Bel dan op No. 42. Kaatabond heeft aangesloten, hoopt Zondag a.s. mot de onderstaande parturen mede te spelen aan den wedstrijd te Bussum van vereeniglngen buiten Friesland. Er wordt gespeeld om een zilveren wisselbeker, uit geloofd door den N. B. L. O. Partuur tG. Tolsma, B. Sleswerda en W. Wiersma. Partuur 2G. Huisman, J. J. Onnekes en R. Reitsma. A.D. Stoutenburg. Deze heerlijkheid komt eerstdaags in open bare veiling. De naam komt reeds voor in 1251 toen Wouter, heer van Amersfoort, er een kasteel slichtte, dat hij in 1259 opdroeg aan Hendrik van Vianden, bisschop van Utrecht. Wouter ontving het kort daarna weder van den bisschop in leen, echter als een open slot, dat steeds vrij door den bisschop kon be trokken worden. Gijsbert van Stoutenburg verkocht het huis en alle daaraan verbonden rechten in 1315 aan Guido van Avesnes, den 42sten bisschop van Utrecht, welke overdracht in 1328 door Everard van Stou tenburg werd bevestigd. Guido liet het slot zeer versterken, vermoedelijk geheel ver nieuwen. Geldgebrek dwong hem de bezitting te verpanden aan Arnold van IJselstein. Deze behield Stoutenburg tot 1343, toen bisschop Jan van Arkel het weder inloste en er een kastelein op plaatste. Everard van Stoutenburg noemde zich na de overdracht van de heerlijkheid niet meer naar dit bezit, maar naar een andere zijner heerlijkheden, Weeds. De naam Stoutenburg herleefde weder toen Johan van Oldenbarneveld de heerlijk heid kocht en deze in 1615 aan de Utrecht- sche staten verzocht ze te leen te mogen ontvangen. Hij beweerde toen. dat Stouten burg oorspronkelijk aan zijn voorouders had bahoord, die de heerlijkheid aan de bisschop pen hadden overgedragen. Willem, de zoon vanv. Oldenbarneveld, bekend door den mis lukten aanslag op Maurits, noemde zich naar deze heerlijkheid. Door den aanslag verviel de heerlijkheid aan de Staten, die haar in 1639 het schepenrecht in plaats van het huurrecht gaven. Amersfoortsche Bad- en Zwem inrichting. De temperatuur van het water was heden was heden 7 uur 58 graden Fahrenheit. In de Amersfoortsche Zweminrichting werd het diploma als geoefend xwemster uitgereikt aan Joke Bolten. Rechtszaken. De Utrechtsche Rechtbank deed de na volgende uitspraken J. C. G., 2t jaar, werkman alhier, wegens heling inzake diefstal van geld door A. G. (uitgestelde zaak, gediend 23 Juni j.l.) tot 5 maanden gevangenisstraf. A. van IJ., 25 jaar, los werkman te dezer stede, voor hetzelfde feit, eveneens tot 5 maanden gevangenisstraf. C. den E., 23 jaar, borstelmaker alhier, j wegens wederapannigheid tegen de politie agenten W. v. S. en J. v. d, B. tot 1 maand I gevangenisstraf. G C. B., 35 jaar, zonder beroep, alhier, wegens verboden vervoer van gedorschte I tarwe, tot f to boete subs. 10 dagen hech- I ten is met verbeurdverklaring. P. B., 42 jaar, zonder beroep, te Atners- 1 foort, wegens beling in zake diefstal van j haver en lijnkoek door J. V., tot f 2 boete subs. 2 dagen hechtenis. Uit het politie-rapport. Een minderjarige uit Veenendaal, een uit Stedum en een uit Rotterdam werden door de politie naar het ouderlijk gezag terug gebracht. Een bewoner van de Kamp is bekeurd wegens het vervoeren van brood vóór 's mor gens 10 uur. Een bewoner van Spakenburg werd bekeurd, wegens het met een kar berijden van het voetpad aan de Kamp. Een bewoner, zekere M. van de Berg man Wuytierslaan is wagens dronkenschap bekeurd en in arrest gesteld. Een militair uit Assen en een uit de Kamp de