Bank-Associatie Juffrouw, WINKEL JUFFROUW Meid-Huishoudster. F. H. LOMANS kend gebleven persoon aan «en ingezetene dezer gemeente verkocht een zeer goed zwart gelakt heerenrijwiel merk Astra no. 18900 welk rijwiel vermoedelijk van dief- stal afkomstig is. De kooper die een kwi tantie verlangde met plakzegel begaf zich met den verkooper in de richting van het politiebureau. Daar had de laatste niet van terug, hij nam de vlucht in de richting Soestdijksche Weg en verdween in het boscb. Het is de politie tot dusver nog niet mogen gelukken den verkooper op te sporen. Doorn. De ex-keizer heeft tot rentmeester be noemd den heer Reisermann uit Amsterdam. Voor deze is gehuurd de villa Beaulieuaan de Sparrenlaan; het huis zal eerstdaags be trokken v Ha vijk. Naar de »Tel.« verneemt heeft het ge val, dat zich verleden week Woensdagnacht in het vreemdelingenkamp afspeelde, ern stige gevolgen gehad. Drie Russen tracht ten dien nacht, ten einde te ontvluchten, de schildwachten om te koopen, hetgeen mis lukte. Toen de schildwachten de vluchte lingen aanriepen, zetten zij het op een loopen. Eenige kogels, die hun werden nagezonden, misten hun doel. De patrouilles, die het kamp werden ingezonden moesten onver richter zake terugkeeren, waarna de barak ken werden onderzocht. Een Rus werd ge arresteerd, doch zeide niet schuldig te zijn en weigerde mede te gaan. De man wilde zich verwijderen, doch een officier van piket schoot op hem en de kogel drong door hals en mond van den Rus. Als protest procla meerden de overige kampbewoners een hongerstaking. Van de 400 vreemdelingen weigerden er 350 te eten. Zaterdag is door de autoriteiten een onderzoek naar het voorgevallene ingesteld. Inmiddels heeft de kampcommandant, die ook te Oldenbroek reeds het bevel over het kamp voerde, de gepensionneerde kolonel Van Alphen, zijn functie neergelegd. Hij is naar zijn woon plaats vertrokken.» Hilversum. Een bewoner te dezer plaatse is door de Amsterdamsche politie aangehouden, ver dacht van verduistering van f 6000 ten na- deele eener firma gevestigd aan het Rokin te Amsterdam. Ede. De bouwvereeniging alhier is in onder handeling getreden met het gemeentebestuur over een geschikt terrein voor den bouw van een acht en twintigtal middenstands woningen. Reeds is een architect benoemd. Het plan is ook een groot aantal arbei derswoningen te bouwen. BINNENLAND. Groot verlof. De Minister van Oorlog heeft het voor nemen, alle thans onder de wapenen zijnde dienstplichtigen wier eerste oefening reeds u geöindigd, zoo spoedig mogelijk en zij, wier eerste oefening nog in den loop van dit jaar zal eindigen, zoodra mogelijk na afloop dier oefening, althans uiterlijk 31 December «919, met groot verlof te zenden. Voorts bestaat bet plan om na 1 Januari 1920 alle vóór dien datum opgekomen dienstplichtigen dadelijk na afloop van hun eerste oefening in het genot van groot verlof te stellen. In verband hiermede heeft de Minister aan den commandant van het veldleger verzocht, mede te deelen of daartegen overwegende bezwaren bestaan en, zoo ja, Bestaan er geen overwegende bezwaren, dan wenscht de Minister tevens te weten, welke bijzondere maatregelen nog dienen te worden getroffen om in de verschillende diensten bij den troep enz. te kunnen voorzien. R ij s t. De Nederlandsche Kruidenierabond heeft een schrijven gericht aan de Vereeniging van Nederlandsche gemeenten, waarin het