Dinsdag 25 November 1919. 1 No. 9262. 69e laargang I St. Ntcolaas-Cadeaiix BIJVOEGSEL Uitgave van de Drukkerij „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleefl". BUREAUX KORTE GRACHT «8 (oud q) REDACTEUR F. W. H. OUDENS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en 'Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden/ 1.— franco per post /1.15. Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en ontelgeulngs- advertentlën per regel 15 cent. Reclames 15 regels 1.25 Bewijsnummers worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 5 cent, Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. VALKESTRAAT 19. Telefoon iq. OVERZICHT. Buitenland. Nederland en België, dat in de Openbare protestvergadering op morgenavond in de Keizerskroon alhier door de beeren J. de Krijger en F. Hessels zal worden behandeld. 1 Allen, die belangstellen ln het beant- woorden van deze vraag, wekken wij dus van de AMERSFOORTSCHE COURANT van ZATERDAG 22 NOVEMBER 1919. BEVOLKING. Opgave van gevestigde personen van 17 tot en met 24 October 1919. H. Knip, Barneveld naar Soesterw. 184 P. Meyer, Monnikendam naar Asch v. Wijckstr. 12 Mej. H. Jager, Zeist naar Molenstr. 17 Mej. M. Vries—Wijnen, Amsterdam naar Heilig.weg 451 W. Schoonderbeek, Leusden 11. St.-Andriesstr. 10 Mej. D. Boersma, Baarn n. Heliestr. 31 Mej. H de Fluiter, Veenendaal naar Muurb. 57 Mej. M. Mulder, Naarden n. Kruiskamp 39 Mej. M. Groenestyn. Hilversum naar Coninckstr. n Mej. D. Peterse, Amsterdam naar Hoogeweg 39 Mej. WagensveldVos, Woudenberg naar Monnikenp. 43 Mej. G. Beers, Harderwijk naar Westerstraat 89 Mej, A. Wlllemse. Haren naar Arnh.str. 28 - Mej. Manné— Schutten, Deventer naar Gasthuis). 19 Mej C. Semmelink, Nijmegen n. Regent.- laan 2 J. Duyvis, Zeist naar Bergstr. 22 Mej. W. Osnabrugge, Stoutenburg naar Bergstr. 22 W. Krone, Duitschland naar St..Bonif.str. 62 Tb, Abada Jelgersma, Assen n. Schimmelp.str. 64 C.Pol, Arnhem n. Huygensl. 31 Mej. W. van Egdom, Stoutenburg naar Langestr. 18 Mej. P. Boogerd, Nijmegen u. Uireehc.weg 48b Wed. v. Kuyk, Renkum n. Schimmelp.str. 31 H. Palffonier, Arnhem n. Soesterw. 264 Mej. D. Ruiter, Amsterdam naar Utrecht.weg 91 -r J. v. Delft, Harderwijk naar St-Jorisstr. 48 Mej. F. Aleman, Barneveld naar Kr. Elleb.steeg 10 L. Manassen. Nijkerk naar H. v. Viandenstr. 20 Mej. E. Steenderen, Amsterdam naar A. de Arnh poortwal 54 G. Achterberg, Veenendaal n. Heliestr. 24 H. Scbuh- macber, Utrecht n. Utrecht.weg 117 M. Linnewiel, Arnhem n. K.-Wilhelm.sr. 3,5. H. Sas, België naar Kamp 32 P. Schutter, Kampen naar v. Bemmelstr. 42 P. Ruitenbeek, Kazerne n. Weverssingel Mej. A. v. d. Berg, Amsterdam naar Muurb. too Mej. L. Engles, den Haag n. Utrecht.weg 40 J. Hodenpey), Utrecht n. St.-Bonif.str. 48 D. v. Buuren, Alkmaar naar Schimmelp.str. 8 Mej. M. de Wilde, Amsterdam naar Weverssingel 48 Mej. J. Hardeman, Zand voort naar Molenstr. 16 Mej-J. Riem via, Hilversum n. Wester straat 107 J. Mulder, Renkum n. Langi straat 113 J. Loosdrecht, Borger naar E. Meysterweg it Mej. A. Braak, Avenhorn naar Miereveldstr. 26 G. v. Aaken, Amerika naar H. v. Viandenstr 9 Mej. S. Burger, Kamden n. Havik 35 Mej. S. Tol, Nijmegen naar Havik 35 W. Bakkenea, Heerlen n. Heliestr. 24 C. Bollen, Rotterdam n. Havik 11 Jhr. N. Versluys, Willemsoord n. Langestr. 10 F. Visser, Wormerveer n. Schimmelp.- kade 7 Mej. T. Wielinga, Leusden naar Regent.laan 4 Mej. A. van Deuveren, Hoevelaken 11. Kamp 33 H. Beekman. Baarn naar Puntenb.l. 15 Mej. Y. Hein- sius, Amsterdam naar Huygenel. 25 G. Gelder, Groningen naar Vlasakkerweg 32 Mej. W. v. d. Vis, Baarn n. G. Doustr. 23 Mej- M. Duyvis, Koog a/d. Zaan n. J. v. Oldenb.l. 20 E. den Schinkel, Am sterdam naar Station restauratie L. An- toiletti, Utrecht naar L. Nlc.str, 11 J. de Vries, Wageningen naar Zuidzingel 33 Mej. Mr. S. Meyers, den Haag naar Pr.- Julianal. 7 J. Braun, Princenhage naar Westsingel 21 P. Braun, Princenhage n. Westsingel 21 J. Ruitenbeek, Hoeve laken naar Kamp 39 Mej, A. v. Boxtel, den Haag naar Langestr. 3 Mej. S. v. Loon, Zevenbergen naar Groenmarkt 4 Mej. M. v. Gestel, Hilversum n. 't Zand 7. BINNENLAND. 