iMEESFOORTSCHE COURANT. Zaterdag 4 October 1919. No. 9240. 69e Jaargang BIJVOEG SEL N. V. Centrale Crediet- en Landbouwbank SAFE DEPOSIT REDACTEUR F. W. H. OUDENS. A M ERSFOORT. Uitgave van de Drukkerij „De Amersfoortache Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff" Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden j 1. franco per post f 1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en onteigeniugs- advertentiön per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels /1.25 Bewijsnummers worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 5 ceut. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten In rekening gebracht. BUREAUX KORTE GRACHT 18 (oud 9 VALKESTRAAT 19. Telefoon 19, Bij dit nummer behoort een OVERZICHT. Buitenland. De staking in Engeland Een moedige daad. Binnenland. De regeering en haar Ambtenaren De bakkersstaking De vrouw als burge- K1 a a g r ij m De pessimist gromt »We zijn een roekeloos geslacht, We spelen graag met vuur. Ideeën hebben we een vracht, Maar huizen niet te huur, We leven maar met tegenzin, en zeker, [véél te duur. We hebben een belaslingplaag. Wie ons daarvan verlost...? Je brave dienstmaagd luiert graag, En vraag niet wat ze kost! (Behalve Jaantje uit het Dag-boek in de [Haagsche Postl) Bestolen wordt je van je geld, De boef maakt goede sier. Maar in de boeken is bij beid En ridder-van-plezier De gentleman-cambrioleur maakt opgang [op papier I We hebben, naast goedkoope pret Van films en gramophoons, De vrouw: slavin-der-cigaret, Iets artistieks en schoons (Maar morgen is een pruim tabak allicht [iets zeer gewoons I) Zóó leven w'in sen gróóten tijd. Maar worden zwaar bezocht. Zélf spelen we voorzienigheid Die lukraak knoeit en wrocht, En 'k zeg maarwie voor honderd jaar [geleefd heeft, heeft geboft! (Uit: Onder de Streep.) P. KL. KENNISGEVINGEN. MILITIE. Onderzoek betreffende voorgeoefendheid. De Burgemeester van Amersfoort maakt bekend, dat op Dinsdag 11 No vember a.s. zal aanvangen het onderzoek tot het verwerven van het bewijs betref fende het voldoen aan de oiachen van voor geoefendheid, bedoeld in art. 70 der Militie- wet. Het bezit van dat bewija geeft in geval van toewijzing aan de Infanterie, de Vesting- Artillerie of de Genietroepen (uitgezonderd telegrafisten en telephonisten) aanspraak op eeu twee maanden kortere» eerste-oefenings- tijd; voorts geeft het bewijs aanspraak op inlijving bij het korps et in het garnizoen ter keuze van den dienstplichtige, voor zoover hij voor zoodanige inlijving geschikt Is en deze met de belangen van den dienat is overeen te brengen. Bedoelde eischen zijn vastgesteld oij Ko ninklijk besluit van 17 Juni 1912 (Staats blad no. 188). Inlichtingen omtrent deze eischen zijn te verkrijgen ter secretarie dezar gemeente. Het onderzoek zal, zoo noodig, op twee of meer dagen, volgende op genoemden datum, worden voortgezet. Het wordt gehouden ln de volgende 1 garnizoensplaatsen Amsterdam. Den Helder, 's-Gravenhage, Gorinchem, Breda, Venlo, Arnhem, Kampen, Leeuwarden, Assen en Utrecht, Aan het onderzoek kunnen deelnemen de militieplichtigen, die bestemd zijn om voor de lichting van het volgend jaar bij de militie te worden ingelijfd. De mllitieplichtigsn, die aan list onder soek wenscben deel te nemen, moeten zich vóór 10 October a.s. aanmsldsn bij dan Burgemeester der gemeente, waar zij voor de militie zijn ingeschreven. Zij moeten bij de aanmelding opgeven ln j welke gemeente zij Mn bet onderzoek wen schen deel te nemen. Zij, die niet verblijf houden in de ge meente, waar zij Mn het onderzoek wenschen deel te nemen, moeten bovendien te kennen geven, of zij gedurende het onderzoek voor Rijksrekening legering en voeding wenschen te geuietsn. RECLAME. VANAF HEDEN PRIMA WIJNEN der Firma Camman Bökenkaap vanaf f 1.95 p. fl. J. VAN