bestuur, gezien het voornemen der Vereeni ging om over te gaan tot den aankoop van 15000 balen Siamrijst tegen den prijs van 27.50 dollar per 100 K. G. all. Nov. of Dec. en die rijst over verschillende ge meenten van ons land te verdeelen ver zoekt aan de gemeenten welke die rijst betrekken te adviseeren, ze te doen ver- koopen (distribueeren) door de bona fide winkeliers en zulks tegen een matige winst. Het wijst o.m. op, dat door de winkeliers met den verkoop te beiasten, de gemeenten geen bedrijfskosten krijgen, terwij! het tevens ook meent dat zijn leden als belasting be talende burgers aanspraak mogen maken op steun der gemeente Het spoorwegongeluk bij Weesp. Dinsdagmorgen werden voor de Eerste Kamer der Amsterdamsche Rechtbank een aantal zaken aanhangig gemaakt, tegen de H. IJ. S. M. waarbij deze Maatschappij aan sprakelijk werd gesteld voor het groote spoorwegongeluk bij Weesp op 13 Sept. 1918, en waarbij een 25 tal slachtoffers of familieleden een eisch tot schadevergoeding hebben ingesteld. Het dienen van eisch in deze zaak werd uitgesteld tot Dinsdag 25 Nov. a.a. Een legast van een milloen. Wijlen mejuffrouw II. W. van Kuyk, te Arnhem, heeft haar vermogen, dat geschat wordt op één milioen, vermaakt aan de Dullertstichting aldaar. De Pseudo-doofstomme. De Vierde-Kamer der rechtbank te Amsterdam veroordeelde den Duitscber F. F. B., die zich twee en een half jaar doofstom nad gehouden en als patiënt in de doofstommeninrichting aan de Westermarkt te Amsterdam verbleef tot ongeveer Juli j.l., toen hij zich ontpopte als inbreker en in den nacht van 12 op 13 Juni in een perceel de Prinsengracht en in den nacht van 3 op 4 Juli in een perceel aan de Keizers gracht had ingebroken, waar goederen en zilverwerken werden ontvreemd. De recht bank veroordeelde bekl. wegens diefstal tot een gevangenisstraf voor den tijd van 2 jaar en 6 maanden. De eisch was 3 jaar en 6 maanden. Verdachte vreemdeling Maandag heeft de politie te 's-Graven- hage gearresteerd een vreemdeling, die door de politie verdacht werd, dat hij n politieke redenen hier te lande vertoefde. Men was er achter gekomen, dat hij op een kamer in de Koningstraat verblijf hield, waarheen de politie zich dan ook begaf om hem te arresteeren. Toen hij zich geknipt zag. schoof hij plot seling het raam op en sprong uit de eerste verdieping naar beneden, waarna hij op de vlucht ging. Men had echter op straat ook eenige rechercheurs opgesteld, die den vluchteling naholden, terwijl een van hen hem een schot nazond, zonder hem te treffen. De verdachte liep echter door, maar vluchtte In een botje, 't welk doodliep en waarin hij dan ook spoedig werd overmand, waarbij hij zich echter hevig verzette. Bij de fouilleering bleek, dat hij een aan zienlijke som gelds bij zich had, maar geen papieren, evenmin een pas, zoodat hij zonder papieren over de grens is gekomen. Een verder onderzoek omtrent dezen vreem- deling, die uit Oostenrijk afkomstig is, wordt J voortgezet. Intusschen is hij in arrest gesteld in af wachting of hij geïnterneerd of over de grenzen zal worden gezet. Ingezonden Stukken. Duiten verantwoordelijkheid der Redactie. Kopy van ingezonden stukken, al dan niet geplaatstwordt niet teruggegeven. I)e Noodkreet: Bedt de Kindoren. Oproep aan de moeders, de vrouwen van Nederland. Zijt gij, moeders en vrouwen wel eens tegenwoordig geweest bij de aankomst van een trein met ondervoede