Bel dan op No. 42. STADSNIEUWS. Gemeenteraad. In den Dinsdagavond gehouden gemeente raad werd een Commissie van onderzoek benoemd voor de door B. en W. aange boden gemeenterekening over 1918. be staande uit de raadsleden Mr. van Traa, Nieuwendijk en Hofland. Bekrachtigd werd het voorstel van B. en W. tot het aangaan van een premie-leening groot 3 millioen gulden. Tegen de heeren Mr. Stadig en Ooster veen. Machtiging werd aan B. en W. verleend tot aankoop vau een auto-beerwagen met inhoud van 3000 liter. Het tegenwoordig materiaal bestemd voor het vervoer der beerstoffen voldoet niet meer aan de eischen. Aangenomen werd het voorstel B. en W. om aan de Vereeniging V. I. O. S. een voorschot te verleenen van totaal f 455.000 voor den bouw van 60 woningen, doch deze woningen te zijner tijd ter beschikking te stellen, zoowel voor militairen als burgers. Mr. van Traa. wiens schorsing door Ged. Staten is opgeheven, was bij de beraad slagingen weder tegenwoordig. Militaire mutatlen. De te Luit. L. A. M. Koppert van het 5e Reg. Inf., thans werkzaam ten bureele van den Commandant In de Nieuwe Hol- landsche Waterlinie te Utrecht, wordt 1 December a.s. voor onbepaalden tijd gede tacheerd bij de Luchtvaartafdeeling te Soes- terberg. De te Luit. J. F. B. Weber van het 5e Reg. Inf. is benoemd tot Adjudant bij bet 2e Bat. van dat regiment, terwijlde teLuit. J. Bos van het 5e Reg. Inf. is benoemd tot Adjudant bij het 3e Bat. van dat regiment. Gemeentelijke duurte-commissie Door den Leer J. Hofland is in de eerste vergadering van de commissie tot bestrij ding der duurte onderstaand elf-tal vragen iDgediend. Naar wij vernemen wenscht hij deze vragen te doen beschouwen als een lijn, waar langs zich het onderzoek beeft te bewegen. Blijkt uit het onderzoek, dat de productie en distributie op zoon on-ecor,omischewijze geschied^ als deze vragen veronderstellen, dan zal het resultaat zeer stellig gemeente lijke bemoeiing zijn. 1. Wordt bij de bevoorrading van buiten, de beschikbare arbeidskracht op oordeel kundige wijze aangewend? 2. Is de bestaande ordelooze wijze van aankoop niet de oorzaak, dat noodeloos ka pitaal wordt geëxploiteerd 3. Indien de detailhandel anders werd georganiseerd, zou dit geen besparing van arbeidskracht geven? 4. Geeft de tegenwoordige wijze van aanvoer en distributie voor den handel niet te veel risico tengevolge van wisselende marktprijzen 5. Is dit risico oorzaak, dat sommige levensmiddelen hooger in prijs zijn, dan strikt noodzakelijk is? 6. Kunnen overeenkomsten omtrent ar beidsvoorwaarden tusschen werknemers en werkgevers soms oorzaak zijn, dat door den werkgever een grooter deel aan de arbeids- opbrengst wordt onttrokken, als de normale waardemeter hunner arbeidsprestatie aan geeft 7. Leidt het monopolistisch karakter van sommige groot-kapitalistische bedrijven niet tot een prijszetting, waaraau de detailhandel ntet vermag te ontkomen? 8. Leidt het monopolistisch katakter dezer grootbedrijven niet tot opheffing der vrije mededinging? 9. Als de vrije mededinging zoowel op de markt als in den detailhandel is opge heven, welke hefboom tot eveuwichtsher- stelling tusschen behoeften en koopkracht is er dan aan te wenden 10. Is als overgangsmaatregel naar een reconstructie van bevoorrading en verdeeling het systeem van >open kaart spelen» ook aan te bevelen? 