Vlasakkers zijn bekeurd wegens het rijden zonder licht. Buitenlandsche Kroniek. Betooging van Belgische invaliden. Brussel heeft Zondag binnen zijn muren eene spontane manifestatie gezien van de oudstrijders-invaliden, weduwen en weezen van geheel Belgie. Een stoet in rijen van vijf tot zes man, bijna 5 uur lang, door kruiste de hoofdstraten, banieren met zich voerende. Overal zag men beelden van de gruwelen, die door den oorlog veroorzaakt zijn. Het was ontroerend vele jonge mannen te zien, die hun heeie leven verminkt, zwaar verminkt moeten blijven. De banieren ver toonden opschriften, die er bij de regeering op aandrongen 't noodige voor de onge lukkigs invaliden te doen, als b.v.«Wij deden onzen plicht. Regeering doet gij den Uwe». De manifestatie maakte diepen in druk op de zeer talrijke toeschouwers en over bet algemeen is het gevoelen, dat deze manifestatie haar doel bij de regeering althans ten deele zal bereiken. De kwestie Teschen. Regeling der volksstemming. Volgens een bericht uit Praag ontving de Tsjecho-Slowakiscbe regeering een tele gram van den minister van Buitenlandsche Zaken Benes, bevattende den tekst der door den Oppersten Raad getroffen bepa lingen in zake de kwestie-Teschen. Deze luiden 1. «De volksstemming wordt in het ge heels gebied van Teschen per gemeente gehouden. 2. De Poolsche en Tsjechische militairen verlaten het bestreden gebied, dat door de geallieerde troepen wordt bezet. 3. Het bestuur wordt uitgeoefend door een commissie, waarin een Tsjech en een Pool zitting hebben. 4. Stemgerechtigd zijn slechts diegenen, die den tsten Augustus 1914 ingezetenen van Teschen waren. 3. De commissie heeft het recht, alle agitatoren, die niet in Teschen thuis be- hooren te verwijderen. 9 Het plebisciet dient slechts voor infor matie. Wanneer de uitslag bekend wordt, zullen de geallieerde mogendheden een be slissing nemen, en daarbij den economischen en politieken toestand in aanmerking nemen. Voor Ziva en Ar va geiden dezelfde be palingen. Een pauze in de zaak Landru. Ds rechter van instructie Bonin, aan wien de verre van benijdenswaardigs taak is op gedragen de worsteling met Landru tot csn goed einde te brengen want zoo mag men het wel noemen heeft een verdiende vacantie genomen en de instructie rust dus. Thans zal Landru (alias More), Diard, Cuches, Dupont, Guides) die te Dicvres, Malakoff, La Chaussée, Vernouilles, Gambais en Parijs woonde, naar men weet door hersenspecialiteiten onderzocht worden, en men vreest niet voor Landru, maar voor de beklagenswaardige onderzoekers. Intusschen heeft nu het Bulletin hebdo- madaire de police criminelle* het »officieele< lijstje der verrichtingen van den modernen Blauwbaard opgemaakt. Hieruit vernemen wij dat sedert Augustus 1914 tien vrouwen en een knaap verdwenen zijn, terwijl zij met Landru verkeerden, zulks ouder zeer verdachte omstandigheden. Zie hier: Jeanne Lamars, weduwe Cucher en haar zoon André-Georget; weduwe Laborde Line, geboren Thérèse Turan, Argentijnsche; Marie Angélique Pelletier, weduwe Guillin, de dame met de blonde pruik Aiine Moreau. weduwe Collomb: mej Andrée Babelay; Célestine Lavie, weduwe Buisson; Louise Barthelémy, weduwe Jeanne Ane-Marie Pascal, gescheiden vrouw Gabriel Berthe Anna Henry, weduwe Héon; Marie Thérése Darchadier. Hebt 11 oen Taxi of Auto noodig? UIT DEN OMTREK. Apeldoorn. Maandag werd alhier de jaarlijksche bondsdag gehouden van den Ned. Bond van Horlogemakers. De voorzitter uitte