1 pG. KEUNEKE ij Ervaren Muziekkopist Onderwijzer HerÊaliigsoiflerwijsli MEISJES Inschrijving C.v Ommeren St. Nicolaas Letterbanket Koude h en pön Jeugd-Organisatie, den heer L. de Vries, ver schillende vereenigingen of corporatlfin waren uitgenoodigd. allereerst die op het gebied ven het onderwijs; we noemen o.a. de Kath. en Christel Onderwijsorganisaties, Volksonder wijs. M. U. L. O., Hoofden van scholen, Leeraren-Vereeniging, H. B. S„ Gymn., Ver. Ons Jongenshuis»Gemeentel. Commissie voor het keuren van Bioscopen enz. enz. Nadat de Voorzitter, de heer G. A. van Mechelen, het doel van deze samenkomst nader had uiteengezet, en hij het Instellen van een schoolbioscoop op diverse gronden wist te bepleiten, onder verwijzing naar den Haag, waar reeds een gemeentelijke school-bioscoop bestaat, welke aan de meest hooge verwachtingen blijkt te voldoen spr. vindt hieromtrent de noodige gegevens in het werkje >de Bioscoop en het Onderwijs» door den heer D. van Staveren, directeur van den Gem. School-bioscoop aldaar, deelt hij mede, dat in overleg met Burgemeester en Wethouders, het plan bestaat voor belang hebbenden an andere uittenoodigen personen van corperaties, ook op maatschappelijk terrein, op Zaterdagmiddag 8 November een proefvoorstclhng te doen houden in den bioscoop van den heer Van Roon, Langc- straat, die voor dit doel zijn inrichting reeds welwillend ter beschikking stelde, terwijl genoemde heer Van Staveren zal worden uitgenoodigd dien middag de leiding op zich te nemen. Uit de onderlinge besprekingen kwam duidelijk naar voren, dat men het nut en de belangen van een School-bioscoop vol komen kon onderschrijven, en besloten werd dan ook spoedig de noodige stappen te doen, om te dezer stede een dusdanige bioscoop, door subsidie der gemeente gesteund, in het leven te roepen. Er zullen binnenkort een aantal uitnoodigingen worden verzonden, bovengenoemde proefvoorstelling te komen bijwonen, terwijl een permanente commissie werd geconstitueerd om een en ander (e bereiken en verder uittewerkendeze com missie bestaat uit de heeren: G. A. van Mechelen, L. A. de Vries, L. Leopold, K. Berends, Hovens-Greve, J. N. André, en de Directeur onzer Ambachtsschool, welke laatste wel niet aanwezig was, doch tot aansluiting bij de commissie zal worden aangezocht, waar men een dusdanig lid zeer op prijs zou stellen met het oog ook op het technisch gedeelte van deze zaak. Wij stellen ons voor, in ons volgend nummer op dit onderwerp nader terug te komen en bet een en ander over het werken van den School-bioscoop te Den Haag aan de hand van het werkje des heeren van Staveren aan onze belangstellende lezers mede te deelen. Verkiezing Notabelen. Bij de gisteren gehouden stemming voor 6 leden van het College van Notabelen bij de Ned. Herv, Gemeente alhier, zijn her kozen de beeren H. Noorman met 154, H. van Ommeren 254, P, van Veen 247 stem men en gekozen de heeren T. van Hooge- vest met 237, E. F. van de Kamp 238 en Jhr. li. v. d, Poll met 242 stemmen. Deze heeren zijn aller candidaten van de Kiesvereeniging «Evangelie en Belijdenis». De kuiscbe Suzanna. Morgeu, Zondagavond zal het Vlaamsch Operette gezelschap uit BrusseUn „Amicita» «De Kuiscbe Suzanna» voor het voetlicht brengen, een operette In 3 bedrijven, waar. in Mevrouw Diana, voorheen verbonden aan de Fransche