11Kan een Gemeentebestuur op grond van Artikel 135 der Gemeentewet de par ticuliere ondernemingeu onder accountant- controle stellen? Gouden jubileum der C.J. V. Ter geicgenheid van de viering van het 50-jarig bestaan der Amersfoort6Che Christe lijke Jongemannen Vereeniglug (Y.M.C.A.), heeft zich onder voorzitterschap van onzen Burgemeester een Eere-Comité gevormd, bestaande uit de heerenN. Vels-Heyn, Wethouder der Gemeente Amersfoort, Ds. K. den Hollander, Ds. J. Pannebakker, Ds. B. Batelaan. Predikanten der Ned. Herv. Gemeente. F. Wesseliug, President-Kerk voogd, W. Kleber en M. van Heioma, Ouderlingen der Ned. Herv. Gemeente. De datum van oprichting is 22 November 1869 en de feestelijke herdenking zal plaats hebben van 22 tot en met 29 November, dus gedurende acht avonden met telkens een ander programma voor de verschillende takken van arbeid. Thans zijn bij de vereeniging aangesloten 90 leden boven en 160 beneden 15 jaar, dus in totaal 250 leden, ongerekend de be gunstigers. Het spreekt dus van zelf, dat het zeer moeilijk was om voor zulk een uitgebreide organisatie de noodige lokali teiten voor de feestviering in Amersfoort te vinden. Zoodoende moest de feestviering wel over een geheele weck worden uitge strekt. Van de oprichters zijn thans nog zes in leven en in Amersfoort woonachtig. Multatuli-huldlging. Het is onze lezers zeker niet onbekend, dat de plannen om over ons geheele land een Multatuli-huldiging op touw te zetten, ter herdenking van diens 1 oosten geboorte dag (2 Maart 1920) een vasten vorm heb ben aangenomen en in verschillende plaat sen van ons land Comité's zijn tot stand gekomeu, om deze huldiging grootsch te doen slagen, ter eere van den man die den geweldigen strijd gevoerd heeft voor recht en menschelijkheid, Douwes Dekker den populaireu schrijver van den »Max Ha velaar» en andere werken, onder diens schuilnaam: Multatuli. Ook hier in Amersfoort heeft zich voor dit doel reeds een voorloopig Comité ge vormd, welk Comité thans in een adverten tie in dit nummer een oproep doet aan hen. die aan deze huldiging wenschen mede te werken, om a.s Maandag 17 dezer de ver gadering bij te wonen, die ten 8 uur zal gehouden worden in den foyer van »Ami- citiac ingang terraszijde. Wij wekken gaarne allen, die maar iets voor dit groote doel gevoelen, op, deze vergadering bij te wonen, opdat ook Amersfoort toone.dat het groote mannen weet te eeren. Bond van Technici. Hedenavond zal onze stadgenoot de heer A. C. Koppejan voor den boud van Technici afd. Amersfoort in hotel »Monopole« een lezing houden over >Het Relativisme inde Natuurwetenschap.» Veiling. Dinsdagavond is door den notaris J. Bolk in hotel >de Zwaan» o.m. in veiling gebracht de villa met tuin aan de Snouckaertlaan no. 1 en het daarachter gelegen bouwterrein v, Persijnstraat). Deze perceelen werden ge kocht door den heer P. J. Hamers voor f 35700.—. Een heerenhuis met erf en tuin. Wevers singel 20 werd opgehouden voor f 6000. Telepaath Morinl. Dinsdagavond gaf de telepaath Morini in Amicitia» een telepathische seance, die zeker niet minder goed geslaagd is, dan vorige seances, die wij op dit terrein reeds hebben medegemaakt. Het talrijk opgekomen publiek liet zich niet onbetuigd om deu telepaath in de ge legenheid ie stellen van zijn praestatie te doen blijken. Daartegenover werden^ de opdrachten, die hem werden voorgelegd, zeer bevredigend door hem uitgevoerd. Na de pauze hield de beer Morini zich onledig met hypnose en massa-suggestie. Ook hierin werden het soms interessante oogenblikxen en konden we het alleen maar bejammeren, dat er geen konijnen of kippen waren mede gevoerd, Oghetwijfeld zou zulk een demonstratie deu avond wel hebben verhoogd. Wie weet, wat we nog krijgen Gymnastiek -Vereeniging Excelsior.» Maandagavond gaf onze Gymnastiek- Vereeniging Excelsior» voor een dicht bezette zaal