Firma L. A. A. t. HAHËR§VELD, Telephoon 42 Verstelcursus. AMERSFOORT Luxe Automobielen te huur speciale ziekenauto disponibel Boxengarage - Moderne inrichting TOOr DRA AIWERK op elk gebied DAG EN NACHT GEOPEND uitgebracht, waarna de beatuuraverkiezirg plaata had. Da uitslag was, dat herkozen werden: Dr. G. P. Marang, te Utrecht; A. W. Harthoorn, te Breda; S. H. Schalck, te Utrecht; mej. Van Voorst Beest, te Maarasenjonkvr. C. Repclaer van Driel te Den Haag; en mej. H. J. P. van Voorst Vader, te dezer stede. De buitenlandsche secretaris bracht ver slag uit van zijn bevindingen gedurende zijn propaganda-reizen. liet verslag was zeer optimistisch gestemd, al valt er nog het een en ander te verbeteren. Het verslag van den penningmeester wees een tekort aan van f zjoo, dat men door een hooidelijken omslag zal trachten te dekken. De volgende jaarvergadering zal ln Den Haag worden gehouden. Na de pauze hield de beer L. C. Poat, uit Utrecht, een referaat over:»Onze Voor bereiding». Spr. weet op de noodzakelijkheid van voorbereiding bij elke aamenkomst. Hoe hooger doel, hoe meer voorbereiding wordt verelscbt. Een mislukte Zondag door gebrek aan voorbereiding in de Zondagsschool, is een misdaad aan de kinderziel. Spr. behan delde uitvoerig de wijze waarop men Zon. dagsschoolarbeid moet voorbereiden en ver deelde deze in veratandelijkc en geestelijke, terwijl bij er op wijst, dat men steeds be denken moet, dat Zondagsschoolonderwijzers niet moer zijn dan de zaaiers. Daarop volgden besprekingen over dit referaat, waarna de voorzitter aan inleider en debaters dank bracht voor het gesprokene. De middagzitting werd begonnen met het zingen van het oude «Wilhelmus», terwijl een telegram met hellwensch verzonden werd aan H. M. de Koningin. Nadat Ds. Fruyt met gebed de bijeen komst had gesloten, volgde een gemeen schappelijke maaltijd. Der avonds had in de »St. Joriskerk» oen bijeenkomst plaats waar Ds.J. Pannebakker, van hier een rede uitsprak, terwijl mede werking werd verleend door mevr. van Rijsaeu (zang) en de hecreu Dr. F. A. Grone- mao (cello) en A. J. C. Mooy(orgel) van hier. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Overzicht van de werkzaamheden der Arbeidsbeurs gedurende de maand September. Afdeeiing voor mannen: Aanvragen van work gevers 351; aanbiedingen van werk zoekenden 543, aantal plaatsingen 118. (Over de maand September van het vorige jaar waren deze cijfers resp. 350, 403 en 73.) Afdeeiing voor vrouwen: Aanvragen van werkgevers 30 aanbiedingen vsn werk zoekenden zj aantal plaatsingen 10. (Over de maand September van het vorige jaar waren deze cijfers resp. 3t, 41 en 6.) Voetbal. Competitie- Wedstrijden. Morgen zuilen de beide elftallen Kaplditas',1 en II, twee Competitie-Wedstrijden houden Rapiditas II S. D. 011 (Bussum) en R. K. A. V. I (Amsterdam) Rapiditas I. Rapiditas II speelt op het veld aan de Kruiakamp dea middags z uur, Rapiditas 1 te Amsterdam. Zondagsrust. Morgen zal alhier de geneeskundige prac- tijk worden uitgeoefend door de ganeesheeren Batenburg, Van Enat en Gronermin. Morgen is hier alleen geopend de apotheek C. M. M. Vermolen, Tel. 160, Varkens- markt 19B. Welke apotheek tevens die is wtsr ge durende de komende week 's avonds na 8 uur sd 'a nachts de recepten worden klaar gemaakt. Uit h«t politio-rapport. Een bewoner van den Soeaterweg doet aangifte, dat zijn zoontje door zekeren v. O met een mes in den rug is gestoken. Dr. Groneman beeft het knaapje verbonden en tegen v. O. wordt proces-verbaal op gemaakt. Door de politie zijn 2 Hooger-Burger- school-iecriingcn naar het bureau gebracht, aangezien zij met anderen het gemeentelijk plantsoen gebruikten als voetbalveld, waar door aan dat plantsoen veel schade wordt verricht. Aan j personen werd nachtverblijf verleend. Een koopman in de Scherbieratraat is bekeurd wegens overtreding der wapenwet. Een ingezetene va» Spakenburg ia bekeurd wegens het atandplaats nemen met een wagen viach aan de Kortegracht. Een leerling van de H. B. S., zekere v, B. is aan het bureau gebracht wegens het plegen van straatschenderij. Een zwerver is overtocht verleend naar Barneveld. Een bewoonster van bet Groote Spui is bekeurd ter zake van het verkoopen van tabak aan kinderen beneden 16 jaar. 