Bel dan op No. 42. ONZE WINKELWEEK. Gisterenavond bad in de groote zaal van Amicitia door den Eere-Voorziter van het Comité onzer Winkelweek, Burgemeester Van Randwijck. de feestelijke vitdeeling plaats van de prijzen," die den bekroonden deelnemers zijn ten deel gevallen. Het was de officieele beëindiging van de Winkelweek; echter eerst Zaterdagavond a.s. heeft de werkelijke sluiting plaats. Een zeer verdienstelijk Strijk-Orchestje met piano onder de voortreffelijke leiding van den heer J, S. v. d. Werf op het podium en de wijze van rangschikking van stoelen en tafeltjes voor de dames en heeren, die dezen avond bijwoonden, alsmede het daar vóór plaatsnemen van de heeren van het Eere- Comité en de verschillende Commissieleden allen in zwart costuum, en voorzien van het fjestinsignc, dit alles gaf aan de zaal een gezellig en feestelijk aanzien en zat men er heel knusjes en huiselijk bijeen. De heer L. Houbaer, Voorzitter van het Comité, opende den avond met een mede- deeling, dat alsnog van H. M. de Koningin een bewijs van sympathie was ingekomen in den vorm van een Zilveren Medaille, toetekennen aan die uitstalling, welke naar het oordeel van de Jury het meest van be lang is voor de Nederlandsche Nijverheid. Dientengevolge heeft het Comité gemeend deze medaille hedenavond nog niet te mogen uitreiken, doch deze eerst ter beschikking van de Jury testellen die dan zal vaststellen, wie van de bekroonden hiervoor het meest in aanmerking komt. Verder deelt hij nog mede, dat door de Vereeniging het Nederlandsch Fabrikaat te den Haag besloten was overeenkomstig het advies van haar Jury-lid aan Amersfoort 'n drietal Medailles toe te kennen, (waarvan door ons reeds melding geschiedde in ons vorig nummer). Hierop nam de heer Krook, Voorzitter van Handel en Nijverheid het woord om den heer Eere-Voorzitter, nu deze week geëindigd is, dank te brengen voor diens medewerking bij de Officieele ontvangst in het stadhuis op Vrijdag j.l. Een medewer king van die zijde gekomen, geeft den win keliers te dezer stede moed voor den toe komst. Voorts een woord van dank aan den heer Houbaer, voor de uitstekende regeling, den heer A. H. Martens als voorzitter van de financieele Commissie, wiens Commissie op dat gebied zulke bevredigende resultaten wist te bereiken, immers zonder geld kan men geen Etalage-wedstrijd houden, aan den heer Veenstra, die als President-Com missaris van de Middenstandsbank toont geheel en al met ons, Middenstanders, mede Beide laatst genoemde heeren zijn wij dien dank in hoofdzaak verschuldigd omdat zij bovendien bij gebrek aan een eigen Mid- denstewdshuis de Bank voor het geregeld vergaderen der Com missiën voor dc vele voorbereidingen welwillend aan den Midden stand hebben afgestaan; en verder aan al len die tot het welslagen hebben medege werkt, in bet bijzonder ook aan de dames, die in deze dagen zoo ondubbelzinnig de steunpilaar hebben blijken te zijn van den m.">n en spr. zou willeti eindigen met dit verzoek aan de dames; stuur in den ver volge uw man geregeld naar de vergade ringen van den M'ddenstand, want dat is van groot belang* (Applaus;. Het Orchest speelt na deze speech het >Wilhelmus< dat staande door de aanwezi gen wordt aangehoord en medegezongcti, dit laatste echter niet spontaan. Thans is het woord aan den