Wij weigerden dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, gelet op zijne beschikking van a5 April 1919, (Staatscourant no. 96); heeft goedgevonden: onder intrekking te. te verbieden hst verwerken van melk, melkproducten en mslkbestanddselen bij de bereiding van brood, met uitzondering van klein brood en zoogenaamd luxe brood tot •en gewicht van ten hoogste 50 gram; ae. in te trekken de bij zijue beschikking van 11 en 13 Augustus j.l. vastgestelde maximumprijzen van melkbrood. Amersfoort, 30 Augustus 1919, STADSNIEUWS. D IS TRI BUT IE. De broodkaart 109e tijdvak (voor witte brood de óruingekleurde) loopt van 10 tot en met iS September 1919; terwijl die van het 110e tijdvak (voor wittebrood de blauw- gekleurdegeldig is van 19 tot en met 27 September 1919. Burgemeester en Wethouders der Ge- meente Amersfoort, maken bekend, dat van 7 tot en met 20 September 1919 zal worden gedistribueerd: Op bon 80, Algem. Bonkaart, Suiker, 7 ons. Voor kinderen .- Leeftijd beneden jaar. Op bon zo, kindermeelkaart, kindermeel, t'/l ons. Leeftijd 2 jaar. Op bon zo, kindermeelkaart, kindermeel, 3 ons. Op bon 25. suikerkaart. suiker, 7 ons. RAADSVERGADERING. De Burgemeester van Amersfoort, Gezien art. 41 der Gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer Gemeente zal vergade ren op Dinsdag den 9 September aanstaande, des namiddags ten 7J ure. Amersfoort, 5 September 1919. Vacature Gemeenteraad. Het Centraal Bureau voor verkiezing van gemeenteraadsleden heeft gisteren als ver kozen verklaard tot leden van den ge meenteraad in de vacaturen J. Mebius en A. M. Tromp van Holst, hun opvolgers, resp. de heeren P. Voskuilen (8. I). A.P.) en Mr. Dr. H. T. A. Verhoef (V.-D.) Naar wij vernemen, nemen beide geko zenen hunne benoeming aan. SluitingWinkelweek. De sluiting der Winkelweek, die, zooals bekend, hedenavond geëindigd is, zal on geveer half acht worden aangekondigd door den heraut te paard met zijn klaroenblazers, met dank aan de burgerij voor bare mede werking aan het welslagen dezer week. Medaille Koningin. De Zilveren Medaille van H. M. de Koningin, bestemd voor die uitstalling, die het meest van belang is voor onze Neder- landsche Nijverheid is door de Jury een stemmig toegewezen aan den heer L, Houbaer. Be inge Tot directrice van de Onderlinge Keuken te dezer stede is benoemd mej. C. van Dranen, vóór dien assistente bij deze in. richting. Mej. J. A. Kuyters en de heer H. H. J. Jans, werkzaam ten postkar.tore alhier ont vingen hun vaste aanstelling als kantoor bediende 2e klasse der P. en T. E e r v o l-O n t s 1 a g. Met ingang van 1 September 1919 is aan den heer Dr. Beumer op diens verzoek eervol-ontslag verleend als leeraar aan de R. H. B. S. alhier. Kerknieuws. Het provinciaal kerkbestuur van Groningen heeft tot den Evangelischen dienst toegelaten, den heer D, Bakker, candidaat te Leiden. Genoemde heer Bakker trad, zoo men weet, onlangs hier op voor de aideeling van Vrijzinnig-Hervormden in de Doopsgezinde kerk. Onaangename ontmoeting. Gisterenmiddag ongeveer 3 uur werd aan de politie door den stationschef derH.IJ.S.M. kennis gegeven, dat zich in het station een ongeval had voorgedaan met het volgend verloop: Een man, die blijkbaar wel een borrel» gedronken had, doch, wat men noemt, niet bepaald in dronkenschap verkeerde, kwam de steenen trap af van een der perrons, en viel op een gegeven o.ogenblik van een der treden, in