den wensch, dat de samenwerking met den onlangs opgcrichten Alg. Ned. Uurwerkmakersbond van dien aard zal zijn, dat veel goeds voor het be drijf wordt tot stand gebracht. Voorlezing werd gedaan van het te sluiten collectief arbeidscontract. Daarin zijn o.m. uurloonen vastgelegd voor aankomende be dienden van 2 3 cent, makers van groot- en eenvoudig klein werk 44 cent, gecompliceerd en gewoon groot werk 60 cent, cylinderwerk 51 cent. Het maximumloon bedraagt 67 cent. De arbeidsduur is bepaald op ten hoogste 54 uur per week en 9 uur per dag, met een week vacantie per jaar. Baarn. Hier is Maandagavond in het Nutsgebouw eene zeer druk bezochte vergadering ge houden, waarin tot de oprichting van eene consumenten vereeniging werd besloten. Ruim 200 gezinshoofden traden aanvankelijk toe. Barneveld. Te Barneveld is onderhands her-aanbe steed het bouwen van acht arbeiderswo ningen voor rekening der Vereeniging Volkshuisvesting*. Laagste inschrijver was de heer H. de Boer, alhier, voor f47.000. Bussum. Het bestuur der Gooische H. B. S. te Bussum heeft besloten tot een belangrijke saiarisverhooging. Het salaris van den di recteur wordt gebracht np f 5500 tot f 6500, dat van de leeraren voor een normaal aan tal lesuren van 24 per week f3000 tot f4500 voor ieder lesuur boven het normale aantal wordt het salaris me. 4 pCt. verhoogd. De leeraar in gymnastiek zal voor 26 lesuren een salaris van f2400 tot f3600 ontvangen. Alhier heeft zich een comité gevormd van ruim 50 personen van verschillende richting, met het doel burgemeester mr. H. Th. s'Jacob bij zijn aanstaand aftreden te huldigen. Ook uit het gemeentepersoneel zal mr. s'Jacob een huldeblijk worden aangeboden. Loen en. Hst dorpje Loenen nabij Apeldoorn is dezer dagen door een hevig onweer ge teisterd. Hoewel het slechts eenlge oogen- blikken duurde is er in een tiental huizen een ware opschudding veroorzaakt, doordat de bliksem blijkbaar de geleiding der elec- trische noodverlichting trof, die daar boven gronds is aangebracht. Brand is nergens ontstaan, de matcriecle schade is onbeduidend, maar een paar be woners kwamen er minder goed af. Een vrouw kreeg door den schrik zulke hevige pijnen, dat doktershuip moest w01 den in geroepen. Reeds vier dagen ligt zij bewuste loos. Een ander kreeg eenig letsel aan het hoofd, doordat een spiegel in stukken sloeg, in de nabijheid waarvan de vrouw zat en van een derde moet de rug geschroeid zijn. Op enkele plaatsen is de buis der elec- trische geleiding letterlijk verbrand. Doordat de bliksem de leiding gevolgd heeft is het plaatsje voor erger gespaard gebleven, het geen niet wegneemt, dat verscheidene aan geslotenen van de electriciteit niets meer moeten hebben. Soest. Een inwoner van deze gemeente is door iemand, wonende aan de Egelantiersgracht te Amsterdam, opgelicht voor een automo biel ter waarde van f3400. De auto is be reide in beslag genomen. BINNENLAND. Het typografenconflikt. De patroons aanvaarden arbitrage. In de dezer dagen gehouden druk bezochte gemeenschappelijke vergadering van de drie patroonsbonden in bet boek- drukkersbedrijf is met één na algemeene stemmen besloten de voorstellen van de commissie in het conflict met de typo's te aanvaarden. Aan het hoofdbestuur werd overgelaten de negen leden in de arbitrage-commissie aan te wijzen. Door een der leden werd onder Instem ming der vergadering aan het hoofdbestuur verzocht en door dit asnvaard, bij de re geering aan te dringen, maatregelen