opera te den Haag de titelrol zal vervullen, terwijl daarbij even eens hun medewerking zullen verleenen de heer en mevrouw Clauwaert, alsmede de hoeren Borgers. (bariton) en Heyneman allen van het Albambra te Brussel. In bet tweede bedrijf: «Moulin Rouge» groot ballet; het orkest staat onder leiding van den heer B van Praag, directeur der Kunstconcerten te Antwerpen, Waar dit illustre gezelschap voor het eerst onze stad de eer aandoet hier een dergelijk werk als «de Kuische Suzanna» te vertolken, metnen wij het als overbo dig te kunnen beschouwen tot bijwoning daarvan op te wekken, en derhalve voor plaatsbespreking op het .«.uigegeven tijdstip als genoemd in de annonce, voorkomende in dit nummer, tij-lig Z'-g te dragen. Zondagsrust. Morgen zal alhier de geneeskundige prac- liik worden uitgeoefend d .■■rdeganeesheeren Batenburg. Van Enst, Gronemar. org en is hier alleen geopend dc apotheek T. V. C. ter Maat, H-4 2 tel. 165. Wulk» apotheek tevens die is waar ge- dureude de komende week 's avonds na 8 uur en 's nachts de recepten worden klaar gemaakt. V. P. N. A f d e e 1 i n g Amersfoort en Omstreken. Den 14e October jl. beeft de Algemeene Vergadering van de Onderafdeeling Amers foort en Omstreken der V. P. N. plaats gehad in de bovenzaal van de «Keizerskroon». Alvorens over te gaan tot behandeling v.,n -ia agenda, spreekt de Voorzitter, de heer J. Kooiman, zijn groot genoegeD uit, dat de toestand door het zoo spoedig vrij komen van voeder voor de pluimvee houders zooveel gunstiger geworden is. De pluimveestapel, tijdens den oorlogs toestand nagenoeg afgeslacht, is gedurende dit eerste jaar 11a de mobilisatie zoodanig hersteld, dat wij zéér tevreden kunnen zijn. Jammer evenwel dat bij de aanfok van dieren geen contröle is uitgeoefend, het groote belang hiervan moet niet onderschat worden, vooral met bet ocg op da export naar Engeland en Duitschland en da con- RECLAME. Langaetraat 106 AMERSFOORT g SPECIAAL ADRES IN ►1 Lederwaren, Honden- artikelen en g Reisbenoodigdheden 14 Beleefd aanbevelend. currentie die ons daar door andere landeu zal worden aangedaan. Na een laatste woord van opwekking, om toch alle krachten in te spannen, om de kippcnslapel binnen eon korten lijd weder op het peil van voor den oorlog te brengen, wordt overgegaan tot behandeling van de agenda. Belangrijke wijzigingen voor hst volgende jaar zijn niet tot stand gekomen, alleen dient vermeld te worden, dat de contributie op f 1.35 is bepaald; de bestuursleden C. Hartman en W. Brouwer, die volgens rooster moesten aftreden, herkozen zijn en in de vacature door bet bedanken van den heer Wolswinkel gekozen is do- Secretaris van de Amertfoortsche Konijnenfokkers-Vor- eeoiging, de heer J. Arlar, de splitsing in zelfstandige onderafdeelingen werd uitgesteld tot de voorjaarsvergadering. Verder werden besprekingen gehouden betreffende de reorganisatie der V, P. N. en onder oogen gezien de mogelijkheid een zelfstandige vereeniging te vormen om vattende de provincie Utrecht. Voetbal. Het programma voor morgen luidt QuickD. O. T. O. (Deventer) op Birkho- ven. H V. C 2—O. B.J. O. D. (Nijmegen) aan den Isseltschenweg. Hertog Hendrik H. V. C. I te Arnhem. Uit bet politie-rapport. De heer dej. Utrechtscheweg alhier, doet aangifte van diefstal van 'n damesrijwiel, in den nacht van 16 op 17 dezer door