Bel dan op No. 42. woon initiatief, waarop zij met dankbaar genoegen steeds zullen kunnen terugzien. Maar ook een woord van waardeering voor het werk van den coiffeur Sasbach, want modern waren zijn kapsels, waarmede de mannequins getooid waren en niet minder passend in deze mode-omgeving was de decoratie der zaal, die in goede handen berustte bij den heer Smits. Last not least, ons compliment aan het strijk-orcheatje van den heer Van der Werf, wiens praestatien hier onontbeerlijk waren en uit den aard der zaak op zware proef zijn gesteld. Amersfoort vooruit! Er komt leven in de brouwerij of liever in den winkelstand van Amersfoort! Het gaat langzaam, maar zeker, immers zonder dat wij het eigenlijk bemerken, breidt onze gemeente zich al meer en meer uit. en gaat ze dus den goeden kant op. Mochten we er in den laatsten tijd reeds gewag van maken, dat hier en daar een nieuwe winkel was opgericht, thans zullen zich nog een paar zaken te dezer stede komen vestigen, die reeds Zaterdag as. zullen worden geopend. We bedoeïen dc zaak van de firma P. de Gruyter en Zoon, in de Langestraat, in Kruideniers- en Grutterswaren, en die van den heer M. Vleeschhouwer, op den Hof no. 46 in Ameublementen en aanver wante artikelen, twee zaken, die voor den Middenstand zeker niet van belang ontbloot zullen zijn. Wij hopen althans in een volgend num mer onzen lezers er het een en ander nog van te kunnen mededeelen. Doopsgezinde Kerk. Men verzoekt ons er de aandacht op te vestigen dat de dienst in de Doopsgezinde Kerk op 28 September a.s., reeds des morgens hen uur een aanvang zal nemen. Religieus- Socialistisch Verbond. Men deelt ons mede, Jat uit leden en be langstellenden in de Religieus Socialistische beweging alhier, zich een zangkoor gevormd heeft, dat zich ten doel stelt de samenkom sten ecu meer volledig karakter te geven, door daarin zoowel gewijde zangen als strijd liederen ten gehoore te brengen. Daar in het locaal >Ona Huia< zang niet tot zijn recht komt, zullen voortaan de sa menkomsten in de Doopsgezinde kerk ge houden worden. A.s. Zondagavond als Ds. Thomson van Hoogland zal spreken over: *De Nieuwe Wereld* zal bovengenoemd koor zich voor het eerst doen hooren. Schilder ij en-T entoonst e 1 I i n g. Van 26 September af tot en met 30 September a.a. zal in het Loge-gebouw, Van Persijr,straat een schilderijen-tentoon stelling worden gehouden van Frans Hoger- waard, Louis Bron, G. H. Steurman, Piet van der Hem, Ids Wiersma, Jan Sluyters en meer anderen. Tooneel-wedstrijd. Naar wij vernemen, hangen er plannen in de lucht in Amersfoort een tooneel- wedstrijd te organiseeren, die op touw zou werden gezet door onze plaatselijke arbel- ders-tooneelverteniging «Kunst na Aroeid<, en welke plannen reeds een zoodanig ka rakter hebben aangenomen, dat verschillende arbeiders organisaties te dezer stede hun steun hebben toegezegd in den vorm van het geven van medailles of anderszins. Indien een en ander tot uitvoering mocht komen, want alles staat nog slechts in het teeken van voorbereiding we denken hierbij allereerst aan een voldoende deel name dan blijkt bet de bedoeling tezijn, deze wedstrijd te doen houden vermoedelijk in Maart a.s, en alleen die vereenigingen te doen deelnemen, die aangesloten zijn bij den Bond van arbeiders-tooneelvereeni- gingen. Bioscoop Langestraat. Wie wel eens in den bioscoop geweest is, werd misschien op zoo'n avond niet vol komen tevreden gesteld, omdat do keuze van een programmma niet altijd even