kwartet Quatuor Poulet uit Parijs. Zeker eene veel genot belovende serie van concerten 1 25"jar'g bestaan S. D. A. P. Ook in onze gemeente gaat dit feit na tuurlijk niet onopgemerkt voorbij. Naar wij althans vernemen zal a.s. Vrijdag de heer A. B, Kleerekopor van Amsterdam alhier een feestrede uitspreken van uil de muziek tent in het Plantsoen. Verder dragen sedert Zaterdagavond j.l. de beide etalagekasten van den heer de Vries in de Utrechtschestraat no. 42 een feestelijk karakter, waarin, als vanzelf spre kend, het >roodt in hoofdzaak domineert en waartoe de banieren van de S. D. A. P. en die der Vrouwenvereeniging op geschikte wijze te dien opzichte hun diensten verlee- tien, terwijl de portretten van de oprich ters der S. I). A. I'., wij zeggen dus niet de .stichters der Sociaal-Democratische be weging in Nederland, en een uitstekend go- slaagde teekening voorstellende «Troolstra in zijn werkkamer» hier in goed gezelschap zijn met >het Gedenkboek tier S. D. A. P.c en andere socialistische geschriften en plaat werken. Zelfs het herdenkingsspoldjeter gelegenheid van dit Zilveren partij-jubileum heeft de heer de Vries hij zijn ttaieeren niet vergeten. Op een licht-grijs front vertoont het speldje in rood de initialen S. D. A. P. met boven het cijfer 1894 en onder 1919». Reide étalages hadden veel bekijks, waarbij de nieuws banier van de zangver- eenipiiig >De Stem des Volks» ook zeer de aandacht trok. 4 daagsche A fsta ndstnarschen te Amersfoort. Heden. Dins-'agmorgen 6 uur, namen hier ter stede de 4-daagsehe afstandsmarschcn oen aanvang, die jaarlijks vanwege den Bond voor Lichamelijke Opvoeding gehou den worden. Ruim 400 man, bestaande uit officieren, soldaten, burgers en padvinders, nemen aan deze marscheu van resp. 45, 50. 55 en 25 K.M. deel, waaronder vele oude bekenden van vorige jaren. Wij denken slechts aan den zoo syropathickmi sportman Luit. Jhr. Van der Goes van hut 111e Reg. Cavalerie, aan den bekenden wandei-spnrtpropagandist, den heer W. Sutherland, die dit jaar voor de 4e maal het Eereteiken tracht te ver werven. verder aan de heeren G. W. Woer- kens Scheefhals, Van Rijswijk. Van der Vliot, enz. Voorts zullen deelnemen een detachement mariniers en andere detache menten. Luit. Jhr. van der Goes met zijn cavaleristen maakte ditmaal weer een kranig figuur, trouwens over liet algemeen mogen wo over "het marcheeren zeker volkomen tevreden zijn. Do luiding der tochten is in handen van Jhr. Schörer, dia hierdoor den vroegeren leider, Kapitein Meijere, die het vorig jaar In Amsterdam door een noodlottig ongeval den dood vond, vervangt. Alle deelnemers zijn ondergebracht in het niilimir kamp >de Vlasakkers» waar de Bondsvlaggen lustig wapperen en het groen als versiering daarbij eer. feestelijk karakter vormt. Heden gaat de tocht naar Hoevelaken, via B.irnuveld naar Oud-Leusden. Aankomst tusschen 3—5 uur; de laatst aankomenden zijn de burgers, die don grootsten afstand, 55 K.M. per dag, afleggen. Vermelding verdient de bijzondere royale wijze van steun, welke het Departement van Marine aan hc-t Marine-detachement heeft toegekend. Wij twijfelen niet of onze burgerij zal deze kranige volgelingen van «Kees de Tippelaar» met belangstelling gadeslaan. Door 16 leden der Amersf. Gymnastiek vereniging «Excelsior» werd op 24 Aug. j.l. de afstandsmarsch AmersfoortHarder wijk, vanwaar nog 4 K.M. in Z.W.