kinderen? Hebt gij bij velen daarvan gezien de holle oogen, die U star aankijken, de soms wezenlooze uitdrukking op het gelaat, de stokkerige beenen En zijt gij ook wel eens tegenwoordig geweest bij het vertrek van zoo'n groep? Hebt gij toen niet met ontroering kunnen ontwaren de groote lichamelijke, maar even zoo de geestelijke verandering door hun verblijf alhier te weeg gebracht? Lichame lijke achteruitgang toch staat in het nauwst verband met den geestelijken. En is het nu niet een heerlijke zelfvol doening, om met slechts geringe opoffering het leven te kunnen redden van een on schuldig kind? Want wie ook de schuld van de wereldellende moge- dragen, zeker de jonge slachtoffertjes niet. De jongste berichten in de dagbladen melden, dat alleen in Hongarije honderd duizend kinderen op het punt staan van honger te sterven Tienduizenden vaders en moeders zijn on machtig hun kinderen slechts een droppel melk, een bete broods te kannen geven. De snelste hulp is hier onmiddellijke ver zending naar ons land, evenals er ook dui zenden kinderen gaan naar de noordelijke landen. Waar wij Nederlanders zoo hoogst dankbaar zijn, om buiten de gruwelen van den oorlog te mogen blijven, daar is het onze plicht, getrouw aan onze traditiën, de behulpzame hand te bieden. Wij vragen dan ook aan U allen, moeders en vrouwen van Nederland, ruimt voor eenigen tijd een plaatsje in Uw buiskamer in voor een ondervoed Duitsch of Oosten- rijksch kind. Daar, waar er reeds kinderen zijn, zal dit offer niet grout zijn. Ter geruststelling moge dienen, dat de te verzenden kinderen alleen ondervoed, niet ziekelijk zijn en vóór hun vertrek ge neeskundig worden onderzocht. En gij, die door den oorlog Uwe inkom sten zoo zaagt vermeerderen, zendt ons Uwe giften aan Mevrouw C. J. TUYT, Obrechlstraat 68, Den Haag voor Hongarije of aan Mevrouw FRANZIE- HEIMANN, Secretaresse v. d. Ned. Centrale voor Vacantiekinderen uit Dultschland, Afd. Den Haag, Louise-de-Colignystraat 51 Den Haag. Het St. N1 c o 1 a as-f e e s t op de Openbare Lagere School. Sedert tal van jaren werd op de Open bare Lagere Scholen hier ter stede het Sint Nicolaasfeest gevierd. Door het personeel der betreffende inrichtingen van onderwijs werd veel zorg besteed aan het welslagen van het feest der kleinen. Het grootste bezwaar echter was wel het gebrek aan voldoende middelen. Van jaar tot jaar werd de beschikbare som, die uit vrijwillige bij dragen werd gevonden kleiner, en in 1918 kwamen de - bijdragen zoo slecht in. dat meti op vele scholen hoe ongaarne ook moest besluiten geen St. Nicolaasfeest Groote teleurstelling bij tal van kinderen voor wie het feest op de school veelal de viering thuis moest vervangen. De vereeniging «Volksonderwijs» en de Bond van Ned. Onderwijzers» meenden eene poging te moeten doen om de St. Nicolaas-viering op de O. L. Scholen voor het vervolg financieel mogelijk te maken. Uit beide vereenigingen werden eenige leden aangewezen om eene Commissie te vormen voor de St. Nicolaasfeesten op de O.L. en Voorber. Scholen. De Vereeniging van Hoofden van Scholen benoemde eveneens een lid voor genoemde Commissie. Bij onderzoek is gebleken dat i 2500 kinderen van Openbare Scholen (behalve die van Scholen A en B) voor het St. Nicolaasfeest in aanmerking zullen komen. De Commissie rekent een gulden voor elk kind, welk bedrag, gezien de duurte van alle artikelen, zeer zeker niet te hoog is geraamd. Er is dus f 2500.