AXEBSF00ET3GEE COURANT. Zaterdag 27 $331 September 1919. No. 9237. 69e Jaargang BIJVOEG SEL Lunchroom Princeise GIRO- EN CHEQUEVERKEER MET ALLE PLAATSEN VAN ONS LAND REDACTEUR F. W. H. OUDENS. AMERSFOORT. Dïtgave van de Drukkerij „De Ainersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleefï". Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden 1. franco per post /1.15. Advertentiën 16 regels po cent j elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos, Legale, officleele- en onteigenings- advertentifin per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels /1.25 Bewijsnummers worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 5 cent. Bij advertentlSn van bulten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Postb BUREAUX KORTE GRACHT 9 VALKESTRAAT 19. Bij dit nummer behoort een Binnenland. De nieuwe suikerregeling De suiker vrij- Huurcommissie-wet. Loonactie Typografen. Staking in de binnenscheep vaart. Typhus te Amsterdam. STADSNIEUWS. Etrechtschestr. 49. J. VAN HAMERSVELD Jr. Militaire Mutatie. De 2e Luitenant L. Been van het 16e Regiment Infanterie is met ingang van 1 October a.s. benoemd tot 2e Luitenant- Adjudant bij het ie Bataljon van het 16e Regiment Infanterie. Ingevolge beslissing van den Commandant IV Divisie is de Tweede luitenant G. C. Kerling van het 9e Reg. Inf. met ingang van 29 September overgeplaatst bij het 5e Reg. Int. Doopsgezinde Gemeente. De vereeniging van doopsgezinden alhier is bezig haar fondsen te versterken, teneinde te komen tot het beroepen van een eigen predikant. Bouwen van een Landhuis. Naar wij vernemen is het bouwen van een landhuis in het bergkwartier voor Graaf van Randwijck opgedragen aan den aan nemer van dar Linden te Utrecht voor ruim f69.000 De 45-urige werkweek. Met ingang van Maandag 29 September a.s. wordt aan de N. V. drukkerij »Palria« alhier de 45-urige werkweek ingevoerd. Onze heilige Hermandad. Naar wij vernemen, hebben onze politie mannen ter gelegenheid van het 8-jarig bestaan van den algemeenen bond van politiepersoneel, Donderdagavond te dezer stede een gezellige bijeenkomst gehouden, waarin een paar sprekers het woord hebben gevoerd ter uiteenzetting van het streven van den bond tot verbeteriug hunner pesitie. Wij kunnen van deze vergadering geen verslag geven, omdat men ons van het houden er van geen bericht heeft gezonden. Mogelijk, dat men in deze politiekringen niet met het bestaan van ons blad op de hoogte is en in dat geval zouden wij hen er dan toch wel op willen wijzen, dat de »Amersfoortsche Courant» reeds bijna 70 jaar lang geregeld in onze gemeente verschijnt, óf onze politiemannen achten de medewerking van onze pers niet noodig, en kunnen wij dus ook in den vervolge onze kolommen voor hen gesloten houden. P. de Gruyter en Zoon. Hedenmiddag 2 uur opent de firma P. de Gruyter en Zn. in de Laugestraat haar winkel in kruideniers- eii grutterswaren. Van dit oogenblik af zal derhalve deze winkelstraat bij uitnemendheid wederom met een nieuwe zaak zijn vermeerderd en zal daarmede de keus van onze huismoeders voor de verschillende levensmiddelen tege- lijkertijd worden uitgebreid. En nu moge het waar zijn, dat Amers foort ook op dit terrein niet zoo schaarsch voorzien is, een winkel als die van de fir ma de Gruyter en Zn. zal blijken hier al leszins reden van bestaan te hebben, te meer waar de naam dezer firma ook voor onze gemeente geen onbekende klank heeft. Immmers