-richling langs de Zuiderzeekust werd gewandeld, afstand 36 K.M., afgelegd in 6 uur 50 min. De aspirant-leden L. Vial en H. Surksum, respectievelijk 14 eu 15 jaar oud, legden het gchtela traject iu denzelfdcn lijd af. Een tiental aspirant-leden, waaronder H. Vierdag, W. Duurstna en den negenjarigen J. v. d. Kommer, legden liet traject Amers foort (Varkensmarkt)-Nijkerk (Kerkplein) afstand 11.7 K.M., in 1 uur 51 min. af. De controle werd uitgeoefend door het bestuur van het Middengewest van het K. N. G. V. De marsch werd geleid door den heer J. J. van der Linde. Inbraak. Hedenmiddag is bij onzen stadgenoot, dr. Groneman, tijdens diuhs afwezigheid, een inbraak gepleegd, die nog juist bijtijds ont dekt werd. Zoodra toch toen politic on recherche er de lucht van hadden, wisten zij reeds c*n paar der verdachten aan te houden, die bereids met hun buit in den trein hadden plaats genomen, zoodat de ver moedelijke daders achter slot en grendel Een inval. Aan het in het politierapport vervatte bericht omtrent den inval Zondagavond bij een Verlofhoudster aan den Kruisknmp kunnen wij nog toevoegen, dat Zaterdag avond deze inrichting voor het eerst ge opend werd, terwijl door den Garnizoens commandant en de politie niet was toe gestaan daaraan eenige festiviteiten of andeiszins te verbinden. Trots dit verbod werd er toch Zondagavond volop feest gevierd, en was de gelegenheid in een soort van balzaal herschapen, een plankenvloer voor het dansen was aange bracht, aan het bal werd gecostumeerd deelgenomen, de noodige muziek ontbrak niet, in één woord, het ging er op feeste lijke wijze toe. waarbij het noodige voor de dorstige dansers e i danseressen niet ontbrak. Op een gegeven oogenblik deed onze politie, onder leiding van den inspecteur vati politie Van Rooyen een inval en maakte daarmede een einde aan de heerscbende vroolijke opgewonden stemming, die tot slot had dat prucesverbaal teger. de houdster werd opgemaakt, ie. wegens het in voor raad hebben van sterken drank, die in be slag genomen werd, je. wegens het maken van muziek zonder vergunning en 3e. wegens het verzet, dat gepleegd werd inzake het niet voldoen aan| een verlangen, dat door de politie was kenbaar gemaakt. Concours Hippique. Rij het dezer dagen te Den Haag gehou den Concours Hippique behaalden Ritmeester C. H. Lubouchère met «Wei /elwind» 2 tweede prijzen, Luit. A. Colenbrauder met >Spes« een isten prijs, Luit. A, 1). C. van Zijp met «Barbara» eveneens een 1 sten prijs en Luit. Jhr. de Marees van Swinderen met jOranje boven» een 3en prijs, allen van hier. Ais totaalwinner, in de eindbeslissing werd Amersfoort hooggehouden door Luit. A. Colenbrander (»Spes«): ie prijs, o fouten en een tijd 1.56 1/5. Industrie- en Huishoudschool, Amersfoort. Wij ontvingen het Jaarverslag 1918 van de Iudustrie- en Huishoudschool te dezer stede, waaraan wij ontleenen dat het aantal leden dezer inrichting thans 127 bedraagt, en derhalve sinds bet vorig jaar met 12 is vermiuderd, In het bestuur ontstond een groote leegte door het overlijden op 10 Juli 1918 van Mevrouw J. F. O. H. Tromp van Holst- Hartogh Heijs, eene van de oprichtsters dezer Vereeniging. Als leden werden gekozen Mevrouw de Gravin van Kandwijck-de Jonge eu Mevrouw Groneman-Doorn bos. De periodieke aftre dende bestuursleden werden hcrbenoeijid. Het aantal leerlingen heeft in 1918 be dragen 290 tegen 297 het daaraan vooraf gaande jaar. Het aantal leerlingen van elders heeft in het afgeloopen jaar bedragen 65, tegen 59 het vorige jaar. Zij waren afkomstig nit 30 verschillende woonplaatsen. 