door^Q.qp tl bellen S M8. in de maanden. Mei, Juni, Juli, Augustus. met 10 M». in de maanden April en Sep tember, met 15 M3. in de maanden October, Novem ber, Februari, Maart, out jo M3. in de maanden, December, Januari. Voor perceelen, waarin een bedrijf wordt uitgeoefend, doch geen gezin gehuisvest is, gelden uitsluitend de hooge prijzen. Voor industrieel verbruik of voor bijzon dere doeleinden en voor grootverbruikers gelden bijzondere tarieven. Inlichtingen te bekomen op het kantoor der Gemeente-Bedrijven, Gaslaan 3, 24-jarige trou»e dienst. De Zilveren Medaille voor 24-jarigcu trouwen dienst wordt 24 October a.s, toe gekend, aan den schrijver 2e klasse bij het ie Reg. Huzaren J. van Mourik. De bronzen eerepenning. Bij K.B. is als blijk van goedkeuring en tevredenheid de bronzen eerepenning voor menschlieveud hulpbetoon en een loffelijk getuigschrift toegekend o.a. aan: J. G. Vermeulen, vrijw. huzaar bij het ie Reg. Huz. te dezer stede, wegens het tot staan brengen van een span hollende paarden. Bij de school voor verlofsofficieren bij de cavalerie te dezer stede hebben zich 7 (zeven) adspiranten aangemeld. Het personeel dezer school bestaat uit: 1 directeur (ritmeester), 1 eerste luitenant, 1 adjudant-instructeur, 2 wachtmeesters, 2 korporaals, 1 adjudant- administrateur, wachtmeester-fourier, 20 manschappen. Bij het j.L gehouden examen voor den rang van Serg.-Majoor, instructeur bij den eerste vaandrigscursus alhier slaagden 59 candldaten, terwijl 14 werden afgewezen. Van de geslaagden behooren tot dit gar nizoen Serg. v. Klasse. G. van den Broek, G. Feiten, N. de Goede, en F. P. van Den deren. Hen nieuwe eursus aan de eerste school voor verlofsofficieren vangt thans weder aan met 66 adspiranten-onderofficieren uit verschillende garnizoenen. Het St.-Elisabeth Gast- en Ziekenhuis. Het heeft de Directie en de Eerw. Zusters bij d» herdenking van het izVrjarig bestaan van het St-Elisabeth's Gast- en Ziekenhuis de vorige week niet aan belangstelling ontbroken. Vele bloemstukken werden aangedragen, als dank voor de toewijding en opofferende liefde al die jaren door het verplegend personeel aan zoovele patiënten bewezen. Ook onze burgemeester heeft niet na gelaten dien dag persoonlijk zijn geluk- wenschen aantebieden. Ongeluk. Zaterdagmiddag tegen 6 uur viel een jongen van de familie B. uit de Breestraat van een auto, waar bij achterop geklom men was in de Barchman Wuijtierslaan, Reeds eenige malen was hij gewaarschuwd, doch hij luisterde niet. Door het vallen werd de schouder van den jongen ontwricht; hij werd daarna op no. 48 binnengedragen. Dr. Prins ontbood, na hem voorloopig verbonden te hebben, de politiebrancard, waarmede hij naar zijn woning werd ver voerd. Sport. Tijdens den Voetbalwedstrijd aan den Kruiskamp op Zondag jl„ is een der spelers zoodanig komen te vallen, dat hem een arm werd ontwricht, en hij dientengevolge in het St. Elisabetba-Gasthuis moest worden bijgestaan. Bioscoop «De Arende. Wij herinneren er onze lezers aan, dat ook beden, Dinsdagavond de bioscoop «De Arend» zal geopend zijn, aangezien Vrijdag j.l. de voorstelling wegens gemis aan elec- trischen stroom niet kon doorgaan. Zooals men weet wordt hier opgevoerd De Werk manafgevaardigde», groote tendenz-film in 5 acten. In het Amersfoortsch Bioscoopen Variété theater in de Langestraat gaat vanavond voor het eerst de Bensfilm «Op den bodem van den Oceaan», onderzee-opnamen, die gemaakt zijn naar de werkelijkheid door middel van de Williamson-uitvinding. Een Gouden Jubileum. Naar het Maandblad der Christelijke Jongemannen-Vereeniging te Amersfoort •n van den Verbondsring «Geldersche Val lei» mededeelt, zal binnenkort het 50-jarig bestaan der Vereeniging worden herdacht, en heeft onze burgemeester