Donderdag 18 September 1918. No. 9233. 69e Jaargang Electrische leubilmakerij Oit&ave van de Drukkerij „De Aiiiersfoortuche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleefï". REDAC f'EUR F. W. H. OUDENS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden 1. franco per post Ai.15. Advertetitiëil t 6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bij regel - abonnement reductie, \vaarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieeie- en onteigenings- advertentie!! per regel 15 cent. Reclames 1-5 regels .23 Bewijsnummers worden in rekening gebracht en kosten, eveuals afzonderlijke nummers. 5 cent. Bij adverteutiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Pi BUREAUX KORTE GRACHT 9 VALKESTRAAT 19. 4. Telefoon OVERZICHT. Buitenland. Betooging van Belgische Invaliden De kwestie Teschen (regeling der Volksstera- ming) Een pauze in de zaak Landru. Binnenland. Vrouwenkiesrecht Het Typografen- confiict De ontvluchting uit het Wilhel- mina-Gasthuis. Eischen Haagsche Dienst boden. KENNISGEVINGEN. MILI HE. Voorkeur omtrent de inlijving. De Burgemeester van A-nersloort rnaakt bekend, dat de ioteliugen dezer gemeente, lichting 1920, die hun wenschen met betrekking tot de inlijving niet bij den Keuringsraad of op a- gora bij de geldende voorschriften bepaalde wijze hebben ken baar gemaakt, alsnog vóór 10 October a.s. van deze wenschen r secretarie dezer ge meente kunnen doen blijken. Amersfoort. 13 September 1919. De Butge,neesi-r voornoemd, v. RANDWIJCK. ZEEMILITIE. De bijzondere aandacht van belangheb bende ingeschrevenen voor de lichting der militie 1920 wordt gevestigd op de gelegen heid tot plaatsing bij de zeemilitie in eeti der navolgende betrekkingen matroos stoker monteur radio telegrafist seiner vliegtuigmaker torpedomaker macbiie<ii ijver scheerder ziekenverpleger schrijver kok hofmeester. Zij, die een beroep uitoefenen, dat hen voor een van deze betrekkingen geschikt doet zijn, en die zich nog niet bij den keuringsraad voor de zeemilitie hadden aan gemeld, kunnen zich daarvoor alsnog vóór 10 October as. opgeven bij den Burge meester, liefst met overlegging van diploma's, getuigschriften of andere bescheiden, waaruit hun geschiktheid voor de gewenschte be trekking is af te leiden. Belanghebbenden zullen echter rekeuing hebben te houden met de mogelijkheid, dat aan hun verzoek om inlijving bij de zee militie niet kan worden "voldaan of dat zij bij de zeemilitie worden geplaatst in eeti andere dan de door heil meest gewenschte betrekking. Ingelijfden bij de zeemilitie worden voor eerste-oefening ten hoogste 8'/2 maand in dienst gehouden, hebben slecnts eenmaal een herhalingsoefening te volgen en zijn vrij van landweerplicht. Amersfoort, 13 September 1919. De Burgemeester van Amersfoort, v. RANDWIJCK. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der gemeente Amersfoort Gelezen een verzoek ingekomen 19 Fe bruari 1919. van I. de Groot, tot het op richten van een inrichting voor het bewerken en bewaren van lompen in het perceel alhier gelëgen aan den Weversingel No. 22 kadastraal bekend Sectie E Nos. 1096 en 4260; Overwegende, dat den tóen Augustus j.l. ten stadhuize gelegenheid is gegeven om be zwaren tegen de bovenomschreven op richting der inrichting in te brengen en alzoo ingevolge het bepaalde bij artikel 8 der Hinderwet, vóór den tóen September e.k. over het verzoek zal moeten worden besiist Overwegende evenwel, dat het onderzoek, dat der beslissing dient vooraf te gaan, nog niet zoover is gevorderd, dat het vóór laatst genoemden datum zal zijn geëindigd Gelet op het bepaalde bij het 2de lid van artikel 8 der genoemde wet; BESLUITEN de beslissing op het vorenbedoeld verzoek te verdagen. Amersfoort, 13 September 1919. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, v. RANDWIJCK. De Secretaris, K. KAAN Jzn. (!.