open sluiting ontvreemd uit 'n schuurtje staande achter zijne woning. Aan 3 personen werd nachtver blij verleend. Een bewoner vau de Kruiskarap is verbaliseerd wegens het zonder vergunning van B. en W. standplaats nemen met een auto op het stationsplein. Een bewoner van Soesterberg is be keurd voor het berijden van een niet ver licht rijwiel. Een bewoner van de Hendrik van Viandcstraat idem, Overgenomen van de politie te Utrecht de regeeringspupil S verdacht van diefstal te Apeldoorn gepleegd. Hij is derwaarts getransporteerd. De heer R-, wonende Bergstraat alhier, doet aangifte van diefstal van een rijwiel in den nacht van 15 op 16 dezer door open sluiting ontvreemd uit een schuurtje naast zijn woning. De heer L. werkzaam aan de papierfa briek aan de Nijverheidsstraat alhier, doet aangifte van diefstal van een bankbiljet van f25 uit z'n portemonnaie, dat zich bevor.d in de zak van een broek, die hij op^z'n werk niet aanhad. In beide zaken wordt 'n onderzoek ingesteld. Een koopman uit Amsterdam is op de weekmarkt bekeurd ter zake overtreding ijkwet. De burgemeester van Soest verzocht aanhouding van twee verdachte personen die ook eenige dagen zich in onze gemeente ophielden. Ze zijn door de recherche van Amersfoort en de polttie van Soest, met behulp van de Utrechtsche politie te Utrecht aangehouden en hebben de inbraak met gclddiefstal in de melkfabriek te Soest ge pleegd. bekend. Bij onderzoek is gebleken dat zij niet schuldig waren aan een te dezer stede in 'n volkslogement gepleegden gelddiefstal, waarvan ze mede werden verdacht. Een der verdachten stond tevens nog ge signaleerd voor 'n gevangenisstraf van 4 maanden ter zake rijwieldiefstal. BINNENLAND. Een woonhuis ingestort. Het puin gedeeltelijk verdwenen. Op den hoek van den Haarlemmerdijk en het Haarlemmerplein te Amsterdam is men reeds sedert eenigen tijd bezig met het afbreken van een paar huizen. De beide perceelen, Haarlemmerplein 3 en Haarlem merdijk 194 waren reeds geheel gesloopt, terwijl bet hoekhuis, Haarlemmerplein 196. waarin vroeger een café was gevestigd, nog overeind stond. De bedoeling was dit vier verdiepingen hooge huis te verbouwen als filiaal der Incassobank. Het huis, dat na tuurlijk onbewoond was, stond geschoord met palen tegen de naastbijzijndo perceelen. Donderdagmiddag om vier uur ongeveer begonnen de muren werking te vertoonen en nu en dan vielen de stukken kalk naar beneden. Een kwartier later, toen eenige werklieden zich onder het huis bevonden ten eind# monierwerk te verrichten, stortte eensklaps een gedeelte van den linkerbouw- muur naar omlaag, waardoor een der ar beiders, de 25-jarige J. de Groot onder het puin bedolven werd. Met eenige moeite slaagde sijn mekkers er In hem onder de steenen uit te halen. Anderen hadden inmiddels de brandweer gealarmeerd en toen deze onder bevel van hoofdbrandmeester Törch ter plaatse kwam, droegen de werklieden juist de Groot naar de kliniek van den Geneeskundigen Dienst in het Westerpark. Hier werd hij verbon den en naar zijn woning geleid. Hij had wonder boven wonder slechts een kleine hoofdwonde opgeloopen. Het ongeval en het uitrukken der brand weer had een groote menschenmenigte naar het Haarlemmerplein gelokt. Veel viel er niet te zien, omdat een schutting, die om het terrein staat, het bedreigde perceel ge deeltelijk