het voorzitter schap aanvaard van het ter gelegenheid van deze herdenking te vormen comité. Een voorloopig programma voor de viering van dit gouden jubileum is reeds opgemaakt, en luidt als volgt; Zaterdag 22 Nov. Réunie van oud.leden. Als sprekers zijn of worden aangezocht de heeren G. C. Hoogewerff en D. Vels- Heijn, beiden oud-voorzitters der vereeni ging Zondag 23 Nov. Gecombineerde vergadering der Jongemannen en Jongelingsvereeni- ging. Als spreker zal optreden de heer K. Teeling, oud-voorzitter der vereeniging. Maandag 24 Nov. Openingsavond. Als spre kers zullen optreden de Edelachtbare Heer Burgemeester der Gemeente Amersfoort, voorzitter van het Eere-Comité en Ds. W. J. Meiners, Eere-voorzitter der ver eeniging. Dinsdag 23 Nov, Feestavond in Amicitia». Medewerking wordt verleend door de Gymnastiek-vereeniging «Wilhelmina» en den heer K. Llethof in voordragen. Woensdag 26 Nov. Lichtbeelden-avond voor kinderen van begunstigers en kinderen uit de huisgezinnen der leden. Donderdag 23 Nov. Samenkomst met de Gemeente in ds St. Joriskerk. Als spreker is o.a. aangezocht de Bonds-voorzitter, Ds. P. Veen te- Utrecht. De avond zal worden afgewisseld door zang en muziek. Vrijdag 26' Nov. Lichtbeelden-avond voor leden en genoodigden, aangeboden door den voorzitter, den heer J. B. Grooten- dorst. Onderwerp: >Esne Rondwandeling in de Catacomben». Zaterdag 29 Nov. Gezellig samenzijn voor de leden onzer Knapen-afdeelingen. Voordrachten Muziek Gymnastiek Tombola. Twijfelachtige eer. Men zond ons >dc Lochemsche Courant» van 3 October, blijkbaar om een met blauw aangebaald artikel over een 82-jarigen oud- spoorwegman, overtenemon. We lezen er in, dat hij op 3 October 1873 niet minder dan het leven van Koning Willem III redde. De «bewuste» was destijds stationschef te Amersfoort. De Koning keerde per rijtuig van een bezoek aan zijn broeder Prins Hendrik op Soestdijk terug. Bij den Amers- foortschen overweg was het koninklijk rij tuig bijna onder een passeerenden sneltrein geraakt; de paarden waren in snellen draf en de afsluitboom was nog open. De chef sprong toe en schoof een der sluitboomen vlak voor 's Konings paarden dicht, terwijl de trein achter hem voorbij ratelde. En op 29 December 1876 behoedde hij het regiment rijdende artillerie voor een ernstige vernietiging. Dit passeerde den overweg met volle muziek, juist toen er een sneltrein naderde. Met gevaar voor eigen leven keerde hij den bereden troep», We zouden willen vragenverdient zoo'n chef niet een openlijke berisping, waar on der zijn gezag de afsluitboomen, die wette lijk toentertijd toch 5 minuten vóór de komst van 'n trein gesloten moesten zijn. onge sloten waren? Zoo was het in '73 en zoo was het in '76! Maar we willen dit deel van het artikel over nemen meer als een curiosum om voor te stelllen: den redder van Willem III en van één van diens regimenten !l In hooger beroep. Het Hoog Mil. Gerechtshof te Utrecht behandelde in hooger beroep de zaak tegen J. N. B., oud 30 jaren, geboren te Etten en Leur, landstormplichtig soldaat bij het Depót Bataljon III, die door den Krijgsraad te Arnhem was veroordeeld tot zes maanden militaire detentie, ter zake dat hij te Amers foort op 13 April 1918 des avonds omstreeks elf uur in de kazerne, dreigend met achter waarts gestrekte armen op den milicien sergeant J. A. D. is toegeloopen als wilde hij deze aangrijpen en even later, nadat beklaagde door eenige manschappen werd weggeleid, zich van dezen heeft losgerukt en wederom dreigend op dien sergeant is toegeloopen. Beklaagde verklaarde wel opgewonden te zijn geweest, doch niet te hebben ge dreigd. De advocaat-fiskaal vroeg bevestiging van het vonnis, terwijl mr. Schröder zich refe reerde aan het oordeel van het Hof, Gemeente Amersfoort. Kaasmarkt 13 October 1919. Aangevoerd 42 wagens, bevattende 8750 K.G. kaas. Prijzen f67.