Eere-Voor zitter, tot uitreiking der prijzen. Een burgemeester, zegt spr. moet zoowat van alle markten thuis zijn, en daarbij re kening houden hij niet den indruk geeft van een tweeden Cocadorus. Waar het hier echter gaat om onzen Middenstand, heeft spr. gemeend zich het Eere-Voorzitterschap van deze Winkelweek te moeten laten welgevallen. Spr. zou dan willen beginnen met deze vraag onomwonden te stellen >Zijt gij gedurende deze dagen tevreden geweest over den uitslag, ja of neen (Geroep: Ja! Ja! Ja!) Spr. had het reeds te voren vernomen en het doet hem genoegen hiervan thans bevestiging te hooren. In 1917, vervolgt spr,, zijn in ons land verschillende winkelweken georganiseerd ter aanmoediging en uitsluitend ten behoeve van het Nederlandsch fabricaat, en spr. vroeg zich toen reeds af, zou dat nu ook eens niet iels kunnen zijn voor Amersfoort als centrum van het land, zoo bijzonder daarvoor gelegen. Het deed spr. daarom zoo'n welgemeend genoegen, dat er dit jaar wat leven in de brouwerij kwam. Want. indien gij, midden standers, niet de handen uit de mouw steekt, dan gaat gij beslist ten onder. Niet alleen in het tot stand brengen van dergelijke weken, maar vooral in organisatie ligt uw kracht. Een organisatie met eeu flinke con tributie, «en hechte weerstandskas vermag iets te kunnen, en indien dus in deze week voor U eer. succes ligt, is het dan geen dringend motief voor U, U kraciitig te organiseeren De heer Krook heeft zoo juist en waar gezegd; dames, stuurt Uw man naar de vergadering, doch spr. zou er aan willen toevoegen >gaat zelf mede* (applaus) want in iedere organisatie moet ook een vrouw zitten, omdat het organiseeren voor beider belangen geldt. Er moest een bureau worden opgericht, waar klachten in ontvangst konden worden genomen van het publiek over den winkel stand, deze klachten zouden dan door een onpartijdig instituut kunnen worden onder zocht, want het is waar, men hoort zooveel praten over duurdere prijzen hier dan in andere gemeenten, doch op dergelijke wijze zouden dusdanige onaangenaamheden den kop kunnen worden ingedrukt. Blijf zorg besteden aan uw etaleeren, om dat de kijkers van heden morgen Uw koopers zullen zijn. Ook ondervindt spr. meermalen de grief van Amersfoort, dat men zoo gaarne hier congressen zou houden, doch omdat er g«en voldoende onderkomen te verkrijgen is, levert dit vooral een groot nadeel voor Amersfoort Als Centrum van het land is er hier zooveel tot stand te brengen en daarom is een flinke organisatie van zulk '11 groot belang. Spr heeft eens van een middenstander hier ge hoord een hooge gasrekening kan mij ten slotte nog niet zoo heel veel schelen, liever zie ik dat er op den Berg 'n villa meer komt. Verbetering Uwer zaken kan alleen geschieden als er een goede organisatie is. (Applaus.) Thans gaat spr. over tot de uitreiking der prijzen voor zoover deze reeds zijn binnen gekomen. Hij noodigt de beeren uit met de daines de prijzen in ontvangst te komen nemen, want de vrouw hoort erbij (Fanfares). Mevrouw Houbaer treedt het eerst naar voren en ontvangt de toegekende vaas van f.iicnce met een toepasselijk woord van feli citatie, en spr. voegt er aan toe, dat het hem opgevallen is, de etalagekasten van den heer Houbaer, die thans den eere-prijs verwierven, er altijd zoo eenvoudig, doch