5S waren in opleiding voor huishoud kundige; 6 voor diploma-leerlingen; 45 volgden het voorbereidend onderwijs; 30 dc dienstboden-opleiding; 31 leerden het costuum-naaien 13 werden opgeleid voor nuttige en fraaie handwerken 23 waren leerlingen van de herhalings school 64 volgden verschillende cursussenn.l. kookcursus voor dames 8kookcursus voor dienstboden 10; cursus voor handwerken 5trrwijl 41 anderen korte cursussen volgden in verstellen, knippen van eenvoudig ondergoed en waschbehandeling. Voor huishoudkundige heeft dc schoei in 1918 uitgereikt 'S diploma's. Het getuigschrift van den voorbereidenden cursus werd verworven door 15 leerlingen, terwijl er 4 het schooldiploma voor costuum- naaien behaalden. Voor dienstbode werden in het afgeloopen jaar 8 diploma's uitgereikt. Een voorstel van elders, om met ingang van t September 1919 de kosten voor het internaat van leerlingen nogmaals eenigs- /ins te verhoogen en in overleg met alle soortgelijke inrichtingen tc brengen van f 850.— op f 900.-- per jaar, wordt door hei Restuur ernstig ovu wogen. De uitbreiding van hel herhalingsonder- wijs, dat zich vroeger beperkte tot kook lessen, maar waaraan nu voor de leerlingen oer tweede klasse huishoudkunde en gezond heidsleer werd toegevoegd, heeft goed voldaan; zelfs zal voortaan ook du eerste klasse der herhalingsschool les ontvangen in huishoudoiulerwijs, en wel naar alle waarschijnlijkheid in vraschbehandeling en huishoudelijke administratie. In het voorjaar van 1918 werd aan de school een tentoonstelling van crisisgerech- ten gehouden, met de bedoeling om ver lichting te brengen bij het bedenken van het dagelijks wisselend menu, dat in den tijd van schaarschte en duurte zooveel huisvrouwen niet zorg -'ervult, In September 1918 is aan de school nog maals een tentoonstelling gehouden, ditmaal van paddestoelen. De proef is bijzonder meegevallen en zal stellig nog eens worden voortgezet. Bij zeer velen reeds is de tegenzin ten opzichte van dit smakelijk gerecht over wonnen. Een groote verbetering was het aan- leggeti van een electrische installatie; de niet onbelangrijke onkosten fifervan hebben belet andere verbeteringen ter hand te nemen. Mutatie in het personeel bad plaats door dat mejuffrouw J. A. van LeenhofF, leerares in het Fransch, naar elders vertrokken, vervangen werd door mejuffrouw C. Koiff. Uitgezonderd eeriige griepgevallen, ge- iukkig allen vap lichten aard, heeft de gezondheidstoestand aan de school niet onder de tijdsomstandigheden te lijden gehad. De staat der financiön over 1918 is, voor een inrichting ais deze, met haar zwaar huishouden door het groote internaat, verre van gunstig te noemen; een aanzienlijke subsidieverhooging is bij dc begrooting 1918 dati ook aangevraagd. De bcgrooling voor 1919, vastgesteld door de algcmeene vergadering van 9 November 1918 tot een bedrag van f 42.600. in ontvangst en uitgaaf, was bij het uit brengen van dit jaarverslag nog niet door den Minister en door Burgemeester en Wethouders goedgekeurd. Dit vindt zijne verklaring hierin, dat intusschen bij het Rijk plannen aanhaugig werden gemaakt tot het invoeren van eene algemeene salarisrcgeling voor vakscholen, zoodat eene door het Bestuur ontworpen afzonderlijke traktements- herziening voor het personeel der Amers- toortsche Industrie- eu Huishoudschool niet zal kunnen doorgaan, evenmin als een af zonderlijke pensioenregeling bij een parti culiere maatschappij, waarmede voorloopig reeds eene overeenkomst was beraamd. Een gewijzigde begrooting zal in verband hiermede wel noodig zijn. Het Bestuur heeft hoop, dat de van regeeringswege in uitzicht gestelde nieuwe regelingen nu spoedig zullen komen. Gemeente Amersfoort. Kaasmarkt 23 Augustus 1919- Aangevoerd 31 wagens, bevattende 7550 K.G. kaas. Prijzen f 66. tot f 74.