'n Zekere de W., caféhouder aan den Zuidsingel is bekeurd wegens het maken van muziek in zijn localiteit. 'n Zekere G., viachhandelaar, wonende Zuidsingel is bekeurd voor het verkoopen en afleveren van vlsch na des avonds 8 uur. Een ingezetene van Woudenberg Is bekeurd wegens het berijden van een rijwiel zonder licht. I Buitenlandiche Kroniek. De staking in Engeland, Naar men verneemt beeft Lloyd George aan de deputatie der transportarbeiders en andere bonden medegedeeld, dat hij de onderhandelingen met de leiders der spoor wegarbeiders niet kan hervatten, alvorens het spoorwegpersoneel het werk heeft hervat. De deputatie begaf zich na de bespreking met do anders vertegenwoordigers in de Caxton Hall, naar het bureau der spoor wegarbeiders, om het resultaat van hun onderhoud met Lloyd George met de leiders der spoorwegmannen te bespreken. Een moedige daad. Op een perron van het station te Keulen stond de dochter van den staatsbosch op zichter Hegemeister Bauke uit HQrtgen in Monschau (Eifel) in de onmiddellijke nabij heid van een Kn gelachen kolonel, die een kleinkind bij zich had. Plotseling werd het kind dooreen grooten hond van het perrou op de rails geworpen, waarover juist een trein naderde. Het zoo. even genoemde meisje sprong naar beneden, en trok het kind voor de locomotief weg. De Engelsche kolonel noteerde baar adres. Een paar dagen later verscheen een auto voor bet bureau tc Aken. waar het meisje werkzaam is. Men bracht haar de uitnoo- diging van den kolonel over, naar Keulen tc komen. De auto reed naar diens woning, waar een compagnie Britsche soldaten het geweer presenteerde. De kolonel stelde het meisje aan verschillende officieren voor, en noodigde haar aan tafel. Hij verzocht haar een wensch te doen. Zij vroeg toen, een »Hoch« op den Duitschen keizer te laten uitbrengen. Aldus geschiedde, waarna, op voorstel van «len kolonel, ook een »Hoch» Bij het vertrek presenteerde de com pagnie wederom het geweer. Later ontving het meisje nog de Engel sche en de Duitscbe reddiugsmedaillc. UIT DEN OMTREK. Apeldoorn. Veertig jaren achtereen brieven en tele grammen bestellen mag eene prestatie beeten, die nog aan glans wint, wanneer men heel dien langen tijd bet Koninklijtc Huis «be diend» heeft. Woensdag herdacht de brievenbesteller W. Par.nckosk op Het Loo dit jubileum. In den tijd van Konir.g Willem III al was hij daar werkzaam en sedert dien heeft hij der Koninklijke Familie, wanneer zij op haar zomerverblijf vertoelde, menig bericht gebracht. 't Spreekt van zelf, dat de superieuren en collega's dezen dag niet zonder meer lieten passeeren en toen men den krassen jubilaris in zijn eenvoudige woning <i*n de Stolbcrglaan ging opzoeken, raakte hij niet uitgepraat over de geschenken, die hem waren vereerd. Een gouden horloge, een fraaie lamp, manchetknoopen die hooren zoo bij een jubileum. Maar het meest enthousiast was de jubilaris over zijn bezoek ten paleizc, waar hij ontboden was door den Prins, die hem i.amens de Koninklijke familie gelukwenscbte en een makkelijken stoel aanbood. Dt Commissie van Advies voor den Pby- tapathologischen dienst, gevestigd te Naardcn, schrijft Lijmbanden om vruebtboomen. Nu er eindelijk weer rupsenlijm van goede kwaliteit verkrijgbaar is, is het zeer