— tot f75.50 per 50 K.G. Handel vlug. Uit h»st politie-rapport. Wij wijzen er nog eens op. dat ver leden week ruim een 20-tal bekeuringen plaats hadden wegens het berijden van een rijwiel zonder licht. Men zij nogmaals gewaarschuwd! Ter zake berijden van het trottoir aan den Utrechtschschen weg werd iemand bekeurd. Door de politie van bier is naar de richting Groningen overgebracht een jong- mensch, verdacht va.i schaking. Ter zake eener politie-overtreding is een bewoner van den Hoogenweg bekeurd, idem iemand, die kaart speelde op den openbaren weg. Twee fietsers, die zonder licht reden, werden eveneens bekeurd. Ken bestuurder van een automobiel is bekeurd ter zake het zonder noodzaak voor bijrijden van 'n lijkstoet. Drie Maandaghouders, die te veel aan Bacchus hadden geofferd, zijn eenigen tijd door de politie verzorgd. UIT DEN OMTREK Apeldoorn. Naar men verneemt is door het gemeente bestuur eene partij van 45.000 paar Ameri- kaansche schoenen aangekocht, welke binnen kort tegen den prijs van f 1 o voor het publek zullen verkrijgbaar worden gesteld. Zaterdagmorgen is nabij den watertoren alhier een 21-jarig werkman uit Blaricum in aanraking gekomen met een hoogspan ningsdraad. Hij werd onmiddellijk gedood. Te dezer plaatse bracht een kweeker Vrijdag 150 volle bos wortelen op de Bus- sumsche groentenveiling. Ze konden niet meer dan 2 cent per bos opbrengen. Na ophouding brachten ze in onderbandscheti verkoop ten slotte 2 '/2 cent op. Zaterdag jl. vroeger, de Bussumsche groentenventers er 30 cent voor. Voor eenige weken ging het precies zoo met de boontjes; veilingprijs was 6 cent, consumentenprijs 20 cent. Doom. De Duitsche ex-Keizer zal, naar men ver neemt, niet vóór Februari het kasteel te Doorn betrekken. Hilversum. Bij de Rotterdamsche politie is aangifte gedaan, dat uit een koffer, toebehoorende aan A. L. F. alhier, en welke koffer in Augustus van Rotterdam naar Londen werd verzonden, voor een belangrijke waarde aan goud, zilver en diamanten is ontvreemd. Buitenlandsche Kroniek. De staking ia New York. De «Times»-correspondent te New York meldt, dat de arbeidstoestand beheersebt wordt door de staking der New Yorksche dokwerkers. De stakers zijn overeengekomen het geschil weder in banden te leggen van de bondsbestuurders, die aanvankelijk door de stakers genegeerd werden. Dezen schijnen thans echter te beseffen, dat de extremisten aan de zaak der vakvereenigingen oneindig veel kwaad berokkenen. Het verkeer in de haven van New York staat volkomen stil. Duizenden tons levens middelen liggen te rotten in de dokken. Hierdoor is veel ontstemming tegen de stakers verwekt, en het gevolg hiervan was, dat de stakers neiging vertoonden een redelijker houding aan te nemen. Zij benoemden et zit drie personen bestaande commissie, well, net de nationale regelings commissie, die de laatste loonregeling tot stand had gebracht, zou confereeren. Aan het verzoek, door de havenautoriteiten tot de arbeiders gericht, de levensmiddelen te lossen, opdat deze niet geheel verloren gaan, is echter nog geen gevolg gegeven. John Riley, de plaatselijke leider van den dokwerkersbond, heefc medegedeeld, dat de dokwerkers aldaar zullen weigeren schepen uit New York te lossen, zoolang de staking voortduurt. Wilson's ziekte. Het officieele bulletin meldt, dat de toe stand van Wilson het noodig maakt, dat hij geruimen tijd het bed houdt, zoodat de hoop is vervlogen, da} hij weldra zijn werk zaamheden als president zal hervatten. In Amerika is sensatie gewekt door een brief in de bladen, toegeschreven aan een senator, waarin gezegd wordt dat Wilson lijdt aan een aandoening der hersens, waar van een der