17 Mlllloen bezuiniging. De Minister-President, Ruys de Beerer- brouck deelde deze week in de Tweede Kamer mode, dat het Kabinet moermalen heeft overwogen of het met voorstellen be treffende de defensie kon komen. Steeds echter is met eenstemmigheid uit gemaakt, dat de buitenlandsche toestanden daarvan moesten doen afzien. Ook de re geering wenscht beperking van bewapening en zij gaat niet uit den weg voor een mili taire coterie. Aan den anderen kant is de oorlogskoorts nog niet over en daarom moet de gulden middenweg bewandeld worden, waarbij kleine naties op den weg tot ontwapening mogen voorgaan. In de memorie van ant woord betreffende Hoofdstuk VIII zullen de plannen van den minister van oorlog onomwonden worden medegedeeld. Tot de p'annen behoorenverkorting van den eer sten oefeningstijd tot 6 maanden, bij de be reden artillerie tot 12 maanden, bij de cavalerie tot 18 maanden, waarmede 4 millioen zal worden bezuiuigd. Verder een 2-maandelijksche oefentijd voor voorgeoe. fenden, gedeeltelijke beperking van het blijvend gedeelte in verband met de uit breiding der marechaussee, eerste oefening in regimentsinstructiescholen, vereenvoudi ging der legcrorganisatie, invoering van den legerrecruteeringsdienst Door de laatste drie maatregelen zal bet beroepskader aanzienlijk worden ingeperkt en 17 millioen worden bezuinigd. De ver mindering van de landweer van 48 tot 27 bataljons geeft een besparing van if milli oen. Door al deze maatregelen zal verder veel kunnen worden bezuinigd op admini stratie en kazernes. Ook de Marinebegrooting zal worden verlaagd en wel met 3} millioen, doordien alles wat onbruikbaar of niet volstrekt mis baar was, zal worden afgeschaft. De salarisverhooging. >De Bode* neemt de salarisregeling uit de Nota van Wijziging bij het wetsontwerp «bij minder dan 2 dienstjaren 1500 b 2 en meer doch minder dan 4 d. 1050 d» 6 e 8' «o 13 h„ 16 '95° «3 2300 >6 2430 >1 1, II 19 i, 2600 i 19 en meer dienstjaren 2S00 De verboogingen onder g h en i bedoeld, worden alleen toegekend aan degenen, die gehuwd zijn of gehuwd zijn geweest, en teekent hierbij aan: Ingevolge art. 192, (slot- en overgangs bepalingen) zullen de jaarwedden der onder wijzers bedoeld in art 77a der wet van 1878 (tegenwoordige ond. zonder h.a /300 min der bedragen dan de bovengenoemde sommen, en voor die bedoeld 77</(hoofdaktebezitters) aan deze sommen gelijk zijn. >Dat beteekent dus voor de huidige onderwijzers, die geen bijakie(n) bezitten een salarisverhooging van f200 als de wet ongewijzigd mocht worden aangenomen met ingang van 1 Jan 1920.* Het blad is van oordeel, dat de Minister zich zeker niet zal hebben voorgesteld hier mede eenige bevrediging te brengen bij het in toenemende mate naar een hooger salaris hunkerende onderwijzerscorps. Steun Weensche Kinderen. Door het Dagelijksch Bestuur van het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigin- gen is tot de aangesloten bonden een schrijven gericht, waarin deze worden verzocht een bedrag uit hun kassen disponibel te stellen voor steun aan de Weensche kinderen. Te Coevorden zijn op een bevolking van 6000 zielen, in hoofdzaak bestaande uit kleine middenstanders, ongeveer 200 Oet- tenrijksche kinderen geplaatst. Bovendien is daarvoor nog een bedrag van f 4000 bij een gebracht. Grondverzakking. Groote verwoesting aangericht. In den nacht van Woensdag op Donder dag heeft te Zutfeiv aan de Zuiderbaven een omvangrijke grondverzakking plaats gehad, in deze haven, die in open verbin ding met den IJssel staat, bevonden ilch geruimen lijd eenige baggerschuiten en een machine, om een nabij gelegen terrein op te spuiten. Wegens den lagen waterstand van den IJssel dreigden deze vaartuigen vast te ratten. En om dit te voorkomen, had men in de havenmonding een dam gelegd, die het water in de haven op peil hield. Toen nu het waterschap de Berkel orders gaf dat er gespuid moest worden, omdat er hoog water in aantocht was, moest een der sluizen van dat waterschap, die in de Zuiderhaven uitmondt, geopend worden," Door het openzetten van die sluis steeg bet water in de haven aanmerkelijk, zoodal het ten slotte over den dijk bij den Ijssel stroomde en daar een