dinging; wenschen te blijven en 3, die nog dubieus zijn. Verder werd besloten het aantal Jury leden dat aanvankelijk op 3 leden was be paald thans uit te breiden tot 5. De defini tieve namen kunnen nog niet worden op gegeven, aangezien de correspondentie hier over nog loopende Is, alleen kunnen we vermelden, dat de heer Bern Gorris van Amsterdam gemeend heeft geen deel van de Jury uit te maken. De Jury zal van buiten Amersfoort wor den benoemd, in verband, zooals «ren weet, niet anders dan met eeu onbevooroordeelde Jury te doen te willen hebben. Voorts werd besloten, In overeenstemming met den wenscb van de winkeliers om de Jury zekerè lijnen aan te geven bij hare beoordeeling. en haar te verzoeken daarmede rekening te houden. Deze lijnen bepalen zich tot de meest smaakvolle etalages, de meest typische en de meest practische (1vakkundigeetalages. Alhoewel de inschrijving tot deelname of td Augustus toud worden gesloten, worden de winkeliers, dit door de een of andere omstandigheid zich nog niet hebben aangemeld, alsnog daartoe gelegenheid ge geven tot Donderdag 21 Augustus a.s. Vervolgens is onze burgemeester verzocht het Kere-Voorzltterschap te willen aanvaar den terwijl tevens de 4 heeren Wethouders, Secretaris en leden van den Raad dezer ge meente, alsmede de heeren Kleber (Kamer van Koophandel), Ter Maat (Vreemdelingen verkeer), v. d. Meijden (Maatschappij van Nijverheid), Deken Foch en de Garnizoens Commandant uitgenoodigd zijn in hetEere- Comité plaats te nemen. Bericht van aannemen zonden reeds de heeren Jorissen, Van Kalken, Kroes, Tromp van Holst, Veis Heijn, Dr. Verhoef en Ter Maat, terwijl de heer Godin de Beaufort door drukke werkzaamheden het verzoek daaromtrent niet kon aanvaarden. Nog kunnen we mededeelen, dat men over de tïnancieele resultaten, zooals deze tot heden konden worden beoordeeld, alles zins gunstig gestemd was. Men rekent echter op verdere toezeggingen te dien opzichte van Corperatiën etc. Ais eventueele prijzen worden, voor be kroonde étalages beschikbaar gesteld diverse medailles en verder diploma's. De prijsuitreiking denkt men te doen plaats hebben des Woensdags of Donderdags van de Winkelweek, in het gebouw >Amicitia<, alhier.. De ontvangst van de Jury zal vermoe delijk officieel ten Stadhuize plaats hebben, terwijl op den eersten dag van den Etalage wedstrijd, Vrijdagsmorgens, getracht zal worden een reveille te doen houden en ook voor Zaterdag zal men trachten zich van muziek, concert of anderszins te verzekeren, om den daarop volgenden Maandag en Dinsdag verder over te laten aan de Oranjevereeniging c.s. Voor de a.s. feesten. Nu er in onze gemeente een paar feest dagen in aantocht zijn, en er dus enorm gevlagd moet worden, verwijzen wij gaarne naar de in dit nummer voorkomende annonce van den Manufacturenbandel «De Faam* in deLangestraat, alhier, die grooten voorraad heeft van dit artikel. Aanbesteding. Het rloleeren en bestraten van eenige straten in de Industriewijk alhier is opge dragen aan H. v. Keulen er, W. Bunnik voor I 137 945. Vrijdag werd aanbesteed het bouwen van de dieustgebouwen van de gemeentereiniging. Ingeleverd 11 biljetten, Th. H. Jansen, den Haag met f 286.000, J, J. Duyn uit Gouda, massa f 256.562, J. en A. Haar te Wage- ningen, massa f 263562, J. Kok te Utrecht, massa f 291900. A. Versteeg te Utrecht, perceel 1 f 92771, perceel 3 f 94565, H. v. Keulen en W. Bunnik alhier, massa f 249000, P. J. v. Alphen te Utrecht, massa f 275500, C. J. Kuntz, alhier met f274320. J. B. Hof te Meppol, massa f 288500, O. Kok te Utrecht, perceel 1 f 89660, perceel 2 f 105800 