zijn val een dame rakende, die bier gelogeerd was en zich met de trein naar Utrecht zou begeven, met het gevolg, dat ook bedoelde logé kwam te vallen en zich vrij ernstig bezeerde. Zij werd naar haar adres, waar zij ver blijf hield, overgebracht cn onder medische bulp gesteld. Naar wij vernemen, is haar toestand momenteel gunstig. Gevreesd werd eerst voor hersenschudding, doch dit blijkt gelukkig niet het geval te zijn. Van het feit is door een wachtmeester der marechaussee, die een en ander per soonlijk gezien heeft, proces-verbaal opge maakt. Spoorwegongeluk Weesp. Naar wij vernemen hebben eenige eischers uit onze gemeente een procedure tegen de H. IJ. S. M. bij de Rechtbank te Amster dam aanbangig gemaakt in verband met het vorig jaar te Weesp plaats gehad heb. bend spoorwegongeluk. de opname van TIER GROOTE ANN0HCE8 (aankondigingen van werk an op sexueel gebied) omdat onze abonnés aan den inhoud aanstoot zouden kunnen nemen. Wie vergoedt de financieele schade door inzending van een paar ANDERE ADVERTENTIF.N Administratie „Amersfoortsehe Courant" Oranje- Vereeniging. Naar wij vernemen heeft het bestuur van de «Oranjevereeniging op den verjaardag van H.M. de Koningin telegrammen van gelukwenschen gezonden aan het Konink lijk Huis en mocht het bestuur daarop namens H.M. een schrijven van dankbe tuiging terug ontvangen. De Zegewagen der «Oranje-vereeniging», voorstellende «Nederland buiten de Oorlogs- rampen gebleven» is ontworpen en uitge voerd door de heeren P. van Veen, S. G. Kortbeek en de firma J. W. van Achterbergh. Nu wij toch over de Oranje-vereeniging spreken, willen wij niet nalaten, eerlijkheids- en juistbeidsbalve, en om geen verkeerden indruk te vestigen, van hetgeen wij in dat verband reeds hebben medegedeeld; nog even hier naar voren te brengen dat de beide feestdagen, 1 en 2 September, uit sluitend onder leidingstonden van de «Orar:- je-Vereenigingalleen voor wat betreft den tweeden dag, hebben, met het oog op de vele beslommeringen, zoowel tijdens de voorbereidingen als op de feestdagen zelf, de afgevaardigden van verschillende ver- eenigingen of corporation en enkele par ticulieren haar niet weinig de behulpzame hand geboden. Wij wenschen dit nog even duidelijk te doen uitkomen, gedachtig aan het spreek woord >eere wien eere toekomt» en het is in dit geval zeker het bestuur der Oranje- vereeniging, dat wij voor bet welslagen en het organiseeren dezer twce-daagsche fees ten, een woord van lof hier niet mogen onthouden. Aanbesteding landhuis. Volgens de Eemb. zal Donderdag a.s. door de Zeister architecten J. en Th. Stui- vinga voor burgemeester Van Randwijck worden aanbesteed het bouwen van een landhui* aan de P. C. Hooftlaan. Aanbesteding Donderdag werd aanbesteed de electr. installatie voor iS woningen (groep 4) en voor 106 woningen en 2 winkelhuizen (groep 5) van den gemeentebouw. Ingeleverd werden 27 biljetten. Krause, Amersfoort f 3640. De Houdt, A'dam f 4350. Gebr. Vermeulen, A'dam f4498. Derken Co., A'dam f5023. Groeneveld Rumpol en Co., A'dam f5200. Smits, Nijmegen f5725. N.V. Electr. Werken, Den Haag f 5742. N.V. de Industrie, Den Haag f 5754. Electra, Vlissingen f 5960. Lansdorp A CoDen Haag f 6200. Knebe), R'dam f 6268. v. d. Boom-Wentholt, Haarlem f 6480. v. Bon tel 4 Zn,, Tilburg f6600. Oostendorp, Apeldoorn f7120, Rendink, Hilversum f7200. Xicolai I.ebrer, Utrecht f7224. Salentijn Co., A'dam f7281. Helmer, Den Haag f7321. Nieuweg A v. Harten, A'foort f 7400. Engelschman-Kapel, R'dam, f 7463. Ing.