in >Amicitia< onder leiding van haren directeur, deu heer J. J, v. d. Linde een welgeslaagde propaganda-uitvoering, die o.m. werd bijgewoond door onzeu burge meester, Mr. Graaf vau Randwijck. De voorzitter van het Middengewest der K. N. G. V., Kapitein H. Bierman, wees er in zijn openingsspeech op, dat, niettegen staande bijna iedere vereeniging op het terrein der Gymnastiek met groote moeilijk heden heeft te kampen, van Excelsior» toch getuigd kan worden, dat directeur en leden mannen zijn die weten van aanpakken en daardoor resultaten worden bereikt, die deze vereeniging een goede toekomst waarborgen. Hij liet daarbij niet na warme woorden van waardeering te richten tot den leider, den heer v. d. Linde, eea directeur als hij is de ziel der vereeniging, voor hetgren hij op dit terrein ^eeds heeft gewrocht en sprak een opwekkend woord tot de werkende leden en adspiranten, daarbij in de eerste plaats denkende aan de dames-leden van Excelsior» om zorg te dragen, door een •steeds hooger» den naam van hun vaandel hoog te houden. Vervolgens trad mejuffrouw M. Vierdag naar voren, om als vertolkster van alle leden der vereeniging den heer v. d. Linde als directeur te huldigen voor hetgeen hij in "t algemeen en in 't bijzonder voor •Excelsior» heeft gedaan op het gebied der Gymnastiek. „De vereeniging, opgericht ïn 1917, waarvan de heer van Zonen directeur was, is na zijn heengaan, begin 1918, zoo goed als leveuloos gewordengij, geachte heer v. d. Linde, zijt het geweest, die met den heer Vial de vereeniging weer stevig heeft aangepakt, waarvan alsresultaat, dezen avond! Moge het U dan ook gegeven zijn, Excelsior te brengen tot een der beste van ons land. Wij leden, dames en heeren, beioven U trouwen steun, en bieden U uit dankbaarheid dezen lauwerkrans aan.1' Alstiu werd het goed voorziene programma achtereenvolgens keurig afgewerkt en met groote aandacht en belangstelling door de aa.iwezigen gevolgd. De praestatien, die dezen avond aan den den dag gelegd werden, getuigen van groote wilskracht en kunnen leden en directeur met voldoening op deze uitvoering doen terugzien. Jammer, dat de vertolker der voordrachten, die ter afwisseling dienden, niet kon be vredigen. Moge het bestuur van „Excelsior" daarvan goede nota nemen en bedenken •beter niets, dan zoo iets». Uit het politie-rapport. Zekere T. wonende aan den Liendert- scheweg doet aangifte van diefstal van een rijwiel, dat hij bij avond gedurende eenige uren buiten voor de deur van zijn woning had laten staan. Wordt onderzocht. Van de Amsterdamsche politie over genomen de minderjarige M. bestemd voor Enschede. Tegen een 4 tal jongens is procesver baal opgemaakt wegens het gooien met sneeuwballen Zekere v. Z. Bisschopsweg gooide met een sneeuwbal een ruit in bij den heer V. Terzake zal proces-verbaal worden opge maakt. Van de Amsterdamsche politie overge nomen het minderjarig meisje v. d. B. wonende te Zwolle. Door de recherche is aan het spoorweg station alhier aangehouden een meisje, Sch. met haar kind. Zij worden beiden door de recherche uitgeleid naar Duitschland. Zekere G. wonende Leusderweg is be keurd ter zake het voldoen aan een natuur lijke behoefte buiteu de daarvoor aange wezen plaatsen. Hebt U een Taxi of Auto noodig? BuitenlancUche Kroniek* Drukkersstaking te Par ij s. De kranten niet verschenen. De algemeene stopzetting van het kran- tenbedrijf, die reeds sedert weken te Parijs verwacht werd, is in den nacht van 10 op 11 dezer eindelijk een feit geworden. Dins dagochtend was er op de boulevards slechts een enkel blad verkrijgbaar, getiteld >Presse de