waar genoemde firma op 't oogen blik reeds een bo-tal dezer zaken in one land bezit, heeft zij zich een niet onbelang rijke renommee weten te verwerven en is het geen wonder, dat deze reputatie ook tot onze stad is doorgedrongen. Daarom willen wij haar intrede niet on besproken voorbijgaan, en hebben wij ons ter plaatse eens georiënteerd. Zoodra men dan den ruimen.frisschen win kel binnentreedt voelt men en ziet men, dat hier de hygiëne een grooto rol «peelt. Zindelijkheid, frischheid, licht en lucht treden al dadelijk op den voorgrond, zoowel in den wir.kel als in den kelder van beton,, in de garderobe en in de magazijnen boven. Het geheele perceel, van binnen en van buiten, draagt dan ook den «tempel van den eisch des tijds En het spreekt van zelf, dat de winkel hiervan het allermeest getuigt. De bekende tegeltableaux, een afspiegeling gevende van de herkomst der artikelen in deze branche, en 'van haar fabriek en etablissementen te 's-3oscb, de practische ingerichte étalage- kasten, het blinkende koperwerk, het veel vuldig aangebrachte glaswerk, het helder electrisch licht etc,, zij doen den bezoeker aangenaam aan de verder zich hier bevin dende hygiënisch ingerichte ijskast, bestemd voor de boter, en waarin de versche lucht gestadig circuleert, de wijze van opstelling van de in de daarvoor bestemde afdeelingen geprijsde voorraden, dit alles geeft voor den client een vertrouwelijk cachet, terwijl de qualiteit der artikelen en de concurreerende prijzen een niet minder aantrekkelijken factor vormen. Voorts een aan het hoofd gsplaatst bekwaam en in de practijk ervaren chef, een correcte behandeling door geoefend dameswinkelpersoneel, dat in voorgeschreven costuum bedient, en de behandeling van het meerendeel der artikelen in eigen fabriek, geven een waarborg van soliditeit, die dit winkelbedrijf in het algemeen en de af nemers in het bijzonder zal ten goede komen. om aan minder gegoede kinderen een pret" tig kerstfeest te bezorgen. Einde van den Zomert ij d. Te 12 uur in den nacht van a.s. Zondag op Maandag, eindigt de zoogenaamde Zo mertijd. Het uur, dat we in het begin van April, om zoo te zeggen, verspild hebben door onze uurwerken een uur vooruit te zetten, gaan we nu terugwinnen, door ze in den avond of nacht van Zondag, 28 dezer, een uur terug te zetten, 0/ te doen stilstaan, wat voor de meeste uurwerken nog wel het msest is aan te bevelen. Men kan er van profiteeren, door een uur langer op te blijven, of een uur langer te slapenin alle geval hebben alle menscheu Maandagmorgen weer den normalen Am- sterdamschen tijd. Ra Arbeid. Banltv«re©niging H- L- A. DULLAERT&CoJ Amersfoort, Soest, Utrecht, Steenbergen, Noordbroek Bij beschikking van den Minister van Arbeid zijn bij den Raad van Arbtid te dszer stede de hierna te noemen personen voor dsn tijd van 6 jaren aangesteld tot Werkgever-lldj plaats-vervangend Werkge- verlid, Arbeider-lld en plaatsvervangend- arbeider-lid: Werkgevers-leden: S. Bakker, t« Bussum; W. van den Hengel Jzn., teStou- tenburg; H. Meursing, te Amersfoort; W. van Schaik, te Amersfoort. Plaatsvervangers: D. Dekker Jbzn. en B, W. C. Emous, te HilversumJ. H. Has- sing, te Amersfoort, en H. J. Weitjens, te Bussum. Arbeiders-leden: H. Brouwer, te Hilversum; N. Veger, te Amersfoort; G. van Wijland, te Amersfoort; W. de Zoeten, tu Nijkerk. Plaatsvervangers: B. A. Wannemakers, te Bussum; T. C. R. Smit, en B. Noorde wier, te Amersfoort; R. Nleuwboer