te nemen tegen de opdrijving der prijzen voor de levensbehoeften. De sa 1 a ri s r e g e 1 i n g der ond erofficieren. Men schrijft uit onderofficierskringen Uit het wetsontwerp tot verhooging van deoorlogsbegrooling, waarbij ook eet! nieuwe salarisregeling voor de onderofficieren is voorgesteld, blijkt, dat, wordt dit wetsont werp zoo aangenomen, de inkomens der jonggehuwde sergeanten over 1919 met f 75 zullen worden verminderd, terwijl de overige gehuwde sergeanten slechts eeti meerder inkomen zullen genieten van ruim f 6 per maand. Het departement van oorlog speelt wel met vuur, gezien den geest welke het onderofficierskorps thans bezielt. Toch danken de confessioneele onder- of fit iersbondjes den minister voor deze flinke tegemoetkoming. Het is verbijsterend. Intusschen beeft het hoofdbestuur van «Ons belang» met spoed een particuliere audiëntie bij den minister van oorlog aan gevraagd, teneinde wijziging in het wets ontwerp, dat o.i. een vergissing moet zijn, aangebracht te krijgen. Dc moord op Dirk van Leeuwen. De behandeling voor de Rechtbank. Naar men verneemt is de instructie tegen den behanger Visser en de kantoorbediende Snijders die op Zaterdag 10 Mei van dit jaar de 13-jarige Dirk van Leeuwen op zoo gruwelijke wijze in het Oostzanergat hebben vermoord, gesloten en de zaak naar de openbare terechtzitting verwezen. De behandeling dezer geruchtmakende moordzaak zal plaats hebben voor de vierde kamer der Amsterdamsche rechtbank op Dinsdag 7 October a.s. te 10 uur 's morgens. Visser zal worden verdedigd door mr. L. van Gigh Jr. Wij kunnen hieraan nog toevoegen, dat tijdens de zeer langdurige instructie, in deze zaak gevoerd, de rechtercommissaris tot de conclusie is gekomen, dat Snijders met de moord op den knaap klaarblijkelijk niets heeft uitstaande gehad en hem dus mede plichtigheid aan dat misdrijf niet kon worden ten laste gelegd. Uitsluitend tegen Visser is dan ook rechtsingang verleend ter zake van den moord. Snijders zal hierbij uiteraard als getuige optreden. Snijders zal uitsluitend worden vervolgd terzake valschheid in geschrifte. Als zijn verdediger zal mr. J. de Vrieze optreden. Van zijn wonden hersteld. De wachtmeester der marechaussee Van Oosten, die destijds bij den aanslag door den Rus Zotof te Deventer levensgevaarlijk getroffen werd, is volkomen hersteld uit het ziekenhuis ontslagen. De ontvluchting uit het Wilhel- minagasthuis te Amsterdam. Het onder.ock naar hel echtpaar Staal. Bakker. Naar de Tel. verneemt is bet nog steeds niet gelukt op te sporen, waar de op 31 Augustus uit het Wilhelmina-Gasthuis ont voerde verpleegde, tnevr. Staal-Bakker, die na haar genezing weer naar de strafgevan genis zou vervoerd zijn, door haar beide helpers heen is gebracht. Dat een broer van de »deskundige«, die aan het Oost-Indische Huis werkzaam is, hiervan niet geheel on kundig zou kunnen blijken te zijn, kan ge concludeerd worden uit het volgende: Jl. Maandagmiddag vervoegde zich een kantoorbediende aan Huize »Merwede« met een brief, dien hij den heer H. J. W. Staal persoonlijk ter hand moest stellen. De dienst bode, die verklaarde alleen thuis te zijn, wilde voor de bezorging wel zorg dragen, daar, zooals zij opmerkte, »haar meneer er met z n vrouw van door was«, en niet meer zou terugkeeren. Toen de kantoorbediende den brief aan haar weigerde af te geven, verzocht zij hem den brief dan tnaar te be zorgen aan »den heer B., Oost-Indisch Huis, die alle zaken voor den heer Staal behan delen moest*. Ook verklaarde de dienstbode, die eerst gezegd had, 's middags naar Bussum te moeten vertrekken, zich ten slotte bereid den brief naar Amsterdam te brengen, op welk verzoek echter niet ingegaan werd. Uit het geheel# onderhoud met de diens.