-bureau A. C. v. Rijn, A'foort f 7659. Bokker, Sliedrecbt f 7700. Leentvaan's Metaalhandel, Nijmegen f 8200, Schadd A Co., A'dam f 8929. v. Gelderen, R'dam f 10000. v. Leeuwen A Co., Borculo f 104S5. Booy Co., R'dam fnooo. Voor groep 4 was laagste Vermeulen, A'dam met f 657. Voor groep 5 Krause, alhier met f 3025, die teven* laagste was voor de massa. R. K. Bond Onder-Officieren. Het Hoofdbestuur met de voorzitters van de afdeelingen van den Ned. R. K, Bond van Onderofficieren »St. Martinus» op 2 September 1919, in het gebouw van de R. K. Militaire Vereeniging te Amersfoort in vergadering bijeen; gehoord de mede- deelingen, naar aanleiding van de audiëntie verleend door den Minister van Binnenland- sche zaken, tijdelijk voorzitter van den Ministerraad aan o.m. den Voorzitter van onze organisatie, waaruit blijken moebt d* tegemoetkomende houding van de Regeering met betrekking tot den heerscbenden nood, die, door de enorme prijsstijgingen der meest noodzakelijke levensbehoeften, zich ook in de onderofficiers-gezinnen doet gevoelen. Zich aansluitende bij de actie gevoerd wordende door R. K. Bonden van Over. heidspersoneel gezien de stelselmatige opwinding waar in het Corps Onderofficieren wordt gebracht geeft als haar meening te kennen dat de aard van de actie, die thans onder het korps Onderofficieren wordt gevoerd de eerbied voor het Gezag benadeelt tot schade van het algemeen welzijn, en bo vendien het aanzien van het Onderofficiers korps naar beneden haalt; protesteert tegen de aanmatiging van de z.g.n. neutrale Onderofficiers-Vereeniging «Ons Belang» als zou zij, de hiervoor be doelde actie namens het gebeele onderoffi cierskorps voeren spreekt haar volle vertrouwen in de hui dige Regeering uit; besluit deze motie ter algemeene kennis te brengen door middel van de bladen en te plaatsen in het orgaan; en. gaat over tot de orde van den dag. Gemeentel ij ke Arbeidsbeurs. Overzicht van de werkzaamheden der Arbeidsbeurs gedurende de maand Augustus. Afdeeliug voor mannen Aanvragen van werkgevers 307aanbiedingen van werk zoekenden 558aantal plaatsingen 104. (Over de maand Augustus van het vorige jaar waren deze cijfers reep. 190, 415 en 65), Afdeeling voor vrouwenAanvragen van werkgevers 38; aanbiedingen van werkzoe kende* 19; aantal plaatsingen 5. (Over de maand Augustus van het vorige jaar waren deze cijfers resp. 22, 48 en 6.) Een journalistenstaking. Wij lezen in het gemeenteraadsoverziebt der »N. Haarl. Ct.« De raad had zich na de welhoudersbe- noeming nog uren lang bezig kunnen hou den met de samenstelling van kommissies. Doch de pers nam het besluit tegen 5 uur heen te gaan, toen de raad nog eenige dozijnen stemmingen voor zich had Wellicht heeft onze nieuwe raad in de komende periode meer bevliegingen om 8 of 10 uur bijeen te blijven. De heeren gelisven er dan bij dezen nota van te nemen, dat de bewoners der pers tribune hun welsprekendheid niet tot het einde zullen genieten. Later vernamen wij, dat de raad een kwartiertje na het verdwijnen der couran ten menscheu het bijltje er bij neergelegd heeft. Voor de Amersfoortsehe pers om te ont houden! Zondagsrust. Morgen zal alhier de geneeskundige prac- tijk worden uitgeoefend doordegeneesheeren Batenburg, Van Enst en Jorissen. Morgen is hier alleen geopend de apotheek