te Spa kenburg, niet achterwege te mogen laten, deze Seance die slechts eenmaal zal plaats hebben, zooals ons de desbetreffende annonce in dit blad zegt eens te gaan bijwonen. Antonio Dicado zal den bezoeker in zijn verwachtingen zeker niet teleurstellen. Wij laten hieronder het oordeel volgen van de Prov. Geldersche on Nijmeegsche Cour. over een voorstelling te Nijmegen gegeven. De Telepaath Antonio Dicado had bij zijn twesde séance, nu in de zaal van de Sociëteit >De Harmonie», tal van be zoekers getrokken. De opdrachten, den telephaat. die voor Rubini en Morini weinig onderdeed, ge geven, werden naar eisch en meerendeels snel uitgevoerd. Haperde er een of ander aan, dan bleek de schuld te schuilen bij den opdrachtgever, die zijn gedachten niet sterk genoeg concentreerde. die is v Welke apotheek durende de komende week 's avonds 1 uur en 's nachi. de recepten worden klaar gemaakt. BINNENLAND. De uike n 8- De vrije suiker 60 cent. Omtrent do nieuwe suikerregeling ver neemt het »Ncd. Weekblad voor den handel in Kruidenierswaren» nog, dat de prijs der vrije suiker met 1 October verhoogd wordt tot fo.6o per pond. Gocdkoopo suiker zal niet tor beschikking van de winkeliers worden gesteld, daar dit zou leiden tot het handhaven van het bestelkaarten-stelsei en anderen administratieven omslag. De winke liers zullen uitsluitend vrije suiker kunnen koopen. De N. V. Centrale Suikermaat schappij richt een vorrekenkantoor op, waar de winkeliers de ingenomen bons der Rijks- suikerkaartcn kunnen inzenden. Voor dit quantum zal restitutie worden verstrekt. De suikerfabrieken hebben den minister toegezegd alle grossiers en winkeliers, welke reeds in voorkoop suiker tot hooge prijzen kochten, gedurende een bepaalden termijn in de gelegenheid te stellen deze voorkoopen ongedaan te maken en deze hoeveelheden terug te nemen. Grossiers en winkeliers, die de contracten zelf behouden, stellen zich blóot aan beslagname tot distributie- prijs en blijveu in ieder geval tegenover de fabrieken tot contractprijs aansprakelijk. De iker vrij. wij daarbij dan ten slotte nog vermelden, dat de firma de Gruyter Zn„ tengevolge van het rechtstreeks im porteeren, 10 pCt. korting op haar artikelen verleent voor f 10 aan cassabons wordt één gulden terugbetaald dan twijfelen wij niet of deze firma zal het gewenachte succes in haar nieuwe onderneming wèl deelachtig worden. Nat. Chr. Onderofficieren-Vereeniging. De afdeeling Amersfoort van de Nationale Christen Onderofficieren-Vereeniging, kennis genomen hebbende van het feit, dat publiekrechterlijke organisaties in hun actie verklaren, dat zij bij eventueele ge vallen kunnen rekenen op den steun der onderofficieren, stelt er prijs op publiek te verklaren, niet gerekend te willen worden tot die onder officieren, van wie steun is te verwachten voor handelingen of daden, die tegen de regeering ingaan. Liefdadigheidsavond. Troep II der Amersfoortsche padvinders stelt zich voor, op 12 November a.s. een liefdadigheidsavond te geven, waarvan de opbrengst als gebruikelijk wordt besteed Vereeniging van Leeraren. Naar wij vernemen is er een plaatselijke vereeniging opgericht van leeraren aan het gymnasium alhier. Het doel van deze ver eeniging is: behartiging van de belangen der leeraren, In 't bijzonder verbetering van maatschappelijke positie. In 't voorloopig bestuur namen zitting Dr. B. Keulen, A. C. Hovens Gréve en I. M. J. Hoog. Onze vroegere