Paris», uitgave van de gezamenlijke Parijsche dagbladen. Dit blad, dat feitelijk niets anders is dan het >JourDai», waarvan men den kop veranderd heeft, is nog grootendeels gevuld met oude copy. Naar de »Presse de Paris» meldt, hebben alle arbeiders in de dagblad-drukkerijen het werk neergelegd, na twee vergaderingen die 's ochtends en 's middags werden gehouden. Op de eerste wareu uitsluitend de drukkers aanwezig en op de tweede ook de overige arbeiders in het courantenbedrijf. Beide ver gaderingen spraken zich met groote meer derheid van stemmen voor de staking uit. Omtrent de voorgeschiedenis van deze staking het volgende: Onmiddellijk na het uitbreken van de staking der employé's in deu boekhandel overwoog de bond van vakvereenigingen in papier- en carion-industrie, de drukkers tot een solidariteitsstaking over te halen. Ten slotte deed men destijds slechts een beroep op de loopers en het expeditie-personeel, die echter na een staking van enkele dagen het werk hervatten. Het denkbeeld van een drukkersstaking was echter gelanceerd en bleef in de lucht zweven. Het conflict brak ten slotte uit naar aanleiding van een eisch der drukkers om een loonsverhooging van vijf francs per dag. Volgens de directeuren kon deze eisch slechts worden ingewilligd na verhooging van den prijs der kranten. De prijs zou dan vijftien centimes moeten worden. Verscheidene bladen werken thans reeds met verlies. Ds arbeiders beschouwen dit antwoord all onvoldoende. In de afgeloopen week had men een referendum georganiseerd, waarvan de uitslag gunstig was voor de staking. Op de beide laatste bijeenkomsteu werd dit resultaat slechts bevestigd. De dagblad-directeuren besloten 's avonds laat tot de uitgave van de »Presse de Paris». Aan het hoofd van hun krant publiceeren zij de volgende mededeeling: Ondanks een arbeidscontract, dat tot den toen Juni 1920 bindend was, heeft de organisatie der druk kers te Parijs plotseling de staking afge kondigd. Dit besluit is des te betreurens waardiger, daar het juist op den dag komt. waarop de pers het jaarfeest van de over winning en den vooravond van de verkie zingen voor de wetgevende lichamen moest vieren. In een geest van solidariteit, welken de Parijzenaars zullen begrijpen, zijn de bladen in de hoofdstad overeengekomen in de periode van stilstand in de drukkerijen dit eenige blad te laten verschijnen, dat te danken is |aan de medewerking van al onze Parijsche collega's (volgen de namen}. De tarieven welke thans bij de Parijsche dagbladen gelden, zijn de volgendeZetters en correctoren (voor een dienst van hoog stens zeven uren) daags 23 francs, 's nachts 26 francs; stypeurs (dienst van vijf uur) daags fr. 21.50 tot 23-5°. 's nachts fr, 23.50 tot 25.50; drukkers (dienst van zes uren) daags 20 f ran cc, 's nachts 24 francs. Bij deze tarieven komen nog verschillende schade loosstellingen voor verandering van editie, overwerk, grootere oplaag, enz., waardoor bovenstaande cijfers een minimum vormen, dat altijd overschreden wordt. Interventie in Rusland. De bijzondere correspondent van het ar beidersblad. de «Daily Herald» seint uit Warschau, dat de Poolsche regeering voor nemens is alle oorlogvoerende partijen in Rusland uit te noodigen op 25 November den strijd te staken cn gedelegeerden naar Warschau te zenden om te confereeren over een onmiddellijken algemeenen vrede. De groote mogendheden zijn eveneens uitge- nocdigd gedelegeerden te zenden om aati de conferentie deel te nemen, welke men zich voorstelt op 15 December te houden. De nood in Oostenrijk en H o 11 g a r ij e. De heeren D. Hans, vice-voorzitter, en