ge- wenscht, dat bezitters van boomgaarden dit najaar van dit uitstekende middel gebruik maken, om hunne vruebtboomen tegen de rups van den kleinen wintervlinder te be schermen. Doordat gedurende eenige jaren rupsenlijm niet vervaardigd kon worden, moeet op velo plaatsen de bestrijding van dit losect achterwege blijveu, zoodat dit gelegen heid beeft gehad, zich weer sterk te ver meerderen. De beschadiging door de rups veroorzaakt, kwam dit voorjaar dan ook zeer algemeen voor, zoodat op de meeste plaatsen, waar vruebtboomen geteeld worden met voordeel van rupsenlijm kan worden gebruik gemaakt. De rups van den kleinen wintervlinder, ook wel trekmade genoemd, is in volwassen toestand ongeveer 24 c.al. lang, lichtgroen van kleur, met aan elke tijde een lichtere streep. Zij vreet vanaf liet oogenblik, dat de knoppen zich gaan ontwikkelen, tot om streeks midden Juni, aan alle deelen der vruebtboomen, dus de knoppen, de bloemen, bladeren en vruchten. Bij kersen worden in 't bijzonder de jonge vruchten aangevreten, die afvallen; bij appels komsn de rupsen zeer vaak voor In do z.g.n. gemengde knop pen, d.z. dc knoppen, waaruit zich bladeren eu bloemen ontwikkelen, waarbij dan de bloemen worden aangevreten en het geheel met spindraden aan elkaar wordt gehecht. Bij alle vruebtboomen worden gaten in de bladeren gevreten, wat soms zoo srg ksn zijn, dat da bladaren #r sterk verbageid uitzien. Aan al deze kenmerken is de vreterij van de rups van den kleinen wintervlinder gemakkelijk te herkennen. Op dit oogen blik kan aan het blad nog gezien worden, in welke mate de rups in Juni aanwezig ia geweest. De rups verpopt in den grond en uit de pop komt, op een tijdstip gelegen tusschen begin October en eind December, soms zelfs nog later, de vlinder te voorschijn. Aan gezien de vrouwelijke vlinder slechts kleine vleugelstompjes heeft, waarmede zij in het geheel niet kan vliegen, moet zij loopende de takken en knoppen bereikeu, om daar bare eieren te leggen. Door nu een band met rupsenlijm om den stam te leggen, kan men de vlinders tegenhouden. Men bindt dus even voordat de vlinders te voorschijn kunnen komsn, dus in hst begin vsn October, om den stam van eiken vruchtboom een strook perkamentpapier, met twee touwtjes stevig vast. Daarna wordt op dit papier een laagje rupsenlijm van goede qualitcit gesmeerd, ter breedte van van 8 c.M. De vlinders werken zich dan vast op deze lijm en sterven, of zij keeren terug en leggen dan vaak nog eieren op het stamgedeelte, beneden den lijmband. Het is daarom zeer gewenscht, de lijmband tot het volgend voorjaar om den stam te laten of wel kan men het stamgedeelte onder den band met een 8 °/o carbolineum- oplossing behandelen, om de eieren te dooden. Direct op den stam mag de rupsenlijm niet gesmeerd worden, daar de schors dan gedood kan worden. De Phytopathologiscbe Dienst geeft gaarne advies over de aan te schaffen rupsenlijm en over het aanleggen der banden. RECLAME. ij G. KEUNEKE Xiangostrsi&t 105 m AMERSFOORT I< SPECIAAL ADRES IN Ledorwsre n, Honden- N f> artikelen, en Xtelebenoodigdiheden Beleefd aanbevelend. BINNENLAND. De regeering en haar ambtenaren. Men schrijft namens den Centralen Ambte- naarsbond en den Centralen P. T. T.