ge lukkig kan zijn en wie er meermalen komt zal uit ervaring kunnen spreken, dat het den eenen avond wel eens interessanter is dan op den anderen avond. Dat kan natuurlijk niet uitblijven, en daarom is het goed, dat wij, persmannen, zoo nu en dan ook eens een kijkje gaan nemen, teneinde ook onzen indruk van zulk een avond eena aan onze lezers kenbaar te maken. Zoo zijn wij ditmaal dan eens, naar den bioscoop in de Langestraat geweest, en het doet ons genoegen, hier te kunnen constateeren, wij ons gisterenavond uitne mend hebben geamuseerd, én wel zóó, dat we het programma van begin tot einde hebben zien afwerken, dat wil dus zeggen dat bet ruim half elf was, toen wij huis waarts keerden. Maar met een goed pro- gTamma, hebben wij dit er gaarne voor over. Beide categorieën, dus zoowel zij, die slechts facultatief van den bioscoop ge bruik maken, als zij, die er een vrij gere geld gebruik van maken kunnen en willen wij in ernstige overweging geven die be kende en inderdaad interessante film in 5 afdeeelingen Mijlpalenniet te verzuimen. Gisterenavond hebben wij er de 2e serie van bijgewoond, alhoewel we wel w" huiverig waren, vreezende de geschiedenis niet te zullen anappen, omdat wij de eerste serie hebben gemist. Doch we werden in dat opzicht volkomen bevredigd. De korte inhoud toch, die aan deze serie voorafging, gaf ons zulk een duidelijk beeld van het geen er de vorige week was afgedraaid, dat het al heel weinig moeite koste de spelende serie te kunnen volgen. E11 nu willen wij ook de volgende series kennen. Zoo is het ons gegaan, en zoo zal het een ieder gaan, die eens een gezel lige avond in den bioscoop wil doorbrengen. Met andere woorden: Wie de film «Mijl palen* dus nog niet heeft medegemaakt, weet thans waar hij zich te vervoegen heeft. We verwijzen in dit verband mede naar de desbetreffende programma-ad vattende in dit nummer. Allen dus naar de Langestraat, ook ter bijwoning van het «Huwelijk van Louise Rohrbach Bioscoop-voorstelling. Hedenavond zal in de Amersfoortsche Bioscoop in de Langestraat door de Ar- beiders-Jeugd-Centrale 'n paar bioscoop voorstellingen gegeven worden, waarvan de eerste voorstelling zal plaats hebben van 68 uur, en de tweede, met als spreker de heer P. Voogd van Amsterdam, van half 9 tot half 11. Gemeente Amersfoort. Kaasmarkt 20 September 1919. Aangevoerd 40 wagens, bevattende 9500 K.G. kaas. Prijzen f66.— totf72.00 per 50 K.G. Handel vlug. Rechtszaken. De Utrechtsche Rechtbank veroor deelde B. Z. 31 jaar, koopman te dezer stede, wegens belemmering van de hande lingen eens ambtenaar, den brigadier van politie W. v. H. in de uitoefening zijner bediening tot f30 boete subs. 15 dagen hechteais. W. G. 20 jaar thans in militairen dienst alhier, had zich voor de Rechtbank te Utrecht te verantwoorden wegens weder- spannigheid, gepleegd tegen den politieagent H. F. Oostervink in Wijk C te Utrecht, aan welk feit ook de 23-jarige A. H. G. koopman te Utrecht zich had schuldig ge maakt. Beide beklaagden waren niet ver schenen. De Off. v. Just, eischte, het ten laste ge legde bewezen achtende, voor ieder 3 maan den gevangenisstraf. Uitspraak over 8 dagen. Uit het politie-rapport. Door de politie is een bakker uit de Krankeledenstraat bekeurd wegens over treding der arbeidswet. Aangehouden zijn door de politie 3 i jongens resp. 9, 10 en 12 jaar, die in Am sterdam uit de ouderlijke woning waren weggeloopen, en den nacht in de bosscben doorbrachten. Zij zijn op transport gesteld en naar