De heer Houbaer dankt spr. voor de gpsproken woorden. Aan dc vriendschappelijke uitnoodiging van den Burgemeester wordt verder door de dames een algemeen gebruik gemaakt, terwijl na iedere uitreiking de muziek een fanfare deed hooren. De medailles werden toegekend ala volgt Eereprijzen (a). L. Houbaer, Kunstvoorwerp, aangeboden door den Heer Burgemeester van A'foort. Fa. Gebr. Hamers (Afd. Meubelen), Gou den Medaille, door de Heeren Van der Zoo de Jong en Van Ophoven, (beide uitgereikt). Nederlandsch fabrikaat (j), Fa. Gebr. Hamers (Afd. Meubelen), Ver guld Zilveren Medaille. Denijs van Roon, Zilveren Medaille. Fa. Albert Heijn, Bronzen Medaille. Eerste prijzen, Verg, Zilv. Medaille (20). C. A. Bokking, aangeboden door Wet houder Jorissen. G. van Duin, door R.K. Middenstands- vereeniging «De Hanze*. G. H. vati Doorn, door WelEdGeb. Heer Tromp van Holst. C VV. van Eimeren, door de Commissie voor de Winkelweek. 11. Elzenaar, door de Oranjevereeniging. Ch. Giessen, door de Commissie voor de Winkelweek. W. Groenhuizen, (Goud en Zilver), door Wethouder Verhoeff, W. F. A. Groenhuizen (Optische Art door de Commissie voor de Winkelweek. J. Wisse, (firma AU». Heijn), idem. Fa. Gebr. Hamers (Manufacturen), door de Burgerwacht. H. Koning Sc Zonen, door de heer Martens. F. Spickermatw, door de Bakkerspatroons- vereeniging. H. W. Stenfert, door dsn Secretaris Veenstra. H. W, Stol, door den Wethouder Vels- Heijn. H. Vierdag Jr., door de Commissie voor de Winkelweek. G. G. Veenendaal, door den heer Garni- uizoenscommandant. •Gebr. de Vries, door den Wethouder Eysink. G. Wolbors, door de Commissie voor de Winkelweek. H. Wolfswinkel, door de Vereeniging «Hando! en Nijverheid*. •A. J. van Zalingen, door de Manuiac- turiers-organisatie. Tweede prijtcnZilveren Medaille (24). W. van Beek, aangeboden door de Com missie voor de Winkelweek. Joh. Bottinga, idem. J. Boshuizen, door de Amersfoortsche Courant, v/h firma Van Cleeff. Th. G. Brandsen, door de Commissie voor ba Winkelweek. Bern. Brom, door de fa Verhaar en Bronk Ph. J. du Chattel, door de Kegelclub «üdi*. Th. Dordrechter, door de Commissie voor de Winkelweek. G. Boekenoogen, door het Amersfoortsch Dagblad. II. L. van Esveld, door de Commissie voor de Winkelweek. Fa. Fortmann en Hehenkamp, door de Rijwielpaden vereeniging »U. M. O.* J. Kluver Fa. van Gent A Co, door de R. K. Manufactuurs-vereeniging. Fa. Grove en Hunfeld, door de Commissie voor de Winkelweek. C. de Jager, door den heer C. van Eimeren. J. Keuneke, door de Sociëteit «Ver eeniging. J. Lammerts van Bueren, door Hel Nieuws en Advertentieblad. Wed. J. Lohmann, door de Commissie voor de Winkelweek. P. H. van Melick A Co., idem. J. Th. van Nes, idem. P. van Nierop, idem, M. J. Raadsveld, idem. Fa. M. A. Ramselaar, idem. Denys van Roon, idem. B. Schoolcman, Idem. H. Wynands, door den heer Nieweg. Derde prjzen, Bronten Medaille (4), Fa. C. Jamim, aangeboden door den Heer W. Groenhuizen. J. Menko, door de Commissie voor de Winkelweek. A. Tillemans, idem. Fa. Wiedenbrugge A Co., idem. Eervolle vermeldingen f21). Diploma's. L. H. C. Alvers. A, C. van Buuren. J. J. Casander. Gebr. van Eeden. J. G. van Gelder. J. Grootendorst. J. van de Hooff. Fa. H. W. ten Hove. H. C. Hoogervorst. T. G. Gosschalk. Fa. Hehenkamp A