AMERSFOORT!!C3E COURANT. Donderdag 2 October 1919. s No. 9239- 69e laargang AMSTERDAMSCHE BANK SAFE DEPOSIT EUP51NQS BROODFABRIEK Amersfoort»che Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff" £-, Donderdag- eu Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden /j.— Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bij regel- vaarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en onteigenings- l 15 cent. Reclames 15 regels /1.25 Bewijsnummers worden in kosten, evenals afzonderlijke nummers, 5 cent, an buiten de stad worden de incaaaeerkoaten in rekening gebracht. BUREAUX KORTE GRACHT 18 (oud 9) VALKESTRAAT 1 Telefoon 19. V A ziektekiemen. Dit laatste iet kans op succes kunnen eer de middelen daartoe, eischen, welke door de )f worden gesteld en waar- niek kan worden tegemoet leginselen werden door mij •---tebestuur f OPGERICHT 1871 TELEFOON 176 Kapitaal f 34.420,100.— Reservefonds f 22.950.000.— Bijzondere Reserve f 2.000.000.- Jlijknntoor Amersfoort Kortogrucht 11 Uitvoering van Effectenorders Credieten voor handel en industrie Behandeling van alle Bankzaken RENTEVERGOEDING voor DEPOSITO met één dag opzegging 2'/2 pCt. andere termijnen volgens overeenkomst. l)e prijzen zijn thans: 16 ct. p. 400 gr. „800 8 st. 10 Wittebrood Bruiubrood 16'|2 Groote r. BeschuitSO Kleine15 Krentenbrood 35 Paaschbrood 50 Kadetjes 4 Weeuerbroodjes5 500 gr. „500 50 50 JN DE NIEDWE GEMEENTELIJKE ONTSMETTING 8 DIENST TE AMERSFOORT. Het vraagstuk van de ontsmetting heeft in de laatste jaren bizonder de aandacht van verschillende gemeentebesturen. Terecht en met recht. De ontsmetting toch is, naast een goed georganiseerden reinigingsdienst, een der krachtige middelen tot bevordering van den gezondheidstoestand en een mach tig wapen ter bestrijding van datgene, wat den mensch voortdurend moet verontrusten. Hieruit volgt reeds, dat alleen het goede voldoen kan en halve maatregelen vrijwel waardeloos „zijn. Immers het betreft hier het bestrijde'n, zoo mogelijk geheel doen rd door overleg )penbare Is meer- op den belangen aedewer- gelijksch .er .918 ing van enst. :n Wet- de plar.- >rdeeling .ter van gemaakt ge. Met i behan- :ebestuur eeds bij jremeen- ntelijken hiervoor tsterdam eleid tot zijn zij irichting hting is il. lengte it zijde is voor de en lokaal e. In dit tafelen wanneer worden ling-ont- gen den jige deur voor drie voetjes en oven den om goederen en een voor de deur. Voor de onreine zijde is voorts een wagen- ambrie, waar de goederen uit den wagen gehaald kunnen worden, welke tevens toe gang geeft tot het ketelhuis met brandstoffen- bergplaats. Het rijtuig, waarmede de besmette goederen aangevoerd worden, kan onmiddellijk na het ontladen ter plaatse warden ontsmetdaartoe is een waterleiding naast de deur aangebracht, waaraan een slang verbonden kan worden. Aan die slang zit een straalpijp met lysol, reservoir, zoodat de wagen ruim met water, vermengd met lysol, kan worden uitgespoeld. Dit spoelwater loopt in een zinkput en wordt daarna nog weder inet een ontsmettings middel vermengd, waarover later. De muren zijn tot een hoogte van i'/jM. bezet met witte tegels en daarboven wit M A.H. v. MMiWKKRK M L. Beokstr. 14, Tel. 317a, Amersfoort tl Electriscic leÉlmtoij tl M IX AMEUBLEMENTEN EN M X KANTOORMEUBELEN M af ;epleisterdde hoeken zijn zooveel mogelijk ro id afgewerkt. Zes ramen geven overvloed van licht. Ten behoeve van ventilatie kunnen deze alle van boven naar benedèn openslaan. Vanuit Let onreine lokaal kunnen de ont- sn,etters gaan naar de kleedkamer, die weer onmiddellijk is verbonden met de badkamer. Na een bad genomen te hebben, kunnen zij weder naar een andere kleedkamer gaan om zich te kleeden. Behalve voor het personeel, is er ook nog een kleed- en badkamer voor het publiek. Al deze kamers zijn ook roadom, tot een hoogte van 1 '/a M. mot witte tegels bezet. De reine afdeeling bestaat uit een lokaal van 7 M. iang en 6 M. breed en is op dezelfde wijze voorzien van licht- en lucht toevoer, als de onreine afdeeling. Bij den uitgang is ook een wagenantbrie vo ir de verzending van de reine goederen. .n alle afdeelingen zijn de vloeren van gr? niet en is een zinkput je aangebracht, opdat elk deel voldoende gereinigd kan worden. Deze zinkputjes ioozen alle in een mengput, welke gevuld is met creoiine. Van hieruit komt het water 'in een septic-tank, om vervolgens afgevoerd te worden naar het riool. Het voornaamste deel der ontsmettings- inrichting, zijnde de ontsmettingsoven met toebehooren. is een vacuutn-formaldehyde- oven van de Machinefabriek Reine velde te Delft. Het is de tweede ontsmetlingsoveu, die door deze firma is geleverd. De Reineveld vacuumoven is voorzien van een dubbelen wand. De binnenwand heeft boveniu een reeks openingen, waardoor ringruimte en binnenruimte met elkaar in verbiading staan. In de binnenruimte wordt de wagen met goederen gereden. De wagen is voor alle zekerheid, tegen bevochtiging, voorzien yan een dak met afloopgoten en doorlaatgaten. Onder in de binnenruimte loopt over de geheele