HAMKItSVELD JR. Aan de militiepllchtigsn die zich voor bet onderzoek aanmelden, wordt, voor zooveel zij ter inlijving bestemd zijn. later bericht gezonden van de plaats (localiteit), waar en van het tijdstip, waarop zij zich voor dsel- neming Mn het onderzoek moeten vervoegen, Amersfoort, 24 September 1919. De Burgemeester voornoemd, v. RANDWIJCK. De Burgemeester van Amersfoort, gelezen circulaire No. 3613, afd. Melk en Melkproductenvoorziening dd. 30 Sept. 1919, maakt bekend dat de Minister van Landbouw, Nijver heid eu Handel; Gezien Art. 8 der Distributiewet 1916; Heeft goedgevonden, te bepalen met in gang van 6 October 1919 voor kaas vast te steilen de navolgende maximumprijzen in den kleinhandel: Soort der kaas: Prijs per Prijs per >/2K.G. 7,0 K.G. Volvette Gouda met Rijksmerk f 0.92 fo.i872 Volvette Gouda 2onder Rijksmerk 0.90 - 0.18 Volvette Gouda Rabb. -0.99 -0.20 Gouda 40 plus -0.81 -o.it1 L 30 -e.7 z»/2 -0.147i 30 Rabbin. -0.78 -0.16 20 -0.60 -0.12 20 -0.65 -0.13 Volvette Edammer -0.92 -o.j87i Edammer 40 plus -0.82} -0.1672 30 0.74 -0 62 - o. 12 j 20 Rabb.-0.66 -o,i3j Nagelkaas en wittekaas (met minder dan 20 pCt. vetgehalte in de droge stof - 0.42 o.o872 Amersfoort, 1. October 1919. BEKENDMAKING HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Amers foort brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van 30 September 1919, aan G. J. van Amerongen en zijne recht verkrijgenden voorwaardelijk vergunning is verleend tot het uitbreiden van een boek drukkerij, door het plaatsen van 2 snel persen, te drijven door een electromotor van 3 P.K. en van 4 P.K. in het perceel alhier gelegen aan de Joannes van Biest straat No. 14, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort, Sectie B no. 3891. Amersfoort, 2 October 1919. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, v. RANDWIJCK. De Secretaris. A. R. VEENSTRA. b". .-.D^iNIEÜVVS. DISTRIBUTIE. De broodkaart 112e tijdvak (voor witte brood de grijsgekleurdeis geldig van 7 tot en met 15 October 1919; terwijl die van het 113e tijdvak (voor wittebrood de oranje- gekleurde) geldig Is van ié tot en met 24 October 1919. Burgemeester en Wethouders der Ge» meente Amersfoort, msken bskend, dat van 6 t/m. 18 October zal worden gedistribueerd Voor kinderen: Leeftijd beneden 72 jaar. Op bon 22, kindermeelksart, kindermeel, i'/j ons. Leeftijd 7»— 2 jaar- Op bon 22, kindermeelksart, kindermeel, 3 ons. van de Rijks-Suikerkaart is geldig van 4 tot en met 10 October bon no. 1, van 11 tot en met 17 October bon no. 2, elk voor 27a ons suiker tegen verlaagden prijs. De Algemeene bonkaart, welke thans voorloopig buiten gebruik is. beware men zorgvuldig. Zoek geraakte Rijks- of Ge meentebonkaarten worden niet vervangen. Do Directeur van het Le veusmiddelen bureau. De uitreiking der BROODKAARTEN voor de volgende periode zal geschieden aan het Levensmiddelenbureau Groenmarkt en aan do Arbeidsbeurs, Davidshof, in de hieronder vermelde volgorde en op de daarbij aangegeven dagen en uren. Levensmiddelenbureau Groenmarkt. No. 1 tot en met 600; op Donderdag 9 October van 87t27a uur- No. 601 tot en met 1200; op Vrijdag 10 Oct. van 872—z7ï uur- No. i20i tot en met 1700; op Zaterdag ir Oct. van 872—12 uur. No. 1701 tot en met 2300; op Maandag «3 Oct. van 87j—272 uur. No. 2301 tot en met 2900; op Dinsdag 14 Oct. van 872—uur- No. 2901 tot >n met 3300; op Woensdag 15 Oct. van 87.,- 272 uur. Arbeidsbeurs Davidshof No. 3501 tot en met 4100; op Dohderdag 9 October van 872—2i uur. No. 4101 tot en met 4700; op Vrijdag 10 Oct. van 81 -i\ uur. No. 4701 tot en met 5200; op Zaterdag 11 Oct. van 81-12 uur. No. 5201 lot en met 5800; op Maandag 13 Oct. van 81—27j uur. No. 5801 tot en met 6500; op Dinsdag 14 Oct. van 81—27j uur. No. 6501 en hooger; op Woensdag 15 Oct. van 872 2xli uur. De Directeur van het Levensmiddelenbureau. Amersfoort, Scherpenzeel, Soest, Utrecht, Tel. interc. 