Co. F. E. Hopman. B. J. Kraal. D. Kamperman. N. Op 't Land. B. C. F. Molle. B. Tb. Meyer. G. Philippo. H. Stuurman. Alph. Snoeren. IJmuider Visehandel. Deze prijzen konden worden uitgereikt, de overige waren nog niet ingekomen. Terwijl de burgemeester zich nu op het po dium bevindt tot het spreken van een slot woord wordt, vóór spr. algeheel geëindigd is, plotseling door den heer van der Werd (chef in Nieuw Parijs) het woord gevraagd, die daarna in overweging geeft voor een eventucelen volgenden wedstrijd, dat de Com missieleden zich dan geheel buiten mede. dinging hehooren te houden. De Eere-Voorzitter vervolgt alsnu zijn toespraak en eindigt met een krachtige op wekking aan den middenstand zich te organiseeren en richt zich daartoe, niet alleen tot man en vrouw, maar ook tot hel jongere geslacht. De heer Krook zegt den Burgemeester hartelijk dank voor de bemoedigende en welgemeende woorden en antwoordt den heer Van der Werd, dat bijna zonder uit zondering de commissieleden ook thans reeds buiten mededinging bleven. Hiermede was het officieele gedeelte af- geloopen en bleef men nadien nog eenige uren gezellig bijeen; daarbij werden eenige leuke voordrachtjes ten beste gegeven, die wel in den smaak vielen en ging men over tot het maken van een walsje. In verband met 'le woorden, gesproken door den lieer Van der Werd, tjjdens de feestrede van den Eere-Voorzitter, verzoekt een der oom» micsieleden, de heer C. Van Eimeren ons mede te deelen, dat de interpellnnt hem verklaard heeft deze woorden gesproken le hebben op gezng van zgn patroon, hetgeen echter gebleken Naar wij vernemen zal allen deelnemers, aan wie gisterenavond een medaiite werd uitgereikt of alsnog zal worden uitgereikt, tevens een diploma worden overhandigd. Het slot der feestdagen. Konden wij in ons vorig nummer nog den uitslag vermelden van de Jury over het bloemencorso, dat tusschen twee haakjes onze verwachtingen heelemaal niet heeft overtreffen, dan rest ons nog te melden, dat het dee namiddags op het feestterrein zoowel bij de ringrijderij als de gymnastiek- uitvoeringen voetbal wedstrijd enorm druk was. De beide leiders van de Gymn. «Emma» eo «Excelsior», de heeren Katenborg en Van der Linde mogen tevreden zijn, er werd over 't algemeen door allen goed werk geleverd. De voetbalwedstrijd viel uit ten gunste van H. V. C., die met 2—0 won van het militair elftal. De winners van de Ringrijderij, waren in de afdeeling Tilbury; ie. G. Fontein, Hoevelaken; ze. A. Hoyer, van de Koedijk en G. Esveld, Achterveld. Bij het nummer «Steken te paard» waren het de heeren: ie. Van Zanten, alhier; 26. A. Veer, van Hoevelaken en 3e. Van de Miuk, alhier. Het Vuurwerk waa inderdaad de moeite waard. Duizenden en duizenden waren cr getuigen van, want we hebben ze in de atad, die vóór dien geheel uitgestorven bleek, zien binnenkomen al hossende, springende, tiereude en zingende, waarbij onze soldaat jes wel de meerderheid vormden. Maar toch was het einde van dit feest buitengewoon in afloop, want de dag- en nachtrapporten van onze politie wareu voor deze feestdagen korter dan ooit. Van geen enkele aangifte van misdrijf of mishandeling werd bij de politie aangilte gedaan. Wel stond die dagen de politie-telefoon niet stil als er hier of daar wat dreigde, doch onmiddellijk ging onze politie er dan op