Dinsdag 23 September 1919. No 9235. 69e laargang Uitgave van de Drukkerij „De Ainersfoortsche Courant, voorheen Firina A. H. van Cleeff" KEDAC t'EUR F. W. H. OUDENS. AMERSFOORT Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden j t.— franco per post /1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officicele- en onteigenlnga- advertentiSii per regel 15 cent. Reclames 1 -5 regels /1.25 Bewijsnummers worden ,ln rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummer», 5 cent.. Rij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Postbus 1 BUREAUX KORTE GRACHT 8 VALKESTRAAT 19. OVERZICHT. Buitenland. Hoe de duurte verergerd Het Sparta- cisme Een militair schandaal ta Potsdam. Binnenland. Staking in de Binnenscheepvaart Suiker- vooruitzichten - Typografenactie De ex-keizer te Doorn. Geluk. Geluk verwerven, gaat met stooten en met horten. De ladder des geluks heeft vaak vermolde sporten. Wat »,ag toch wel de oorzaak zijn, dat onder de vele zoekers naar het zoo vurig begeerde bezit er nauwelijks één is, die den rechten weg inslaat, om dat dierbare kleinood machtig te worden 1 Die oorzaak is toker niet ver te zoeken. Zij ontstaat n.l. door de overigens zeer begrijpelijke begripsverwarring van geluk met genot. Toch zijn deze begrippen verre van identiek. Alles, wat zich niet met genot verbinden laat als ongeluk te beschouwen, zooals veelal gedaan wordt, is dan ook wel de kortzichtigheid ten top verheven. Daarbij komt nog, dat er ttiseërlei genot is, schul dig zoowsl als onsthuldig. En nu moge het waar zijn, dat onschul dig genot voor eer. wijle cenig geuk kan verschaffen, van largen duur blijlt zulk geluk nooit te zijn. I En schuldig, d.i. Anot, wat tot schade van zich zelf en anderen wordt gSnoten, brengt altijd, 't zij :u of later, diiect of indirect, maar niet'.unin zeker, ongeluk teweeg. Genot, hoe onschiidig van aard het ook wezen moge, kan dui nooit of nimmer een duurzame grondslag fijn, om tot grondslag voor voor den tempels des geluks te dienen. Wel kan het onschuldige genot zich meer dere malen herhalen dan het schuldige, maar nooit toch Sèeft eenig geluk, enkel op genot gebaseet^ het langer dan enkele dagen aaneen kun-,en volhouden. Wtuschen we ons dus geluk an langeren duur, geluk voor altijd, het gehele leven lang Jen nog langer, dan dient ht op vaster, op steviger basis te worden opetrokken, dan louter zinnelijk genot verscuffen kan. Willen we in ons z-lf voelen een draad of een grondslag van jelulc, een leiding of een voortgang dasrtoe,onder en door alle levensomstandigheden ben, zelfs nog onder de zwaarste beproevingen bij het diepste ongeluk, dan is daartoe ita noodig, dat tot genot staat als het Kr.g tot den feest- disch Toch zagen de mensche. terwijl zij el kaar vertreden en vertraori naar genot, om het geluk te bemachtigt)/ dat zij zich als gevolg daarvan voorsteen. Maar hoe jammerlijk vinden zij zich bdrogenl Immers Wie paarlen meent tedaden. In des genoegens stron, Die door hun glans veiunden, Duikt... slijk meest van en boom! Waar zij aan den eenen kzt de kruis dragers beklagen en aan deibdere zijde de feestgangers benijden, wen zij niet, dat er ook aan het Kruis reen kunnen groeien en dat daarentegen ve feestgenot in bachanaliteit ontaardt. Een weinig menschenkenni, leert ons dat men met het benijden van zogenaamde gelukkigen, hoogst voorzichtignoet zijn, in de eerste laats, omdat er;een twee menschen zijn wier geluk of oieluk zich op dezelfde wijze voordoet en in re. mindere mate, omdat niemand in werkcliheid zoo gelukkig is als hij genaamd, ofuo onge lukkig, als waarvoor