijheid. Z, K. H. de FYitis der Nederlanden, Be schermheer van de Nederlandsche Padvin- dertvereenigingen heeft het voornemen te kennen het Kamp op 39 en jo Augustus te zullon bezoeken. Ultnoodigingen kunnen worden aange vraagd bij dun heer J. Kooiman, Hendrik van Viandenstraal No. 5 te Amersfoort. Een beperkt aantal is verkrijgbaar. Vij (kamp voor Officieren. Donderdag jl. nam d« door het bestuur van het Ned. Olympisch Comité georgani seerde Vijfkamp voor Officieren alhier een aanvang met schieten en zwemmen. Van dc 11 inschrijvers zijn er to opge komen. Negen deelnemers voldeden aan het schieten, dat op de Leusderhside plaats had, met zeer goed resultaat. De uitslag van het schieten op geweer en revolver luidt als volgt: 1. Luit. ter Zee 20 Klasse Auwcrda; 2. Res, Luit, der Genie Mr, A. Colijn; 3. Luit. Walraven; 4- Luit. Momma; 5. Kapt. H. M. Wynoldy Daniels 6. Kapt. J. van Santen; 7. Luit. Nierstrasz; 8. Luit. J. G. Zogcr»; 9. Luit. G. v. d. Trappen; to. Luit, W. L, Vonckte. Kapitein Van Santen hoogste geweer 39 punten (maximum 40). Luitenant Auwcrda hoogste revolver 2 series van 6 treffers (maximum). 'a Middags had de zwemwedstrijd plaats met tegenwind. Afetand 300 Meter, af te leggen binnen 10 minuten. Uitslag: 1. Luit. Nierstrasz, 5 min. 7 4/5 sec.; 2. Kapt. J, J. van Santen, 5 min, 35 4/3 soc.j 3. Res. Luit. Mr. A. Colijn, 5 min, 38 1/5 sec.; 4. Luit. G. v. d. Trappen, 5 min. 39 sec.; 5. Kapt. H. J. M. Wynoldy DaniCla, 5 min. 50 2/5 sec.; 6. Luit. ter Zee C. P. Auwerda, 0 min. 33 3/5 aec.; 7. Luit. B. J. Motnma, 6 min. 52 4/5 sec.; 8. Luit. W. L. Voncken, 6 min. 53 4/5 aec.9. Luit. J. G. W. Zegers, 7 min. 593/5 sec.; 10. Luit. Walraven, 10 min. 39 aec. Ook hier voldoden negen deelnemers aan de eischen De wedstrijden die uitstekend geregeld waren, stonden onder leiding van Ritmeaster Jhr, J, W, Godin de Beaufort en luit. J. van Sleeden. Het zwemmen geschiedde vanaf do Roode brug tot aan de zwemplaats Cavaleriepoort. Gisteren, Vrijdag, had het schermen plaats waarbij ais hoofdsecondant fungeerde dc heer Brouwer, bestuurslid van den Naderl. Schermbond, De uitslag hiervan was: 1. Kapt. Wynaldy Daniël» 9 gewonnen partijen; 2. Luit. ter Zee Auwerda 6 gew. part.; 3. Luit. Zegers 5 gew. part.; 4. Kapt. van Santen 5 gew. part.; 5. Luit. Voncken 5 gew. part.; 6. Res, Luit. Mr. A. Colijn 5 gew. part.; 7. Luit. Momma 5 gew. part.; 8, Luit. G. v. d. Trappen a gew, part.; 9. Luit. Nierstrasz 2 gew. part.; 10. Luit. Walraven 1 gewonnen partij. Het schermen had plaat» in de Scherm- zaal der Cavalerle-Kazerne. Heden zijn het handgranaat werpen en »Veldloopen« aan de beurt. Ctrechtschestr. 49. J. VAN HAMEKSVELD Jr. Rechtzaken. Voor de rechtbank te Utrecht atond te recht wegens heling een 30-jarige arbeider tc de/.er stede die een bankbiljet van f 60 had aangenomen van zijn 13-jarigen broer, door wien dit biljet gestolen waa. Bckl. ontkende aanvankelijk dat hij wist op welke wijze zijn broer het biljet in bezit had ge kregen, maar na voorlezing van de verkla ring, door hem afgelegd voor den rechter- commiaaaris, gaf hij toe dit wel degelijk geweten te hebben. Hei O. M. eiaebte, in aaamerking nemen de dat beklaagde reeds meerrnalsn gestraft is. een gevangenisstraf van 6 maanden met aftrek. Wegens diefstal stonden verder terecht de 22-jarige J, M., zonder