Bel dan op No. 42. vertoeven en daarom achtte hij het door B. en W. ingestelde onderzoek van nul en geen waarde. Hij drong er dan ook op aan, dat maatregelen zullen getroffen worden, dat iedereen onverschillig van welke religie hij ook zij, dezelfde rechten zou hebben om deze door de gemeente gesubsidieerde woningen te huren. Hij werd hierin gesleuud door ziju mede-lid Rekké, die het ook bekend is. dat de laatste 2 jaren alleen Katholieken de perceelen plegen te be wonen. Bij behandeling van punt 3, benoeming van een regent van het Burger Weeshuis, verzette de heer Hofland zich tegen de wijze, waarop in 'n dergelijke vacature wordt voorzien. Hij meent dat de regenten eens wat meer rekening moeten gaan houden met de nieuwe stroomingen, die in onze gemeente allengs meer en meer naar voren zijn gekomen. Een regent is mede verant woordelijk voor de opvoeding van de weezen, die ir. overeenstemming behoort te zijn met den geest van den tijd. Hij denkt aan zijn partijgenoot Weyland. die hier volkomen als regent op zijn plaats zou zijn. De Voorzitter merkt op, dat niemand aan de voordracht gebonden is, en de Raad derhalve vrij is in zijn benoeming. Regent werd daarna de heer A. M. Tromp van Holst, Over het advies van B. en W. op het adres van Klaassen, inzake verbetering van het plein Achter de Arnhemsche Poortwal was de heer Leinweber niet te spreken. Hij had een juffrouw dezer dagen gesproken, die schik had in bet aardige perceeltje, en nu vond hij het toch niet meer dan billijk dat de gemeente voor een goede bestrating Dat «aanhouden* van B. en VV. ken ik, zei hij dat is niks anders dan op den langen baan schuiven. Bovendien ze hebben bij mij in de Breestraat hier en daar wat gaatjes dichtgemaakt, daar was heelemaal geen haast bij. had men dien tijd liever besteed aan het hier bedoelde pleintje.* Wethouder Ruitenberg had betere ge dachte en over B.en W. Laten we dit nu maar eens aanhouden, je zult zien, mijnbeer A. C. R. O., dat we hel ditmaal niet op den langen baan schuiven. Toch stemde de heer Leinweber tegen het advies van B. en W. Het hielp hem echter niet, want er waren 12 andere coilega's die niet met hem medegingen. Met den toeslag op de brandstoffen gaat het dit jaar niet vlot. Eerst waren B. en W. er, zooals men weet niet voor te vinden, om, nu de loonen over 't algemeen ver hoogd zijn. die toeslagbeweging maar te blijven handhaven, doch dit jaar, be paalde de Raad, moest dien toeslag toch nog maar worden toegepast. Beider stand punt is verdedigbaar. Doch waar B. en W. de vorige maal hun voorstel als verworpen hadden terug te nemen, kwamen zij thans met een minder gelukkig idee, n 1. om den toeslag alleen te verleenen aan hen, die zich er voor komen aanmelden en mits die aanvragen door B. en W, worden goed gekeurd De heer Polder vreesde zelfs, dat we in den tijd van 20 jaar terug waren vervallen, zoo weinig toonden B. en W. te voelen voor den polsslag van den lijd. Wat B. en W. thans willen, aldus spr, is één stuk atmenzorg en bedeeling en de R.K, afge vaardigde Kraan viel z'n rooien broeder bij. »Ge tast den fatsoenlijken werkman in zijn eer aan,* aldus de heer Kraan, «de brutalen hebben nu eenmaal de halve wereld, en zij, die voor zoo'n bedelpartij niet in wieg zijn gelegd, mogen deu vollen prijs betalen, maar kunnen het niet, en nu zij daarmede ntet »te koop» wenschen te loopen, moeten ze maar, volgens B. en W. dure brandstoffen stoken Dat is een redeneericg die met de prac- tijk volkomen in overeenstemming Is. Maar Raadsheer Hofland sloeg den spijker niet minder goed op deu kop. »Dat beoordeelen,* zei hij. moet B. en W. overlaten aan een ambtenaar, natuurlijk! B. en W. kunnen niet alles zelf doen, en vooral iets wat zooveel tijd kost als dit. Maar, vervolgt de heer Hofland, boe willen jullie beoordeelen dat A toeslag noodig heeft, en B niet. Daarvoor zou een grondig onderzoek nood zakelijk zijn. Doch wie zou ook den amb tenaar moeten zijn, die een dergelijke groote verantwoordelijkheid op zich durft nemen, en die ongetwijfeld veel jalouzie, afgunst en naijver zaaien zal.