van den heer D. H. G. Ittmann, Lange- straat 9. Tel. 164. Welke apotheek tevens die is waar ge durende de komende week 's avonds na 8 uur en 's nachts de recepten worden klaar gemaakt. Amersfoortsehe bad- en De temperatuur van het water was heden 7 uur 62 graden Fahrenheit. Uit het politie-rapport. In den nacht van 3 op 4, van 4 op 5 en van 5 op 6 zijn verschillende ingezetene bekeurd wegens bet rijden zonder licht. Heden is aan een persoon nachtver blijf verleend en werd iemand in arrest gesteld. RECLAME. Als nieuw gaj Mantel, Gordijnen, Tapijten, Dekens enz. terug, wanneer U het stuurt naar de Stoom ververij d. Fa. K. W. JAEGER, Langenraat 74. Telefoon 198. Aflevering binnen 8 dagen. Buitenlandsche Kroniek. zal worden geregeld door oen Raad van Vijf. Roemenië nu wil zich z.an die voor waarde niet onderwerpen. Het Oostenrijksche verdrag werd te St.- Germain aan de kanselier Renner overhan digd door Dutasta, den algemeenen secretaris der Vredesconferentie, zonder eenige plech tigheid. De diplomatieke betrekkkingen zullen worden afgebroken. De Roemeensche kwestie is nu in een uiterst acute fase getreden. Waar de Opperste Raad geen antwoord hoegenaamd op haar vertogen tot de Roemeensche regeering ontvangen heeft, beeft zij besloten aan die regeering een ultimatum met bepaalden termijn voor antwoord te zenden. Indien Roemenie weigert binnen dien ter mijn aan de in het ultimatum gestelde eischen te voldoen, dan zullen de diploma tieke betrekkingen tusscken Roemenië en de geallieerde en geassocieerde landen worden verbroken. De eischen zijn ontruiming van Hongarije en uitlevering of betaling aan de Gealli eerden van alle gerequisitioneerde goederen. De Geallieerden zuilen de Hongaarsche eigenaars daarna schadeloos stellen. De teraardebestelling van Botha. Telegrammen uit Zuid-Afrika hebben ge meld, onder hoe groote deelneming van de gebeele Hollandache en Engelsche bevolking het stoffelijk overschot van Botha ter aarde is besteld. Uit de grafrede, die door generaal Smuts werd uitgesproken, is de belangrijk ste passage overgeseind, nl. die, waarin Smuts er op wees, dat Botha aan hem, als zijn vriend, zijn taak bad overgelaten, die zelfs voor Botha schier te groot was ge weest. Tbane geven wij nog eenige bijzon derheden over de plechtigheid, ontleend aan de Engelsche bladen Generaal Smuts betrad de kerk aan het hoofd van de ministers en nam bij heit plaats, na mevrouw Botba naar haar plaats op de eerste rij te hebben geleid. Overal hoorde men het gesDik van mannen en Nadat de laatste tonen van een Hol- landach gezang waren weggestorven, hield dominé Bosman in het Hoilandsch een rede, om de verdiensten van den overledene te prijzen: Als men Botha voor zjjn dood ge vraagd had, of hij bereid was te sterven om zijn volk te hereenigen, zou hij gezegd hebben: »Ja«. Spreker drong er bij het kabinet op aan, de politiek in Botha's geest verder te voeren. Dominé Nicol uit Johau- nisburg sprak een gebed uit eu nadat nog een psalm was gezongen, werd de kist met het stoffelijk overschot van Botha naar het kerkhof gedragen onder de tonen van Grieg's treurmarsch. Over een afstand van mijlen stonden troepen langs den weg opgesteld en daarachter verdrong zich een dichte menigte. De kist werd door zes oud-wapenbroeders, onder wie generaals en kolonels, grafwsarts gedragen. Generaal Smuts dankte namens de re geering alle aanwezigen om de laatste