beroep en de '25- jarige arbeider H. v. d. B„ 23 jaar. beiden uit onze gemeente die op 9 Mei 1.1. een zak en mand, inhoudende kousen en sajet, welke op de markt stonden, gestolen hadden. Beide beklaagden bekenden. M. had een kar bij zijn broer gehaald en op de markt had v. d. B. de zak eu de mand op den wagon geladen. Bij den broer van M. hadden zij de zak en mand uitgepakt en hum de opdracht gegeven den inhoud te verkoopen. Dit deed do broer; de dieven ontvingen ieder f 36, hij zelf hield f 38 van de opbrengst. Het M. achtte het ten laste gelegde tegen beide beklaagden wettig cn overtuigend bewezen en vroeg voor ieder een gevangenis straf van 8 maanden. Tegen den broer van M., den holer van de gestolen goederen, werd een gevange nisstraf van 7 maanden geëischt. Uit het politfe-rapport. Een ingezetene van Soest ia in arrest gesteld en bekeurd wegens openbare dron kenschap. Door de politie uit Harderwijk is aan gebracht oen minderjarige uit Apeldoorn, die door de recherche van bier derwaarts "Is getransporteerd. Door de recherche zijn aangehouden J. en H. v. V., die resp. gebracht zijn naar het landbouw-opvoedingsgesticht te Nijkerk en de Stichting Harveld te Lichtenvoorde. Van de politie te Utrecht is overge nomen een minderjarige uit Groningen, die door onze politie verder is getransporteerd naar de richting Zwolle. Twee ingezetenen van Bunschoten en een bewoner van de St, Jorisstraat alhier, zijn bekeurd, wegens het afleveren van visch, die niet gedekt was door een keuringsbewijs. Een bewoner van den Wocstijgerweg deed aangifte van diefstal van f 7.50 uit zijn woning, De zaak wordt onderzocht. Een bewoner van de Methorststraat doet aangifte van gelddiefstal uit zijn woning van f15.— Ook dit wordt onderzocht. Een bewoonster van de Snouckaertlaan doet aangifte van vermoedelijke oplichting van een bedrag van f360 door een onbe kende. Wordt mede onderzocht. Aan twee personen is nachtverblijf verleend. Een bewoner van do Rroestraat, van de Muurhuizeti en van den Soesterweg zijn bekeurd wegens het rijdeu zonder licht. Een bewoner van den Soesterweg is bekeurd wegen» het, te vroeg bezorgen van brood. Een bewoner van de Latige Beekstr. is bekeurd wegens het berijden van een rijwiel zonder bel. Twee ingezetenen van Spakenburg zijn bekeurd wegens het standplaats nemen op den Opeubaren Weg met een vischkar. Een bewoner van de Bloemendalsche- straat is bekeurd in zake overtreding ver ordening op het marktwezen. Mevrouw Romeyn van Soesterberg deed aangifte van berooving van haar gouden armbandhorloge op do weekmarkt alhier. Het is door vrouw Van Wageningen teruggevonden op de Driest. Het bleek evenwel wel ontvreemd te zijn, aangezien de dame niet op de Driest ge weest is, waar het gevonden werd, terwijl ook een der schakels gebroken was. Zondagsrust. Morgeu zal alhier de genaeakundlge prac- tijk worden uitgeoefeuddoordegeneeahaeren Groneman, Morren en Schreudcr. Morgen is hier alleen geopend de apotheek van den heer J. J. P. v. Wisseling, Lange atraat 112. Tel. 213. Welke apotheek tevens die ia waar ge durende de komende week 's avond» na 8 uur eiï 's nachts de recepten worden klaar gemaakt. Amersfoortsche bad- en Zweminrichting. De temperatuur van hot water was heden 7 uur 68 graden Fahrenheit. Buitenlandiche Kroniek. and schaft den dienstplicht af. In het