W. N. van der Hout, secretaris van den Nederlandschen Journalistenkring, hebben ingevolge besluit van hun bestuur, onder den indruk van de berichten over de ellende en den hongersnood in Oostenrijk en Hon garije, een oproep gericht tot de journa listen van alle landen, in het bijzonder op die van Engeland, Frankrijk, Belgifi, Italië en Amerika, om hun volken op dien ver- schrikkelijken toestand te wijze en tot snelle en krachtige hulp aan te sporen. UIT DEN OMTREK. Apeldoorn. De fruitteelt is het afgeloopen seizoen buitengewoon goed geweest en dank zij het uitvoerverbod zou men dus verwachten, dat de prijzen van appelen en peren van dien aard waren, dat menigeen wat voorraad kan opdoen voor den winter. De boeren in dezen omtrek denken er anders overde geldende prijzen zijn hun niet hoog genoeg om de vruchten van de hand te doen, en zoo ziet men, dat tal van landbouwers groote hoeveelheden gaan in kuilen, in de hoop ze te eenigen tijd duur te kuunnen verhandelen. Bussum. Bij den gemeenteraad alhior is een voor stel ingediend door de leden raej. J. H. H. Stans en G. A. Dinger, om B. on W. uit te uoodigen nogmaals de noodige stappen bij de Regeeririg to doen, die er toe zullen leiden, dat de Gooische H. B. S. wordt omgezet iu een Rijks-H. B. S. Doorn. Vrijdagavond jl. zijn de sleutels van het Huis Doom» door den hofmaarschalk van den ex-keizer in ontvangst genomen, en deu volgenden ochtend vroeg trok een dertigtal werklieden, timmerlieden, metse laars, stucadoor», monteurs, enz., gedeeltelijk onder leiding van den architect Pothoveu, binnen, om orders voor de inrichting en vernieuwing te ontvangen. Nu er weer ruim gietcokes te bekomen zijn, laat men den voorgenomen schoorsteen- bouw varen, en wordt de oude centrale verwarming uitgebroken en vervangen door een nieuwe centrale verwarming, welke van uit Amersfoort geleverd wordt. De voormalige boerderij, op de plaats ingericht voor personeel, begint reeds hare voltooiing te naderen. Ook deze is geheel van centrale verwarming voorzien en bevat beneden een eetzaal voor het hooger per soneel, voorts keuken en bijkeuken en ma chinehal, terwijl boven de zestien slaap kamers gelegen zijn. De voormalige oranjerie wordt tot woning ingericht voor den hofmaarschalk, die on gehuwd is. Behalve een portaal aan den tngang, zijn links en rechts daarvan twee fraaie kamers ontstaan. Het voormalige tuinmanshuis »Vedetta« is iu gebruik genomen als administratiege bouw voor den rentmeester. Het plaatsen van de afrastering is op last van bet gemeentebestuur gestaakt. Toen de burgemeester met de wethouders dezer dagen den jaarlijkschen schouw der wegen bielden, bleek hem nl. dat de palen te ver op den achterweg tusschen Langbroeker en verlengden Molenweg geplaatst wareu. De palen zijn daarop nog niet verwijderd, zoodat het vermoeden bestaat, dat de ex- keizer bij Gedeputeerden dezer provincie een verzoek tot plaatsing indient. Wordt dit verzoek >op de gewone wijze» behan deld, dan zal het nog wel geruimen tijd duren, eer dat verzoek ingewilligd wordt. Het tuiupersoneel van de vorige bewoon ster is in dienst van den nieuwen eigenaar overgegaan. Tot -dusver verdienden deze arbeiders f14 per week; j.l. Zaterdagavond werd hun voor het eerst f 15 uitgekeerd. De ambachtslieden, die thans op het „Huis Doorn» werkzaam zijn, genieten boven het gewone loon f3 per week tosslag. Van uit Zeist worden nog 'geregeld goe deren voor den ex-keizer aangevoerd. Utrecht. Dinsdagmiddag is alhier het Kamerlid Jan v. Rijzewijk, gaande naar een verga-

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 2