eer, welke zij aan generaal Botha bewezen. In het bijzonder stond hij stil bij de gevoelens, welke het plotseling overlijden van Botha in de geheele Unie had gewekt. UIT DEN OMTREK. Roemenië tegen het verdrag met Oostenrijk. De »Intransigeantc verzekert dat Roe- j menië zal weigeren het verdrag met Ooiten- I rijk te teekenen, wegens de bepaling aan gaande de ethnische minderheden. Men weet dat het verdrag o.a. bepaalt, dat het lot dezer minderheden in alle lan den welke het verdrag onderteekenen later Apeldoorn. De beer J. J Beukenkamp heeft wegens zijne benoeming tot burgemeester van Den Ham zijn ontslag als lid van den Raad in gediend. Aangezien zijn opvolgers op de anti revolutionaire lijst, de heeren H.J. Brouwer en W. Diks, zullen bedanken, komt de heer A. B. Slothauber als opvolger in aanmerking Donderdagavond ruim 10 uur had op het perron alhier een droevig ongeluk plaats. Een 66-jarige dame uit Utrecht, genaamd wed. de W die bezoek gebracht had te Bilthoven, vertrok met den trein naar huls. Men beweert, dat zij na ingestapt te zijn, bemerkte, dat zij in een verkeerde coupé zat. Zij wilde uitstappen, de trein was echter in beweging en de dame geraakte tusschen den trein en het perron, met het noodlottig gevolg, dat ze terstond gedood werd. Naar men zegt is het ongeval te wijten aan de omstandigheid, dat de dame, in het bezit zijnde van een dcrde-klas-keartje, merkte zich te bevinden in een tweede klas-coupé, waarop zij zich naar een ander compartiment wilde bégeven met het reeds gemelde droevig gevolg, Bussum. Naar wij vernemen is door de Bank van Molema A Blase te Bussum, overgenomen een geldleening van de Gemeente Bussum groot ft.000.000 rentende 5'/2 pCt., ter wijl de leening in 30 jaren moet zijn afgelost. Oldenbroek. De minister van Oorlog antwoordde op vragen van den heer van Rappard betref fende versterking van het toezicht op het geïnterneerdenkamp te Oldenbroek, dat de bevolking van het vluchtelingenkamp te Oldenbroek bestaat uit 865 vreemdelingen, waaronder 130 vrouwen en 185 kinderen, zoodat de mannelijke bevolking 550 hoof den telt. Het bewakingsdetachement voor dat kamp telt, behalve de officieren en het kader 234 soldaten en bovendien 3 marechaussees. Reeds vroeger heeft de opperleider der Nieuwe Vluchtelingenkampen ter zake «en onderzoek ingesteld, waarbij bleek, dat de bewaking alleszins voldoende is. Overigen» zal de overgroote meerderheid der bevolking van het kamp binnenkort naar haar land vertrekken. Er bestaat in verband met een en ander allerminst aanleiding om het bewaking», personeel te versterken. Zeist. In tegenwoordigheid van de beide wet. houders, de heeren Adriaarise en Aalfs, werd Donderdagmiddag door ds. G. van Hoogstraten een gedenksteen aangebracht in een der in aanbouw zijnde 2b woningen der bouwvereenigitig «Arbeidersbelang». Nadat de beer Koerts, voorzitter der ver eeniging, alle aanwezigen had welkom ge- heeten, werd vervolgens de steen geplaatst, waarna ds. van Hoogstraten een korte rede uitsprak naar aanleiding van de op den Bteen vermelde tekst Ps. 127 ia, om voorts den architect, den heer J. J. van Stralen, den aannemer Kok, den opzichter Post en' ook de arbeiders te complimenteeren. Zich tot den heer Adriaanse wendende, bracht Spr. dezen dank voor de van de zijde van het gemeentebestuur ondervonden bulp. De beer Adriaanse beantwoordde hierop ds. Hoogstraten, met er zijn