hunne ouders teruggebracht. Van de politie te Amsterdam is over genomen een minderjarige, bestemd voor Veendam. Het transport geschiedde van hier naar Zwolle. Van de Delftsche politie werd over genomen de verdachte P. J., wiens aan houding was verzocht door den Hoofd commissaris van Politie te Groningen. Trans port geschiedde door de politie van hier naar Zwolle. Een bewoner van den Soesterweg is bekeurd wegens het standplaats nemen met een fruitwagen op den openbaren weg. Een zoontje van een bewoner van den Arnhemschen weg heeft van een straat lantaarn stuk geworpen ruit, glas en kousje. De schade wordt door de ouders vergoed. Aan twee mannen is nachtverblijf verleend. Een zwerver kreeg overtocht naar Barneveld. Door de militaire politie is aangehouden zekere D H. van hier, verdacht van heling van militaire goederen. Hij werd, na bekend te hebben heden den Officier van Justitie te Utrecht voorgeleid. Een geschenk aan «Flehite*. (Ingezonden.) Het zal voor de geschiedenis van Amers foort niet van belang ontbloot zijn als ons nageslacht zich een juist beeld kan vormen over de wijze, waarop wij ons tijdens den mobilisatie- en distribut'etijd wisten staande te houden. Het is hierom, dat ondergeteekende al dadelijk bij den aanvang van den oorlogs toestand bedacht geweest is alles te ver zamelen wat hiermede in verband staat om dit later geordend en vergezeld van een overzicht aan ons Oudheidkundig Museum te kunnen aanbieden. Zal deze verzameling aan haar doel be antwoorden, dan moet ze zoo volledig mogelijk zijn. Alle bijzonderheden behooren dan naar haar aard en strekking aanwezig te lijn. B.v. wat het gemeentebestuur uit zich zelve en ambtshalve deed, wat door semi- officieele lichamen en wat door de organi- satie's en bijzondere personen werd ge daan, alles in verband met de bevoor rading en distributie. Bovendien zal deze verzameling een beeld behooren te geven van de gemoedsgesteldheid der bevolking. Een en ander zal niet te bereiken zijn als niet de beschikking over en inzicht kan worden verkregen van zóóveel mogelijk gegevens. Op een eerste toezending aan «Flehite* kregen wij haar dankbetuiging, benevens de verzekering, dat verdere toezending op hoogen prijs zou worden gesteld, terwijl we van den burgemeester op ons verzoek de medewerking tot het aanleggen dezer ver zameling mochten zien toegezegd. Ieder die bet belang dezer zaak ter harte gaat, verzoeken wij dringend om toezending, b.v. van afschriften van notulen, Bestuurs besluiten, kennisgevingen, bijzondere maat regelen door hun organisatien genomen, of wel van circulaires enz. enz. Vóór de overdracht aan het museum zal aan belanghebbenden gelegenheid worden gegeveti inzage te nemen, van de wijze waarop van hun documenten is gebruik gemaakt. Amersfoort, September 1919. J. HOFLAND. RAADSVERGADERING. De Burgemeester van Amersfoort, Gezien art. 41 der Gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer Gemeente zal vergade ren op Dinsdag den 30 September aanstaande, des namiddags ten 7 ure. Amersfoort, 25 September 1919, Hebt D een Taxi of Auto noodig? Buitenlandsche Kroniek. Het Rijksdaggebouw. De Berlijnsche correspondent van de «Westfalische Anzeiger* schrijftDa Rijks dag is weer geopend. De schade, die door de verschillende inkwartieringen was aan gericht, is hersteld. Het uiterlijk van de zalen is nagenoeg onveranderd gebleven. In de groote zittingszaal moest een rij uieuwe zetels worden geplaatst, omdat de Nationale Vergadering 25 afgevaardigden