hij gejoud wordt. Ja, de werkelijkheid is in dit ojcht met den schijn dikwijls in flagranten :ijd. En het verhaal van den armen schamaker, die van zijn rijken buurman ee groote som geld ten geschenke kreeg, net de bedoeling hem het vroeg opstaaiztogen en kloppen waardoor de rqkaartin zijn slaap gestoord werd, af te leeren, «oh die uit bezorgdheid voor zooveel geld zijn rust en lust en vroolijkheid kwijtraakte en daarom ten slotte niets beters te kunnen doen, dan het maar weer terug te brengen, teneinde zijn verloren opgeruimdheid terug te krijgen, is even waar en uit het leven gegrepen, alsdat van den millionnair die zich zelf verloor in den strijd om zijn schatten nog steeds te vergrooten, maar zich zelf terugvond, toen hij, na door een geweldigen crisis, bijna al zijn geld verloren te hebben, zich terugtrok in een afgelegen dorpje en daar in een eenvoudig huisje, te midden der zijnen, van zijn boeken en da vriende lijke natuur, op één dag meer geluk smaakte, dan vroeger in al de dagen van zijn groot heid samen. Och, er is zoo weinig noodig, om ge lukkig te zijn! Leest u er Heije's <Wie op den levensreis wil gaan», maar eens op na, of anders het verhaal van het gelukskind, dat geen hemd aan het lijf bleek te hebben. Maar onze zucht naar genot, naar weelde en rijkdom, naar aanzien, macht en roem, doet ons telkens den verkeerden weg in slaan, om het geluk te bereiken. Hollend, hijgend, vechtenden plukharend betwisten we elkaar den voorrang, langs de breede en gladde straten, die daar heeten te voeren naar het paradijs, naar de lust oorden van bet geluk. En in onzen overmoed, of liever in onze dwaasheid en verblinding lachen wij om den eenzamen wandelaar langs het kronke lende, hobbelige en smalle pad, dat zich in donkere, duistere kloven schijnt te verliezen. En toch toch is die smalle, kronkelende en hobbelige weg, hoezeer ook door de meesten veracht en bespot het pad, dat wij hebben te begaan, om eenmaal den tempel des geluks te bereiken. Inderdaad: nog dagelijks herhaalt zich de groote waarheid, ons reeds voor meer dan 19 ecuwen ge predikt: «Breed is de weg en wijd is de poort, die tot verderf leidt en velen die hem bewandelen.» tegenover het: «Eng is de poort en smal is het pad ten leven en weinigen slechts, die er door ingaan. De enge poort, het smalle pad, d, i. Bedwing Uw hartstochten, leg uw driften en verkeerde neigingen aan banden, en etelt U zelf in al uw denken en baudelen onder tucht van plicht en geweten». Dat zal u leeren het leven te beschouwen als een school voor verdere volmaking. Waar het U beperkingen voorschrijft in de eischen voor Uw welzijn, zult gij er door gesterkt en bemoedigd worden bij 's levens tegenspoed. Voor en boven alles zal het U leiden op den weg der rechtvaardigheid. En daar staat geschreven: «Zalig zijn de rechtvaar digen, want hunner is het Koninkrijk der Hemelen!» STADSNIEUWS. De Burgemeester van Amersfoort, brengt ter kennis, dat in de gemeente Eemnes gevallen van mond- en klauwzeer zijn voorgekomen. Amersfoort 20 September 1919. De Burgemeester voornoemd, v, RANDWIJCK. Politie-Di ploma. Voor het politie-diploma met aantcokening slaagde dezer dagen te Utrecht nog onze stadgenoot W. Wierema. Militai-e Mutatie. De Off. van Gezondheid 2 e klasse, L. den Houter, van het militair hospitaal te dezer stede is thaus ia den Helder gede tacheerd. Kapitein J. C. H. P. Boertje, van het 4e regiment Infanterie, wordt 1 October a.t. ontheven van zijn detacheering bij het staf bureel der IVe divisie te Amersfoort. Muziekuitvoering. Gisterenavond van 7—9 uur gaf de Staf- muziek van het 