en perceel 3 met f 98800, G. van Nes alhier, massa f 265600, Schilderwerk S. Goldsteen te Haarlem, met f 5357. G. D. H. Zwart te Apeldoorn, met f5993. H. C. Knipmeyer te Zwolle, met f 5493. Geb. Emmen te Renkunm, met f 5980. T. Roelofsen te Velp, met f 6000. W. A. Kegeling te Apeldoorn, met f 6645. E. A. Jonker te Apeldoorn, met f 5970. E. Gerritsen te Apeldoorn, met f 7913. G. Kletter te Utrecht, met f 8880, Van Dijk en Carro te Velp, met f 5798. A. D. Treinverkeer Amersioort-Oldenzaal. Met het oog op de buitengewone drukte heeft de Directie der Ned. Spoorwegen besloten, op het baanvak Amersfoort- Oldenzaal een extra-trein in te lasschen, bedoeld ter ontlasting van den ochtend sneltrein no. 171 naar Twente (7.50 v.m. van Amsterdam C.S.) De extra trein loopt vanaf Woensdag j.l. Aan den Raad dezer Gemeente zijn de navolgende voordsachten aangeboden ter benoeming van personeel aan de Handels dagschool a. voor de betrekking van leeraar in de wiskunde 1. P. J. G. Lemmers, onderwijzer aan de Chr. Mulosehool te Zaandam 2. J. van Me!y, hoofd eener bijzondere school te Groesbeek; 3. L. F. de Bruin, onderwijzer aan een O. L. School te Amsterdam; b. voor de betrekking van leer(ajrfes) In de Duitsche taal 1. H. Groeneweg. leeraar aan de school der Vereeniging «Handels-onderwijs» te Amsterdam j. Mej. J. Valeton, leerares aan het Gym nasium te Apeldoorn; c, voor de betrekking van leerfa)r(es) in de Fransche taal 1. Mej. A. C. M. van de Werfhorst, tijdelijk onderwijzeres aan de Mulo-melsjes- school te Dordrecht: 2. Mevr. H. C. C. M, Ribberink—Cor- nelissen alhier. Bovenstaande benoemingen zullen ge schieden voor bet Cursusjaar 1919/1920. Tevens wordt voorgesteld Mej. M. Meyer te Arnhem te benoemen tot tijdelijk leerares in de Natuurwetenschappen. Vijfkamp voor officieren. Zaterdag liep, onder begunstiging van prachtig zomerweer, het program voor den vijfkamp van officieren ten einde, waarvan als laatste nummers werden uitgevoerd handgranaatwerpen en veldloop. Alshoofd- eischen voor het granaatwerpen waren ge steld; a. snelheids» erp, b. juistheidsworp, c. vérworp. Uitslag: No. 1 off.-vlieger Kon. Marine C. P. Auwerda (abusief werd de beide vorige dagen melding gemaakt van luit. ter zee), No. 1 res.-luit. mr. A. Colijo, No. 3 luit. J. G. Zegers, No. 4 luit. H. v. d. Trappen, No. 5 luit. Walraven, No. 6 luit. B. J. Momma, No. 7 kapt. H. M. Wynoldy Daniels, No. 8 luit. Nierstrasz, No. 9 kapt. J. J. van Santen, Ne. 10 luit. W. L. Vomsten. 's Middags 2 uur veldloop, aanvang het buiten Lockhorst naar den Bisschopsweg over een afstand van 3000 M., afteleggen maximum tijd 20 minuten. Uitslag: 1. lult. Momma, 12 min. 441/5 sec.; 2. luit. v. d. Trappen, 12 min, 44 2/5 sec.; 3. kapt. Wynoldy Daniels, 12 min. 571/10 sec.; 4, res.-luit. mr. A. Colijn, 13 min. 8 4/5 sec; 5. off.-vlieger C. P. Auwerda, 13 min. 204/5 sec.; 6. luit. Zegers; 7. luit. Nier strasz; 8. kapt. J. J. van Santen; 9. luit. Voncken; 10. luit. Walraven. De prijsuitreiking had te half 4 plaats onder tegenwoordigheid van den gep. gene raal en gewezen comm. van de stelling Amsterdam A. R. Ophorst, den comman dant van de 4e divisie generaal v. d. Hegge Zijnen, diens adjudant Van der Voorst Evekink, kaptein P. W. Scharro, bestuurslid van het Ned. Olympisch Comité enz. Ritmeester jhr. J. W. Godin de Beaufort richtte woorden van dank tot de verschil lende militaire autoriteiten die zich voor dezen vijfkamp hebben verdienstelijk ge maakt, evenals tot het Nederl. Olymp. Comité, Ned. Zwembond, Kon. Ned. Scherp- schutters-Vereeniglng enz. enz. Spr. uitte zijn teleurstelling niet