meer telt dan de vroegere Rijksdag. De eerstvolgende zitting vindt den 30Sten September, das namiddags om drie uur, plaats. Op de agenda staan achttien kleine interpellaties en de eerste lezing van de wet op de schade als gevolg vau oproer. De kolennood te Weenen. De toestand omtrent den kolennood te Weenen blijft onveranderd ernstig. Zaterdsg kwam één enkele wagon met kolen aan, Zondag geen enkele. Sedert Donderdag slaat het tramverkeer geheel stil. Er be staat weinig kans, zelfs op een geringe verandering. Een koude regen verhoogt de ellende. Bezitters van vervoermiddelen ex- ploiteeren den nood der bevolking op schan delijke wijze en laten zich honderden kronen veor een enkelen tocht betalen. Voor de geneesheeren beteekent de onmogelijkheid om een vervoermiddel tot redelijken prijs te bemachtigen een groote schadepost. De regeering doet alles om den kolennood op bevredigende wijze te lenigen, maar zij ver geet niet. dat het welslagen van haar po gingen niet van Oostenrijk zelf afhangt, maar ven de Entente, wier taak het zou zijn de Tsjechen en de Polen te dwingen aan de hun bij het vredesverdrag van St. Germain opgelegde verplichting om Oos tenrijk van kolen te voorzien te voldoen. Midden October, uiterlijk begin Novem ber zullen van Amerikaansche zijde 200,000 ton kolen voor Weenen worden aangevoerd. UIT DEN OMTREK. Apeldoorn. Waarschijnlijk ten gevolge van overtreding van het rookverbod is Dinsdagmiddag brand ontstaan op een papierzolder in het oude gedeelte der papierfabriek van de firma Gebr. Palm, aan den Klarenbeekschenweg. De vlammen sloegen spoedig naar buiten en deelden zich door den strakken wind mede aan het aangrenzende kantoor. Ook dit stond direct in vlammen, zoodat de bran- weer, die bijgestaan werd door personeel van de fabriek, zich er toe moest bepalen het aangrenzend lompenpakhuis nat te spui ten. Daar het vuur ook reeds de machine kamer had aangetast, concentreerde de brandweer later hare krachten op het groote nieuw gebouwde machinegebouw, waar zich de papiermachine bevindt. Uit een groot aantal slangen werd water gegeven, doch het vuur greep nog voortdurend om zich heen, en de verstikkende rook bemoeilijkte het blusschingswerk zeer. Naar wij vernamen is een en ander ver zekerd. Soester'jerg. De Koningin heeft aan den ie Luitenant vlieger bij de Luchtvaart-afdeeling alhier, A. Plesman, Voorzitter van hei Dagelijksch Bestuur van de E.L.T.A., verleend de eere medaille in zilver voor voortvarendheid en vernuft, verbonden aan de buisorde van Oranje. BINNENLAND B ij eenroeping Tweede Kamer. De Tweede Kamer is bijeengeroepen in openbare zitting tegen Dinsdag 30 Septem ber, n.m. t uur. Aan de orde is dan de interpellatie-Hels- dingen omtrent de voornemens der Regee ring in het algemeen betreffende de salariee- ring der ambtenaren en van de Rijkswerk lieden, meer in het bijzonder omtrent de invoering der nieuwe salarisregeling op 1 Juli 1919. Dschending van het telegramgeheim. Naar men verneemt is de instructie tegen den telegrafist (thans geschorst) van het telegraafkantoor te den Haag, J. L. V. L., beschuldigd van schending van het tele gramgeheim door telegrammen aan onbe voegden te hebben overhandigd, thans ge ëindigd en zal de behandeling dezer zaak plaats hebben ter openbare terechtzitting van de arrondissements-rechtbank te 's-Gra- venhage van Woensdag 1 October a.s. Onder de gedagvaarde getuigen behoort Mr. P. J. Troelstra. Mr. M. Mendels, uit Amsterdam, zal als verdediger