af en het zaakje was in orde. Ongetwijfeld is zij wel de oorzaak geweest, door haar telkens vlug ingrijpen, dat het bij dreigementen bleef. De Cafés waren allen op den vastge- slelden tijd gesloten en die vóór dien tijd gesloten waren door de politie, dan ge schiedde zulk» op verzoek van de eigenaren zelf. Wat waar is, moet gezegd worden, er is knap feest gevierd in Amersfoort. Arrestatiën waren nagenoeg niet noodig. LIJST VAN Onbestelbare Brieten eo Briefkaarten van welke de afzenders onbekend zijn. Postkantoor Amersfoort. Terugontvangen in de ze helft der maand Augustus 1919. Brieven Binnenland. N. de Boer, Haag G. Geluk, A'foort Haarlemmeroliefabriek, Haarlem N. Isr. Weekblad, A'dam J. v. Oosterum, Leiden Sloof, den Haag L. Smitman, Hilversum H. J. Tieleman», Nijmegen. Brieven Buitenland. L. de Ball, Lobberlch C. Burger, Chicago H. Hubert, Bruseel J. E. Moltzer, Los Angelos. Briefkaarten Binnenland, Beckers, A'dam J. Gorissen, Groningen C. de Graaf, A'dam J. M. de Jong, Nieuwendam Kleibrink, Arnhem R. Kobu», A'dam Koot. Hoogland E. A. Kroese, ljinuiden Nieuvveburg, A'dam v. d. Poel, Zoetermeer J. Popelier, A'foort Reijmere, A'dam J. Reinders, Almelo D. de Ruiter, A'dam. Briefkaarten Buitenland, A. v. Doorne, België Flischer, Duitsch- land Fancke, Charité Pomme, Hor- bach Straub, Duitschland. L. Mittelijn, Bruxeilea. Gemeente Amersfoort. Kaasmarkt t September 1919 Aangevoerd at wagens, bevattende 5350 K.G. kaas. Prijzen f67.— tot f73.50 per 50 K.G. Gestempelde ff50 K.G. Handel vlug. Amersfoortsche bad- en Zweminrichting. De temperatuur van het water was heden 7 uur 62 graden Fahrenheit. In de Amersfoortsche zweminrichting werd het diploma als geoefend zwemster uitge reikt aan Magda van der Vlugt. Uit het politie-rapport. Alhier is door de politie van die te Zwolle overgenomen een minderjarige be stemd voor Den Haag. Bekeurd is een ingezetene van Hoeve laken wegens fietsen zonder bel, een van Hoogland wegens fietsen zonder licht en een bewoner van de Dorresteinsche steeg alhier wegens het rijden van een voertuig zonder licht. Aan één persoon werd nachtverblijf verleend. Hebt U oen Taxi of Auto noodig? Buitenlaridsche Kroniek. De ellende te Wecnen, De bezorgdheid ten aanzien van den komenden winter is met het oog op de algemeenheid van den kolennood tot een Europeesch vraagstuk geworden. Doch ner gens in Europa is dit probleem zoo ernstig als in Duilsch-Oostenrijk, dat niet alleen zelf over nagenoeg geen kolen beschikt, doch dat bovendien thans door een vijande- lijken nabuur gescheiden wordt van zijn groote kolenleveranciers in hel gebied van Teschen. De verschrikkelijke toestand, waarin Weenen op het oogenblik van den oogst, dus betrekkelijk het gunstigste tijdstip van het jaar, verkeert, blijkt wel het beste uit de «niededccliiigen van buitenlanders,» die tijdens de laatste weken als deskundigen in staat waren de toestanden te bcttudeeren en den nood in zijn vollen omvang te Ieeren kennen. Te Weenen bevinden zich op het oogenblik een Amerikaarische hulpcommissie voor de hongerlijdende kinderen en een Engelsche hulpcommissie voor de Weensche hospitalen. Kortelijks nu hebben dr. Hilda Clark en dr. Hektor Munro, belden leden der Engelsche missie, berichten tiaar huis

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 2