Zaterdag 29 November 1919. 1 I tl. VLEESCHHOUWERl No. 9264. 69e Jaargang EERSTE BLAD PRIMA WIJNEN N. V. Centrale Crediet- en Landbouwbank SAFE DEPOSIT Hof 46 f Amersfoort §a Luxe Meubeltjes voor SI. Micolaas REDACTEUR F. W. H. OUDENS. A M ERSFOORT. Uitgave van de Di'ukkery „Ite Amerst'oortsche Conrant, voorheen Firma A. H van Cleefl' Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden 1.— iranco per post fi. 15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer to cent, Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en ontelgenings- advertentlfin per regel 15 cent. RoclamoB 1-5 regels /1.25 Bewijsnummers worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nümmers, 5 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de Incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAUX KORTE GRACHT 18 (oud 0) VALKESTRAAT 19. Telefoon 19, DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. OVERZICHT. Buitenland. Het nieuwe Belgische Kabinet Een boeienkoning als kerkdief. Binnenland. Het collectief arbeidscontract A. N. T. B Gewijzigde posttarieven voor brieven boven 200 gram enz. Ingediend wets ontwerp tegen de duurte Ex-Keizer Wilhelm. KENNISGEVINGEN. Burgemeester en Wethouders van Amers foort, brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van 25 November 1919, aan de Maatschappij tot Detailverkoop van Petroleum »De Automaat» en hare recht verkrijgenden voorwaardelijk vergunning is verleend tot het oprichten van een petroleum- bergplaats in het perceel alhier gelegen aan den Hoogeweg No. 28 kadastraal bekend Gemeente Amersfoort, Sectie A. no. 1808. aan de N. V. Eerste Nederlandsche Fabriek voor onderdeelen Schoenfabrikatie en recht verkrijgenden voorwaardelijk vergunning is verleend tot het oprichten van een huid- lijmfabrick (voortzetting bedrijf, waartoe vergunning is verleend bij dezerzijdsch be sluit van 27 Augustus 1918, Afd. 1110. 2101, voor een proeftijd van een jaar) in het per ceel alhier gelegen aan den Heiligerberger- weg no. 60 ged., kadestraal bekend Gemeente Amersfoort, Sectie B. no. 2407. Amersfoort, 27 November 1919. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, v. RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. In meinoriam van den ex-predikant wijlen F. Domein Nieuwenhuis. Een medewerker schrijft aan het >Hdb.« Het overlijden van den bekenden en be gaafden leider der anarchisten in ons vader land deed reeds velen naar de pen grijpen om eenige herinneringen aangaande hem ten beste te geven. Want in ons theologisch land is niet alleen de leider der antirevolutionairen, dr. A. Kuyper, gewezen predikant; een Domela Nieuwenhuis was evengoed een vroegere dominéé. Uit theologische kringen was hij voort gekomen. Zijn vader was de in zijn tijd bekende kanselredenaar, prof. Domela Nieu wenhuis, te Amsterdam, die aldaar jarenlang het aanzienlijke heerenhuis aan de Heeren gracht tusschen Huidenstraat en Wolveu- Straat bewoonde. En de zoon volgde den vader in diens roeping en werd wel geen professor in de Godgeleerdheid, laan het Luthersch seminarium) maar toch predikant bij het Evangelisch Luthersch Kerkgenoot schap in ons vaderland. Reeds vroeg schijnt Domela Nieuwenhuis de gave en de roeping om als volksleider op te treden in zich te hebben gevoeld. Van den in zijn tijd bekenden schilder en teekenleeraar, J. D. C. Vettens, te Amster dam, die bij professor Domela Nieuwenhuis aan huis teeken- en schilderlessen aan diens kinderen placht te geven, hoorden wij hiervan eens een merkwaardig staaltje. Een volksmassa was voorbijgekomen, Leer- aar en leerlingen hadden een oogenblik hun arbeid laten rusten om dat schouwspel gade te slaan. De jonge F. Domela Nieuwenhuis had met zichtbare groote belangstelling den stoet gevolgd, en eerst toen alles voorbij was, verbrak hij het