* Dit alles overwegende is het beter aan een norm vast te houden. En de heer Verhoef deed een soort be middelingsvoorstel aan de band, om daar mede het karakter «armenzorg* weg te Nogmaals ging de zaak dus naar B. en W. terug, eti werd deze quaestie aange houden. Inmiddels deed de winter reeds zijn intrede, de eerste sneeuw liet na deze raadsvergadering niet lang meer op zich wachten, en een spoedige oplossing over lit wintervraagatuk zal dus wer.schehjk zijn. Van de brandstoffen ging het naar de katoen. Wat voelen we hier het gemis van de vrouw in den Raad, zei de Voorzitter, en hij had wel gelijk. We hadden het over gebleekte en ongebleekte katoen, dubbele breedte en enkele breedte, over sloopen en beddelakens, over goede en slechte quali- teiten, maar het resultaat was, dat men het katoen in deu vrijen handel toch nog te hoog in prijs acht en men het maar liever doet met de katoen van den Minister. Met 8—7 stemmen werd het voorstel van B, en W. verworpen, tegen de heeren Holland, Rekké, Overeem, Polder, Noorde wier, Voskuilen, Kraan en Leinweber. De Rondvraag werd in beslag genomen, door de duisternis, die er in onze stad nog maar al te veel heerschtde rooie broeders Overeem. Voskuilen en Rekké wenschen meer licht. Wethouder Veis Heijn zal zijn licht zooveel mogelijk laten schijnen. De heer Rekké deed een goed werk, er in 't publiek op te wijzen dat de baldadigheid van de jeugd hier in Amersfoort nog vee) te wenschen overlaat, ze gooien maar lan taarns en kousjes stuk eu de gemeente heeft maar werk in het vernielde te voorzien. Er was veel publiek, laten wij hopen dat de vaders hun jongens op die vernielzucht eens goed zullen wijzen. STADSNIEUWS. DISTRIBUTIE. De Directeur van het Levensmiddelen bureau maakt bekend dat, de broodkaart 115e tijdvak (voor witte brood degroengekleurde) geldig is van 3 tot en met 11 November 1919. In de week van 3 tot en met 8 Novem- oer 1919 wordt op bon No. 5 (vijf) der Suikertaart a'/s °os goedkoope suiker verkocht. Amersfoort, 30 Oct. 1919. De Burgemeester van Amersfoort, brengt ter kennis, dai in de gemeente Mijdrecht een geval van MILTVUUR is voorgekomen. Amersfoort, 28 October 1919. De Burgemeester voornoemd, v. RANDWIJCK. Gemeenteraad. In den Dinsdagavond gehouden Raad werden aan de gemeentelijken Handels avondschool met 3 jarigen cursus benoemd. FranschB, Hylkema en Mej. A. C. M. v. d. Werfhorstvoor Duitsch J. W. Kiel voor EngelschH. J. Veldhoen; voor Ma- chineschrijven Mevr. Meinesz van Santen; Ned. en Correspondentie A. J. Huijskensen K. WesterbeekStenografieM. J. van Dugteren. Benoemd werd tot Regent van bet Weeshuis de heer A. M. Tromp van Holst. Het voorstel B. en W. in zake toelage op Brandstuffen werd aangehouden. Het afwijzend advies van B. en W. in zake beschikbaarstelling katoen werd met 87 stemmen verworpen, Zaak Mr. van Traa. De uitspraak van Gedeputeerde Staten, inzake de schorsing van Mr. A. van Traa, als lid van den Raad, zal Maandag 3 November a.s. in het openbaar ten gouver nementshuize te Utrecht plaats hebben. O n d e r w ij s. De heer