-bond Na afloop van de vergadering der Tweede Kamer, waarin de interpellatie-Helsdingen de orde was, vergadsrden de besturen van den Centralen Nederlandscheu Ambte- naarsbond en den Centralen Bond van Post-, Telegraaf- en Telefoonpersoneel ter bepaling van bun houding. De door de regeering, daarbij gesteund door de gebeele rechterzijde tegenover de motle-Helsdiiigen, aangenomen houding, werd ten zeerste afgekeurd. Men was unaniem van meening, dat met de gedane toezeggingen geen genoegen kon worden genomen. Waar echter, naar verwacht mag worden het ter zake aan- hangige wetsontwerp spoedig aan de orde zal worden gesteld, besloten de besturen de openbare behandeling daarvan af te wachten, in het zeer stellige vertrouwen, dat alsnog de regeering en de Kamer tot het nemen van verdergaande maatregelen zullen kunnen besluiten. De rest van de besprekingen was gewijd aan de intusschen te voeren aktie. De zaak-Van Groenendael. In haar vergadering van Donderdag, waarin de beer Van Groenendael aanwezig was, heeft dc Katholieke Kamerciub met alge- meene stemmen uitgesproken, dat de heer Van Groenendael niet langer lid van die club kan zijn. Staten van Noor d-H o 11 a n d. Mr. H. Th. s,Jacob, oud-burgemeester van Bussum, gaat zich vestigen te Huis ter Heide cn zal dus de provincie Noord-Hol land verlaten. Daardoor houdt hij op lid te zijn der Prov. Staten dezer provincie. Hij zal worden opgevolgd door den heer E. I.uden, voorzitter der Vereeniging Stad en Lande te Hilversum, aangewezen door de Christ. Hist, lijst. De Bakkersstaking. Donderdagmorgen was Amsterdam ge plaatst voor bet ïeit, dat de bakkersgezellen het werk hadden neergelegd. Tal van inge zetenen hadden brood »in voorraad» ge kocht, omdat zij de gebeurtenissen voelden aankomen. Dientengevolge deed zich het gebrek aan brood niet zoozeer ie de stad gevoelen, te minder opdat, sedert de afschaffing van den nachtarbeid, eerst tegen elf uur versch brood is te krijgen en dan pas iets over het mid daguur de meeste koopsters In de winkels komen. Niettemin stonden voor enkele brood winkels mopperende vrouwen. Zij raasden tegen een paar politieagenten, die uit goed- teid, om de vrouwen lang wachten te be sparen, haar vertelden, dat het brood was uitverkocht. Maar de meesten schikten zich in het onvermijdelijke en zouden zich dan maar sen paar dagen met wat anders te vreden stellen. »'t Is heel wat anders dan met de aard appelrelletjes», zei een vrouw in de Weesper- straat, »toen ging 't tegen de regeering. Nu moeten wij het de jongens niet lastig maken, door herrie te schoppen,» De groote bakkerijen liggen zoo goed als stil. De staking omvat ongeveer zooo man. Naar men mededeelt hebben ook een aantal christelijke en R.-K. gezellen zich, tegen het advies hunner leiders, bij de staking aangesloten. Enkele werkgevers hebben reede aan de eiscben toegegeven, o.a. de firma Hus, wer kende met circa 40 man en de Gekroonde Leeuw met 15 man. Ook enkele Tijdgeest bakkerijen hebben de eischen ingewilligd, zoodat men op deze bakkerijen weer aan het werk zal gaan. Naar aanleiding van de geproclameerde werkstaking in de bakkerij, vond, naar van werkgeverszijde wordt medegedeeld, een zeer druk bezochte vergadering plaats van de leden der werkgeversorganisaties in het bakkersbedrijf. Na discussie, waarbij uit de vergadering bij het bestuur sterk werd aangedrongen in dezen geen stap verder toe te geven, werd met op 2 na algemeene stemmen onder staande motie aangenomen: De op 2 October in «Parkzicht» ge houden buitengewone Algemeene Ver gadering van Amsterdamsche Werkgevers in het Broodbakkersbedrijf; gehoord de mededeelingen van de ver- eenigde bestuurders der Patroonsorgani saties, overtuigd van den ernst der tijden, schenkt baar volste vertrouwen aan de leiders, en besluit de voorstellen, van werk geverszijde aan de arbeiders gedaan, vol komen te zullen handhaven cn daardoor te geven een goed loon en een aanmer kelijk verkorten arbeidstijd, zijnde f 30 per week voor den minst bezoldigden bakker en een wekelijkscben arbeidsduur van respectievelijk 52 en 48 uur. Zij wil in geen geval medewerken aan nog hoogerc loonen, waardoor bet voornaamste levens middel nog meer in prijs zai moeten stijgen. De vrouw als burgemeester. Dc eerste vrouwelijke wethouder, mevrouw