vreugde over uit te spreken, dat de bouw dezer woningen was ondernomen, omdat daarmee werd te gemoet gekomen in den ook in Zeist nij penden woningnood en omdat een en ander tot stand kwam door bet particulier initiatief wat inderdaad ook beantwoordt aan de idee in de Woningwet. Spr. besioot met de beste wenschen voor een voorspoedige voltooiing, opdat ook het in dezen tijd maar ai te vaak ontwrichte gezinsleven door het gerief dezer arbeiderswoningen weer mocht worden gebaat. Nadat nog een foto was gemaakt, was de eenvoudige plechtigheid geëindigd. BINNENLAND De o n d r h a u d e 1 i n g e n over Kolenaanvoer uit België. Naar men verneemt, worden er than» onderhandelingen gevoerd tusscben de Bel gische regeering en de Rijkskolen-distribu tie betreffende maandelijkschen invoer van tienduizend ton kolen. Nederland en België. Een conflict? De Soir bevat, naar Reuter uit Brussel mededeelt, het volgende bericht: Een Belg, die op den Rijn een boot b3d ontdekt, die uit België afgevaren was tv den wapenstilstand en die de Nederlanden door hun waterwegen lieten gaan, wilde het vaartuig, naar Antwerpen terugbrengen, doch werd daarin door Nederiandscbe soldaten verhinderd, die de schuit naar Hansweert brachten, waar zij aan de Duitsche eigenaars werd teruggegeven. Het blad voegt aan dit bericht toe. dat de Belgische regeering aan de Nederland- sche heeft laten weten, dat indien het vaar- tuig niet binnen 48 uur wordt teruggegeven, er vergeldingsmaatregelen zullen worden toe gepast in dezen zin, <lal cr embargo zal worden gelegd op alle Nederiandscbe vaartuigen die zich in het bezette gebied van Duitschiand en in de Belgische wateren bevinden. N ader vern eemt mendat het bericht v an den «Soir» omtrent een nieuw incident tusschen Nederland en België in elk opzicht over dreven en onjuist is voorgesteld. De regeering onderzoekt deze aangelegen heid nog, maar zal zeer spoedig de juiste toedracht publiceeren. Het konflikt in het typografisch b e d r ij f De kommissie van arbitrage, die in de moeilijkbeden, welke in het typografisch bedrijf zijn gerezen, uitspraak zal hebben te doen, is, ondanks het feit dat bijna eiken dag van 's morgens tot 's avonds werd ver gaderd, niet met haar taak gereed gekomen, zulks wegens de groote ingewikkeldheid der te behandelen kwestie. De kommissie hoopt thans een der eerstvolgende dagen uitspraak te doen. De eerste vrouwelijke wethouder. De eerste vrouwelijke wethouder in ons land is mevrouw HolmanPoot (Unie-lib.), te Oostzaan. Een dreigbrief aan wethouder W i b a u t. Van de volgende, per post gezonden be drukte briefkaart gaf men aau «Het Volk» afschrift voordat zij den geadresseerde nog bereikte Aan WIBAUT, Wethouder te Amsterdam. Volksverdommer, Daar de justitie in gebreke blijft om jouge- meene opruier naar behooren te straffen, heeft de arbeidersvereeniging «Algemeen Belang» besloten jou, op jou manier, naar de andere wereld te zenden. Door bet lot is een lid aangewezen om dien sluipmoord te volbrengen. Honderden heb jij broodeloos en ongelukkig gemaakt, niet in het belang der arbeiders, maar om ten hunnen koste de groote heer te spelen en een lekker, lui leven te leiden. AI de zoogenaamde ongelukken op schepen en elders zijn voor jou rekening. Het moet uit zijn met jou speculeeren op de domheid der arbeiders. HET COMITÉ DER ZELFBEWUSTE ARBEIDERS

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 2