J. F. Schultink, leeraar aan de Handelsschool te dezer stede is benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te Hoorn. Onze stadgenoot, de heer A. Elzinga, onderwijzer aan de school in de Beekstraat, is als zoodanig benoemd te Epe. Jubileum. Zondag 2 November a.s. hoopt onze stad genoot Jan Burgers, meesterknecht van den heer A. J. van Zaliugen, Confiseur, Lange- straat, den dag te herdenken, waarop hij vóór 25 jaar bij dien patroon in dienst trad, en van welk tijdperk hij 22 jaar als mees terknecht bij hem werkzaam is. Waar een dergelijk langdurig dienstver band in casu getuigt van een goede ver standhouding en een wederzijdsche waar deering, die er heerscht tusschen werkgever en werknemer maken wij met genoegen van dit feit melding en twijfelen wij niet of het zal den trouwen jubilaris a.s. Zondag zeker niet aan belangstelling ontbreken. Plotselinge dood. Een 25 jarige juffrouw uit Hoogland ging gisterennamiddag naar haar naaister, hier iti de Schelvischsteeg. Daar aangekomen voelde zij zich onwel, waarna plotseling de dood intrad. Zij werd naar het politiebureau overgebracht er. andaar per politiebrancard naar Hoogland vervoerd. St. Nicolaasfeest. In verband met het feit, het droevige feit zeker, dat verleden jaar op vele scholen hier het St. Nicolaasfeest niet kon worden gevierd, omdat er voor dit doel geen vol doende gelden -waren binnengekomen w as dit vooreen paar vereer.igiugen oponder- wijs-terreln aanleiding om pogingen te doen deze St. Nicolaas-viering voor onze kleinen weer mogelijk te maken, en werd er een St. Nicolaas-Commissie gevormd, die zich ten doe"l stelt, de noodige financiën te ver zamelen om een 2500 tal kinderen van onze openbare scholen, uitgezonderd die van de scholen A en B(!) wederom op een ergeiijk kinderfeest te kunnen onthalen. Voor dit doel wordt de beschikking gevraagd over een bedrag van f 2500, zooals blijkt uit den oproep van de Commissie onder «Ingezonden* in dit nummer. Wij vertrouwen, dat de Commissie een gewillig oor door onze stadgenooten zal worden verleend, j waardoor het mogelijk zal worden het voor nemen, daarin kenbaar gemaakt, naar wensch te doen slagen. Men bedenke wel, wie de Commissie teleurstelt, stelt ook onze kinderen te leur, Kamermuziek-Vereeniging. Hier ter stede is opgericht een Kamer- muziek-vcreeniging. Het doel daarvan is, om het muzikale leveD alhier tot meerderen bloei te brengen. Ieder muziekliefhebber kan als lid toetreden. Op de maandelijks te houden bijeenkomsten worden door hen, die door het Bestuur worden uitgenoodigd, de andere leden van hun muzikale gaven te doen genieten, Kamermuziekwerken uitgevoerd. Het Bestuur hoopt zoodoende de beste der muzikale krachten onder de dillettanten hier ter stede te leeren kennen en hen ertoe te brengen zich op de verdere ontwikkeling hunner talenten toe te leggen, zich met anderen lo combineeren en de leden in staat te stellen met vele muziekwerken kennis te maken. Het Bestuur bestaat uit de dames: Mej. M. Knottenbelt en Mevr. van Haselen Couwenberg en uit de heeren Jhr. W. A. Ortt, P. J. Tiggers en J. Hoog. Zie verder advertentie. Hebt l' een Taxi of Auto noodig? Een s t ra atdemonstra t i e door den telepaath Romijn. Hedenmorgen ongeveer 11 uur ontvingen wij de telefonische uitnoodiging even naar «Amicitia» te willen komen, alwaar onver wacht de telepaath Romijn en zijn impressario hadden aangeklopt met de bedoeling hier ter stede a.s Maandagavond een openbare Séance in de telepathie te geven. In verband daarmede wenschte hij thans reeds een straatdemonstratie te