gedeelte grond weg spoelde. Tengevolge van de sterke zuiging die. ontstond, werd de Oostelijke wal van de haven ondermijnd. De tuinen der aangrenzende hulzen an het terrein waar de machinekamer der kleerstoffenfabriek van de firma Struyck stond, zakten ook in de diepte weg, waar door eenige loodsen en de werkkamer gebsal uit elkaar gerukt werden, terwijl ook de machine wegzakte. Er is een groote ver woesting aangericht. De schade, die groot moet zijn, kan nog niet worden opgegeven. Een brutale inbraak. Een tweetal mannen vervoegde zich Woensdagavond aan een woning aan de Baliatraat te 's-Gravenhagn, waar alleen een bejaarde huishoudster aanwezig was. Zij vertelden de vrouw dat zij van >de politie waren* en dat de bewoner van het perceel verzocht had eens op het dak van zijn huls te gaan kijken omdat bij vermoedde dat daar looddieven aan 't werk waren. De vrouw, uists kwaads vermoedende, geleidde de twee mannen naar de zolder verdieping, waar een der kerels haar met een hard voorwerp eenige forscbe slagen op hoofd eu hals toebracht, waarna de vrouw aan de trapleuning werd vastgebonden. ixug ecu eiiH.ei wuuru over ue verarijging van den uoodigen grond en over de kosten. Is er grond voor de uitvoering dezer voorstellen aanwezig? Wij noemden reeds de Staatsdomeinen. Wat daarop en daar mede te doen zou zijn moet nader worden onderzocht, zoo ook van den provincialen en gemeentelijken grond. Doch hoeveel zou er in 't geheel noodig zijn, zal men vragen! Nemen wij aan dat er 200.000 boerenarbeiders geleidelijk aan eigen hoeven moesten worden geholpen of op andere hlervoren aangegeven wijze tot economische zelfstandigheid worden gebracht en dat a!a gemiddelde voor tuinbouw, land bouw- en veeteelt-bedrijven 5 H.A. per gezin noodig zou zijn. dan ware daartoe vereischt 1.000.000 H.A. land. Ons kleine land biedt ruimschoots gelegenheid alle dezen te helpen. Ook de door ons voorgestelde gronube- tegenaeei, wij Houden er ons van overtuigd dat zij spoedig zullen zijn gedelgd. Bovengenoemde voorstellen zullen de eerste schreden zijn naar een nieuwe, ge lukkige Maatschappij, waarin overvloed, vrijheid en geluk voor allen en ieder zal bestaan. Om slechts een voorbeeld uit dui zenden te noemen van de dwaze verhoudin gen, voortkomende uit het huidig grond- monopolie: Wanneer alle 1000.000 gezinnen, welke Nederland telt, een huis met een tuin werd gegeven van 10 Are, zou daarvoor slechts zijn 3%, zegge drie procent van Neer- lanJ's territorium. De millioenen, nu ge bruikt om enkele gezinnen in de groote steden een woning in iets goedkooper buur te geven, zijn voldoende om veel meer ge zinnen een geheel levensbestaan te ver schaffen op het landl Laat iedere burger en burgeres, die voor zich zelf een gezins- Volgens een in dit nummer voorkomende advertentie zal a.i. Donderdag in «Amicitia* de phenomeoale 16-jarige violist Stephan Partos, thans voor de tweede maal, een concert-avond geven. Ongetwijfeld zullen velen, die dezen virtuoos reeds hebben bijgewoond, en zij, die hiervoor nog niet in de gelegenheid waren,hierin aanleiding vinden, naar Amicitia optetrekken, sn den begaafden violist te hooren. Het Kamerlid Wijk. Naar het >Alg. Mil. Weekblad* mede deelt, gaat de heer Wijk, voorzitter dei onderofficieren-vereeniging »Ons Belang* voor herstel van zijn geschokte gezondheid eenigen tijd naar Oosterbeek. Protest-vergadering. Maken de schoenmakers en schoenwinke- liers een woekerwinst? Dat is het onderwerp, geven gias nevat dus in volgorde van de nummers, alle bij den Telefoondienst aan geslotenen, en zal iu afzonderlijke stedelijke uitgaven verschijnen. Gemeente Amersfoort. Kaasmarkt 24 November 1919. Aangevoerd 13 wagens, bevattende 2850 K.G. k: as. Prijzen f69.—tot f 74.— per 50 K.G. Gestempelde f—»f50 Handel flauw. De liquidatie der 1 egervoorraden. We lezen in het «Handelsblad*: Wat is de reden, dat de liquidatie van den voorraad legerdekens op andere wijze plaats vindt dan die van de militaire schoenen? Te 's-Gravenhage bestaat een Rijkskan toor voor Huiden en Leder, met een liqui dates aan het hoofd, tot wien de burge-

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 5