— per 50 K.G. Gestempelde ff50 K.G. Handel vlug. Amersfoortsche bad- en Zweminrichting. De temperatuur van het water was heden 7 uur 63 graden Fahrenheit. In do Ainorsfoortsche Zwemschool werd het diploma voor geoefendheid in het zwemmen uitgereikt aan Nelly I ioogervorst cn W. I.. II. Janssen. Uit hot politie-rapport. Zondagavond is een inval gedaan bij eet) Verlof houdster aan den Kruiskamp, alwaar sterken drank in beslag werd geno men en zij tevens vcrballseerd werd wegens het hebben van muziek iu de inrichting zonder vergunning daartoe. Een man en een huzaar zijn wegens dronkenschap in arrest gesteld. Aan 5 personen iverd heden nacht verblijf verleend. Een broodventcr is bekeurd wegens overtreding bakkersverordening. Wegens het standplaats nemen met oen fiuilkar werd tegen een koopvrouw proces-verbaal opgemaakt. Een onzer stadgenuoien, de korenhan delaar v. G. kreeg gisteren een toeval in de Langostraat, zuodat hij bij een der be woners werd binnen gebracht. Over't alge meen trouwens is hij aan deze toevallen lijdende. Buitenlaridsche Kroniek. Een herdenkingsdienst te Dinant. Het was dezer dagen 5 jaar geleden, dat de burgermoord van Dinant plaats had. Thans, nu het land bevrijd is, hebben de bewonets van de rampzalige stad dit af schuwelijke drama uit de eerste dagen van den oorlog herdacht in de onmiddellijke nabijheid van den muur, waar 645 burgers, mannen, vrouwen en kinderen, door de Duitschers werden neergeschoten. Door bloedverwanten of vrienden werden bloemen op de droeve plok neergelegd. Op de Grand' Place werd een plechtige mis gezongen, waarbij kardinaal Mercier en dc bisschop van Namen den dienst verricht ten. De Koning, de Koningin en de Konink lijke telgen, warm toegejuicht door de menigte, woonden den dienst bij. Kardinaal Mercier hield een treffende toespraak, welke hij butiindigdö door eet) beroep to doen op ieders plichtgevoel en offervaardigheid. Bij den dienst waren nog aanwezig de Fransche Kamerpresident Deschanei, en talrijke hooggeplaatste personen. Nederlanders in Rusland. Opgesloten in een concentratiekamp. Blijkens bij het Departement van Buiten- landschc Zaken ingekomen bericht zijn op 2 Juni 1.1. en volgende dagen do Nederlan ders Schim van der Loeff, De Groen, Do Graan, Jan Hoek, Cohen Stuart, Carel Cool, Kamp, Corn. Brinken, Brees, te /.amen met een aantal andere nog te Petrograd geble ven vreemdelingen, met name diegenen die belast waren met de bewaring van de ar chieven der buitenlandschc gezantschappen, gevangen genomen. Tegelijkertijd werd bij hen huiszoeking gedaan, waarbij nevens de archieven en geldswaardige papieren, ook do inboedels grootendeels werden iti beslag genomen en weggehaald. Naar Moskou overgebracht, zijn de gevangenen daar in een concentratiekamp geplaatst, waar zij volgens de laatste berichten door de zorgen van het Deensche »Roode Kruis» van le vensmiddelen werden voorzien. BINNENLAND. Staking van Gemeente-Werklieden Een 24-urige proteststaking. In de gisterenavond te Amsterdam ge. houden vergadering van de Federatieven en Neutralen Bond van Gemeentewerklieden werd met ruim 1400 stemmen vóór, 460 tegen en 80 blanco besloten tot een 24- 'urige staking op heden (Dinsdag) als protest tegen de voordracht van B. en W. inzake het verstrekken van f 100 toeslag en kinder bijslag. De eisch van f 500 tot 1 Juli en vanaf dien datum minimumloon van f30.15 wordt gehandhaafd. De christelijke en moderne organasnties nemen geen deel aan de staking. De staking omvat alle takken van gemeentedienst. I11 verband met de voor heden Dinsdag geproclameerde 24 uurstaking van ge- meentepersoneel heeft de moderne bond aan zijn ieden geadviseerd slechts het parool te volgen van het bestuur. Na afloop trokken