geven, en zou hij de opdracht, die hij daarbij heeft uit te voeren, gaarne van «de pers» ontvangen, die zich dan tegelijkertijd kon overtuigen of hij zich al of niet op correcte wijze van zijn taak als telepaath gekweten had. Van zijn standpunt uit zeker geen kwaad idee. Wij begaven ons derhalve onmiddellijk naar Amicitia. waar wij met telepaath Romijn kennis maakten, in tegenwoordigheid van z'n impressario 'n tweetal onzer pers-collega's, van den rechercheur onzer politie Doorne kamp en den directeur van Amicitia, den heer Gonggryp. De pers had de opdracht op schrift ge steld en bevond zich in ons bezit, natuurlijk alles buiten den telepaath om. Deze opdracht hield in, dat de telepaath een mes zal nemen uit de linker-buitenzak van de jas van een onzer Verslaggevers, dit voorwerp mee te voeren langs Arnhemsche Poortwal, Arrhemschestraat, Varken&markt, Utrecht- schestraat en vervolgens deponeeren op de tafel in de kamer van het nader aangeduide perceel. Wij gaven dus nu het woord aan den telepaathdeze liet zich door een der pers collega's geleiden door middel van de be kende «contactstaaf» en zijn demonstratie nam een aanvang. Het mesje was spoedig door hem gehaald uit den zak van den bewusten collega, ging naar de deur van Amicitia, opende deze, liep naar buiten, begaf zich naar de Ambemschestraat, enfin, laten we er maar direct aan toevoegen, dat de opdracht in zijn geheel correct werd uitgevoerd en deze «straatdemonstratie* derhalve uitnemend is geslaagd, jammer alleen vcor den telepaath, dat bijna niemand de seance heeft opgemerkt; de voorbereiding was te kort. Wie het echter gezien mocht hebben kau mede getuigen, dat de opdracht van de pers volkomen tot haar recht gekomen is. In ieder geval, waar wij door persoon lijke ondervinding onomwonden kunnen constateeren, dat de telepaath Romijn ons in geen enkel opzicht heeft teleurgesteld, twijfelen wij er niet aan of de dcor hem te geven seance op a.s. Maandag, zal door velen worden bijgewoond. Wij kunnen die bijwoning dan ook ten zeerste aanbevelen. Vereeniging van Huisvrouwen. Het Comité van de Ned. Vereeniging van Huisvrouwen der afdeeling Amersfoort heeft gemeend, voor ben, die belangstellen in 't voortgezet onderwijs voor meisjes, ouders en belangstellenden dus, a.s. Maan dagavond 3 November ten 8 uur een lezing te doen houden door den Inspecteur van het M. O den heer G. Bolk-.steijn, in het Logegtbouw te dezer stede Met het oog op het belangrijk onderwerp willen wij niet nalaten onze lezers op te wekken, deze lezing wel te gaan bijwonen. Heerlijkheid Stoutenburg. Geen enkel bod kwam er Dinsdag voor den massa-verkoop in van de Heerlijkheid Stoutenburg. Kooper van 'i grootst aantal perceelen is mr. G. J. Verburg t te Den Haag, die voot een gezamenlijk bedrag van f 268.520 gemijnd heeft de perceelen 23 tot en met 48, 54 tot en met 78. De geheele verkoop bracht op f 635.735. Prof. Armbestuur. De prijzen voor de verloting, te houden door het Protest. Armbestuur, liggen in «Ons Huis* tentoongesteld, waaronder eenige die vrij kostbaar zijn, terwijl ook het aan tal prijzen grooter is dan vorige jaren. De hoofdprijs is een sprei, vervaardigd door de hoogbejaarde dame Mej. Kochius. Mevrouw de Groot schonk de noodige mandjes heerlijke fruit je zou er zóó in happen terwijl ook de bloemisten zich niet onbetuigd lieten. Aanbesteding, De aanbesteding had plaats van den wederopbouw van bet afgebrande perceel aan het Groote Spui no. 21 door den ar chitect W. van Scbaik. Ingekomen zijn 4 biljetten. 1 Van der Linden, Hilversum, voorf28200. 