van den beklaagde optreden. De staking in de binnenvaart. Tal van werkgevers aanvaarden de eiscben. Men meldt uit Rotterdam: De volgende werkgevers, die ook te Rot terdam wonen, hebben reeds toegezegd de nieuwe loonregeling te zullen invoeren Gebrs. v. d. Boom. Tengsbergen, Vechel's Koophandel, Vermeulen, H. van Keulen, B, M. van Keulen, Concordia, Huizer en Co., Ver. Nijmeegsche Stoombootdienst, J. P. Berger en Jansen van Lith. In totaal staken thans te Rotterdam nog 60 a 70 man. Over het geheele land nog 300 a 600 man. Het grootste gedeelte hiervan is werk zaam bij de Holland-Frieslandlijn, 50 man bij de Hunze Mij., 70 d 80 man Volharding van Gouda en Leiden en de IJasel van Rotterdam op Gouda. De grootste werkgevers hebben alle eischen ingewilligd, zoodat verwacht wordt, dat binnen eenige dagen de eiscben alge meen ingewilligd zullen zijn. Uit Amsterdam Van de firma's waarmede de onderhande lingen geopend zijn, hebben behalve de reeds genoemde, de eischen van den vakbond ingewilligdKooy Knopius en Bouma De Jong, beiden aan den Kloveniersburgwal. Ook bij deze ondernemingen is gisteren morgen het werk hervat. Van de firma's bij wie Dinsdag destaking nog niet geproclameerd was, zijn de eischen ingewilligd door Boelbouwer, Kruiswijk en Balhuijzen, aan het Rokin. Geen overeen stemming werd verkregen met den motor- dienst Varekamp aan het Singel, voor wiens bedrijf ook voor Leiden en Den Haag gisteren de staking is geproclameerd. Uit Zaandam wordt gemeld Na 24 uur bedenktijd hebben de Zaan- damsche werkgevers de eischen ingewilligd. Uit Den Haag Van de werkgevers uit Den Haag was bericht ingekomen bij het hoofdbestuur van den Transportarbeidersbond, dat zij alsnog wenschten te confereeren. In verband hier mede hebben de transportarbeiders in Den Haag aan hun bestuur opdracht gegeven, de onderhandelingen met de patroons voort te zetten. Een belangrijk aantal patroons heeft reeds aan de eischen van den bond gehoor ge geven. Bij den dienst naar Amsterdam der firma Varekamp wordt gestaakt, waarbij ongeveer 20 man zijn betrokken, üp het Haagsche kantoor der reederij «de IJssel*, die vanuit Gouda vaart, wordt ook gestaakt. De Actie der Typo's, De samenstelling der looncommissie. Nu de uitspraak van de Arbitrage-Com missie bij referendum ook door den Alge- meenen Typografenbond is aanvaard, heeft het algemeen hoofdbestuur der drukkers- patrooasbonden de vertegenwoordigers van werkgeverszijde in de looncommissie aan gewezen. Het zijn de heeren Binger, Geel hoed, Ketting, Korthuis, Mulders (N. B. v. B.), van der Marck en van Steyn (R.K.V.), van Haerlingen en Zon.er (Chr. Dr. B.), met Mr. A. A. van Rhijn als secretaris van werkgeverszijde. Deze looncommissie zal hebben na te gaan of de economische omstandigheden der laat ste maanden aanleiding geven om de loonen voor den verderen duur der contractsperiode (1 Jan. a.s.) te wijzigen. Maandag j.l. heeft de looncommissie haar eerste vergadering gehouden ter benoeming van een voorzitter. Met algemeene stemmen werd benoemd Dr. J. van Hettinga Tromp, te Amsterdam, die de benoeming heeft aan vaard. Dreigende kappersstaking. De kappersbedienden te Enschede eischen 50 pCt. loonsverhooging en verlangen, dat de patroons hunne zaken zullen sluiten des Maandags na 1 uur den geheelen dag en overigens eiken middag van 1—3 uur. Antwoordee de patroons niet vóór of op 13 October, dan zal op 15 Oct. de staking geproclameerd worden.

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 2