gevolgen is een lichte ver lamming in het aangezicht; het wordt in dien brief onwaarschijnlijk geacht, dat hij nog een kracht of factor van beteekenis zal blijven. Men put zich uit in veronderstellingen betreffende den toestand, die bierdoor ge schapen wordt, daar, ofschoon de grondwet voorschrijft dat de vice-president de functie aanvaardt in het geval de president hiertoe niet in staat is, er tot dusver geen prece dent dienaangaande is geweest. De Volkenbond. Nu drie groote geallieerde mogendheden het vredesverdrag hebben geratificeerd de bekrachtiging door president Poincaré zal slechts een kwestie van enkele dagen zijn zal het vredesverdrag en daarmede ook het Volkenbondsverdrag zeer spoedig van kracht worden. Van Eugelsche zijde worden in verband hiermede de volgende bijzonderheden over de organisatie van den Volkenbond mede gedeeld Zooals bekend is, zal de zetel van den Bond te Genève worden gevestigd, doch dit zal volgens de thans bestaande plannen eerst geschieden, wanneer een eerste bij eenkomst te Washington (waarschijnlijk in December) zal zijn gehouden. De bijeenkomst van de Vergadering van den Volkenbond zal het eerste groote open bare bewijs zijn van het bestaan en de con stitueering van den Volkenbond. Indien zijn gezondheidstoestand zulks toelaat, is het zoo goed als zeker, dat Wilson de eerste fitting zal presideeren. Meer dan veertig naties zullen vertegenwoordigd zijn en deze bij eenkomst zal dan ook de grootste interna tionale politieke conferentie zijn, die ooit is gehouden zelfs niet met uitzondering van de vredesconferentie. Dit is natuurlijk het gevolg van het feit, dat verschillende naties, die tijdens den oorlog neutraal zijn geble ven, tot den Volkenbond zullen zijn toege treden. Gedurende den zomer is een groot deel van de voorbereidende werkzaamheden on der leiding van den secretaris-generaal, Sir Eric Drummond, verricht, en het volledige mechanisme van het Volkenbondssecretariaat is thans in wording. Deze organisatie is zoo volledig mogelijk. Een van de karakteris tieke eigenschappen daarvan is de energie en het jeugdig ethousiasme, die daarbij zijn ontplooid. De meeste chefs van de verschil lende secties zijn jonge mannen, bezield met een sterk geloof in de beginselen en de ideaön, die aan den Volkenbond ten grondslag liggen. Voorloopig zijn drie vice-secretarissen benoemd, een Franschman, een Amerikaan en een Japannees. Dit internationaal karak ter is eveneens bij den geheelen staf der ambtenaren te vinden. Volgens de tegenwoordige plannen zullen de leden van dezen administratieven staf in het begin uit twintig verschillende naties worden gekozen en een groote vermeerdering van dit aantal kan later worden verwacht. Zeer waarschijnlijk zullen zoo goed als alle veertig of meer naties in het secretariaat vertegenwoordigd worden. BINNENLAND. De nieuwe posttarieven. De nieuwe posttarieven zullen 1 Novem ber a.s. in werking treden. Een staking van 24 uur. De Ned. Vereeniging voor Spoorweg personeel zal overleg openen met de andere vereenigingen van spoorwegpersoneel om een staking van 24 uur uit te lokken, wan neer vreedzaam overleg geen resultaat heeft. De conferentie te Washington. Vrouwelijke afgevaardigden. Men meldt uit den Haag De regeering is voornemens ook twee vrouwen aan de afvaardiging ter arbeids- conferentie te Washington toe te voegen. De benoeming is binnen enkele dagen te verwachten. Zij zullen optreden als tech nische raadslieden van de regeeringsafge- vaardigden bij alle onderwerpen, die vooral de belangen der vrouw raken. Suze Groeneweg afgevaardigd! «Het Volk» verneemt dat als een der twee vrouwelijke regeerings-vertegenwoordig- sters ter arbeidsoonferentie te Washington

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 2