5e Reg, Inf. onder leiding van kapelmeester Bickers in de muziektent van het Plantsoen de laatste muziekuitvoering in dit seizoen, aangeboden door den Garni- zoens-Commandant. De tijd voor de Openlucht-muziek-uit- voeringet) is zoo zachtjes aan weer voorbij het wordt te koud 's avonds ón voor de uitvoerders, waarvan er gisterenavond reeds enkelen de kraag van de jas hadden op gestoken, èn voor het publiek om te luisteren. Toch heeft het aan belangstelling niet ont broken, in annmerkiug nemende ook da niet-vroegtijdige publiciteit, die er aan vooraf ging. Immers eerst gisteren-namiddag toch bereikte ons het bericht, dat de uitvoering 's avonds zou plaats hebben, waarna wij toen onmiddellijk per bulletin in de stad van deze medcdeeling hebben kennis ge geven. Het afscheidsprogram gaf alleszins aan leiding tot bevrediging, zoowel wat de ver tolking als de keuze der nummers betreft. Vooral »La Fille de Madame At)got< van I,<? Cocq vóór de pauze - en de >Twee Boerendansen» van Siep na de pauze lieten niet na bij het publiek luide in stemming ta vinden, waarvan het door applaus getuigde. Been gebroken. Op den I.aaglandschon weg zijn 2 fietsende jonge dames met elkaar in botsing gekomen, waardoor een hunner zoodanig kwam te vallen, dat zij niet een gebroken been moest worden opgenomen. Zij werd te dezer plaatse in het ziekenhuis opgenomen. Een goede vangst. Door onze Recherche is «en tweetal knapen aangehouden, afkomstig uit Zeist, die alhier trachtte een groote staaf zilver cn e«.i> hoeveelheid zilveren lepels t»n voikens aan den man te brengen. Bij onderzoek bleek, dat deze voorwerpen van diefstal afkomstig waren, cn toebehoorden aan de zilverfabriek van de firma Gerritsen te Zeist, alwaar zij door een derden persoon waren ontvreemd. De knapen zijn ter beschikking gesteld van de autoriteiten te Zeist. Het 10.000ste >Mercurius-lid.< De Vereeniging van Handels- en Kantoor bedienden «Mercurius» mocht hot genoegen smaken, onlangs reeds baar 10.000ste lid tot haar gelederen tc zien toetreden, een feit, zeker belangrijk genoeg om vanaf dat oogenblik een nog meer intensieve propa ganda ta gaan voeren. Hoe sterker men is, dee te sterker wil men worden. Tot een middelen nu voor deze propaganda, mag zeker wel behooren de plaat, die sinds Zaterdag j.l. in onze stad de aandacht trekt, voorstellende een kantoorbediende, strevende naar lotsverbetering, met name honger salaris, korter arbeidstijd enz., die zijn nog steeds slapenden en berustenden collega wakker schudt mot den uitroep van«Suft toch niet langer», om hem er dan vervolgens op te wijzen zich bij den bond van Mercurius» zijn vakverccniging, aan te sluiten. De resultaten van de propagandistische waarde dezer plaat zullen voor Mercurius» zeker niet achterwege blijven. Kathleen Parlow. De ook hier ter stede zoo buitengewoon gevierde violiste Kathleen Parlow zal op haren viool-avond, Maandag 29 dezer ii «Amicitia» te dezer stede, mut den voor treffelijken pianist Louis Schnitzlcr aan dei vleugel, een buitengewoon belangrijk pro gramma ten gehoore brengen, bestaande tie Sonate g.gr.t. van Loeatelli, het Concert fis. kl. t. van Ernst, verder werken Schubert, Gossec, Dvorak, MonsignyRimsky- Korsakoff, Sarasate, Fernandez Arbos enz, Nutadepartemcnt. Vrijdagavond hield het Dep. Amersfoort van de Maatschappij tot Nut van 't Alge meen zijn najaarsvergadering onder voor zitterschap van den nieuw gekozen president Dr. R. Miedema. Deze bracht bij de opening den dank der leden aan dan afgetreden voorzitter, den heer G. H. Kolff en aan dan afgetreden secretaris Mr. Dr. Verhoef, voor