Hofman—Poot te Oostzaan, is de oudste wethouder in jaren en dus volgens de ge meentewet eerste wethouder en bij afwe zigheid van den burgemeester, wuarnemend burgemeester. Men heeft zich echter afgevraagd, of de wet zal toelaten dat een vrouw als burge meester optreedt, daar artikel 61 van de Gemeentewet zegt, dat niemand tot burge meester benoembaar is, dan die mannelijk Nederlander is. 1 een vergadering van de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht te Purmerendkwam ook dit geval ter sprake. Het hoofdbestuurs lid mej. C. S. Groot, secretaresse der ver eeniging, meende, dat de wet geen vrou welijke burgemeester zou toelaten. De burgemeester de heer D. Kooiman merkte echter op, dat hij een vrouw gerust burgemeester zou laten optreden, daar vol gens hem het bedoelde wetsartikel niet van toepassing is bij het tijdelijk waarnemen in het burgemeestersambt. Persdelict. Voor de Alkmaarsche rechtbank had zich te verantwoorden de heer Leo Speet, hoofd redacteur van het R. K. Dagblad «Ons Blad», beklaagd vau beleediging van den heer P. Moltmaker, voorzitter van den Nederlandschen Bond van Spoor- en Tram wegpersoneel, door van dezen in «Ons Blad» te schrijven, dat hij in een spoorwegcoupé onbekwaam zou zijn geweest en zich onbe hoorlijk rou hebben gedragen. Bij den aanvang der zaak verzocht de raadgever van de beleedigde partij, tnr. Roosenveld, een civiele vordering ie stellen van een schadevergoeding van f 150 en rehabilitatie te doen van het beieedigende artikel in verschillende Katholieke blaadjes. HetO.M. vroeg acht dagen gevangenisstraf. De heer Leo Speet verdedigde zichzelf en zeide het algemeen belang op het oog te hebben gehadhij heeft willen waar schuwen voor de leiding In eene organisatie van een man, die zich dusdanig in het publiek aanstelde. Het O. M. persisteerde bij zijn eisch en mr. Roosenveld sloot er zich bij aan, er met nadruk op wijzende dat de actie ii gericht geweest tegen de vereeniging, en de schrijver van het artikel op die manier In de vereeniging den heer Moltmaker heeft willen treffen. PREDIKBEURTEN. Zondag 5 October 1919. Ned. Herv. Gem. St. Joriskerk. Voorm. 74 uur, Voorm. 10 uur, (Godsdienstoefening, 'sAvonds 6 uur,) Reraonstrantscke kerk. Voorm. io| uur. Dr. R. Miedema. Doopsgez. kerk. Vrijzinnig Hervormden. Voorm. 10 uur, Ds. A. H. v. d. Hoeve te Utrecht. Evaug. Luthersche kerk. Voorm. xo'/j uur, Ds. de Jongh. Gereformeerde kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 's Avonds 5uur, Ds. Donner. Gereformeerde kerk (Zuidsingel). Voorm. to uur, Ds. Donner. 's Avonds 57a uur, Ds. Teerink. In alle diensten: Collecte. PI. emeritus pred. Weduwen en Weezen. Chr. Gereformeerde kerk. Voorm. to uur, Da. Baekamp. 's Avonds 51/2 uur, Ds. Beekamp. ADVERTENT1EN. Ons engeltje BEB is hedennacht plotseling en onverwacht van ons heen gegaan. Zij was ous eenigst meisje, bijna ï'/t jaar oud. Namens allen die treuren, F. J. KEMPENEERS. Amersfoort, 3 October 1919. Puntenburgerlaan n. De teraardebestelling zal plaats hebben Maandag 6 October op de Nieuwe Algemeene Begraafplaats te Amersfoort. Vertrek van het sterfhuis ti uur. AMERSFOORT. Half October AANVANG van den AANMELDING BIJ DK DIRECTRICE. HET BESTUUR. MA1S0N .L'HIRONDELLE W. VAN ROSSUM 44 LANGESTRAAT AMERSFOORT O REGEN: HOEDEN CAPES MANTELS Wonderzalf 1)E WALVISCH geneest Huidziekten, Jeukingen, Puisten, Excema's, open beenen, jeu- kende wonden, Bsardschurft <^K Prjjs f 1.—. N. V. Mfl. SANITAS, Koninklijk goedgekeurd. AMERSFOORT, LANGESTRAAT «<w. voor Kis" Ontvangen de Nieuwe Engelsche Stoffen DEMISAISONS, WINTEROVERJASSEN EN DAMESCOSTIJUMS B. RUITENBERG Hz., Tel. 243, Utreehtschestraat 26. COUPEUR AAN HUIS XE ONTBIEDEN.

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 2