-«.) M A. H. v. NIKUWKEKK M L. Beekstr. t-t.Tel.317a, Amersfoort M 4 M I N A >1 K IIII li EM K N'T KN EN M M K A fi T» 0 II >1 E U it K I. E N M v ->4 V II 0 1/ W E N K I E S KECIIT. Men schrijft ons Zooals wij allen weten, is aan iedere Nederlandsche vrouw de pücht opgelegd tot het kiezen van afgevaardigden voor Ge meenteraad, Provinciale Staten en Tweede Kamer. De strijd, die voor het verkrijgen van dezen plicht noodig was, is groot en vaak zeer hevig geweest. Het resultaat is niet zonder groote opoffering en volharding van de zijde van de strijdende vrouw verkregen! Over de wijze, waarop men ons dei. stem plicht gegeven heeft, valt niet in alle op zichten te roemen. De afgevaardigden van de verschillende staatspartijen waren lang niet allen van oordeel, dat het voor de al- gemeene zaak nuttig en noodig is, dat ook de vrouwen zich bij het maken der wetten beliooren uit te spreken. De concessies in deze richting werden slechts schoorvoetend gegeven en vaak is er op weerzinwekkende wijze politieke munt uit geslagen. De strijd ligt echter thans achter ons en dus willen wij ons uitsluitend verheugen in de zege, die hij ons gebracht heeft. Deze zege brengt voor ons weliswaar groote verplichtingen mede. doch daarvoor deinzen wij niet terug. Aan ons om het stembiljet nu zóo te ge bruiken, dat daaruit olijke hoe gelukkig het voor de samenleving is, dat de vrouw nicde- zeggingschap verkregen heeft bij het maken van de wetten. Wij zijn het er toch allen over eens, dat een gelukkige samenleving niet mogelijk is, zoo lang nog voor de vrouw andere wetten en zeden gelden als voor den man, zoolang er nog huwelijks wetten bestaan, waarmee volgens bet oor deel van onbevooroordeelde juristen voor de benadeelde vrouw geen recht te ver krijgen is. zoolang de moeders nog zoo goed als geen recht hebben op hare kin deren, zoolang nog tal van goed bezoldigde werkkringen voor de vrouw gesloten blijven, zoolang men de vrouw voor denzelfden arbeid minder loon betaalt als den man. Wij hebben in de landen, tvaar het vrouwenkiesrecht is verkregen, gezien, dat het kiesbiljet, mits doelmatig aangewend, in korten tijd veel goeds tot stand kan brengen, verbeteringen, waarvoor de kies- rechtlooze vrouwen jarenlang rusteloozen arbeid moesten verrichten. Wij hebben nu de macht gekregen om directen invloed uit te oefenen, daar waar groote verbeteringen noodig zijn. Dc. Bond en de Vereeniging voor Vrou wenkiesrecht stellen zich voor in het begin van October dit feit feestelijk te herdenken. Zij hopen, dat dit feest d-.or velen be zocht zal worden. STADSNIEUWS. Inlevering van zakboekjes d verlofgangers der Mililii n Landweer. De Burgemeester van Amersfoort noodigt de alhier gevestigde verlofgangers der Militie en Landweer, die hun zakboekje nog niet hebben ingeleverd, uit, dit alsnog zoo spoedig mogelijk, uiterlijk 18 Septem ber te doen ter secretarie, Bureau Militaire Zaken. Een persoonlijke kennisgeving van de inlevering kan niet meer worden gezonden. Amersfoort, ió September 1910. De Burgemeester voornoemd, v. RANDWIJCK. De Burgemeester van Amersfoort, gelezen circulaire No. 47009/6, van het Rijksbureau voor de Distributie van Graan en Meel dd. 12 September 1919, maakt bekend: dat de maximumkieinhandelprijs voor Tarwemeel vanaf 15 September 1919 is vastgesteld op 19 cent per kilogram. Amersfoort, 15 September 1919. SPREEKUREN B. W. Burgemeester en Wethouders dei gemeente Amersfoort brengen ter openbare kennis, dat door hun College de volgende werk verdeeling is vastgesteld: De Burgemeester is in het bijzonder be last met de voorbereiding der werkzaam heden betreffendePolitie, Brandweer, Fi nanciën, Grondbedrijf en Wetgeving en is in den regei voor het jiubliek ten Gemeente huize te spreken des Woensdags en Zater dags van iedere weck van des voormiddags tien tot twaalf uur. De Wethouder N. Vels-Heijn is in het bijzonder belast met de voorbereiding der werkzaamheden betreffendeGasfabriek, Waterleiding. Electriciteitabedrijf, Openbare Reiniging en Ontsmetting en is omtrent die zaken in den regel voor het publiek te spreken ten kantore van de Bedrijven (Gas fabriek enz.) des Dinsdags van iedere week van des voonniddags tien tot elf uur. De Wethouder F. J. C. baron van Harden* broek van Ammerstol is in het bijzonder belast met de voorbereiding der werkzaam heden betrcffei.de Openbare Werken en is omtrent die zaken in den regel voor bet publiek in het gebouw Achter Davidshof No. 2 te spreken des Vrijdags van iedere week des voormiddags van 10 tot 11 uur. De Wethouder J. W. Jorissen is in het bijzonder belast met de voorbereiding der werkzaamheden betreffende Volksgezondheid (Keuringsdienst), Maatschappelijk Werk (Volkshuisvesting). Bouw- en Woningtoe zicht en Marktwezen en is omtrent die zaken in den regel voor hel publiek ten Gemeentehuize te spreken dos Donderdags van iedere week des namiddags te half 3. De Wethouder C. Ruitenberg is in het bijzonder belast niet de voorbereiding der werkzaamheden, betreffende het Onderwijs, en is omtrent die zaken in den regel voor het publiek ten Gemeentehuize te spreken des Woensdags van iedere w.?k des na middags te 2 uur. Amersfoort, 16 Septemher 1919. Burgemet-ster en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, v. RANDWIJCK. De Secretaris, K. KAAN Jz„ (1.