aan het oog der nieuwsgierigen onttrok, De brandweer, die een onderzoek instelde, achtte het raadzaam Bouw- en Woningtoe zicht te waarschuwen, temeer, daar twee brandwacht#, die men met de redlijn om het middel, het perceel had ingestuurd, be merkt hadden, dat een der buitenmuren bij het voorbijrijden der trams, bewoog. Op last der brandweer werd toen de Haarlem merdijk afgezet, het tramverkeer stopgezet en de naastbijgcicgen perceelen (Haarlem merplein 2 en Haarlemmerdijk 190 en 192) ontruimd. Juist toen men de situatie besprak en bezig was de straat en een gedeelte van het plein af te zetten, klonk gekraak. Eerst heel even, maar toen heviger en heviger. Een geluid als van een donder weerklonk. De huizen stonden te schudden en de grond trilde. Hoog werd de stof en het steenen gruis de lucht ingejaagd en op dat oogenblik kon men de tegenover liggende huizen niet meer zien. Angstkreten weer klonken en er ontstond een ssuve quipeut. Een minuut later kon de verschrikte me nigte aanschouwen, dat het geheele perceel verdwenen was. In de kuil, achter de schut ting was alleen het schuinliggende, spitse dak te bemerken. De rest van het huis van vier verdiepingen, was letterlijk in den grond geslagen. Ongelukken hadden, da hemel zij dank, niet plaats gehadde beide brandwachts hadden juist een minuut te voren het huis verlaten. De stutten, waarmede het gebouw ge schoord was, waren afgeknapt, als lucifers houtjes en wat erger was, een gedeelte van het neerstortende huis had een brok muur weggeslagen van perceel 192 aan den Haarlemmerdijk, waarin zich het kaas pakhuis bevond van de firma de Waal. Het alleenstaande huis, zoo bleek later, was in een geheel andere richting gevallen, dan waarin men had verwacht. Een eigenaardig gezicht was, dat men door het gat van het gehavende perceel 192 nog de kachel kon zisn branden. Ten einde te voorkomen, dat tengevolge hier van brand ontstond, werd het vuur door de brandweer uitgespoten. Onooodig te vermelden', dat honderden nieuwsgierigen zich tien geheelen avond voor de schutting verdrongen. Het mag een geluk heeten, dat het hooge huis niet de straatzijde is gevallen. Anders was er een groot getal slachtoffers te be treuren geweest. De betooging tijdens de Kamerzitting. Door middel van strooibiljetten hadden de llaagsche Bestuurdersbond en da Fede ratie Den Haag van de S. D. A. P. haar leden opgeroepen, om terwijl de interpellatie- Sannes, (Donderdag j.l.) in zake de Ievens- middelenpolitiek in de Tweede Kamer werd behandeld, half vier te komen demon- streeren voor of in de omgeving van de Tweede Kamer. Als plaats van samenkomst was in dit manifest het Plein aangewezen. Door de politie echter ward tegen 3 uur het Binnenhof afgezet, terwijl op het Plein een sterke politiemacht aanwezig was, die ieder een tot doorloopen aanmaande. De betoogers verzamelden zich nu op de Vijverberg, waar tegen half vier een zeer groot aantal demon stranten aanwezig was, sommigen vergezeld van hun vrouwen en dochters. Tegen kwart voor vier werd een stoet gevormd en onder het zingen van de Inter nationale en geleld door de politie werd ge wandeld over het Buitenhof, langs de Nieuwe Verkeersweg, Korte Poten naar het Plein. Hier werd omgekeerd en ging men wederom terug door dc Poten naar het Spui. waar eenige verwarring ontstond, doordat de