stilzwijgen met de opmerking; >bé, wat moet dat heerlijk zijn, zulk een menigte te mogen leiden!» Wat, later predikant geworden, de jeugdige leeraar in die laatste functie heeft gepresteerd, weten wij niet. Maar blijkbaar gevoelde hij zich in de theologische wereld niet op zijn plaats. In zijn afscheidspreek van zijn laatste gemeente, waarmede hij tevens het predik ambt aan de Luthersche Kerk vaarwel zeide, vanaf f 1.35 per fiesch J. VAN II.AMKIJSVELD JU. VRAAGT PRIJSCOURANT sprak hij dat openlijk uit. De tekst van het bekende woord van Jezus: «Niemand doet nieuwen wijn in oude lederzakken, want anders, zoo bersten de zakken en de wijn wordt uitgestort, maar nieuwen wijn doet men in nieuwe lederzakken». In die preek verklaarde hij 'tde Kerk was die oude lederzak, waarin zijne nieuwe gevoelens niet pasten. »Zal ik een goede Luthersche dominé zijn,» zoo zeide hij ongeveer, »dan moet ik mij tot Luther en de Lutheranen in bij zondere mate aangetrokken gevoelen en op leven als ik eens een Lutheraan mag ont moeten. Maar ach, een Lutheraan of een Christenmensch, die zich naar een ander dan Luther noemt, het is mij volmaakt om het even!» De geheele beweging der Hervor ming was hem niet meer dan een dood- loopeod wegje. Zoo werd de dominé ex-dominé en nu, naar den wensch van zijn jongenshart, de volksleider bij uitnemendheid, van wieneen wonderbare bekoring op zijn volgelingen zou uitgaan. Tot op zijn dood toe. Toch was in den voormaligen theoloog de theoloog nog niet geheel verstorven. Dat bleek bij sommige gelegenheden. 't Was omstreeks het jaar '84 of '85. wien de degen speelgoed was. Ds. Westhof had staan betoogen dat de socialisten zoo waren tegen de machines, die toch zoo nuttig waren om den arbeid te verlichten. Daarop vatte Nieuwenhuis vuur en hij riep uit: nu toont ge, dat gij ons in het geheel niet verstaat. Zouden wij tegen de machines zijn? Verre van dien! Onze leus is niet: >weg met de machines,» maar •hier met de machines!» Maar ook betrad de gewezen predikant dien avond nog eens het terrein der theologie. Ds. Westhof had zich (wij weten niet meer hoe) in zijne bestrijding van het socia lisme op den Bijbel, meer bijzonder op het Evangelie van Christus, beroepen. Toen zijn beurt om te antwoorden weer was gekomen, tastte Nieuwenhuis in den I zak vau zijn pandjas, om daar vaardig een Nieuw-Testament uit te voorschijn te halen. •Laat ons hooren wat >het godswoord» zegt,» riep hij uit. En toen las hij uit de Hande lingen der Apostelen de bekende geschiedenis voor van Ananias en Sappbira, die (zooals Nieuwenhuis het minder juist maar handig expliceerde) weigerden tot de gemeenschap van goederen, die door de Apostelen was ingevoerd, over te gaan en die om die reden >door den apostel Petrus ter aarde waren neergeslagen». Na dien tijd zagen wij den interessanten kop van Nieuwenhuis nog wel eens. Ook in het slechtsluitende confectiepak bleef hij de gentleman. Wat ons trof was de min of meer harde uitdrukking, die in zijn oog Amersfoort, Scherpenzeol, Soest, Utrecht, I Tel. interc. 363. Tel. interc. 2. Tel. interc. 6. Tel. interc 460 Telegram-adres „CREDO". De wattenschijf, waardoor hedoelde melk werd gefiltreerd, is voor belanghebbenden op den keuringsdienst ter bezichtiging. Amersfoort, 26 November 1919. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, v. RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. Opheffing detacheering. De Kapitein R. J. Hoffman, werkzaam bij den territorialen bevelhebber in Fries land enz., is, van deze detacheering ont heven, naar onze gemeente teruggekeerd. De toenmalige Hervormde predikant van Amsterdam, ds. A. J. Westhof, had in het •Predikbeurtenblad» aangekondigd, dat hij in de Nieuwe Kerk op den Dam eene leer rede zou houden over en tegen het socialisme. Toen de dienst zou aanvangen, konden de gemeenteleden, die Nieuwenhuis vau aan gezicht kenden, hem onmiddellijk zien zitten. Want hij had plaats genomen, recht tegen over den predikstoel. In de zoogenaamde •Koningsbank», waarin nog altoos Hare Majesteit is gezeten, als zij bij haar jaar- lijksch bezoek aan de hoofdstad, de gods dienstoefening in de Nieuwe kerk bijwoont. Slank zat daar Nieuwenhuis in die bank. De armen over de borst gekruist, het oog voortdurend naar den predikstoel gericht. Met iets in zijn houding, dat scheen te willen zeggenkom maar opik zal 't u wel anders leeren. En binnen enkele dagen na deze preek, verscheen het bericht in de krant, dat Domela Nieuwenhuis ds. Westhof had uitgedaagd om in een publieke meeting, waarbij ge legenheid zon zijn tot debat, zijn rede nog eens te komen uitspreken. Ds. Westhof nam die uitnoodiging aan. En toen werd de meeting belegd opeen avond in de week in het bekende Maison Stroucken». Van de verdienste van de preek van ds. Westboff willen wij niets afdingen, maar onmiddellijk bleek hier, dat in een preek stoel te spreken nog niet hetzelfde is als in een groote volksvergadering te spreken en te debatteeren. Vooral niet als men te doen had met een man, zoo daarvoor aangelegd en zoo daarin ervaren als een Domela Nieuwenhuis. Vooral niet als men zich daarenboven nog moest bewegen op een terrein, waarop alleen de laatste geheel tehuis was. 't Was ons, die er bij tegenwoordig waren, of wij iemand, die voor het eerst ging schermen, zagen staan tegenover één, voor was gekomen. Gehoord hebben wij hem daarna niet Maar wie herinnert zich niet zijn optreden iu de stakingsweek 1903 en vooral de ver gadering, waarin hij met Troelstra kampte? •Een helsche nacht» noemde Troelstra hel later. En wat zijn tegenstander toen het meest prikkelde, was dat Nieuwenhuis toen de volksmassa, die tegen Troelstra en de andere socialisten verbeten was op min of meer zalvenden toon smeekte om, >al was 't dan maar alleen uit liefde tot hem», aan Troelstra toch geen kwaad te doen. Toen herleefde nog eens echt de jongen van de Heerengracht, die de volksmassa vóór zich zag, als een bruisende zee. STADSNIEUWS. Brood- en Suikerkaar t. De Directeur van het Levensmiddelen bureau maakt bekend dat, de broodkaart 118e tijdvak (voor witte brood de oranjegekleurde) geldig is van 30 November tot en met 8 December 1919. In de week van 1 tot en met 7 December 1919 wordt op bon No. 9 (negen) der Suikerkaart 21/2 ons goedkoope suiker verkocht. Amersfoort, 28. n. '19. ONDEUGDELIJKE MELK. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Amersfoort maken bekend, dat door den melkslijter IV. Jansen, voor rekening van Tj. Sieperda, den 22 November j.l. na herhaalde waarschuwing melk werd verkocht, welke in ondeugde lijken toestand verkeerde, door het in die melk aanwezig zijn van veel kocvuil. Levensmoede. Een veld-artillerist in de cavallerie-kazerne te dezer stede, heeft zich met een revolver schot getracht van het leven te berooven. De kogel ging hem door den schouder. Hij is naar het hospitaal overgebracht. Ongeluk. De mil. cavalerist H., gedetacheerd inde Vlasakkers, stortte jl. Dinsdag van het paard en bleef aan den stijgbeugel hangen. Hij werd tegen de boomeu geslingerd en be wusteloos opgenomen. In het militair hos pitaal onderzocht, bleek, dat twee ribbeu gebroken waren. Een 12|-jarig bestaan. Naar wij vernemen, zal het 5 Januari a.s. 12) jaren geleden zijn, dat >Amersfoorts Mannenkoor», directeur de heer. Nic. HazeD- donk, te dezer stede werd opgericht. Als bijzonderheid kunnen wij daarbij nog vermelden, dat de heeren R. Koerselman, G. C. Schellinger en J. D. van Gelder van de oprichting af aan dit Mannenkoor verbonden zijn, resp. als Voorzitter, Secretaris en Mu- ziekcommissaris. Tijdelijke stroomverbreking. Wij herinneren er aan, dat morgen, Zon dag, van 9 uur v.m.