Engelsche Lagerhuis hooft minister Churchill eeu verklaring afgelegd, die hier op neerkomt, dat Engeland, waar in den oorlog het stelael van militairen dienstplicht J was ingevoerd, weer zal terugkeeron tot het stclsol van voor den oorlog: een leger van enkel vrijwilligers. Daarmee heeft de regeering dua door een oflicieele toezegging toegegeven aan een der drie hoofdeischen vau hot z.g. Drievou dig Vakverbond. De duurte te Brussel en Parijs. »On» Vaderland», het in de Belgische hoofdstad verschijnend orgaan geeft de vol gende cijfers over den prijs van enkele levensmiddelen te Brussel en Parijs. Aardappelente Parijs 60 ct. per kilo, te Brussel 30 ct. Wortels: te Parijs 60 tot 75 ct. per bussel, te Brussel 25 ct. Kolen: te Parijs 65 tot 75 ct. 't stuk, te Brussel 25 ct. Tomatente Parijs 60 tot 75 ct. per kilo, te Brussel 1.60 fr. per kilo. Groene boonen: te Parijs 40 en 80 ct. per 4 kilo, tc Brussel 25, 30, 35 en 50 ct. per kilo. Groene erwten: te Parijs 30 en 65 ct. per i kilo, te Brussel 50 ct. tot 1 fr. per kilo. Boter: te Parijs 3.50 tot 4 fr. per '/2 kilo, te Brussel 7.20 tot 750. Eieren: te Parijs 3.50 tot 4.50 fr. de 12. te Brussel 7.20 tot 7.50 de dozijn. Melk: te Parijs 50 tot 60 ct. dc liter, te Brussel 45 ct. voor afgeroomde melk, 80 tot 1 fr. voor volle melk. Suiker: te Parijs 2.20 fr. per kilo, te Brussel 1.95 fr. Van toekomende maand af zal de prijs van de suiker te Parijs 1.90 fr. per kilo bedragen. Doch te Parijs staan de menschen nog op suikerrantsoen. Mantel, Gordijnen, Tapijten, Dekens enz. terug, wanneer U het stuurt naar de StooniTerrery r. d. Fa. K. W. JA KG EK. Langestraat 74. Telefoon 198, Aflevering binnen 8 dagen. UIT DEN OMTREK. Zeist. Na elf weken van strijd is de bouwvak staking alhier geëindigd, met een overwin ning van de arbeiders. De eischen waren: een uurloon van 55 cent, een negonurigen arbeidsdag, doorbetaling van de christelijke feestdagen en bij ziekte uitbetaling van 70 pCt. van het loon. De staking werd opgeheven, nadat ver kregen is een uurloon van 50 cent, met 1 October te verhoogen met 2 cent en met 1 December met 3 cent, zoodat het loon dan 55 cent bedraagt; doorbetaliug van de christelijke feestdagen en 70 pCt. loon bij ziekte gedurende zes weken. BINNENLAND R ij s t. In verband met de klachten over ontoe reikende voorziening in de behoefte aan rijst, welke hem in den laatsten tijd ter oore kwamen, heeft de Minister van Land bouw enz. aan de gemeentebesturen mede gedeeld. dat boven de hoeveelheden welke door den hajdel zijn aangevraagd en door de Veroenlging van Rijstpeilers afgeleverd zijn of zullen worden, deze Vereenlging nog do beschikking heeft over ca. 8000 balen rijst. In overleg met genoemde vereeniging heeft de Minister besloten dat deze hoeveel heid niet aan den handel zal worden afge leverd doch verdeeld zal worden over de gemeentebesturen ten behoeve van de zieken en zwakken. Elke gemeente kan zoodoende de beschikking erlangen over het haar naar evenredigheid toekomende duelindien som mige gemeeuteu geen rijst wenschen te ontvangen dan zal de daardoor vrijkomende hoeveelheid pondsponds gewijze over de overige gemeenten worden verdeeld. De aanvragen hiertoe moeten vóór 16 Aug, e.k. telegrafisch bij het Rijks Centraal Administratiekantoor voor de Distributie van Levensmiddelen worden ingediend. Wanneer méér rijst vei'angd wordt dan het toe ie wijzen evenredige deel, behoort zulks uit die aanvraag te blijken. De rijst wordt aan de gemeenten afge leverd tot denzelfden prijs als aan de gros eiers in rekening gebracht, t,w. ad f48 per too K.G. (»St.