stadgenoot, de heer Groote Haar, destijds directeur onzer Ambachts school, is benoemd tot Staatsinspecteur van het vakonderwijs. Telepath e en Suggestie. Thans in den bioscoop >de Arend» aan den Arnhessschenweg alhier krijgen wij a.s. Dinsdagavond wederom een voorstelling in telepathie, massa- en enkel-suggsstie, nu door den telaphaat Antonio Dicado, die in enkele andere plaatsen van ons land reeds van zijn reputatie als telephaat heeft doen blijken, «n waarbij bleek, dat hij zijn collega's Rubini en Morini zoo niet heeft overtroffen misschien, dan toch op schitterende wijze heeft geëvenaard. Waar ook in ons land voor de telepathie zich al een meer stijgende belangstelling doet gevoelen, meencn wij de opwekking Vooral in de massï-suggestie betoonde Dicado zich in zijn volle kracht. En wat ook aantrok was, dat Dicado bij het publiek niet den lachlust opwekte ten koste van zijn opdrachtgevers. Ongeluk. Gisterenmiddag ongeveer 4 uur had bij de verbouwing van het Heeren-Kleeding- magazijn »de Adelaar» in deLangestraat een ongeval plaats, dat ernstiger gevolgen had kunnen hebben dan thans het geval was. Een pas aangebracht stuk hardsteen viel uit den gevel waar beneden de schilder B. en diens knecht bezig waren met het in zetten vat) een ronden «piegelruit. Het neerstortend «tuk hardsteen verbrij zelde de ruit geheel tengevolge wa?rv*« B. en zijn knecht verwondingen opliepen aan hoofd an handen die evenwel niet levens gevaarlijk zijn. Verdere ongelukken dedin zich h'.er niet voor. Zondagsrust. Morgen zal alhier de geneeskundige prac tijk worden uitgeoefend door de geneesheeren Jorissen, Kamerling en Schreuder. Morgen is hlar alleen geopend de apotheek W. A. v. d. Bovenkamp, Utrechtschestraat 45a, Tel. 63. Een baif pond per week gewaarborgd. Ter verzekering eener behoorlijke suiker voorziening is eene regeling getroffen inge volge welke aan ieder Nederlander eöne wekelijksche hoeveelheid van een half pond gewaarborgd wordt. De Nederlandsche be volking wordt hierdoor in het komende campagnejaar in slaat gesteld om wekelijks die hoeveelheid suiker te betrekken, welke volgens de statistiek ongeveer haar gemid deld verbruik van vóór den oorlog weergeeft tegen een prijs, die belangrijk lager is niet alleen dan da wereldmarktprijs, maar even eens belangrijk lager dan de kostprijs hier te lande. Voor zoover aan de beboofta van een deel der bevolking met een wekelijksch quantum van een half pond niet voldaan is, zal men zich het ontbrekende tot iedere hoeveelheid in den vrijen handel tegen hoo- gereti prijs kunuen verschaffen. Ten einde te verzekeren, dat de aange wezen hoeveelheid van een half pond per week en per persoon ook werkelijk desgc- wenscht door een ieder betrokken kan wor den, worden RIJKSSUIKERK AARTEN aangemaakt, welke met ingang van 4 Oc tober geldig geworden en voorzien zijn van een stel bons, voldoende voor de eerste periode van drie maanden. Feitelijk zullen deze bons een eenlgszins ander karaktar dragen dan tot heden in den regel het geval was. In de eerste plaats beteekenen zij na tuurlijk, dat de winkelier verplicht is aan ieder, die hem een suikerbon aanbiedt, een half pond suiker af te leveren tegen bijbe taling van 15 cent. Voor den winkelier en den grossier echter, die dezelfde winst ge nieten als onder de tot heden geldeude maximumprijzen, heboen de bons bovendien de beteekenis van betaalmiddel

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 1