ovenlengle een buis met gaatjes, zijnde de zuigbuis van den stoomstraalzuiger. De Reineveld vacuumoven heeft slechts een centrale kraan, welke door een handwiel wordt bewogen. Dit handwiel is van num mers voorzien. Stelt men het handwiel op 1, dan begint de iuchtzuiger te evacueeren. Een vacuum- meter wijst het bereikte vacuum aan. Onder aan den oven hangt een formaline, verdamper van speciaal materiaal, dat niet wordt aangetast. Aan dezen verdamper zit een kraan met slang. Is voldoende vacuum bereikt, dan zuigt men door deze slang de gereedgemaakte formalineoplossing in den verdamper en sluit daarna de kraan. Men stelt nu het handwiel op 2. De Iuchtzuiger blijft evacueeren. tnaar nu wordt tevens stoom toegevoerd aan een serpentyn, die in den verdamper, de formaline verhit. De waterdamp met formaldehyde stroomt door een aantal verbindingspijpjes in de ring- Zooiang het goed in de binnenruimte nog niet genoeg verwarmd is, coudenseeren de dampen in de ringruimte en vallen in den verdamper terug. Eerst als in tie binnen ruimte de vereischte temperatuur heerscht, treden de dampen door de bovenopening, vanuit de ringruimte daarin binnen, maar dan condenseeren ze ook niet meer op de goederen, zoodat deze niet noodeloos voch tig worden. Nadat de dampen de binnenruimte zijn ingetreden, doordringen zij de goederen en daarna den zuigbuis naar den Iuchtzui ger. Hierin is een thermometer met elec- trische bel geplaatst. Als de dampen deze thermometer bereiken, Btijgt dc temperatuur begint zij te bellen. Men kan dan re kenen, dat de ontsmetting begonnen is en haar nu volgens inzicht van den leider laten voortduren. Acht men de ontsmetting af- geloopen, dan stelt men het handwiel op 3. De centrale kraan laat nu lucht toe in da zuigbuis, gaeft stoom aan een grooten serpen tyn, onder in de binnenruimte, en verbindt door een tweede pijpleiding het bovendeel van den oven met den Iuchtzuiger. Deze blijft evacueeren, het vacuum ver dwijnt echter door de binnentredende bui tenlucht. Deze wordt door de serpentyn verhit, doorstroomt de goederen van onder naar boven, verhit deze en neemt de achter gebleven formaldehyde mode. Deze serpentyn geeft een groot voordeel aan den Reineveidoven. Zij verhindert na melijk het achterblijven van formaldehyde als paraform in de goederen. Deze para- form-vorming nu, kan alleen vermeden worden door ventilatie met verwarmde lucht. Deze methode is echter tot dusverre bij geen enkelen oven toegepast. Na eenigen lijd ventileeren, zet men de centrale kraan op stand o, waarbij de Iuchtzuiger ophoudt te werken en opent den oven, ter verwij dering der goederen. De gecondenseerde formaline kan gedu rende stand 3 (ventileeren) zonder bezwaar worden afgetapt. Behalve voor vacuum-formaldehyde-ont- smetting, kan dezelfde oven worden gebruikt met stroomende stoom. De centrale kraait zet men dan op 4. Hierbij treedt stoom onder ir. de ring ruimte, doorstroomt deze en treedt, na vol doende verwarming, na «enigen tijd in de binnenruimte. Ook hier is dus overmatige bevochtiging onmogelijk. De iuchtzuiger zuigt de lucht onder de stoom uit, evenals bij 2. Hierbij gaat even eens een thermometer bellen als de stoom bij den condensor komt. Men zet tiu de centrale kraan op 5. De iuchtzuiger wordt dan stilgezet, haar zuigleiding afgesloten, de condensor-seroen- tijn krijgt koud water. De stoom drukt nu een veiligheidsklepje open op den condensor en ontsnapt in een afvoerbuis. Hierdoor wordt de vereischte strooming onderhouden. De ontsmetting door stroomende stoom wordt vooraf gegaan en beëindigd met venti latie door warme lucht, volgens 3. De temperatuur der stroomende stoom kan tot 103 en nog hooger worden opge- ündergeteekende meent, dat het niet noodig is veel aan bovenstaande omschrijving toe te voegen. Er moge uit blijken, dat getracht is eene inrichting te verkrijgen, die voldoet aan datgene, wat voor een goede ontsmetting noodig is en waarbij is gelet op de belangen van het personeel en de omgeving. Mogen de resultaten doen zien, dat de met zorg samengestelde inrichting aan de verwachtingen in alle opzichten voldoet. De Directeur van den Gemeentel. Reinigings- en Onismettingsdient. H. BEENHAKKER. RAADSOVERZ1CHT. Vergadering van 30 September 1919. Alle hens waren op 't dek. Uitgezonderd dan Mr. Van 'l'raa, de geschorste Edelacht bare! En de publieke tribune stampvol... het resultaat van de avondvergaderingen Of was het misschien het aantrekkelijke nummer op liet programma: Subsidie aan onze Burgerwacht? Hoe het zij, we vingen aan met het in- zweren van de hceren Mr. Dr. H, Th. A. Verhoef en F. Voskuilen, de versterking van de Vrijz. Dem. en Soc. Dem. Raads fractie. Na een welkomst-speech van den voorzitter, werd den heer Verhoef uiterst links een zitplaats aangewezen, en den rooden broeder uiterst rechts van de stoelen. Raads heer Hofland zagen we verdwaald tusschen zijn Collega's Air. Stadig en Kroes. Een angstwekkend gezicht Zooals men zich zal herinneren, was reeds

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 8