303. Tel. intern. 3. Tel. inlerc. 6. Tel. luiere 4(H) T a 1 e gr am-a dres „CREDO' Bond van bouwvakarbeiders gemeend een feestavond te moeten beleggen. Deze feestavond had Woensdagavond j.l. in Amicitia plaats. De zaal was geheel met bouwvakarbeiders gevuld. Uitgenoodigd waren de besturen van den Amersloortschen Bestuurdersbond, de S. D. A. P. en de Sociaal Democratische Vrouwenclub. Om half acht opende de voorzitter Hem- minga met een toepasselijk woord deze bijeenkomst en sprak er zijn voldoening over uit dat zoovele vrouwen aanwezig waren. Dat is een teeken des tijds. Daarna trad op de zangvereenig. >De Stem des Volks» en zong den 8 urenmarsch, die door de aanwezigen werd rnedegezonRen. Vervolgens werden zeer verdienstelijk «Pro- 1 paganda-liedje en Adeste» ten gehoore ge bracht. Als spreker trad op de heer Kaptein, secretaris van het Hoofdbestuur van den Alg. Nederl. Timmerliedenbond. Spreker schetste de toestanden in de 43- Laat llw huis M M. VLEESCHUOUWER Het, geschiedt dan goed EUBILEEREN door Hof 40 - AMERSFOORT on niettemin zeer billijk. De Burgemeester van Amersfoort gelegen circulaire No. 66849/36/Ai., afd. Rijksbureau voor de Distributie vati Graan en Meel, dd. 30 September 1919, maakt bekend dat de Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel; Gelet op de distributieregeling van brood, bloem, rr.eel en rogge vau 29 Augustus jl. no. 42606/6, Rijksbureau voor de distributie van Graan en Meel (Staatscourant no. 188, van 29 Augustus jl.); Heeft goedgevonden te bepalen: dat voor de 29ste broodkaartperiode als wit- tebroodkaarten, aanvullingskaarten voor wit tebrood en dagbroodkaarten zullen gelden de in voormelde distributieregeling bedoelde kaarten van verschillende kleuren en wel: voor het 113de tijdvak de oranje gekleurde 114de zwart 115de groen en 116de rood-bruin Deze kaarten hebben een groenen onder grond en niet moer den rooden ondergrond der kaarten van de voorgaande periodes. Amersfoort, 2 October 1919. De Burgemeester van Amersfoort, gelezen circulaire No. 3611, afd. Melk en Melkproductcnvoorziening, dd. 30 Sep tember 1919. maakt bekend dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel Gezien Art. 8 der Distributiewet 1916; Heeft goedgevonden met ingang van 6 October 1919 voor volle melk (onverpakt) vast te stellen een maximumprijs in den kleinhandel van 20 cent per Liter. Amersfoort, 1 October 1919. De 8-urendag in de bouwvakken. Woensdag 1 October j.l. is in de bouw vakken alhier den 8-urigen werkdag inge voerd en ter gelegenheid van dit heugelijk feit hebben de afdeelingen van den Alge- Timmerliedenbond en den Centralen bouwvakken toen hij het waarin hij geen zin had leeren moest. Er werd destijds gewerkt van 's morgens 5 uur tot 's avonds half acht. Geen wonder dus dat het ook spr. verheugt dat thans de 8- uren-dag geen utopie meer voor ons is. Namens den Amersfoortschen Bestuurders- bond sprak de heer J Melius, die herdacht den moeilijken weg. die afgelegd is om den 8 urendag te bereiken. Met het zingen der «Internationale» werd deze speech besloten. De heer Hofland sprak nog namens de S, D. A. P. en wees er den bouwvakarbeiders op, dat zij hun vrijen tijd hebben te besteden door zicb wat meer met de maatschappelijke verhoudingen vertrouwd te niaken. Als voorzitter van «de Stem des Volks» wenschte de heer Rckkt! de orgauisaties geluk met het behaalde resultaat en sprak den wensch uit, dat de arbeiders zich thans ook eens wat meer zullen gaan inleresseeren voor de kunst, Wij hebben in Amersfoort daartoe een niet te onderschatten gelegen heid; spr. behoeft slechts te wijzen op de verschillende arbeiderskunst vereenigingen die hier in den loop der tijden zicb hebben ontwikkeld; wij denken