—4 uur n.m. wege.is werkzaamheden aan het Provinciaal Elec- trisch net te Soest, de stroom zal zijn ver broken. R. K. Ar 1 b e s Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot lid van het R. K. Arm bestuur te dezer stede den heer J. W.' C. Jansen, zulks in de plaats van den heer J. Bunnik, aan wien op eigen verzoek door Mgr. eervol ontslag als lid van genoemd college was verlesnd. Eemb. Organist Gasthulskerk. Het college van Diakenen der Ned. Herv. Gem. alhier, heeft met ingang van 1 Jan. 1920, tot organist der Gasthuiskerk benoemd den heer J. v. d. Heide. HU Is er! Noch bij het vuurwerk, onlangs aan ds Koninginnelaan, noch bij de herdenking van den 300-jarifïn sterfdag (onthoofding) vin Johan van Oldenbarneveld, was een zio geweldige menschenmassa op de been als een dezer dagen. Vanaf de Barchmann-Wuytierslaan lot aan de Stationsstraat was het één menschi n- zee en in onze stad was totaal alles vlt- geloopen naar het Stationsplein. Een zeer groot aantal politie en militai) en was aanwezig om zoo mogelijk de orde te handhaven dat was even onmogelijk dan wel noodig. Geen enkele onder de duizen len en duizenden, die ook maar het minste deed wat slechts op een ordeverstoring kon gclij' ten. Men was een en al ernst. Vol verwachi ing klopte ieders hart ais den donder van een nog vèrverwijderd onweer. Het Gemeentebestuur bad een overeen komst met de Hollandsche Spoorwegmi.at- schappij aangegaan om op de kap van ie» Station een paar kanonnen te plaatsen. Precies om twaalf uur werd het eerite schot van af die plaats gelost, wat oog«n- blikkelijk werd beantwoord door dat vin de Koppelpoort; de andere kanonnen eld«ra in de stad, volgden daarop en maakten 't geheel alsof het een bclegoring vau desti.d Amersfoort gold. De gemeente-autoriteiten waren met et n ito naar het Station getrokken, om hen, die deze betooging gold. bij aankomst vin den trein een «hartelijk welkom» toeteroepen. Zij werden gevolgd door de besturen van verschillende onzer vereenigingen. Nauwelijks was de reusachtig lange treil uit de richting Amsterdam in het zicht, oj den weg gevolgd door tientallen particuliers auto's en honderden fietsers, alles voorzie 1 van de Spaansche en Nationale vlag, of all het loeien van eeu orkaan kwam het mij tegen, het gezang uit de duizende keelen Ziet, ginds komt de spoortrein uit Spanjo weer aan.» Het is het moest populaire liet van den dag. Gevolgd door zijn ietwat verbleekte» zwarten knecht, verscheen in zelfbewusten staiigan gang, met de rechterhand eenigs- zins opgeheven, de plechtige eerbiedwaardige gestalte van deu beroemden en beminden weldoen er van het gehoorzame en vlijtige kind. Dankende en buigende voor dit groote welkom stond de grijze bisschop nu op het midden van het Stationsplein. Ik was, als journalist, een der eersten die tot ham werd toegelaten en ik moest waarlijK aan mij zelf ontdekken, hoe ik in mijn hart een ongewone «kloppartij» was begonnen. De heilige man uit Spanje kende mij nog van elders. Hoe is de reis geweest?» informeerde ik, moer om het gesprek om gang te helpen. •Vrijwel, doch de koude, mistige triestig- heid die steeds als een dikke grijze wolk over dit land hangt, grijpt me steeds aan>, antwoordde de goede, grijze Sint. »U be grijpt, dit is een groot verschil m«t mijn zonnig Spanje, maar toch, ik heb steeds een onweerstaanbaar verlangen om naar Uw land te gaau, te meer, omdat de Holland sche jeugd zoo aangenaam en lief waar- deerend is voor het gosde, wat aan haar wordt gedaan.» Denkt U lang te vertoeven in ons Amersfoort»? vroeg ik weer. •Neen», was het antwoord, en een diepe rimpel boven den welgevormden neus, zeide mij, dat door deze vraag de gedachten van den goeden Sint waren afgeleid. »Neen«,

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 1