politie de stoet trachtte te verdeelen Na eenig omzwerven verzamelde de betoogers zich, wier aantal intusscben sterk gegroeid was, wederom op het Spui en nu trok men ongehinderd langs Gedempte Gracht en Burgwal naar het Volksgebouw op de Prin sengracht. Nadat allen zich in den tuin van dit ge bouw verzameld hadden, beklom het Tweeds Kamerlid, de heer A. B. Kleerekoper, het spreekgestoelte om het resultaat mede te deelen van de interpellatie-Sannes. Zoowel de betooging als de vergadering verliepen zooder eenig incident. Een valscbe graaf. I11 den morgen van den 1 ïen October is Hendrikus Joscpbus Maria Hendrik Bijvank, geboren te Amsterdam 16 Febr. 1898, ma gazijnbediende, na een bedrag, groot f 10.737.51, voor zijn patroon aan de In casso-Bank te Amsterdam te hebbsn geïnd, spoorloos verdwenen. Hij neemt valscbe namen en titels aan en noemde zich o.a. jhr. H. J. N. A. Bijvanck van Morrelli en ook Graaf van Bordt tot la Wolde en vertoeft vermoedelijk hier te lande In de goede hotels. Hij heeft bij zich een groote bruine vier kante koffer met nikkelen sluiting en bruine handvatten, alsmede een portefeuille en cigarettvnkoker van bruin leder; ook oezit hij vermoedelijk grafelijke kroontjes in goud en in zilver en een geheel nieuwe reisdeken. Zijn signalement is als volgt: lang pl.m. 1.67 mater, middelmatig postuur, rechte houding, haar lichtb'ond, glad gezicht ovaal, oogen lichtbruin, mond klein, neus gewoon, gave onregelmatige tanden, kin rond, dikke oorrand; hij was op 11 Oct. gekleed met zwart colbert, grijze broek, grijs covercoat, regenjas en groenen hoed. Het is bekend dat hij zich grimeert. Ieder die hem mocht ontmoeten of ont dekken, wordt door den commissaris van politie in de 3e sectie te Amsterdam verzocht hiervan onverwijld der politie ter plaatse kennis te geven. f4omillioen extra-kosten. Naar wij vernemen, worden in ter zake kundige kringen de kosten van wijziging der ongevallenwet op f 40 millioen geraamd. Een typhuslijder uit het raam gesprongen. In het Binnengasthuis te Amsterdam is een typhuslijder in koortstoestand uit het raam van de derde veriiieping gesprongen. De ongelukkige was onmiddellijk dood. Burgerlijke Stand van Amersfoort, van 10 October t/m 16 October 1919. GEBOREN: Claslna, d. v. Aart v. Zoeren en Wympje v. den Brink Agnes, d. v. Hendrik Hoefakker en Aleida Zwart Kurt Ernst, z. v. Heinrlch Ernst Albert Preuss en Charlotte Rudat Hendrik, z v. Hendrik Bruinekool en Maria Vreekamp Rolina Anetta, d. v. Benedictus Ike en Hilje Fre- derika Veldkamp Hendrik Cornells, z. v. Hendrik Cornells Ipenburgeu Gerarda Hen- drika VVassink Wilhelm Emanual,z.v. Wil helm Emanuel v. Keeken en Francisca Christina Maria van Maas Albert, z. v. Berend Pol en Berendina Maria Krielen - Piet, z. v. Jan Strijland en Annigje Brommer Petronella Elisabeth, d. v. Gerrit Berg- huijs en Christina Veis Heijn Jorina, d. v. Nicolaas Selhorst Blom en Guretta Bijl Antje, d. v. Gijsbertus v. 