2 A. van den Brink, alhier, f32810. 3. G. van Nes, alhier, f32930 en E. de Bruin, voor f33300. Rechtszaken. Door de Utrechtscbe Rechtbank werd wegens distributie-overtreding veroordeeld A. B., 39 jaar, alhier tot f 10 boete, subs. 10 dagen hechtenis en G. J. v. E. 38 jaar, koopman, wegens strooperij in vereeniging van sprokkelhout ten nadeele van A. G. de B. (gediend 20 October j.l.) tot f 7.— boete, subs. 7 dagen hechtenis. Uit het politie-rapport. Een minderjarige jongen werd door onze politie op transport gebracht naar Hilversum. Bekeurd werd iemand wegens het be rijden van 'n rijwiel zonder licht. Vier personen zijn in arrest gesteld wegens openbare dronkenschap. Aan één persoon werd nachtverblijf verleend. In arrest is een persoon gesteld die in openbare dronkenschap verkeerde en in gezelschap was van zijn vrouw, aan wie nachtverblijf werd verleend. Beiden zijn den volgenden dag samen wêer op stap gegaan. Buitenlandsche Kroniek. De veroordeeling van de redac teuren der «Belgique*. In het proces tegen «La Belgique* zijn de volgende vonnissen uitgesproken. August en Aim* Hutt elk 20 jaar gevangenisstraf. Jozef Moressée 15 jaar. Ghesquières to jaar dwangarbeid, Nyst 10 jaar gevangenisstraf, Grimberghe en Ledoux twee jaar. André Moressée en Hanneuse zijn vrijgesproken. Het Hof houdt de conclusies der civiele partij (de Belgische regeering) welke 5) mlllioen schadevergoeding eischt, tot de zitting van November in beraadslaging. De drie vragen, die de jury te beant woorden had en welke voor elk der be klaagden golden, luidden als volgt: ie. Is beklaagde schuldig na 20 Augustus 1914 en vóór 22 October 191Ó in Belgiö steun verleend te hebben aan den vijand, den vooruitgang van de vijandelijke wapens bevorderd te hebben, door de trouw der bevolking jegens Koning en Staat of jegens de geallieerden te hebben doen wankelen? 2e. Is beklaagde schuldig na 22 October 1916 hulp verleend te hebben aan den vijand, den vooruitgang van de vijandelijke wapens bevorderd te hebben door de trouw der bevolking jegens Koning en Staat of jegens de geallieerden te hebben doen wankelen 3e. Is beklaagde schuldig opzettelijk de politiek van den vijand gediend te hebben, medegewerkt te hebben aan de wijziging van wettelijke instellingen door den vijand en de trouw van de bevolking te hebben doen wankelen? De nieuwe strafwet tegen den woeker. De maatregelen, die in Frankrijk tijdens den oorlog genomen waren om de onge oorloofde speculaties in voedingsmiddelen tegen te gaan zijn met drie jaar verlengd met ingang van 24 October 1919. De straffen zijn verzwaard; zij loopen nu van twee maanden tot 5 jaar gevangenisstraf en van 500 tot 200.000 francs boete. De boete kan bovendien opgevoerd worden tot het dubbele var. de onrechtmatig genoten winst. Publiek- makingen aanplakking van het vonnis zijn verplichtend gesteld. Tot verbod van verblijf en, bij recidive, tot sluiting van verkoop van staatswege van de zaak of fabriek, kan worden besloten. Daar de minimum-straffen gelijk zijn gebleven, is bot te hopen, aldus de «Echo de Paris*, dat de rechter ruim schoots gebruik zal maken van de gelegen heid die hem gegeven Is om in den vorm van boeten de woekerwinsten terug te vorderen, die ten koste van den consument gemaakt zijn. Het huwelijk van groothertogin Charlotte. Het huwelijk van groothertogin Charlotte met den prins van Bourbon Parma zal op 6 November te Luxemburg plaats hebben. UIT DEN OMTREK. De Bilt, Otn tt uur Dinsdagavond j.l. is onder verdachte omstandigheden door een onbe-

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 2