— voor dit doel noodig. Zeer zeker geen kleine som, Alleen wan neer ALLEN medewerken, zal het mogelijk zijn dit bedrag bijeen te brengen. Gezien het sympathieke doel neemt de Commissie de vrijheid een dringend beroep te doen op aller medewerking. Bijdragen worden gaarne bij ondergeteekende com missie-leden ingewacht, bij voorkeur aan het adres van den secretaris, M. de Pool, Bergstraat 1. De Commissie voornoemd, Mej, J. buytenhuis, Langestraat 1. Mevr. Dros-Keizer, Huygenslaan 2. F. Faber, H. van Viandenstraat 14. H Kuilman, P. Borstraat 33, se Secretaris. G. A. v. Mechelen, G. v. Stellingwerfstr. 87, Voorz. A. J. B. Merckx, Arnhemscheweg 60. M. de Pool, Lange Bergstr. 1, Secretaris. Mej. W. Ravenhorst, Hof 19. Mevr. Sanders—Huydecoper, •Snoekheuvel». Mr. Dr. M. Tydeman, Prinses Marialaan 1. H. J. Veldhoen, Huygenslaan 14, A tg cm. Adjunct. G. de weerd, Joh. v. Oldenbarneveldl. 34, Pcnningm. ADVERTENT1EN. GEVRAAGD voor controle en andere werkzaamheden een flinke goed kunnende rekenen en schrijven en takt bezittend om met meisjespersoneei om te gaan. Aanvangsloon f12.per week. Br. fr. letter N. aan SI.OTHOUWER'S bock handel, Langestraat 77. WINKELJUFFROUW. Gevraagd met 1 Dec. a.s. op een groot mooi dorp een bekwame extern, in een zaak van kristal-, glas-, porcelein, huishoudelijke artikelen en speel goederen. Van goeds getuigen voorzien. Brieven franco onder lett. A. B. Bureau van dit Blad. GEVRAAGD een bekwame gewend met kleine kinderen om te gaan en tegen 1 Dec. of eerder een Loon voor beiden nader overeen te komen en zonder goede getuigen onnoodig zich aan te melden. Adres Mevrouw HAALMEIJER, Juli- analaan 5, Baarn. f 1894 3 NOV. 1919 3$ Hiermede heb ik het genoegen te kunnen mededeelen, dat mijn trouwe meesterknecht, de heer JAN BURGERS f 3^ op 2 November a.s. den dag hoopt sjg 3^ te berdenken, dat hij vóór 25 jaar bij mij in dienst is getreden, '^jg 3jy Dat het den jubilaris op dien dag /<g niet aan bewijzen van belangstelling .'g zal ontbreken is de wensch van zijn s^g patroon /g A. J. VAN ZALINGEN. Amersfoort, 30 October 1919. Voor gezinnen, waarvan 3 of minder leden de bijeenkomsten bezoeken, bedraagt de contributie f3.- 's jaars per gezin. Voor grootere gezinnen f5. Zich als lid op te geven bij de secretaresse Mej. II. KNOTTENBELT, ütroMsclmieg 9 8MAKËLUKF DINERS Wil men goedkoop en smakelijk dineeren, bestelle men een der onderstaande MENU'S bij G. II. v. d. BERG. Beestenmarkt fit», alhier. Menu f 1.5C Soep - i»/2 ons vleesch - groenten aardappelen dessert. Menu. f 1.25 Soep 1 ons vleesch groenten aardappelen dessert. Menu f 1.— i'/l ons vleesch - groenten - aardappelen. Menu ék, 11.- Soep» 1 ons vleesch - groenten - aardappHen. Prima kwaliteit artikelen. Goede referentiën, v/h. werkzaam in de keuken v. H.H. Officieren. BEZORGING AAN HUIS. - Tel. 23»- De samenstelling van ieder der 20 soorten van Primula's Soepen in tabletten is met zooveel zorg geschied, dat ze ten volle aan de meest strenge eischen voldoen en de nadeelen die men bij andere conserven op den koop toe heeft, missen 48 Haf - Teleroon 356 - Amersfoort ELECTRO-TECHNISCH HU RE AU LICHT- en KRACHTINSTALLATIE MODERNE BLIKSEMBEVEILIGING Wertheim öoni|>ertzl834 enCretlietvereenigingl853 Kantoor Amersfoort Zuidsingel 43 Kapitaal ei Reserves f 14.000.000 Alle bank- en effectenzaken

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 3