aan onze tooneel- zang- en muziekvereeniging als anderszins. Laten wij ook daaraan niet weinig onze aandacht schenken, aldus spr., want eerst dan zal het mooie en hooge dat in ons leeft, tot uiting kunnen komen. Het verdere gedeelte van den avond werd aangevuld met zang- en voordrachten door het echtpaar v. d. Heuvel en den heer A. Maas. De heer lfemminga sloot mei een op wekkend woord dezen welgeslaagden feest avond. Examens, Bij het 2 October j.l. te Utrecht gehouden examen Vrije- en Orde-oefeningen slaagden onze stadgenooten de heeren H. W. M. Bongers, F. C. M. Claessen en C.J. Corne-, lissen en bij dat van gisteren de heeren J. W. de Bakker, J. J. Heere en Ph. A. v. d. Kaay. Tariefverhooging Kappers en Barbiers. Naar wij vernemen is in een daartoe op 30 September gehouden vergadering be- sloten aan de kappers- en barbierspatroons een eiscb te stellen van een loonsverbooging van 50 pCt., een regeling voor sluitingsuren, verval van fooien en een jaariijksche vnrantie van 7 dagen in de maanden Juni, Juli of Augustus. Deze eischen zullen den patroons worden aangeboden ter inwilliging vóór 15 Oct. a.s. Modemagazijn Robert Levy. Tengevolge van den noodlottigen brand, waarmede onlangs onze stadgenoot, de heer R. Levy, in de Langestraat, getroffen werd, was hij genoodzaakt dientengevolge zijn zaak eenigen tijd te sluiten. Thans echter is de winkel opnieuw geheel gerestaureerd en zal ter gelegenheid van de heropening dezer zaak mede in verband met het Herfst- en Winterseizoen, een mode-expositie worden gehouden van dames- confectie, garneering en zijden stoffen op heden, Zaterdag 4 en Zondag 5 October. Waar de lieer Levy hier een keurige collectie van de laatste uitgekomen nou- veaute's heelt samengesteld, is het voor onze lezers zeker niet van belang ontbloot van deze mode-expositie eens kennis te nemen en geven wij hen derhalve wèl in over weging, deze gelegenheid heden en morgen, door den heer Levy geboden, wel te benutten. Arbeiders-Jeugdorganisatie. Naar wij vernemen heeft de bioscoop voorstelling, gegeven door de jeugd-com- missie van de Arbeiders-Jeugdcentrale te dezer stede niet nagelaten goede vruchten voor de jeugdbeweging aftewerpen, want niet alleen, dat zich nieuwe leden hebben laten inschrijven maar ook zijn de financi eels uilkomsten van dien aard gebleken, dat na aftrek van do kosten een niet te versmaden batig saldo is overgebleven. Dat belooft dus iets goeds ten opzichte van volgende voorstellingen, die nu dezen winter, naar wij vertrouwen, wel niet achter wege zullen blijven. Aanbesteding. Door onzen stadgen. A. Baart, architect, is op 30 Sept. voor rekening v. d. Vereen. Volkshuisvesting te Leeuwarden aanbesteed 't bouwen van een complex van 100 wonin gen (waaronder 16 voor kleine gezinuen) te Leeuwarden. Ingekomen 39 biljetten. Laagste inschrijvingt iom (zonder gas-, water en eleclricitcitsleiding) f416.360. Hoogste f 536.000. Begrooting f 480.400. Luchtvaart- en Luchtverkeer. Dinsdagavond a.s. zal in «Amicitia» een populair Wetenschappelijke Voordracht wor den gehouden, waarin de ie Luit-Vliegenier J. E. I.ioni het onderwerp zal behandeld) »de Luchtvaart en het Luchtverkeer 111 de naaste toekomst», toegelicht met licht beelden en Model-Vliegtoestellen, Wij meenen, in verband met dit up-to- date onderwerp, hierin aanleiding te mogen vinden, onzen lezers op te wekken deze voordracht wèl te gaan bijwonen, en ver wijzen overigens naar de desbetreffende annonce in dit nummer. Nederl. Zondagsschool-Vereen. In de groote zaal van «Amicitia» hield bovengenoemde vereeniging Donderdag haar 53ste algemeene vergadering o ider voor zitterschap van Ds. J. J. van Noort, uit Amsterdam. Na de openingsrede van den voorzitter werd door den secretaris het jaarverslag

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 1