- bode kreeg men den indruk, dat deze van de verblijfplaats van haar uit het gasthuis ontvluchte «mevrouw* meer wist, dan zij los wilde laten. De Woningnood. Als bijlage van het maandbericht van het bureau van statistiek zijn weer ecnige ge gevens verstrekt omtrent het aantal gehuw de paren, dat in de maanden Februari en Mei te Amsterdam een eigen woning be trok, tegenover de paren, die bij een ander gezin gingen inwonen. Wij ontleenen er het volgende aan. In Februari huwden 331 paren, hiervan betrokken 165 een eigen woning, of 49.8 pCt; 166 gingen bij anderen inwonen of 50.2 pCt. In Mei huwden 461 paren, waar van er 237 een eigen woning betrokken en 224 bij anderen gingen inwonen dus resp. 51.4 pCt. en 48.6 pCt. Een manifest van arbeiders. Het hoofdbestuur van het N. V. V. en dat van de S.D.A.P. doet in >Het Volk* een oproep tot de Nederlandsche arbeiders klasse naar aanleiding der steeds toenemende duurte. Krachtige, nieuwe maatregelen van re- gaeringswege aldus wordt gezegd zijn dringend in de hoogste mate. In de eerste plaats is het plicht der regee ring de arbeidersklasse te steunen in baren strijd om de loonen te verbooging, ook door zelf bet voorbeeld te geven door betere arbeidsvoorwaarden voor het overheidsper soneel in te voeren. In de tweede plaats door direct ingrijpen in de prijzen der noodzakelijke levensbe hoeften en deze te brengen en te houden op een peil dat ze voor de arbeiders bereikbaar zijn, waar noodig door bijslag van rijkswege. Dit kan en moet met klem gePischt worden vooral daar waar, zooals bij graan en aard appelen, de hooge prijzen mede gevolg zijn van de door de regeering aan de boeren gewaarborgde garantie prijzen. Het bruine regeeringsbrood, het brood der armen, moet eetbaar worden gemaakt, opdat niemand ter wille van zijn gezondheid verplicht is toch het dure wittebrood te eten. De regeering dient met, doch desnoods tegen de bedrijfsorganisaties der produ centen tot regelingen te komen, die waar borgen, dat de binnenlands geteelde levens middelen tot redelijke prijzen worden terug gebracht. De regeering dient krachtig in te grijpen in de klceding- en schoeisel voorziening, om dat de toestanden op dat gebied werkelijk ondragelijk worden. Verlangd en geöischt wordt, dat ook in Nederland het vraagstnk der socialisatie van grond en productiemiddelen aan de orde wordt gesteld en in snel tempo voor de arbeidersklasse in bevredigenden zin wordt opgelost. De besturen van N.V.V. en S.D.A.P. zijn van plan voor deze eischen een krachtige actie te beginnen. Eischen van de Haagsche Dienstboden. De Haagsche Dienstboden- en Werk vrouwen vereeniging (Vast in beleid, Sterk in den strijd) heeft 1.1. Woensdag in hare vergadering het volgend program van eischen besproken en goedgekeurd. 1. Erkenning der vak vereeniging. 2. Minimum loonen, a. Keukenmeid f 400 per jaar. b. 2de Meisje f 350 en 3de Meisje f 250 per jaar. c. Meisjes van 16 tot 18 jaar loon naar bekwaamheid. d. Werkvrouwen f 12 per week, f 2 per 35 ct. per uur met kost. e. Afschaffing van het fooienstelsel. f. Tweemaal per jaar Godspenning, 10 pCt. van het loon. 3. Overwerk.

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 2