-8.) DISTRIBUTIE. De broodkaart itoe tijdvak (voor witte brood de blauwgrkleurde) loopt van 19 tot en met 27 September 1919; terwijl die van hel 111e tijdvak (voor wittebrood de oranje gekleurde) geldig is van 28 September tot en met 6 October 1919. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Amersfoort, maken bekend, dat van 22 September t/m. 4 October a.s. zal worden gedistribueerd Op bon 81, Aigem. Bonkaart, Suiker Voor kinderen Leeftijd beneden jaar. Op bon 21, kindermeelkaart, kindermeel, i'/l ons. Leeftijd 2 jaar. Op bon 2t, kindermeelkaart, kindermeel, 3 ons. Op bon 26, suikerkaart, suiker, 7 ons. Opheffing Zomert ij d. In den nacht van 28 op 29 September a.s. (Zondag op Maandag) zal de Zomertijd wederom plaats maken voor den normalen tijd en zal men de klok dan een uur moe ten doen stil staan. Consumen te n- Vereeniging. In een vergadering, gisteravond onder voorzitterschap van den heer Leopold in het hótel Munopole gehouden, is opgericht de Algemeeue Ainersfoorische Consumenten- Vereeniging. Alle aanwezigea op één na traden ais lid toe. Een voorloopig bestuur, bestaande uit de heerenLeopold, van Luenen, vati den Eijndeii, Spelberg en Schtiitemaker zal maatregelen nemen om het doel der ver eeniging spoedig in zeer ruimen kring bekend te maken. Reeds thans kan men zich bij geuoemds heeten als I'd opgeven. Bij het te Utrecht op ió dezer gehouden politie-examen, slaagde ook onze stadgenoot G. A. N, Monkhorst, voor diploma mst aanteskening Onze stadgenoote, Mej. A, C. Schuller, is benoemd tot onderwijzeres aan de St. Ar.toniusschool te Amsterdam. Men schrijft ons: Woensdag 8 October a.s. zal het 12'/g jaar geleden zijn, dut het nieuwe St. Elisabeth- Gasthtiis te dezer stede geopend werd en de Eerw. Zusters daar hun intrek namen Een woord van hulde mag zeker gebracht worden aan het geacht Bestuur, dat niets onbeproefd heeft gelaten om het Ziekenhuis aan het beoogde doel te doen beantwoorden en te zorgen het aan alle redelijke eischen voldoet. Hulde ook aan den ijverigen Directeur, Dr. Jorissen en den bekwamen j Chirurg Dr. Aghina, die zooveel tot bloei I van het huis hebben bijgedragen. Maar vooral warme hulde en dank aan de Eerw. Zusters, die 12llt jaar lang zich dag en nacht hebben opgeofferd om de lijdenden en zieken j met de meeste liefde te verzorgen en te j verplegen. Wie zal ze tellen, de duizenden, j die door hare liefderijke verzorging, daar ver- I lichting en troost naar ziel en lichaam heb- i ben gevonden? Wie zal ze tellen, de duizen den, die met tranen in de oogen en met i woorden van barlelijken dank op de lippen I het Gasthuis hebban verlaten ot wei het - huis hunner eeuwigheid zijn ingegaan! Wij zijn dan ook overtuigd dat velen, zeer velen, I zich zullen opmaken om den Sen October I voor haar tot een waren feestdag te maken. De Eerw. Zusteis zijn arm, zij volgen het voorbeeld van hun Verlosser, den armen Jezus. Geld of goed voor zich zelf. ach, zij verlangen het niet. maar de eer van hun Meester, ja die ligt hun na aan bet hart. Hun Kapel vraagt zoo noodig gepolychro- meerd te wordenen dankbaar, zeer dankbaar zullen zij zijn, wanneer zulks als feestgave voor dezen jubeldag tot stand kon worden gebracht Gaarne voegen wij onze heil wenschen bij de vele, die op 8 October zullen worden uitgebracht en hopen Gods rijksten zege op dit huis, op dtt werk der liefde en op de goede Zustertjes moge blijven berusten. Groote Provinciale Meeting. De propaganda-commissie voor de pro vincie Utrecht van de Nederlandscbe Ver eeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken zal a.s Zondagmiddag op het landgoed »Nimmerdor«, alhier, een groote provinciale meeting beleggen voor geheel onthouding en plaatselijke keuze, alwaar ais sprekers zullen optreden de heeren F. U. Schmidt en P. Schuhmacher met mede werking van een drietal zangkoren uit Amersfoort, Baarn sn Utrecht en de muziek van de Amersfoorische muziekvereeniging. De optocht met muziek zal om 1 uur vertrekken van het Stationsplein. On geluk. Tijdens de werkzaamheden aan den Bolle- weg is een houten hijschbok ingestort, waar door een der Opzichters er onder geraakte en zich ernstig bezeerde. Door Dr. Morren werd de eerste hulp verleend, waarna patient naar het ziekenhuis werd overgebracht. Kaatsen. De jonge Amersfoortsrhe Kaatsclub »Wez wiz«, die zich in Augustus j.L bij den Ned.

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 1