-Ct.«) In aansiuitidg op de In dc >St.- Ct,< gepubliceerde circulaire [aan de gemeente besturen van den minister van Land bouw, volgens welke 8000 balen rijst, waarover de Vereeniging van Rijstpeilers nog de beschikking had, zullen worden af geleverd aan de gemeentebesturen ten be hoeve van de zieken en zwakken, verneemt het Haagsch Correspondentiebureau, dat de minister nog een verdere hoeveelheid vau to.ooo balen rijat heeft aangekocht, welke door de rijstpeilers zullen worden aangevoerd en eveneens aan de gemeenten ten behoeve van de zieken en zwakken zullen worden beschikbaar gesteld. Staking Nieuws van den Dag. Donderdagmiddag is aan de drukkerij van de firma Roeloftsen Hubner en Van Santen, waar, zooals men weet, Het Nieuws van den Dag gedrukt wordt een z.g. wilde ataking onder het typografen pers* meel uit gebroken. Zij eischen een onraiddellijken duurtetoeslag van 10 cent per uur of f5 per week. Deze eischen wees de firma van de hand. Ook aan de drukkerij van de firma Bitiger en Co werd tot een plotselinge directe actie overgegaan. Vervolgens gingen de stakers naar de drukkerijen van de firma Posthumus on Holdert en Co, en verzochten hah even eens te gaan staken, doch hieraan werd goen gehoor verleend. Wij wijzen er dan ook uitdrukkelijk op dat de staking is ge proclameerd tegen het advies der organi saties, welke aan de patroons de toezegging hebben gedaan, dat zij vóór Januari a.s. geen directe actie zouden beginnen. Gisteren zijn Het Ochtend- en Avondblad van het «Nieuws v. d. Dag» en is de Beurs- niet verschenen. Een vreeselijke moord. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is te Amsterdam in de Djambistraat een vreeselijke moord gepleegd door den 33- jarigen tramconducteur Johan Roos op zijn 27-jarige vrouw Hendrika Wilhelmina Leurs; het slachtoffer werd. nadat de man zich vrijwillig bij de politie had aangemeld met diepe snijwonden boveu de borst op de trap harer woning, Djambistraat 381 hoog, ten deele ontkleed eu badende in haar bloed aangetroffen. Omtrent de oorzaak van dit drama ver neemt men dat tusscheu man eu vrouw, die 8 jaren gehuwd zijn, meermalen hoog- loopende ruzie was. De vrouw wist het gezinsbeheer niet te voeren in overeen stemming met de inkomsten van haarman, wat tot allerlei moeilijkheden aanloiding gaf. In bed werd de ruzie voortgezet. Eens klaps greep de conducteur een mes, dat hij had medegenomen en bracht zijn vrouw eenige steken toe. Daarna sprong hij het bed uit en liep op bloote voeten naar het politieposthuis om van het geval kennis te geven. Toen de politie naar de woning snelde vond ze het slachtoffer bewusteloos. Een dokter verbond haar eu deed haar per auto.naar het O.L. Vrouwengaathuisbrengen, Tijdens het transport ia de dood ingetreden. Het echtpaar heeft een kindje van 3 jaar. Het huwelijk is nooit gelukkig geweest. Dezer dagen had de vrouw een linnenkast verkocht, maar weigerde de opbrengst aan haar man af te dragen. De dader wordt ter beschikking van de Justitie gesteld.

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 2