over de praestatie van de deelnemers, doch over het geringe aantal officieren, die zich ditmaal voor den vijfkamp hadden opgegeven. Ten slotte sprak hij woorden van waardeering jegens den officier-vlieger C. P. Auwerda, wiens goede eigenschappen rust, kalmte en energie bij dezen vijfkamp zoo bijzonder naar voren traden. Bij afwezigheid van den voorzitter van het Ned. Olympisch Comité, F. W. baron van Tuyl van Serooskerken, die buitens lands vertoeft, sprak kapt. Scharroo, die dankte voor de gullo ontvangst te Amers foort. Hij wenschte den winner van den ten prijs, zilveren beker, uitgeloofd door den heer C. J. K. van Aalst, van harte geluk, omdat bij daarmede de eer van het Ned. leger heeft hooggehouden. De geringe deel neming schrijft spr. toe aan de lauwheid onder de officieren die niet het groote nut begrijpen van de lichamelijke opvoeding van den soldaat. Hij vertrouwt, dat de deel name het volgende jaar beduidend gunstiger zal zijn. Hierna ging spr. over tot uitreiking der prijzen. ie prijs, de beker, officier-vlieger C. P. Auwerda; 2e pr., verg. zilv. medaille res.- luit. Colijn3e przilv. medaille, kapt. Wynoldy Daniels; 4e pr., bronzen med., luit. Momma; 5e pr., br. med., luit. v. d. Trappen; 6e pr, br. med., luit, Zeegers. Deze zoo juist genoemde heeren, behalve Luit v. d. Trappen ontvingen een diploma als voldaan aan alle gestelde minimum- eischen. Alle 10 deelnemers bovendien een diploma van de Ned. Athletiek Unie. Vervolgens voor schieten ie prijs C. P, Auwerda; zwemmen ie prijs luit. Nierstrasz; schermen ie prijs kapt. Wynoldy Daniels; handgranaatwerpen ie prijs C. P. Auwerda veldloop ie prijs luit. Momma. Alle deelnemers hebben den veldloop binnen den gestelden tijd afgelegd. Off.- vlieger Auwerda verwierp verder een zilv. med. uitgeloofd door de Vereeniging «Ons Leger» voor de best geplaatste diploma winnaar. Hierna weid door den commandant der 4e dlv. een persoonlijke prijs, verguld zil veren med., uitgereikt aan luit. Momma, die als officier der 4e divisie als best ge plaatst diploma-winnaar uit den strijd trad. Hij hoopte dat dit een aansporing moge zijn voor andere officieren zijner divisie. Ten slotte dankt kapt. Van Santen van het 10e reg. huz. den ritm. Godin de Beaufort voor de uitstekende regeling bij den vijfkamp getroffen. Medegedeeld werd. dat ritmeester Godin de Beaufort voor 1920 een zilveren beker beschikbaar stelt, mits minstens 12 deel nemers aan den vijfkamp zullen deelnemen. De wedstrijden, alsmede de rijksuitdeeling, werden opgeluisterd door de muziek van het 5e reg. inf. onder leiding van den kapel meester Bickers. - LIJST VAN Onbestelbare Brieven to Briefkaarten van welke de afzenders onbekend zijn. Postkantoor Amersfoort. Terugontvangen in de ie helft der maand Augustus 1919. Brieven Binnenland. W. Arts, Haren. A. Deerenburg, Sche- veningen. J. Donk, Hoorn. J. de Lange, Amersfoort. A. Ulltsnberg, A'foort, Tabak, Woudenberg, A. v. d. Werf, A'dsm Mevr. Wolthers, Apeldoorn. Brieven Buitenland. Erna Klug, Hamburg. Briefkaarten Binnenland. J. Carpentier Alting, Haag. E. Dijk huis, A'dam. - P. Eijbergen, A'foort. J. Geurtsen, A'dsm. N. Glaves, Haag. D. de Graaf, Neuzen. H. Jackzen, Haag. H. Jackzen, Haag. A. Kam steeg, Velzen. J. Kersten, R'dam. La Blanchette, Baarn. H. Leewijze, Baarn. L. v. Lunkeren, Utrecht. T. Meijer, Lunteren. v. Nunen, A'dam. B. Scheer, A'dam. Schiff, Utrecht. Stedehouwer, A'dam. R. Visser, A'dam. H. v. Vliet, A'dam. J. Vonk, A'dam. J. de Vries, A'dam. T. Wagenaar, Zwolle. Briefkaarten Buitenlaund. H Jansen, Kranenburg. A. Quindo, Haag. - S. Nuet, Glindal. H. Frowein, Lowestoft. B. Frowein, Lowestoft. F. Frowein, Lowestoft. Amersfoortsche bad- en Zweminrichting. De temperatuur van het water was heden 7 uur 68 graden Fahrenheit. In de Amersfoortsche zweminrichting werd het diploma als geoefend zwemmer uitgereikt aan C. H. v. d. Vlugt en A. P. Zwarteveen. Gemeente Amersfoort. Kaasmarkt 18 Augustus 1919. Aangevoerd 28 wagens, bevattende 8000 K.G. kaas. Prijzen f66.