het vele nuttige werk, dat zij ten bate van het Departement hebben verricht. Aan de orde was daarna o.a, de bespre king van het programma voor den a. s. winter. Bepaald ward, dat getracht zal worden cursorische voordrachten te doen houden. Zoo Bpoedlg mogelijk zullen de plannen voor het a,a. seizoen den leden en belangstellenden per circulairo worden ha kend gemaakt. Springconcours. Hij hel dezer dagen te Meppol gehouden Concours Hippiquu wist onze stadgenoot Jhr. Luit, R06II den eersten prijs te behalen In het nummer >sprii)gen< met «Chantecler». Kaatsen. Wedstrijd om den beker van den N.B.L.O. Wij lozen in het Hdbl. Te Bussum werd Zondag op het A.W. terrein de Kaatspartij gehouden van de afdeeling van den Ncd. Kaatsbond buiten Friesland. Elko afdeeling kwam mot twee parturen uit, alleen Haarlem had slSchts 'n drietal afgevaardigden. Voor Amersfoort was de lijst: Tolsma - Reltsma Wiorsina. Bussum weet hot niet verder to brengen dan tot eon half spel: op 1 5 on 6—4 valt hei af. Amersfoort moot hot veld verlaten na 1-5 en zes golijk. En Amersfoort II krijgt van de tegen partij precies evenveel: ook 1—5. Rotterdam presteerde niets. Zelfs geen eerst weel het te bemachtigen. Leiden was niet opgekomen. Een pracht partij volgt lusschon no. 13 cn 16. Dat wordt ten slotte vijf eersten gelijk en 6 gelijk. En den laatsien bal slaat Den Haag dan jammerlijk buiten. De tweede lijst wordt: 17 l, 4 6, 8to, n 14, 16 blijft staan. Hilversum blijkt een paar kuappo kaatsers gestuurd ta hebben. Amsterdam is echter aardig op slag. Mooi stuurt l'ostma ton slotte op 3—3 en zes gelijk tie kaats voorbij. Zwolle blijkt dan uiut ojlgowassen tegen Rotterdam: op 2-3 en 6 o moet het zich gewonnen geven. Hilversum merkt ook, dat Den Hang een stevig partuur gezonden heeft. Het weet maar een onkel eerst te behalen. Zwolle II verloor van de Amsterdammers. Op 2 —5 en 6—-ftblijtt de hoofdst.nl meester van 't veld. De derde omloop is dus geworden: 16— t, 4—10, 14 blijft staan. De ahidwedstrijd gaat tusschcn ito. 4 Rotterdam eu no, 14 Amslurdam. Buisman en Kaspersmu weren zich kranig Faber is wat onzeker, zoodoende is Amster dam in ion ommezientje 3 eersten achter. Maar dan komt de hoofdstad opzetten 1 woe spel aaneen wordt binnengehaald, 't Wordt nog tweespel gelijk, waarna Amster dam de partij uitmaakt. De wisaelbeker van den N. B. L. O, is dus vour den derden keer aan z\msterdam gekomen. Uit hot polltio-rapport. Een jonge dame van Dultscha natio naliteit, dlo zonder papieren hier vertoefde is naar haar hcimatb teruggevoerd. Zij werd hedenmorgen uitgeleid. Tegen een bewoner uit Putten en N ij kerk is procesverbaal opgemaakt wogens overtreding der plaatselijke politieverordening. Tegen "n jongmensch is procos-verbaal opgemaakt ter zake van het verstoren dor openbare orde in staat van dronkenschap, alsmede tegen een ander jeugdig persoon, ter zake belemmering van de politic in hut uitoefenen harer functie. Ter zake het te vroeg bezorgen van brood werd een inwoner van Soest bekeurd. Door do politie ie een valscbc guldon in beslag genomen. Aan een 6-tal zwervers ie nachtver blijf verleend. Een 7-tal personen is bekeurd wegen» het berijden van een niet verlicht rijwiel. Al» lijdende aan febri» alcoholica werd een vijftal patiënten in het politiebureau opgenomen. Bij het overbrengen van een dezer pur- I sonen trachtten cenigo kornuiten hem der politic te ontrukken, tengevolge waarvan enkele arrestatiën plaats hadden, en waar bij de militaire politic de noodige hulp en I bijstand verleende.

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 1