't Boveneind en Hendrika Diepeveen Otto Ernst, z. v. Otto Franz Doms en Hedwig Thiemel Jan Hendrikus Johannes z. v. Johannes Jacobus v. Doorn en Alijda Hillegonda Bekker Lamberta Maria, d. v. Gerrit v Hoeijen en Lamberta Maria v. der Velden ONDERTROUWD; Jacob Vis en Gijsberta v. den Burg Teunis Helsloot en Hermina Francisca Hendrika Janrsen Wilhelmus Schoonder- beek en Dina Peterse Jan v. Doorn eu Marie Blanke Jacobus Hendrik Wels en Adriana Dingena Cannoo Arie Gijsbertus v. den Tweel en Ciara Meskcs Pieter Oostwouder en Pieternella Wirtz. GEHUWD; Julius Trougolt Cbristoph Friederich Singewald en Elisabeth Cornelia v. Wijn gaarden Wilhelmus Peters en Maria Buys. OVERLEDEN Wilhelmina v. Gaaien, 65 jr., weduwe v. Cornelis Johannes de Koning Hendrika v. de Hoef, 78 jr., ongehuwd Johannes Frederik Wijdenbag, 64 jr. PREDIKBEURTEN. Zondag 19 October 1919. Ned. Hsrv. Gem. St. Joriskerk, Voorm. 74 uur, Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening, 's Avonds 6 uur, Ramoustrantsche kerk. Voorm. 104 uur, Dr. R. Miedema. Doopsgez. kerk. Voorm. io'/o uur, Ds. P. Oosterbaan, te Hilversum. Kvang. Luthersche kerk. Voorm. io'/2 uur, Ds. de Jongh. Gereformeerde kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. Voorbereiding H. Avondmaal, 's Avonds j'/2 uur, Ds. Donner. Gereformeerde kerk (Zuidsingel). Voorm. to uur, Ds. Donner. Voorbereiding H. Avondmaal 's Avonds 5Y2 uur, Ds. Teerink. Donderdag 23 October. 's Middags half 2 Ds. Donner. Huwelijks bevestiging. Chr. Gereformssrde kerk. Voarm. 10 uur, Ds. Beekamp. 's Avonds 51/2 uur, Ds. Beekamp. ADVERTENT1EN. voor dringend werk gezocht. Aanbiedingen met refer, en opgave van honorar. (bladzijde) aan PROF. Dr. WIRTH, BAARN, Eemnesaerweg 38. Burgemeester en Wethouder» der Gemeente Amersfoort roepj op sollicitanten naar de betrekking van bij het berhalitigsonderwijs. Sollicitanten in het bezit der hoofdakte, komen in de eerste plaats in aanmerking. Stukken in te zenden uiterlijk 20 October e.k. ter Secretarie (afdeeling Onderwijs). te geven van begin November tot einde Juni, 4 avonden in de week van 6 tot8 uur op 22. 23 en U OCTOBER 11)10 's avonds tusschen 6'/2/'/a uur in het gebouw van de openbare school D in de Hellestraat, alhier. Het onderwijs Is bestemd voor meisjes, die het gewone lager onderwijs genoten hebben en omvat: 1. Nuttige Handwerken, x. Ned. Taal, 3. Rekenen, 4. Koken, 5! Huish. administratie, 6. Gymnastiek. Voor haar, die niet meer dan 96 uur Harhalingsonderwijs wenschen, omvat het de vakken sub. 14 genoemd. Het schoolgeld bedraagt 30 cent per maand. Hat Hoofd van het Herhalings- onderwijs, W. C. OOSTERMAX. Zonder groote kosten en moeite bereidt de huisvrouw smakelijke en voedzame soepen met Primula's Sooptiiblettvn, want deze bevatten alle bestanddeelen der zelfbereide soepen. Men moet echter het op ieder tablet aangegeven kookvoorschrift nauwkeurig opvolgen. PIANO gevraagd STUDENT VRAAGT welke particulier genegen is zijn piano tegen contante betaling aan hem over te doen. Prijs niet hooger dan f 500.-. Brieven fr. lett. S aan FOURÉE'S ad vertentie bur., Adriaaustraat 67, UTRECHT, ELECTR. LUXE BROOD- EN BANKETBAKKERIJ Lugestraat 14 - Telef. 257 Weder geregeld versch voorhanden onze bekende 30 cent per ons. 40 cent per ons. MANUFACTURENHANDEL j „DE FAAM" IAMGESTR.S AMERSFOORT in de ledamstsn, spierpijn, gewrichtepijn, rhennritliiek, •tijve hals. spit in den rug, influeutn,Jicht, hoofdpijn, a»n- geiicht-pijn, kiespijn en pjjnen Gebruik hiertegen SAN APERIN- tabletten Werken ganezend en pijn stillend. Koker 60 et., 3 kokers f 1.70 Fsbrrlknnt A. MIJNHARDT, Phnrm. Fabriek. ZEIST, B|J Apoth. en DrogMcn k

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 2