— tot f73.per 50 K.G. Gestempelde ff50 K.G. Handel vlug. Uit het politic-rapport. In verband met ons vorig bericht omtrent het gevonden armbandhorloge van Mevr. Romeijn, Soesterberg, blijkt dat dit horloge niel door vrouw van Wageuingen op de Driest ia gevonden doch dat haar dochtertje het gevonden heeft op tien Hof met ge broken schakel. Een bewoner van de Breestraat is bekeurd wegens overtreding ijkwet. Alhier is aangehouden zekere P. ver dacht van verschillende diefstallen en in braken te Hoogland te hebbon gepleegd. Hij is ter beschikking van den burgemeester aldaar gesteld. Een bewoner van den Leusderweg is in arrest gesteld en verbaliseerd wegens openbare dronkeaschap. Idem een bewoner van de O. Lieve Vrouwenstraat. Idem een bewoner van de Van Bern- meistraat en van het Groote Spui. Iemand, alhier gelogeerd is bekeurd wegens het rijden zonder licht, evenals ingezetene van Nijkerk. Een bewoner van Gorenchem is baliseerd wegens overtreding motor- rijwieireglement. Aan 4 personen is nachtverblijf ver leend. Een Caféhouder van den I.eusderweg is verbaliseerd wegens het hebben van, na bezette tijd, bezoekers in zijn verlofslocaliteit. Buiteniandsche Kroniek. Een praatje. Kroonprinses Cecilie is met haar kinderen uit de Thuringsche badplaats Soden (Werra) naar Potsdam teruggekeerd. In verband met het verblijf in deze bad plaats, wprdt aan de »Lokal Anzeiger« medegedeeld, dat de ex-kroonprins gedu rende verscheidene dagen bij zijn gemalin op bezoek is geweest. Voor dit doel zou hij verlof hebben gekregen Nederland te verlaten, en toen de kroonprinselijke familie naar Potsdam terugkeerde, werd zij een deel der reis door kroonprins Wilhelm ver gezeld. waarna deze weer naar Nederland vertrok. Zooals men weet een praatje. De Kroonprins is niet van Wieringen weg geweest. Bescherming dsr Joden in Polen. De correspondent vsn de Morning Post* te Warschau bericht, dat Polen een zeer belangrijken maatregel heeft genomen in verband met de veiligheid der Joden Op initiatief van den premier, Padcrewski, zijn meer dan 40 krijgsraden Ingesteld, welke alle personen, beschuldigd van vergrijpen tegen Joden, binnen 24 uur na hun arrestatie zullen moeten berechten. Deze krijgsraden zullen jurisdictie hebben zoowel over militaire als over burgerlijke personen, têrwijl zij groote vrijheid genieten wat betreft den aard der te vellen vonnissen. Het is de bedoeling der regeering, aldus het volk er van te doordringen, dat zij vast besloten is kort recht toe te passen in geval van vijandige betoogingen tegen de Joden, en men verwacht, dat. er thans een eind ssl komen aan de talrijke uitspattingen tegen de Joodsche burgers. De correspondent schrijft deze uitspat tingen niet toe aan lijdzaamheid of onwil der regeering, doch veeleer aan de omstandig heid dat deze aanvankelijk, ia verband met de vele moeilijkheden die zij te overwinnen had, niet de noodige kracht kon ontwikkelen om zekere elementen, die van de desorga nisatie misbruik maakten, onder den duim te houden. Hoe dit ook zij, thans schijnt de regeering krachtig op te treden. Het bezoek van Henry Morgenthau en de andere leden der commissie, door presi dent Wilson gezonden om een onderzoek