de stakers verspreid door Amsterdam. Troepjes gingen do Ge in eente-Centrale en de Gasfabrieken langs, teneinde 'te trachten de werklieden, die nog arbeidden, te bewegen zich bij de staking aan te sluiten. Tot dusverre werd ons van wanordelijkheden niets gemeld. Onmiddellijk werden, nadat het besluit bekend was geworden, door den hoofd commissaris van politie, den heer Marcusse, de noodige maatregelen getroffen. Verschil- lende gebouwen werden onder poliliebewa- king gesteld, terwijl de hekkeu en poorten gesloten werden. Ook werden politie-agenten bij de pont geplaatst. Om één uur heden nacht was van onderbreking van het gas en de electriciteit niets te bespeuren. Onze kolen voorziening. Ruime aanvoer van Amerikaansche kolen. Naar wij uil betrouwbare bron vernemen, zijn de vooruitzichten voor den. kolen voor ziening in den aanstaanden winter van dien aard, dat liet vrije gasverbruik, hetwelk voor den zomer kou worden toegestaan, naar alle waarschijnlijkheid ook in den komen den winter bestendigd zal kunnen worden. Deze gunstige st.uid van zaken vindt niet zoozeer zijn oorzaak in de uit Duitschland of BelgiG te verwachten aanvoeren, als wel in dc groote aankoopen steenkolen, welke voor rekening onzer regcering in Amerika tol stand kwamen, en wolko kolensoort voor de giis-inilustrie bovendien bijzonder pro ductief gebleken is. Wat de huishrandvoor/iening aangaat, kan de winter nog niet geheel zonder zorg worden tegemoetgezien. Tel. Minister Van IJsselsteijn en de duurte. Een medewerker van »De Tijd» inter viewde den minister van Landbouw over de duurte en de plannen, die hij heeft om daaraan tegemoet te komen. Toegegeven wordt, dat de regcering op de prijzen van produkten van eigen bodem, en vooral op die welke voor export in aanmerking komen, invloed kan oefenen. Dat ze dit middel ook geregeld toepast, daarvan blijkt niets. Wel wordt gezegd dat de minister voortgaat met pogingen om te zorgen, dat «de melk dezen winter niet te duur wordt». Voor voldoende hotervoor- raden zal worden gezorgd. Of da bolerprijs betaalbaar wordt, daarover vernemen wij niets eu omtrent de kaas «is nog geen be vredigende regeling getroffen». De prijzen zijn nog niet gedaald. Bloem voor brood wordt tegen kostprijs geleverd en het prijsverschil in verschillende plaatsen is door een maximalet) prijs van 40 ct. per kilo opgeheven. Van een goed- kooperen prijs van brood wordt niet ge sproken. Aardappelen zullen voor arbeiders en kinine ambtenaren door middel der coöpe raties «goedkooper» beschikbaar worden gesteld. Een prijs wordt niet genoemd. «Vlcesch is inderdaad hoog in prijs», zegt de minister, «maar dat is, nu het vee in de weide loopt en er dus geen krachtvoer noodig is, niet te verwonderen. De boeren hebben geen aanleiding hun vee voor lagen piijs te verkoopen». Maar in het najaar is een daling tc voorzien. «Slachtafvallen vor men een goed voedsel voor tal van minder bemiddelden», meent de minister. «Maar», klaagt hij, de handelaren hebben ze echter opgekocht en ingezouten, in de hoop ze te kunnen uitvoeren.» Verlof daartoe geef ik niet, zegt de minister, die er worst van wil laten maken. Actie der Typografen. Het hooldbestuur van den A. N. T. B. is in beginsel bereid de arbitrage te aan vaarden, doch stelt daarbjj als voorwaarde, dat toezeggingen, gedaan vóór de alge meenc vergadering van de patroonsbonden, blijven gehandhaafd, voor zoover deze toe- l»et door het verloop van een termijn waren vervallen. De firma Ellernian Harms en Co. te Amsterdam was bereid de Makers weer aan te nemen op zekere

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 2