in te stellen naar den toestand der Jodcu, zal aan de energieke houding der regeering niet vreemd zijn. De correspondent der «Morning Post* althans maakt melding van het groote succes, dat Morgenthau reeds in menig opzicht behaald heeft, en van de eer, welke hem door de Poolschen premier is bewezen. Het bezoek van den gezant aan Wilna had tengevolge dat, op bevel van president Pilsudsli, alle Joden, die sinds de inneming der stad nog in gevangenschap verkeerden, in vrijheid werden gesteld. Kinderen als Koopwaar. Hoezeer onder Oosterlingen nog het denk beeld in zwang is, dal kinderen als artikelen van handelswaarde kunnen worden be schouwd, leert weder een geval, dat zich dezer dagen heeft voorgedaau. Een Chineesche neringdoende, op punt van failliet te gaan, bood zijn crediteuren 20 procent hunner vorderingen aan. De meeste crediteuren gingen op het voorstel in, doch later bleek, dat de Chinees, om deze 20 procent uit te keeren, 4 zijner jonge kinderen had ver kocht. Een der crediteuren nam geen ge noegen aset 20 doch eischte 40 procent, waarop de Chinees hem zeide, dat hij dan nóg weer vier kinderen zou moeten ver koopen, Toch scheen bij daartegen niet zoo heel erg op te zien. omdat hij dan nog 5 kinderen overhield, waarschijnlijk ter af doening van eventueele latere koopnians- schulden Achterveld. Alhier brandde Vrijdagavond de boerderij, bewoond door den landbouwer de Boer, tot den grond af. Het gebouw behoorde bij de Stichting »de Glindhorst* en was zeer laag verzekerd. Oorzaak onbekend. Apeldoorn. Met den dag worden de verhoudingen in zake de staking van de bouwvakarbeiders scherper, en krijgt deze een onrustig karakter. De stakers trachten voortdurend de politie te bemoeiiijken bij hel naar huis begeleiden van de werkwilligen, zoodat er hier en daar klappen vielen. De marechaussee zag zich reeds genoodzaakt, om met de revolver te dreigen. In verband hiermede heeft de burge meester bepaald, dat samenscholingen van meer dan vijf personen voor de huizeit der werkwilligen verboden zijn. Overigens worden pogingen in het werk gesteld om de partijen tot elkaar tebrengen. Een bemiddelingsvoorstel vati den hee. K de Haas en M. van Wijhe zal door de or ganisaties overwogen worden, waarna op een nieuwe bijeenkomst van patroons en arbeiders zal getracht worden om het con flict op te lossen. Volgens opgave der werkgevers bedraagt bet aantal werkwilligen 140. Barneveld. «Met St. Laurens Komt men de bijen op de penB*. Aldus het oude rijmpje, doch St. Lourea- stius (10 Aug.) is dit jaar voorbijgegaan, zonder dat er van «het drijven" der bijen sprake kon zijn. Over het algemeen toch wordt in de korven absoluut geen honing aangetroffen, wat aan de slechte weerge- steld, gedurende den bloei der boekweit, moet. worden toegeschreven. In dien tijd namelijk bleef de zon steeds achter wolken verborgen en woei de wind geregeld uit het Noord-Westen, terwijl alléén bij helderen hemel en Zuid-Oostenwind een goed gewin verwacht kan worden. Thans is de hoop der vinkers nog op de heide gevestigd, en blijft het gunstige zomer weder van thans nog wat aanhouden, dan bestaat er inderdaad alle kans, dat de nij vere diertjes daar hun schade nog ruimschoots zullen inhalen, Du ex-keizer x buiten de poorten vu Bentinck maakt hij r Hilv Bij de reed» gen versumsche Poliliëf a.s. zulleii tegenwoi hoofd var. da 2e afi van Justitie, die - belast met het commissie van ve Hilversum, het hoq* Ned. Politiebond, (J vinei ale Afdeeling/j examencnmmisT de school verb( De gewone lasso? teinber aan.

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 2